Φιλοζωος και κρεατοφαγος?


Status
Κλειδωμένο θέμα

canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Κανένα άλλο ζώο δεν διαθέτει κατοικίδια ζώα όπως ο άνθρωπος. Κανένα άλλο ζώο δεν περνά μια αλυσίδα στο λαιμό ενός άλλου για να το περιφέρει όπου αυτό νομίζει. Κανένα άλλο ζώο δεν περιορίζει άλλα ζώα για να τα κοιτά, να τα παρατηρεί, γιατί έτσι του αρέσει...

Κανένα άλλο ζώο δεν έχει χόμπι... Κανένα ζώο δεν μαζεύει ξυλάκια ή φύλλα, κανένα ζώο δεν κάνει τέχνη (πολλά ζώα μαζεύουν πράγματα είτε για να φτιάξουν φωλιές, είτε για να εντυπωσιάσουν το ταίρι τους με σκοπό το ζευγάρωμα...όχι όμως για την τέχνη).

Κανένα άλλο ζώο δεν καλλιεργεί και δεν εκτρέφει.

Κανένα άλλο ζώο δεν κάνει πόλεμο (δίνει μάχες σύντομες και για συγκεκριμένα θέματα).

Κανένα ζώο δεν κάνει πολιτική.

Επίσης, δεν έχουν όλα τα σαρκοφάγα ζώα κυνόδοντες και νύχια... Υπάρχουν σαρκοφάγες χελώνες και άλλα ερπετά, αράχνες και άλλα έντομα... ακόμα και "σαρκοφάγα" (εντομοφάγα) φυτά. Δεν υποδεικνύει, λοιπόν, μόνο μια συγκεκριμένη ανατομία (ή 2-3 μεμονωμένα χαρακτηριστικά) τις διατροφικές συνήθειες και ανάγκες ενός είδους.

Τέλος, ένας οργανισμός μπορεί να τραφεί και πιθανόν να επιβιώσει με πολλών ειδών δίαιτες. Το ποια από αυτές όμως είναι καταλληλότερη και οικονομικότερη (με την ευρεία έννοια της οικονομίας ενέργειας) και συμφέρουσα και...και... είναι άλλη συζήτηση.

Όσο θα ψάχνουμε "στρατόπεδα", όσο θα "καβαλάμε το άρμα της μόδας" και του hype, όσο θα μένουμε στα λογικοφανή...θα χάνουμε τις λύσεις...θα χάνουμε την λογική.

Καλή όρεξη σε όλους!
 


glykeria

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2011
145
24
Το να είναι κάποιος vegan, ούτε καν vegetarian, είναι fashion victimization παρά στάση ζωής.
Άσε που οι περισσότεροι είναι κολλημένοι και για πολλές φάπες.
Αγαπάνε τα ζώα και γι αυτό δεν τα τρώνε, αλλά αν δουν ένα τραυματισμένο ζώο στο δρόμο θα το προσπεράσουν στην πλειοψηφία τους, μη χέσω.

Υ.Γ. Πιάσε μου μια t-bone rare και γρήγορα γιατί πεινάω.
Το παραπάνω αποτελεί αυθαιρεσία. Χωρίς να είμαι vegan ούτε καν vegetarian, έχω ενημερωθεί και γνωρίζω τους λόγους που ένας άνθρωπος αρνείται εκτός από το κρέας να φάει γάλα, γιαούρτι , αυγά, μέλι κλπ. Από πού προκύπτει πως είναι θύμα μιας υποτιθέμενης διατροφικής μόδας? Για την ακρίβεια ο βασανισμός των ζώων προκειμένου να τους αποσπάσουν το γάλα παραδείγματος χάριν, είναι πολύ μεγαλύτερος από την θανάτωσή τους για το κρέας τους. Τους παίρνουν πχ. το νεογέννητο μοσχάρι που προφανώς και δεν συμφέρει να θηλάσει και να χαθεί γάλα που χρησιμεύει στην αγορά, και με τεχνητά μέσα προκαλούν το λιγότερο φρικτούς πόνους από μαστίτιδες και ένα σωρό άλλα δεινά στο ζώο. Υπάρχουν βίντεο που μπορείς να ακούσεις το "κλάμα" ή και ουρλιαχτό της αγελάδας, όταν της παίρνουν το νεογέννητο της, από τους πιο φριχτούς ήχους που έχω ακούσει. Προσωπικά θεωρώ πως η εκμετάλλευση για τα παραπάνω παράγωγα είναι πολύ πιο βάρβαρη από την απλή θανάτωση του εν λόγω ζώου. Και ναι, υπάρχουν άνθρωποι, που δεν το αντέχουν αυτό, αντιτάσσονται και δεν το επιλέγουν ως διατροφή. Πώς αυτό τους καθιστά θύματα διατροφικής μόδας?
Από εκεί και πέρα από πού προκύπτει πως ο vegan που θα δει το τραυματισμένο ζώο δεν θα σταματήσει? Υπάρχει κάποια σχετική έρευνα που να αποδεικνύει κάτι τέτοιο ή είναι μια γενίκευση από πράγματα που εσύ προσωπικά έχεις διαγνώσει? Προσωπικά γνωρίζω vegans που δουλεύουν εθελοντικά σε καταφύγια σκύλων, όπως στου Ζωγράφου που είμαι και εγώ, που περιθάλπουν τραυματισμένα ζώα και κάνουν φιλοξενίες, στειρώνουν από το περίσσευμα τους, υιοθετούν. Καλό είναι λοιπόν, τουλάχιστον κατά τη γνώμη μου, να μη τσουβαλιάζουμε ανθρώπους και νοοτροπίες, απλά επειδή δε συμφωνούμε μαζί τους.
 
