Δυσπλασία κι εκτροφή!


Status
Κλειδωμένο θέμα


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
ΞΑΝΑ

HD-Frei, HD-A, HD/A, HD-0, HD/0, OFA "E" Excellent hips Breedable Το πρώτο στατιστικό της έρευνας

HD+/-, HD-B, HD/B, HD-TC, HD/1, HD-1, OFA "G" Good hips Breedable

HD+, HD-C, HD/C, HD/2, HD-2, OFA "F" Fair hips Breedable Τα ενδιάμεσα που δεν αναφέρονται

HD++, HD-D, HD/D, HD/3, HD-3 Mild dysplasia Unbreedable

HD+++, HD-E, HD/E, HD/4, HD-4 Severe dysplasia Unbreedable Τα 2 τελευταία είναι το δεύτερο στατιστικό
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
... δεν μας λέει μέσα στα 25 αυτά χρόνια ποιά σκυλιά ποιάς φυλής εξετάστηκαν (που σημαίνει ότι αν σε μία φυλή από το 1974 - 1982 ήταν όλα τα σκυλιά δυσπλασικά επηρεάζοντας τα τελικά στατιστικά, αλλά έχει γίνει τεράστια πρόοδος ή το αντίθετο, δεν μπορούμε να το ξέρουμε)
.
Υπαρχει αυτο , που ισως βοηθαει

Επισης , οι εκτροφεις εδω θα μπορουσαν να σχολιασουν και αυτο . Οι ιδιοκτητες που ανησυχουν για τη δυσπλασια του σκυλου τους μπορουν να διαβασουν και αυτο και ειδικα την πρωτη παραγραφο (το ποσοστο ειναι καλο :) )
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Φυσικά βοηθάει

Fila - την τελευταία δεκαετία παρουσιάστηκαν μόνο 20 έναντι 113 των προηγούμενων χρόνων (γιατί άραγε) εκ των οποίων 40% δυσπλασικά κάνοντας τα ποσοστά της φυλής να διπλασιαστούν μέσα στην διάρκεια της έρευνας.

Δείτε τώρα τα ποσοστά του δημοφιλούς rottweiler :-D

ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ποιές φυλές παράγονται και μαζικά χωρίς έλεγχο και μάλιστα στην Αμερική ... σίγουρα τα ΓΠ - όχι τα otterhound πχ ... άρα η προέλευση των σκύλων "ρίχνει" κάποιες φυλές και άλλες τις ανεβάζει αν το εξετάσουμε γενικώς.

Και κάτι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ

Η ΑΝΤΟΧΗ ΜΙΑΣ ΑΝΩΜΑΛΙΑΣ ΣΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ - διαφορετική σε κάθε φυλή, στατιστικά εξακριβώσιμη επιστημονικά μη εξηγίσιμη.
 
Last edited:


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Τρικυ εδω βγηκαν και το παραδεχτηκαν μονοι τους οτι επι 30 χρονια γινοταν πλαστογραφια με της ακτινες,και οτι εκαναν λαδιες με τα φιλτρα στις ακτινογραφιες,δεν χρειαζεσαι τον ΟΦΑ για να καταλαβεις η για να κανεις μια στατιστικη σημερα,σημερα οπως ειπα ειναι κανονας η δυσπλασια,και ηταν θεμα χρονου να σκασουν οι μπομπες και εσκασαν σε ορισμενες ρατσες,μια στατιστικη σε ενα χειρουργειο να κανεις σε μια κλινικη στην Ευρωπη και θα εχεις καλυτερη στατιστικη και καλυτερη εικονα,αλλα και ετσι απλα μεταξυ μας οι σκυλαδες σημερα με το διαδυκτιο γνωριζουμε τα περιστατικα και σε ποιες ρατσες εμφανιζονται,ακουμε για Μαστινο σχεδον χωρις λεκανη,η εχουμε δει Γ.Π.(που στην λιστα εχουν καλα ποσοστα)να μην μπορουν να περπατησουν,επισης στην δικη μου ρατσα ισως επειδη ειμαστε και λιγοι ξερω ποια σκυλια και που εξαφανιζονται ξαφνικα απο την πιατσα 2-3-4 ετων,η δεν μπορουν να περπατησουν(σε εμας δυσκολα κρυβεται λογω ισως και του μεγεθους και βαρους).
Και απο οτι ειδα απο το 1974 μεχρι το 2009 εξεταστηκαν περιπου 550 Φιλα,στα δικα μου πετιγκρι ειναι περιπου 30 τα οποια εχουν HD A,αν βαλουμε και τα αδερφια τους θα παμε σχεδον στα μισα,μονο στην Γερμανια ειναι σιγουρα περισσοτερα τα Φιλα που εξεταστηκαν αυτα τα χρονια,
τα Σαμογεντ 15.000 σκυλια και μονο 5000 Μποξερ?σε ποιον πλανητη εγινε η στατιστικη?
τι εννοει δυσπλαστικα σκυλια?μηπως απο τα 550 περιπου Φιλα τα 29% εχουν Α και Β και τα ποσοστα των αλλων ειναι αναπηρικο καροτσακι?
Μου κανεις ερωτησεις στις οποιες δεν μπορω να απαντησω ...και δεν μου απαντας σε μια ερωτηση που εκανα εγω : υπαρχει θεμα δυσπλασιας στα Fila , μια μεγαλοσωμη φυλη ? (οπως και σε αλλες φυλες φυσικα) . Απαιτειται κινητοποιηση ?

Απο κει και περα , δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να δεχθω οτι οι rottweilerαδες ή οι boxerαδες λαδωνουν για να βγαζουν καθαρες δυσπλασιες στην εξεταση , ενω δεν το κανουν οι Filaδες ? Εγω γιατι δηλαδη να πιστεψω εσενα ? Επειδη αν το γιγαντοσωμο Fila κουταβι μου βγει δυσπλαστικο , εσυ θα σταματησεις την εκτροφη ?

H OFFA , με καποια μεθοδολογια , εβγαλε τη φυλη μου πρωτη σε ακτινογραφικη δυσπλασια ενω τη δικη σου πιο ψηλα απο αλλες που εσυ θεωρεις αναπηρες ...υπαρχει δολος δηλαδη ?
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Πάντως η στατιστική γκρεμίζει κι άλλες φυλές από το βάθρο της υγείας τους που είχαν ανέβει σε αυτό το θέμα.....


Μια απορία....άσχετη.....αλλά το συνηθίζω....πως μπορεί να πειράξει κάποιος τα φίλτρα,(ποια φίλτρα;), την ακτινογραφία ώστε να δείχνει ψευδώς αρνητική, χωρίς φυσικά απλά να αλλάξει τις ακτινογραφίες;
 


spyrou

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2008
858
6
φιλε tricky οταν μια φυλη δεν ειναι αναγνωρισμενη αρα τα σκυλια που εξεταζονται δεν εχουν πεντιγκρεε δεν μιλαμε καν για καθαροαιμα αρα λαθος δειγματα αρα λαθος στατιστικη
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
spyrou, μπορεί να υπάρχει πέντιγκρι...
Ας πούμε οι ελληνικές φυλές δεν είναι αναγνωρισμένες, αλλά γενεαλόγιο υπάρχει!
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
spyrou, μπορεί να υπάρχει πέντιγκρι...
Ας πούμε οι ελληνικές φυλές δεν είναι αναγνωρισμένες, αλλά γενεαλόγιο υπάρχει!
Εξετάσεις δυσπλασίας σπανίζουν!
 




foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Όχι απλά σπανίζουν....είναι άγνωστες λέξεις...άσ'το.....έχω τσακωθεί άπειρες φορές για αυτόν τον λόγο.....
Αnyway.....απλά χρησιμοποιήσα ένα παράδειγμα φυλής μη αναγνωρισμένης διεθνώς, αλλά με pedigree στα δείγματά της!
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Δεν ξερω αν υπηρξε δολος απο τον ΟΦΑ αλλα οταν βλεπω 15.000 Σαμογεντ και 5000 μποξερ κατι δεν μου αρεσει.
Αλλα οπως εχω ξαναπει η συλλογοι στην Γερμανια παραδεχτηκαν ανοιχτα οτι επι χρονια φιλτραραν τις ακτινογραφιες εκει υπηρξε δολος,δεν το λεω εγω το ειπαν οι ιδιοι τους οταν μετα απο χρονια τρακαραν μεταξυ τους,επισης σε βιντεο που ειχε βαλει το μελος Νικος ακουσαμε τιμη για Γ/Π αν θυμαμαι καλα 200.000 ευρω σημερα,αυτες οι τιμες υπαρχουν σε αυτες τις ρατσες,οποτε μην σου φαινετε απιθανο το λαδωμα ουτε ο δολος.
Και οπως εγραψα και εχθες σε εναν καινουριο συλλογο που τους κοντραρε RSV 2000 εβαλαν φολα δε 4 σκυλια του προεδρου,σε εκθεση παρακαλω,και εδω στην Ελλαδα ειναι γνωστες οι κοντρες των εκτροφεων αυτων,εμεις ειμαστε αντε το πολυ 20 στην Ευρωπη και εχουμε αριστες σχεσεις μεταξυ μας.
Τα Φιλα ειναι μια μεγαλοσωμη ρατσα,εχει μεσα Μπουλντογκ,Μπλουτχαουντ,και Μαστιφ και η 3 ρατσες εχουν αρκετα συμπτωματα δυσπλασιας,το Φιλα ομως δεν εχει σε σχεση με αλλες μεγαλοσωμες φυλες μεγαλα ποσοστα,σε σχεση τωρα με τα Μποξερ,τα Ροτ,και τα Γ.Π.δεν το συζηταμε καθολου,αλλο αν ο Κουγιας του φορουμ βγαζει μια φυλη που εγω οσα σκυλια γνωρισα ειχαν προβλημα την βγαζει λαδι,εδω στην γειτονια να ρωτησω η σε εναν κτηνιατρο της πολης να παω θα μου πει αλλα.
Ρωτα εναν ακτινολογο Φοιβος και θα παρεις την απαντηση σου.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Κάτσε βρε omarock.....ποια είναι η στατιστική αξία της γνώμης του κτηνιάτρου της περιοχής;
Μηδενική....Με τι βάση δεδομένων;
Τα σκυλια της περιοχής;
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
@foibos

Ο βαθμός δυσπλασίας για μερικούς έχει καταντήσει να είναι μόνο ένα γράμμα της αλφαβήτου!Πότε Α πότε Β πότε C κτλ κτλ
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Ας βάλουμε λοιπόν ένα quiz-άκι...

Είμαι εκτροφέας της Χ φυλής (όπου Χ βάλτε όποια φυλή θέλετε) και ζευγαρώνω το Αρσενικό Α1 με το θηλυκό Θ1 τα οποία έιναι ελεύθερα δυσπλασίας από γονείς που είναι επίσης ελεύθεροι δυσπλασίας. Πιο πίσω έχω μια μάλλον ασαφή εικόνα την οποία και δεν λαμβάνω υπόψιν μου.
Το το αποτέλεσμα και η εικόνα των 6 απογόνων (3 αρσενικά και 3 θηλυκά) στην δυσπλασία είναι:
Α2α (HD A) - Α2β (HD A) - Α2γ (HD B) - Θ2α (HD D) - Θ2β (HD A) - Θ2γ (HD C)

Με δεδομένο πως πρώτος μου εκτροφικός στόχος είναι να απαλλαγώ απ' την δυσπλασία ποιούς απογόνους θα επιλέξω για να συνεχίσω?
τον Α2α και Α2β
 




George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
ο λόγος είναι οτι τα θυληκά littermates δεν έχουν καλά ποσοστά
ενώ στα αρσενικά ποιος δεν θα ήθελε 3η γεννιά Α?
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Δεν ξερω αν υπηρξε δολος απο τον ΟΦΑ αλλα οταν βλεπω 15.000 Σαμογεντ και 5000 μποξερ κατι δεν μου αρεσει.
Αλλα οπως εχω ξαναπει η συλλογοι στην Γερμανια παραδεχτηκαν ανοιχτα οτι επι χρονια φιλτραραν τις ακτινογραφιες εκει υπηρξε δολος,δεν το λεω εγω το ειπαν οι ιδιοι τους οταν μετα απο χρονια τρακαραν μεταξυ τους,επισης σε βιντεο που ειχε βαλει το μελος Νικος ακουσαμε τιμη για Γ/Π αν θυμαμαι καλα 200.000 ευρω σημερα,αυτες οι τιμες υπαρχουν σε αυτες τις ρατσες,οποτε μην σου φαινετε απιθανο το λαδωμα ουτε ο δολος.
Και οπως εγραψα και εχθες σε εναν καινουριο συλλογο που τους κοντραρε RSV 2000 εβαλαν φολα δε 4 σκυλια του προεδρου,σε εκθεση παρακαλω,και εδω στην Ελλαδα ειναι γνωστες οι κοντρες των εκτροφεων αυτων,εμεις ειμαστε αντε το πολυ 20 στην Ευρωπη και εχουμε αριστες σχεσεις μεταξυ μας.
Τα Φιλα ειναι μια μεγαλοσωμη ρατσα,εχει μεσα Μπουλντογκ,Μπλουτχαουντ,και Μαστιφ και η 3 ρατσες εχουν αρκετα συμπτωματα δυσπλασιας,το Φιλα ομως δεν εχει σε σχεση με αλλες μεγαλοσωμες φυλες μεγαλα ποσοστα,σε σχεση τωρα με τα Μποξερ,τα Ροτ,και τα Γ.Π.δεν το συζηταμε καθολου,αλλο αν ο Κουγιας του φορουμ βγαζει μια φυλη που εγω οσα σκυλια γνωρισα ειχαν προβλημα την βγαζει λαδι,εδω στην γειτονια να ρωτησω η σε εναν κτηνιατρο της πολης να παω θα μου πει αλλα.
Ρωτα εναν ακτινολογο Φοιβος και θα παρεις την απαντηση σου.
Τα στοιχεία άλλα δείχνουν...

Πάρε τα σκυλιά σου, τράβα κάνε εξετάσεις και άσε τις μομφές για φυλές που δε γνωρίζεις. Τουλάχιστον να μη πάρεις μελλοντικούς ιδιοκτήτες και σκυλιά στο λαιμό σου.
 


tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
Σε ποιά λίστα είναι πρώτες οι φυλές αυτές ? Μην μας παρασύρει η συζήτηση ... :-D

σαφώς και γνωρίζω την λίστα OFA πολύ καλά και την θεωρώ την πλέον αξιόπιστη!!για αυτό έκανα την αναφορά στα bulldogs στα post μου #214 & #218.
δεν παρασύρθηκα από την συζήτηση ..........
ήταν λάθος διατύπωση ίσος έπρεπε να γράψω τις φyλες που εξετάζονται ποιο πολύ,
η τις πιο δημοφιλes η κάτι παρόμοιο.
 
Last edited:


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
ο λόγος είναι οτι τα θυληκά littermates δεν έχουν καλά ποσοστά
ενώ στα αρσενικά ποιος δεν θα ήθελε 3η γεννιά Α?
Υποθετική και μόνο ερώτηση για να το καταλάβω: Αν έχω θυληκό με Α θα ενδιαφερθώ για την κατάσταση των υπολοίπων θυληκών περισσότερο απ'ότι το σύνολο της τοκετοομάδας,προκειμένου να ενταχθεί σε εκτροφή;
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22