Ποια κόκαλα ενδείκνυται να δίνουμε στα σκυλιά μας


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Eγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όταν λέμε ότι ένας η δυο η κάποιοι γιατροί δεν είναι της barf πρέπει να μην είναι και καταρτισμενοι επιστήμονες, η πρέπει να πουλάνε ζωοτροφές άρα να είναι και έμποροι.

Ο δικός μου θεωρεί ότι η καλύτερη τροφή είναι η φυσική αλλα η μαγειρεμένη.
Δεν εμπιστεύεται τα κρέατα και τους ελέχγους,καθώς επίσης και τις συνθήκες που διαμένουν τα κρέατα στα χασάπικα.

Kάποτε μπορεί να έτρωγα ένα φιλέτο μισοψημένο με λίγο αίμα..
Tώρα απλά δεν παίζει..
και από την στιγμή που δεν το κάνω εγώ ,δεν το θα το έκανα και για το σκυλί μου.

Ως τώρα δεν έχουμε κατηγορήσει την barf αυτήν κάθε αυτήν πως είναι σαν μοντελο διατροφής ,αν μπορούσε να γίνει υπό άριστες συνθήκες.
Αυτό που προσωπικά λέω και τονίζω είναι ότι κάποιοι λένε ότι η barf αποτελεί την τέλεια για τον σκύλο διατροφή και έρχονται κάποιοι άλλοι barfers να κάνουν την απομυθοποίηση επειδή κάτι έπαθε το σκυλί τους από αυτην.

Μπορεί αυτό να ήταν λόγο κακής ποιότητας κρέατος..αλλα ποιος άραγε μπορεί να μου διασφαλίσει ότι η barf είναι μια διατροφή καλή-κακή δεν εξετάζω ,αλλα να μπορεί να καταναλωθει στην χωρα μας με ασφάλεια..?

Ο δικός μου κτηνιατρος είναι του μαγειρεμένου φαγητού.Δεν πουλάει τροφές.
Αλλα προσπαθεί να προστατεύσει τους ασθενείς του από πιθανόν νέες περιπέτειες.


Η barf ίσως να ήταν μια σωστή διατροφική λύση σε μια εποχή που ότι προσφερόταν να μπορούσε να καταναλωθεί άνετα..
Στην εποχή που μια ντομάτα πρέπει να την πλύνουμε εις βάθος για να μπορέσουμε να την καταναλώσουμε και τα ζωα μια η αλλη τα τρωνε οπως τα βρουνε με οτι συνεπαγεται αυτο,η barf φανταζεί μια επικίνδυνη διατροφή που ανηκει ίσως σε άλλους καιρούς απο ολες τις αποψεις.
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
η barf φανταζεί μια επικίνδυνη διατροφή που ανηκει ίσως σε άλλους καιρούς απο ολες τις αποψεις.

Πολύ απόλυτο..:rolleyes:
Ας μην μιλάμε έτσι. Και εγώ μπορώ να πώ τα χίλια μύρια για την ξηρά και το μαγειρευτό. Δεν το κάνω.
 


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
H Kango έχει δίκιο σε αυτό, οτι δηλαδή οι συνθήκες είναι ήδη δυσμενείς για εμάς, βακτηρίδια, φυτοφάρμακα, περίεργοι νόσοι και ύποπτες τοξίνες που εισέρχονται με μοσχαρίσιο, χοιρινό και δεν ξέρω πως τι άλλο, από χώρες που υποτίθεται οτι είναι ελεγμένες και τα ανακαλούν αφού πρώτα έχουν μπει στην αγορά και φυσικά ο κίνδυνος τα κρέατα να μην έχουν περάσει καν ελέγχους. Είναι και αυτό πολύ σημαντικός παράγοντας στην απόφαση...τελικά άλλαξα άποψη κομμένα τα κόκκαλα, βραστά, ψητά και ωμά, μόνο φιλετάκι, :p
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Πολύ απόλυτο..:rolleyes:
Ας μην μιλάμε έτσι. Και εγώ μπορώ να πώ τα χίλια μύρια για την ξηρά και το μαγειρευτό. Δεν το κάνω.
Για την ξηρα και εγω..,για το μαγειρευτο τι εχεις να πεις οσον αφορα την ασφαλεια..???
Γιατι στου κρεμασμενου το σπιτι δεν μιλας για πολυτελειες..;)

