Άρνηση για εμβόλιο


Status
Κλειδωμένο θέμα

genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Ποιος θα μπει σπίτι σου χωρίς να τον βάλεις εσύ?
Εξαρτάται το σπίτι. Ναι στο δικό μου το σπίτι π.χ. η αυλοπορτα την μέρα δεν είναι κλειδωμένη και το να την ανοίξει ένα γειτονάκι για να ψάξει τα παιδιά μου, δεν είναι σπάνιο. Δεν
Το ίδιο θα σου απαντήσω με τον @Kouros που ζει σε μονοκατοικία με αυλή!
Την ίδια σχεδόν τακτική ακολουθούμε και 'μεις με σκυλιά φύλαξης σε πόλη!
Μπορεί να μπαινοβγαίνει όποιος θέλει! Γνωστοποιείται στον ξένο ότι αν υπάρξει ο σκύλος ελεύθερος στον χώρο δεν θα κάνει καμία απότομη κίνηση! Κατανοητό? Αυτό δεν σημαίνει ότι σκύλος επειδή θα είναι ελεύθερος θα βρίσκεται ανάμεσα στα πόδια μας! Μπορεί να την έχει πέσει όπου θέλει!
Αν υπάρχουν παιδιά και υπάρχει πολλή κίνηση στον χώρο, όσο και να λέμε ότι τα σκυλιά μας υπακούν, ο σκύλος μαζεύεται και ναι περιορίζεται για το χρονικό διάστημα της επίσκεψης, σε δωμάτιο θα είναι, σε box θα είναι, οπουδήποτε! Οι ρεαλιστές αυτά κάνουν! Οι συναισθηματικοί τα αφήνουν έτσι και οι επισκέπτες φεύγουν χωρίς χέρια και με φουλ διορθώσεις στα σκυλιά!

Προσωπικά αν υπάρχουν παιδιά και επιμένουν ότι θέλουν να δουν τον σκύλο, παίρνω το παιδί, παίρνω και τον σκύλο, τσιμπάω και το μπαλάκι και βγαίνουμε σε ανοιχτό χώρο!

:)
Δεν ειναι η μονοκατοικία με αυλή, είναι μάλλον το είδος ζωής που ζει ο καθένας. Υπάρχουν άνθρωποι που ζουν μονοι και έχουν σπάνια επισκέψεις. Υπάρχουν άλλοι που η πόρτα ανοιγοκλείνει συνεχως: παιδιά, γειτονόπουλα, δασκάλα αγγλικών, babysitter, θείες, γείτονες για καφέ, συνεργάτες για δουλειές που γίνονται (και) από το σπίτι, ντελιβεράδες κλπ κλπ
Αυτό που ο ένας ονομάζει νορμαλ κοινωνική ζωή, μπορεί για έναν άλλον να λέγεται ερημίτης και ένας τρίτος να ζαλίζεται μόνο που το σκέφτεται.
Αν και είμαι σε μονοκατοικία με αυλή, αν ο σκύλος μου δεν μπορούσε να συνυπάρξει με κόσμο που μπαινοβγάινει, δε θα ήταν εκτός περιφραγμένου χώρου παρά μόνο 12 το βρα΄δυ με 7 το πρωί.
 
  • Like
Reactions: Kodagoshe


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.743
Θεσ/νίκη
Εξαρτάται το σπίτι. Ναι στο δικό μου το σπίτι π.χ. η αυλοπορτα την μέρα δεν είναι κλειδωμένη και το να την ανοίξει ένα γειτονάκι για να ψάξει τα παιδιά μου, δεν είναι σπάνιο.
Εεεεμ αυτό λέμε!

Μπάτε σκύλοι αλέστε τότες!
Άρα δεν μπορούμε να μιλάμε για σκύλο φύλαξης!
Τόσο απλά, τόσο ξεκάθαρα, τόσο κατανοητά!
The end!
 
  • Like
Reactions: Kouros and Elrandir


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Ε γίνεσαι υπερβολικιά τώρα!:p

Αδικείς λέγοντας "όποιον πάρει ο χάρος"!
Δέχομαι την έννοια "σβαρνιάρης όταν χρειαστεί" , δέχομαι την έννοια "social aggression ένα τσικ πιο πάνω από το κανονικό(ποιο κανονικό?)".

:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
Καθόλου δεν αδικώ...

Όταν χρειαστεί...μμ..:cool::p:D

Υπάρχει και η περίπτωση της αυλόπορτα που ξέχασα να αναφέρω...με κάλυψε η genie.
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Εεεεμ αυτό λέμε!

Μπάτε σκύλοι αλέστε τότες!
Άρα δεν μπορούμε να μιλάμε για σκύλο φύλαξης!
Τόσο απλά, τόσο ξεκάθαρα, τόσο κατανοητά!
The end!
Ο σκύλος φύλαξης ειναι κάτι που απευθύνεται μόνο σε εργένηδες; Γιατί συνήθως σε μια οικογένεια, υπάρχει πολύς χρόνος που στο σπίτι θα είναι άλλα μέλη της οικογένειας, και οι δικοί τους επισκέπτες.
Και αν ο σκύλος φύλαξης πάει μαζί με τον ψηλό μαντρότοιχο, τις κλειδαριές κλπ, και δεν έχει άλλο ρόλο ύπαρξης, δεν κάνει πιο καλή και αποτελεσματική δουλεια ένα καλό σύστημα συναγερμου; Δε μιλάω για σκύλο βοηθό σε επαγγελματία φύλακα, αλλά σκύλο που περιμένουμε να κάνει μόνος τη δουλειά του φύλακα, το οποίο είναι ομολογώ ένας ορισμός σκύλου φύλαξης που δεν ήξερα ως τώρα.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
...πως θα εξηγησεις στον σκυλο οτι ο ΑΓΝΩΣΤΟΣ ειναι επισκεπτης??Θα τα συζητησετε...
Με το να ανοιξω εγώ την πόρτα και να υποδεχτω τον επισκέπτη. Τόσο απλό.
Δηλαδή ο δικός μου που δεν αφήνει με την καμια κάποιον να ανοίξει την αυλοπορτα ειτε τον βλέπει πρωτη φορά ειτε τον γνωρίζει αλλά όταν πάω εγώ και ανοίγω την αυλοπορτα και υποδεχομαι τον επισκέπτη ταυτόχρονα μεταμορφώνεται σε κουτάβι και δεν χρειάζεται να του πω καν ήρεμα εσύ το βλέπεις λάθος;
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.743
Θεσ/νίκη
Κάτι χάνετε πάνω στην μετάφραση, δεν παίζει αλλιώς!

Για να μην χαθούμε κι άλλο θα πω κάτι το πολύ απλό και ορθό που εφαρμόζεται από σωστούς ιδιοκτήτες σκύλων φύλαξης...ανά τον κόσμο:)!!!

Σωστός ιδιοκτήτης είναι αυτός που έχει κλειδωμένη την πόρτα(αυλόπορτα καγκελόπορτα, πόρτα σπιτιού διαμερίσματος) και δεν αφήνει κανέναν να περάσει χωρίς να ανοίξει αυτός ή κάποιο μέλος της οικογενείας του!!! Ο ιδιοκτήτης αυτός είναι σωστός γιατί ΞΕΡΕΙ ότι διαθέτει ένα όπλο ασχέτως αν είναι εκπαιδευμένος ο σκύλος ή όχι!!!
Ο σκύλος φύλαξης ασχέτως αν είναι εκπαιδευμένος και εφόσον δει ότι την πόρτα την ανοίγει ο ιδιοκτήτης του θα μπει σε εντολή και θα βγάλει το σκασμό! Αυτό θα πρέπει να κάνει κάθε φορά που θα ανοίγει μέλος της οικογενείας την κλειδωμένη πόρτα!
Αν είναι εκπαιδευμένος αυτός ο σκύλος και εφόσον ξέρει το όλο σενάριο τς υποδοχής θα κάτσει στα αυγά και θα παρατηρεί.
Αν δεν είναι εκπαιδευμένος και απλά έχει έντονο το ένστικτο της φύλαξης και ενοχλεί γιατί παρεξηγεί από λίγο μέχρι αηδίας την κάθε κίνηση περιορίζεται στον χώρο του/δωμάτιο/box κτλ και βγάζει τον σκασμό!

It's so fucking simple...

Όλα είναι απόρροια των χειρισμών!
Αν ο ιδιοκτήτης είναι κουκουρούκου και έχει ανοιχτές αυλόπορτες, ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ότι δεν πράττει σωστά έχοντας σκύλο φύλαξης τότε οι επισκέπτες έρχονται σώοι και φεύγουν χωρίς χέρια, πόδια ενίοτε και χωρίς...παιδιά!!!
Δεν θα βγάλουμε την θεωρία ή την πράξη της φύλαξης την ώρα που έχουμε επισκέπτες στο σπίτι, ούτε θα πρέπει να έχουμε κάποια καΐλα να τεστάρουμε τις αντοχές τους σκύλου και τα νεύρα των επισκεπτών, γι'αυτό και πολλοί από εμάς αποσύρουμε κατευθείαν τα σκυλιά μας για να είναι όλα under control! Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ο σκύλος δεν μπορεί να σταθεί στον χώρο ή ότι έχουμε πρήχτες επισκέπτες!
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Με το να ανοιξω εγώ την πόρτα και να υποδεχτω τον επισκέπτη. Τόσο απλό.
Δηλαδή ο δικός μου που δεν αφήνει με την καμια κάποιον να ανοίξει την αυλοπορτα ειτε τον βλέπει πρωτη φορά ειτε τον γνωρίζει αλλά όταν πάω εγώ και ανοίγω την αυλοπορτα και υποδεχομαι τον επισκέπτη ταυτόχρονα μεταμορφώνεται σε κουτάβι και δεν χρειάζεται να του πω καν ήρεμα εσύ το βλέπεις λάθος;
Σεβαστη η αποψη..αλλα αλλο επιπεδο φυλαξης δινει ενας τετοιος σκυλος που περιγραφεις και αλλο αυτος που περιγραφω εγω που μισει με ολο του το ειναι οτιδηποτε δεν ανηκει στην οικογενεια του ..Αλλο να στο λεω αλλο να το βλεπεις..
Αυτος που λες εσυ μπορει και να ξεγελαστει εαν ο επισκεπτης-ντελιβαρας-ηλεκτρολογος-υδραυλικος αφου κανει πρωινη αυτοψια μπορει να αποφασισεο να ερθει μετα το βραδυ "επισκεψη" και ο σκυλος σου να τον ξαναδει επισκεπτη....η μηπως οχι??
Αυτος ο σκυλος που περιγραφω εγω και ομοιοι του θα τον δουν οπως καθε ωρα..καθε λεπτο.. εναν ΑΓΝΩΣΤΟ...και θα επιτεθουν σε καθε περιπτωση με τη μεγιστη αγριοτητα ...
Και επειδη ολα κρινονται εκ του αποτελεσματος επετρεψε μου να πω οτι η δευτερη περιπτωση ειναι καλυτερη...
 
  • Like
Reactions: Dimi_21


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Εγώ στέκομαι ότι σε πάσα περίπτωση (είτε ο σκύλος είναι φύλακας είτε όχι) πρέπει να είναι διαχειρίσιμος από τον ιδιοκτήτη του. Αν είναι εκπαιδευμένος σε φύλαξη, εξτρά κίνδυνος επομένως εξτρά λόγος να έχει τα μάτια του χίλια δεκατέσσερα. Ένα ανεξέλεγκτο θηρίο που δεν μπαίνει ποτέ σε εντολή μόνο κακό μπορεί να προξενήσει...
Με σωστό χειρισμό όμως και πειθαρχία, ένας εκπαιδευμένος σκύλος μαθαίνει να αναγνωρίζει τον πραγματικό κίνδυνο μέσω της παρατήρησης των κινήσεων και των αντιδράσεων του ιδιοκτήτη του με άτομα άγνωστα προς αυτόν (τον σκύλο). Το να παρατηρεί ήρεμα και ωραία δεν γίνεται μόνο του...πρέπει ο ιδιοκτήτης να τον δουλεύει συνεχώς σε διαδικασίες εντολών.

Υ.Γ. Στέλιο, όντας άνθρωποι, ΌΛΟΙ μας κάνουμε λάθη και όλα είναι πιθανά να συμβούν...πχ αφήνεις πάνω στη βιασύνη σου την αυλόπορτα ξεκλείδωτη. Αυτό δεν σε καθιστά αυτομάτως ανεύθυνο και ανάξιο ιδιοκτήτη για σκύλο-φύλαξης, εφόσον δεν γίνεται επανειλημμένα σε βαθμό που πλέον αποτελεί δείγμα ασυνέπειας και συνεχούς αμέλειας (με άσχημα αποτελέσματα για ευνόητους λόγους που προαναφέρθηκαν). Ο ανθρώπινος, λοιπόν, παράγοντας είναι ένας ακόμη λόγος για τον οποίο οφείλεις να είσαι πάντοτε έτοιμος να χειριστείς τον σκύλο-φύλακα σου ανάλογα...
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Ελαφρά άσχετη ερώτηση και ακαδημαϊκη στην περίπτωση μου: αν μπει κάποιος στο σπίτι, από ντελιβερά ως και διαρρήκτη, και ο σκύλος του προκαλέσει σοβαρή ζημιά, ο ιδιοκτήτης τιμωρείται;
 


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Σεβαστη η αποψη..αλλα αλλο επιπεδο φυλαξης δινει ενας τετοιος σκυλος που περιγραφεις και αλλο αυτος που περιγραφω εγω που μισει με ολο του το ειναι οτιδηποτε δεν ανηκει στην οικογενεια του ..Αλλο να στο λεω αλλο να το βλεπεις..
Ίσως το επίπεδο φύλαξης του σκυλου που περιγραφεις να είναι σε ανώτερο επίπεδο. Αλλά αυτός ο σκύλος δεν ελέγχεται. Και όταν ο ιδιοκτήτης του δεν μπορεί να τον ελέγχει τοτε υπάρχει πρόβλημα.Για μένα ο πιο αποτελεσματικός σκύλος φύλακας δεν πρεπει μονο να να είναι δυνατός, ατρόμητος και να μασαει σίδερα. Θα πρεπει να είναι καλός σε όλα. Και ενα απο αυτά είναι να μαθει να συνεργαζεται με το αφεντικό του. Όπως και ναχει ο καθένας κανει τις επιλογές του σύμφωνα με τα θέλω του και τις αναγκες του και είναι και υπεύθυνος των πράξεων του.
Αυτος που λες εσυ μπορει και να ξεγελαστει εαν ο επισκεπτης-ντελιβαρας-ηλεκτρολογος-υδραυλικος αφου κανει πρωινη αυτοψια μπορει να αποφασισεο να ερθει μετα το βραδυ "επισκεψη" και ο σκυλος σου να τον ξαναδει επισκεπτη....η μηπως οχι??
Κρίνοντας απο τον δικο μου, κατηγορηματικά όχι. Το έγραψα και στο προηγούμενο μου μηνυμα , το έχω γράψει και σε άλλο θέμα.
Δεν λέω οτι δεν γίνεται αυτό με πολλούς σκύλους αλλά και εσύ μην το εχεις σιγουρακι οτι έτσι ντε και καλα γίνεται. Μην είσαι απόλυτος.
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Ίσως το επίπεδο φύλαξης του σκυλου που περιγραφεις να είναι σε ανώτερο επίπεδο. Αλλά αυτός ο σκύλος δεν ελέγχεται. Και όταν ο ιδιοκτήτης του δεν μπορεί να τον ελέγχει τοτε υπάρχει πρόβλημα.Για μένα ο πιο αποτελεσματικός σκύλος φύλακας δεν πρεπει μονο να να είναι δυνατός, ατρόμητος και να μασαει σίδερα. Θα πρεπει να είναι καλός σε όλα. Και ενα απο αυτά είναι να μαθει να συνεργαζεται με το αφεντικό του. Όπως και ναχει ο καθένας κανει τις επιλογές του σύμφωνα με τα θέλω του και τις αναγκες του και είναι και υπεύθυνος των πράξεων του.

Κρίνοντας απο τον δικο μου, κατηγορηματικά όχι. Το έγραψα και στο προηγούμενο μου μηνυμα , το έχω γράψει και σε άλλο θέμα.
Δεν λέω οτι δεν γίνεται αυτό με πολλούς σκύλους αλλά και εσύ μην το εχεις σιγουρακι οτι έτσι ντε και καλα γίνεται. Μην είσαι απόλυτος.
Δεν στοχοποιω τον δικο σου η αλλου φιλου ομως......
Ακου προσεκτικα τι θα πω το οποιο προκυπτει απο πολυετη αναζητηση για τον ιδανικο φυλακα...
Σκυλος ο οποιος επιτιθεται παρουσια του ιδιοκτητη και στη συνεχεια " σβηνει' παιζει θεατρο για να ικανοποιησει το αφεντικο του...πως οταν του πεις να κατσει κατω σε κοιταει στα ματια και καθεται ολοχαρος?ετσι και επιτιθεται για να σε ικανοποιησει..

Ο ιδανικος σκυλος φυλακας ειναι αυτος που ειναι δυσπιστος με ολους και επιθετικος στο μεγιστο βαθμο (στο χωρο του παντα και μονο σε αυτους που πρεπει) και πρεπει για να φερει αποτελεσμα να γουσταρει μονο την οικογενεια του και να μισει ΟΛΟΥΣ τους αλλους...
Ετσι εισαι σιγουρος οτι δεν θα μπει διαρρηκτης..δεν θα τον κλεψει ο εκπαιδευτης που τον εκπαιδευσε (σπανιο?), δεν θαρθει κανενας που ξερει με κανενα μπαλακο να παιξουνε κ μετα να μπουκαρει κτλ κτλ.
Ταδε εφη Κουρος...
 


κωστασ123

Well-Known Member
11 Αυγούστου 2015
105
66
34
Kαταρχας συγνωμη που θα μπω σφηνα στη συζητηση ,αλλα ρε φιλε @Kouros ,διαβασα μια προταση δικη σου,στη σελιδα 4, συγγεκριμενα 'Αρα ΛΟΓΙΚΟ ειναι οτι θα τον εχεις περιορισμενο καθοσον θεωρω οτι καταλαβαινεις οτι δεν κινδυνευω απο τους επισκεπτες.... Εσυ ρε φιλε καταλαβενεις ότι ΔΕΝ κυνδινευεις από τους επισκεπτες.Το σκυλι το καταλαμβενει??Σαφως όχι αφου φανταζομαι ποτε δεν του το διδαξες.Τα σκυλια δεν είναι βλαμμενα ρε φιλε.Εχουν νοημοσυνη!Το να μαθενεις σε ένα σκυλο να επιτίθεται σε ότι βρισκει πραγματικα είναι τρελο!Λες ότι αν σε επισκεφθεί καποιος θα βαλεις στο κλουβι τον σκυλο σωστα.?Από τι στιγμη που εσυ εισαι ηρεμος δεν θα επρεπε και το σκυλι το ιδιο?Εχει σκυλια φυλακες τρομερους...Που πραγματικα είναι σαν μικρα μωρα με επισκεπτες κλπ !!Ξερουν να ξεχωριζουν τον εχθρο δεν είναι βλαμμενα!!Εκει που θελω να καταληξω είναι ότι μια μερα φιλε μου,το κακο θα γινει!Θα είναι όμως πια αργα..Εχεις ένα θανασιμο οπλο στο σπιτι σου που από ότι καταλαβα καλα καλα δεν ξερεις να το χειρίζεσαι.Φιλε μια μερα θα ξεχαστείς δεν γινετε,ΑΝΘΡΩΠΟΣ εισαι και σαν ανθρωπος κανεις λαθος.Θα βρεθει ο σκυλος σε επαφη με καποιο ξενο,και μιας και σε γραφει στα...παλια του τα παπούτσια ο ξενος θα γινει κομματάκια!Ο σκυλος που λες πως μεγάλωσες(πριν να φαει φολα) ηταν απλα ενας ακοινονικοποιητος σκυλος που του 'εμαθες' να επιτίθεται σε ότι ζωντανο βλεπει.
 
  • Like
Reactions: epial


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.743
Θεσ/νίκη
Χαχαχα υπάρχουν φύλακες και φύλακες!
Αυτό που θέλεις μπορείς να στο δώσει ένα Γερμανικό Ποιμενικό φίλτατε! Να είναι και έτσι και γιουβέτσι!
Όχι όμως ένα Καυκάσιο ή ένα Boerlboel ή ένα τσοπάνι από τα κατσάβραχα, τυχαίες επιλογές με πιο brutal χαρακτηριστικά!
Αυτά δεν τα ορίζεις εσύ ως ιδιοκτήτης. Έτσι είναι ως φυλές!

Κώστα πολλοί κάτοχοι σκύλων φύλαξης γνωρίζουν ότι διαθέτουν εν δυνάμει τέτοια σκυλιά!
Το θέμα δεν είναι ότι είναι τα σκυλιά έτσι, αλλά ότι οι ιδιοκτήτες δεν είναι αντάξιοι των χαρακτηριστικών τους.
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Kαταρχας συγνωμη που θα μπω σφηνα στη συζητηση ,αλλα ρε φιλε @Kouros ,διαβασα μια προταση δικη σου,στη σελιδα 4, συγγεκριμενα 'Αρα ΛΟΓΙΚΟ ειναι οτι θα τον εχεις περιορισμενο καθοσον θεωρω οτι καταλαβαινεις οτι δεν κινδυνευω απο τους επισκεπτες.... Εσυ ρε φιλε καταλαβενεις ότι ΔΕΝ κυνδινευεις από τους επισκεπτες.Το σκυλι το καταλαμβενει??Σαφως όχι αφου φανταζομαι ποτε δεν του το διδαξες.Τα σκυλια δεν είναι βλαμμενα ρε φιλε.Εχουν νοημοσυνη!Το να μαθενεις σε ένα σκυλο να επιτίθεται σε ότι βρισκει πραγματικα είναι τρελο!Λες ότι αν σε επισκεφθεί καποιος θα βαλεις στο κλουβι τον σκυλο σωστα.?Από τι στιγμη που εσυ εισαι ηρεμος δεν θα επρεπε και το σκυλι το ιδιο?Εχει σκυλια φυλακες τρομερους...Που πραγματικα είναι σαν μικρα μωρα με επισκεπτες κλπ !!Ξερουν να ξεχωριζουν τον εχθρο δεν είναι βλαμμενα!!Εκει που θελω να καταληξω είναι ότι μια μερα φιλε μου,το κακο θα γινει!Θα είναι όμως πια αργα..Εχεις ένα θανασιμο οπλο στο σπιτι σου που από ότι καταλαβα καλα καλα δεν ξερεις να το χειρίζεσαι.Φιλε μια μερα θα ξεχαστείς δεν γινετε,ΑΝΘΡΩΠΟΣ εισαι και σαν ανθρωπος κανεις λαθος.Θα βρεθει ο σκυλος σε επαφη με καποιο ξενο,και μιας και σε γραφει στα...παλια του τα παπούτσια ο ξενος θα γινει κομματάκια!Ο σκυλος που λες πως μεγάλωσες(πριν να φαει φολα) ηταν απλα ενας ακοινονικοποιητος σκυλος που του 'εμαθες' να επιτίθεται σε ότι ζωντανο βλεπει.
Δες ποιο κατω τις απαντησε ο Στελιος γιατι βαριεμαι να ξαναγραφω τα ιδια και τα ιδια...εχεις διαβασει μερος της συζητησης φιλε κωστα...οχι ολοκληρη.
Το μονο που θα ξανατονισω ειναι οτι δεν εμαθα τιποτα σε κανενα σκυλο..ουτε θελησα να τον καταπιεσω για να ταιριαζει στο σαλονι μου η στην αυλη μου με "θετικες" η μη μεθοδους οπως κανουν αρκετοι...ΕΤΣΙ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ.. ΑΓΡΙΟΣ...
Και υπαρχουν και αλλοι ετσι για συγκεκριμμενες χρησεις ..ποιοι τους χρειαζονται και ποιοι μπορουν να τους χειριστουν αυτο ειναι αλλο ΚΑΠΕΛΟ..
Διαβασε το νημα απ την αρχη αν θες..
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Ναι! Ειδικά εκεί που επειδή ενας βλάκας κτηνίατρος ζόρισε αντιεπαγγελματικά και υπέρ το δέον, εναν μη ικανοποιητικά ελεγχόμενο από το αφεντικό του σκύλο, αυτός δεν ξανακάθεται με τίποτα για εμβόλια και δόθηκε μια διαπίστωση και μιά συμβουλή:
«Φιλε μου καταρχην να σου πω εχεις στα χερια σου "χρυσαφι" καο να μην το χασεις..τωρα πως ετυχε να ειναι ροτβαιλερ αυτο ειναο αλλο κεφαλαιο..
Δευτερον μην προσπαθησεις να αλλαξει το χαρακτηρα του σκυλου ειτε με "εκπαιδευτες" ειτε απο αλλες παραινεσεις..»

Το δωσα να σκαλιστεί σε μάρμαρο...
 
Last edited:


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Ο σκύλος όσο "brutal" και να είναι είναι σκύλος. Και ο σκύλος απο αρχαιοτάτων χρονων ζει με τον ανθρωπο και υπακούει σε αυτον. Ανεξέλεγκτος δεν ηταν ποτε.
Το πιο ευκολο για τον οποιοδήποτε είναι να κανει εναν οποιοδήποτε σκύλο (μικρο,μεγαλο, φοφικο, ατρόμητο κτλ) να συμπεριφέρεται σαν τον σκύλο που περιγράφει ο κούρος. Βλέπω τέτοια σκυλιά συνέχεια. Αυτές τις μέρες που είμαι στο χωριό έχω δει αρκετά. Συνήθως ζουν σε βαρέλια.
Το θέμα είναι όταν εχεις εναν σκύλο με πιο brutal χαρακτηριστικά να μπορείς να τον ελεγχεις. Παραδείγματα υπαρχουν πολλά. Και στο φόρουμ.
Αλλά τα μεταξωτά βρακια θέλουν και επιδέξιους κωλους που λεν και στο χωριό μου.
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
ας κανω κι εγω μια παρεμβαση,μια και μαλλον ειμαι ο μονος που εχει πιασει το σκεπτικο του @Kouros ...

παλιοτερα τα σκυλια ηταν εκτος του κυριως χωρου του σπιτιου,πλην των φυλων που εκτρεφονταν για lapdogs...

ειτε ηταν κλουβιασμενα σε αχυρωνες,εαν ηταν κηνυγετικα,ειτε ηταν ελευθερα στα χωραφια,η δεμενα με τεραστιες αλυσιδες,εαν λειτουργουσαν ως φυλακες χωρου...

στα σκυλια φυλακες η λεξη "εκπαιδευση" δεν υπηρχε στο λεξιλογιο και ορθως δεν υπηρχε μια και δεν χρειαζοταν...

γνωριζαν μονο τους ιδιοκτητες του χωρου και η επαφη τους με αυτους περιοριζοταν αυστηρα στο κομματι της διατροφης...

λειτουργουσαν αμιγως ενστικτωδως,οπερ μεθερμηνευομενων εστι,οτι κινουνταν στο χωρο τους εκτελουνταν...

το συγκεκριμενο σκεπτικο εξακολουθει να υφισταται,σε μεγαλο βαθμο, στην επαρχια ακομη και τωρα...

πριν κατι μηνες μιλουσα με μια ξαδερφη μου απο επαρχια και της ειπα οτι εχω σκυλι...

εκει που συζητουσαμε ειπα για το κρεββατι του εξω απο το υπνοδωματιο και με διακοπτει φοβερα προβληματισμενη λεγοντας...

"το σκυλι ΜΕΣΑ στο σπιτι??????" γιατι?

ηταν σαν να της ελεγα οτι εχω μια γελαδα στο σαλονι και δυο γουρουνια στο καθιστικο...

ο αντρας της εχει τρεις τσοπανηδες... ενα στην μπροστα αυλη και δυο στην πισω δεμενους με αλυσιδες των 10 μετρων οι οποιες κινουνται πανω σε ενα τεντωμενο ατσαλοσυρμα το οποιο ειναι τεντωμενο κατα πλατος της αυλης ετσι ωστε να εχουν ευχερεια κινησης και διπλα στο κρεββατι του μια μονιμα οπλισμενη remington 12αρα...

μην νομιζετε οτι μιλαμε για κανα γκραβαροχωρι...ειναι 10 χιλιομετρα εξω απο πασιγνωστο επαρχιακο αστικο κεντρο και μπροστα απο το σπιτι περναει αυτοκινητοδρομος...

το θεμα εκπαιδευσης προεκυψε οταν αποφασισαμε να βαλουμε τετοια σκυλια μεσα στο σπιτι μας...το καλως η κακως δεν αφορα την περι ης ο λογος συζητηση γι αυτο και δεν θα επεκταθω...

ο κουρος λοιπον,εχει το "παλιο" σκεπτικο και προσπαθει να το ενταξει με καποιον τροπο στα νεα δεδομενα...ουτε τρελλος ειναι ,ουτε ηλθιος,ουτε μαλακας...

ειναι απλως παλαιας κοπης που ζοριζεται με τα νεα δεδομενα...καλως η κακως δεν θα το κρινω εγω...γραφω μονο και μονο επειδη θεωρω οτι τον αντιλαμβανομαι...
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
ας κανω κι εγω μια παρεμβαση,μια και μαλλον ειμαι ο μονος που εχει πιασει το σκεπτικο του @Kouros ...

παλιοτερα τα σκυλια ηταν εκτος του κυριως χωρου του σπιτιου,πλην των φυλων που εκτρεφονταν για lapdogs...

ειτε ηταν κλουβιασμενα σε αχυρωνες,εαν ηταν κηνυγετικα,ειτε ηταν ελευθερα στα χωραφια,η δεμενα με τεραστιες αλυσιδες,εαν λειτουργουσαν ως φυλακες χωρου...

στα σκυλια φυλακες η λεξη "εκπαιδευση" δεν υπηρχε στο λεξιλογιο και ορθως δεν υπηρχε μια και δεν χρειαζοταν...

γνωριζαν μονο τους ιδιοκτητες του χωρου και η επαφη τους με αυτους περιοριζοταν αυστηρα στο κομματι της διατροφης...

λειτουργουσαν αμιγως ενστικτωδως,οπερ μεθερμηνευομενων εστι,οτι κινουνταν στο χωρο τους εκτελουνταν...

το συγκεκριμενο σκεπτικο εξακολουθει να υφισταται,σε μεγαλο βαθμο, στην επαρχια ακομη και τωρα...

πριν κατι μηνες μιλουσα με μια ξαδερφη μου απο επαρχια και της ειπα οτι εχω σκυλι...

εκει που συζητουσαμε ειπα για το κρεββατι του εξω απο το υπνοδωματιο και με διακοπτει φοβερα προβληματισμενη λεγοντας...

"το σκυλι ΜΕΣΑ στο σπιτι??????" γιατι?

ηταν σαν να της ελεγα οτι εχω μια γελαδα στο σαλονι και δυο γουρουνια στο καθιστικο...

ο αντρας της εχει τρεις τσοπανηδες... ενα στην μπροστα αυλη και δυο στην πισω δεμενους με αλυσιδες των 10 μετρων οι οποιες κινουνται πανω σε ενα τεντωμενο ατσαλοσυρμα το οποιο ειναι τεντωμενο κατα πλατος της αυλης ετσι ωστε να εχουν ευχερεια κινησης και διπλα στο κρεββατι του μια μονιμα οπλισμενη remington 12αρα...

μην νομιζετε οτι μιλαμε για κανα γκραβαροχωρι...ειναι 10 χιλιομετρα εξω απο πασιγνωστο επαρχιακο αστικο κεντρο και μπροστα απο το σπιτι περναει αυτοκινητοδρομος...

το θεμα εκπαιδευσης προεκυψε οταν αποφασισαμε να βαλουμε τετοια σκυλια μεσα στο σπιτι μας...το καλως η κακως δεν αφορα την περι ης ο λογος συζητηση γι αυτο και δεν θα επεκταθω...

ο κουρος λοιπον,εχει το "παλιο" σκεπτικο και προσπαθει να το ενταξει με καποιον τροπο στα νεα δεδομενα...ουτε τρελλος ειναι ,ουτε ηλθιος,ουτε μαλακας...

ειναι απλως παλαιας κοπης που ζοριζεται με τα νεα δεδομενα...καλως η κακως δεν θα το κρινω εγω...γραφω μονο και μονο επειδη θεωρω οτι τον αντιλαμβανομαι...

Δε νομίζω ότι περιέγραψες σκυλί φύλακα, μάλλον σκυλί παρατημένο. Που είναι κάτι που έπαιζε και παλια και τώρα, και σε επαρχία και σε πολη.
Το σκυλί που θα το δέσεις στην αυλή, αντε να δουλέψει σα συναγερμός, αν προλάβει. Η μπορεί απλά να κοιμάται όλη μερα. Η να κανει χαρουλες σε όποιον έρθει μπας και το σωσει. Εχει ένα τετοιο κοντά που μένω, σε μάντρα με οικοδομικά υλικά. Γαβγίζει τα αμάξια σα δαιμονισμένο όλη μέρα, και αν περάσεις με τα πόδια το απόγευμα που έχει φύγει το αφεντικο, έρχεται και σου κουνιέται μέσα από τη μάντρα και δε βγάζει άχνα.

Εκπαίδευση για σκυλιά φύλαξης χώρων υπήρχε και παλιά, απλά δεν ήταν (και πιστεύω ακόμη δεν εινα) κάτι που απευθύνεται στο μέσο ιδιωτη, με κήπο ή χωρίς. Αλλο το σκυλί που δουλεύει μαζί με τον σεκιουριτά, με τον επιστάτη στα κτήματα του παλιου μεγαλοαγρότη, με το φύλακα σε βιοτεχνία κλπ κλπ, άλλο το σκυλί που είναι απλά παρατημένο και εύχεσαι να τρομάξει όποιος το δει, και αλλο το σκυλί που έχει μάθει να επιτίθεται στα πάντα και ετσι και στο σκάσει, πάει ο ταχυδρόμος (έχουμε και τέτοιο στη γεοτονια, που έσπασε την αλυσίδα και έριξε τον ταχυδρόμο από τη μηχανή - φύλακα δεν το λες αυτό).
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
@Kouros Άν κ είμαι σίγουρος ότι νομίζεις ότι ξέρεις πολλά,στην ουσία ξέρεις πολύ λιγότερα από αυτά που νομίζεις.Ερμηνεύεις τη συμπεριφορά και την ψυχοσύνθεση του σκύλου με γνώμονα τα υποκειμενικώς ανθρώπινα χαρακτηριστικά.Του αποδίδεις συναισθήματα κ αντιδράσεις που νιώθει ο άνθρωπος και στο μυαλό σου δεν φαίνεται να γίνεται κάποιος διαχωρισμός μεταξύ της διαφορετικής πραγματικότητος που αντιλαμβάνονται με υποκειμενικό τρόπο (αναλόγως τη φύση τους)όλα τα έμβια όντα.

Κάνω quote μηνύματα από την τελευταία σελίδα μόνο που αποδεικνύουν ακριβώς αυτό.


Σεβαστη η αποψη..αλλα αλλο επιπεδο φυλαξης δινει ενας τετοιος σκυλος που περιγραφεις και αλλο αυτος που περιγραφω εγω που μισει με ολο του το ειναι οτιδηποτε δεν ανηκει στην οικογενεια του ..Αλλο να στο λεω αλλο να το βλεπεις..
Ο ιδανικος σκυλος φυλακας ειναι αυτος που ειναι δυσπιστος με ολους και επιθετικος στο μεγιστο βαθμο (στο χωρο του παντα και μονο σε αυτους που πρεπει) και πρεπει για να φερει αποτελεσμα να γουσταρει μονο την οικογενεια του και να μισει ΟΛΟΥΣ τους αλλους...
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.149
Μηνύματα
896.308
Μέλη
19.953
Νεότερο μέλος
Έφη Ασπιώτη