ΔΗΛΗΤΗΡΙΑΣΗ ΖΩΩΝ ΣΤΟ ΚΡΥΟΝΕΡΙ!!!!


Status
Κλειδωμένο θέμα

denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Υ.Γ. Μπράβο Rottie τα λόγια είναι περιττά.

Y.Γ.2 Μπράβο Κλειάννα (εγώ δεν θέλω να φιλτράρεις καμία αγγελία - ΑΛΟΙΜΟΝΟ, πώς θα μπορούσες) Στεναχωριέμαι μόνο για όλα αυτά ...

Υ.Γ.3 Μπράβο και σε όποιον μόνο και απλώς λυπήθηκε τα ζώα , Κeyman ... αυτό είναι το νόημα ...
 




Strays' help

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2007
1.516
3
Γλυφάδα,Αθήνα
strayshelp.blogspot.com
Συμφωνώ με όλα όσα είπατε.


Ακόμα και στη χειρότερη περίπτωση που η κυρία αυτή προσπαθεί να βγαλει λεφτα ή έχει γίνει συλλεκτρια ζώων,
τα ζώα δεν γυρνούν πισω..

Δυστυχώς είτε είναι αυτη συλλεκτρια,είτε το κρατος δε βοηθάει,ειτε μας κοροϊδευε,είτε είναι μια κυρία που αγωνίζεται να σωσει 100 ζωα,τα σκυλακια δε γυρίζουν πίσω...

:(
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
denis said:
Υ.Γ. Μπράβο Rottie τα λόγια είναι περιττά.

Y.Γ.2 Μπράβο Κλειάννα (εγώ δεν θέλω να φιλτράρεις καμία αγγελία - ΑΛΟΙΜΟΝΟ, πώς θα μπορούσες) Στεναχωριέμαι μόνο για όλα αυτά ...

Υ.Γ.3 Μπράβο και σε όποιον μόνο και απλώς λυπήθηκε τα ζώα , Κeyman ... αυτό είναι το νόημα ...
Ενα μπραβο και απο μενα!!

Μακαρι να ηταν και αλλοι τοσο παρατηρητικοι και να ελεγχοταν καθε "εγκλιση" για οικονομικη ενισχυση τοσο καλα!
Να μαθει ο κοσμος να ειναι πιο δυσπιστος και να μην τα χαφτουμε ολα!
Ειναι αμαρτια να βγαλουν καπιοι λεφτα απο τα αδεσποτα!
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
Δεν θα επρεπε καποιος, να παει απο εκει που ειναι κοντα να δει τι γινεται?λεω τωρα εγω,μια αποψη γιατι και σε εμας οταν ετυχε παρομοια περιπτωση πηγαμε μετα να εξακριβωσουμε με τα ιδια μας τα ματια το τι γινοτανε πριν βγουν τα οποιαδηποτε συμπερασματα.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Στο ΣΠΙΤΙ του αλλου? 1ον

Από το internet ζητάει λεφτά, με τέτοιο τρόπο και πρέπει εγώ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ να την κρίνω, γιατί? Για να είμαι σωστός? Οχι, στο internet το είδα, δεν είμαι ο απέναντι γείτονας ... έτσι που έγινε ''κοινό'' το θέμα, ''κοινή'' και η κριτική ... δικαίωμά μου είναι ... 2ον

Αν σου πώ ότι πήγα και σε αυτούς τους χώρους είναι 30 σκύλοι ευτυχισμένοι και με σπιτάκια, ΤΙ αλλάζει από αυτά που γράφτηκαν? 3ον
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Παιδιά δεν είμαστε ελεγκτική αρχή. Αυτό που προσπαθούμε να κάνουμε είναι να αφυπνίσουμε όσο μπορούμε τον κόσμο για να είναι επιφυλακτικός και προσεκτικός όταν αντιμετωπίζει τέτοιου είδους καταστάσεις.
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
ενταξει το ενα θεμα του να ειμαστε επιφυλακτικοι επι του οικονομικου θεματος η' αλλων ενισχυσεων απο μερους μας, απο εκει και περα ομως παλι τα ζωα την πληρωνουνε στην τελικη και εμεις που ποναμε περισσοτερο γινομαστε δεκτες τετοιων αγγελιων,φωτογραφιων κτλ.
επειδη το ψαξατε περισσοτερο εις βαθος γι'αυτο ρωτησα μηπως καποιος να εβλεπε τον χωρο.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Να τον δεί η κοινότητα Κρυονερίου, που δίνει (πώς άραγε?) 5.000 ευρώ για αυτόν, την ώρα που ... προσπαθεί να τον κλείσει ????

Περίεργα πράγματα θα έλεγα ....

καταλαβαίνω τί λές όμως ...
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
εκει θελω να καταληξω βρε denis 5 χιλιαρικακια ειναι αυτα....γιατι να πηγαινουν στο κολαστηριο και να μην τα εκμεταλευεται καποιος που δινει την ψυχη του για τα ζωα και αντ'αυτου ενας χ αλητης???εμας αυτη που λεω δεν επαιρνε επιδοτηση αλλα προσπαθουσε να τα φαει απο κτηνιατρους...αλλη ιστορια,εδω ομως :roll:
 


apolon

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
50
0
Μπραβο Rottie για την δημοσιευση που εκανες :wink: :D

Ελεος ρε γμτ τι κανουν οι απανθρωποι στα σκυλια ξανα ελεος

Μου φαινεται οτι κατι τετοιοι ανθρωποι που και καλα φιλοξενουν υπο αυτες τις συνθηκες τα ζωα ειναι παντελως ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ και θελουν αντε να μην εκφραστω......
 


Marin

Well-Known Member
1 Απριλίου 2007
124
22
Athen
Rottie, σε συγχαίρω για τη στάση σου και τις απόψεις σου. Με βρίσκουν σύμφωνη και κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε πάντα να τσεκάρεται οτιδήποτε χρησιμοποιείται για να ευαισθητοποιήσει κόσμο. Την έχω πατήσει και εγώ στο παρελθόν παρόλο που τσέκαρα πριν ασχοληθώ (και τσέκαρα κάνοντας ταξίδια πολλών ωρών).

Θέλει πολλή προσοχή το κάθε τέτοιο θέμα γιατί μπορεί κάποιες φορές να είμαστε με την άλλη πλευρά από αυτή που μας ζητάνε τη βοήθεια και τελικά να κάνουμε κακό ζητώντας να γίνει διαμαρτυρία προς τον τάδε Δήμο ή Κοινότητα.

Για το συγκεκριμένο θέμα δε θέλω να πάρω θέση γιατί έχω και προσωπική εμπειρία, αλλά καλά το χειρίστηκες.

Προσωπικά είμαι ενάντια σε κάθε εγκλεισμό ζώων όταν δε συνοδεύεται από πολύ οργανωμένο προγραμματισμό για υιοθεσία.

Μαρίνα
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
εγω τωρα τα διαβασα ολα αυτα και εχω μεινει.. τι να πω...

μπραβο Κατερινα για την ερευνα..!!!

εγω ενα εχω να πω.. θα την παταγα!! :( :?

και επισης οτι μαζι με τα ξερα καιγονται και τα χλωρα..αντε να ξεχωρισεις...
σε αυτο το κολαστηριο για τα ζωα που λεγετε Ελλαδα..μπορει να ειναι υπερβολη ..αλλα αν το κρατος μεριμνουσε για τετοια ζητηματα δεν θα γινοταν τιποτα τετοιο..

Αισχος τιποτα αλλο..
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.457
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Πάντως, θεωρώ πολύ θετικό που ασχοληθήκαμε με το θέμα, το αναλύσαμε, το ερευνήσαμε, το αποκαλύψαμε. Εαν η Κλειάνα δεν είχε δημοσιεύσει το ημέηλ που έλαβε, η εν λόγω κυρία θα συνέχιζε να επαιτεί ή εκβιάζει (όπως σωστά επισημαίνει ο Ντένης) και δεν θα υπήρχε πουθενά κάποιος αντίλογος.

Κάποιοι που ήδη διάβασαν το θέμα, αλλά και κάποιοι που θα το διαβασουν στο μέλλον, θα είναι πιο υποψιασμένοι, μετά από όλη αυτή την συζήτηση...

Τουτέστιν, θα έλεγα παρόμοια η μέηλς, να γνωστοποιούνται στο φόρουμ, για συζήτηση, ανάλυση, έρευνα (όχι αναγκαστικά από την Ρόττυ) και ξεμπρόστιασμα όταν προκύπτει τέτοια πιθανότητα.
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.457
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Marin said:
Προσωπικά είμαι ενάντια σε κάθε εγκλεισμό ζώων όταν δε συνοδεύεται από πολύ οργανωμένο προγραμματισμό για υιοθεσία.
Συμφωνώ στο να υπάρχει οργανωμένο πρόγραμμα υιοθεσίας. Αυτό μπορεί να γίνει και χωρίς εγκλεισμό.
Πρέπει επίσης να υπάρχει πραγματικός έλεγχος, και τελικά στο όνομα της ζωοφιλίας να μην καταλήγουμε σε ευθανασίες, σε υπερβολές κλπ. Τα όρια μεταξύ λογικού και παράλογου, δεν είναι μακριά.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
amangos said:
Marin said:
Προσωπικά είμαι ενάντια σε κάθε εγκλεισμό ζώων όταν δε συνοδεύεται από πολύ οργανωμένο προγραμματισμό για υιοθεσία.
Συμφωνώ στο να υπάρχει οργανωμένο πρόγραμμα υιοθεσίας. Αυτό μπορεί να γίνει και χωρίς εγκλεισμό.
Πρέπει επίσης να υπάρχει πραγματικός έλεγχος, και τελικά στο όνομα της ζωοφιλίας να μην καταλήγουμε σε ευθανασίες, σε υπερβολές κλπ. Τα όρια μεταξύ λογικού και παράλογου, δεν είναι μακριά.
για μενα ζωοφιλια =ενδιαφερον,ενδιαφερον =αγαπαω τα ζωα και οπου μπορω βοηθαω,βοηθαω=μεχρι εκει που φτανω οικονομικα,με υοθεσιες,με περιθαλψη..μεχρι εκει που μπορω.. αν δεν μπορω =σταματαω..!!
αν δεν σταματησω =το παιζω θεος..
αν τελικα εγω ειμαι ,ημουν φιλοζωος..σιγουρα αν φτασω στην ευθανασια για να "βοηθησω",ενα πλασμα μπροστα μου σιγουρα δεν θα συμφωνει..
θα ειναι εκεινο που θα σκοτωνω για να "βοηθησω"

Συμφωνω απολυτα με τον amangos!!!!
μην μπερδευουμε την ζωοφιλια με την υπερβολη..ειναι πολυ μικρες οι ισορροπιες...και τελικα απο φιλοζωους να καταληξουμε σε θεοι..σε μπογιες..!!
οπου μπορουμε βοηθαμε..οπου δεν μπορουμε το αφηνουμε απλα σε αλλους που μπορουν η στην τυχη του..
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
τωρα εμενα γιατι μου γενιεται το ερωτημα ποιος εριξε τις φωλες;;;
γιατι ενα σκυλι που κανει εμετο δεν το κανει πολυ ωρα μετα απο την καταποση του δηλητηριου ετσι δεν ειναι;
 


Marin

Well-Known Member
1 Απριλίου 2007
124
22
Athen
kango1 said:
amangos said:
Marin said:
Προσωπικά είμαι ενάντια σε κάθε εγκλεισμό ζώων όταν δε συνοδεύεται από πολύ οργανωμένο προγραμματισμό για υιοθεσία.
Συμφωνώ στο να υπάρχει οργανωμένο πρόγραμμα υιοθεσίας. Αυτό μπορεί να γίνει και χωρίς εγκλεισμό.
Πρέπει επίσης να υπάρχει πραγματικός έλεγχος, και τελικά στο όνομα της ζωοφιλίας να μην καταλήγουμε σε ευθανασίες, σε υπερβολές κλπ. Τα όρια μεταξύ λογικού και παράλογου, δεν είναι μακριά.
για μενα ζωοφιλια =ενδιαφερον,ενδιαφερον =αγαπαω τα ζωα και οπου μπορω βοηθαω,βοηθαω=μεχρι εκει που φτανω οικονομικα,με υοθεσιες,με περιθαλψη..μεχρι εκει που μπορω.. αν δεν μπορω =σταματαω..!!
αν δεν σταματησω =το παιζω θεος..
αν τελικα εγω ειμαι ,ημουν φιλοζωος..σιγουρα αν φτασω στην ευθανασια για να "βοηθησω",ενα πλασμα μπροστα μου σιγουρα δεν θα συμφωνει..
θα ειναι εκεινο που θα σκοτωνω για να "βοηθησω"

Συμφωνω απολυτα με τον amangos!!!!
μην μπερδευουμε την ζωοφιλια με την υπερβολη..ειναι πολυ μικρες οι ισορροπιες...και τελικα απο φιλοζωους να καταληξουμε σε θεοι..σε μπογιες..!!
οπου μπορουμε βοηθαμε..οπου δεν μπορουμε το αφηνουμε απλα σε αλλους που μπορουν η στην τυχη του..


Οι ευθανασίες δεν έχουν σχέση σε αυτό που συζητάμε. Εγώ μίλησα για οργανωμένο πρόγραμμα υιοθεσιών το οποίο δε γίνεται από το δρόμο, γίνεται μόνο αν ο σκύλος βρίσκεται σε πανσιόν ή σε προσωρινό χώρο φιλοξενίας (σπίτι ή κήπο) ώστε να μπορεί να μαθαίνει πράγματα για να μπορεί μετά να υιοθετηθεί. Αν ο σκύλος μένει μόνιμα σε κλούβα, τότε δεν έχει καμία ελπίδα να υιοθετηθεί γιατί μετά το 6μηνο του δημιουργούνται άπειρα ψυχολογικά προβλήματα που δύσκολα μπορεί να ξεπεράσει.

Το ίδιο φυσικά συμβαίνει και σε περιπτώσεις συλλεκτών όπου τα ζώα ζουν σε αγέλες και δεν μαθαίνουν ποτέ τίποτα.

Μαρίνα
 


Status
Κλειδωμένο θέμα