και μην πεις για τις βιταμίνες ότι τις παίρνεις πιο καλά ωμές αν και σε μερικά ζαρζαβατικά τα λίγο βρασμένα αποδεσμεύουν κάποιες βιταμίνες όπως νομίζω η ντομάτα ,που δεν το κάνει οταν ειναι ωμη...

Υπό τις συνθήκες που δεν ξέρουμε από που θα προφυλαχτούμε τι έχει προτεραιότητα vaso?

Eκτος και αν εσύ έχεις δικη σου πηγή κρέατος φρούτων και λαχανικών που εγγυάσαι εσύ για όλα..:p:D

Eγώ δεν έχω κάτι τέτοιο..(αν έχεις στείλε και κάτι κατά εδώ..:p:p:D)
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Γιατί να μην πώ για τις βιταμίνες??:confused:
Σε πολλά επίσης σκυλιά δεν στρώνει το μαγειρευτό. Η δικιά μου θα τρέχει και δεν θα φτάνει από διάρροια..Τί θα μου πρότεινες?

Απλά Κάτια δεν μ' αρέσουν οι απόλυτες εκφράσεις.Αυτό...

Δική μου πηγή έχω, αλλά αυτό δε σημαίνει τίποτα στις μέρες μας που λές και εσύ, δυστυχώς..:p:D
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Γιατί βρε Βάσω όταν ζεις σε μια αστική πολη που για να βρείς καλο κρέας πρέπει να έχεις σίγουρα κάποιον να στα στείλει, μιας και εδώ δεν υπάρχει περίπτωση να βρείς..,πως και τι ακριβώς θα εμπιστευτείς?
Τον χασάπη της γειτονιάς σου?
Που σου λέει Ελληνικό και βάζει Ολλανδίας?
ή που τα έχει σε τι συνθήκες?
ή τους ελέγγχους?
Είναι πραγματικότητα αυτά!!

Δεν μιλάς για βιταμίνες γιατί η ασφάλεια έχει πάνω από όλα τον πρώτο λόγο.

Αν εσύ δώσεις τώρα μαγειρευτό σίγουρα θα κάνει διάρροια όπως και με την ξήρα..

θα είναι μια η άλλη ,μεγάλη αλλαγή στην διατροφή.

Nα σου πω κάτι ?Δεν είναι απόλυτες απόψεις.
Είναι η πραγματικότητα όσον αφορά την ασφάλεια.

Δεν είπαμε ότι η barf μπορεί να μην είναι ένα καλο μοντέλο διατροφής.
θέλει χρονια για να αποδειχτεί ,άρα όλα είναι πιθανά.:)
Αλλα όσον αφορά την ασφάλεια γίνετε να μην είμαι απόλυτη?
Μπορείς εσύ να μου εγγυηθείς ότι αν φάω ωμο κοτόπουλο δεν θα πάθω σαλμονέλα?
 


