Σκυλιά στα αεροπλάνα


Nicole

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2008
95
0
Και να ρωτήσω κάτι ακόμα εγώ. Όταν το σκυλί πηγαίνει στις αποσκευές δέχονται το crate το σιδερένιο ή και το κλουβί μεταφοράς που είναι πλαστικό γύρω γύρω και έχει σιδερένια πορτούλα?

Το σκυλί ποιος το βάζει μέσα στο αεροπλάνο?
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Να πωω. Δεν αντιστοιχει σε ενα σκυλι περ πελατη? Γιατι μαζι με την κοντοσκυλακη πολυ πιθανων να ερθει και η κοντογατακη. Ε και επειδη και οι δυο μαζι κανουν 10 κιλα netto φανταζομουν οτι μπορει να παει η μια με μαμα και η μια με αδερφη. οχι?
Είναι περιορισμένος ο αριθμός "pets in cabin" Συνήθως δέχονται 2-4 ανά πτήση, αλλά πάντα πρέπει να τα έχεις δηλώσει από πριν. Το κάθε ζώο μαζί με το κλουβί δεν πρέπει να ξεπερνάει το ανώτερο όριο βάρους της εταιρείας, 6 η 8 κιλά.
οι διαστάσεις της τσάντας η του κλουβιού δεν πρέπει να ξεπερνάν 43 cm L x 32 cm W x 20 cm H
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Και να ρωτήσω κάτι ακόμα εγώ. Όταν το σκυλί πηγαίνει στις αποσκευές δέχονται το crate το σιδερένιο ή και το κλουβί μεταφοράς που είναι πλαστικό γύρω γύρω και έχει σιδερένια πορτούλα?

Το σκυλί ποιος το βάζει μέσα στο αεροπλάνο?
Όχι σιδερένιο, μόνο τα πλαστικά ανεγνωρισμένα από την IATA


Υπάλληλος του αεροδρομίου το βάζει στο αεροπλάνο, και ο πιλότος ενημερώνεται μέσω του loadsheet, μια λίστα που αναφέρει τι έχει φορτωθεί
 




Nicole

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2008
95
0
Και πως ξέρω ότι το κλουβί που έχω είναι αναγνωρισμένο απο την ΙΑΤΑ?

Θέλω να πάρω για το δικό μου σκυλάκι (8 kg) ένα κλουβάκι μεταφοράς, για να το χρεισιμοποιώ και για ταξίδια με αεροπλάνο. Λέω να πάρω της ferplast το Atlas 40 . Αυτό είναι αναγνωρισμένο απο την ΙΑΤΑ. Επίσης τi ακριβώς είναι η ΙΑΤΑ?
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Αμα το σκυλι ειναι 8 στο βαζουν καμπινα. Λες 7 και οκ. Κανεις και κανα νιαου και στο αφηνουν. Ε κανε και καμια διαιτα να χασει κανα μισοκιλο πριν. Αν μπορεις να αποφυγεις αποσκευες καντο νομιζω
 


Nicole

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2008
95
0
Βασικά θα της κάνω και στείρωση οπότε θα βάλει καναδυο κιλά ακόμα, βάλε και το κλουβί να είναι 1-2 kg, σιγά μην με αφήσουν να την έχω επάνω.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Και πως ξέρω ότι το κλουβί που έχω είναι αναγνωρισμένο απο την ΙΑΤΑ?

Θέλω να πάρω για το δικό μου σκυλάκι (8 kg) ένα κλουβάκι μεταφοράς, για να το χρεισιμοποιώ και για ταξίδια με αεροπλάνο. Λέω να πάρω της ferplast το Atlas 40 . Αυτό είναι αναγνωρισμένο απο την ΙΑΤΑ. Επίσης τi ακριβώς είναι η ΙΑΤΑ?
IATA = International Air Transport Association

Το Atlas 40 είναι αναγνωρισμένο, το μέγεθος εξαρτάται απο τις διαστάσεις του σκύλου σου, πρέπει να μπορεί να σταθεί όρθιο και να γυρίσει
 
Last edited:












xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
http://www.viennaairport.com/jart/prj3/via/website.jart?rel=en&reserve-mode=active
τσεκαρεις πτησεις. Απο οτι ειδα ειναι ολυμπιακη (σορυ αλλα απο εμπειρια μακρια, εκανα 2 μερες για αθηνα βερολινο και τελικα πληρωσα 300 ευρω και πεταξα με hola airlines(?) που εσταζε το ερκοντισιον και ετριζε ολο το αεροπλανο) και Austrian. Τσεκαρε και εσυ!
μπορι να εχει και ιζυ αλλα ιζυ δε δεχεται γενικα σκυλια νομιζω. Η μονο καμπινα δε δεχεται?
 
Last edited:


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
EasyJet όχι

Η SkyEurope έχει πτήσεις Αθήνα Βιέννη και ο σκύλος στις αποσκευές μέχρι 32 κιλά με το κλουβί στοιχίζει μόνο €30/one way :)

Στην Austrian πάει με το κιλό
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Κατσε γιατι ξαναμπερδευτηκα. Με το κιλο δεν παει αν ειναι σε καμπινα? Στις αποσκευες δε προσμετραται στα κιλα που επιτρεπεται να μεταφερεις? Πχ. 20 κιλα οριο. αν σκυλι=15 και αποσκευες 5 ολα οκ?
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Κατσε γιατι ξαναμπερδευτηκα. Με το κιλο δεν παει αν ειναι σε καμπινα? Στις αποσκευες δε προσμετραται στα κιλα που επιτρεπεται να μεταφερεις? Πχ. 20 κιλα οριο. αν σκυλι=15 και αποσκευες 5 ολα οκ?
Όχι το σκυλί είναι σχεδόν σε όλες τις εταιρείες σαν υπέρβαρο. Και καθόλου αποσκευές να μην έχεις πάλι πληρώνεις την ταρίφα. Η μόνη διαφορά είναι ότι ορισμένες εταιρείες χειρίζονται σταθερή τιμή, πχ εντός Ευρώπης μέχρι χ κιλα €70, κ άλλες ζυγίζουν το κλουβί με το ζώο και χρεώνουν ανάλογα
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Κλεψιαα. Δλδ αν εβαζα εχω Ριτα σε αποσκευες με 10/κιλο θα πληρωνα 160 πηγαινε ελα για να την εχουν οσαν βαλιτσα? Ενα ολοκληρο εισητηριο?Αν ηταν 30 κιλα θα πληρωνα 600? Με τετοια λεφτα μπιζνες κλας θα ηθελα για τον φιογκο οχι αποσκευες! Τι να πω...