Φιλοζωος και κρεατοφαγος?


Status
Κλειδωμένο θέμα




GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
καπου αναφερεστε οτι ο ανθρωπος δεν εχει οδοντοστοιχια σαρκοφαγου ζωου...
σωστα...
δεν εχει ομως και οδοντοστοιχια φυτοφαγου ζωου.... σωστα?
η οδοντοστοιχια του ειναι ενος παμφαγου ζωου...με τους κυνοδοντες τους γομφιους προγομφιους... μασητηρες-τραπεζιτες...
το ιδιο ισχυει για το πεπτικο του συστημα δεν εχει πεπτικο συστημα φυτοφαγου... ουτε και σαρκοφαγου...
εχει ετσι διαμορφωθει στη διαρκεια της εξελιξης του που κρατησε χιλιαδες χρονια... κι οχι μερικες εκατονταδες οπως θα θελατε... ωστε να μπορει να αφομοιωσει διαφορετικου ειδους τροφη..
απο εκει και περα μπορειτε λοιπον να καταναλωνετε ως τροφη οτιδηποτε σας αρεσει διανθιζοντας το με την αντιστοιχη ιδεολογια...
πισω απο καθε εκθεση ιδεων... θα μπορουσε η αντιθετη ομαδα να αποκαλυψει ενα σωρο συμφεροντα...
στο τελος θα καταληξετε οτι εχουν τον ιδιο κοινο σκοπο...
καποιοι να θησαυριζουν δημιουργωντας αντιστοιχες ομαδες καταναλωτων...
αναλογα με τις εποχες καθε φορα η ζυγαρια θα κλεινει προς την μια η την αλλη πλευρα και θα βρισκεστε σε ενα συνεχες παιχνιδι διχως τελος...
με εμας οπαδους και θεατες...
καλη συνεχεια...
 


D

Deleted member 14614

Guest
Και θα συνεχίσω να ρωτάω μέχρι να πάρω συγκεκριμένη απάντηση από όσους ακολουθούν αποκλειστικά χορτοφαγικές συνήθειες (πλην όσων απάντησαν βέβαια):
Διαφωνεί κανείς ότι ο άνθρωπος είναι παμφάγο ον?
Εάν όχι, τότε λήγει κάθε θέμα του αν είναι καλύτερα να καταναλώνεις χορταρικά ή κρέας και τίθεται καθαρά το θέμα της προτίμησης. Έτσι, θα επανέλθουμε στο αν όσοι καταναλώνουν κρέας μπορούν να ισχυριστούν ότι είναι φιλόζωοι.:p
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
αν λοιπον συφωνησουμε οτι ο ανθρωπος ειναι παμφαγο ζωο...
πρεπει να διαχωρισουμε πληρως την τροφη του ( βασικο ενστικτο)
απο τα αισθηματα που μπορει να αναπτυξει απεναντι στη ζωη... οποιασδηποτε μορφης... κι αν ειναι αυτη...
αρα δεν τιθεται θεμα κρεοφαγιας η οχι αν ειναι συμβατη με τη φιλοζωια...
σωστα?
 
  • Like
Reactions: Marion_Russel


D

Deleted member 14614

Guest
αν λοιπον συφωνησουμε οτι ο ανθρωπος ειναι παμφαγο ζωο...
πρεπει να διαχωρισουμε πληρως την τροφη του ( βασικο ενστικτο)
απο τα αισθηματα που μπορει να αναπτυξει απεναντι στη ζωη... οποιασδηποτε μορφης... κι αν ειναι αυτη...
αρα δεν τιθεται θεμα κρεοφαγιας η οχι αν ειναι συμβατη με τη φιλοζωια...
σωστα?
Ακριβώς.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
καποιοι να θησαυριζουν δημιουργωντας αντιστοιχες ομαδες καταναλωτων...
αναλογα με τις εποχες καθε φορα η ζυγαρια θα κλεινει προς την μια η την αλλη πλευρα και θα βρισκεστε σε ενα συνεχες παιχνιδι διχως τελος...
Καλά που το πε κάποιος γιατί βαρέθηκα να το γράψω στο σεντόνι μου.
 
  • Like
Reactions: d-friend


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Με το φτωχο μου το μυαλο τοτε θα πω και εγω οτι οι κυνοφιλοι δεν γινεται να ειναι ζωοφιλοι.
Διοτι οι περισσοτεροι σκυλοι δημιουργηθηκαν ειτε για να κυνηγουν αλλα ζωα ή για να προστατευουν απο αλλα ζωα ή για να καθοδηγουν αλλα ζωα που ειχα σκοπο την κρεατοπαραγωγη κλπ κλπ.