jennie

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2008
562
1
Και ως προς την ασφαλεια θελει χρονια να αποδειχθει. Καποια μικροβια δεν εχουν την ιδια επιπτωση στους σκυλους οπως στον αθρωπο γιατι μιλαμε για διαφορετικους οργανισμους
Ναι Rottie θα μπορουσα να ειμαι υπο ελεγχομενες συνθηκες αν μου το προτειναν για το καλο της επιστημης. Οπως κανουμε και εμεις εν γνωσει και αγνοια μας πολλες φορες για διαφορα που δεν γνωριζουμε ακομα τα αποτελεσματα και να βοηθησουμε σε ασφαλη συμπερασματα. Ειτε μιλαμε για διατροφη, φαρμακα, κινητα κλπ. Γινονται προτασεις απο ερευνητικες ομαδες και καποιοι δεχονται να δινουν αναφορα σε ελεγχιμενες συνθηκες. Δεν διαφερει σε τιποτα αλλο η ζωη τους. Δεν μου εγινε ποτε προταση ή μου αναφερθηκε απο κτηνιατρο οτι εχει επαφες με τετοιες ομαδες. Και να σας πω ποιος θα χρηματοδοτησει αυτην την ερευνα? Υπαρχουν συμφεροντα απο πισω να την χρηματοδοτησουν? Αφου οι barfers δεν σου λενε αγοραστε μονο τις δικες μας τροφες. Σου λενε πηγαινε και στον χασαπη αν θες. Αν μας πει ο γιατρος μας μη χρησιμοποιειτε με τιποτα κινητο 'η μη τρωτε τιποτε γιατι ολα προερχονται απο μεταλλαγμενους σπορους ή μην καταναλωνετε με τιποτα ασπαρταμη θα τον παρετε στα σοβαρα?:)
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Ο γιατρός μου εμενα ,δεν έχει πει μην καταναλώνεται με τίποτα barf..
Μου έχει κάνει απλά την ερώτηση εσύ θα ετρωγες πια ωμο κρέας?

Απλά..

Εξήγησα τους λόγους και γιατί είμαι επιφυλακτική..

Αν μπορούσα να αποφύγω το κινητό θα το απέφευγα..,φυσικά και το sar στο κινητό είναι κάτι που πρέπει να μας απασχολεί..και τουλάχιστον να το κοιτάμε..

Μην τρώτε τίποτα?δεν είναι φράση, ούτε επιχείρημα..
Μην καταναλώσετε ασπαρτάμη φυσικά και θα το ακούσω!!
Γιατί να χρησιμοποιήσω ασπαρτάμη μια χημικη επεξεργασια από την στιγμή που μπορώ να χρησιμοποιήσω μαύρη ζάχαρη?

Επίσης τι συμφέροντα κρυβονται άραγε όταν σου λένε..
Δεν εγγυώμαι για την περιεκτικότητα στις ξήρες, ούτε για τους ελέγγχους στην χωρα μας στα κρεατα..,να προτιμάς καλύτερα να ειναι μαγειρευτά..
 
Last edited:


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Καποια μικροβια δεν εχουν την ιδια επιπτωση στους σκυλους οπως στον αθρωπο γιατι μιλαμε για διαφορετικους οργανισμους
Ποια ειναι αυτα τα μικροβια?
Εχεις κάνει κάποια ερευνα πάνω σε αυτό?
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Κοιτάχτε την αντιπάραθεση εναντίων της BARF, www.woodhavenlabs.com/barf-myth.html, και ρίχτε μία ματιά στα references. Εμένα προσωπικά με εντυπωσίασαν, ζούμε ένα αδιέξοδο. Μήπως τελικά έχουμε μπλεχτεί στο παιχνίδι του marketing μεταξύ εταιρειών με σκυλοτροφές και εταιρειών παραγωγής BARF προϊόντων;
Ακριβώς ;)
 


Pintsie

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2011
1.233
23
Ανθούσα
Αυτά που πουλάνε στα pet shop, τα αρνίσια με το κότσι; Δεν μπορούμε να τα φτιάξουμε κι εμείς κάπως; :(
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Στον χασαπη και μην πεις για σκύλο. Πες ότι το θέλεις για σουπα, ζωμό, ιταλικη συνταγη ossobucco (όσο-μπούκο), μυστικη συνταγη της προγιαγιάς απο τα Χάιλαντς της Σκωτίας, μερακλίδικο φαγητό του παππου και άλλα τετοια.
Τα δίνεις ωμά ή ζεματισμένα για 3 λεπτα σε καυτο νερό. Πρωτα βραζεις, βουτας το κόκκαλο και το τραβάς. Το σερβίρεις σε θερμοκρασία δωματίου και δεν πρηζεις τον σκύλο όσο ασχολείται με αυτο. :p
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Συμφωνώ απολύτως. Και να είναι κάπως μεγαλύτερα από το στόμα του σκύλου. Και το Μουφ τρώει μόνον αληθινά κόκκαλα, είτε από το χασάπη, είτε από το σφαγείο και καπνιστά.
 




chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Εντάξει παιδιά, επειδή όμως το θέμα είναι τεράστιο, μήπως κάποιο μέλος να μας έλεγε τι ακριβώς να ζητήσουμε από το χασάπη...?
Εάν είναι εύκολο, να θέσω δύο ερωτήματα:
1) Εμείς που έχουμε μικρόσωμα τι δίνουμε από μέγεθος?
2) Περιμένουμε να ολοκληρώσει την αλλαγή δοντιών ή αντίθετα δίνουμε μπας και πέσουν μια ώρα νωρίτερα??
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Φοβάμαι να του δώσω ωμά κόκκαλα :(
Θα τα ζεματίσεις λίγο σε βραστό νερό , αν φοβάσαι ακόμη κι ετσι τότε μην δώσεις κόκκαλα από χασάπη γιατί τα ψημένα/μαγειρεμένα είναι επικίνδυνα, σπάνε και γίνοται βελόνες .
 


Pintsie

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2011
1.233
23
Ανθούσα
Νόμιζα ότι ίσχυε μόνο για του κοτόπουλου.
Δεν γίνεται να του τα κάνω κάπως κι εγώ έτσι όπως το έχουν στα pet shop? η μαμά μου μου είπε ότι είναι καπνιστό κόκκαλο αρνιού αλλά ότι θέλει ειδικό μηχάνημα . Ισχύει?
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
1) Εμείς που έχουμε μικρόσωμα τι δίνουμε από μέγεθος?
Δίνεις κόκκαλο που είναι μεγαλύτερο απο ότι μπορεί να καταπιεί. Απο την στιγμή που δεν τα δίνεις για φάγωμα τότε πάρε ένα κομμάτι πλευρό στήθος και άσε το να το παλεύει για μέρες.

2) Περιμένουμε να ολοκληρώσει την αλλαγή δοντιών ή αντίθετα δίνουμε μπας και πέσουν μια ώρα νωρίτερα??
Θα του κάνει καλό το κόκκαλο, ειδικά όταν πέφτουν τα δόντια. Δυναμώνουν τα ούλα.
Είτε του δώσεις κόκκαλο, είτε όχι θα βρει κάτι άλλο να μασήσει. Οπότε λίγο το ερώτημα σου είναι λίγο άτοπο :D
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Βρε παιδί μου, ναι, αλλά συνήθως μασάει μόνο τα παιχνίδια και τα μασουλητήρια του (άντε και καμία κάλτσα άμα την πετύχει!!), που δεν είναι τόσο σκληρά, για αυτό ρώτησα αν υπάρχει θέμα λόγω...σκληρότητας!!
Αλλά αφού όλα Ο.Κ. πάμε για χασάπη!
 


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Να κάνω μια ερώτηση κ εγώ εχτές μου έδωσε ο χασάπης μου 4μεγαλα κόκαλα μοσχαρίσια τα εχω βάλει στην κατάψυξη γιατί μου φάνηκαν πολυμεγάλα για το γαλλικό μπουλντόγκ μου κ νόμιζα οτι δεν θα μπορεί να ανταπεξελθει, μετα από πολύ διάβασμα κατάλαβα οτι ισως δεν χρειάζονται μικρότερα αν και θα σας ανεβάσω τις φωτογραφίες για να μου πείτε κ εσείς, Να συνεχίσω με την ερώτηση που θελα να κάνω, επειδή είναι αρκετα μεγάλο το κόκκαλο αν του το δώσω σήμερα για καποιες ωρες μετα θα το βαλω στην συντήρηση η στην κατάψυξη πάλι? Όταν το βγαζω απο την κατάψυξη να το αφήσω καποια ωρα για να ερθει σε καταληλη θερμοκρασία πριν το δώσω ?