Αναπαραγωγή ή (διαζευκτικό) Εκτροφή;


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Καλωσόρισες glykosouvlaki1999!
Ο σωστός τρόπος απόκτησης σκύλου είναι από έναν ηθικό εκτροφέα.
Πάρε τηλέφωνο στον ΚΟΕ να σου δώσουν την λίστα των εκτροφέων της φυλής σου.
Μόλις πάρεις την λίστα στα χέρια σου, πέρασε την με αναπτήρα, για να φανούν τα γραμμένα με λεμόνι ονόματα....
Σκάναρε την λίστα και εκτύπωσε το αρνητικό της...
Το βράδυ, πριν κοιμηθείς, βάλε το χαρτί κάτω απ το μαξιλάρι σου.
Εν συνεχεία πες απ'έξω τρεις φορές το καταστατικό του ΚΟΕ, τους κανονισμούς του Dogforum, και το τελευταίο (μαγικό) κομμάτι του Παντελίδη.
Μόλις σε πάρει ο ύπνος, θα εμφανιστεί στον ύπνο σου ο Άγιος Κοκόνιος ο λυκοπνίχτης να σου φανερώσει τα ονόματα.
Σήκω αμέσως και σημείωσέ τα σε σκονάκι!
Το πρωί είσαι έτοιμη!!!!!!!!!!!!
 
  • Like
Reactions: Orilis and d-friend




DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Ο zouzounos, που "ανακίνησε" ένα παλιό θέμα, εξέφρασε συγκεκριμένη απορία:

Αν καποιος εχει μια εξηγηση το γιατι να τον βαλουν να ζευγαρωσει απο τοσο μικρο ας μου το γραψει.
Εγώ, παρόλο που έκανα 2-3 δημοσιεύσεις, δεν απάντησα σε αυτό και οι δημοσιεύσεις μου ήταν "τρελίτσα"...Γιατί;...Γιατί πόσο μπορείς να εξηγείς και να επεξηγείς τα αυτονόητα ( ; );

Απάντηση στην ερώτηση δεν έχω...Δε ξέρω γιατί δεν μπορεί κάποιος να κάνει υπομονή άλλους 6-7 μήνες. Δε ξέρω προς τι η βιασύνη. Θα χαθεί το "καλό pedigree" μετά;...Θα χαλάσει "το μάτι" του εκτροφέα;

Καθόμαστε εδώ (αλλά και αλλού) και γράφουμε για εξετάσεις υγείας, για κρίσης σε εκθέσεις, για την ωρίμανση σε σωματική διάπλαση μα και χαρακτήρα, για μελέτη, για...για...για...και ξαφνικά όλα αυτά "γκρεμίζονται" και πάνε στην άκρη όταν βρεθεί κάποιος με "μάτι" και ζευγαρώσει σκύλα 13 μηνών, σκύλο 12 μηνών, σκύλο 11 μηνών, σκύλα 14 μηνών κ.ο.κ. που σπανίως έχει κάνει εξετάσεις υγείας (και αν έχει κάνει, δεν έχουν την αξία και την βαρύτητα που θα έπρεπε κάποιες...λόγω ηλικίας), που μπορεί να μην έχει κρίσεις (και αν έχει είναι σε σκύλο που ακόμα αναπτύσσεται), που δεν έχει "δει" χαρακτήρα και γενικότερα δεν έχει δώσει χρόνο ακόμα και στον εαυτό του (με "το μάτι" και την όποια γνώση) να βγάλει ασφαλέστερα συμπεράσματα.

Παρατηρώ όμως και κάτι άλλο, περισσότερο θλιβερό κατά την άποψη μου (αν και μάλλον φυσιολογικό)...Παρατηρώ τους ίδιους ανθρώπους να σχολιάζουν διαφορετικά την ίδια κίνηση (σκύλου που μπήκε σε μικρή ηλικία στην εκτροφή) ανάλογα από που προέρχεται (ποιος εκτροφέας το έκανε). Ίσως να υπάρχουν διαφορές στην κάθε περίπτωση, αλλά δεν αλλάζει το βασικό λάθος (κατά την γνώμη μου, που μάλλον είναι και "μειοψηφική" τελικά).

Επίσης, οι ίδιοι άνθρωποι, σε πιο γενικά θέματα δεν ξεχνούν να "υπενθυμίσουν" πως χρειάζονται τα πάντα και να υπερτονίσουν (ανάλογα την περίπτωση) αυτό που "βολεύει".

Όσο για τον άνθρωπο που μπαίνει "άσχετος" και θέλει να πάρει ένα σκυλάκι συγκεκριμένης φυλής...Λίγη υπομονή θέλει. Να μείνει "κοντά" στα πράγματα, να διαβάσει βασικές πληροφορίες και να έχει υποτυπώδη κοινή λογική...Δύσκολα θα "την πατήσει"...από εκεί και πέρα εννοείται ότι ο κάθε ένας είναι ελεύθερος να επιλέξει ότι επιθυμεί (όπως ελεύθερες είναι και οι επιλογές που θα κάνει ο κάθε εκτροφέας, αλλά ποτέ δεν είναι και υπεράνω κριτικής...και από ανθρώπους που ίσως δεν έχουν "μάτι").
 
Last edited:


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
......και βγάλε φωτοτυπίες να μοιράσεις στους πρωτοετείς...(μην ξεχνιόμαστε ..να έχουμε συνείδηση του κοινού συμφέροντος).
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Φωτοτυπίες???????????????
Τι είπες ρε γατάκι???????????
Είναι ευθύνη του πελάτου να περάσει το καψώνι!!!!

Συμφωνώ απολύτως με dj κατά τα άλλα...
 
  • Like
Reactions: d-friend


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Δύσκολα θα "την πατήσει"...).
Ε..δεν είναι και τόσο δύσκολο..όταν οι σωστές πληροφορίες πάνε στο μιλητό. Πόσο σχετικός μπορεί να είναι ο άσχετος (συνήθως) που μπαίνει και ρωτάει κάποια πράγματα? ...και πόσα μπορεί να πληροφορηθεί από κουβέντες στο φόρουμ, στο φέις κλπ ?
Δεν είναι εύκολο να μην την πατήσεις ...προσωπική μου άποψη.
 
  • Like
Reactions: Orilis


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Στα περισσότερα συμφωνώ με DjSoukis, αλλά... πιστεύω πως άνθρωπος που δεν ασχολείται χρόνια με την κυνοφιλία και όταν δεν υπάρχει σωστός όμιλος της φυλής εύκολα θα την πατήσει.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Orilis and d-friend


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Στα περισσότερα συμφωνώ με DjSoukis, αλλά... πιστεύω πως άνθρωπος που δεν ασχολείται χρόνια με την κυνοφιλία και όταν δεν υπάρχει σωτός όμιλος της φυλής εύκολα θα την πατήσει.
Ακριβώς Alexia... μια μικρή έρευνα στα μέλη του φόρουμ σχετικά με την "ποιότητα" του πρώτου τους εκτροφικού σκύλου, θα καταδείξει αυτό που λες.

Στον δεύτερο, οι πιθανότητες σωστής επιλογής αυξάνονται πολύ γιατί θα έχουν μεσολαβήσει οι απαραίτητες ζυμώσεις...
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Παρατηρώ όμως και κάτι άλλο, περισσότερο θλιβερό κατά την άποψη μου (αν και μάλλον φυσιολογικό)...Παρατηρώ τους ίδιους ανθρώπους να σχολιάζουν διαφορετικά την ίδια κίνηση (σκύλου που μπήκε σε μικρή ηλικία στην εκτροφή) ανάλογα από που προέρχεται (ποιος εκτροφέας το έκανε). Ίσως να υπάρχουν διαφορές στην κάθε περίπτωση, αλλά δεν αλλάζει το βασικό λάθος (κατά την γνώμη μου, που μάλλον είναι και "μειοψηφική" τελικά).

Επίσης, οι ίδιοι άνθρωποι, σε πιο γενικά θέματα δεν ξεχνούν να "υπενθυμίσουν" πως χρειάζονται τα πάντα και να υπερτονίσουν (ανάλογα την περίπτωση) αυτό που "βολεύει"...
...:cool::(

Υ.Γ. Οτι πιο σημαντικό, για να το μάθουν "απ' έξω", μαζί με το σκονάκι, οι επίδοξοι ιδιοκτήτες εκτροφικού σκύλου... και ιδιαίτερα επίκαιρο...
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
...:cool::(

Υ.Γ. Οτι πιο σημαντικό, για να το μάθουν "απ' έξω", μαζί με το σκονάκι, οι επίδοξοι ιδιοκτήτες εκτροφικού σκύλου... και ιδιαίτερα επίκαιρο...
Η επικαιρότητα "ξέθαψε" το θέμα... :):cool:

Πάντως αυτό που έχει τονιστεί στο ποστ του DjSoukis, είναι επιπέδου μεταπτυχιακού... πρέπει να είσαι πολύ επιμελές μέλος, με καθημερινές παρουσίες, να παρακολουθείς τα πάντα και να κρατάς σημειώσεις για να μπορέσεις να το βλέπεις...

Σε ένα άλλο θέμα που "τρέχει" ταυτόχρονα, πιστεύω ότι υπάρχει αυτή η συμπεριφορά... αλλά έχασα τις σημειώσεις μου και είναι πολύ χρονοβόρο να ξαναδιαβάσω...
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Στα περισσότερα συμφωνώ με DjSoukis, αλλά... πιστεύω πως άνθρωπος που δεν ασχολείται χρόνια με την κυνοφιλία και όταν δεν υπάρχει σωστός όμιλος της φυλής εύκολα θα την πατήσει.
Alexia δεν ξέρω αν θυμάσαι αλλα πριν κάποιους μήνες σου είχα στείλει pm και σε ρώταγα
(όχι για μένα αλλα για φίλους) για απόκτηση westie... τι ήθελα και ασχολήθηκα?

τελικά πήραν από εκτροφέα που μου είπες πως είναι καλύτερα να το αποφύγουν...
θα μου πεις πως πάλι καλά που πήραν από εκτροφέα,
αλλα τι να λέμε τώρα οι έξω από εδώ δεν έχουν δεν έχουν ουτε υπομονή ούτε τις ελάχιστες γνώσεις!!!
σε βαθμό που το κουτάβι ακόμα δεν έχει ακόμα κλείσει τους 6 μήνες
και άρχισαν οι ερωτήσεις περί ζευγαρώματος!!!
τους είπα να μιλήσουν με την εκτροφέα και πήρα την απάντηση "και τι λόγος της πέφτει αυτής?" τράβαγα τα μαλλιά μου!!! :mad:
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Kρητικόπουλο......ψάξε τον έναν ...ψάξε τον άλλον....η λίστα θα γίνει σκονάκι στο τέλος.
Και το πράγμα δυσκολεύει κι άλλο γιατί δεν ξέρεις προϊόν να εμπιστευτείς και να πάρεις το σκονάκι του. Φιλίες, μίση, διαπλοκές κι άντε βρες άκρη στο λαβύρινθο.. Και ο κάθε "εκτροφέας" να μπορεί να σε ξεγελάσει πανεύκολα γιατί το ποιηματάκι που έμαθες το ξέρει καλύτερα απο εσένα. Είτε το έχει κάνει πράξη στο παρελθόν είτε όχι.
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Ε...εντάξει...να μην κάνουμε εξετάσεις μορφολογίας...
Όποτε του φανεί του Λωλοστεφανή ας βάζει ότι έκοψε το μάτι του.
Τι λες βρε Βαγγέλη?
Εδώ πάνε σε δυο και τρεις κριτές για να είναι η γνώμη αντικειμενική, κι ο άλλος με την "τύφλωση εκτροφείου" να θερίζει θα έχει το κρύο αίμα και την σούπερ ντούπερ κρίση?
Κώστα το κάνω ποιο αναλυτικό
Όταν λέω τον βάζει για ένα ζευγάρωμα για να δει τι θα περάσει στα κουτάβια δεν εννοώ ότι εκεί είναι το τέλος .
Αυτό θα γίνει σε εξαιρετικά σκυλιά μόνο και αν αποδειχθεί ότι περνάνε στους απογόνους τα καλά τους στοιχεία ,
ΤΟΤΕ θα αρχίσει η πραγματική ενασχόληση με τον σκύλο (εκθέσεις - δούλεμα -εργασία κτλπ κτλπ ) .
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Εννοείς να βάλουν δοκιμαστικό ζευγάρωμα στο σκυλί του ενός έτος, και αν κάτσει καλό αποτέλεσμα, τοοοοτε να πάνε σε εκθέσεις?
α) Τότε οι εκθέσεις έχουν δευτερεύουσα σημασία...
β) Τα "αποτελέσματα" δεν θα έχουν ενηλικιωθεί ούτε τα ίδια για να δείξουν...

Δοκιμαστικές γέννες, νομιμοποιούνται σε φυλές υπό αναγνώριση, όταν δεν είναι γνωστό το πέντιγκρυ, και τον γονότυπο τον βλέπεις από τα αποτελέσματα. Ακόμα και έτσι όμως, πρέπει ΠΡΩΤΑ να αξιολογηθεί ο φαινότυπος.

Η βιασύνη δεν κατάλαβα γιατί να υπάρχει, και να μπει η γέννα πριν την πλήρη ενηλικίωση και τις κρίσεις-εξετάσεις.
Θα χαθεί μια γέννα και θα χάσει η Βενετιά βελόνι?
Τα γονίδια θα μείνουν...
Ο μόνος που θα χάσει από μια γέννα λιγότερη, είναι η τσέπη του εκτροφέα. Κανένας άλλος
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Και τι πειράζει να κανείς την δοκιμαστική γέννα μετά από μερικούς μήνες;

Σε χώρες με αναπτυγμένη κυνολογία δεν θα μπορούσες καν να βγάλεις pedigree σ´αυτά τα κουτάβια.
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Και τι πειράζει να κανείς την δοκιμαστική γέννα μετά από μερικούς μήνες;

Σε χώρες με αναπτυγμένη κυνολογία δεν θα μπορούσες καν να βγάλεις pedigree σ´αυτά τα κουτάβια.
αν ρωτάς εμένα προσωπικά δεν με πειράζει καθόλου αν δε γίνει και ποτέ το ζευγαρωμα .
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Νομίζω πως κανέναν δεν πειράζει προσωπικά αν κάποιος ζευγαρώσει τα σκυλιά του όταν ακόμα είναι κουτάβια...Όπως και προσωπικά δεν πειράζει κανέναν αν πωλούνται σκυλιά σε γυάλες...Εντάξει, μπορεί να διαφωνούμε (κάποιοι) και με τα δύο, αλλά δεν θα χάσουμε και γεύμα...ούτε τον ύπνο μας.

Σε μια συζήτηση όμως για το τι είναι σωστό και τι μας κάνει να πηγαίνουμε ένα βήμα μπρος και όχι 10 πίσω θα πρέπει να "βάζουμε κάτω" λογική και επιχειρήματα και να απαντάμε στο γιατί να μην περιμένω 6 μήνες...Γιατί να μην περιμένω από τα σκυλιά να ωριμάσουν πλήρως και να "δείξουν"...Γιατί να μην καλύψω όσες εξετάσεις μπορώ...Γιατί να μην πάρω και 2-3 γνώμες άλλων (κριτών)...Αντί να βιαστώ...
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
.....
Σε μια συζήτηση όμως για το τι είναι σωστό και τι μας κάνει να πηγαίνουμε ένα βήμα μπρος και όχι 10 πίσω θα πρέπει να "βάζουμε κάτω" λογική και επιχειρήματα και να απαντάμε στο γιατί να μην περιμένω 6 μήνες...Γιατί να μην περιμένω από τα σκυλιά να ωριμάσουν πλήρως και να "δείξουν"...Γιατί να μην καλύψω όσες εξετάσεις μπορώ...Γιατί να μην πάρω και 2-3 γνώμες άλλων (κριτών)...Αντί να βιαστώ...
Γιατί είμαστε Έλληνες, και οι πλειοψηφία είμαστε όλο "μέλι, μέλι, μέλι κι από τηγανίτα τίποτα". Μακάρι να αλλάξει αυτό κάποια στιγμη..
 
  • Like
Reactions: d-friend


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
αν ρωτάς εμένα προσωπικά δεν με πειράζει καθόλου αν δε γίνει και ποτέ το ζευγαρωμα .
Νομίζω πως κανέναν δεν πειράζει προσωπικά αν κάποιος ζευγαρώσει τα σκυλιά του όταν ακόμα είναι κουτάβια...Όπως και προσωπικά δεν πειράζει κανέναν αν πωλούνται σκυλιά σε γυάλες...Εντάξει, μπορεί να διαφωνούμε (κάποιοι) και με τα δύο, αλλά δεν θα χάσουμε και γεύμα...ούτε τον ύπνο μας.

Σε μια συζήτηση όμως για το τι είναι σωστό και τι μας κάνει να πηγαίνουμε ένα βήμα μπρος και όχι 10 πίσω θα πρέπει να "βάζουμε κάτω" λογική και επιχειρήματα και να απαντάμε στο γιατί να μην περιμένω 6 μήνες...Γιατί να μην περιμένω από τα σκυλιά να ωριμάσουν πλήρως και να "δείξουν"...Γιατί να μην καλύψω όσες εξετάσεις μπορώ...Γιατί να μην πάρω και 2-3 γνώμες άλλων (κριτών)...Αντί να βιαστώ...
από που βγαίνει το συμπέρασμα ότι εγώ υποστηρίζω αυτού του είδους το ζευγάρωμα;

το αρχικό μου ποστ ήταν μια απάντηση σε κάποιο μέλος στο αν ξέρει κανείς για ποιο λόγο κάποιος να κάνει ένα τέτοιο ζευγάρωμα .
Εκεί λοιπόν κατέθεσα την πληροφορία που γνωρίζω .
Τώρα στο τι είναι ηθικό και τι όχι είναι μια άλλη κουβέντα .
Το μόνο βέβαιο είναι ότι εγώ προσωπικά ''φοβάμαι'' πολύ περισσότερο τους ''ηθικολόγους'' - ηθικούς
 
Last edited:


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Σε μια συζήτηση όμως για το τι είναι σωστό και τι μας κάνει να πηγαίνουμε ένα βήμα μπρος και όχι 10 πίσω θα πρέπει να "βάζουμε κάτω" λογική και επιχειρήματα και να απαντάμε στο γιατί να μην περιμένω 6 μήνες...Γιατί να μην περιμένω από τα σκυλιά να ωριμάσουν πλήρως και να "δείξουν"...Γιατί να μην καλύψω όσες εξετάσεις μπορώ...Γιατί να μην πάρω και 2-3 γνώμες άλλων (κριτών)...Αντί να βιαστώ...
Συμφωνώ!

Ψιτ admin βάλε ενα κουμπάκι "thanks" ή "like"
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.819
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf