Φύλαξη και εξάσκηση




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
rottie
ωραίο κορμι έχει ο αβοργίνης τι σκευτόσουνα όταν εψαχνες την φώτο :D:D:D
Πάντως όχι το κορμί του… «Αβοργίνη»!

Παρ' όλα αυτά, μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι! :rolleyes:
 


Ferb

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2009
417
2
ΡΙΟ
www.rottweilers.gr
Αν μπει καποιος ΜΕΣΑ στο σπιτι μου με απειλιτικες διαθεσεις θα πρεπει να υπερασπιστω τον εαυτο μου με καθε τροπο οποιες κι αν ειναι οι συνεπειες.αρα ενας τροπος ειναι νε δοσω στο σκυλο επιθεση και να επιτεθω κι εγω με οτι εχω μαχαιρι σπαθι καραμπινα ακοντιο οτι και να ειναι αυτο ακομα και με την οθονη του pc
 




ATREAS

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2009
874
2
Mesogeia - Attiki
Αυτά είναι... :gafas2:

πάσει δυνάμει που λεμε... :fan:

Πάντως και εγώ μέσα στο σπίτι δεν θα το σκεφτώ, ότι μπορέσω να κάνω θα το κάνω και ας γίνει ότι γίνει. Φυσικά η πρώτη μου επιλογή θα είναι είτε να φύγουμε είτε να διώξουμε τον εισβολέα πολύ πριν φτάσουμε στο τετ α τετ :shock:
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
εγώ πάλι θα το παίξω 'κότα' σε περίπτωση κλοπής, αλλά αν απειλείται η ζωή μου, ελπίζω να μην 'παγώσω' κ να πάρω τα πόδια μου να κάνω κάτι (2 χρόνια τάε κβο ντο... τί τα έκανα; πφπφπφπφπφ)
 


alex_pandi

Well-Known Member
10 Νοεμβρίου 2009
52
0
37
Kavala - Kozani
Εγω παντως αν επιτρεπετε να πω την γνωμη μου...εχω ενα ημιαιμο Rottie που προσφατα αποφοιτησε απο εκπαιδευτηριο φυλαξης χωρων στο Essex και κατα την εκπαιδευση μπορω να πω οτι (παντα χωρις να τραυματιστει σε καμια περιπτωση ο σκυλος) "εμαθε" τι πρεπει να κανει σε περιπτωσεις που ο εισβολεας κραταει μαχαιρι ή οπλο (συγκεκριμενα εμαθε ενα ειδος υπουλης επιθεσης παντα και μονο με διαταγη απο μενα). Οχι τιποτα σπουδαιο μην νομιζεται αλλα οσο και να εκπαιδευτει νομιζω οτι το τι θα κραταει και πως θα αντιδρασει ο καθε εισβολεας ειναι πολυ πολυπλοκο φαινομενο! Και στην τελικη αν απειλειται η ζωη σου ... οπως διαβασα απο καποιον... κανεις ενα ντου ή απλα την κοτα!!
 




alex_pandi

Well-Known Member
10 Νοεμβρίου 2009
52
0
37
Kavala - Kozani
εξαιρετίκα για πες μας για την υπούλη επιθέση ????
Η "υπουλη επιθεση" εχει καπως ετσι... Κρυβει την ουρα κατω απο τα σκελια και σιγα σιγα σαν να δειχνει σημαδια φοβου και υποταγης ξαπλωνει με τα πισω ποδια σε ετοιμοτητα. Ολα αυτα αφου πρωτα αποθαρυνει τον εισβολεα με δυνατα και αγρια γαβγισματα και επιδειξη των δοντιων...και οσο ο εισβολεας ειναι ακομα μακρια. Επειτα με την εντολη STOP IT κανει οσα προειπα και βαζει το κεφαλι κατω. Εσυ τοτε ενθαρυνεις τον εισβολεα να πλησιασει λεγοντας κατι σαν "μη μας πειραξεις παρε οτι θελεις κτλ" και οταν πλησιασει περιπου στο 1 μετρο χωρις να εχεις δωσει αλλη επιπλεον εντολη ο σκυλος με ενα αλμα επιτιθεται στο χερι που κραταει κατι ο εισβολεας. Αυτο φυσικα καθε 2 βδομαδες πηγαινουμε για επαναληψη στο εκπαιδευτηριο και εννοειται κανεις δεν σου λεει οτι θα πιασει ή οτι δεν θα τραυματιστει σοβαρα ο σκυλος...απλα ειναι κατι που μπερδευει τον εισβολεα γιατι δεν δινεις καποια επιθετικη εντολη την ωρα της επιθεσης και ετσι ειναι απροειδοποιητο! Ελπιζω να μην χρεαστει ποτε να κανει κατι τετοιο...γιατι η επομενη κινηση του σκυλου αν πεσει κατω ο εισβολεας ειναι επιθεση στον λαιμο...! και λογικα θανατος του εισβολεα ή τραυματισμος του σκυλου γιατι αρχικα απλα τον ακινητοποιει απο τον λαιμο και μονο με την εντολη KILL IT θα κανει κατι παραπανω. Ολα αυτα θελουν τρελη υπομονη και επιμονη και συνεχη επαναληψη για να γινουν σωστα και να μην βρεθεις με ενα σκυλο δολοφονο!!

Ααα και ξεχασα να πω οτι ο σκυλος απο μονος του σε καμια περιπτωση δεν μπαινει σε διαδικασια ετοιμοτητας για κατι τετοιο παραμονο με την εντολη του ιδιοκτητη! Βεβαια ο δικος μου ειναι τρελα φιλικος και παιχνιδιαρης με ολους και δεν ξερω αν χρειαστει τι θα κανει...αλλα μια φορα στο εκπαιδευτηριο μπορει την μια στιγμη να παιζει χωρις να πειραξει κανενα με απολυτη ασφαλεια και την επομενη με μια εντολη να αλλαξει σταση απεναντι στο ιδιο ατομο.

Εδω να προσθεσω οτι ο Αλεξ ακομα δεν εχει φτασει σε τετοιο επιπεδο φυλαξης αλλα υπηρχαν αρκετα σκυλια εκει που ηταν απιστευτο τι καναν!
 
Last edited:




alex_pandi

Well-Known Member
10 Νοεμβρίου 2009
52
0
37
Kavala - Kozani
Κάνετε εκπαίδευση για επίθεση στο λαιμό;;;:eek:
Κοιτα να πω την αληθεια ναι εκανε τα πρωτα μαθηματα ακινητοποιησεις απο τον λαιμο...τα οποια δεν ειναι δαγκωμα απλα παταει με το ποδια του τον λαιμο και γαυγιζει πανω απο το κεφαλι του! Μεχρι εκει!

Ξερω και μενα με τρομαζει αυτο αλλα ειπαμε οτι δεν θα προχωρησουμε αλλο αυτου του ειδους την εκπαιδευση που ετσι κι αλλιως δεν μπορεις και να θελεις γιατι μονο στρατιωτικοι σκυλοι επιτρεπεται να περασουν απο τετοια εκπαιδευση...τουλαχιστον εκει!
 




alex_pandi

Well-Known Member
10 Νοεμβρίου 2009
52
0
37
Kavala - Kozani
μπορώ να έχω ένα βιντεάκι ακούγετε εξαιρετικά ενδιαφέρον αυτό που λες...
Αυτη την στιγμη δεν εχω βιντεακι...μολις επιστεψω Λονδινο θα ανεβασω καποιο! Βεβαια θα ειναι απο αλλα σκυλια κι οχι το δικο μου αλλα θα δειχνει ακριβως αυτο που περιεγραψα. οκ??
 


alex_pandi

Well-Known Member
10 Νοεμβρίου 2009
52
0
37
Kavala - Kozani
μπορώ να έχω ένα βιντεάκι ακούγετε εξαιρετικά ενδιαφέρον αυτό που λες...
Λοιπον βρηκα ενα video για να σου δειξω αρχικα πως μαθαινουν και αναγνωριζουν σε ποιο χερι ειναι το οπλο - κονταρι για την εκπαιδευση και πως ακομα κι αν αλλαξει χερι για να χτυπησει τον σκυλο ο σκυλος επιτιθεται στο αλλο χερι και τον τραβαει κατω. Αυτο ειναι το μεσαιο σταδιο εκπαιδευσης και επειτα προχωρανε και στα πιο δυσκολα οπως αυτο που περιεγραψα. Και στεινουν "αληθινα" σεναρια για τα σκυλια καπως σαν αυτο στο βιντεο

[video]http://www.youtube.com/user/k91dogtraining[/video]
 
Last edited by a moderator:


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
το k9-1 είναι στην Αμερική έτσι δεν είναι? εσύ στην Αγγλία δεν έκανες εκπαίδευση? πάντως αυτό που ήθελα ήταν η ακινητοποίηση με τα πόδια στον λαιμό... δεν το έχω ξαναδεί...
 


alex_pandi

Well-Known Member
10 Νοεμβρίου 2009
52
0
37
Kavala - Kozani
το k9-1 είναι στην Αμερική έτσι δεν είναι? εσύ στην Αγγλία δεν έκανες εκπαίδευση? πάντως αυτό που ήθελα ήταν η ακινητοποίηση με τα πόδια στον λαιμό... δεν το έχω ξαναδεί...
Ναι ναι το ξερω απλα για να σου δειξω κατι παρομοιο το εκανα.

Μισο λεπτακι θα ζητησω απο εναν φιλο αν μπορει να μου στειλει ενα βιντεακι που εχει τραβηξει απο την εκπαιδευση...αν δεν μπορεσει απο την επομενη Δευτερα θα ανεβασω ενα δικο μου απο Λονδινο.
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
Παντελη δεν ειναι λιγο μικρος ο Αλεξ,για φυλαξη και σωματοφυλακη?(ηλικιακα)

το βιντεο με το Malinois ειναι φοβερο...ειδικα την ωρα που επιτιθεται στο αλλο χερι...τι να πει κανεις!
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Επιθέσεις όπως αυτή που έκανε το malinois έχω δει πολλές αυτό που με ενδιαφέρει είναι αυτό που είπες ότι ο σκύλος είναι με την ουρά στα σκέλια και κάτω και μετά επιτίθεται και ακινητοποιεί τον κακοποιό με τα πόδια στο λαιμό ... κάτι τέτοιο δεν έχω δει...
 


μαρκος

Well-Known Member
7 Μαϊου 2009
253
0
43
Νεα Ιωνια
να ρωτήσω πάλι εδώ κάτι ?? αν έχεις μια ράτσα φύλαξης rott EΠ ΓΠ και αλλά και σε κοπανήσει ένας άσχετος τι προβλέπετε να κάνει ο ανεκπαίδευτος σκύλος ??:confused:
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
να ρωτήσω πάλι εδώ κάτι ?? αν έχεις μια ράτσα φύλαξης rott EΠ ΓΠ και αλλά και σε κοπανήσει ένας άσχετος τι προβλέπετε να κάνει ο ανεκπαίδευτος σκύλος ??:confused:
απο το να κανει κοματια μεχρι να καθετε και να γλυφετε.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.115
Μηνύματα
895.843
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981