Αποβολή ξένου σώματος?


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
Εγώ ξέρω να σου πω τους γνωστούς 2-3 Χαλανδριώτες [Κέστη, Μαραγκό, Λιαπή] γιατρούς.
Το "καλός" είναι υποκειμενικό συνήθως.
Και για το κόστος μιας εγχείρησης, δεν μπορώ να σου πω.
Ποια περιοχή σε εξυπηρετεί;
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Είναι γνωστή και καλή γιατρός, αλλά πυκνοί καπνοί έχουν αρχίσει να μαζεύονται γύρω από το όνομά της.
Μακάρι να μην υπάρχει φωτιά, αλλά...:rolleyes:

Δεν υπάρχει άλλος γιατρός να κάνει γαστροσκόπιση?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
O Λιαπής είναι κάπως πιο εξειδικευμένος σε γαστρεντερικά θέματα.
 






johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Εγώ ξέρω να σου πω τους γνωστούς 2-3 Χαλανδριώτες [Κέστη, Μαραγκό, Λιαπή] γιατρούς.
Το "καλός" είναι υποκειμενικό συνήθως...
Μιας και μου έδωσε την "πάσα" το μέλος mareco... να πεταχτώ κι εγώ και να αναφέρω άλλον ένα Χαλανδριώτη, υποκειμενικά πολύ καλό... τον Νίκο Καραμήτσο... γιατί? Μα... γιατί είναι ο δικός "μας" γιατρός!!!
που, προχτές, πάλι έδωσε τα ρέστα του, με την πολύ προσεκτική - επίμονη - εμπεριστατωμένη αντιμετώπιση στη Μόκα μας, στον γάτο μας και στον υιοθετημένο - αδέσποτο κούταβο της κόρης μας... και με το, ανέλπιστα λογικό, κόστος που προέκυψε τελικά!!!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
Πάντως μπράβο σου Αργυρώ, που την ακύρωσες την Ταπούτη.
 


AlexVag

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2009
289
0
Παιδιά συμφωνώ..αλλά δεν ανοίγεις το σκυλί χωρίς να έχει εξαντλήσει τα περιθώρια,αφού ο γιατρός μου έδωσε περιθώριο μέχρι την Παρασκευή κάτι θα ξέρει!Τα σιδεράκια ευτυχώς είναι απο οτι είδαμε και στην ακτινογραφία γυρισμένα πρός τα μέσα οπότε λογικά δεν είναι τόσο επικίνδυνα αυτη τη στιγμή!Σε δυό μέρες θα ξέρουμε!Η γαστροσκόπηση είναι για να δείς το ξένο σώμα αν δε κάνω λάθος,η λαπαροσκόπηση το αφαιρεί αλλά και αυτή με τομή γίνεται...
με τη γαστροσκοπηση βλεπεις απο το στομα μεχρι το στομαχι...με την κολονοσκοπηση βλεπεις απο τον πρωκτο μεχρι το παχυ εντερο(μεχρι το τυφλο εκει που συνδεεται με το λεπτο)...τα ανθρωπινα γαστροσκοπια εχουν καναλι μεσα σπο το οποιο περνανε διαφορα εργαλεια(οπως αυτα που παιρνουν βιοψιες)...αν υπαρχει κατι αντιστοιχο για τα ζωα μπορεις να πιασεις το σιδερακι με μια λαβιδα και να το βγαλεις εξω χωρις τομη...καμια σχεση με τη λαπαροσκοπηση που κανεις τρυπες...βεβαια παλι υπαρχει κινδυνος να γδαρεις κατι καθως το ανεβαζεις αν ειναι μεγαλο το ξενο σωμα...

Οπως και να εχει περαστικα...εγω απλα θα σου πω να πας σε καποια κλινικη γιατι θελει εργαλεια και σωστη παρακολουθηση...ψαξε και για την κλινικη της κτηνιατρικης σχολης αθηνων...εδω στη θεσσαλονικη παντως αναλαμβανουν περιστατικα...στην αθηνα δεν ξερω τι παιζει... ψαξε καλο γιατρο και οχι καλο ανθρωπο στην φαση που εισαι...
 
Last edited:




Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Όχι

Υπάρχουν καλοί γιατροί που είναι και καλοί άνθρωποι (ειδικά στην Αθήνα), ας τους προτιμήσουμε αφού μπορούμε.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Εχουμε κτηνιατρική σχολή στην Αθήνα;
Οχι, αλλά υπάρχει ένα "πονηρό" παράρτημά της κοντά στο Δημόκριτο...
Ασχολείται με έρευνα περισσότερο...
Ο Διευθυντής του είναι (εμμέσως - αλλά εμμέσως "δυνατής" γνωριμίας) γνωστός και (λόγω δικής μου υπαιτιότητας δεν έχει γίνει ακόμα) σκοπεύω να τον συναντήσω, οπότε και θα σας ενημερώσω...
 


AlexVag

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2009
289
0
ΥΓ. επειδη συχνα εκφραζω τη γνωμη μου για κτηνιατρικα θεματα και καποιοι πιστευαν οτι ειμαι κτηνιατρος θελω να πω οτι δεν ειμαι και αυτα που λεω ειναι αυτα που ξερω απο τα 5 χρονια σπουδων στην ιατρικη...απλα προσπαθω να βοηθαω οσο μπορω χωρις να λεω οτι η γνωμη μου ειναι παντα και η σωστη...σιγουρα αυτα που ξερω ειναι πολυ λιγοτερα απο αυτα που ξερουν οι κτηνιατροι...
 


AlexVag

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2009
289
0
Όχι

Υπάρχουν καλοί γιατροί που είναι και καλοί άνθρωποι (ειδικά στην Αθήνα), ας τους προτιμήσουμε αφού μπορούμε.
ναι και κατι που σας κερδιζουμε...χαχα...δεν ηξερα οτι δεν εχει...συγνωμη...

Σε αυτη την περιπτωση χρειαζονται εργαλεια τα οποια ειναι απιθανο να υπαρχουν σε ενα κτηνιατρειο...αλλα εαν υπαρχει καποιος που εχει τα μεσα φυσικα...απλά ειναι κατι που πρεπει να αντιμετωπιστει συντομα...
και παλι περαστικα...
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.644
7.753
Είχα ξαναπάει για τα πόδια της οταν ηταν μικρή...ειναι γιατρός γνώστου μου εκτροφέα...
Πάντως μπράβο που την ακύρωσης Αργυρούλα. Άλλοι ούτε που θα διάβαζαν το νήμα...
Καλή επιτυχία και πάλι.
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Πάντως μπράβο σου Αργυρώ, που την ακύρωσες την Ταπούτη.
Δε χρειάζονται μπράβο Μαρία..το θεωρώ δεδομένο οτι δε θα πάω σε κτηνίατρο με τέτοιες συμπεριφορές!Απο εκεί και πέρα ελπίζω ο Κέστης να μας πεί κάτι θετικότερο απο τον δικό μας...σαν δεύτερη γνώμη!Το οικονομικό δε θα το ανέφερα απλά έτυχε σε μια πάρα πολύ άσχημη περίοδο για μένα μιας είχα ατύχημα και έδωσα αρκετά λεφτά σε γιατρούς για μένα και ακόμα δεν έχω πληρωθεί...ο καλός γιατρός για το σκυλί μου είναι πάνω απ'όλα...
 


Donzouan

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2010
649
1
Οχι, αλλά υπάρχει ένα "πονηρό" παράρτημά της κοντά στο Δημόκριτο...
Ασχολείται με έρευνα περισσότερο...
Ο Διευθυντής του είναι (εμμέσως - αλλά εμμέσως "δυνατής" γνωριμίας) γνωστός και (λόγω δικής μου υπαιτιότητας δεν έχει γίνει ακόμα) σκοπεύω να τον συναντήσω, οπότε και θα σας ενημερώσω...
Η Κτηνιατρική Σχολή , τουλάχιστον της Θεσσαλονίκης , δεν έχει πουθενά στην Ελλάδα κάποιο "παράρτημα" .
Αυτό που αναφαίρεις πιθανότατα είναι ανεξάρτητο καιΥποθέτω θα μιλάς για κάποιο ερευνητικό-πειραματικό χειρουργείο που αφορά ζώα , όπως ενα παρόμοιο υπάρχει απότι γνωρίζω στην Αλεξανδρούπολη , τα οποία συνήθως στεγάζονται σε νοσοκομειακές εγκαταστάσεις ( αλλα οχι απαραίτητα) και στα οποία οι όποιες επεμβάσεις πραγματοποιούνται , γίνονται σε ερευνητικά πλαίσια . Δεν σημαίνει οτι θα πάρουν το ζώο και θα του κάνουν χιλια δυο πειράματα , απλά δοκιμάζουν διάφορες τεχνικές και μεθόδους κλπ Κτηνιατρικά ερευνητικά θέματα .
Σε κάθε περίπτωση εάν αποφασίσεις να πάς εκεί ( αλλα και σε όποιον άλλον σκοπεύει να κινηθεί προς κάτι παρόμοιο ) , στα πλαίσια της ηθικής και της νομιμότητας της Ιατρικής πράξης , θα πρέπει είτε να επιδιώξετε και να περιμένετε να σας γίνει η ενημέρωση προηγουμένως , οτι η επέμβαση στο ζώο περιλαμβάνεται στα πλαίσια πειράματικής διαδικασίας . ( και ξαναλέω , πειραματική διαδικασία δεν σημαίνει ... εργαστήριο με μηχανήματα , διασωληνώσεις και ... τερατουργίες :p )

Αν απο την άλλη , κάνω λάθος , εδω είμαστε για να το κουβεντιάσουμε

:)
 


tsimakgr

Well-Known Member
30 Απριλίου 2011
572
9
Athens
Είναι γνωστή και καλή γιατρός, αλλά πυκνοί καπνοί έχουν αρχίσει να μαζεύονται γύρω από το όνομά της.
Μακάρι να μην υπάρχει φωτιά, αλλά...:rolleyes:
To ριμάδι το Thanks θα το βάλετε επιτέλους???
 


AlexVag

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2009
289
0
Δε χρειάζονται μπράβο Μαρία..το θεωρώ δεδομένο οτι δε θα πάω σε κτηνίατρο με τέτοιες συμπεριφορές!Απο εκεί και πέρα ελπίζω ο Κέστης να μας πεί κάτι θετικότερο απο τον δικό μας...σαν δεύτερη γνώμη!Το οικονομικό δε θα το ανέφερα απλά έτυχε σε μια πάρα πολύ άσχημη περίοδο για μένα μιας είχα ατύχημα και έδωσα αρκετά λεφτά σε γιατρούς για μένα και ακόμα δεν έχω πληρωθεί...ο καλός γιατρός για το σκυλί μου είναι πάνω απ'όλα...
και εγω για ενα αποστημα απο αγανο μαζι με τον προεγχειρητικο ελεγχο εδωσα 220 ευρω...καλως η κακως η ιατρικη πραξη πληρωνεται... να ξες οτι εναλλακτικη λυση θα σου δωσει μονο καποιος που μπορει να την εφαρμοσει ο ιδιος...
 


AlexVag

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2009
289
0
Η Κτηνιατρική Σχολή , τουλάχιστον της Θεσσαλονίκης , δεν έχει πουθενά στην Ελλάδα κάποιο "παράρτημα" .
Αυτό που αναφαίρεις πιθανότατα είναι ανεξάρτητο καιΥποθέτω θα μιλάς για κάποιο ερευνητικό-πειραματικό χειρουργείο που αφορά ζώα , όπως ενα παρόμοιο υπάρχει απότι γνωρίζω στην Αλεξανδρούπολη , τα οποία συνήθως στεγάζονται σε νοσοκομειακές εγκαταστάσεις ( αλλα οχι απαραίτητα) και στα οποία οι όποιες επεμβάσεις πραγματοποιούνται , γίνονται σε ερευνητικά πλαίσια . Δεν σημαίνει οτι θα πάρουν το ζώο και θα του κάνουν χιλια δυο πειράματα , απλά δοκιμάζουν διάφορες τεχνικές και μεθόδους κλπ Κτηνιατρικά ερευνητικά θέματα .
Σε κάθε περίπτωση εάν αποφασίσεις να πάς εκεί ( αλλα και σε όποιον άλλον σκοπεύει να κινηθεί προς κάτι παρόμοιο ) , στα πλαίσια της ηθικής και της νομιμότητας της Ιατρικής πράξης , θα πρέπει είτε να επιδιώξετε και να περιμένετε να σας γίνει η ενημέρωση προηγουμένως , οτι η επέμβαση στο ζώο περιλαμβάνεται στα πλαίσια πειράματικής διαδικασίας . ( και ξαναλέω , πειραματική διαδικασία δεν σημαίνει ... εργαστήριο με μηχανήματα , διασωληνώσεις και ... τερατουργίες :p )

Αν απο την άλλη , κάνω λάθος , εδω είμαστε για να το κουβεντιάσουμε

:)
στη Θεσσαλονικη παντως η κτηνιατρικη σχολη νομιζω εχει ως κυριο στοχο την εκπαιδευση των φοιτητων και δεν εφαρμοζει ερευνητικα προγραμματα στο ζωο που θα τους πας...ειναι κατι σαν τα πανεπιστημιακα νοσοκομεια...ο γιατρος σου θα ειναι καθηγητης, θα εφαρμοστουν αποδεκτες απο την επιστημονικη κοινοτητα μεθοδοι(εκτος εαν θες εσυ να παρεις μερος σε καποιο ερευνητικο προγραμμα που τρεχει στο νοσοκομειο) και απλα θα εχεις καθε μερα 10 φοιτητες να σε "ζαλιζουν"...
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Η Κτηνιατρική Σχολή , τουλάχιστον της Θεσσαλονίκης , δεν έχει πουθενά στην Ελλάδα κάποιο "παράρτημα" ...
Σίγουρα δεν είναι χειρουργικό κέντρο...

Το δε "πονηρό", το ανέφερα ακριβώς γιατί δεν μου έχει μείνει τι ακριβώς είναι... και (προς Θεού) για κανένα άλλο λόγο...
Και, όπως είπα, θα ενημερωθώ καλύτερα και θα σας ενημερώσω κι εσάς.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22