Akita inu;


Status
Κλειδωμένο θέμα

Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
μολις παρεις το κουταβι θα πρεπει να μεινεις μεσα μεχρι να κανει καποια εμβολια , παρτο πρωτα και μετα συζητας για βολτες
 


Nefelaki

Banned
Banned
1 Μαρτίου 2013
488
0
μολις παρεις το κουταβι θα πρεπει να μεινεις μεσα μεχρι να κανει καποια εμβολια , παρτο πρωτα και μετα συζητας για βολτες
ναι εννοω μετά απο τα απαραιτητα εμβόλια
 


Akitaman

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2008
127
0
Nefelaki οπως ειπε και ο Gherudos...ΠΟΤΕ και σε καμμια περιπτωση χωρις λουρι.
 


Gherudos

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2011
423
0
Ηράκλειο
Στο χωριό σε χωράφια που ξέρω ότι δεν θα έχω θέμα με σκυλιά η αλλα ζώα και φυσικά αμάξια και άγνωστους τον αφήνω κι εγώ ελεύθερο.
 


Nefelaki

Banned
Banned
1 Μαρτίου 2013
488
0
Στο χωριό σε χωράφια που ξέρω ότι δεν θα έχω θέμα με σκυλιά η αλλα ζώα και φυσικά αμάξια και άγνωστους τον αφήνω κι εγώ ελεύθερο.
A ωραία! Αυτό εννοω και εγώ! Ούτε άλλα σκυλιά έχει ούτε αμάξια ούτε τιποτα
 


Gherudos

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2011
423
0
Ηράκλειο
Ούτε άλλους ανθρώπους, έχουν ένστικτο φύλαξης πολύ ισχυρό, μη δαγκωνουν κανένα παππού η γιαγιά στο χωριό κι έχεις αλλα μετά.
 


Nefelaki

Banned
Banned
1 Μαρτίου 2013
488
0
Ούτε άλλους ανθρώπους, έχουν ένστικτο φύλαξης πολύ ισχυρό, μη δαγκωνουν κανένα παππού η γιαγιά στο χωριό κι έχεις αλλα μετά.
Eεε ναι βρε! Μονο εγω και η παρεα μου θα ειμαστε στο βουνό. Που να βγαίνουν μεσημεριάτικα οι παππούδες και οι γιαγιάδες....
 




Nefelaki

Banned
Banned
1 Μαρτίου 2013
488
0
παρτο πρωτα και μετα κανε σχεδια , ενα ενα τα πραματα
Σωστα!!! Αλλά δεν μπορώ να μην κάνω σχέδια!!! Ανυπομονώ τόσο πολύ!!! Φαντάζομαι και εσύ έχεις την ίδια ανυπομονισία!!!
 


Ojeriza

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2013
217
2
Rion
Nefelaki επανέρχομαι να σε ρωτήσω. Τον πήρες τον κούταβο? Και αν όχι πότε με το καλό? ;)
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ο κύριος της φωτογραφίας ονομάζεται Ακι, είναι 2 ετών, Ιαπωνικό Ακίτα από εκτροφείο.

Αυτό που μπορώ να πω είναι πως στη ζωή μου δεν είδα πιο κυριαρχικό σκυλί. Δεν έχει πρόβλημα να τσαμπουκαλευτεί με οποιδήποτε αρσενικό, για να επιβληθεί. Επίσης ο ιδιοκτήτης του είχε πολλές φορές καταστάσεις που έπρεπε να πληρώσει κτηνιάτρους για ράμματα (άλλων σκύλων). Καταστάσεις εκ των οποίων η χειρότερη ήταν όταν άρπαξε ένα μπισόν και το ταρακουνούσε από δω και από κει. Ο σκύλος ήταν στο λουρί αλλά ο άλλος σκύλος πλησίασε και έγινε το κακό. Από τότε βόλτες βγαίνει με φίμωτρο.

Επίσης είναι πολύ δυνατός χαρακτήρας, πανέξυπνος αλλά χοντροκέφαλος. Με ανθρώπους δεν έχει πρόβλημα στη βόλτα, αλλά αν είναι να μπουν στο αυτοκίνητό "του" ή στο σπίτι "του", είναι πολύ επιφυλακτικός.

Επειδή δεν είμαι τύπος που του αρέσει να βολτάρει αποκλειστικά σόλο και να φοβάται να αφήσει το σκύλο απ' το λουρί να τρέξει και να παίξει, και επειδή ξέρω πως λόγω της χοντροκεφαλιάς του δεν θα μπορούσα με τίποτα να τον κουμαντάρω, αν και πανέμορφος, δεν είναι σκύλος για μένα.

 


Ojeriza

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2013
217
2
Rion
Berna ξεκινόντας να διαβάσω το post σου και μέχρι ένα σημείο , "ψάρωσα" ότι είναι ο δικός σου :$
 


Nefelaki

Banned
Banned
1 Μαρτίου 2013
488
0
Δυστυχώς Μπερνα μου μάλλον ούτε και για μένα κάνει! Εχω μια γάτα και εναν παπαγάλο.... Δεν θέλω να τα τρέχω στους κτηνιάτρους!
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Δυστυχώς Μπερνα μου μάλλον ούτε και για μένα κάνει! Εχω μια γάτα και εναν παπαγάλο.... Δεν θέλω να τα τρέχω στους κτηνιάτρους!
Τα ακιτα γενικα η αυτο το ακιτα το οποιο εχει ας πουμε τα κλασσικα γνωρισματα των ακιτα?
 


Nefelaki

Banned
Banned
1 Μαρτίου 2013
488
0
Τα ακιτα γενικα η αυτο το ακιτα το οποιο εχει ας πουμε τα κλασσικα γνωρισματα των ακιτα?
Αυτό το ακίτα το όποιο είναι ήδη μεγαλωμένο στραβά! Προφανώς για να είναι τόσο επιθετικό δεν κοινωνικοποιήθικε σωστα!
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Αυτο το Ακιτα ηταν με αλλα σκυλια και ανθρωπους απο κουταβι. Ολα μια χαρα μεχρι πουρετους. Μετα αρχιζει το πανιγυρι.

Δεν ξερω πως ειναι με αλλα ζωα, οι ιδιοκτητες του μονο αυτον εχουν.
 


wastor

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2013
56
0
Τελικα Ακιτα θα παρεις Nefelaki,οριστικο;Γιατι ειχα δει που ειχες γραψει οτι ενδιαφερεσαι για ενα Γ.Π. και ηθελες και να κλεισει το θεμα,γιατι ειχε υιοθετηθει και νομιζα οτι εσυ το υιοθετησες.

Εχεις ψαχτει σε εκτροφεια απο εδω,εκτος Ελλαδος,τι;Εννοω να εχεις φτασει σε μια οριστικη αποφαση,να πηρες την τελικη σου επιλογη δηλαδη για καποιον εκτροφεα,οχι απλα να τα τσεκαρες.
 




wastor

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2013
56
0
Ναι ακιτα θα πάρω απο κετροφείο του εξωτερικου. Εχω καταλήξει!
Απο Σερβια που εγραφες,κτλ;Ναι,θελω να πω κατεληξες σαν αποφαση,δεν το οριστικοποησες στον εκτροφεα,δεν περιμενεις αυτη τη στιγμη που μιλαμε καποιο κουταβι απο καποια γεννα που θα γινει.

Ελλαδα γιατι οχι,δεν σε επεισαν οι εκτροφεις;
 


Nefelaki

Banned
Banned
1 Μαρτίου 2013
488
0
Περιμένω γέννα του εκτροφέα απο Σερβία. Ο Βαζάκας δεν είχε διαθέσιμα κουτάβια και με παρέπεμψε σε κάποιους ιδιώτες που θα έκαναν μια γέννα.
 


Status
Κλειδωμένο θέμα