Αναπαραγωγή ή (διαζευκτικό) Εκτροφή;


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
από που βγαίνει το συμπέρασμα ότι εγώ υποστηρίζω αυτού του είδους το ζευγάρωμα;
Από πουθενά...μάλιστα το αντίθετο πιστεύω πως υποστηρίζεις. Έχω άδικο;

το αρχικό μου ποστ ήταν μια απάντηση σε κάποιο μέλος στο αν ξέρει κανείς για ποιο λόγο κάποιος να κάνει ένα τέτοιο ζευγάρωμα .
Εκεί λοιπόν κατέθεσα την πληροφορία που γνωρίζω .
...και πάνω σε αυτό συνεχίστηκε η συζήτηση. Εσύ τι πιστεύεις για αυτή την "πληροφορία";..."Στέκει";...Γιατί να μην περιμένεις κάνοντας και όλα αυτά που βοηθούν σε ένα πιο "ασφαλές" και "επιτυχημένο" αποτέλεσμα;

Τώρα στο τι είναι ηθικό και τι όχι είναι μια άλλη κουβέντα .
Το μόνο βέβαιο είναι ότι εγώ προσωπικά ''φοβάμαι'' πολύ περισσότερο τους ''ηθικολόγους'' - ηθικούς
Τώρα θα "παρεξηγηθώ" εγώ...:D

Μίλησα εγώ για ηθική;...Εγώ μίλησα για λογική, για υγεία, για υπομονή, για στοιχεία και δεδομένα και όχι "μαντεψιές" και βιασύνες. Μίλησα για "σωστό δρόμο"...Για "λογική σειρά"...
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
όταν αυτό που περιέγραψα το βλέπεις να συμβαίνει από Γερμανό διακεκριμένο εκτροφέα (κριτή στο παγκόσμιο του ΓΠ ) τότε δεν ψάχνεις την μπάλα .
Έτσι και αλλιώς είναι χαμένη .

(Πίστεψέ μαι δεν υποστηρίζω τίποτα πλέον , εδώ και καιρό .)
 
Last edited:


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Βρε, άσε τον διακεκριμένο Γερμανό...Αυτόν να τον αναλάβουν ο DjSouken και ο vagelis_von_ras στο dogforum.de...:D

Εδώ λέμε για την "Ψωροκώσταινα" και για διακεκριμένους Έλληνες εκτροφείς. Εδώ συζητάμε για "χοντράδες" (αν πιστεύουμε πως είναι) που δεν μπορούμε να βρούμε πειστική δικαιολογία για το ότι συμβαίνουν, εκτός από το χρήμα.

Μιλάμε και για ανθρώπους που τηρούν "Δύο μέτρα και δύο σταθμά" και για "δασκάλους που δίδασκαν...".

Τις απόψεις μας καταθέτουμε...και η ανάγκη που έχει η Ελλάδα για σωστές εκτροφικές προσπάθειες είναι πολύ μεγαλύτερη από αυτή της Γερμανίας.

Η μπάλα δεν είναι χαμένη..."συμφέρει" πολλούς όμως να θεωρήσουμε όλοι πως είναι χαμένη...Νομίζω.

* Δεν απάντησες και τις ερωτήσεις μου όμως...:)
 
Last edited:


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Δεν μπορούν να ελεγχθούν
το έχω ξαναγράψει
Δεν γίνεται ο ελεγχόμενος να αυτοπροάγεται σε ελεγκτή
Δεν γίνεται ο κρινόμενος να εξουσιάζει τον κριτή
Δεν γίνεται η διάκριση να είναι ταυτόσημη με το σωστό και ηθικό

Η δική μου πλέον άποψη είναι ότι για να καθοδηγηθείς σωστά στα πρώτα βήματα σε αυτό που λέμε
'' ο θαυμαστός κόσμος του σκύλου ''
συμβουλεύεσαι ΜΟΝΟ φίλους που αποδεδειγμένα γνωρίζεις την εμπλοκή τους στα κυνολογικά και που πραγματικά να εμπιστεύεσαι .

Άλλωστε στην Ελλάδα ελάχιστοι είναι αυτοί που σε μία έκθεση δίνουν σημασία στο τι θα πεί ο κριτής , οι περισσότεροι μένουν στην κατάταξη .
 
Last edited:




vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Τώρα θα "παρεξηγηθώ" εγώ...:D

Μίλησα εγώ για ηθική;...Εγώ μίλησα για λογική, για υγεία, για υπομονή, για στοιχεία και δεδομένα και όχι "μαντεψιές" και βιασύνες. Μίλησα για "σωστό δρόμο"...Για "λογική σειρά"...
εσύ δεν χρειάζεται να παρεξηγηθείς , αν και δεν σε γνωρίζω μπορώ να σε εμπιστευτώ περισσότερο από πολλούς που είχα την τύχη να τους γνωρίσω από πολύ κοντά .
Εκεί να δεις ηθική και διδασκαλία
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.819
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf