Φύλαξη και εξάσκηση


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
το νομικό πλαίσιο είναι όπως το΄περιέγραψε ο κώστας.

Ο αμυνόμενος δικαιολογείται στην άσκηση βίας μόνο όταν βρίσκεται στο οικογενειακό του άσυλο. Σε αυτό δεν περιλαμβάνεται η αυλή, τα μπαλκόνια, κλιμακοστάσια κτλ.

Η επιτρεπόμενη χρήση βίας στην ανωτέρω περίπτωση πρέπει να είναι ίσης ισχύος με αυτή του εισβολέα. Κοινώς αν ο άλλος απλά μπουκάρει και δεν έχει ούτε ονυχοκόπτη, δε μπορείς να τον απειλήσεις με μαχαίρι, αν έχει μαχαίρι δε μπορείς να βγάλεις πιστόλι κτλ.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Εμενα όταν είχαν μπει κλεφτες στο σπίτι 3 φορες (σχεδόν το έχω συνηθίσει..:eek:) και μας έσωσε το μαλτεζάκη μου όπου βρισκόταν στον διάδρομο με κλειστεί την πόρτα προς τα μέσα, λειτούργησε τέλεια έτσι ώστε να μην έρθουν σε επαφή με το σκυλί και εκείνο να λειτουργήσει άριστα ως συναγερμός και να χεστούνε οι κλεφτες να την κάνουνε και να τους εμποδίσει να εισβάλουν στα υπνοδωμάτια που ειμασταν εμεις μεσα..

Αλλα βρε Λιζα αν δεν είχαμε μαλτεζάκη ή westie ή κανισάκι ίσως να θέλαμε παραπάνω πράγματα από ένα rott π.χ.
Στο κάτω κάτω τι να ζητήσεις από ένα μικροσωμο?..

Πάντως πέρα από την πλακα ότι σκυλί και να είχα δεν νομίζω να λειτουργούσα αλλιώς..πάλι μέσα και όχι έξω από την μεσόπορτα θα το είχα και απλά το πολύ πολύ να μου έριχνε καμια πόρτα από την οργή του που θα είχε για τους κλεφτες..
Μμμμ δεν ξέρω..:rolleyes:
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Η νομοθεσία θα έπρεπε να λέει ότι έχουμε το δικαίωμα, όχι απλώς να σκοτώσουμε, αλλά να κατακρεουργήσουμε τον επίδοξο διαρρήκτη και μετά να κάψουμε τα παπούτσια του?
Δεν ξέρω παιδιά :)
Chloe, αυτή είναι η μια άποψη.

Η άλλη είναι ότι με την υπάρχουσα νομοθεσία, το καλύτερο που έχεις να κάνεις αν μπει κάποιος στο σπίτι σου είναι... την κορόιδα. Και να εύχεσαι να μην έχει άγριες διαθέσεις ο εισβολέας. Γιατί αν έχει, δε μπορείς να προστατευθείς με κανένα τρόπο.
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
Να κάνω μια άσχετη ερώτηση? Τι θα προτιμούσατε?
Να αγριέψει ο σκύλος κρατώντας όμως απόσταση ασφαλείας από τον εισβολέα με το μαχαίρι?
Να γαυγίσει?
Να του επιτεθεί?
Να κοιτάξει να κρυφτεί κάπου?

Δεν ξέρω βρε παιδιά... θα ήθελα, πάνω απ' όλα, σε τέτοιες περιπτώσεις να μην κινδυνέψει ο σκύλος. Εσείς τι θέλετε απ' αυτόν?
αυτο που κανουν θελω.
καταρχας, αντιλαμβανονται τις "περιεργες" παρουσιες, απο πολυυυ μακρια και γαυγιζουν με εναν ειδικο τροπο που καταλαβαινω πως "κατι τρεχει"...
εχω λοιπον τον χρονο να δω τι γινεται και να δρασω αναλογα εαν κατι δεν μου παει καλα..
δηλαδη να τα χωσω στο σπιτι, να κλειδωσω τις πορτες- και να βλεπω εαν μπει καποιος στον κηπο .
εαν μπει, βαζω μπρος τον συναγερμο να χτυπαει, παιρνω τηλεφωνο την αστυνομια και περιμενω (εχω και ....σφεντονα:cool: καπου προχειρη, :Dαλλα αποκλειεται να χρειαστει να τεθει σε λειτουργια,διοτι κανεις κλεφτης δεν ρισκαρει να παει ενα βημα παραπανω υπο αυτες τις συνθηκες και χωρις να ξερει τι τον περιμενει μεσα στο σπιτι)
αυτα.
 






kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Εγώ πάντως με σκυλί στο σπίτι αισθάνομαι πολύ πιο ασφαλεια ότι μεγέθους και να είναι..
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
Βάσει των απαντήσεων που πήρα συμπεραίνω ότι οι γυναίκες είμαστε λιγότερο αιμοδιψείς απ' τους άντρες (φοβερό συμπέρασμα θα μου πεις :p)
καλα,εγω προσπαθω με καθε τροπο να τον αποτρεψω να μπει στο σπιτι (οχι στον κηπο).
δεν με ρωτησες τι σκοπο εχω ΕΤΣΙ και μπει:cool::p
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Η άλλη είναι ότι με την υπάρχουσα νομοθεσία, το καλύτερο που έχεις να κάνεις αν μπει κάποιος στο σπίτι σου είναι... την κορόιδα. Και να εύχεσαι να μην έχει άγριες διαθέσεις ο εισβολέας. Γιατί αν έχει, δε μπορείς να προστατευθείς με κανένα τρόπο.
Σωστη..σωστη προσέγγιση..:D:)
Aν εχει αγριες διαθεσεις ο εισβολεας τα βλεπω συντομα τα ραδικια αναποδα..
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
το πιο επικινδυνο απ ολα (και τους κλεφτες και τους δολοφονους και τους βιαστες και τους τρελλους)ειναι η φοβια και η ανασφαλεια που εχουν καποιοι :cool::rolleyes:
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Για εμενα αντιθετα πιο επικινδυνο ειναι αυτοι που πιστευουν πως οτι και να γινει.. το "εχουν"..
 


manolis68

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2008
416
0
Athens
Συγνωμη βρε παιδια αλλα αν ο κλεφτης θελει να μπει και δει ταμπελα "Προσοχη σκυλος" εκει θα κολωσει?
Χρειαζεται να μπει με σπαθι Σαμουράι? Ενα μικρο μπιφτεκι με δηλητηριο ή αναισθητικο σπρεϋ αρκει. Ποσες φορες δεν ακουσαμε στις ειδησεις πως ο κλεφτης μπηκε και ο σκυλος κοιμοταν του καλου καιρου οπως και οι ιδιοκτητες λογω αναισθητικου?
Αρα το θεμα πιστευω ειναι να σε ειδοποιησει γαυγιζοντας και μαζι με ενα συναγερμο και ενα ταμα σε καποιον αγιο, να γλιτωσεις.
 


sexbistol

Well-Known Member
27 Φεβρουαρίου 2009
78
0
Τί θα έκανε ένα πραγματικό ROTTWEILER δηλαδή καλά εκπαιδευμένο στην φύλαξη χώρου? Μπαίνει ένας με ένα μαχαίρι. Ακούω ... :)
Εγω προσοπικα θες να σου απαντησο η να σου δηξο.
 






denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Εγω προσοπικα θες να σου απαντησο η να σου δηξο.
Αν με αφήσεις να κρατάω μαχαίρι και να κάνω ό,τι θέλω, ναι θέλω να μου δείξεις ...

Για να σοβαρευτούμε, ΕΓΩ προσωπικά, όπως ταίζω, γυμνάζω εκπαιδεύω και προσέχω τα σκυλιά μου από το τσίμπημα σκνίπας έτσι τα προστατεύω και από τους άλλους ανθρώπους, είτε αυτοί θέλουν να τα μαχαιρώσουν είτε να με ληστέψουν. Δεν έχω κλειδώσει ποτέ το σπίτι μου γιατί νοιώθω κι εγώ μία ΕΙΚΟΝΙΚΗ αίσθηση ασφάλειας, αλλά μέχρι εκεί, αν απαντούσα σοβαρά στην ερώτηση "σε προστατεύει ο σκύλος σου" θα έλεγα ΟΧΙ - εγώ τον προστατεύω από κάθε είδους ανθρώπινη βλακεία.
 


μαρκος

Well-Known Member
7 Μαϊου 2009
253
0
43
Νεα Ιωνια
Το θέμα του τοπικ και το ξαναλέω 3η φόρα είναι πως να κάνουμε τον σκύλο μας να αδίαφορει ?? είναι η σώστη εκφράση ?? τεσπα τι είναι να κάνει από ολλά όσα εχώ είδη γράψει !!!

Απαντησεις

sir electric
σε ολλές τις περιπτώσεις που αναφέρεις προτήμω το σκύλι μου να την αραζεί ξάπλα !!!
rottie
ωραίο κορμι έχει ο αβοργίνης τι σκευτόσουνα όταν εψαχνες την φώτο :D:D:D

natassa
η αντιδράση της λόρας είναι και η πιό χρησημη !!! και καλύτερη για όλους :) ( σκύλο άνθρωπο )
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Το θέμα του τοπικ και το ξαναλέω 3η φόρα είναι πως να κάνουμε τον σκύλο μας να αδίαφορει ??
Από τη μια διαλέγεις Ε.Π. κι από την άλλη θέλεις να τον κάνεις να αδιαφορεί;;:confused::confused:
 


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
οταν λειπω απο το σπιτι τα σκυλια ειναι κλειδαμπαρωμενα και δεν με ενδιαφερει τιποτα αλλο περαν την ασφαλεια τους απο τους κακοβουλους ανθρωπους

αν ομως ειμαι σπιτι και καποιος τολμησει να σκεφτει να εισβαλει δεν με ενδιαφερει ισα ισα που θα το χαρω αν η νινα τον κανει ,που θα τον κανει ,κροσια και κορδελες και μετα δεν πειραζει αν αυτος με παει δικαστικος και πει :παραβιασα οικια και 2 σκυλες με ξεσκισαν ,θα τον πληρωσω το πουστη αλλα θα εχει να θυματε στο κελι

και μπορει να πειται οτι αυτο ειναι εγωιστικο και καλα περιμενω να καθαρισει η σκυλα για παρτυ μου αλλα δεν ειναι ετσι ,ειμαστε συντροφοι ζουμε κατω απο την ιδια στεγη απολαμβανουμε τα ιδια υλικα αγαθα και αντιμετωπιζουμε μαζι και τα στραβα
 


μαρκος

Well-Known Member
7 Μαϊου 2009
253
0
43
Νεα Ιωνια
Από τη μια διαλέγεις Ε.Π. κι από την άλλη θέλεις να τον κάνεις να αδιαφορεί;;:confused::confused:
όχι φοιβός δεν λέω αδοιαφόρει δες αδίαφορει ?? είναι η σώστη εκφράση ??

απλά δεν θέλω να έχει την αντίδραση που αναμένεται να έχει δηδ να ρίχνει την μάντρα εχεχεχ και θέλω να τον δουλεψώ από τώρα :)