Άρνηση για εμβόλιο


Status
Κλειδωμένο θέμα

st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.743
Θεσ/νίκη
Δεν μιλαω για το οργανωμενο και το κανονισμενο, πχ εχω κανονισε να ερθει σπιτι ο θειος μου οποτε εχω βαλει το σκυλι σε BOX. Ενος με αντιστοιχο σκυλι ερχεται ο φιλος του γιου του σπιτι να ζητησει κατι ή απλα για παρεα...το πιο απλο σου λεω...και το σκυλι ειναι ελευθερο. Τι γινεται σε περιπτωση που ΔΕΝ το προλαβεις (δεδομενων των ικανοτητων που διαθετει)? Ανθρωπος εισαι, δεν σε κατηγορω, δυστυχως δεν γινεται να προλαβεις απαντα...ξερεις ποσες φορες εμενα μου εχουν χτυπησει απροσμενα φιλοι ή γνωστοι την πορτα? (χωρια που ο δικος μου δεν αρπαζει). Δεν δυναται να λες οτι εισαι προετοιμασμενος για τα παντα...τι θα κανεις?θα τον εχεις μονιμα στο BOX?
Ποιος θα μπει σπίτι σου χωρίς να τον βάλεις εσύ?
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Δε
Κανεις απο ολους διαφωνησαν μαζι σου δεν αρχισε καθαρα με ειρωνιες, αντιθετως εσυ το εκανες και δεν ξερω και γιατι...με το να αναφερεσαι ξανα και ξανα και ξανα στα αλβανα και στους μανιακους εκει εξω και να λες πως το δικο σου το σκυλι ειναι ο φυλακας ο σωστος σε αντιθεση με τα δικα μας τα γιουσουφακια, ειναι κομματακι προκλητικο και εριστικο...δε νομιζεις? Διατυπωσε το σκεπτικο σου χωρις να θιγεις αλλους και να λες πως ''δεν ειμαστε συνηθισμενοι σε τετοια αδαμαστα θηρια''...με εναν τροπο λες και εννοεις πως υποσυνειδητα εμεις το ποθουμε αυτο και ζηλευουμε... anyway...

Φιλε πρωτον εγω δε θελω απλοποιησεις αφου δοξα το Θεο (δεν πιστευω κιολας) ξερω να διαβαζω ελληνικα...ευχαριστω για την προθυμια παντως :D
Δεν μιλαω για το οργανωμενο και το κανονισμενο, πχ εχω κανονισε να ερθει σπιτι ο θειος μου οποτε εχω βαλει το σκυλι σε BOX. Ενος με αντιστοιχο σκυλι ερχεται ο φιλος του γιου του σπιτι να ζητησει κατι ή απλα για παρεα...το πιο απλο σου λεω...και το σκυλι ειναι ελευθερο. Τι γινεται σε περιπτωση που ΔΕΝ το προλαβεις (δεδομενων των ικανοτητων που διαθετει)? Ανθρωπος εισαι, δεν σε κατηγορω, δυστυχως δεν γινεται να προλαβεις απαντα...ξερεις ποσες φορες εμενα μου εχουν χτυπησει απροσμενα φιλοι ή γνωστοι την πορτα? (χωρια που ο δικος μου δεν αρπαζει). Δεν δυναται να λες οτι εισαι προετοιμασμενος για τα παντα...τι θα κανεις?θα τον εχεις μονιμα στο BOX?
Και ναι εσυ εχεις σχετικα μια επιγνωση του τι αποτελει κινδυνο για εσενα και τι οχι. Στον εξωτερικο κοσμο τι κανει καποιος;(οχι εσυ συγκεκριμενα, ο οποιοσδηποτε) Ξερεις να τον χειριστεις τελειως; Γιατι ενας τετοιος σκυλος ευκολα παρεξηγει κινησεις και τις θεωρει ως επιθεση...
3) και οχι δεν οργιαζει η φαντασια μου. Ετσι ειναι ή αυτο δειχνεις τουλαχιστον. Με τα αστυνομικα δελτια και ολους τους κακους που εχουν βαλθει να μας φανε, ελεος, ας ειμαστε εστω και ελαχιστα ρεαλιστες! Δεν ζουμε στο κεντρο της εγκληματικοτητας! Που ζει ο μεσος πολιτης; Παρεα με τους Ρομα στην παραγκα; Σε μια πολυ με τυπικα κλεφτρονια...και θα πω για τελευταια φορα...για εμενα ενας σκυλος-φυλακας οπως τον παρουσιαζεις δε σε προστατευει απο τιποτα κατ'ουσιαν. Ο μεγαλοεγκληματιας και ο μεγαλοκακοποιος θα κανει τη δουλεια του χωρις την αδεια σου.

(Αν ειναι να εισαι συνεχεια τοσο στην τσιτα με το σκυλο και να τον εχεις σε BOX για οσες ωρες θα εχεις επισκεψεις ή να τραβιεσαι για βολτες σε ερημικα μερη για να μην εκτιθεται ο κοσμος στο σκυλι,χιλιες φορες να στρωθω να ενημερωθω και αν αφοσιωθω ωστε να αποκτησω την εμπειρια για εναν σκυλο-φυλακα που θα πραξει αναλογως το καθηκον του και θα μπορω να τον χειριστω και εξω στον κοσμο....αν κρινει ο εκπαιδευτης οτι κανω καλως, αν οχι παλι καλως..βαζω συστημα ασφαλειας. anyway δεν προκειται να συμφωνησεις μαζι μου ουτε εγω μαζι σου και με τους υπολοιπους που ειναι σε αντιθεση με εσενα. Δεν δειχνει ανωτερη ευφυια οτι καποιος συμφωνησε μαζι σου απλα οτι συμφωνει χωρις αυτο να υποδεικνυει κατι καλυτερο απο τους υπολοιπους που διαφωνουν :) καλη συνεχεια)
Ξερεις υπαρχει και το "σορυ εκανα λαθος"...
δηλαδη η αιτια που στραβωσες ειναι οτι επανηλειμμενα ανεφερα τους αλβανους "επισκεπτες"?αυτο λεει η δευτερη παραγραφος σου...Δεν θιγω κανεναν με την πραγματικοτητα..δες ποσο απλα ειναι τα πραγματα...
1)ο σκυλος σου θα δαγκωσει εναν αγνωστο εισερχομενο στο σπιτι?ναι ..αρα ειναι φυλακας γιατι με την πραξη του θα αποτρεψει την εισοδο..Δραση (εισοδος)-αντιδραση (δαγκωμα) =αποτελεσμα(υποχωρηση)
2)ο σκυλος σου θα κατσει να τον χαιδεψει ο εισερχομενος οποιος κ να ειναι αυτος γιατι τα σκυλια δεν ειναι ψυχολογοι να κρινουν οτι ο χ ξερει την ξαδερφη του θειου του ανηψιου σου αρα ειναι γνωστος...αρα αποτελεσμα 0 οποτε ο σκυλος ΔΕΝ ειναι φυλακας..
ειναι τοσο μα τοσο απλο...
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Sorry παιδιά, αλλά προσωπικά θεωρώ λίγο άκομψο για μια άτυχη στιγμή το να λέμε "Αφού τον έκανες φύλακα γιατί δεν του έμαθες να μη τρώει φόλα".. Αντιθέτως, θα έπρεπε να ευλογάμε τα γένια μας που δεν έχει τύχει σε μας. Δε νομίζω ότι όση εκπαίδευση και να πάρει ο σκύλος, μπορεί να σου εγγυηθεί κανείς ότι δε θα φάει φόλα στο δρόμο. Λίγη ξεροκεφαλιά του σκύλου χρειάζεται, τίποτα άλλο. Ή μια γρήγορη κίνηση του κεφαλιού και άμεση κατάποση.

Κι εγώ διαφωνώ με τον @Kouros σε κάποια πράγματα. Ή μάλλον να το θέσω διαφορετικά, έχω διαφορετικό τρόπο ζωής και απαιτήσεις από το σκύλο μου. Αλλά το να χτυπήσω τον άλλο σε ευαίσθητο σημείο για να δείξω τη διαφωνία μου, το βρίσκω κάπως too much.. :unsure:
Σε καμια περιπτωση η "επίθεση" μου δεν αφορουσε τον σκυλο κ πραγματικα ζητω συγνωμη εαν φάνηκε ετσι... Αλλωστε κινδυνευσαμε κ εμεις απο φολα κ ξερω το συναίσθημα δεν θα το εκανα ποτε να αμαυρωσω τη μνημη ενος πλασματος που δεν φερει ευθυνη....
Στη βεβαιοτητα του χειριστη του για τον τελειο χειρισμο ολων των καταστασεων πηγαινε...κ στις προτεραιοτητες που δινονται και τι θεωρειται σημαντικό να ξερει ενας σκυλος...
 


Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
εμένα που δεν έχει αφήσει μπατζάκι deliverα αδάγκωτο.....είναι και μένα φύλακας ή του μυρίζουν τα σουβλάκια?

πχ...παραγγέλνω χθες ανοίγω χαραμάδρα την πόρτα ο μικρός γαυγίζει σα να μην υπάρχει αύριο...ο deliverας να του κάνει πίσω από την πόρτα "τσου τσου"(αυτό δεν το κατάλαβα....πρέπει να ναι κάποιο μυστικιστικό σινάλιο για να ηρεμουν τα σκυλιά)
παίρνω το φαγητό γρήγορα αφήνω και μπαχτσίσι 2ευρω από τη φούρια και γυρνάω στον κόπρο
" μ αυτά που κάνεις μ@#@κα δε θα πατάει deliverας για deliverας θα ψοφήσουμε απ την πείνα!"
και ακούω τον τύπο πίσω απ την πόρτα να κατουριέται απ τά γελια

αλλά πάνω απ όλα φύλακας ο δικός μου!!σωστά?
 




sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Να πω βέβαια ο φύλακας της στάνης έτσι πρέπει να είναι. Εδώ μιλάμε για φύλακες μέσα σε πολιτισμό και κόσμο, όχι στα χωράφια του χωριού μέχρι να πεθάνουν.
Στην ελληνική ύπαιθρο, δεν υπήρχαν τέτοια τσοπανόσκυλα, γιατί πολύ απλά τα πνίγανε με το σύρμα απ το δέντρο αν κάνανε μαλακία σε άνθρωπο.
Τώρα με τις εισαγόμενες φυλές που έχουν "εκτραφεί" εντατικά στην ΕΣΣΔ (μην πείτε του Κούρου ότι το σκυλί του είναι κουμουνιστικό προιον :cautious: ) τα προβληματάκια έχουν αυξηθεί.
Δυστυχώς τα Ορεινά Ποιμενικά ακολουθούν την μοίρα των Πιτ Μπουλ, των Ντόγκο, κλπ... Για άλλο λόγο υπήρχανε, και για άλλο λόγο γίνανε μόδα... Τι να κάνεις, shit happens
 


Lefty!

Well-Known Member
10 Σεπτεμβρίου 2016
51
48
34
Συμφωνώ με αυτό που είπαν τα παιδιά για τον "εκπαιδευτή ". Θυμάμαι που τον σκύλο του αδερφού μου το είχανε αφήσει πρόπερσι σε έναν παρόμοιο εκπαιδευτή (ήταν μαστιφ Ναπολιτάνο ) όταν πήγε εκεί χωρίς να τον περιμένουν τον βρήκε μέσα στον χειμώνα βρεγμένο δαρμενο και άρρωστο ...
 


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Δε
Ξερεις υπαρχει και το "σορυ εκανα λαθος"...
δηλαδη η αιτια που στραβωσες ειναι οτι επανηλειμμενα ανεφερα τους αλβανους "επισκεπτες"?αυτο λεει η δευτερη παραγραφος σου...Δεν θιγω κανεναν με την πραγματικοτητα..δες ποσο απλα ειναι τα πραγματα...
1)ο σκυλος σου θα δαγκωσει εναν αγνωστο εισερχομενο στο σπιτι?ναι ..αρα ειναι φυλακας γιατι με την πραξη του θα αποτρεψει την εισοδο..Δραση (εισοδος)-αντιδραση (δαγκωμα) =αποτελεσμα(υποχωρηση)
2)ο σκυλος σου θα κατσει να τον χαιδεψει ο εισερχομενος οποιος κ να ειναι αυτος γιατι τα σκυλια δεν ειναι ψυχολογοι να κρινουν οτι ο χ ξερει την ξαδερφη του θειου του ανηψιου σου αρα ειναι γνωστος...αρα αποτελεσμα 0 οποτε ο σκυλος ΔΕΝ ειναι φυλακας..
ειναι τοσο μα τοσο απλο...
1) σου απαντησε η Ηρα & Freedom. Και ο δικος μου ξερεις οταν ερθει καποιος φιλος που δε γνωριζει για επισκεψεις θα του αρπαξει ελαφρα-βαρια κανενα ποδαρακι αν δει καμια αποτομη κινηση ή και κανεναν πωπο και ο ανθρωπος θα φοβηθει (αφου δεν ξερει τι χαλβας και φοβητσιαρης ειναι πραγματικα) και θα μπει οταν τον διαβεβαιωσω εγω πως ειναι ασφαλες. Αν ο αλλος δεν ''μασησει'' ομως εν τελει ο σκυλος θα κανει πισω. Οποτε της πρωτης περιπτωσης το λες φυλαξη?
2) Ή ο σκυλος ειναι οντως φυλακας απλα με χειριστη που ξερει να τον καλμαρει και να του δωσει να καταλαβει πως ο ταδε επισκεπτης (παρ' ολο που ειναι αγνωστος για το σκυλο) ειναι φιλος του ιδιοκτητη οποτε δεν υπαρχει κινδυνος και δεν χρειαζεται με το ''γεια σας!'' να τον αρπαξει. Αν καθε φορα που εχει καποιος επισκεψεις απο φιλους και συγγενεις, βαζει το σκυλο-φυλακα σε box, ολη μερα σε box θα τη βγαζει το ζωο...

Στον χειρισμο στους εξωτερικους χωρους δεν εγινε αναφορα, αλλα επισης δεν με χαλαει :)

Τελος παντων, δεν θελω να σου υποδειξω πως θα εχεις το σκυλι σου..εχε το οπως θες. Εγω διαφωνω με την εικονα του σκυλου-φυλακα που παρουσιαζεις. δικαιωμα σου να διαφωνεις με τη δικη μου και δικαιωμα μου εγω με τη δικη σου.
 


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Ποιος θα μπει σπίτι σου χωρίς να τον βάλεις εσύ?
Εισα σιγουρος πως σε ενα σπιτι με τετοιο σκυλο (ή και με οποιοδηποτε σκυλο) ολα τα μελη μπορουν να το χειριστουν το ιδιο καλα? Οταν εισαι ενας ειναι οκ γιατι εξαρτωνται ολα απο εσενα, αλλα εγω προσωπικα δεν θα εμπιστευομουν στο παιδι μου τετοιο σκυλι που ανα πασα στιγμη αναμενεται να κανει την ''στραβη''... ή καποιος τη γυναικα του ή οποιο αλλος μελος...
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.151
10.125
Athens
Συμφωνώ με @Kouros για την αναγκαιότητα φύλαξης - εδώ κινδυνεύουμε στα διαμερίσματα, πόσο μάλλον σε απομονωμένα σπίτια. Εξάλλου το χω ξαναπεί - ο ιδανικός σκύλος για μένα θα ήταν ένας αποτρεπτικός στην όψη (στάνταρ μαύρος :D) πλην όμως διαχειρίσιμος.

Διαφωνώ με το ότι γράφτηκε ότι όφειλε να έχει εκπαιδευμένο το σκύλο στη φόλα - δεν υπάρχει αυτό το πράγμα και πείτε μου αν κανένας εδώ μέσα έχει εκπαιδευμένο σκύλο σε φόλα και πως το πέτυχε.

Όμως το να θεωρείς @Kouros χρυσάφι ένα πλήρως ανεξέλεγκτο θηρίο, αυτό δεν είναι φύλαξη είναι "όποιον πάρει ο χάρος". Χρυσάφι θα αποκαλούσα τα σκυλιά της @yasemin που ...αν κάποιος έχει τα balls ας δοκιμάσει να μπει σπίτι της, αλλά και από την άλλη είναι διαχειρίσιμα.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.743
Θεσ/νίκη
Εισα σιγουρος πως σε ενα σπιτι με τετοιο σκυλο (ή και με οποιοδηποτε σκυλο) ολα τα μελη μπορουν να το χειριστουν το ιδιο καλα? Οταν εισαι ενας ειναι οκ γιατι εξαρτωνται ολα απο εσενα, αλλα εγω προσωπικα δεν θα εμπιστευομουν στο παιδι μου τετοιο σκυλι που ανα πασα στιγμη αναμενεται να κανει την ''στραβη''... ή καποιος τη γυναικα του ή οποιο αλλος μελος...
Για ξένους μιλάμε! Για τους έξω από δω!
Με το παιδί σου κάνε ό,τι θες! Αλλά πέρα από αυτό πολλοί θα προτιμούσαν το παιδί τους να έχει απέναντι του ένα τέρμα ξεκάθαρο σκύλο παρά έναν ντεμί! Όπως τα σκυλιά, έτσι και τα παιδιά, όσο τους κάνεις ξεκάθαρο με τι έχουν να κάνουν ενεργούν πιο καλά!
 
