Σκυλιά στα αεροπλάνα


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Να σας ρωτήσω?

Αν μπει το σκυλάκι μας στις αποσκευές, εμείς μπορούμε να πάμε και να κάτσουμε εκεί κάτω καθόλη την διάρκεια του ταξιδιού μαζί με τον σκύλο μας?

καλόοοοοοο:)
 


Nicole

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2008
95
0
καλόοοοοοο:)
Δεν το λες ειρωνικά έτσι?

Εγώ πάντως δεν έχω πρόβλημα να πάω στις αποσκευές μαζί με τον σκύλο μου και ας πληρώσω κανονικό εισητήριο με θέση.
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Δεν το λες ειρωνικά έτσι?

Εγώ πάντως δεν έχω πρόβλημα να πάω στις αποσκευές μαζί με τον σκύλο μου και ας πληρώσω κανονικό εισητήριο με θέση.

ειρωνικά όχι:)
το βρίσκω ωραίο
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Για τις αποσκευές ξέχνα το.
Η θερμοκρασία είναι 0 βαθμοί και ο άνθρωπος δεν αντέχει - δεν επιτρεπεται έτσι κι αλλιώς αν το έκανες (θεωρητικά) θα έκλεινε η εταιρία την επόμενη μέρα... :p :p
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Ναι και εγω θεωρητικα θα το εκανα αν τον πηγαινα κατω..
Αλλα αν μπορουσα να το αποφυγω γενικα.., δεν θα τον πηγαινα..
 




mao

Active Member
12 Σεπτεμβρίου 2008
30
0
Στα αεροπλάνα που δέχονται σκυλιά στον χώρο αποσκευών ο χώρος κλιματίζεται και έχει συνθήκες όμοιες με την καμπίνα επιβατών.
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
Ο χώρος του αεροσκάφους ο οποίος βρίσκεται στην άτρακτο και δέχεται αποσκευές είναι όπως όλοι ξέρετε κάτω από το επίπεδο του πατώματος. Ο χώρος αυτός χωρίζεται σε 2 τμήματα (ως προς τη χρήση). Ένα μικρό, συμπιεζόμενο και κλιματιζόμενο κάτω από το την καμπίνα διακυβέρνησης του αεροσκάφους, και έναν μεγάλο μη συμπιεζόμενο και μη κλιματιζόμενο, όπου φορτώνονται οι παλέτες των αποσκευών (οι μεταλλικές).

Στα ύψη που πετούν τα σύγχρονα αεριωθούμενα επιβατικά (22-30.000 πόδια / 6.5-9.0 χλμ), η εξωτερική θερμοκρασία κυμαίνεται από -70 έως -90 βαθμούς κελσίου (γι αυτό τα εροσκάφη έχουν πρόβλημα παγοποίησης στα φτερά τους και συνήθως βλέπετε και μικρούς κρυστάλλους στα όρια των παραθύρων σας - τα οποία είναι παθητικά θερμονώμενα βέβαια). Οπότε, οποιοσδήποτε χώρος δε θερμαίνεται (κλιματίζεται) πολύ γρήγορα θα βρεθεί αρκετούς βαθμούς κάτω από το μηδέν.

Ο χώρος κάτω από τη καμπίνα διακυβέρνησης, εξυπηρετεί διάφορους σκοπούς, όπως η ύπαρξη συσκευών και ασφαλειοθηκών οι οποίες ή δε χωρούν στη καμπίνα διακυβέρνησης, ή δε πρέπει να βρίσκονται εκεί μέσα. Επειδή όμως, σε περίπτωση ανάγκης, πρέπει να υπάρχει η δυνατότητα πρόσβασης σε αυτές, ο χώρος αυτός πρέπει να παρέχει συνθήκες εργασίας κανονικές (θερμοκρασία και πίεση (οξυγόνο)). Σε αυτόν το χώρο, τοποθετούνται τα ζώα, όταν αυτά ταξιδεύουν.

Η θερμοκρασία όντως ελέγχεται από την καμπίνα διακυβέρνησης, και για τον έλεγχό της (η ρύθμιση είναι αυτόματη τις περισσότερες φορές) υπεύθυνος είναι ο ιπτάμενος μηχανικός (αν το πλήρωμα διακυβέρνησης είναι 3μελές) ή ο συγκυβερνήτης (αν το πλήρωμα διακυβέρνησης είναι 2μελές). Στα αεροσκάφη της σειράς Airbus, βάση τακτικής της κατασκευάστριας εταιρίας για χαμηλότερα λειτουργικά έξοδα του αεροσκάφους, τα πληρώματα διακυβέρνησης είναι 2μελή.

Το πλήρωμα διακυβέρνησης ειδοποιείται από τον υπεύθυνο φόρτωσης έδαφους όταν υπάρχει ζώο, για να το έχει υπόψην του. Καλό είναι παρόλα ταύτα, μέσω των αεροσυνοδών, αν επιμένετε να ενημερωθεί ξανά, ώστε να σιγουρευτείτε ότι το ξέρει.

Ο κίνδυνος βίαιων αναταράξεων κατά τη διάρκεια πτήσης είναι πάντα υπαρκτός σε μία πτήση, αν και συνήθως αποφεύγονται τα καιρικά φαινόμενα τα οποία συνοδεύονται από τέτοιου είδους κενών αέρος, για ευνόητους λόγους. Σε μία τέτοια περίπτωση, το κλουβί του σκύλου είναι το μόνο πράγμα που θα μπορέσει να τον προστατέψει από τις βίαιες επιταχύνσεις και τις ακόλουθες κρούσεις. Αν το κουτί είναι καλής ποιότητας και δεν έχει καταπονηθεί από τα χρόνια, θα αντέξει περισσότερο.

Για τα σκυλιά που μεταφέρονται εντός της καμπίνας, υπάρχει ένας κανόνας ασφαλείας της IATA, ο οποίος ορίζει ότι το κατοικίδιο πρέπει να μπορεί να χωρέσει κάτω από τη θέση του ιδιοκτήτη του (αν και αυτό δεν είναι πάντα δυνατόν). Ο λόγος πάλι είναι η ασφάλεια της πτήσης κατά τη διάρκεια αναταράξεων, η κάποιας κατάστασης κινδύνου. Κανένας βέβαια δε μπορεί να πιστοποιήσει ότι ένας άνθρωπος θα φερθεί πιο λογικά ή πιο συγκροτημένα σε μία τέτοια κατάσταση, αλλά έναν άνθρωπο δε μπορείς να τον περιορίσεις έτσι.

Το όριο του βάρους συμπεριλαμβάνει και το βάρος του σάκου/κουτιού μεταφοράς. Κανονικά, οι σάκκοι (σακ-βουαγιάζ επί το ελληνικότερον) και τα κουτιά, πρέπει να είναι πιστοποιημένα κατά ΙΑΤΑ (το οποίο σημαίνει απλά ότι δείγμα τους έχει υποβληθεί στην ανάλογη υπο-ετπιτροπή της ΙΑΤΑ για εξέταση, ή (τις πιο πολλές φορές) τα τεχνικά χαρακτηριστικά τους - τρύπες αερισμού, σκληρότητα και ανθεκτικότητα τοιχωμάτων, βραδυφλεγία υλικών κατασκευής - έχουν σταλεί στην υποεπιτροπή και αυτή με τη σειρά της έχει εκδώσει πιστοποιητικό συμμόρφωσης (ΙΑTA Aprooved)). Οπότε όταν υπολογίζεται το 8 κιλά, να λαμβάνεται υπόψην σας και το βάρος του κυτίου μεταφοράς (είτε αυτό είναι μαλακό, είτε σκληρό).
 
  • Like
Reactions: JIM GAR


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Δηλαδή δεν υπάρχει προσωπικό που βρίσκεται στο κάτω μέροσ ώστε να ελέγχει οτι είναι όλα καλά;
Το κάνει ο πιλότος απο την καμπίνα του, με την βοήθεια των διαφόρων οργάνων;
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
Δηλαδή δεν υπάρχει προσωπικό που βρίσκεται στο κάτω μέροσ ώστε να ελέγχει οτι είναι όλα καλά;
Το κάνει ο πιλότος απο την καμπίνα του, με την βοήθεια των διαφόρων οργάνων;
Φυσικά και δεν υπάρχει. Αν υπάρξει αποσυμπίεση θα χτυπήσει συναγερμός, οπότε ελλέιψη του το πλήρωμα δέχεται ότι όλα βαίνουν καλά σε θέμα ατμόσφαιρας και σε θέμα θερμιοκρασίας, υπάρχει συνήθως δείκτης θερμοκρασίας.
 






Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
:eek::eek::eek::eek::eek:

Οκ, όταν όμως πέφτουν για εμάς οι μάσκεσ οξυγώνου, για τον σκύλο τι γίνετε;

Το όριο για να πάρεις στην καμπίνα κατοικίδιο είναι 5 κιλα (κλουβάκι included)? Η εξαρτάται απο την εταιρεία;
 
Last edited by a moderator:


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Το όριο για να πάρεις στην καμπίνα κατοικίδιο είναι 5 κιλα (κλουβάκι included)? Η εξαρτάται απο την εταιρεία;
Εξαρτάται από τη εταιρεία, 5 - 8 κιλά με την τσάντα/κλουβί. Μου έχει τύχει να την δεχτούν στη καμπίνα, αλλά τώρα που είναι 2 πάνε στις αποσκευές μαζί σε 1 crate.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Ο χώρος που μεταφέρονται τα ζώα συνήθως δεν έχει την θερμοκρασία της καμπίνας. Πολύ συχνά (δεν ξέρω για όλες τις εταιρίες ή μπορει να είναι και θέμα πιλοτου - ωρών ταξιδιού κλπ) είναι 0 βαθμοί κελσιου.
 


rinos

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2008
142
0
ferrara(it)-a8hna(gr)
μεγαλι ταλεπορια και καλιτερα πιστευο να ειναι ι τελευτεα λισι!εγω απο τοτε που εχω τον οσκαρ πηγενοερχομε ιταλια με το πλοιο.
 


Ameli

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2008
179
0
Thessaloniki
σε ενα αμερικάνικο site (νομιζω ειναι διαφημιση αν το αναφερω)εχει ένα χάρτη όπου δείχνει σημειωμένα τα αεροδρόμια στα οποία εγινε αναφορα για περιστατικό απώλειας, θανάτου ή τραυματισμού κατοικιδίου κατα τη διάρκεια του αεροπορικού ταξιδού . Οταν επιλέξεις το αεροδρόμιο μπορείς να δεις τις εμπλεκόμενες εταιρίες ακόμα και την ίδια την αναφορα.αρκετα ενδιαφέρον..
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο..
Επιτρέπεται πάνω να είναι σε μαλακό κλουβί μεταφοράς υφασμάτινο?
η θέλουν μονο σιδερένιο?