Furminator




Blade57HRC

Banned
Banned
2 Ιανουαρίου 2013
800
0
Αθηνα
www.facebook.com
Μεταφέρθηκε από άλλο θέμα.

-------------------------------------------------------------
....
Μαζι με τη βουρτσα furminator, θεωρω οτι ειναι οι καλυτερες και ποιο χρησιμες αγορες που εκανα ποτε για τα σκυλια μου!!
 
Last edited by a moderator:


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Furminator ποτέ και για κανένα λόγο. off topic, αλλά εκτός από το να απομακρύνει τη νεκρή τρίχα ταυτόχρονα κόβει κιόλας ότι προεξέχει..
 




Blade57HRC

Banned
Banned
2 Ιανουαρίου 2013
800
0
Αθηνα
www.facebook.com
Διαφωνω...οσα σκυλια εχω βουρτσισει μετα λαμπουν στην κυριολεξια!
Και φιλοι που ειδα τι δουλεια κανει ,και τους την παρειγειλα απο ebay, παλι τα καλυτερα λενε!

Μηπως την χρησιμοποιησατε σε σκυλους που δεν κανει να χρησιμοποιηθει? (Στο σαιτ της αναφερονται καποιες ρατσες και εμπειρικα μετα ,αναλογως το τριχωμα του σκυλου ,βλεπεις αν πρεπει η οχι να την χρησιμοποιησεις.......π.χ. σε σγουρομαλλικα γκριφονοειδη ποτε και για κανενα λογο...)
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Για να μη σπαμάρουμε το ποστ, δες σε ένα άλλο που αναλύουμε εμπειρίες για φουρμι.
 




Blade57HRC

Banned
Banned
2 Ιανουαρίου 2013
800
0
Αθηνα
www.facebook.com
Κι εννοούμε αυτό το ποστ!
Ματια εχω...βουρτσα εχω...σκυλια εχω βουρτσισει...καποια οχι γιατι δεν κανει για αυτα...αρα...

Με σωστη χρηση, ειναι φοβερη!
Με λαθος χρηση ,οπως ολα τα πραγματα...κανει ζημια...
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Ήταν μια κοπέλα με χάσκι καλή ώρα και το βούρτσιζε με furmi. Έβγαζε όντως άπειρη τρίχα. Τη ρωτάω αν γνωρίζει πως του κόβει και τρίχα..Μου απαντάει "Ναι".

Ποια η διαφορά λοιπόν από το να το κουρεύεις;
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Για καποιες ρατσες κανει, γι αλλες οχι. Κι εννοειται δεν ειναι για καθημερινη χρηση. Μια φορα τη βδομαδα ή στις 10 μερες την κανω εγω, και το τριχωμα της ειναι μια χαρα


Sent from my new iPad using Tapatalk HD
 


Blade57HRC

Banned
Banned
2 Ιανουαρίου 2013
800
0
Αθηνα
www.facebook.com
Ήταν μια κοπέλα με χάσκι καλή ώρα και το βούρτσιζε με furmi. Έβγαζε όντως άπειρη τρίχα. Τη ρωτάω αν γνωρίζει πως του κόβει και τρίχα..Μου απαντάει "Ναι".

Ποια η διαφορά λοιπόν από το να το κουρεύεις;
Και μενα το ενα 'χασκυ' ειναι...
Το βουρτσιζω με 'φουρμι' μονο οταν βγαζει το εσωτερικο τριχωμα...οχι καθε βδομαδα...
και το εξωτερικο μενει μια χαρα (ισως να κοβεται και καμια αλλα αυτο ειναι 'παραπλευρη απωλεια')!!
 




Robin

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2013
217
2
Δυτική Μακεδονία
Παιδιά μπερδεύτηκα. Αυτό είναι μάρκα μιας πατενταρισμενης χτένας ή είναι τύπος χτένας? Σε ένα Pet Shop μου έδειξαν μια μεταλλική χτένα τέτοιου τύπου αλλά δεν είδα μάρκα. Να το πάρω για mini pincher η λόγω κοντή τρίχας θα κάνει ίδια χρήση με άλλη χτένα
 




ΈλεναΚικ

Well-Known Member
3 Ιανουαρίου 2013
101
0
37
Χαλκίδα
Η αλήθεια είναι ότι με προβλημάτισε η τιμή καθώς εδώ Ελλάδα που έχω ψάξει δεν έχω βρει γνήσιο της εταιρίας αυτής με 16€ κ όλα όσα έχω δει είναι από 25-35€ κ πάνω. Είναι όντως αυθεντικό???
 


maxinikol

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
1.091
87
Amazon.com: ShedMonster De-Shedding Tool for Medium to Long Coats: Pet Supplies

το έχει γνωστός μου και το δοκίμασα και το συστήνει και ο γκρούμερ μου που έχει το ίδιο αλλα για επαγγελματική χρήση της oster απο Αγγλία (της ίδιας εταιρίας αλλά με διαφορετικό όνομα στην Αμερική) .θεωρώ οτι το συγκεκριμένο λόγω της κλίσης που έχουν τα δόντια δε βλάπτουν το δέρμα ούτε ξυρίζει,δοκίμασα και το furminator και μάλιστα και στα δικά μου μαλλιά και όντως κόβει τρίχα.το furminator δε το συνιστά ο γκρούμερ μου.
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Amazon.com: ShedMonster De-Shedding Tool for Medium to Long Coats: Pet Supplies

το έχει γνωστός μου και το δοκίμασα και το συστήνει και ο γκρούμερ μου που έχει το ίδιο αλλα για επαγγελματική χρήση της oster απο Αγγλία (της ίδιας εταιρίας αλλά με διαφορετικό όνομα στην Αμερική) .θεωρώ οτι το συγκεκριμένο λόγω της κλίσης που έχουν τα δόντια δε βλάπτουν το δέρμα ούτε ξυρίζει,δοκίμασα και το furminator και μάλιστα και στα δικά μου μαλλιά και όντως κόβει τρίχα.το furminator δε το συνιστά ο γκρούμερ μου.
:O
 






jimboGS

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2011
1.629
581
New Peramos City a.k.a Megalo Peuko
Το πηρα εχθες στα χερια μου... μου ηρθε απο amazoν. το παράγγειλα μαζι με ενα φλεξι. και τα δυο 35 ευρω μαζι με τα μεταφορικα. Η χτενα ειναι απιστευτη τον εκανα λουξ το κυριο Αλπεν μας...τον πλακωσα και στα μυλοξιδα και εχει γινει πρωτο γαμπρος. Μορφονιός.....
Βεβαια με την τριχα που εβγαλε...... μαλλον την επομενη φορα θα τον βουρτσισω σε κανα χωραφι και οχι στο σπιτι... πολυ πραμα!!! πολυ πραμα!