Akita inu;


Status
Κλειδωμένο θέμα

Nefelaki

Banned
Banned
1 Μαρτίου 2013
488
0
και εχεις κλεισει κουταβι η απλα εχετε μεινει στην συζητηση?
Εφόσον δεν είναι εκτροφείς δεν κλείνεις κουτάβι. Μου είπαν οτι μόλις γεννηθούν σε 55 μέρες δηλαδή θα μου ξαναμιλήσει για να κανονίσουμε
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
ετσι σου ειπαν? ζησε μαη μου να φας τριφυλλι δηλαδη , κρατα μικρο καλαθι παντως . Εγω σαν ιδιωτης ηθελα να κανω μια τετοια γεννα (που ελπιζω ειναι υπευθυνη και δεν εχει τιποτα να ζηλεψει απο γεννα επαγγελματια εκτροφεα) θα ηθελα να ειχα κλεισει τουλαχιστον 7-8 υποψιους σκυλογονεις και αφου τους ειχα περασει ανακριση για το τι και το πως
 


Nefelaki

Banned
Banned
1 Μαρτίου 2013
488
0
ετσι σου ειπαν? ζησε μαη μου να φας τριφυλλι δηλαδη , κρατα μικρο καλαθι παντως . Εγω σαν ιδιωτης ηθελα να κανω μια τετοια γεννα (που ελπιζω ειναι υπευθυνη και δεν εχει τιποτα να ζηλεψει απο γεννα επαγγελματια εκτροφεα) θα ηθελα να ειχα κλεισει τουλαχιστον 7-8 υποψιους σκυλογονεις και αφου τους ειχα περασει ανακριση για το τι και το πως
Δεν ξέρω νομίζω οτι επειδή με έστειλε ο κ. Βαζακας δεν νομίζω να με "παρατήσουν" έτσι... Ελπίζω δηλαδή!
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
εσυ ξερεις αφου εσυ μιλησες μαζι τους , αλλα εγω θα ηθελα χειροπιαστα πραματα , οχι ελπιδες και υποσχεσεις , και θα δουμε ....οταν... και αμα.....
 


Nefelaki

Banned
Banned
1 Μαρτίου 2013
488
0
εσυ ξερεις αφου εσυ μιλησες μαζι τους , αλλα εγω θα ηθελα χειροπιαστα πραματα , οχι ελπιδες και υποσχεσεις , και θα δουμε ....οταν... και αμα.....
Ναι ξέρω! Και εγώ θα προτιμούσα να έδινα κάποιο ποσό για είναι σίγουρο οτι θα πάρω κουτάβι...
 


akitaclubgr

New Member
13 Απριλίου 2013
2
0
Ο κ. Βαζάκας είναι γνωστός για την ακεραιότητα του, η ιδιοκτήτρια της θηλυκιάς επίσης γνωστή και υπόδειγμα ακιτομαμάς. Θα έλεγα ότι είναι πιο έντιμο να μην πάρει κανείς τα χρήματα σου πριν γεννηθούν τα κουτάβια ή τουλάχιστον πριν υπάρξει κάποια εξασφάλιση για την πορεία της εγκυμοσύνης, τον αριθμό των κουταβιών κλπ.

Από άλλο σχετικά πρόσφατο ζευγάρωμα άλλου ιδιοκτήτη, γεννήθηκε μόνο ένα! Ποια θα ήταν η θέση του ανθρώπου αυτού αν είχε πάρει π.χ. 4-5 προκαταβολές;
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Θα τις έδινε πίσω. Εγώ έκλεισα κοριτσάκι αλλά επειδή γεννήθηκε μόνο ένα και δεν ήταν show quality, η εκτροφέας μου έστειλε πίσω τα χρήματα.
 


akitaclubgr

New Member
13 Απριλίου 2013
2
0
Και δεν απογοητεύτηκες;

Τωρα μου γεννήθηκε και μια άλλη απορία, μετά από πόσο καιρό σου είπε ότι δεν είναι show quality; Μόλις γεννήθηκε το κουτάβι;
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
όχι, δεν απογοητευτηκα, το εκτίμησα πολύ, βέβαια και εγώ θα μπορούσα να το δώ - το κουταβάκι γεννήθηκε με μπλε μάτια άρα ήταν εκτός προτύπου. Σπάνιο αλλά συμβαίνει. Επειδή δεν ήθελα κουτάβι από άλλο συνδυασμό μου επέστρεψε τα λεφτά, αλλιώς θα μπορούσα να περιμένω κουτάβι άπο άλλους γονείς.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.887
Καλώς ήρθες στο φόρουμ!

Αν θέλεις, φτιάξε ένα δικό σου θέμα, να σε καλωσορίσουμε.

Ο κ. Βαζάκας είναι γνωστός για την ακεραιότητα του, η ιδιοκτήτρια της θηλυκιάς επίσης γνωστή και υπόδειγμα ακιτομαμάς.
Οπότε, έχουμε μια σωστή γέννα, υπό την επίβλεψη του εκτροφέα και με κουτάβια που θα έχουν pedigree. Οχι μια...ότι να 'ναι γέννα ενός οποιουδήποτε ιδιώτη...

Είναι πολύ σημαντικό, να τονίζουμε αυτές τις διαφορές.
 


Nefelaki

Banned
Banned
1 Μαρτίου 2013
488
0
Καλώς ήρθες στο φόρουμ!

Αν θέλεις, φτιάξε ένα δικό σου θέμα, να σε καλωσορίσουμε.


Οπότε, έχουμε μια σωστή γέννα, υπό την επίβλεψη του εκτροφέα και με κουτάβια που θα έχουν pedigree. Οχι μια...ότι να 'ναι γέννα ενός οποιουδήποτε ιδιώτη...

Είναι πολύ σημαντικό, να τονίζουμε αυτές τις διαφορές.
Το τόνισα και εγώ οτι τα σκυλιά και οι ιδιοκτήτες είναι πολύ καλοί. Εντομεταξύ έχω επαφές και με εκτροφέα απο το εξωτερικό οπότε δεν είναι σίγουρο αν θα πάρω απο εκει κουτάβι. Γενικά ψάχνομαι εφόσον τίποτα δεν είναι σίγουρο.
 


tsimakgr

Well-Known Member
30 Απριλίου 2011
572
9
Athens
Το τόνισα και εγώ οτι τα σκυλιά και οι ιδιοκτήτες είναι πολύ καλοί. Εντομεταξύ έχω επαφές και με εκτροφέα απο το εξωτερικό οπότε δεν είναι σίγουρο αν θα πάρω απο εκει κουτάβι. Γενικά ψάχνομαι εφόσον τίποτα δεν είναι σίγουρο.
Από ποιο εκτροφείο?? Αν δεν γίνομαι αδιάκριτος.... :)
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Ο κ. Βαζάκας είναι γνωστός για την ακεραιότητα του, η ιδιοκτήτρια της θηλυκιάς επίσης γνωστή και υπόδειγμα ακιτομαμάς. Θα έλεγα ότι είναι πιο έντιμο να μην πάρει κανείς τα χρήματα σου πριν γεννηθούν τα κουτάβια ή τουλάχιστον πριν υπάρξει κάποια εξασφάλιση για την πορεία της εγκυμοσύνης, τον αριθμό των κουταβιών κλπ.

Από άλλο σχετικά πρόσφατο ζευγάρωμα άλλου ιδιοκτήτη, γεννήθηκε μόνο ένα! Ποια θα ήταν η θέση του ανθρώπου αυτού αν είχε πάρει π.χ. 4-5 προκαταβολές;
καταρχην εγω δεν μιλησα ουτε εθιξα την ακεραιοτητα του κυριου βαζακα και ουτε ειπα να παρει χρηματα το οτι θα ηθελα εγω σε μια συνεργασια με εναν εκτροφεα ειναι αλλου παπα ευαγγελιο . Οταν προγραμματιζεις μια γεννα , ελπιζω καθε λογικος ανθρωπος θα πρεπει να ξερει εξ αρχης ποσοι θα θελουν ενα κουταβι και να αρχισει να προγραμματιζει , εσυ τι θες? κοριτσακι ? μαλιστα εσυ αγορακι?? οκιζζ και ετσι σιγα σιγα να σου φτιαξει μια λιστα απο τους υποψηφιους ιδιοκτητες και για να ξερει ο επομενος υποψηφιος που ειναι ,τι αριθμο προτεραιοτητας θα εχει , ωστε να αποφασισει αν θα συνεχισει να ακολουθει την συγκεκριμενη γεννα η να στραφει αλλου . Πιστευω οσο εντιμο ειναι καποιος να ζητησει λεφτα προκαταβολης για κρατηση κουταβιου αλλο τοσο εντιμο ειναι και να επιστρεψει τα λεφτα οταν ο υποψηφιος δεν ικανοποιηθει για τον αλφα και βητα λογο , και οταν και οι δυο μεριες ειναι σοβαρες και εντιμες το παραπανω για εμενα ειναι αυτονοητο .
 






tsimakgr

Well-Known Member
30 Απριλίου 2011
572
9
Athens
Hasaki Team Kennel :: Akita Inu :: Puppies το έχεις ακουστά; Μου αρέσουν πάρα πολύ τα σκυλιά του!!! Δεν έχω δει πιο ομορφα ακίτα!
Σερβία? Ε? Το έχω ακουστά επειδή έχει και στο δικό μας Pedigree σκύλο από εκεί. :)
Δεν το έχω ψάξει και δε ξέρω παραπάνω..
Τους φοβάμαι λίγο τους Σέρβους, αλλά αν έχεις ακούσει καλά λόγια προχώρα...
Φυσικά να ζητήσεις τα πάντα από εξετάσεις υγείας, και να πας να δεις και από κοντά συνθήκες διαβίωσης....
 


Nefelaki

Banned
Banned
1 Μαρτίου 2013
488
0
Σερβία? Ε? Το έχω ακουστά επειδή έχει και στο δικό μας Pedigree σκύλο από εκεί. :)
Δεν το έχω ψάξει και δε ξέρω παραπάνω..
Τους φοβάμαι λίγο τους Σέρβους, αλλά αν έχεις ακούσει καλά λόγια προχώρα...
Φυσικά να ζητήσεις τα πάντα από εξετάσεις υγείας, και να πας να δεις και από κοντά συνθήκες διαβίωσης....
Εννοείτε οτι θα ζητήσω τις εξετάσεις!!! Έχω ακούσει πάρα πολύ καλά λόγια για το εκτροφείο!!! Και το σκυλί θα το συνοδέψει ο ίδιος Ελλάδα μου είπε! Έχω εναν φίλο που θα πάρει και αυτός σκύλο απο εκεί και γνωρίζει τον εκτροφέα, μου είπε τα καλύτερα και όσον αφορά την δουλειά του αλλά και σαν άνθρωπο!
 


Nefelaki

Banned
Banned
1 Μαρτίου 2013
488
0
Μπορείς να μου πέις λίγα πράγματα για την εμπειρά σου με τα ακίτα; Είναι ανεξάρτητα ή πολυ ανθρωποκεντρικά; Γιατί ακούω κάποιος να λένε το πρωτο και άλλους να λένε το δεύτερο... Επειδή μένω μόνη αναγκαστικά θα είμαι όλη μέρα με τον σκύλο.. Θα θέλει την παρεά μου ή όχι;
 


tsimakgr

Well-Known Member
30 Απριλίου 2011
572
9
Athens
Καλά, θα θέλει την παρέα σου...
Απλά δεν θα θέλει να είναι συνέχεια δίπλα σου κολλημένο....

Παράδειγμα: εμένα τώρα που είμαι στον Η/Υ, έχει πάει και έχει αράξει στο μπαλκόνι και χαζεύει κάτω....
Πριν που κοιμόμουν είχε πάει στο σαλόνι....
Αλλά, αν φύγω και δεν τον πάρω μαζί, δεν θα του αρέσει...

Από μικρή εμπειρία που είχα με άλλα σκυλιά, τα περισσότερα, όταν μετακινείσαι μέσα στο σπίτι, σε ακολουθούν από πίσω και έχεις μια "ουρά"...Ε, αυτός δεν είναι έτσι... Είναι ποιο Cool... :cool:
 


Nefelaki

Banned
Banned
1 Μαρτίου 2013
488
0
Καλά, θα θέλει την παρέα σου...
Απλά δεν θα θέλει να είναι συνέχεια δίπλα σου κολλημένο....

Παράδειγμα: εμένα τώρα που είμαι στον Η/Υ, έχει πάει και έχει αράξει στο μπαλκόνι και χαζεύει κάτω....
Πριν που κοιμόμουν είχε πάει στο σαλόνι....
Αλλά, αν φύγω και δεν τον πάρω μαζί, δεν θα του αρέσει...

Από μικρή εμπειρία που είχα με άλλα σκυλιά, τα περισσότερα, όταν μετακινείσαι μέσα στο σπίτι, σε ακολουθούν από πίσω και έχεις μια "ουρά"...Ε, αυτός δεν είναι έτσι... Είναι ποιο Cool... :cool:
χεχεχ και η γάτα τα ίδια!!! Οπο πάω απο πίσω! Είμαι τώρα στο δωμάτιο και αυτή έξω και έχει βαλθεί να σπάσει την πόρτα πέφτοντας με δύναμη πάνω της για να μπεί μέσα μαζί μου!
 


Status
Κλειδωμένο θέμα