Προσωπικα οσο πιο γενικος ειναι ενας χαρακτηρισμος τοσο πιο πολυ χανει τη σημασια του.

Τωρα οσο αφορα την ανθρωπινη διατροφη περα απο τις ερευνες και τις θεωριες που θα αλλαζουν απο και ρο σε καιρο μονο αν μπορουσαμε να ζησουμε παραλληλες ζωες μεγαλωνοντας εξ'ολοκληρου με τον εναν ή τον αλλο τροπο θα μπορουσαμε να βγαλουμε ασφαλη συμπερασματα για το τι ειναι καλυτερο, το οποιο μεχρι ενος σημειου μπορει να γινει αυτο με 2 διδυμους.
Όσοι δεν τρώτε κρέας, έχετε παιδιά?
Τι τα ταΐζετε?
Ο γιατρός τι σας προτείνει?
Και θα συνεχίσω να ρωτάω μέχρι να πάρω συγκεκριμένη απάντηση από όσους ακολουθούν αποκλειστικά χορτοφαγικές συνήθειες (πλην όσων απάντησαν βέβαια):
Διαφωνεί κανείς ότι ο άνθρωπος είναι παμφάγο ον?
Εάν όχι, τότε λήγει κάθε θέμα του αν είναι καλύτερα να καταναλώνεις χορταρικά ή κρέας και τίθεται καθαρά το θέμα της προτίμησης. Έτσι, θα επανέλθουμε στο αν όσοι καταναλώνουν κρέας μπορούν να ισχυριστούν ότι είναι φιλόζωοι.:p
κανεις σοβαρος μελετητης του θεματος δεν πιστευω οτι μπορει να υποστηριξει τεκμηρωμενα οτι η πληρης αποχη απο κρεας, ψαρι και παραγωγα ωφελεί την υγεία, ειδικα σε ομαδες οπως εγγυες, παιδια στην αναπτυξη κλπ κλπ.
πέρα απ αυτο, δηλ τι λεμε; οτι το 98% του πληθυσμου παγκοσμιως (τοσοι ειναι οι κρεατοφαγοι) μισουν τα ζωα; οκ. και τι προτείνουν οι χορτοφαγοι;να ανατρεψουμε τους φυσικους νόμους; φανταζεστε εναν κοσμο οπου θα συνέβαινε το αναποδο; το ιδανικο κατ εμε θα ηταν η θανατωση να γινεται με οσο το δυνατον πιο ανωδυνες μεθοδους και παντα σε λογικα αριθμητικα πλαισια, να εξυπηρετει αναγκες οχι διασκεδαση πχ κυνηγι. Ας παλεψουμε ο καθενας στο μετρο των δυνατοτητων του για ρεαλιστικα αποτελεσματα, οχι να ονειρευομαστε ουτοπικους στόχους
 
  • Like
Reactions: Marion_Russel




stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Πραγματικά δεν ξέρω σε τι να πρωτοαπαντήσω σε αυτό το θέμα. Γενικά θα πω ότι σαφώς μπορείς να πάρεις πρωτείνες από διάφορες πηγές αλλά μεγάλη σημασία έχει η ποιότητα των πρωτεινών που παίρνεις και που χωρίς καμία αμφιβολία μιας και είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο υψηλής ποιότητας πρωτεινών παίρνεις από το κρέας καθώς και από ζωικά παράγωγα. Άρα λοιπόν ενώ οι περισσότεροι άνθρωποι παίρνουν πρωτείνες δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι οι πρωτείνες αυτές που παίρνουν έχουν υψηλή διατροφική αξία.

Η οποία σόγια αντικαθιστά την ζωική πρωτείνη που λαμβάνεις από τα κρέατα!
Μιας και αναφέρεσαι στη σόγια θα θυμίσω ότι είναι το κατ' εξοχήν μεταλλαγμένο τρόφιμο παγκοσμίως.
Εσύ δεν μπορείς να μεταβολίσεις εύκολα το κρεάς!Ο οργανισμός σου θα το κάνει αλλά θα χρειαστεί να "τραβήξει" άλλα συστατικά για να το μεταβολίσει!Αυτό μακροπρόθεσμα σου κάνει κακό!
Ο οργανισμός είναι φτιαγμένος να μπορεί να μεταβολίζει όχι μόνο τις πρωτείνες αλλά και πλήθος άλλων ουσιών ακόμα και δηλητήρια σε ποσότητες ανεκτές για αυτόν. Οι μηχανισμοί του μεταβολισμού είναι φτιαγμένοι για αυτόν ακριβώς τον λόγο!

Κάποιος ανέφερε για ένα βιβλίο παθολογίας και για κοινωνικορατσιστικό σχόλιο περί φτώχειας. Δυστυχώς πολλές παθήσεις εμφανίζονται σε οικονομικά αδύνατους ανθρώπους ......μια εκ των οποίων παλιά ήταν και η φυματίωση στη χώρα μας...της οποίας η ταχύτερη επιδείνωση της υγείας των φτωχών ανθρώπων λόγω των άσχημων συνθηκών διαβίωσης ήταν γεγονός. Και φυσικά υπάρχουν πολλές "σύγχρονες" παθήσεις που σχετίζονται με την φτώχεια σήμερα και τις διατροφικές συνήθειες. Άρα δεν τίθεται θέμα ρατσισμού...

Για μένα η απόλυτη πλευρά των χορτοφάγων και η απόλυτη πλευρά των κρεατοφάγων είναι ακραίες. Πόσο μάλλον στις μέρες μας που κανένας δεν ξέρει τι τρώει πλην των ανθρώπων που τα παράγουν. Μπορεί κάποιος να είναι χορτοφάγος και να λαμβάνει περισσότερη ποσότητα "δηλητηρίων" από αυτή που φαντάζεται. Ο οργανισμός του μπορεί να αποβάλλει κάποια ...αλλά δεν έχει και απεριόριστες δυνατότητες οπότε αθροίζει δηλητήριο μέσα του. Το ίδιο συμβαίνει και με τα κρέατα.
Η υπερβολή είναι αυτή που κάνει την διαφορά και στις δύο περιπτώσεις.
Προσωπικά έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι απαιτείται μέτρο σε όλα, έτσι ώστε να δώσεις την δυνατότητα στον οργανισμό σου να μπορεί να αποβάλλει όλα τα άχρηστα. Δυστυχώς δεν μπορείς να προφυλαχθείς από πουθενά.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Marion_Russel


manin

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
449
250
Για μένα η απόλυτη πλευρά των χορτοφάγων και η απόλυτη πλευρά των κρεατοφάγων είναι ακραίες. Πόσο μάλλον στις μέρες μας που κανένας δεν ξέρει τι τρώει πλην των ανθρώπων που τα παράγουν. Μπορεί κάποιος να είναι χορτοφάγος και να λαμβάνει περισσότερη ποσότητα "δηλητηρίων" από αυτή που φαντάζεται. Ο οργανισμός του μπορεί να αποβάλλει κάποια ...αλλά δεν έχει και απεριόριστες δυνατότητες οπότε αθροίζει δηλητήριο μέσα του. Το ίδιο συμβαίνει και με τα κρέατα.
Η υπερβολή είναι αυτή που κάνει την διαφορά και στις δύο περιπτώσεις.
Αυτά που λες δεν αναιρούν τον αρχικό και πρώτο προορισμό του ανθρώπου, που είναι χορτοφάγος και καρποφάγος...
 


Boss

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2013
279
170
Για εμένα δεν τίθεται θέμα για το αν πρέπει η οχι να τρώει κανείς κρέας - ο καθένας κάνει αυτό που θέλει και σιγα μην με/μας ρωτήσει. Εγω ειμαι φανατικός κρεατοφάγος και δεν με βλέπω να αλλάζω αλλα αυτό που δείχνουν τα βιντεο ειναι σοκαριστικό ρε γαμώτο ....ισως απο τις λίγες φορές που μπορώ να καταλάβω την εννοια της λέξης .."αμαρτία". Και δεν ειναι το "φονικό" που με πειράζει (κι ας με βρίσετε) ...μια που το θεωρώ μέρος της φυσης .....αλλα η απαξίωση της ποιότητας, ο εξευτελισμός και η δυστηχία που προκαλείται σε μια ζωή. Ισως μια λύση θα ήταν να βγούν στην φορα οι τακτικές που χρησιμοποιούνται ανα εταιρία ( δεν ξέρω βεβαια αν υπάρχουν διαφοροποιήσεις στις διαδικασίες παραγωγής σε αυτη την βιομηχανία) ωστε τουλάχιστον να μπορούμε να επιλέξουμε τι και ποιον υποστιρίζουμε.
 
  • Like
Reactions: Marion_Russel


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Για εμένα δεν τίθεται θέμα για το αν πρέπει η οχι να τρώει κανείς κρέας - ο καθένας κάνει αυτό που θέλει και σιγα μην με/μας ρωτήσει. Εγω ειμαι φανατικός κρεατοφάγος και δεν με βλέπω να αλλάζω αλλα αυτό που δείχνουν τα βιντεο ειναι σοκαριστικό ρε γαμώτο ....ισως απο τις λίγες φορές που μπορώ να καταλάβω την εννοια της λέξης .."αμαρτία". Και δεν ειναι το "φονικό" που με πειράζει (κι ας με βρίσετε) ...μια που το θεωρώ μέρος της φυσης .....αλλα η απαξίωση της ποιότητας, ο εξευτελισμός και η δυστηχία που προκαλείται σε μια ζωή. Ισως μια λύση θα ήταν να βγούν στην φορα οι τακτικές που χρησιμοποιούνται ανα εταιρία ( δεν ξέρω βεβαια αν υπάρχουν διαφοροποιήσεις στις διαδικασίες παραγωγής σε αυτη την βιομηχανία) ωστε τουλάχιστον να μπορούμε να επιλέξουμε τι και ποιον υποστιρίζουμε.
Έχουν βγει στην φόρα. Και όποιος δεν μπορεί να κόψει το κρέας μπορεί να περιορίσει την κατανάλωση στο φυσιολογικό.
 
  • Like
Reactions: d-friend


Boss

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2013
279
170
... Και όποιος δεν μπορεί να κόψει το κρέας μπορεί να περιορίσει την κατανάλωση στο φυσιολογικό.
Σαφεστατα !!!

Έχουν βγει στην φόρα. .
Βοηθησε με λίγο εδώ ...που μπορώ να τα βρώ για τις Ελληνικές εταιρίες η εισαγωγέις ??
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Αυτά που λες δεν αναιρούν τον αρχικό και πρώτο προορισμό του ανθρώπου, που είναι χορτοφάγος και καρποφάγος...
Μπορεί ο πρώτος άνθρωπος να έτρωγε ότι ήταν πιο εύκολο να βρει...ανακάλυψε τρόπους να σκοτώνει ζώα ...τα έφαγε. Συνεχίζει και σήμερα. Αν συνέβαινε το αντίθετο θα συζητάγαμε τώρα? Παλιά ακόμα και στην εποχή των γονιών μας το κρέας δεν τρώγονταν συχνά....όχι επειδή δεν ήθελαν αλλά επειδή δεν υπήρχε η δυνατότητα αν θες η οικονομική να μπορούν να το φάνε συχνότερα ή επειδή έτσι είχαν μάθει.
Για τα πάντα σε αυτόν τον πλανήτη ο άνθρωπος ήταν καταλυτικό στοιχείο. Έχει αλλοιώσει και καταστρέψει τα πάντα. Δεν δείχνει κανένα σεβασμό στη φύση ή στα ζώα και σε ότι αυτά του προσφέρουν απλόχερα. Η ισορροπία στη φύση είναι βασικό στοιχείο. Όποιος την διαταράσσει πληρώνει το τίμημα.
Και το τίμημα το πληρώνουμε όλοι είτε χορτοφάγοι είτε κρεατοφάγοι. Τι εταιρείες εμείς τις υποστηρίζουμε οπότε κατ' επέκταση υποστηρίζουμε και τις πρακτικές τους.
Εγώ πχ εδώ και χρόνια έχω σταματήσει να υποστηρίζω συγκεκριμένες εταιρείες για τις οποίες έχουν αναφερθεί θέματα ...επίσης δεν υποστηρίζω εταιρείες οι οποίες δεν δέχονται να υποστούν κάποιο έλεγχο. Προσπαθώ να διαμαρτύρομαι όχι γιατί θα αλλάξω κάτι αλλά γιατί θέλω να τους δείξω ότι ενημερώνομαι και ξέρω έστω κάποια λίγα και τους θεωρώ "ύποπτους". Φυσικά μέσα στα πλαίσια των δυνατοτήτων μου και της ενημέρωσης που έχω...αλλά δεν περιμένω να βγει κάτι στη δημοσιότητα για να το αποκλείσω...προσπαθώ να το ψάξω όσο μπορώ.
 


D

Deleted member 14614

Guest
Καλα dogforum διαβαζουνε? :p
Είμαστε πολύ μπροστά...
Βοηθησε με λίγο εδώ ...που μπορώ να τα βρώ για τις Ελληνικές εταιρίες η εισαγωγέις ??
Το σύνολο των παριζακίων, σαλαμιών, ζαμπόν, κλπ είναι μεταλλαγμένα με τη βούλα του ΕΦΕΤ. Είχε γίνει θέμα για...2 μέρες. Το θυμάσαι μήπως?
Επίσης, μην ξεχνάμε τα αλογίσια κεφτεδάκια, κλπ κρέατα σε γνωστές αλυσίδες και φοιτητικές λέσχες.
Αυτά μου έρχονται πρόχειρα.
 
Last edited by a moderator:


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Καλά για αυτές τις εταιρείες έχουν αναφερθεί εδώ και χρόνια θέματα ....τους έχω ρίξει πόρτα εδώ και χρόνια.
 




Aunt Mary

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2012
599
178
Αυτά που λες δεν αναιρούν τον αρχικό και πρώτο προορισμό του ανθρώπου, που είναι χορτοφάγος και καρποφάγος...
Ο ανθρωπος (δηλαδη το ειδος Ηοmo Sapiens στο οποιο ανηκουμε) ηταν ΑΝΕΚΑΘΕΝ παμφαγο.
Και οχι μονο αυτος αλλα και προγενεστερα ανθρωποειδη (Homo ergaster, Homo erectus και αλλα....) δηλαδη μιλαμε για μια προιστορια κρεατοφαγιας 2 ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΩΝ χρονων.
Εχεις συναισθηση για ποσο μεγαλο χρονικο διαστημα μιλαμε?? Επομενως για ποιον αρχικο προορισμο μιλαμε??
Ειναι απολυτα σεβαστο καποιος να μην θελει να τρωει κρεας, αλλα αυτο διαφερει κατα πολυ απ΄το να γινονται λαθασμενες εικασιες για χαρην της δαιμονοποιησης του κρεατος.

Πως ειναι ποτε δυνατον να θεωρειται απο τους χορτοφαγους ανωμαλια της φυσης το να τρωες κρεας?
Δηλαδη οταν ψηνονται μπριζολες, παιδακια και λοιπα εσεις γυρνατε αηδιασμενοι απο την αλλη γιατι δεν αντεχετε την μυρωδια του ψητου?
Αν ηταν εναντια στην φυση δε θα αντεχες ουτε να το μυρισεις, οπως δεν αντεχεις τη μυρωδια ενος ψοφιμιου ή ενος μουχλιασμενου τροφιμου ή ενος βοθρου, αυτο συμβαινει γιατι ο οργανισμος μεσω της οσφρησης σε προειδοποιει να μην το φας γιατι θα ειναι βλαβερο...

[h=3][/h]
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Ο ανθρωπος (δηλαδη το ειδος Ηοmo Sapiens στο οποιο ανηκουμε) ηταν ΑΝΕΚΑΘΕΝ παμφαγο.
Και οχι μονο αυτος αλλα και προγενεστερα ανθρωποειδη (Homo ergaster, Homo erectus και αλλα....) δηλαδη μιλαμε για μια προιστορια κρεατοφαγιας 2 ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΩΝ χρονων.
Εχεις συναισθηση για ποσο μεγαλο χρονικο διαστημα μιλαμε?? Επομενως για ποιον αρχικο προορισμο μιλαμε??
Ειναι απολυτα σεβαστο καποιος να μην θελει να τρωει κρεας, αλλα αυτο διαφερει κατα πολυ απ΄το να γινονται λαθασμενες εικασιες για χαρην της δαιμονοποιησης του κρεατος.

Πως ειναι ποτε δυνατον να θεωρειται απο τους χορτοφαγους ανωμαλια της φυσης το να τρωες κρεας?
Δηλαδη οταν ψηνονται μπριζολες, παιδακια και λοιπα εσεις γυρνατε αηδιασμενοι απο την αλλη γιατι δεν αντεχετε την μυρωδια του ψητου?
Αν ηταν εναντια στην φυση δε θα αντεχες ουτε να το μυρισεις, οπως δεν αντεχεις τη μυρωδια ενος ψοφιμιου ή ενος μουχλιασμενου τροφιμου ή ενος βοθρου, αυτο συμβαινει γιατι ο οργανισμος μεσω της οσφρησης σε προειδοποιει να μην το φας γιατι θα ειναι βλαβερο...

[h=3][/h]
+1000
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.819
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf