Σκυλιά στα αεροπλάνα


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Αμα το έχεις στην καμπίνα μαζί σου, σε οτι θες το βάζεις.
Το μαλακό βέβαια είναι καλύτερη λύση διότι είναι πιο πρακτικό και πιο ελαφρύ.

Όταν ο σκύλος πάει απο κάτω, τότε το βάζεις σκληρό κουτί.
 






kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Για τις αποσκευές ξέχνα το.
Η θερμοκρασία είναι 0 βαθμοί και ο άνθρωπος δεν αντέχει - δεν επιτρεπεται έτσι κι αλλιώς αν το έκανες (θεωρητικά) θα έκλεινε η εταιρία την επόμενη μέρα... :p :p

εγώ δεν το ήξερα...φαντάζομαι ούτε και
 


eadie

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2008
246
0
αθηνα
εγω για την δικια μου εχω ενα πλαστικο κλουβακι που το χρησιμοποιω για καποιες μεταφορες της.με αυτο το κλουβακι μπορω να την βαλω μεσα στην καμπινα???? η μμκρη ειναι2,5 κιλα και το κλουβακι σχετικα ελαφρυ.φανταζομαι οτι ειναι επικινδυνο αν ειναι κατω γιατι ειναι πλαστικο και μπορει στις αναταραξεις να σπασει.μπορω δηλαδη να την εχω στα ποδια μου????? και κατι ακομα.αν δεν εχω το κλουβακι μαζι μου,μου δινουν αυτοι καποιο????
 


Nicole

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2008
95
0
Ο χώρος του αεροσκάφους ο οποίος βρίσκεται στην άτρακτο και δέχεται αποσκευές είναι όπως όλοι ξέρετε κάτω από το επίπεδο του πατώματος. Ο χώρος αυτός χωρίζεται σε 2 τμήματα (ως προς τη χρήση). Ένα μικρό, συμπιεζόμενο και κλιματιζόμενο κάτω από το την καμπίνα διακυβέρνησης του αεροσκάφους, και έναν μεγάλο μη συμπιεζόμενο και μη κλιματιζόμενο, όπου φορτώνονται οι παλέτες των αποσκευών (οι μεταλλικές).
Έχει φως εκεί?....Ένας άνθρωπος μπορεί να κετέβει εκεί, έτσι?....Πόσο μικρός είναι εκείνος ο χώρος?
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
εγω για την δικια μου εχω ενα πλαστικο κλουβακι που το χρησιμοποιω για καποιες μεταφορες της.με αυτο το κλουβακι μπορω να την βαλω μεσα στην καμπινα???? η μμκρη ειναι2,5 κιλα και το κλουβακι σχετικα ελαφρυ.φανταζομαι οτι ειναι επικινδυνο αν ειναι κατω γιατι ειναι πλαστικο και μπορει στις αναταραξεις να σπασει.μπορω δηλαδη να την εχω στα ποδια μου????? και κατι ακομα.αν δεν εχω το κλουβακι μαζι μου,μου δινουν αυτοι καποιο????
Οι διαστάσεις της τσάντας/κλουβιού εξαρτιούνται από την εταιρεία. 2,5 κιλά επιτρέπεται σε όλες.
Αν δεν έχεις την σωστή τσάντα η κλουβί μπορείς να το αγοράσεις στο αεροδρόμιο.
 


mao

Active Member
12 Σεπτεμβρίου 2008
30
0
Σε κάποια αεροδρόμια μπορείς να αγοράσεις κουτί μεταφοράς σε άλλα όχι.
Σε κάποιε εταιρίες συνήθως του εξωτερικού μπορείς να νοικιάσεις ένα κλουβί μεταφοράς.
 


eadie

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2008
246
0
αθηνα
παιδια εγω προχθες εβαλα την δικια μου στο αεροπλανο.στο αεροδρομιο ειχε πολυ πλακα.....περπατουσε καμαρωτη καμαρωτη!!!!! επειδη ειναι 2,8 κιλα την ειχα σε κλουβακι μεσα στην καμπινα.πληρωσα και 4 ευρω εισητηριο (για πτηση εσωτερικου).μου εκαναν 3 φορες ελεγχο οχο αναφορα το βιβλιαριο και το αν εχει τσιπ.το γελιο ειναι στο τσεκ ιν που τσεκαραν καλα καλα το κλουβι μην εχω κανενα πριονι μεσα.μεσα στην τσαντα μου ειχα εναν σουγια μπρελοκ (σουβενιρ απο την ελβετια) και ενω η τσαντα περασε μεσα απο τον ελεγχο που βλεπουν τι εχει μεσα.....αυτοι χαμπαρι......αλλα το κλουβι το ξεσκονισαν!!!!!!! πωωωωω ελεος
περιμενα η ιντη να κλαιει.τελικα οταν ανεβηκα στο αεροπλανο εκλαψε λιγο οταν ακουσε τον θορυβο απο τις τουρμπινες και ετρεμε.μολις μπηκαμε μεσα στο αροπλανο κοιμοταν του καλου καιρου.φροντισα να εχει κανει την τουαλετα της και δεν την ταισα μηπως κανει εμετο :)confused:).οταν κατεβηκα απο το αεροπλανο παλι ετρεμε απο τον θορυβο αλλα μολις μπηκα στο αεροδρομιο και την αβγαλα της περασε αμεσως.
σε γενικες γραμμες τα πηγε πολυ καλα και ηθελς απλως να μοιραστω την εμπειρια μας.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Ο χώρος που μεταφέρονται τα ζώα συνήθως δεν έχει την θερμοκρασία της καμπίνας. Πολύ συχνά (δεν ξέρω για όλες τις εταιρίες ή μπορει να είναι και θέμα πιλοτου - ωρών ταξιδιού κλπ) είναι 0 βαθμοί κελσιου.
Ο κανονισμός της IATA λέει
[FONT=&quot]Animals are transported in the same compartments as baggage, mail and other cargo. These compartments are pressurized and maintain a temperature range from 50-70 degrees Fahrenheit.
[/FONT]
= 10° - 21°


Ταξιδεύω συχνά αεροπορικώς με τα σκυλιά και ποτέ δεν τα βρήκα να κρυώνουν.
Αλλά μιλάμε βέβαια για φλοκάτες :D:D:D
 


Nicole

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2008
95
0
Τι ποσό πληρώνει κανείς για να ταξιδέψει ο σκύλος με αεροπλάνο κάτω στις αποσκεύες?
 




Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Έχει μεγάλες διαφορές στις τιμές κ αξίζει να το ψάξεις. Εγώ για να πετάξω πχ Βρυξέλλες Αθήνα με την Brussels Airlines πληρώνω για 2 westie στο ιδιο crate € 70. Η Ολυμπιακή μου ζητά για την ίδια πτήση περίπου €365 :eek:

... έχω χρόνια να πετάξω με Ολυμπιακή


  • Brussels Airlines short distance €70/one way in cargo hold, € 30/one way in cabin
    long & medium distance €140/one way in cargo hold, € 60/one way in cabin
  • Olympic € 15/kg one way

  • Air Berlin
    Pets in cabin (max 6kg) : € 20/one way
    Pets in hold : € 30/ one way short en medium flights, > 3.000 miles € 60

  • Lufthansa : Europe € 10/kg one way
 


Nicole

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2008
95
0
Τόσο μεγάλη διαφορά:eek:? Καλά κάνεις και δεν πέρνεις την Ολυμπιακή!

Να σε ρωτήσω Αλεξία προφανώς τα σκυλιά δεν τα έχεις στην καμπίνα έτσι?
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Τόσο μεγάλη διαφορά:eek:? Καλά κάνεις και δεν πέρνεις την Ολυμπιακή!

Να σε ρωτήσω Αλεξία προφανώς τα σκυλιά δεν τα έχεις στην καμπίνα έτσι?
Όταν είχα μόνο ένα και σε εταιρείες που δέχονται 8 κιλά στην καμπίνα είχα μερικές φορές κατορθώσει να την πάρω στην καμπίνα, τώρα με τα 2 ούτε καν προσπαθώ, πάνε παρεουλα στο χώρο των αποσκευών
 


Nicole

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2008
95
0
Μάλιστα....και δεν μου λες τα σκυλιά πως είναι όταν βγαίνουν απο το αεροπλάνο?
Κατα την διάρκεια της πτήσης πηγαίνει κανένας να τα δει? Το crate είναι δικό σου?
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Είναι πολύ χαρούμενα που με βλέπουν:)
Είναι όμως συνηθισμένα σε crate. Έχω ένα μέσα στο σπίτι, στο οποίο κοιμούνται το βράδυ και ένα στο αυτοκίνητο.

Δεν πάει κανείς να τα δει την ώρα της πτήσης :(
...ούτε καν για meal service
 






xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Να πωω. Δεν αντιστοιχει σε ενα σκυλι περ πελατη? Γιατι μαζι με την κοντοσκυλακη πολυ πιθανων να ερθει και η κοντογατακη. Ε και επειδη και οι δυο μαζι κανουν 10 κιλα netto φανταζομουν οτι μπορει να παει η μια με μαμα και η μια με αδερφη. οχι?