Αναπαραγωγή ή (διαζευκτικό) Εκτροφή;


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
kokoni εχεις δικιο δεν γινεται να ελεγχοναι ολες οι γεννες αλλα οι εγκαταστασεις γινεται. επισης μια απλη εξεταση στους τιτλουχους των εκθεσεων ειναι ευκολη ετσι ωστε να πιστοποιειτε η ταυτοτητα τους
κι εσύ έχεις πολύ δίκιο εδώ!

σταματία
η ζήτηση για σκύλο που "τρώει τους κακούς" "που θα μένει έξω σε δικό του σπιτάκι μισό μέτρο επι μισό μέτρο" "που θα φυλάει το παλούκι και την αλυσίδα του" "που θα βλέπει τον ήλιο περιστασιακά" κλπ κλπ είναι τεράστια
το θέμα είναι αν εσύ ήσουν εκτροφέας,θα έδινε κουτάβια σου εκεί???

κάτι αριθμούς που έχω ακούσει περι 1500 σκύλων το μήνα που εισάγονται απο τα πέτσοπ
και περίπου 10.000 εγγραφές καθαρόαιμων στον ΚΟΕ ανα έτος
σου λένε τίποτα?

και κάτι άλλους περι 500.000 αδέσποτων ανα πάσα στιγμή στην χώρα.........:(
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Δεν θα έδινα ΠΟΤΕ τα κουτάβια μου εκεί που αναφέρεις και θα φρόντιζα με κάποιο τρόπο αν διαπίστωνα κάτι τέτοιο να μπορώ να τα πάρω πίσω.
Από τα νούμερα που παραθέτεις περί εισαγωγών και καταγραφών καταλαβαίνω οτι υπάρχει υπερπληθώρα <σωστών> σκύλων (αντίθετο με αυτό που αναφέρει ο spyrou). Άρα αυτά τα κουτάβια μένουν στους εκτροφείς τους ??
Για τα αδέσποτα το έχουμε ξαναζητήσει και με λυπεί βαθύτατα.
Απλώς αναρωτιέμαι (αν εξαιρέσω το θέμα της άγνοιας και της ενδεχομένως ψηλής τιμής) γιατί ο κόσμος στρέφετε στα πετ.
 


tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
αλλα οι εγκαταστασεις γινεται.......
H Laura Kiaulenas(ελληνίδα πρώτης γενιάς στις ΗΠΑ) η μεγαλύτερη μορφή στα Harlequin Great Dane δεν είχε εγκαταστάσεις,όλα τα σκυλιά(8) της ζούσαν σαν home dogs.
Πίσω από τους κορυφαίους Harlequin όλου του κόσμου υπάρχουν οι γραμμές της.
Η έλλειψη εγκαταστάσεων δεν τι έκανε λιγότερο χαρισματική,ταλαντούχα και ηθική σαν εκτροφέα.
Αν είχα τη πολυτέλεια να διαλέξω ανάμεσα σε δυο εκτροφής που έχουν θεωρητικά την ίδια ποιότητα και υγεία στους σκύλους τους ,αλλα του ενός ζουν σαν home dogs και του αλλου σαν kennel dogs.
Θα προτιμούσα τον πρώτο!!!!
 
Last edited:


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
τα σέβη μου για τον παραλληλισμό του εκτροφέα με τον οινοποιό
πραγματικά απο τις κοντυνότερες παρομοιώσεις που έχω διαβάσει καθότι πρόκειται περι έμψυχου όντος αλλά και η ποιότητά του γίνεται αντιληπτή κυρίως απο τους γνώστες
μιά τέχνη απο μύστες για γνώστες...κι αυτή!!!
μμμ, τώρα κατάλαβα γιατί εκτός από κυνόφιλη είμαι και οινόφιλη και μέλος της confrérie tastevin...

Πράγματι ο παραλληλισμός είναι πολύ πετυχήμενος. Υπάρχουν καλοί, αρκετά καλοί, μέτριοι οινοπαραγωγοί αλλά ελάχιστοι άριστοι. Τι κάνει την διαφορά; Σίγουρα όχι η νομοθεσία ή εκτάσεις.
Έχουμε επισκεφθεί με το club αρκετούς αμπελουργούς - οινοποιούς (στην Γαλλία, Γερμανία, Ισπανία, Πορτογαλία, ...) που ξεχωρίζουν. Ο ένας καλλιεργεί 470 ha αμπελώνες, ο άλλος 40 ha, όλοι όμως δημιουργούν με γνώσεις και πάθος και με σκοπό την συνεχή βελτίωση.
Τέτοια άτομα πρέπει να αντιμετωπίζονται με τον ανάλογο σεβασμό, ασχέτως αν είμαι σε θέση να εκτιμήσω την δουλειά τους ή να δώσω το αντίστοιχο ποσό για την δημιουργία του.

Η εκτροφή δεν διαφέρει.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
ο κόσμος στρέφεται στα πέτσοπς διότι απλούστατα πιστεύει ότι εκεί πουλάνε οι εκτροφείς τα σκυλιά τους για μεταπώληση......
αν και οι περισσότεροι προτιμάνε σκυλιά γνωστού τους.......τσαμπέ κι έτσι ;)

το θέμα εγκαταστάσεις πιστεύω ο φίλος spyrou το αναφέρει απο απόψεως καθαριότητας και γενικής ευζωίας των σκύλων και όχι απο απόψεως μεγέθους και εκτάσεως...
και βέβαια τα home bred είναι συνήθως καλύτερη επιλογή (ειδικά όταν προορίζονται ώς pet ) αλλά δεν λείπουν και περιπτώσεις που μέσα στο διαμέρισμα απουσιάζουν τα αντιολισθηρά δάπεδα και ακόμα και η στοιχειώδης υγιεινή ......

σε άλλο φόρουμ ,άσχετο με σκύλους,αλλά με "παντώς επιστητού" ενότητα , μέλος έλεγε ότι επισκέφτηκε 15 εκτροφεία όταν έψαχνε σκύλο και σε όλα σιχάθηκε που μπήκε μέσα απο τα κόπρανα και την μυρωδιά των ούρων.......
άντε μετά να πείσεις αυτόν τον άνθρωπο ότι και τα 15 ήταν ακατάλληλα εκτροφεία και ότι υπάρχουν και εκτροφεία που απο την καθαριότητα απορείς αν μένει κανείς εκεί...πόσο μάλλον ζώα.......

βέβαια δεν λείπουν και οι περιπτώσεις που τα ζώα μένουν σε κλούβες σε χωράφι και απλά μπαίνουν στο σπίτι μόνο την ημέρα που θα επισκεφτείς εσύ για να τα δείς.......
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
...γνώση+ εμπειρία+μεράκι+μάτι+διαίσθηση+αγάπη+προσδοκία και αναζήτηση του τέλειου =ταλέντο=εκτροφή...(για μένα:) )
 


7 Μαρτίου 2011
9
0
β) Για να βγάλω γρήγορα & εύκολα χρήματα, οι οποίες εμπίπτουν ΚΑΙ οι 2 στην Κατηγορία της Αναπαραγωγής

Νομίζω πως και οι εκτροφείς για τα χρήματα το κάνουν,ίσως όχι γρήγορα και εύκολα αρχικά, απλώς έχοντας υποτίθεται ένα καλύτερο know how.Μάλλον τελικά σημασία έχει το ήθος και οι γνώσεις του ατόμου όπως και σε όλα τα επαγγέλματα


Αλήθεια θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει τι απαιτείται για να γίνει κάποιος νόμιμος εκτροφέας π.χ κτηνιατρικές γνώσεις?μεγάλο ιδιόκτητο χώρο?.Θεωρώ, οπωσδήποτε ένα καθαρόαιμο πιστοποιημένο θηλυκό
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Νομίζω για να γίνεις νόμιμος εκτροφέας στην Ελλάδα χρειάζεσαι μόνο ένα ΑΦΜ :D

Τώρα για να γίνεις σωστός και ηθικός εκτροφέας, θα συμφωνήσω με το μέλος TARA:
...γνώση+ εμπειρία+μεράκι+μάτι+διαίσθηση+αγάπη+προσδοκία και αναζήτηση του τέλειου =ταλέντο=εκτροφή...
;)
 


Lila

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2006
326
0
Aθηνα
www.sharpei.gr
...γνώση+ εμπειρία+μεράκι+μάτι+διαίσθηση+αγάπη+προσδοκία και αναζήτηση του τέλειου =ταλέντο=εκτροφή...(για μένα:) )
από τα πιο σωστά που έχω ακούσει... το θέμα είναι πόσες φόρες όλα αυτά συμπίπτουν? και θα πρόσθετα και κάτι ακόμα την ηθική... γιατί πολλοί δεν την έχουν στην εκτροφή και καλός ή κακός είναι απαραίτητη για καλά σκυλιά γεμάτα υγεία... και βεβαία το κυριότερο από όλα να έχεις χρήματα να διαθέσεις όσε να μπορείς να διαλέξεις τα σωστά σκυλιά για αναπαραγωγή...
 




hailander

Well-Known Member
2 Μαϊου 2008
425
15
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι?
1.Πόσο % των εκτροφέων στην χώρα μας κηνίτε προς την σωστή κατευθυνση αδιαφορόντας για το χρήμα?
2.Οταν κάποιος ιδιότης δώσει ένα σεβαστό ποσό και αποκτήσει 2 υπέροχα ζώα από γέννες βραβευμένων γονιών Χ,Ψ,Ζ φυλής,τα οποία τα φροντίζει τα αγαπάει,και ασχολείται πολύ μαζί τους,και μετά αυτά ζευγαρώσουν.Αυτομάτως τον κατατάσουμε στην κατηγορία των ΒΥΒ?
 
  • Like
Reactions: d-friend


STARMILLLY

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2011
294
11
Πατρα
Εγω προσωπικα για να μη τον χαρακτηρισω ως byb και αφου εκανε καλη αρχη θα περιμενα να δω τι εξετασεις θα κανει στα σκυλια του πριν το ζευγαρωμα, την συμμετοχη του και τις διακρισεις σε εκθεσεις, το ποσο συχνα βαζει τη σκυλα του, καθως και τα κριτηρια του ως προς τους επιδοξους "πελατες" του οταν ερθει εκεινη η ωρα και πολλα αλλα.
Στην ουσια σας λεω πως δεν αρκουν 2 καλοι γεννητορες.
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
1. Κανείς δε θα μπορούσε να δώσει αξιόπιστη, αξιόλογη ή χρήσιμη απάντηση αν δε γνώριζε μια σημαντική μερίδα ανθρώπων, τον τρόπο που σκέπτονται, που δρουν και που κινούνται (εκτροφικά πάντα).

Αυτό που εμένα με ενδιαφέρει είναι πως αν υπάρχει έστω κι ένας που κάνει τα πράγματα "σωστά" (έτσι όπως εγώ νομίζω το "σωστά") θέλω να τον υποστηρίξω, να τον βοηθήσω και όχι να τον "τσουβαλιάσω" ή να τον "ισοπεδώσω".

Θέλω να προάγω τον σωστό τρόπο, να τον κάνω γνωστό και να υπερασπιστώ τα μέσα, τις διαδικασίες και τις "ουσίες" της εκτροφής...και όχι το άτομο (ονομαστικά). Μόνο έτσι (πιστεύω) πως η στάση μου, η "υπεράσπιση" μου, θα έχει μακροχρόνια καλή επίδραση και όχι εφήμερο κέρδος.

2. Αν ο ιδιώτης έχει ερευνήσει για το ποια φυλή του ταιριάζει, ποια η ιστορία της και τα χαρακτηριστικά της, ποια τα προβλήματα της...Έχει ψάξει και μάθει για τους εκτροφείς και την "πηγή" που θα πάρει σκύλο (αξιόπιστο και αξιόλογο)...Έχει κατανοήσει τις ανάγκες και τις απαιτήσεις της φυλής αλλά και της κατοχής σκύλου γενικότερα...Έχει 4-5 ανθρώπους κοντά του που μοιράζονται το ίδιο πάθος και τις γνώσεις τους...και αυτός ο άνθρωπος αποφασίσει πως τα σκυλιά του αξίζει να δώσουν απογόνους...

...τότε δεν τον χωρίζουν και πολλά από έναν εκτροφέα ( η επωνυμία εκτροφείου ίσως, που με 100-150€ κατοχυρώνεται...και γιατί να μην το κάνει και αυτό; ).

Βέβαια, πολλά θα πρέπει να ακολουθήσουν και ίσως και κάποια άλλα να προηγηθούν για να καταστήσουν την απόπειρα εκτροφής του περισσότερο "επιτυχημένη"...αλλά και αυτό στο χέρι του είναι.

Τώρα, αν κάποιου του "έτυχαν" 2 "καλά" σκυλιά, τα φροντίζει (τροφή, στέγη, εμβόλια) και..."μετά αυτά ζευγαρώσουν" όπως είπες. Ε, αυτός είναι ή "απρόσεχτος" ή "ανεύθυνος" ή πολύ κακά πληροφορημένος.

Είναι μακρυά από το "εκτροφέας" πάντως και για πολλούς και σύνθετους λόγους αυτό που έκανε (ή δεν έκανε) είναι άλλη μια "σταγόνα" στον "ωκεανό" των προβλημάτων που μαστίζουν την κυνοφιλία.

Αν θες (και όταν μπορέσω) μπορούμε να το δούμε και αναλυτικότερα.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
δύο καλά σκυλιά δεν λένε τίποτα
οι γραμμές τους μπορεί να κουβαλάνε παρόμοια προβλήματα στο παρελθόν και το ζευγάρωμα μεταξύ τους να είναι τελείως λάθος

παράδειγμα
σε φυλή κατοικίδια για να μην μπλέξουμε με πολύ απαιτητικές καταστάσεις
καταπληκτικός τύπος και στα δύο σκυλιά και υπέροχοι χαρακτήρες
απουσία κληρονομικών παθήσεων
μιλάμε για εξαιρετικά σκυλιά τώρα-όχι αστεία
πραγματικά εκτροφική ποιότητα
όμως και στις δύο γραμμές ,οι μανάδες είχαν σοβαρές δυστοκίες - μεγάλο ποσοστό θανάτων κατά τον τοκετό στις τοκετομάδες
και στα αδέρφια και των γονιών των σκυλιών που εξετάζουμε παρομοίως και χειρότερα

πολύ λάθος ζευγάρωμα λοιπόν
πολύ πίσω θα πετάγαμε την εκτροφή της φυλής
αντί να ζευγαρώσουν με αξιόλογα δείγματα που μπορεί να μην είχαν έστω τόσο εξαιρετικό τύπο ,αλλά μεγάλες και εύρωστες τοκετομάδες στους προγόνους τους
και να προωθηθεί η φυλή
την σπρώχνουμε άδικα των αδίκων πίσω......

εκτροφή
όχι αναπαραγωγή
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
άσε που μπορεί να χάσουμε την θηλυκιά μας....

αν τώρα περάσουμε σε κυνηγετικές φυλές
ή σε φυλές φύλαξης κλπ
όπου μπαίνουν και άλλοι παράγοντες όπως κυνηγετικές τάσεις-αντοχή-ευστροφία-συνεργασία-θάρρος-ξεροκεφαλιά καλής ποιότητας-ελεγμένη επιθετικότητα και ένα κάρο άλλο
βλέπουμε ότι δύο καλά σκυλιά δεν λένε απολύτως τίποτα (όσο κι αν οι έλληνες κυνηγαράδες είναι σίγουροι ότι ακόμα και ασχέτως φυλής "δύο σκυλιά που κυνηγάνε καλά θα κάνουν κουτάβια που κυνηγάνε καλά)

εδώ έχουν τύχει περιπτώσεις που παγκόσμιοι πρωταθλητές ζευγάρωσαν και έβγαλαν σκυλιά εκτός προτύπου.........
ενώ σε όλα τα υπόλοιπα ζευγαρώματά τους(με άλλα σκυλιά) έβγαλαν εξαιρετικά σκυλιά (και πολλούς πρωταθλητές)
 


zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
Όχι...

απλώς να καταλήξουμε ότι ΑΠΛΑ ΕΠΕΙΔΗ αναπαράγουμε ένα ζεύγος σκύλων, δε σημαίνει ΣΩΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ οτι κάνουμε εκτροφή....
Παρατηρω τωρα τελευταια πολλους νεαρους επιβητορες.....Ακομα δεν εχουν κλεισει χρονο ζωης και μπηκαν απο νωρις στα βασανα.
Αν καποιος εχει μια εξηγηση το γιατι να τον βαλουν να ζευγαρωσει απο τοσο μικρο ας μου το γραψει.
 




zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
θα προτιμουσα να μου πεις την αποψη σου πανω στο θεμα,παρα να δωσω παραδειγμα.
Τωρα αν παιζει τοσο μεγαλο ρολο η ρατσα το μερος και η ωρα που γινεται το ζευγαρωμα παω πασο.
Παντως λευκο δεν ειναι.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Ε...από ότι καταλαβαίνω μιλάς για εκτροφείς του σπιτιού και όχι της πίσω αυλής, για να έχει νόημα η κουβέντα.
Κατ αρχάς ο ΚΟΕ δεν βάζει όριο ηλικίας στα αρσενικά, και δεν τίθεται θέμα υγείας του επιβήτορα. Από εκεί και πέρα, οι εκτροφείς μικρόσωμων φυλών πίεζαν να κατέβει το όριο ηλικίας και στις θηλυκές, καθώς όπως λένε ο σκύλος έχει αναπτυχθεί επαρκώς, και δείχνει νωρίτερα.
Το προφανές θέμα είναι αν υπάρχει φυλή της οποίας τα αρσενικά να δείχνουν τόσο ξεκάθαρα την μορφολογική ποιότητά τους ήδη στον χρόνο, αλλά και θέματα υγείας που μπορεί να δείξουν την σοβαρότητά τους αργότερα (βαθμός δυσπλασίας πχ)...
Στις δικές μας φυλές πάντως (ΕΠ) ούτε καν αναγνώριση δεν παίρνεις πριν τους 18 μήνες, πόσο μάλλον να θεωρείς ότι έχει ολοκληρώσει την εικόνα του ο σκύλος. Θα μου πεις "ρε φίλε εσείς είστε ασταθεροποίητοι του κερατά" και δίκιο θα έχεις, αλλά και πάλι μου φαίνεται τραβηγμένο να βάλει κανείς μεγαλόσωμης φυλής πάνω στον χρόνο.
Και να μην ξεχνάμε και κάτι. Όσο σταθεροποιημένη και να είναι η φυλή και να βλέπεις "που το πάει" μορφολογικά ο νεαρός επιβήτορας, τον χαρακτήρα στον ένα χρόνο δεν τον ξέρεις με τίποτα...
Γνώμη μου :rolleyes:
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
τι λέτε ρε παιδιά ? με εντυπωσιαζέται...ούτε το φωτεινό κύμα δεν εξαπλώνεται τόσο γρήγορα..

(vdsl έχετε όλοι ? )
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.819
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf