Δυσπλασία κι εκτροφή!


Status
Κλειδωμένο θέμα

George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Noμίζω ναι όταν ο πρώτος σου στόχος είναι αυτός.

Με δεδομένο πως πρώτος μου εκτροφικός στόχος είναι να απαλλαγώ απ' την δυσπλασία ποιούς απογόνους θα επιλέξω για να συνεχίσω?
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Ας βάλουμε λοιπόν ένα quiz-άκι...

Είμαι εκτροφέας της Χ φυλής (όπου Χ βάλτε όποια φυλή θέλετε) και ζευγαρώνω το Αρσενικό Α1 με το θηλυκό Θ1 τα οποία έιναι ελεύθερα δυσπλασίας από γονείς που είναι επίσης ελεύθεροι δυσπλασίας. Πιο πίσω έχω μια μάλλον ασαφή εικόνα την οποία και δεν λαμβάνω υπόψιν μου.
Το το αποτέλεσμα και η εικόνα των 6 απογόνων (3 αρσενικά και 3 θηλυκά) στην δυσπλασία είναι:
Α2α (HD A) - Α2β (HD A) - Α2γ (HD B) - Θ2α (HD D) - Θ2β (HD A) - Θ2γ (HD C)

Με δεδομένο πως πρώτος μου εκτροφικός στόχος είναι να απαλλαγώ απ' την δυσπλασία ποιούς απογόνους θα επιλέξω για να συνεχίσω?
Κανέναν.
θα απαντησω κι εγω κανενας... οχι απλα συμφωνοντας με τον denis κανοντας "περισσοτερο σιγουρη" την επιλογη μου...
αλλα στηριζομενος περισσοτερο στο εισηγητικο μηνυμα της κρινα.... που αναφερει οτι εφοσον εχω κανει ολες τις απαραιτητες εξετασεις " κληρονομικοτητας" κι ειναι ενταξει αλλα παρολαυτα εμφανιστει κληρονομικη ασθενεια στα κουταβια... αποσυρω ολη την τοκετοομαδα απο την εκτροφη...

Οχι καμία περίπτωση
Υποθετική και μόνο ερώτηση για να το καταλάβω: Αν έχω θυληκό με Α θα ενδιαφερθώ για την κατάσταση των υπολοίπων θυληκών περισσότερο απ'ότι το σύνολο της τοκετοομάδας,προκειμένου να ενταχθεί σε εκτροφή;
και εγω τωρα εχοντας " εκτροφικες ανησυχιες" αλλα οχι ακομα την απαιτουμενη γνωση....
ρωταω ευθεως
οκ... αποσυρω ολη την τοκετοομαδα...
εφοσον εμφανισθηκε στα κουταβια δεν ηταν φορεις και τουλαχιστον ενας απο τους προγονους???? μεσω αυτων δεν εμφανισθηκε στην τοκετοομαδα?
δεν θαπρεπε κανονικα να γινει γνωστο στον εκτροφεα και να αποσυρει απο εκτροφικο πλανο τους γονεις?
κι αν σταθουμε οτι δεν υπαρχει περιπτωση σε μια γεννα να βρουμε ολα τα κουταβια καθαρα... πως στηριζομαστε δλδ. HD A, HD B
ειμαστε σιγουροι λοιπον οτι μπορει οι γεννητορες να ειναι ελευθεροι αλλα δεν ξερουμε αν κι ολα τα αδελφια τους ειναι.... και... χμ.. στην τελικη δεν ξερει και ο ιδιος ο εκτροφεας αν εχει παρει απο αλλου επιβητορα ή θυληκο αν ολα τα αδελφια ηταν ελευθερα δυσπλασιας...
συγχωρηστε τους τυχον προβληματισμους μου αν λογω ημιμαθειας του θεμτος.. οδηγουν σε λαθος κατευθυνση την συζητηση...

με βαση τους παραπανω προβληματισμους... θα συμφωνουσα με τον gerorge A σαν περισσοτερο πρακτικο στην καθημερινη ζωη του εκτροφεα.... ( που δινει και την εξηγηση της επιλογης του...)
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Ειπε να απαλλαγεί απο την δυσπλασία όχι να παρατήσει την εκτροφή

αλλιώς τα παρατάς και απαλλάσεσαι μια και καλή :D
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
Ας βάλουμε λοιπόν ένα quiz-άκι...

Είμαι εκτροφέας της Χ φυλής (όπου Χ βάλτε όποια φυλή θέλετε) και ζευγαρώνω το Αρσενικό Α1 με το θηλυκό Θ1 τα οποία έιναι ελεύθερα δυσπλασίας από γονείς που είναι επίσης ελεύθεροι δυσπλασίας. Πιο πίσω έχω μια μάλλον ασαφή εικόνα την οποία και δεν λαμβάνω υπόψιν μου.
Το το αποτέλεσμα και η εικόνα των 6 απογόνων (3 αρσενικά και 3 θηλυκά) στην δυσπλασία είναι:
Α2α (HD A) - Α2β (HD A) - Α2γ (HD B) - Θ2α (HD D) - Θ2β (HD A) - Θ2γ (HD C)

Με δεδομένο πως πρώτος μου εκτροφικός στόχος είναι να απαλλαγώ απ' την δυσπλασία ποιούς απογόνους θα επιλέξω για να συνεχίσω?
A2a, A2β, Θ2β, συνδυαζομενα μελλοντικα με δειγματα της φυλης αντιστοιχως ΗD A. Δυο γονεις με HD A δεν δινουν εννοειται παντα αντιστοιχους απογονους αλλα με γονεις παππουδες και προπαππουδες καθαρους σιγουρα αρχιζουμε και κανουμε ενα βημα μπροστα. Το μονο σιγουρο ειναι οτι η δυσπλασια οφειλεται σε πολυπαραγοντικους λογους τοσο περιβαλλοντικους οσο κληρονομικους και διατροφικους. ΕΧει διαπιστωθει οτι χρησιμοποιωντας δειγματα με HD A μειωνουμε σταδιακα ολο και περισσοτερο το φαινομενο της κληρονομικοτητα.
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Τα στοιχεια εχουν μεγαλη διαφορα απο την πραγματικοτητα,και η πραγματικοτητα ειναι η αληθεια και οχι η θεωριες.
Φοιβος ενας κτηνιατρος της γειτονιας η οχι βλεπει τα αρρωστα σκυλια και ξερει τι συμβαινει,αν εχει απο μια ρατσα Χ 10 σκυλια και του βγαζουν τα 5 προβληματα,και μιλαει και με την σειρα του στην διπλανη πολη και ακουει τα ιδια δεν χρειαζεται μια στατιστικη η οποια εχει αποδειχθη μαιμου,
οχι η υπηρεσια αλλα μαιμου ειναι πολλες βεβαιωσεις,εξαλου φαινετε ποιοι φοβουνται την δυσπλασια,τους εχει γινει εφιαλτης,αυτο δεν εχει να κανει με το ενδιαφερων καποιου για την υγεια του σκυλου του η της εκτροφης αυτο εχει να κανει με το οτι εχει βρωμισει ο τοπος και οι ΠΕΛΑΤΕΣ εγιναν καχυποπτοι,και ζητανε αυτα τα χαρτια.
Εξαντλησαν τα σκυλια και τα γονιδια με την συνεχη αιμομιξια,και την υπερπαραγωγη,πολλα τα κουταβια με το ιδιο επιθετο,δυσκολο να βρει καποιος καθαρο αιμα,και επειδη ομως αυτα επαιξαν σε εκθεσεις και πηραν καλες θεσεις,ολοι θελουν αυτα τα καλα ονοματα στα πετιγκρι τους,με αποτελεσμα οπως λεει ο συλλογος Γ.Π. να βγαζει ενας καλος αρσενικος 2000 κουταβια κατα μεσο ορο στην ζωη του,εκβιαζουν τους συμμετεχοντες να κανουν το λιγοτερο 90 κουταβια τον χρονο,αλλιως 1η θεση δεν βλεπουν(αυτα λενε τα βιντεο που ειχε βαλει ο Νικος πριν εναν μηνα περιπου)με τα πολλα αυτα κουταβια εχει ο συλλογος εσοδα απο τα διαφορα χαρτια κ.τ.λ. που εκδιδει,δεν τους νοιαζει αν ειναι πολλα,με αυτα τα χρηματα ,διοργανωνουν διαφορες εκδηλωσεις που και παλι πληρωνονται(εκθεσεις,κ.τ.λ.),κανουν εμεσες διαφημησεις για την ρατσα κ.τ.λ.,αν αυτα τα νουμερα και μιλαμε για παρα πολλα εκατομυρια για καποιους δεν ειναι λογος για υποψιες και σκανδαλα τοτε παω πασο.
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
διεφθαρμένοι όμιλοι που το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι το χρήμα που θα μαζέψουν απο τις δηλώσεις γέννας και να διαφιμήσουν την φυλή τους για να μαζέψουν και άλλες δηλώσεις γέννας.

εκατομυριούχοι εκτροφείς που βγάζουν 2000 κουταβια και κατέστρεψαν τις φυλές τους, βέβαια δεν νοιάζονται γι αυτές αλλά οτι ξύπνησε ο πελάτης.

ο κτηνίατρος της γειτονιάς μαζί με τον κτηνίατρο της άλλης γειτονιάς ξέρουν την αλήθεια για τις φυλές και οχι οι στατιστικές δεκαετιών που είναι μαιμού.

τα πιστευεις αυτά που λές?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
αλλα στηριζομενος περισσοτερο στο εισηγητικο μηνυμα της κρινα.... που αναφερει οτι εφοσον εχω κανει ολες τις απαραιτητες εξετασεις " κληρονομικοτητας" κι ειναι ενταξει αλλα παρολαυτα εμφανιστει κληρονομικη ασθενεια στα κουταβια... αποσυρω ολη την τοκετοομαδα απο την εκτροφη...
Καλή η θεωρία αλλά, αυτό στην πράξη δεν ισχύει ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!
Αν ήταν έτσι (εμφανίζονταν οποιαδήποτε κληρονομική ασθένεια σε ένα κουτάβι της γέννας και στέλναμε στο Καιάδα με συνοπτικές διαδικασίες όλη την υπόλοιπη υγιή τοκετοομαδα), δεν θα είχε μείνει σκύλος στην εκτροφή ούτε για δείγμα.

Κατά τ’ αλλά συμφωνώ με τον George A: Αν θέλεις να απαλλαγείς από όλα, απλά κόβεις την εκτροφή και απαλλάσσεσαι μια και καλή. :)

Edit: Την απάντηση σε όσους από εμάς απαντήσαμε στο quiz-άκι, πότε θα την δώσει ο δάσκαλος? Και το σημαντικότερο: Τι κερδίζει όποιος απάντησε σωστά? :cool:
 
Last edited:


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
καταρχην να ζητησω συγνωμη....:(
τον τελευταιο χρονο ως επι το πλειστον γραφω απο τον χωρο εργασιας μου...
λιγο βιαστικα λιγο με διακοπες... με αποτελεσμα....μερικα ποστ να φαινονται ασυναρτητα ή απλα να μην εχουν λογικο ειρμο..........:confused:
rottie... ekei ηθελα να καταληξω με τους προβληματσιμους που εθεσα... αλλα τωρα που το διαβασα το ποστ μου... :confused::confused::confused:
ναι δεν ηταν kataνοητο.... :shock::rolleyes:
gi ayto sto τελος συμφωνησα με την προταση του georgeA ;)
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Έχω κάποιες απορίες σχετικά με την λίστα της OFA και τη δειγματοληψία.
Ποια άτομα του πληθυσμού της εκάστοτε φυλής εξετάζονται και με ποιά μέθοδο γίνεται η επιλογή;
Είναι αρκετά αντιπροσωπευτικό το πληθυσμιακό πεδίο ώστε να μπορούμε να γενικεύσουμε τα αποτελέσματα;
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Καλα εσυ τα καταλαβες αυτα που εγραψες?το ειδες το βιντεο?ακουσες αυτα που ελεγε?
2000 κουταβια απο εναν αρσενικο ξερεις ποσα χρηματα ειναι επι 50 ευρω το κουταβι?=100.000 ευρω απο εναν αρσενικο,υπολογισε μονος σου ποσα κουταβια βγαινουν,και ποσα ειναι τα χρηματα και ποσους εσυ γνωριζεις που οργανωνουν τετοιες μπιζνες για την ψυχη της μανας τους?μιλαμε για πολλα εκατομμυρια,και μια ολοκληρη βιομηχανια απο πισω(συλλογους,τροφες,ειδη σκυλων,φαρμακευτικες εταιριες,κλινικες,εκθεσεις,στο παγκοσμιο τωρα θα εχει καμμια 20.000 σκυλους συμμετοχη+αλλα τοσα επισεκεπτες=τζιρο?κατι εκατομμυρια)
Προτιμω τον κτηνιατρο της γειτονιας μου απο τον ιδιωτη γιατρο με 5 πατωματα κλινικη για σκυλους(στην πλειοψηφια)και με 6-7 χωρους αναμονης,και καθε μερα πανω απο 100 αρρωστα σκυλια,στουπωμενα με φαρμακα,και καθε ειδους επεμβασεις.
Το οτι οι στατιστικες ειναι μαιμου το παραδεχτηκαν οι ομιλοι,οτι δηλαδη επι χρονια εκρυβαν την αληθεια,δεν το λεω εγω,ειναι τοσο δυσκολο για σενα να το καταλαβεις?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
@Omarock, νισάφι πια με αυτού του είδους την ασοβαρη επιχειρηματολογία!!! Ενα θα πω, διότι κοντεύεις να μας ρίξεις στα lexotanil: ΕΛΕΟΣ!!!
Έκανες σαφείς τις όποιες θέσεις σου, ok την εμπεδώσαμε την εκτροφικη (?) τακτική σου! Μην μας βασανίζεις άλλο!!!! :maria:
 




omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Ροττι οσο καποιος απευθυνετε στο προσωπο μου το θεωρω ευγενικο να απαντησω,εσυ γιατι πεταγεσαι σαν να μην πω?μην διαβαζεις ειναι δυσκολο?
Οσο για τις θεωριες μου,ξερεις πολυ καλα παρα πολυ καλα οτι 1ον δεν ειναι θεωριες,2ον δεν ειναι δικες μου,3ον βλεπω οτι τα φαρμακα τα κατεχεις καθε φορα χαπια και αλοιφες αναφερεις,εισαι μηπως υποχονδρια και δεν το ξερεις?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Ok! Keep up the …"good work", omarock (συνέχισε δηλαδή την "εκτροφή" που κάνεις και στείλε μας και στον οφθαλμίατρο με …πονόματο από τις δημοσιεύσεις σου).
Εγω δεν ασχολουμαι άλλο μαζι σου, στο παρόν τουλάχιστον θεμα, γιατι στο τελος θα γινω υποχόνδρια και με τα κολλύρια…
 


spyrou

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2008
858
6
επειδη εγω ενδιαφερομαι και εχω μαθει και αλλες συνομωσιες εκ των εσω θα ηθελα ναμην επιβαλλει κανεις σε κανενα μελος να μην μιλαει και να μην εκφραζει την αποψη του στο κατω κατω μια αποψη ειναι αν θες μην την διαβαζεις
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Άλλο πληροφόρηση, άλλο παραπληροφόρηση, φίλε μου spyrou. :)

Είναι βέβαια ΚΑΙ θέμα ευθυκρισίας το κατά πόσο μπορεί ο καθένας αξιολογήσει την εγκυρότητα των πληροφοριών από τις οποίες βομβαρδίζεται οπότε εκεί πάω πάσο, διότι άβυσσος η ψυχή και το μυαλό του ανθρώπου γενικότερα….
 


tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
Δεν καταλαβαινω που εχεις ''κολλησει''...Το ιδιο πραγμα γραφω και στα δυο post...Μαθε ελληνικα πρωτα...
............................................................καλύτερα να μιλήσω στο τοίχο..........
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Είναι βέβαια ΚΑΙ θέμα ευθυκρισίας το κατά πόσο μπορεί ο καθένας αξιολογήσει την εγκυρότητα των πληροφοριών από τις οποίες βομβαρδίζεται οπότε εκεί πάω πάσο, διότι άβυσσος η ψυχή και το μυαλό του ανθρώπου γενικότερα….
To αυτό ...
 




Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
φιλε promithea οταν οι γονεις στο παραδειγμα που εδωσες ειναι ελευθεροι δυσπλασιας (δηλαδη Α)το ιδιο και οι παπουδες τοτε τα κουταβια δεν γινετα να βγουν με D εκτος αν οι προ παππουδες ειναι πολυ χαλια το οποιο σημαινει οτι αποκλειεται να ειχαν 2 γενιες απογονους με Α
Θανάση, είναι απολύτως εφικτό και σύνηθες σε αρκετές περιπτώσεις! Τα περί Π.Μ., δεν πιστεύω πως αναφέρονται σε μένα και θα ήθελα να το διευκρινίσεις!

Συγχωρέστε μου το καθηστερημένο της απάντησης, αλλά εργάζομαι και δεν μπορώ να είμαι πολύ άμεσος.
Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως απόυσιάζουν από το quiz όσοι με υπεραπλουστευμένο και κάθετο τρόπο προσπαθούσαν να επιρρίψουν ευθύνες στην ανικανότητα του εκτροφέα να διαχειριστεί το θέμα της δυσπλασίας.

Θα περιμένω λίγο ακόμα και θα απαντήσω. Έχουν δωθεί σωστές απάντήσεις από τους εκτροφείς στην προσέγγιση (και δεν είναι θέμα "κόρακας, κοράκου μάτι...). Υπενθυμίζω όμως πως δεν ζητάω την προσέγγιση, αλλά τον απόλυτο τρόπο αφανισμού της δυσπλασίας από τις γραμμές του εκτροφέα και προσπαθώ να κάνω κατανοητή την πολυπλοκότητά της ίδιας της πάθησης..
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22