  • Like
Reactions: Kouros


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Για ξένους μιλάμε! Για τους έξω από δω!
Με το παιδί σου κάνε ό,τι θες! Αλλά πέρα από αυτό πολλοί θα προτιμούσαν το παιδί τους να έχει απέναντι του ένα τέρμα ξεκάθαρο σκύλο παρά έναν ντεμί! Όπως τα σκυλιά, έτσι και τα παιδιά, όσο τους κάνεις ξεκάθαρο με τι έχουν να κάνουν ενεργούν πιο καλά!
Και το τελειως ανεξελεγκτο σκυλι ειναι το τερμα ξεκαθαρο? Και διαχειρισιμο απο παιδια?


Ας ειμαστε εστω και ελαχιστα ρεαλιστες.
Στα σπιτια των πολεων ειδικα, φιλοι, γνωστοι, φιλοι φιλων, φιλοι δικοι μου/της κορης μου/του γιου μου/ του αντρα μου, συγγενεις κλπ μπαινοβγαινουν συνεχως....φυσικα αυτος ο σκυλος αποκαλουμενος ως ''χρυσαφι'' δεν μπορει να αναγνωρισει τις αγνες προθεσεις του καθενος και ακομη και η πιο απλη κινηση πιθανοτατα του φανει ως επιθεση. Τι τον κανεις? Τον εχεις μιση μερα κλεισμενο σε BOX? Ειμαστε με τα καλα μας...? Γενικοτερα καποιος απο εδω που εχει σκυλο που αρπαζει, εστω και λιγο, τον κλεινει σε box καθε λιγο και λιγακι? Δεν το νομιζω...γιατι αυτος ο σκυλος να θεωρειται ''σωστος σκυλος-φυλακας'' και οχι ενας διαχειρισιμος εκτος και εντος? Οτι πιο απλο λεω...

ας ληξει ομως σιγα-σιγα το θεμα εδω γιατι και ο θεματοθετης ουτε που εχει εμφανιστει και καταληγουμε να επαναλαμβανομαστε....
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
1) σου απαντησε η Ηρα & Freedom. Και ο δικος μου ξερεις οταν ερθει καποιος φιλος που δε γνωριζει για επισκεψεις θα του αρπαξει ελαφρα-βαρια κανενα ποδαρακι αν δει καμια αποτομη κινηση ή και κανεναν πωπο και ο ανθρωπος θα φοβηθει (αφου δεν ξερει τι χαλβας και φοβητσιαρης ειναι πραγματικα) και θα μπει οταν τον διαβεβαιωσω εγω πως ειναι ασφαλες. Αν ο αλλος δεν ''μασησει'' ομως εν τελει ο σκυλος θα κανει πισω. Οποτε της πρωτης περιπτωσης το λες φυλαξη?
2) Ή ο σκυλος ειναι οντως φυλακας απλα με χειριστη που ξερει να τον καλμαρει και να του δωσει να καταλαβει πως ο ταδε επισκεπτης (παρ' ολο που ειναι αγνωστος για το σκυλο) ειναι φιλος του ιδιοκτητη οποτε δεν υπαρχει κινδυνος και δεν χρειαζεται με το ''γεια σας!'' να τον αρπαξει. Αν καθε φορα που εχει καποιος επισκεψεις απο φιλους και συγγενεις, βαζει το σκυλο-φυλακα σε box, ολη μερα σε box θα τη βγαζει το ζωο...

Στον χειρισμο στους εξωτερικους χωρους δεν εγινε αναφορα, αλλα επισης δεν με χαλαει :)

Τελος παντων, δεν θελω να σου υποδειξω πως θα εχεις το σκυλι σου..εχε το οπως θες. Εγω διαφωνω με την εικονα του σκυλου-φυλακα που παρουσιαζεις. δικαιωμα σου να διαφωνεις με τη δικη μου και δικαιωμα μου εγω με τη δικη σου.
Συμφωνω οτι διαφωνουμε...διαφορετικα μεσα και σταθμα..Εμενα το σπιτι μου δεν ειναι πλατεια ομονοιας να μπαινοβγαινουν αγνωστοι συνεχεια συνεπως το ζωο ηταν ελευθερο τον περισσοτερο καιρο..τωρα μια κυριακη αν ερθει κανενας επισκεπτης γεγονος το οποιο θα αναγκασει το σκυλι να περιοριστει στο κλουβι δεν πιστευω οτι πειραζει.
Στο 1 δεν εχω να απαντησω κατι ...πιστευω οτι ΚΑΝΕΙΣ πως δεν καταλαβαινεις....πως θα εξηγησεις στον σκυλο οτι ο ΑΓΝΩΣΤΟΣ ειναι επισκεπτης??Θα τα συζητησετε?Και θα εμπιστευτεις το σκυλο μετα ?Και αν δαγκωσει τον επισκεπτη?Τι θα του πεις μετα?Φιλε συγνωμη εγω του το ειχα πει.....?
Και καλα αν δαγκωσει ο δικος σου να κανει καμια τσιμπια σε χερι...αν δαγκωσει αυτο?

Τσ.....
Καταλαβες γιατι τετοια σκυλια ειναι μονο για υπευθυνους ανθρωπους?
Αυτο που περιγραφεις ειναι ο ορισμος της ανευθυνοτητας και του ωχαδερφισμου..
 

Attachments





st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.743
Θεσ/νίκη
Και το τελειως ανεξελεγκτο σκυλι ειναι το τερμα ξεκαθαρο? Και διαχειρισιμο απο παιδια?


Ας ειμαστε εστω και ελαχιστα ρεαλιστες.
Στα σπιτια των πολεων ειδικα, φιλοι, γνωστοι, φιλοι φιλων, φιλοι δικοι μου/της κορης μου/του γιου μου/ του αντρα μου, συγγενεις κλπ μπαινοβγαινουν συνεχως....φυσικα αυτος ο σκυλος αποκαλουμενος ως ''χρυσαφι'' δεν μπορει να αναγνωρισει τις αγνες προθεσεις του καθενος και ακομη και η πιο απλη κινηση πιθανοτατα του φανει ως επιθεση. Τι τον κανεις? Τον εχεις μιση μερα κλεισμενο σε BOX? Ειμαστε με τα καλα μας...? Γενικοτερα καποιος απο εδω που εχει σκυλο που αρπαζει, εστω και λιγο, τον κλεινει σε box καθε λιγο και λιγακι? Δεν το νομιζω...γιατι αυτος ο σκυλος να θεωρειται ''σωστος σκυλος-φυλακας'' και οχι ενας διαχειρισιμος εκτος και εντος? Οτι πιο απλο λεω...

ας ληξει ομως σιγα-σιγα το θεμα εδω γιατι και ο θεματοθετης ουτε που εχει εμφανιστει και καταληγουμε να επαναλαμβανομαστε....
Το ίδιο θα σου απαντήσω με τον @Kouros που ζει σε μονοκατοικία με αυλή!
Την ίδια σχεδόν τακτική ακολουθούμε και 'μεις με σκυλιά φύλαξης σε πόλη!
Μπορεί να μπαινοβγαίνει όποιος θέλει! Γνωστοποιείται στον ξένο ότι αν υπάρξει ο σκύλος ελεύθερος στον χώρο δεν θα κάνει καμία απότομη κίνηση! Κατανοητό? Αυτό δεν σημαίνει ότι σκύλος επειδή θα είναι ελεύθερος θα βρίσκεται ανάμεσα στα πόδια μας! Μπορεί να την έχει πέσει όπου θέλει!
Αν υπάρχουν παιδιά και υπάρχει πολλή κίνηση στον χώρο, όσο και να λέμε ότι τα σκυλιά μας υπακούν, ο σκύλος μαζεύεται και ναι περιορίζεται για το χρονικό διάστημα της επίσκεψης, σε δωμάτιο θα είναι, σε box θα είναι, οπουδήποτε! Οι ρεαλιστές αυτά κάνουν! Οι συναισθηματικοί τα αφήνουν έτσι και οι επισκέπτες φεύγουν χωρίς χέρια και με φουλ διορθώσεις στα σκυλιά!

Προσωπικά αν υπάρχουν παιδιά και επιμένουν ότι θέλουν να δουν τον σκύλο, παίρνω το παιδί, παίρνω και τον σκύλο, τσιμπάω και το μπαλάκι και βγαίνουμε σε ανοιχτό χώρο!

:)
 
  • Like
Reactions: Elrandir and Kouros


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Το ίδιο θα σου απαντήσω με τον @Kouros που ζει σε μονοκατοικία με αυλή!
Την ίδια σχεδόν τακτική ακολουθούμε και 'μεις με σκυλιά φύλαξης σε πόλη!
Μπορεί να μπαινοβγαίνει όποιος θέλει! Γνωστοποιείται στον ξένο ότι αν υπάρξει ο σκύλος ελεύθερος στον χώρο δεν θα κάνει καμία απότομη κίνηση! Κατανοητό? Αυτό δεν σημαίνει ότι σκύλος επειδή θα είναι ελεύθερος θα βρίσκεται ανάμεσα στα πόδια μας! Μπορεί να την έχει πέσει όπου θέλει!
Αν υπάρχουν παιδιά και υπάρχει πολλή κίνηση στον χώρο, όσο και να λέμε ότι τα σκυλιά μας υπακούν, ο σκύλος μαζεύεται και ναι περιορίζεται για το χρονικό διάστημα της επίσκεψης, σε δωμάτιο θα είναι, σε box θα είναι, οπουδήποτε! Οι ρεαλιστές αυτά κάνουν! Οι συναισθηματικοί τα αφήνουν έτσι και οι επισκέπτες φεύγουν χωρίς χέρια και με φουλ διορθώσεις στα σκυλιά!

Προσωπικά αν υπάρχουν παιδιά και επιμένουν ότι θέλουν να δουν τον σκύλο, παίρνω το παιδί, παίρνω και τον σκύλο, τσιμπάω και το μπαλάκι και βγαίνουμε σε ανοιχτό χώρο!

:)
Ξαναείπα πως ο καθένας στο σπίτι του κάνει ό,τι θέλει...εγώ με τον δικό μου (δεν είναι εκπαιδευμένος σε φύλαξη, αλλά ήταν γενικά επιθετικός με άγνωστους επισκέπτες και ήθελε το χρόνο του) το δούλεψα λίγο εντός του σπιτιού αρχικά. Όχι σε παρατραβηγμένο σημείο μετατροπής των επισκεπτών σε πειραματόζωα, αλλά με την συγκατάθεση τους και υπό τη δική μου στενή επίβλεψη, προσπαθούσα να τον κάνω πιο δεκτικό. Τον εκπαίδευσα σε βασικές εντολές και πριν την είσοδο των επισκεπτών, τους γνωστοποιούσα ότι ενδεχομένως να ψιλοαρπάξει αν δει απότομες και... υπερενθουσιώδεις κινήσεις. Είχα τα μάτια μου 14 και με το παραμικρό του έδινα εντολές για να κατανοήσει πως πρέπει να υπακούει με ακρίβεια...και δούλεψε...''κάτσε'' και καθόταν. ''ήρεμα'' και σιγά-σιγά του έφευγε το πολύ άγχος και ξετσίτωναν τα νεύρα του...άρχισε να τους μυρίζει. Πλέον δεν τους δίνει καν σημασία όταν καθόμαστε όλοι μαζι. Δεν θέλει να κάτσει παρέα μας, πάει αλλού μόνος του και είναι οκ. Απλά δεν αρπάζει... Θέλω να πω μέσα από όλο αυτό πως γενικά κατ εμε δεν είναι κακό ο σκύλος να καλλιεργεί και λίγο συμπεριφορά με κόσμο στον χώρο του. Δεν τον έκλεινα βουρ στο δωμάτιο γιατί έτσι τον εξίταρα ακόμα περισσότερο. Δοκίμασα και τον δούλεψα μια χαρά.

Για ένας σκύλο-φύλακα τώρα, εφόσον έχει κριθεί ο ιδιοκτήτης κατάλληλος για τον χειρισμό του, δεν βλάπτει όταν μπαίνουν επισκέπτες στο σπίτι να τον αφήνει να έχει κάποια επαφή έστω για λίγο. Υπό την επόπτευση του και με πλήρη επίγνωση των επισκεπτών σχετικά με το σκύλο, αφήνεις να τους μυρίσει έστω. Ο ανεξέλεγκτος θα αρπάξει επί τόπου. Ο διαχειρίσιμος φύλακας έχει εκπαιδευτεί σε εντολές από το αφεντικό του, υπάρχει μια ισορροπία στη συμπεριφορά του δηλαδή. Αυτή είναι η διαφορά... Οπότε αφήνεις να μυρίσει και μετά οδηγείς στο δωμάτιο για ασφάλεια αφού το θέτεις έτσι. Έτσι κι αλλιώς αν δεν δεχτεί τα ανάλογα ερεθίσματα, γιατί να επιτεθεί;

Εν πάση περίπτωση, ο προσωπικός χώρος το καθενός είναι δική του υπόθεση. Το έξω μετράει περισσότερο γιατί είτε το θες είτε όχι είσαι εκτεθειμένος σε κόσμο και άλλους σκύλους. Εκεί είναι τα σκούρα...και εκεί παίζει καθοριστικό ρόλο ο χειρισμός του σκύλου-φύλακα σου.
 


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
@Kouros
Είναι λιγάκι οξύμωρο να θεωρείς εμένα ανεύθυνη τον εαυτό σου υπεύθυνο ενώ παρουσιάζεις έναν ''σκύλο-φύλαξης'' τύπου ''όποιον πάρει ο χάρος'' εκτός σπιτιού...

Και δεν χρειάζεται το σκυλί να είναι 60 κιλά όπως αυτό της φώτο σου για να κάνει ζημιά σε κάποιον. Των 60 θα τον φάει αλλά και των 25 ή των 30 κάλλιστα θα κάνει μεγάλο κακό (σίγουρα όχι τσιμπιά), πιθανότατα και μοιραίο...και στις δύο περιπτώσεις πάντως τρως μήνυση και οι ποινές δεν είναι καθόλου μα καθόλου ελαφριές...
 


Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
μια από τις πιο δυνατές φυλές φύλαξης είναι και τα South African Mastif ή αλλιώς Boerboel ή μπουμπουλ όπως τα ξέρουν οι περισσότεροι
και ένας από τους πιο συνειδητοποιημένους ιδιοκτήτες υπήρξε ο jonk σεβόμενος το τι σκύλο είχε στα χέρια του
αν διαβάσεις την ιστορία του και της Μόκας και του "μικρού της συντρόφου"θα καταλάβεις τι σημαίνει να έχεις αυτό τον σκύλο με αυτό το ταπεραμέντο

πχ με τον πεθερό του παρακολουθούσε έναν αγώνα στην tv και έσκυψε ο πεθερός πάνω από τον σκύλο σε φάση ενθουσιασμού για τον αγώνα να τον αγκαλιάσει τρυφερά και γλύτωσε το χέρι του γιατί ο κ.Γιάννης ήταν ετοιμοπόλεμος με τον πνίχτη

δεν είναι όλες οι φυλές για όλους
και όταν επιλέξεις την σουπερ ντούπερ "γ@#μαω και δέρνω" φυλή να είσαι έτοιμος να έχεις μάτια στην πλάτη
 
  • Like
Reactions: Kodagoshe


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Sory
Mad photoshop skills..
Sory που δεν σε ικανοποιησε το αποτελεσμα..αλλη ειναι η δουλεια μου...οχι πλαστογραφος..σιγουρα οχι ζωγραφος..εσυ σιγουρα θα το εκανες καλυτερα.Το καλλιτεχνικο κ κουλτουριαρικο πνευμα ξεχυλιζει...
 
  • Like
Reactions: nfeel


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.743
Θεσ/νίκη
@Kouros
Είναι λιγάκι οξύμωρο να θεωρείς εμένα ανεύθυνη τον εαυτό σου υπεύθυνο ενώ παρουσιάζεις έναν ''σκύλο-φύλαξης'' τύπου ''όποιον πάρει ο χάρος'' εκτός σπιτιού...

Και δεν χρειάζεται το σκυλί να είναι 60 κιλά όπως αυτό της φώτο σου για να κάνει ζημιά σε κάποιον. Των 60 θα τον φάει αλλά και των 25 ή των 30 κάλλιστα θα κάνει μεγάλο κακό (σίγουρα όχι τσιμπιά), πιθανότατα και μοιραίο...και στις δύο περιπτώσεις πάντως τρως μήνυση και οι ποινές δεν είναι καθόλου μα καθόλου ελαφριές...
Ε γίνεσαι υπερβολικιά τώρα!:p

Αδικείς λέγοντας "όποιον πάρει ο χάρος"!
Δέχομαι την έννοια "σβαρνιάρης όταν χρειαστεί" , δέχομαι την έννοια "social aggression ένα τσικ πιο πάνω από το κανονικό(ποιο κανονικό?)".

:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.150
Μηνύματα
896.315
Μέλη
19.955
Νεότερο μέλος
Infinity12