ΔΗΛΗΤΗΡΙΑΣΗ ΖΩΩΝ ΣΤΟ ΚΡΥΟΝΕΡΙ!!!!


Status
Κλειδωμένο θέμα

amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.457
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Κατ αρχάς, δεν νομίζω να υπάρχει κανένας να διαφωνεί σε οποιοδήποτε πρόγραμμα υιοθεσίας αδεσπότων. Κάθε θετικό αποτέλεσμα ενός τέτοιου προγράμματος, είναι σε πολύ καλό δρόμο.

Προφανώς για κατι τέτοιο, χρειάζεται οργάνωση, οπότε ένα σωστά οργανωμένο πρόγραμμα, είναι ο μόνος δρόμος για τέτοια ενέργεια.
Αλλιώς, οι σπασμωδικές ενέργεις ούτε αποτέλεσμα θα φέρουν, ούτε πραγματική βοήθεια αποφέρουν.

Έχουμε παραδείγματα ότι κάποιοι που προφανώς ξεκίνησαν με αγαθές προθέσεις, κατέληξαν σε ομαδικές ευθανασίες για το καλό τους... Αλλά ας αφήσουμε τις "μεμονωμένες" ίσως περιπτώσεις...

Μιλάς για προσωρινούς χώρους φιλοξενείας αδεσπότων όχι σε κλουβιά, σε αντιδιαστολή με τα πιθανόν άσχημα αποτελέσματα της επι μακρόν παραμονής ενός αδεσπότου σε κλουβι. Εαν μιλάμε για οργανωμένο πρόγραμμα υιοθεσίας αδεσπότων, για πια μακρόχρονη παραμονή σε κλουβιά μιλάς? Εαν το οργανωμένο πρόγραμμα δεν οδηγήσει το σκύλο σε άμεση υιοθεσία, τότε δεν μπορεί να λειτουργήσει τέτοιο πρόγραμμα, και καλύτερα να συνεχίσουν να επιβιώνουν τα σκυλάκια όπως το έκαναν μέχρι την στιγμή της "σωτηρίας" τους!

Ως προσωρινό χώρο υιοθεσίας, εννοείς την πίσω αυλή τύπου αυτής της κυρίας στο Κρυονέρι? Με μηδέν συνθήκες υγιεινής, με αγανακτισμένους γείτονες για την βρώμα και την ηχορύπανση, με μηδέν φύλαξη, κλπ.
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.457
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Νικος said:
τωρα εμενα γιατι μου γενιεται το ερωτημα ποιος εριξε τις φωλες;;;
γιατι ενα σκυλι που κανει εμετο δεν το κανει πολυ ωρα μετα απο την καταποση του δηλητηριου ετσι δεν ειναι;
Δεν είναι απαραίτητο.
Έχω υπάρξει μάρτυρας του θανάτου ενός σκύλου από δηλητήριο, και έκτοτε κυκλοφορούσα πάντα με ενέσεις και χάπια, και με ένα χαρτάκι με τις οδηγίες του κτηνιάτρου μου.
Ο κτηνίατρος μου μου εξήγησε πως εαν είχα ενεργήσει άμεσα, θα είχα σώσει τον σκύλο εκείνο. Έτσι, τα κουβαλούσα πάντα μαζί μου, στο ντουλαπάκι του αυτοκινήτου, ώστε εαν τύχει σε δικό μου σκύλο ή ξανατύχει κάτι τέτοιο σε άλλον σκύλο, να έχω όπλα...
(λάθος εντέλει και αυτό, λόγω της ζέστης τους καλοκαιρινούς μήνες)

Μια μέρα, τα "σύνεργα" σώσανε τον σκύλο μου...
Μέχρι να το μεταφέρω στον κτηνίατρο, έκανα ότι έπρεπε, και όταν μεταφέρθηκε στον κτηνίατρο, είχαμε κερδίσει πολύτιμη ώρα, γιατί το κακό έτυχε σε ώρα που το ιατρείο ήταν κλειστό...

Είχα ώρα να βγάλω και φωτογραφίες, διάθεση δεν είχα για κατι τέτοιο... ο σκύλος ξερνοβολούσε για πάρα πολύ ώρα, άλλωστε το ένα φάρμακο έχει στόχο να προκαλέσει εμμετό, το επιδιώκουμε τον εμμετό, και εαν δεν έχουμε φάρμακο, πρέπει να φτιάξουμε αλατόνερο και να το ποτίσουμε με το ζόρι στον σκύλο (με σύριγγα), ώστε να τον προκαλέσουμε.
 


Marin

Well-Known Member
1 Απριλίου 2007
124
22
Athen
amangos said:
Κατ αρχάς, δεν νομίζω να υπάρχει κανένας να διαφωνεί σε οποιοδήποτε πρόγραμμα υιοθεσίας αδεσπότων. Κάθε θετικό αποτέλεσμα ενός τέτοιου προγράμματος, είναι σε πολύ καλό δρόμο.

Προφανώς για κατι τέτοιο, χρειάζεται οργάνωση, οπότε ένα σωστά οργανωμένο πρόγραμμα, είναι ο μόνος δρόμος για τέτοια ενέργεια.
Αλλιώς, οι σπασμωδικές ενέργεις ούτε αποτέλεσμα θα φέρουν, ούτε πραγματική βοήθεια αποφέρουν.

Έχουμε παραδείγματα ότι κάποιοι που προφανώς ξεκίνησαν με αγαθές προθέσεις, κατέληξαν σε ομαδικές ευθανασίες για το καλό τους... Αλλά ας αφήσουμε τις "μεμονωμένες" ίσως περιπτώσεις...

Μιλάς για προσωρινούς χώρους φιλοξενείας αδεσπότων όχι σε κλουβιά, σε αντιδιαστολή με τα πιθανόν άσχημα αποτελέσματα της επι μακρόν παραμονής ενός αδεσπότου σε κλουβι. Εαν μιλάμε για οργανωμένο πρόγραμμα υιοθεσίας αδεσπότων, για πια μακρόχρονη παραμονή σε κλουβιά μιλάς? Εαν το οργανωμένο πρόγραμμα δεν οδηγήσει το σκύλο σε άμεση υιοθεσία, τότε δεν μπορεί να λειτουργήσει τέτοιο πρόγραμμα, και καλύτερα να συνεχίσουν να επιβιώνουν τα σκυλάκια όπως το έκαναν μέχρι την στιγμή της "σωτηρίας" τους!

Ως προσωρινό χώρο υιοθεσίας, εννοείς την πίσω αυλή τύπου αυτής της κυρίας στο Κρυονέρι? Με μηδέν συνθήκες υγιεινής, με αγανακτισμένους γείτονες για την βρώμα και την ηχορύπανση, με μηδέν φύλαξη, κλπ.

Ήμουν ξεκάθαρη σε αυτά που είπα.

Το μόνο πιθανό κενό για την περίπτωση που δε γνωρίζεις από υιοθεσίες αδέσποτων, είναι ότι μερικά ζώα "κολλάνε" και όταν ένα ζώο κολλάει για διάστημα άνω των 6 μηνών, πρέπει να γίνονται ενέργειες για να δοθεί το συγκεκριμένο.

Σχετικά με τον κήπο που ανέφερα, αν κάποιος έχει κήπο, δεν είναι κακό να φιλοξενήσει μια μαμά με τα 10 μωρά της μέχρι να βρεθούν οικογένειες. Και πάντα βρίσκονται.

Μαρίνα
 






ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
denis said:
Ερώτηση:

H κυρία αυτή συμμετείχε σε κάποιο πρόγραμμα υιοθεσιων ??
Ναι, απ’ ότι είπε σε μένα μετά από σχετική ερώτηση που της έκανα.

Κλειαννα, εσένα σου έστειλε ποτέ φωτογραφίες ζώων για να προωθήσεις τις υιοθεσίες τους ή το μόνο που προώθησες ήταν το συγκεκριμένο e-mail?
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Η συζήτηση διακόπηκε απότομα, διότι μου έκλεισε κατάμουτρα το τηλέφωνο όταν έγιναν ενοχλητικές οι ερωτήσεις μου. Απαντήσεις άλλες, εκτός από αυτές που δημοσιοποίησα, δεν πήρα.
 




Marin

Well-Known Member
1 Απριλίου 2007
124
22
Athen
Δε ξέρω αν καταλάβατε, ότι είμαι ενάντια σε αυτό που γινόταν γιατί είμαι κατά του εγκλεισμού.

Μαρίνα
 






amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.457
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Δεν σε γνωρίζω, αλλά αν κατάλαβα καλά ασχολείσαι ενεργά με τα αδέσποτα, και τις υιοθεσίες τους. Άρα, εξ ορισμού εγώ υποστηρίζω τις προσπάθειες σου.

Παρόλα αυτά, και χωρίς καμμία διάθεση να σου επιτεθώ, με έχεις μπερδέψει...

Marin said:
Προσωπικά είμαι ενάντια σε κάθε εγκλεισμό ζώων όταν δε συνοδεύεται από πολύ οργανωμένο προγραμματισμό για υιοθεσία.

Μαρίνα
Marin said:
Δε ξέρω αν καταλάβατε, ότι είμαι ενάντια σε αυτό που γινόταν γιατί είμαι κατά του εγκλεισμού.

Μαρίνα

Marin said:
Eγώ μίλησα για οργανωμένο πρόγραμμα υιοθεσιών το οποίο δε γίνεται από το δρόμο, γίνεται μόνο αν ο σκύλος βρίσκεται σε πανσιόν ή σε προσωρινό χώρο φιλοξενίας (σπίτι ή κήπο) ώστε να μπορεί να μαθαίνει πράγματα για να μπορεί μετά να υιοθετηθεί. Αν ο σκύλος μένει μόνιμα σε κλούβα, τότε δεν έχει καμία ελπίδα να υιοθετηθεί γιατί μετά το 6μηνο του δημιουργούνται άπειρα ψυχολογικά προβλήματα που δύσκολα μπορεί να ξεπεράσει.

Μαρίνα
Και εγώ είμαι κατά του εγκλεισμού...
Και εγώ είμαι υπερ της υιοθεσίας αδεσπότων (το έχω κάνει άλλωστε, και προσωπικά, αλλά και με την προώθηση κάποιων σκύλων σε φίλους και γνωστούς)...
Υποθέτω ότι κανένας δεν θεωρει λάθος την φιλοξενία μια μάνας με τα 10 κουτάβια της στην αυλή του...

Αλλά με μπερδεύεις!!!
Από αυτά που εσύ έγραψες, φαίνεται ότι είσαι κατά του εγκλεισμού μεν, αλλά από την άλλη θεωρείς ότι εαν δεν εγκλειστεί το ζώο, δεν μπορεί να οργανωθεί πρόγραμμα υιοθεσίας. Έτσι, απότι κατάλαβα, τελικά είσαι υπερ του εγκλεισμού, αλλά επειδή η μακρόχρονη (άνω των 6 μηνών) κατάσταση εγκλεισμού θα επιρρεάσει αρνητικά τον σκύλο, προτιμάς (?) την φιλοξενία σε αυλές, τύπου της κυρίας του αρχικού ποστ... παρόλο που μια τέτοια πρακτική προσφέρει (στο παράδειγμα του αρχικού ποστ) άθλιες συνθήκες διαβίωσης, υγιεινής, προβλήματα (δικαιολογημένα) με τους γείτονες και τον νόμο κλπ.

Μπορείς σε παρακαλώ να το ξεκαθαρίσεις, γιατί έχω μπερδευτεί και δεν καταλαβαίνω πως λειτουργεί το μοντέλο που εσύ επικροτείς?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Αντώνη, έχειs μπερδέψει την, απαραίτητη κατ’ εμε, προσωρινή φιλοξενία των αδέσποτων με τον εγκλεισμό των ζώων.

Άλλο μαζεύω ένα ταλαιπωρημένο αδέσποτο ζώο από το δρόμο, το φιλοξενώ στο σπίτι μου, το θεραπεύω, το εμβολιάζω, το αποπαρασιτωνω, το στειρώνω, το τσιπαρω, το φροντίζω, και προωθώ την υιοθεσία του (ενός υγιούς πλέον ζώου και προετοιμασμένου να πάει σε σπίτι), μέσω περιοδικών, εφημερίδων, διαδικτύου κτλ και άλλο μαζεύω 30 αδέσποτα από το δρόμο, τα κλείνω στην αυλή μου, ιδρύω ένα σωματείο και απαιτώ οικονομική ενίσχυση.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Με ενημέρωσαν πως τμήματα των δημοσιευσεων μου, που αναφέρονται στο παρόν θέμα, βρίσκονται δημοσιευμένα σε άλλα fora, χωρίς την δική μου συγκατάθεση.

Κλειαννα και e1drua, θεωρήσατε καλό να κοπιάρετε επιλεκτικά τμήματα των δημοσιεύσεων μου ΧΩΡΙΣ να μου ζητήσετε την άδεια όπως ΟΦΕΙΛΑΤΕ και να τα περιφέρετε σε άλλα κυνoφιλικα fora, χρησιμοποιώντας τα όπως εσείς νομίζατε, με κίνδυνο να δημιουργηθούν διάφορες παρανοήσεις λόγω του επιλεκτικού κοπιαρισματος που κάνατε και να εμπλακώ σε ένα κυκεώνα παραφιλολογίας, χωρίς να το γνωρίζω και χωρίς να έχω συναινέσει.

Θεωρώ αυτονόητο πως εάν οποιοσδήποτε θέλει κοπιάρει και να αναδημοσιεύσει δημοσίευση κάποιου άλλου, το λιγότερο που έχει υποχρέωση να κάνει, είναι ΝΑ ΤΟΥ ΖΗΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ, κάτι που, όσον αφορά τις δικές μου δημοσιεύσεις, ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ.

Κλειαννα και e1drua, δεν μπορώ να ξέρω εάν έχετε συνειδητοποιήσει την σοβαρότητα της παρούσας υπόθεσης και του θέματος που έχει δημιουργηθεί. Αυτό που μπορώ να πω είναι ότι λυπάμαι.
 




amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.457
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
ROTTIE said:
Με ενημέρωσαν πως τμήματα των δημοσιευσεων μου, που αναφέρονται στο παρόν θέμα, βρίσκονται δημοσιευμένα σε άλλα fora, χωρίς την δική μου συγκατάθεση.

Κλειαννα και e1drua, θεωρήσατε καλό να κοπιάρετε επιλεκτικά τμήματα των δημοσιεύσεων μου ΧΩΡΙΣ να μου ζητήσετε την άδεια όπως ΟΦΕΙΛΑΤΕ και να τα περιφέρετε σε άλλα κυνoφιλικα fora, χρησιμοποιώντας τα όπως εσείς νομίζατε, με κίνδυνο να δημιουργηθούν διάφορες παρανοήσεις λόγω του επιλεκτικού κοπιαρισματος που κάνατε και να εμπλακώ σε ένα κυκεώνα παραφιλολογίας, χωρίς να το γνωρίζω και χωρίς να έχω συναινέσει.

Θεωρώ αυτονόητο πως εάν οποιοσδήποτε θέλει κοπιάρει και να αναδημοσιεύσει δημοσίευση κάποιου άλλου, το λιγότερο που έχει υποχρέωση να κάνει, είναι ΝΑ ΤΟΥ ΖΗΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ, κάτι που, όσον αφορά τις δικές μου δημοσιεύσεις, ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ.

Κλειαννα και e1drua, δεν μπορώ να ξέρω εάν έχετε συνειδητοποιήσει την σοβαρότητα της παρούσας υπόθεσης και του θέματος που έχει δημιουργηθεί. Αυτό που μπορώ να πω είναι ότι λυπάμαι.
Δεν πάει καλά ο κόσμος!!!
Έχουμε τρελλαθεί τελείως...
Κρίμα.
 




Marin

Well-Known Member
1 Απριλίου 2007
124
22
Athen
amangos said:
Δεν σε γνωρίζω, αλλά αν κατάλαβα καλά ασχολείσαι ενεργά με τα αδέσποτα, και τις υιοθεσίες τους. Άρα, εξ ορισμού εγώ υποστηρίζω τις προσπάθειες σου.

Παρόλα αυτά, και χωρίς καμμία διάθεση να σου επιτεθώ, με έχεις μπερδέψει...

Αυτό που θεωρώ πως είναι σωστό για ένα σωματείο είναι να αναλαμβάνει μόνο όσα ζώα μπορεί, να τα δίνει σε οικογένειες προσωρινής φιλοξενίας μέχρι να εμβολιαστούν, μετά μπορούν αν χρειάζεται να μεταφέρονται σε πανσιόν, όπου εκεί όμως θα μπορούν να ασκούνται καθημερινά, να βγαίνουν βόλτες, να παίζουν, να κοινωνικοποιούνται και φυσικά να ζουν σε καθαρό περιβάλλον. Έτσι μεγαλώνοντας γίνονται γερά παιδιά, έτοιμα για σπίτι.

Φυσικά ιδανική περίπτωση είναι το να ζουν τα ζώα σε οικογένεια προσωρινής φιλοξενίας μέχρι την υιοθεσία τους, αλλά επειδή συλλέκτες ούτε είμαστε ούτε θέλουμε να γίνουμε και επειδή έχουμε ουρά ζώων που περιμένουν να τα κοινωνικοποιήσουμε, να τα κρατήσουμε ως τον εμβολιασμό κτλ, το ιδανικό είναι να παίρνεις 1-2 ζώα μέχρι να εμβολιαστούν πλήρως ή μέχρι να ξεπεράσουν τις φοβίες τους, ώστε να πάνε σε πανσιόν ή στη νέα τους οικογένεια και μετά να παίρνεις άλλα. Έτσι και αλλιώς να τα σώσεις όλα, δε γίνεται οπότε απλά κοιτάς να σώσεις κάπου και τον εαυτό σου μέσα σε όλο αυτό.

Αυτά όλα βέβαια τα υποστηρίζω, μόνο αν το άτομο ή το σωματείο, έχει τρόπους να τα δίνει εγκαίρως.

Γιαυτό είπα σαν maximum το 6μηνο. Αν κάποιος σκύλος χωρίς προβλήματα ζει σε πανσιόν ή περιορισμένο χώρο για πάνω από 6 μήνες, τότε αυτόματα αποκτά προβλήματα, δε συμφωνείς?

Μαρίνα
 




Status
Κλειδωμένο θέμα