  • Like
Reactions: dimitris-skg


3 Ιουλίου 2015
33
4
43
λύστε μου μόνο μια απορία.ενώ μπορείτε να τρωτέ πολλά άλλα πράματα γιατί προτιμάτε να αφαιρείτε ζωές ενώ ζείτε το ίδιο χωρίς να το κάνετε;
 


Marion_Russel

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2013
567
675
Αν ριξεις μια ματια στο ιντερνετ θα βρεις πολλα πραγματα.Το κυριοτερο που χρησιμοποιω εγω ειναι η σογια(κιμας σαν να τρως κρεας και ακομα καλυτερος)και το τοφου.Τα βρισκεις σε αρκετα σουπερ μαρκετ και οι τιμες σε αντιθεση με οτι πιστευουνε πολλοι ειναι χαμηλοτερες απο τα ζωικα προιοντα.
Και λύστε μου κάποιες απορίες.

1.Εσείς οι "παμφάγοι"αν κάνετε μια βόλτα στο δάσος ξέρω γω και δείτε ένα σκοτωμένο ελάφι ή έναν λαγό(όχι σε αποσύνθεση που να έχει σκοτωθεί πριν 5 λεπτά πχ)με τα έντερα έξω σας τρέχουν τα σάλια και γουργουρίζει το στομάχι σας ή θέλετε να ξεράσετε και δακρύζουν τα ματιά σας;στα σαρκοφάγα γίνετε το πρώτο.

2.Αν δείτε έναν λαγό να τρέχει ξαφνικά τρελένεστε και αρχίζετε να τρέχετε από πίσω του να τον πιάσετε και να τον καταβροχθήσετε με τους μεγάλους κυνόδοντες σας και με τα μυτερά σας νύχια ή λέτε ''αχ τι γλυκό λαγουδάκι";τα σαρκοφάγα πάντως κάνουν το πρώτο.

3 γιατί δεν τρώτε ωμό κρέας;κανένα σαρκοφάγο δεν το μαγειρεύει αλλάζοντας του σύσταση.
Δεν καταλαβαίνω αυτή την υπερπροσπάθεια των βιγκαν -που σε καποιο σημειο καταντα και πολυ ενοχλητική- να πείσουν όλους τους υπόλοιπους (τις πόρνες του κρέατος) ότι πρέπει να σταματήσουν να καταναλώνουν κρέας.
Κι επίσης δεν κατανοώ την υπερπροσπάθειά τους να προβάλουν το πόσο γαμάτοι ειναι που δεν τρώνε "ό,τι γεννά και έχει νωτιαίο μυελό".
Αμα το κανεις από άποψη και για δικό σου θέμα ευζωίας δε νομίζω ότι σε νιάζει και πολύ να το προβάλεις. Όπως κι εγώ δε θα βγω να το παίξω γαματος που τρωω καθε μερα φρουτα και σαλατα γιατι μου κάνουν καλό. Επομένως μήπως κάπου δεν έχετε ξεκάθαρα στο μυαλό σας για ποιο λόγο το κάνετε? Φιλικα παντα...

Υ.Γ. Οπου βλεπεις σογια=μεταλλαγμενο.
Υ.Γ 2 Τε κουνουπια κτλ ειναι εντομα και οχι ζωα
Υ.Γ. 3 Πολύ άτοπο και άστοχο κατα τη γνώμη μου η κίνηση του θεματοθέτη να μπλέξει φιλοζωια με διατροφικες συνηθειες.
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Δεν είναι δύσκολο να καταλάβεις πως η ίδια η ζωή στηρίζετε στον θάνατο. Το "τι" και "πως" θα "σκοτώσεις" για να συνεχίσεις να ζεις διαφέρει. Όπως, επίσης και το πως θα επιλέξεις να δικαιολογήσεις τις πράξεις σου για να μπορείς να συνεχίσεις να ζεις με όσο το δυνατόν λιγότερες ενοχές.

Έτσι, οι vegeterians, vegans, frutarians και πολλοί άλλοι έχουν τα επιχειρήματα τους και τις πεποιθήσεις τους. Δυσκολεύονται να αναγνωρίσουν την πιθανότητα και τα φυτά (μια μορφή ζωής) να αισθάνονται και ας μην διαθέτουν Κεντρικό Νευρικό Σύστημα, μια που αντιδρούν σε ερεθίσματα και "μαθαίνουν" κιόλας.

Ίσως το κινητό σου να αφαιρεί περισσότερες ζωές από την μπριζόλα μου (που να είναι και ανθρώπινες), το ίδιο και τα καύσιμα που βάζεις στο αυτοκίνητο σου ή τα επώνυμα ρούχα και παπούτσια σου ή η Monsanto που σου παρέχει την σόγια για τα soya kebap σου...

Η ζωή είναι γεμάτη επιλογές και δικαιολογίες... Καθένας μας διαλέγει.
 


3 Ιουλίου 2015
33
4
43
Δεν καταλαβαίνω αυτή την υπερπροσπάθεια των βιγκαν -που σε καποιο σημειο καταντα και πολυ ενοχλητική- να πείσουν όλους τους υπόλοιπους (τις πόρνες του κρέατος) ότι πρέπει να σταματήσουν να καταναλώνουν κρέας.
Κι επίσης δεν κατανοώ την υπερπροσπάθειά τους να προβάλουν το πόσο γαμάτοι ειναι που δεν τρώνε "ό,τι γεννά και έχει νωτιαίο μυελό".
Αμα το κανεις από άποψη και για δικό σου θέμα ευζωίας δε νομίζω ότι σε νιάζει και πολύ να το προβάλεις. Όπως κι εγώ δε θα βγω να το παίξω γαματος που τρωω καθε μερα φρουτα και σαλατα γιατι μου κάνουν καλό. Επομένως μήπως κάπου δεν έχετε ξεκάθαρα στο μυαλό σας για ποιο λόγο το κάνετε? Φιλικα παντα...

Υ.Γ. Οπου βλεπεις σογια=μεταλλαγμενο.
Υ.Γ 2 Τε κουνουπια κτλ ειναι εντομα και οχι ζωα
Υ.Γ. 3 Πολύ άτοπο και άστοχο κατα τη γνώμη μου η κίνηση του θεματοθέτη να μπλέξει φιλοζωια με διατροφικες συνηθειες.
το θεωρεις πολυ περιεργο το οτι προσπαθουμε να σωζουμε ζωες;

και πρωτων υπαρχει και μη μεταλαγμενη σογια και το ζωο που τρως εχει καταναλωσει τονους σογιας που τρως τα συστατικα της καθε φορα που τρως κρεας.δευτερων τα εντομα ειναι ζωα αλλα ισως δεν νιωθουν πονο αλλα δεν εχει αποδειχτει

επεισης λενε οι ζωοφαγοι"δικαιωμα και επιλογη του καθενος το τι θα φαει"αλλα αν τους ρωτησεις"πως γινετε να ειναι επιλογη του καθενος η ζωη του αλλου;"δεν απαντανε
 
Last edited by a moderator:


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Αγαπητέ @go vegan and save animals μη θεωρήσεις την απουσία επόμενων μηνυμάτων από μέρους μου ως έλλειψη επιχειρημάτων ή ως απαξίωση στο να συνεχίσω να συνδιαλέγομαι μαζί σου... Δεν είναι τίποτε από τα παραπάνω.

Θεωρώ πως αυτά που έγραψα αρκούν για να κατανοήσεις την άποψη μου και ίσως να βρεις και άλλες πτυχές στις δικές σου πεποιθήσεις και απόψεις. Δεν συμπάθησα ποτέ το "κήρυγμα" ακόμα και από τους πιο συμπαθής "ιεροκήρυκες" (δεν θέλω λοιπόν να "κηρύξω" περισσότερο).

Καλή συνέχεια, λοιπόν και να ξέρεις πως η καλύτερη τροφή είναι η "τροφή για σκέψη"...:)
 


3 Ιουλίου 2015
33
4
43
Δεν είναι θέμα απόψεων.Αν εγώ πιστεύω ότι ο γείτονας πρέπει να πεθάνει σημαίνει ότι στα αλήθεια πρέπει;Το ίδιο και με τους κρεατοφάγους.Πιστεύουν ότι τα ζώα υπάρχουν γι αυτούς,ότι δεν πειράζει να τα σκοτώνουν κλπ αλλά είναι γεγονός ότι δεν είναι έτσι.Τα ζώα έχουν ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΖΩΗ που μόνο αυτά έχουν δικαίωμα να αποφασίσουν για το πώς θα την ζήσουν όπως και οι άνθρωποι.Και μην μου πείτε"και το λιοντάρι με ποιο δικαίωμα αποφασίζει για την ζωή της ζεύρας;"γιατί

1.αποφασίζοντας για την ζωή της ζεύρας αποφασίζει και για την δική του ζωή αν καταλαβένετε τι εννοώ και δεν το κάνει για την καλοπέραση του.

2.ο άνθρωπος σαν πιο έξυπνο και εξελιγμένο ζώο,πρέπει να αναγνωρίζει ότι μπορούμε να ζούμε χωρίς κρέας και ότι δεν μπορούμε να αφαιρούμε ζωές με το έτσι γουστάρω και όχι για επιβίωση.
 


Marion_Russel

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2013
567
675
το θεωρεις πολυ περιεργο το οτι προσπαθουμε να σωζουμε ζωες;
Τις ζωες των αρνιων απο τις μαζικες σφαγες του Πάσχα για παραδειγμα? Όπου είδα αφίσα με μούρη προβατου σε πρώτο πλάνο και λεζάντα "η ζωη του ανθρωπου δεν εχει μεγαλυτερη αξια απο του προβατου". Πηγαινε να το πεις αυτο σε μια μανα που εχασε το παιδι της.
Απλα πιστευω οτι εχετε χασει το μετρο και κατανταει γελοιο το όλο θέμα.
Θα το θεωρούσα πάντως πιο χρήσιμο για την ανθρωπότητα αν διατυμπανίζατε με τόση θέρμη τα δικαιώματα των ανθρώπων (στην Αφρική δεν εχουν να φανε, πολεμος στο Ιρακ, στην Καμπότζη πουλάνε δεκάχρονα σε σωματέμπορους, δολοφονιες απο τζιχαντιστες και χιλια μύρια άλλα) και αφού λύσουμε αυτά μετά έλα να μου πεις για τα δικαιώματα της κότας και του προβάτου.
Και μάλιστα σε τέτοια εποχή που ζούμε που θα αναγκαστούμε τελικά να τρώμε μόνο βρούβες που θα μαζεύουμε από το βουνό, δε μπορώ να ακούω τέτοιες ανοησίες. Μαγκια σου να μη τρως κρεας και μαγκια σου το οτι πιθανο να μην αρρωστησεις ποτε. Αλλα μη μας ζαλιζετε αλλο τον ερωτα. Λύσαμε όλα τα προβλήματα της ανθρωπότητας και μας έμεινε άλυτο το φάγωμα κρέατος. :censored:

Υ.Γ. Τα εντομα ειναι ΕΝΤΟΜΑ.
 
  • Like
Reactions: Kimigaz and vasgial




Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
O/H Go Vegan καλα θα εκανε να διαβάσει ολίγην Temple Gradin, καθώς και να επιληφθεί ολίγον της μορφωσεώς του/της. M' αρέσει που εχει και γνώμη χωρίς τη γνώση...
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Να 'μαι κ εγω!

Από την νηστεια του Πασχα φετος κ μετα, σταματησα να τρωω κρεας. Δουλευε στο μυαλο μου γυρω στον 1,5 χρονο. Ενω ετρωγα κρεας, τελικα με ετρωγε. Δεν μπορουσα να φανταστω οτι τρωω εναν Εκτορα, Ζονκε, Αρτεμις, Ησυχη, Ρεξ, Χαδιαρα, Λακη, Ερμη, Ιρμα,κτλ δε θυμαμαι ποσα σκυλια ηταν δικα μου ή περαστικα για καποιο διαστημα. Δεν μπορουσα να πειστω πλεον οτι η αγελαδα ή το γουρουνι που εσφαζαν για παρτη μου, εχει μικροτερη αξια απο το σκυλο μου. Καθε φορα που ετρωγα κρεας, εκλεινα ενα κουμπι στη συνειδηση μου κ το ανοιγα μετα το τελος του γευματος μου. Δεν αντεξα να συνεχιζω με αυτο. Δεν ενιωθα ευτυχισμενη. Βλεποντας τα δεκαδες βιντεο κακοποιησης ζωων, δεν αμφεβαλα πλεον. Αφηνα πισω την κρεατοφαγια.Ειναι υποκριτικο να καταδικαζουμε τους Κινεζους που τρωνε τους σκυλους, ενω κ εμείς κατασπαραζουμε χιλιαδες αλλα ζωα.

Δεν ξερω αν ειμαι παμφαγο, φυτοφαγο, σαρκοφαγο. Ξερω οτι δεν μπορω να τρωω ενα ζωο που εχει ακριβως τις ιδιες αναγκες κ σκεψεις με τον σκυλο μου, με μενα. Θεωρω οτι μας εχουν μαθει τι να τρωμε κ τι οχι. Χιλιαδες χρονια εχει εμφυτευτει στη σκεψη μας. Εχουμε μαθει να τρωμε ετσι. Δε θεωρω οτι το εχουμε πραγματικα αναγκη.

Ζωικα προιοντα καταναλωνω. Μπορουμε να παιρνουμε το γαλα απο της αγελαδες/κατσικες/προβατινες, εφοσον το μικρο τους εχει μεγαλωσει κ δεν το εχει αλλο αναγκη. Αν συνεχιζεις να αρμεγεις τις μαναδες, το γαλα δεν σταματαει. Δυστυχως ομως δε γινεται ετσι. Δε θεωρω οτι πρεπει να σταματησει η παραγωγη γαλακτος, αλλα ο τροπος παραγωγης του.

Τωρα οσον αφορα την αξια της ζωης του ανθρωπου σε σχεση με του ζωου(καπου αναφερθηκε), δεν ειμαι σιγουρη ακομα. Εχει μεγαλυτερη αξια η ζωη μας ως προς τι; Ως προς την ιστορια, ως προς τη συνεχιση της ζωης των ειδων, ως προς τον πλανητη, ως προς τους συγγενεις μας; Δεν ειναι ακομα ξεκαθαρη η αποψη μου απλα αναρωτιεμαι: Σφαζουμε οτι εχει χαμηλοτερη νοημοσυνη απο εμας κ δεν μπορει να μιλησει; Τοτε να σφαξουμε εναν ανθρωπο άλαλο κ με νοητικη καθυστερηση. Αν σας ελεγαν να χαρισετε τη ζωη σε εναν παιδεραστη ή σε ενα αλογο/σκυλο/κατσικα που βοηθαει στην ψυχικη ισορροπια κ εξελιξη ενος αυτιστικου παιδιου, ποιον θα πηγαινατε για σφαγη;

Ας σημειωθει οτι ειμαι εγγονη κτηνοτροφου κ αρκετοι συγγενεις μου υπηρξαν κυνηγοι...
 
  • Like
Reactions: glykeria


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Διαφωνώ σε πολλά μαζί σου, αλλα συμφωνώ σε ένας: ότι σκέφτεσαι συναισθηματικά και όχι επιστημονικά. Κι αυτο ειναι φυσικά δικαίωμα σου. Το καλό όμως με σένα ειναι ότι δεν προσπαθείς να επιβάλεις τη γνώμη σου σε άλλους, απλώς την εκφράζεις και φυσικά δεν γίνεσαι abusive.

Τέλος πιστεύω ότι στους παιδεραστές αξίζει η θανατική ποινή.
 
  • Like
Reactions: Lavernne


Marion_Russel

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2013
567
675
Τωρα οσον αφορα την αξια της ζωης του ανθρωπου σε σχεση με του ζωου(καπου αναφερθηκε), δεν ειμαι σιγουρη ακομα. Εχει μεγαλυτερη αξια η ζωη μας ως προς τι; Ως προς την ιστορια, ως προς τη συνεχιση της ζωης των ειδων, ως προς τον πλανητη, ως προς τους συγγενεις μας; Δεν ειναι ακομα ξεκαθαρη η αποψη μου απλα αναρωτιεμαι: Σφαζουμε οτι εχει χαμηλοτερη νοημοσυνη απο εμας κ δεν μπορει να μιλησει; Τοτε να σφαξουμε εναν ανθρωπο άλαλο κ με νοητικη καθυστερηση. Αν σας ελεγαν να χαρισετε τη ζωη σε εναν παιδεραστη ή σε ενα αλογο/σκυλο/κατσικα που βοηθαει στην ψυχικη ισορροπια κ εξελιξη ενος αυτιστικου παιδιου, ποιον θα πηγαινατε για σφαγη;
Η "ανθρωποποίηση" των ζώων και των φυτών θεωρώ ότι είναι το φάουλ που κάνουμε. Κι εγώ πιστεύω πως από το πιο μικρό χορταράκι μέχρι τον άνθρωπο, όλα έχουν λόγο ύπαρξης πάνω στη γη και πως ο άνθρωπος σαν λογικό και νοήμον ον οφείλει να τα σέβεται. Αλλά οι φανφάρες του στυλ "την ίδια αξία έχει η ζωή του προβάτου με του ανθρώπου" μου φαίνονται αστείεσ. Όχι γιατί θεωρώ το πρόβατο λιγότερο χρήσιμο από τον άνθρωπο. Αλλά δε θα σου προκαλέσει τον ίδιο πόνο ο χαμός ενός ανθρώπου, ακόμη κι αν αυτός σου ήταν άγνωστος, με το χαμό ενος προβατου . Όλα αυτά μου φαίνονται λίγο συνθήματα για να έχουμε θέματα να επαναστατούμε.
Φιλικα παντα και χωρις καμια διαθεση κηρυγματος η χλευασμου.
 
  • Like
Reactions: Orilis and Sara


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Αυτο που λες μου θύμισε ένα περιστατικό πριν χρονια: κάπου είχα διαβάσει ότι ακομα και το γρασίδι που πατάμε πονάει. Το ειπα λοιπόν στον κατα πολυ μικρότερο αδερφό μου που τότε ήτανε 5-6 χρονών και μου απάντησε "αποκλείεται! Αφού το γρασίδι δεν εχει στόμα!"
 
  • Like
Reactions: Marion_Russel


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Τις ζωες των αρνιων απο τις μαζικες σφαγες του Πάσχα για παραδειγμα? Όπου είδα αφίσα με μούρη προβατου σε πρώτο πλάνο και λεζάντα "η ζωη του ανθρωπου δεν εχει μεγαλυτερη αξια απο του προβατου". Πηγαινε να το πεις αυτο σε μια μανα που εχασε το παιδι της.
Απλα πιστευω οτι εχετε χασει το μετρο και κατανταει γελοιο το όλο θέμα.
Θα το θεωρούσα πάντως πιο χρήσιμο για την ανθρωπότητα αν διατυμπανίζατε με τόση θέρμη τα δικαιώματα των ανθρώπων (στην Αφρική δεν εχουν να φανε, πολεμος στο Ιρακ, στην Καμπότζη πουλάνε δεκάχρονα σε σωματέμπορους, δολοφονιες απο τζιχαντιστες και χιλια μύρια άλλα) και αφού λύσουμε αυτά μετά έλα να μου πεις για τα δικαιώματα της κότας και του προβάτου.
Και μάλιστα σε τέτοια εποχή που ζούμε που θα αναγκαστούμε τελικά να τρώμε μόνο βρούβες που θα μαζεύουμε από το βουνό, δε μπορώ να ακούω τέτοιες ανοησίες. Μαγκια σου να μη τρως κρεας και μαγκια σου το οτι πιθανο να μην αρρωστησεις ποτε. Αλλα μη μας ζαλιζετε αλλο τον ερωτα. Λύσαμε όλα τα προβλήματα της ανθρωπότητας και μας έμεινε άλυτο το φάγωμα κρέατος. :censored:

Υ.Γ. Τα εντομα ειναι ΕΝΤΟΜΑ.
Αν σε απασχολούσαν πραγματικά τόσο πολύ αυτά τα θέματα της ανθρωπότητας που περιγράφεις παραπάνω, δεν θα έπρεπε να είσαι εδώ (ούτε εσύ ούτε εγώ, ούτε κανένας μας). Δεν θα έπρεπε να έχουμε σκύλους. Δεν αποτελούν άλλωστε κάποιο σπάνιο είδος οικοσυστήματος για το οποίο είναι απαραίτητοι, ενώ είναι μίλια μακριά από το να εκλείψουν. Και είναι ιδιαίτερα απαιτητικοί σε πόρους. Απαιτούν χρόνο και χρήμα, τα οποία αν όσοι έχουν σκύλους τα διέθεταν στα παιδιά που πεινάνε, στα θύματα πολέμου κλπ, θα έκαναν μια κάποια μικρή ή μεγαλύτερη διαφορά. Ας λύσουμε λοιπόν όλα αυτά τα προβλήματα, και μετά ας ασχοληθούμε με αυτά των σκύλων. "Λύσαμε όλα τα προβλήματα της ανθρωπότητας και μας έμεινε άλυτο το που θα κατουρήσει ο Μπούμπης..." Ή μήπως όχι; :rolleyes:
 


3 Ιουλίου 2015
33
4
43
Δεν είναι δύσκολο να καταλάβεις πως η ίδια η ζωή στηρίζετε στον θάνατο. Το "τι" και "πως" θα "σκοτώσεις" για να συνεχίσεις να ζεις διαφέρει. Όπως, επίσης και το πως θα επιλέξεις να δικαιολογήσεις τις πράξεις σου για να μπορείς να συνεχίσεις να ζεις με όσο το δυνατόν λιγότερες ενοχές.

Έτσι, οι vegeterians, vegans, frutarians και πολλοί άλλοι έχουν τα επιχειρήματα τους και τις πεποιθήσεις τους. Δυσκολεύονται να αναγνωρίσουν την πιθανότητα και τα φυτά (μια μορφή ζωής) να αισθάνονται και ας μην διαθέτουν Κεντρικό Νευρικό Σύστημα, μια που αντιδρούν σε ερεθίσματα και "μαθαίνουν" κιόλας.

Ίσως το κινητό σου να αφαιρεί περισσότερες ζωές από την μπριζόλα μου (που να είναι και ανθρώπινες), το ίδιο και τα καύσιμα που βάζεις στο αυτοκίνητο σου ή τα επώνυμα ρούχα και παπούτσια σου ή η Monsanto που σου παρέχει την σόγια για τα soya kebap σου...

Η ζωή είναι γεμάτη επιλογές και δικαιολογίες... Καθένας μας διαλέγει.
Όπως λέμε βλέπεις χωρίς μάτια ή μιλάς χωρίς φωνιτικές χορδές...το κινητό και τα ρούχα αν δεν εννοείς δερμάτινα γιατί αφερούν ζωές;
 


Marion_Russel

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2013
567
675
Αν σε απασχολούσαν πραγματικά τόσο πολύ αυτά τα θέματα της ανθρωπότητας που περιγράφεις παραπάνω, δεν θα έπρεπε να είσαι εδώ (ούτε εσύ ούτε εγώ, ούτε κανένας μας). Δεν θα έπρεπε να έχουμε σκύλους. Δεν αποτελούν άλλωστε κάποιο σπάνιο είδος οικοσυστήματος για το οποίο είναι απαραίτητοι, ενώ είναι μίλια μακριά από το να εκλείψουν. Και είναι ιδιαίτερα απαιτητικοί σε πόρους. Απαιτούν χρόνο και χρήμα, τα οποία αν όσοι έχουν σκύλους τα διέθεταν στα παιδιά που πεινάνε, στα θύματα πολέμου κλπ, θα έκαναν μια κάποια μικρή ή μεγαλύτερη διαφορά. Ας λύσουμε λοιπόν όλα αυτά τα προβλήματα, και μετά ας ασχοληθούμε με αυτά των σκύλων. "Λύσαμε όλα τα προβλήματα της ανθρωπότητας και μας έμεινε άλυτο το που θα κατουρήσει ο Μπούμπης..." Ή μήπως όχι; :rolleyes:
Ευστοχη η επιθεση σου δεν μπορω να πω. Όλα αυτά τα προβληματα με απασχολούν σε βαθμό προβληματισμού. Γιατί ουτε εχω παει να βοηθησω ούτε έχω συνεισφέρει κάπως σε πολέμους κτλ αν το θέτεις έτσι. Αλλά από την άλλη, όμως ούτε θεωρώ πρόβλημα το ότι τρώμε γουρούνια και κότες. Επομένως ο Μπούμπης καλό θα ήταν να κατουράει στα χορταράκια. :cautious:
 


3 Ιουλίου 2015
33
4
43
Τις ζωες των αρνιων απο τις μαζικες σφαγες του Πάσχα για παραδειγμα? Όπου είδα αφίσα με μούρη προβατου σε πρώτο πλάνο και λεζάντα "η ζωη του ανθρωπου δεν εχει μεγαλυτερη αξια απο του προβατου". Πηγαινε να το πεις αυτο σε μια μανα που εχασε το παιδι της.
Απλα πιστευω οτι εχετε χασει το μετρο και κατανταει γελοιο το όλο θέμα.
Θα το θεωρούσα πάντως πιο χρήσιμο για την ανθρωπότητα αν διατυμπανίζατε με τόση θέρμη τα δικαιώματα των ανθρώπων (στην Αφρική δεν εχουν να φανε, πολεμος στο Ιρακ, στην Καμπότζη πουλάνε δεκάχρονα σε σωματέμπορους, δολοφονιες απο τζιχαντιστες και χιλια μύρια άλλα) και αφού λύσουμε αυτά μετά έλα να μου πεις για τα δικαιώματα της κότας και του προβάτου.
Και μάλιστα σε τέτοια εποχή που ζούμε που θα αναγκαστούμε τελικά να τρώμε μόνο βρούβες που θα μαζεύουμε από το βουνό, δε μπορώ να ακούω τέτοιες ανοησίες. Μαγκια σου να μη τρως κρεας και μαγκια σου το οτι πιθανο να μην αρρωστησεις ποτε. Αλλα μη μας ζαλιζετε αλλο τον ερωτα. Λύσαμε όλα τα προβλήματα της ανθρωπότητας και μας έμεινε άλυτο το φάγωμα κρέατος. :censored:

Υ.Γ. Τα εντομα ειναι ΕΝΤΟΜΑ.
και πως "κοστολογείς"την ζωη;τα αρνιά όπως όλα τα θηλαστικά είναι σαν αυτιστική άνθρωποι.γιατί να αξίζουν λιγότερο επειδή δεν είναι τόσο έξυπνα και εξελιγμένα;βέβαια δεν έχουν μεγαλήτρη αλλά ούτε και μικρότερα.μην λες για μάνες και για παιδιά.αλλιός αγαπάς έναν δικό σου άνθρωπο πόσσο πόσο μάλλον το παιδί σου και αλλιώς έναν ξένο.είναι χαζό αυτό που είπες.Αγωνιζόμαστε το ίδιο και για τους ανθρώπους αν θες να ξέρεις.και μάθε οτι για 1 ενα κιλό μοσχάρι χρηάζονται 2400 κιλα σιτιρών και σόγιας που άνετα θα ταίζαν μια οικογένεια για 1 χρόνο άρα οι χορτοφάγοι εκτός απο ζώα βοηθάνε και ανθρώπους.δες το ντοκιμαντέρ earthling και θα καταλάβεις τι εννόω.

Επίσης πιστεύεις ότι είναι μαγκιά του καθενός αν θα φάει κρέας;τοτέ και των παιδόφιλων(συνχορέστε με αλλά ίσως καταλάβουν έτσι)είναι μαγκιά τους το αν θα κακοποιούν τα παιδιά;
 
Last edited by a moderator:


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Αυτο που έγραψες για τους αυτιστικούς ειναι άκρως προσβλητικό, εκτός απο αντιεπιστημονικοτατο. Μια φίλη μου εχει γιο με αυτισμό και θα την ενοχλούσε πολυ να σε ακούσει να λες ότι ειναι τόσο έξυπνος όσο ένα ζώο ή να τον ανακατεύεις σε επιχείρημα με παιδεραστές. Είπαμε, έχεις άποψη, αλλα γίνεσαι εριστική και προσβλητικοτατη.

Και, σε παρακαλώ, χρησιμοποίησε αυτόματο έλεγχο για ορθογραφικά λάθη διότι ειναι πολυ δύσκολο να διαβάσει κανείς και να καταλάβει τι λες. Επίσης το να ρίξεις κι ένα βλέφαρο στη Λογικη του Αριστοτελη δεν θα έβλαπτε διότι μόνον συλλογισμούς δεν κάνεις.

@admin , ρίχνεις μια μάτια σε αυτο το νήμα;
 


Status
Κλειδωμένο θέμα