Αναπαραγωγή ή (διαζευκτικό) Εκτροφή;


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Ψιτ...zouzounos...Κάνε το "γεννήτορες" να πιάσεις μεγαλύτερη γκάμα μήπως και αυξήσεις τις πιθανότητες απάντησης.

...και όλα παίζουν ρόλο zouzounos...ΟΛΑ...Απλά, διαφορετικά πράγματα για τον καθένα ανάλογα με το τι βολεύει...Εσύ όμως τι θες;...Είσαι εκτροφέας και μιλάς;...Ξέρεις;...Ε;...Πες, ξέρεις;
 
Last edited:








zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
Δεν ηθελα να ανοιξω καινουργιο θεμα και το εβαλα εδω.Ασε που στις αναγγελιες γεννας πεφτει λουκετο λογω κανονισμων και δεν μπορουσα να γραψω εκει,
Τωρα το douze points και το
τι λέτε ρε παιδιά ? με εντυπωσιαζέται...ούτε το φωτεινό κύμα δεν εξαπλώνεται τόσο γρήγορα..

(vdsl έχετε όλοι ? )
Δεν το επιασα.....


Ενταξει το παραδεχομαι πηρα τηλ εστειλα μνμ και μου εξηγησαν.
οκ
 
Last edited:




nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
Zouzoune μην δίνεις σημασία.. τις τελευταίες μέρες χαροπαλεύω μεταξύ test ιq & test
[FONT=&quot]δυσλεξίας..άλλα μου λένε, άλλα καταλαβαίνω...άλλα γράφω///άσε που θα μπει και το Μαρέκο σε λίγο να αρχίσει τα deliiete/ δεν ξαναμιλάω/[/FONT]
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Παρατηρω τωρα τελευταια πολλους νεαρους επιβητορες.....Ακομα δεν εχουν κλεισει χρονο ζωης και μπηκαν απο νωρις στα βασανα.
Αν καποιος εχει μια εξηγηση το γιατι να τον βαλουν να ζευγαρωσει απο τοσο μικρο ας μου το γραψει.
Ούτε εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί βιάζονται τόσο, ασχέτως αν επιτρέπεται από το κυνολογικό όμιλο ή όχι.

Άντε να το δεχτώ σε μικρόσωμες φυλές που ωριμάζουν νωρίς και μόνο για τα αρσενικά... αλλά και πάλι.
Για τα θηλυκά όμως είναι σίγουρα πολύ νωρίς.

Σε μεγαλόσωμες/γιγαντόσωμες φυλές είναι τελείως απαράδεκτο. Τι θα αξιολογήσεις στους 12 μήνες; Υγεία; Χαρακτήρα και ταμπεραμέντο; Μορφολογία;

Για όλα είναι πολύ νωρίς. Έχουν ακόμα κουταβίσια συμπεριφορά και σωματοδομή, πιθανά προβλήματα υγείας δεν έχουν εκδηλωθεί ακόμα, για διάφορες εξετάσεις, ιδίως στις γιγαντόσωμες φυλές, πρέπει να έχουν κλείσει τους 18 μήνες.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Τι θα αξιολογήσεις στους 12 μήνες; Υγεία; Χαρακτήρα και ταμπεραμέντο; Μορφολογία;

Για όλα είναι πολύ νωρίς. Έχουν ακόμα κουταβίσια συμπεριφορά και σωματοδομή, πιθανά προβλήματα υγείας δεν έχουν εκδηλωθεί ακόμα, για διάφορες εξετάσεις, ιδίως στις γιγαντόσωμες φυλές, πρέπει να έχουν κλείσει τους 18 μήνες.
Εδώ ο δικός μου έχει κουταβίσια συμπεριφορά, στα 2 χρόνια του...
Και εκτιμώ (όχι μόνο εγώ, αλλά το επιβεβαιώνει και ο εκτροφέας του) ότι γύρω στα 2,5-3 χρόνια θα "πάρουμε" τον χαρακτήρα του κλπ...

Υ.Γ. Για να μην παρεξηγηθώ, να κάνω μιά διευκρίνηση:
Παρότι ο δικός μου (δε λέω), "επιβήτορας" είναι...;)
"Γεννήτορας" δεν πρόκειται να γίνει!!!:cool:
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Βρε παιδιά, δε λέμε συνέχεια να ξεψαχνίζουμε για να ξεχωρίσουμε τους Εκτροφείς από τους εκτροφείς; Μέσα στο ξεψάχνισμα είναι και αυτό. Και πες η ηλικία γεννητόρων τσεκάρεται σχετικά εύκολα (το ποιοι είναι στην πραγματικότητα οι γεννήτορες είναι πιο δύσκολο, στην Ελλάδα τουλάχιστον). Άλλα θέματα που μπορεί να αποκρύψει ή να κάνει τα στραβά μάτια ο εκτροφέας; Παίρνω για παράδειγμα το πρόσφατο θέμα που ανοίχτηκε με το κουτάβι Γ.π. με δεμοδεικτική ψώρα. Από που θα μάθω εγώ, σαν υποψήφιος για κουτάβι, τι ισχύει για τη μάνα και τι όχι;
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Παρατηρω τωρα τελευταια πολλους νεαρους επιβητορες.....Ακομα δεν εχουν κλεισει χρονο ζωης και μπηκαν απο νωρις στα βασανα.
Αν καποιος εχει μια εξηγηση το γιατι να τον βαλουν να ζευγαρωσει απο τοσο μικρο ας μου το γραψει.
Όπως και να το κοιτάξω, μιλώντας πάντα για ανθρώπους που υποτίθεται ότι γνωρίζουν την αλφαβήτα της εκτροφής, δεν μπορεί να ξεκολλήσει η σκέψη μου από ένα πράγμα... την ηθελημένη προσπάθεια εξαπάτησης των μελλοντικών ιδιοκτητών.

Οι λόγοι αυτής της πράξης μπορεί να είναι πολλοί... τα χρήματα, η δόξα και η κοινωνική αναρρίχηση στον θαυμαστό κόσμο της Ελληνικής εκτροφής, η κομπορρημοσύνη του ότι εγώ ξέρω καλύτερα από τους άλλους, ή και κάτι άλλο που δεν μου έρχεται τώρα στο μυαλό...

Άγνωστοι οι πραγματικοί λόγοι και κάθε περίπτωση έχει τις δικές της μεταβλητές...
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
κάποια σκυλιά κουβαλάνε πίσω τους ένα πολύ καλό pedigree , στο χρόνο επάνω (ίσως και νωρίτερα ) το μάτι του εκτροφέα μπορεί να διακρίνει την ποιότητα του σκύλου .
Ο χ Εκτροφέας ίσως έχει ήδη χαράξει το εκτροφικό του πλάνο και ξέρει που να κατευθυνθεί .
Οπότε το μόνο που μένει είναι να δει τι περνάει ο σκύλος στους απογόνους και έτσι να αποφασίσει να τον προχωρήσει ή όχι .
 








sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
κάποια σκυλιά κουβαλάνε πίσω τους ένα πολύ καλό pedigree , στο χρόνο επάνω (ίσως και νωρίτερα ) το μάτι του εκτροφέα μπορεί να διακρίνει την ποιότητα του σκύλου .
Ο χ Εκτροφέας ίσως έχει ήδη χαράξει το εκτροφικό του πλάνο και ξέρει που να κατευθυνθεί .
Οπότε το μόνο που μένει είναι να δει τι περνάει ο σκύλος στους απογόνους και έτσι να αποφασίσει να τον προχωρήσει ή όχι .
Ε...εντάξει...να μην κάνουμε εξετάσεις μορφολογίας...
Όποτε του φανεί του Λωλοστεφανή ας βάζει ότι έκοψε το μάτι του.
Τι λες βρε Βαγγέλη?
Εδώ πάνε σε δυο και τρεις κριτές για να είναι η γνώμη αντικειμενική, κι ο άλλος με την "τύφλωση εκτροφείου" να θερίζει θα έχει το κρύο αίμα και την σούπερ ντούπερ κρίση?
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Βρε παιδιά, δε λέμε συνέχεια να ξεψαχνίζουμε για να ξεχωρίσουμε τους Εκτροφείς από τους εκτροφείς;
Kρητικόπουλο......ψάξε τον έναν ...ψάξε τον άλλον....η λίστα θα γίνει σκονάκι στο τέλος.
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Kρητικόπουλο......ψάξε τον έναν ...ψάξε τον άλλον....η λίστα θα γίνει σκονάκι στο τέλος.
Αυτός είναι ο σωστός τρόπος απόκτησης εκτροφικού σκύλου... να πέσει στα χέρια σου το σκονάκι, από κάποιους που θα σε εμπιστευτούν και θα σου το δώσουν...
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Οπότε Τάκη σε κάθε νέο που μπαίνει και λέει ψάχνω το τάδε σκυλί....η οδηγία μας πρέπει να είναι....βρες το σκονάκι!
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.819
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf