Δήλωση κουταβιών στον ΚΟΕ


amstaff_blue

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2012
100
0
eleysina
καλησπέρα έχω ένα amstaff blue θηλυκό 15 μηνών και στην επομενη περίοδο θα την βάλω για ζευγάρωμα με ένα amstaff blue ενός φίλου όπου είναι 13 μηνών τώρα οποτε όταν θα τις έρθει σε κάνα τρίμηνο η περίοδος θα είναι και τα 2 σκυλιά έτοιμα όσον αφορά την ηλικία...

θέλω να ρωτήσω όταν γίνει η γεννα πόση προθεσμία έχω να δηλώσω την γεννα στον κόε τι χαρτιά χρειάζεται εκτος από τα pedigree τον γονέων σε πιο κτίριο πρέπει να παω και γενικά την διαδικασία που θα πρέπει να ακολουθήσω ώστε να δηλώσω την γεννα... ευχαριστώ πολύ
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Νομίζω αν δεν έχει αλλάξει κάτι, έναν μήνα από την γέννησή τους.
Αυτά, θα πρέπει να τα ρωτήσεις απευθείας στον ΚΟΕ.

Το ότι βάζετε μικρότατης ηλικίας σκυλιά να ζευγαρώσουν, για κάποιο περίεργο λόγο, το αφήνω για πιο μετά...
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.680
4.316
42
www.proudtobegreek.eu
Εχετε κάνει εξετάσεις για αταξία,δυσπλασια κλπ;Εχουν συμμετάσχει σε καμία έκθεση μορφολογιας οι γονείς;Τα αμσταφ ωριμάζουν αργά σωματικά και πνευματικά...κατα τη γνώμη μου δε θα συνιστούσα να ζευγαρωνουν πριν γίνουν 3 ετών...όπως και αν δεν εχουν γίνει όλα τα παραπάνω!Για ποιο λόγο να ζευγαρωσετε;Εχετε βρει κατάλληλους ιδιοκτήτες για τα μελλοντικά κουτάβια;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 


amstaff_blue

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2012
100
0
eleysina
Νομίζω αν δεν έχει αλλάξει κάτι, έναν μήνα από την γέννησή τους.
Αυτά, θα πρέπει να τα ρωτήσεις απευθείας στον ΚΟΕ.

Το ότι βάζετε μικρότατης ηλικίας σκυλιά να ζευγαρώσουν, για κάποιο περίεργο λόγο, το αφήνω για πιο μετά...
katrxas σε ευχαριστώ για την απάντηση η σκύλα είναι 15 μηνών η περίοδος θα τις έρθει σε 3-4 μήνες οποτε θα είναι 18 -19 μηνών όπου είναι και η κατάλληλη ηλικία για την θηλύκια ο αρσενικός μπαίνει στους 14 σε μια βδομάδα οποτε θα είναι 17 -18 μηνών αν δεν κάνω λάθος τότε θα είναι και τα 2 σκυλιά στην κατάλληλη ηλικία αν κάνω κάποιο λάθος παρακαλώ διορθώστε με
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
''ταιριάζουν'' τα σκυλιά σας;...
δηλ. ποιές αδυναμίες πάτε να εξαλείψετε και ποιά προτερήματα που διαθέτουν τα σκυλιά πάτε να αναδείξετε;
 


amstaff_blue

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2012
100
0
eleysina
φυσικά και έχουν κάνει όλες τις απαραίτητες εξέτασης από γενική αίματος κάθε 6 μήνες μέχρι για δυσπλασία, αταξία, λεϊσμανίαση, ερλιχίωση, διροφιλαρίωση... δεν έχουν πάρει μέρος σε κανένα διαγωνισμό........
 






nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Η TARA προφανώς εννοεί πως τα σκυλιά πρέπει να ζευγαρώνουν αν έχουν κάτι καλό να δώσουν στην διαιώνιση της φυλής και όχι ασκόπως επειδή ντε κ καλά πρέπει να ζευγαρώσουν,αν την ερμηνεύω σωστά.

Ο αρσενικός είναι ένα εξαίρετο δείγμα της φυλής πχ και πρέπει να διαινίσει τα γονίδιά του,παράδειγμα.
Η ο συνδυασμός ταμπεραμέντου και μορφολογίας,σε συνδυασμό με το εξαίρετο γεννεαλογικό δέντρο θα βγάλουν σκυλιά χωρίς παθήσεις.Η μπορεί πχ να θες να εξαλψεις ένα μειονέκτημα που υπάρχει στο dna ενός σκύλου,μέσα από το πάντρεμα με το dna σκύλου που δεν έχει εμφανιστεί ποτέ το συγκεκριμένο πρόβλημα.

Κάτι τέτοιο νομίζω εννοει :)
 




Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Έχετε κάνει λοιπόν εξετάσεις dna για αταξία, ακτινογραφίες για HD & ED, οφθαλμολογικές, εξετάσεις για υποθηριοειδή (Autoimmune thyroiditis) και καρδιά;

Πέρα από τις εξετάσεις υγείας οι γεννήτορες πρέπει να έχουν το σωστό ταμπεραμέντο και μορφολογία. Πως αξιολογείς την μορφολογία τους χωρίς συμμετοχή σε εκθέσεις; Επίσης πρέπει να ταιριάζουν οι γραμμές.

Για να έχει νόημα ένα τέτοιο ζευγάρωμα θα πρέπει να έχει να προσφέρει κάτι στην φυλή. Ποιος είναι ο στόχος σας;

Επίσης το μπλέ με μπλέ δεν ενθαρρύνεται. Το μπλε είναι "diliution of black" και αλληλοσυνδέεται με ανεπιθύμητα χαρακτηριστικά λόγω έλλειψης χρωστικής και δερματικά.
 


amstaff_blue

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2012
100
0
eleysina
καταρχάς ευχαριστώ τα παιδιά για τις άμεσες απάντησης φυσικά θα δοθούν απάντησης σε όσα ρωτήσατε

αργυρο: τα σκυλιά εχουν κάνει όλες τις απαραίτητες εξέτασης που χρειάζεται δεν τις θυμάμαι όλες αλλα πήγαμε σε ένα κτηνίατρο όπου μιλήσαμε για αρκετή ώρα τι χρειάζεται και τι όχι το σκυλί για μια γεννα όπως και τι εξέτασης και τι να προσέξουμε μας είχε δώσει μια λίστα με το ποίες εξέτασης χρειάζονται δεν τις θυμάμαι όλες αλλα έγιναν όλες όσες είπε ο γιατρός ( αν θες να σου πω πως να φτιάξεις γεμιστό βασιλικό κοκκινόψαρο με μούς αστακού είμαι ο άνθρωπος σου :p αλλα με αυτά δεν τα παω καλά )

nfeel: σε ευχαριστώ για την διεκρινίσει τα σκυλιά όπως είπα και πιο πάνω είναι άριστα διαθέτουν και τα 2 σκυλιά κόκκινο pedigree θέλουμε να τα κατεβάσουμε σε αγκώνες μορφολογίας αλλα μέχρι τώρα δεν έχουμε προλάβει γιατί είμαστε μάγειρες και η 2 και η δουλειά μας είναι πολύ περίεργη όσον αφορά τις ώρες και τις μέρες ελπίζω να βρούμε χρόνο. στις 2 τελευτές που έγιναν στο ιππασίας και στο ξιφασκίας που είχαμε τα σκυλιά μαζί ένα παλικάρι από το περίπτερο τον staff έμεινε έκπληκτος με τα λεγόμενα του

ηλέκτρα_ιλίε: πολύ σωστά όλα τα blue έχουνε μέσα τους bullys η κάποιο μαστιφοειδή γιαυτο και ο πιο μεγάλος όγκος φαντάσου εμενα ήταν 2 μηνών και ήταν 12 κιλά με τέρμα γράμμωση και όγκο ( όχι χοντρό ) πλέον είναι 15 μηνών 30 κιλά πολύ γεροδεμένο με μεγάλο στήθος και παρα πολύ καλή γράμμωση και με πολύ λίγη γυμναστική... τα σκυλιά είναι και τα 2 από εξωτερικό με κόκκινο pedigree η θηλύκια μου είναι από τσεχία και ο αρσενικός από california ο αρσενικός ήταν σε λίστα αναμονής 2μιση χρονια περίπου ενώ η θηλύκια πήγα και την πήρα.. επίσης δεν είμαι εκτροφέας αλλα ιδιώτης

Alexia : όπως ανέφερα έχουν γίνει όλες η εξέτασης και αυτές που ανέφερες.. φυσικά κόστισε αρκετά αλλα πάνω απόλα η υγεία του σκύλου φυσικά όσο μπορώ τον βοηθάω με εξέτασης όσο είναι ακόμα αρκετά υψηλός ο μισθός αλλιώς θα πρέπει να βρούμε άλλες λύσης...

όπως ανέφερα και πιο πάνω δεν έχουν πάρει μέρος σε αγώνες λόγο τις δουλειάς μας αλλα θα πάρουνε μελλοντικά... και τα 2 σκυλιά είναι blue η αργυρο την θηλύκια την έχει δει σε φωτογραφίες στο facebook ο αρσενικός μοιάζει με την θηλύκια μονο που έχει λίγο λευκό στήθος...

όσον αφορά για πιο λόγο να ζευγαρώσουν πρόκειται για 2 πολύ καλά σκυλιά και θέλουμε να επεκτείνουμε πάνω απόλα ΣΩΣΤΑ την φυλη μιας και είμαστε λάτρεις τον amstaff

στο τελευταίο δεν θα συμφωνήσω μαζί σου όπως ανέφερα είμαι λάτρεις τον amstaff και ειδικά τον blue υπάρχουν πολλά σκυλιά που και η 2 γονείς είναι blue και τα σκυλιά βγαίνουν τρομερά και πεντακάθαρα χωρίς κανένα πρόβλημα με τον λόγο αυτό όλα τα σκυλιά που είχαν 2 γονείς blue θα είχανε δερματικά και γενικά κάποια προβλήματα

με συγχωρείτε για το μεγάλο κείμενο απλά ήθελα να απαντήσω σε όλα τα παιδιά και τις απορίες τους

επίσης το κείμενο είναι μεταφρασμένο από greeklish σε greek από σελίδα οποτε για τυχόν ορθογραφικά με συγχωρείτε
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.680
4.316
42
www.proudtobegreek.eu
Για να διευκρινίσω κατι..εξέταση αταξιας γίνεται μόνο απο εργαστήρια του εξωτερικού...(αν δεν έχει αλλάξει κατι μεχρι την ώρα που μιλάμε).Ειναι η πιο σημαντική εξέταση στη φυλη μας...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 




amstaff_blue

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2012
100
0
eleysina
Για να διευκρινίσω κατι..εξέταση αταξιας γίνεται μόνο απο εργαστήρια του εξωτερικού...(αν δεν έχει αλλάξει κατι μεχρι την ώρα που μιλάμε).Ειναι η πιο σημαντική εξέταση στη φυλη μας...


Sent from my iPhone using Tapatalk
αργυρο δεν θυμάμαι ρεσι ήταν αρκετές θα βρω το χαρτάκι και θα σου γράψω στο facebook ποίες μου είπε.... επίσης αν μπεις στις φωτό θα δεις έχω κάτι φωτογραφίες με 3 blue ο αρσενικός είναι τέρμα αριστερά και ο άλλος που έχω στο μυαλό μου είναι ο stealth που τον έχω στα video
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.680
4.316
42
www.proudtobegreek.eu
Ο κτηνίατρος δεν είναι απαραίτητο οτι γνωρίζει ποιές είναι οι απαραίτητες εξετάσεις για κάθε φυλή.Για τη φυλή μας ειδικά η αταξία της παρεγκεφαλίτιδας όπως ξαναείπα είναι η σημαντικότερη εξέταση.Χωρίς αυτήν δε θα έπρεπε να γίνεται κανένα ζευγάρωμα.

Ορίστε και ένα βίντεο που δείχνει ενα άμσταφ με αταξία της παρεγκεφαλίτιδας.[video=youtube;asPuwQnBSL0]http://www.youtube.com/watch?v=asPuwQnBSL0[/video]
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Οι εξετάσεις dna για αταξία δεν γίνονται στην Ελλάδα.

Όσο για το blue Χ blue δεν αφορά δικιά μου άποψη, έχει και όνομα CDA (color dilution alopecia).
Δεν αναφέρομαι όμως μόνο στα δερματικά αλλά και στην έλλειψη χρωστικής ενώ το πρότυπο ζητά σκούρα μάτια, μύτη κλπ.
Ο όμιλος εδώ δέχεται τον συνδυασμό μόνο κατόπιν αίτησης και το πολύ μια φορά στα 3 χρόνια.

Επίσης, αν δεν τα πηγαίνεις καλά με τα θέματα υγείας της φυλής δεν βλέπω το λόγο ν' ασχοληθείς με την αναπαραγωγή.
 


amstaff_blue

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2012
100
0
eleysina
Ο κτηνίατρος δεν είναι απαραίτητο οτι γνωρίζει ποιές είναι οι απαραίτητες εξετάσεις για κάθε φυλή.Για τη φυλή μας ειδικά η αταξία της παρεγκεφαλίτιδας όπως ξαναείπα είναι η σημαντικότερη εξέταση.Χωρίς αυτήν δε θα έπρεπε να γίνεται κανένα ζευγάρωμα.

Ορίστε και ένα βίντεο που δείχνει ενα άμσταφ με αταξία της παρεγκεφαλίτιδας.[video=youtube;asPuwQnBSL0]http://www.youtube.com/watch?v=asPuwQnBSL0[/video]
όχι ρε αργυρο είπαμε το σκυλί δεν έχει τίποτα αυτά
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.680
4.316
42
www.proudtobegreek.eu
Η παρεγκεφαλιδική αταξία είναι νευρολογική ανωμαλία που μεταδίδεται κληρονομικά.

Το τεστ είναι ένα χρήσιμο εργαλείο για τους εκτροφείς και παίζει σπουδαίο ρόλο στον περιορισμό της Αταξίας και την σωστή επιλογή ενος American Staffordshire Terrier.

Τα πρώτα σημάδια της ασθένειας εμφανίζονται συνήθως μεταξύ 3 και 5 χρoνών.
Τα συμπτώματα είναι απώλεια ισορροπίας, δυσκολία στο στρίψιμο και πέσιμο όταν ο σκύλος τινάζει το κεφάλι του.

Η κλινική διάγνωση γίνεται με Μαγνητική Τομογραφία (MRI). Απο το 2008 η γαλλική Antagene έχει απομονώσει το γονίδιο που ευθύνεται για την ασθένεια και υπάρχει το αντίστοιχο τεστ (NCL-A Test).

Για να έχουμε υγιή κουτάβια τουλάχιστον ο ένας γονιός πρέπει να είναι καθαρός.
Πίνακας με τα πιθανά ζευγαρώματα και τα αποτελέσματα στα κουτάβια :

  • CLEAR + CLEAR = 100% CLEAR PUPPIES
  • CARRIER + CARRIER = 25% CLEAR PUPPIES / 50% CARRIER PUPPIES / 25% AFFECTED PUPPIES
  • AFFECTED + AFFECTED = 100% AFFECTED PUPPIES
  • CLEAR + CARRIER = 50% CLEAR PUPPIES / 50% CARRIER PUPPIES
  • CLEAR + AFFECTED = 100% CARRIER PUPPIES

  • CARRIER + AFFECTED = 50% CARRIER / 50% AFFECTED
Το οτι το δικό σου σκυλί ή ο μελλοντικός πατέρας δεν έχουν συμπτώματα δε σημαίνει οτι δεν είναι φορείς!Αυτο φαίνεται μόνο με την εξέταση DNA....αγαπάς τη φυλή αλλά δε φρόντισες να μάθεις τα βασικά...
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Το μπλε είναι "diliution of black" και αλληλοσυνδέεται με ανεπιθύμητα χαρακτηριστικά λόγω έλλειψης χρωστικής και δερματικά.
Τα μπλε αμσταφ από τη στιγμή που έχουν το dilution gene δεν έχουν και μπλε μύτη;
Το dilution gene επίσης επηρεάζει και το χρώμα των ματιών.

Το πρότυπο αναφέρει ξεκάθαρα :
Nose : Definitely black.
Eyes : Dark



Μετέχουν μπλε αμσταφ σε εκθέσεις;;

Τί δεν έχω πιάσει;;;;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3