ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΕΣ & ΣΧΟΛΕΣ


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.179
1.000.000.018
ATHENS
Σε αυτή τη χώρα δυστυχώς είναι ο καθένας ότι δηλώσει. Δεν

υπάρχει κανένα νομοθετικό πλαίσιο που να προσδιορίζει ποιος πρέπει να

είναι εκπαιδευτής σκύλων, τι θα πρέπει να έχει σπουδάσει ή με πιο τρόπο

θα αναγνωρίζεται το πτυχίο και οι γνώσεις του. Οι περισσότεροι δουλεύουν

παράνομα χωρίς άδεια και χωρίς να κόβουν αποδείξεις παροχής υπηρεσιών.

Μπορεί κατά συνέπεια να αυτοπροσδιοριστεί κάποιος εκπαιδευτής επειδή

μαθήτευσε απλά δίπλα σε κάποιον άλλον ή επειδή διάβασε πέντε αράδες.

Ποια σχολή λειτουργεί νόμιμα και ποια δίνει αναγνωρισμένα πτυχία

σπουδών με δυνατότητα επάρκειας για την εξάσκηση του επαγγέλματος?

Ανήκει ο κλάδος αυτός σε κάποιο επαγγελματικό επιμελητήριο? Ο

εκπαιδευτής είναι όντως εκπαιδευτής ή κάνει και αυτό για να συμπληρώσει

το εισόδημά του?
Με αφορμη τους προβληματισμους..της φιλης ROTTIE...να ρωτησω και γω με την σειρα μου ...τι γινεται ρε παιδια?? ετσι ειναι τελικα? ποσοι ειναι οι εκπαιδευτες στην ελλαδα?50-55? ποσοι εχουν χαρτια? ειναι ζητημα να εχουν "σπουδασει" οι 5 σε καποια αναγνωρισμενη σχολη του εξωτερικου....

μην αρχισω και λεω για την νεα μοδα...
......καποιοι ανοιγουν και καλα σχολες προσπαθωντας να ανεβασουν το status της σχολης τους και εκπαιδευουν λεει αλλους να γινουν εκπαιδευτες....ωραια...καλα παμε.,,,,και μετα? ...
........μετα ανοιγουν σχολες franchise σε ολοι την ελλαδα.......μα ποιοι εισαστε τα everest?

δεν ξερω....πως αντιδρατε εσεις αλλα...καθε φορα που συνανταω μια παρομοια διαφημηση για "σχολη εκπαιδευτων" νευριαζω....

οσο για την "ερευνα αγορας" που εκανε η rottie...ποσοι πιστευετε ιδιοκτητες σκυλων κανουν το ιδιο?
......αλλα και εαν το κανουν? τι πιθανοτητες εχουν να βρουν τον "σωστο" με βαση τις γνωσεις που εχουν?


το 1991 πρεπει να υπηρχαν 2 μονο εκπαιδευτες στην ελλαδα με εμπειρια γνωσεις και σπουδες απο το εξωτερικο...
το 2007 ποσοι ειναι?

δεχομαι και pm :D
 


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
399
0
Oscar said:
μην αρχισω και λεω για την νεα μοδα...
......καποιοι ανοιγουν και καλα σχολες προσπαθωντας να ανεβασουν το status της σχολης τους και εκπαιδευουν λεει αλλους να γινουν εκπαιδευτες....ωραια...καλα παμε.,,,,και μετα? ...
........μετα ανοιγουν σχολες franchise σε ολοι την ελλαδα.......μα ποιοι εισαστε τα everest?

δεν ξερω....πως αντιδρατε εσεις αλλα...καθε φορα που συνανταω μια παρομοια διαφημηση για "σχολη εκπαιδευτων" νευριαζω....
Έχω δει διαφήμιση σε site γνωστού εκπαιδευτή η οποία μου κάνει πάρα μα πάρα πολύ κακή εντύπωση. Δε θυμίζει απλά διαφήμιση franchize αλλά spam από επιχειρήση - πυραμίδα.

Και μάλιστα τα μαθήματα που προσφέρει η σχολή του συγκεκριμένου, είναι σεμινάριο διάρκειας 24 ημερών. Μου φαίνεται γελοίο ότι κάποιος μπορεί να γίνει εκπαιδευτής με 24 μαθήματα.

Επίσης άσχημη εντύπωση μου κάνει ότι έχει μεταφράσει κάποια εκπαιδευτικά άρθρα (κακομεταφράσει θα έλεγα, αφού σε ένα απέδωσε το "alpha roll" σαν "ρόλο του αρχηγού άλφα"), χωρίς να δίνει πηγή, λες και τα έγραψε ο ίδιος.


Πάντως ο συγκεκριμένος ανθρωπος μου φάνηκε σοβαρός και γνώστης του αντικειμένου, σε κάποιες εκπομπές που τον είδα.

Αντίθετα, θυμάμαι έναν άλλο που είχε βγει στον Πρωινό Καφέ της Μενεγάκη (του είχε κάνει επίσης αφιέρωμα ένα περιοδικό σκύλων), ο οποίος μου φάνηκε τελείως άσχετος.

Έκανε επίδειξη heel με ένα λυκόσκυλο και ο χειριστής του έδινε ένα μικρό τράβηγμα στον πνίχτη, σε κάθε βήμα. Είναι δυνατόν ένας σκύλος υποτίθεται εκπαιδευμένος τόσο σε υπακοή όσο και σε καθήκοντα προστασίας, να χρειάζεται να του τραβάς τον πνίχτη σε κάθε βήμα για να περπατάει δίπλα σου?

Το πιο αστείο όμως ήταν με ένα γαλλικό μπουλντόγκ, που μόλις είδε τον βοηθό με προστατευτική στολή που είχαν φέρει, τα παιξε και άρχισε να γαυγίζει. (Προφανώς ο εκπαιδευτής είχε προσπαθήσει να το κάνει φύλακα...)

- Γιατί γαυγίζει τον ρωτάει η Μενεγάκη?

- Είναι χαρακτηριστικό της ράτσας τους, απαντάει ο εκπαιδευτής.

- Μπορεί και αυτό να προστατεύσει?

- Ναι βεβαίως, απαντάει ο εκπαιδευτής.

Το πηγαίνει κοντά στον στον βοηθό και το αφήνει να κρεμαστεί για λίγο απ' το μανίκι της στολής.

- Επιτίθεται μόνο σε αυτόν που το απειλεί, έτσι?

Έτσι της έλεγε κατά τη διάρκεια της εκπομπής, έτσι νόμιζε αυτή. Απλώνει το χέρι να το χαιδέψει και παρολίγο να της το φάει.

- Α, δε μας τα είπατε αυτά κύριε εκπαιδευτή! :lol:



Το άλλο θέμα που μου κάνει εντύπωση είναι οι εξωφρενικές τιμές που ζητάνει οι εκπαιδευτές στην Ελλάδα. 500-800 ευρώ ακόμα και για ομαδικά μαθήματα. Είναι δυνατόν να έχουν την απαίτηση να πληρωθούν τόσα λεφτά για 12 ώρες δουλειάς? Στο εξωτερικό που έχουν και μεγαλύτερους μισθούς, βρίσκεις εξαιρετικούς εκπαιδευτές με κλάσμα αυτών των χρημάτων.

Ακόμα και σε αποκλειστικά επιχειρηματική βάση να το δούμε δεν έχει λογική. Αν οι τιμές ήταν πιο λογικές, τότε θα είχαν πολλή περισσότερη πελατεία. Και οι πελάτες δε θα έμεναν στη βασική υπακοή, αλλά θα έκαναν προχωρημένη υπακοή, σπορ κλπ. Με άλλα λόγια θα είχαν μεγαλύτερο κέρδος οι εκπαιδευτές.

Τι συμβαίνει λοιπόν? Το συμπέρασμα που βγάζω είναι ότι λειτουργούν με λογική αρπαχτής.

Όταν η επιχειρηματική πρακτική ενός επιχειρηματία είναι παράλογη, δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν. Ή είναι ηλίθιος, ή είναι κουτοπόνηρος και πάει να τα αρπάξει.
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
ποσοι ειναι οι εκπαιδευτες στην ελλαδα?50-55? ποσοι εχουν χαρτια? ειναι ζητημα να εχουν "σπουδασει" οι 5 σε καποια αναγνωρισμενη σχολη του εξωτερικου....
δεν ξερω ποσοι είναι αλλα σιγουρα είναι παρα πολλοι. Πανω από 55. και σιγουρα οι περισσοτεροι χωρις χαρτια. Αυτοι που εχουν ερθει από εξωτερικο σιγουρα είναι πανω από 5. αλλα αυτό δε σημαινει ότι είναι και ικανοι ολοι.

μην αρχισω και λεω για την νεα μοδα...
......καποιοι ανοιγουν και καλα σχολες προσπαθωντας να ανεβασουν το status της σχολης τους και εκπαιδευουν λεει αλλους να γινουν εκπαιδευτες....ωραια...καλα παμε.,,,,και μετα? ...
........μετα ανοιγουν σχολες franchise σε ολοι την ελλαδα.......μα ποιοι εισαστε τα everest?
Μονο ενας εχει ανοιξει σχολη από ο,τι ξερω. Το τι θα κανουν αυτοι που βγαινουν από εκει είναι δικο τους θεμα. Αν πιστευουν ότι αυτά που εμαθαν είναι αρκετα, τα χρησιμοποιουν. Αν όχι, πανε και εξωτερικο. Συνεχιζουν να το ψαχνουν και να μαθαινουν. Αλλα πώς ξερεις εσυ τι μαθαινουν στην Ελλαδα? Και αν είναι της πλακας και οι ιδιοι και οι σχολες που ανοιγουν? Πώς εισαι τοσο σιγουρος ότι όλα αυτά είναι τοσο γελοια?? Ξερεις πανω σε ποιους εκπαιδευτες βασιζονται όλα αυτά? Δεν εννοω τον Ελληνα, γιατι δεν εχει κατεβασει από το μυαλο του οσα κανει. Εννοω τις πραγματικες πηγες των μεθοδων που χρησιμοποιει και μαθαινει και στους αλλους να χρησιμοποιουν.

οσο για την "ερευνα αγορας" που εκανε η rottie...ποσοι πιστευετε ιδιοκτητες σκυλων κανουν το ιδιο?
......αλλα και εαν το κανουν? τι πιθανοτητες εχουν να βρουν τον "σωστο" με βαση τις γνωσεις που εχουν?
Απειροελαχιστοι το κανουν και απειροελαχιστες πιθανοτητες εχουν να πεσουν σε γνωστη, σε ατομο ικανο που να μπορει να υποστηριξει με κάθε τροπο αυτά που χρησιμοποιει.


Επίσης άσχημη εντύπωση μου κάνει ότι έχει μεταφράσει κάποια εκπαιδευτικά άρθρα (κακομεταφράσει θα έλεγα, αφού σε ένα απέδωσε το "alpha roll" σαν "ρόλο του αρχηγού άλφα"), χωρίς να δίνει πηγή, λες και τα έγραψε ο ίδιος.
Κακως δε δινει πηγη. Αλλα γιατι λες ότι το εχει μεταφρασει ασχημα? Εσυ πώς θα το μετεφραζες?

Πάντως ο συγκεκριμένος ανθρωπος μου φάνηκε σοβαρός και γνώστης του αντικειμένου, σε κάποιες εκπομπές που τον είδα.
Είναι και σοβαρος και γνωστης αλλα αν ρωτουσες εμενα θα σου ελεγα ότι αυτό δεν το καταλαβα σιγουρα μεσω εκπομπης. Αλλα μαλλον δεν εννοεις την πανια J καποια άλλη εκπομπη θα λες την οποια δεν εχω δει.

Skylos Οσο για την άλλη εκπομπη που περιεγραψες το σκηνικο, δεν ξερω ποιος εκπαιδευτης ηταν, δεν την εχω δει, αλλα πεθανα στα γελια…

Στο εξωτερικό που έχουν και μεγαλύτερους μισθούς, βρίσκεις εξαιρετικούς εκπαιδευτές με κλάσμα αυτών των χρημάτων.
Εισαι σιγουρος για αυτό? Εγω παντως δεν ξερω ακριβως τι τιμες παιζουν στο εξωτερικο αλλα όπως σε όλα τα επαγγελματα, ο κοσμος προσπαθει να εκμεταλευτει κατι που προσφατα εχει ανθισει στην Ελλαδα.
 


S

SwkDoG

Guest
Έτσι και χειρότερα είναι τα πράγματα και με μεγαλύτερους αριθμούς.

...και boxer αυτοί που έχουν κάνει σχολές εκπαιδευτών είναι περισσότεροι από έναν και δεν είναι και όλοι "θετικοί"... :)
 


KARNTASI

New Member
8 Ιανουαρίου 2007
2
1
ΠΑΙΔΙΑ ,ΔΙΩΡΘΩΣΤΕ ΜΕ ΑΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ,ΟΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΙ
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑ
ΠΑΝΕΠΗΣΤΗΜΙΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΣΚΥΛΟΥΣ,ΟΥΤΕ ΡΩΤΑΜΕ ΤΙ ΒΑΘΜΟΥΣ ΦΕΡΑΝ
ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ ΤΟΥΣ!!!

...ΑΛΛΑ ΤΗ ΕΧΟΥΝ ΠΕΤΥΧΕΙ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΠΟΥ ΕΚΠΑΙΔΕΥΟΥΝ.

ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΙΣ ΕΠΥΤΙΧΙΕΣ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΦΟΒΕΡΩΝ ΚΑΙ ΤΡΟΜΕΡΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΩΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ,ΘΕΤΙΚΩΝ Ή ΜΗ???!!!
 
  • Like
Reactions: Sakis1


S

SwkDoG

Guest
Έχεις δίκιο KARNTASI.
Καλό είναι να υπάρχει ένα "θεωρητικό" υπόβαθρο κάποιας καλής σχολής αλλά η ουσία είναι τι αποτελέσματα έχεις.
Πόσο ευχαριστημένοι είναι οι πελάτες σου από εσένα και την δουλειά σου και σε τι επίπεδο έχουν φτάσει τα σκυλιά σου (τα δικά σου σκυλιά,που εσύ έχεις εκπαιδεύσει)...
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.179
1.000.000.018
ATHENS
(τα δικά σου σκυλιά,που εσύ έχεις εκπαιδεύσει)...
και οχι τα σκυλια ...που εχεις αγορασει "ετοιμα" απο εξω ...για να τα κατεβασεις στους αγωνες... :wink:
 


rational K-9

Member
31 Οκτωβρίου 2006
18
0
Καλησπέρα σε όλους!

Καταρχήν θα ήθελα να πω ότι κατά την γνώμη μου σε κάθε επάγγελμα υπάρχουν καλοί και κακοί, ικανοί και ανίκανοι κ.λ.π ! Το γενικότερο σύστημα που επικρατεί στην Ελλάδα σίγουρα και τροφοδοτεί το ότι δηλώσεις είσαι! Παρόλα αυτά όμως δεν σημαίνει ότι όλοι είναι άχρηστοι! ¨Έτυχε να γνωρίσω ανθρώπους που έχουν ταξιδέψει μέχρι την άκρη του κόσμου για αυτό που ονομάζουμε εκπαίδευση σκύλων και ακόμη προσπαθούν να πείσουν για τα αυτονόητα! Αυτό φυσικά κατά τη γνώμη μου δε σημαίνει ότι τους καθιστά και καλούς ή αυθεντίες σε αυτό που κάνουν! Δεν παύει όμως από την άλλη μεριά να είναι μια αρχή , για μία χώρα που ουσιαστικά τώρα αρχίζει και εκσυγχρονίζεται!
¨Άρα με βάση τα παραπάνω, είναι σημαντικότερο να μάθουμε να διαλέγουμε ανάμεσα σε διάφορες παρερχόμενες υπηρεσίες παρά συνεχώς να γκρινιάζουμε για το τι κυκλοφορεί γύρω μας! ‘’ Κακοί’’ επαγγελματίες θα υπάρχουν πάντα και παντού, και ο μόνος τρόπος να τους αποφύγουμε είναι η σωστή πληροφόρηση η έρευνα και η σωστή επιλογή! Όπως για να γράψεις το παιδί σου σε ένα σχολείο πρώτα ρωτάς για την φήμη, την φιλοσοφία και τις επιτυχίες που έχουν φέρει προηγούμενοι μαθητές τους στις πανελλήνιες, το ίδιο θα πρέπει να μάθουμε να κάνουμε και με τα σκυλιά μας!

1) Προσπαθήστε να πάρετε πληροφορίες από άλλους ιδιοκτήτες που έχουν εκπαιδεύσει τα σκυλιά τους στην συγκεκριμένη σχολή!

2) Ρωτήστε σχετικά με τις μεθόδους που χρησιμοποιεί η κάθε σχολή και κατά την γνώμη μου αποφύγετε τις ακρότητες και τους εξτρεμισμούς του στυλ ‘’ όλη η εκπαίδευση γίνεται με μεζεδάκια γιατί είναι η μόνη ‘’θετική’’ μέθοδος…. Ή…βάλε τον πνίχτη και σπασ’ του τον τσαμπουκά…κ.λ.π…!

3) Ζητήστε αν έχουν να σας δείξουν κάποιο ήδη εκπαιδευμένο σκυλί που υπάρχει στη σχολή, δικό τους ή ενός πελάτη! Ακόμη παρατηρείστε το πώς ενταποκρίνεται το σκυλί στις διάφορες εντολές, αν φοβάται, αν εκτελεί με προθυμία και φυσικά το κατά πόσο αυτό που βλέπετε σαν γενικότερη εικόνα σας εμπνέει!

4) Ρωτήστε διάφορα πράγματα σχετικά με το σκυλί σας και την εκπαίδευση που πρόκειται να πάρει και δείτε πόσο πρόθυμα και εύστοχα απαντάει ο εκπαιδευτής στις ερωτήσεις σας! Κατά την γνώμη θεωρείστε άστοχες απαντήσεις του τύπου ‘’όλα φτιάχνονται μέσα σε μια εβδομάδα’’….ή ‘’αυτό το πρόβλημα το σταματάω μέσα σε λίγα λεπτά’’!!!!

5) Τα κριτήρια του καθενός είναι διαφορετικά! Αν βάλουμε το μυαλό μας να δουλέψει και ψάξουμε αρκετά έχουμε σίγουρα περισσότερες πιθανότητες να κάνουμε μια σωστή επιλογή!


Dog’s can teach you more about dog’s than all the trainers all over the world!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
:!: :!:
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Γεια σας και από ‘μένα!

Συμφωνώ απόλυτα με τον rational K-9. Συμπληρώνω απλά, λέγοντας ότι (τουλάχιστον όσο με αφορά) σημαντικό ρόλο στην τελική μου επιλογή έπαιξαν και οι συνθήκες υγιεινής που επικρατούσαν στις διάφορες σχολές που επισκέφτηκα, στα πλαίσια της έρευνας αγοράς που έκανα με σκοπό να καταλήξω που θα εκπαιδεύσω το σκύλο μου.
Μια από τις πολλές, ήταν η σχολή ενός εκπαιδευτή πολύ γνωστού και επιτυχημένου, στην οποία οι συνθήκες υγιεινής ήταν άθλιες, όσον αφορά και τον περιβάλλοντα χώρο, αλλά και τους χώρους αναμονής, τουαλέτας και γραφείων.
Είχα ενημερωθεί για τα πολύ καλά αποτελέσματα που προσφέρει η συγκεκριμένη σχολή και είχα μιλήσει με αρκετούς ιδιοκτήτες σκύλων που επέλεξαν την σχολή αυτή. Κανείς δεν έκανε αρνητικό σχόλιο και όλοι τους είχαν μείνει σε γενικά πλαίσια ευχαριστημένοι. ΚΑΙ ΛΟΙΠΟΝ??? Από την βρώμα, τη δυσωδία και την έντονη οσμή αμμωνίας, που προέρχονταν από τις ακαθαρσίες των σκύλων και που κανείς δεν μάζευε, μου ήταν αδύνατο να σταθώ πουθενά παραπάνω από λίγα δευτερόλεπτα!
ΔΥΣΤΥΧΩΣ, αυτή την εικόνα την συνάντησα στο 40% των σχολών που επισκέφτηκα. Λυπήθηκα που ακόμα και για τα ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ θα έπρεπε να διαπραγματευτώ με τους, κατά τα άλλα, εκπαιδευταράδες - αυθεντίες .
Θα μπορούσε κάποιος να αντιεπιχειρηματολογήσει, λέγοντας ότι στέκομαι σε ασήμαντες λεπτομέρειες. Κι όμως! Δεν θα πήγαινα ποτέ το παιδί μου σε έναν παιδικό σταθμό που οι συνθήκες υγιεινής ήταν άθλιες, γιατί λοιπόν να πάω τον σκύλο μου :?: :?: :?:
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Μια και οι περισσότεροι γνωρίζετε την ιδιότητά μου οφείλω να πω και εγώ δύο λόγια. Θα αρχίσω με τον συγκεκριμένο θετικό εκπαιδευτή που όλοι αναφέρετε συχνά, ο άνθρωπος αυτός ξεκίνησε από το μηδέν και έχει φτάσει κάπου, για να το κάνει αυτό σίγουρα έχει ένα ποσοστό επιτυχίας το οποίο δεν μπορεί κανείς να αγνοήσει. Όσο για τους εκπαιδευτές που αγοράζουν έτοιμα σκυλιά για να κατεβάσουν σε αγώνες είναι προς διερεύνηση. Όταν ένα σκυλί εκπαιδευτεί με ένα συγκεκριμένο τρόπο είναι πολύ δύσκολο κάποιος άλλος να συνεχίσει την εκπαίδευση του με τον ίδιο τρόπο ώστε να έχουμε αποτελέσματα αγώνων!!!

Δυστυχώς αυτοί που έχουμε πτυχίο από κάποια σοβαρή σχολή στην Ελλάδα είμαστε λιγότεροι από δέκα. Δεν υπάρχει καν νομικό πλαίσιο πάνω στο οποίο να βασιστεί η άσκηση επαγγέλματος ενός εκπαιδευτή. Στο εξωτερικό υπάρχουν φορείς που μπορεί να εγγραφεί κάποιος όταν τελειώσει τις σπουδές του και έχουν διαβαθμίσεις ανάλογα με τα χρόνια προϋπηρεσίας. Στην Αμερική είναι ο IACP International Association of Canine Professional και στην Αγγλία ο APDT Association of Pet Dog Trainers.

Όσο αφορά τώρα το οικονομικό μέρος πιστέψτε με στην Ελλάδα είναι πολύ πιο φθηνά από ότι στο εξωτερικό.

Τελειώνοντας να σας πω ότι μόνο μια μέθοδος εκπαίδευσης δεν είναι αρκετή γιατί κανένα σκυλί δεν είναι ίδιο με το άλλο. Ο καλός επαγγελματίας πρέπει συνέχεια να ενημερώνετε και να αλλάζει όποιος μένει σταθερός δεν κάνει τίποτα. Καλός εκπαιδευτής είναι αυτός που θα δώσει απαντήσεις στα γιατί σας, αυτός που δεν κακομεταχειρίζεται το σκυλί σας, αυτός που δίνει αποτελέσματα.

Εκείνο που εγώ έχω να σας συμβουλεύσω και αυτό στηρίζετε σε προσωπική εμπειρία που είχα είναι να ΕΙΣΤΕ ΠΑΝΤΑ ΠΑΡΟΝ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ ΣΑΣ.
 


Nemo

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2007
84
0
Θεσσαλονίκη
Rottie, δεν θα άφηνα ποτέ τον σκύλο μου σε "εκπαιδευτικό κέντρο". Η εκπαίδευση μιας βασικής συμπεριφοράς είναι δουλειά 15 λεπτών. Και όταν μιλάμε για εκπαίδευση είναι να καταλάβει το σκυλί μας τι θέλουμε να κάνει. Το αν θα το κάνει συνεχώς και για την υπόλοιπη του ζωή είναι δουλειά του ιδιοκτήτη του.... Οπότε συστήνω η εκπαίδευση να γίνεται ΠΑΝΤΑ παρουσία σας. και αν είναι δυνατόν στον χώρο σας.

"μια μέθοδος εκπαίδευσης δεν είναι αρκετή γιατί κανένα σκυλί δεν είναι ίδιο με το άλλο"

Διαφωνώ.Οι μέθοδοι εκπαίδευσης είναι φιλοσοφία. Ανάλογα με το πια φιλοσοφία ακολουθούμε εφαρμόζουμε διάφορους τρόπους για να το πετύχουμε. Οι χαρακτήρες των σκύλων διαφέρουν. Δουλειά του Εκπαιδευτή είναι να βρεί τον τρόπο που θα εφαρμόσει ΟΧΙ να αλλάξει φιλοσοφία.
 


rational K-9

Member
31 Οκτωβρίου 2006
18
0
Για μένα η μέθοδος εκπαίδευσης που επιλέγει να χρησιμοποιήσει ο καθένας είναι σίγουρα φιλοσοφία! Αν κατάλαβα όμως καλά αυτό που εννοεί η lone wolf είναι ότι κανένα εκπαιδευτικό εργαλείο δεν δουλεύει με κάθε σκυλί και όσα περισσότερα εργαλεία γνωρίζει κανείς να χρησιμοποιεί τόσο καλύτερα αποτελέσματα φέρνει, πράγμα που συμφωνώ απόλυτα! Κατά την γνώμη μου το ότι δε μένει κάποιος κολλημένος σε ένα εργαλείο και χρησιμοποιεί το κατάλληλο για κάθε περίσταση δε σημαίνει απαραίτητα ότι αλλάζει και εκπαιδευτική φιλοσοφία!
 


Nemo

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2007
84
0
Θεσσαλονίκη
Αν μια συμπεριφορά (εντολή) δεν μπορεί να εκπαιδευτεί με τον ένα τρόπο, θα πρέπει να βρούμε άλλο τρόπο να το πετύχουμε. Σ'αυτό συμφωνούμε. Και ο άλλος τρόπος όμως θα πρέπει να βασίζεται στην ίδια φιλοσοφία εκπαίδευσης. Απαιτεί πολύ υπομονή και παρατηρικότητα στον να μπορέσεις να βρεί τον κατάλληλο τρόπο και την κατάλληλη στιγμη. Σίγουρα οι χαρακτηρές των σκύλων διαφοροποιούνται. Η διαφωνία μου είναι στο να ξεκινήσεις να εφαρμόζεις πάνω στο σκυλί σου ότι έχεις διαβάσει στην διαθνή βιβλιογραφία...χωρίς να βασίζεσαι πάνω σε κάποιους κανόνες. "Δεν δοκιμάζεις και το ηλεκτρικό κολλάρο!!!" σου λέει ένας φίλος που κάπου το διάβασε!!! Διαβάζεις το manual και αρχιζεις και συ και του βαράς σοκαρίσματα μήπως διορθωθεί.. Μπα δεν δούλεψε!!! Τι άλλο να δοκιμάσω...Ας ψάξω στο internet να δω τι άλλο υπάρχει στην "αγορά" ..Εγώ τα "εργαλεία" που χρησιμοποιώ είναι τροφή, μπαλάκι, χάδι. Ολα είναι ανταμοιβές...Μπορεί να μήν πετυχω σε κάποιο σκύλο μου να πεπατάει σαν στατιωτάκι δίπλα μου και να με κοιτάει στα μάτια σκοντάφτωντας καθώς περπατάει, αλλά δεν με πειράζει...Θα έχω να σκύλο που έρχεται μαζί μου γιατί το θέλει και χαίρεται γι'αυτό και όχι γιατί με φοβάται..
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
Μπορεί να μήν πετυχω σε κάποιο σκύλο μου να πεπατάει σαν στατιωτάκι δίπλα μου και να με κοιτάει στα μάτια σκοντάφτωντας καθώς περπατάει, αλλά δεν με πειράζει...Θα έχω να σκύλο που έρχεται μαζί μου γιατί το θέλει και χαίρεται γι'αυτό και όχι γιατί με φοβάται..
ωραιος..
 


rational K-9

Member
31 Οκτωβρίου 2006
18
0
''Η διαφωνία μου είναι στο να ξεκινήσεις να εφαρμόζεις πάνω στο σκυλί σου ότι έχεις διαβάσει στην διαθνή βιβλιογραφία...χωρίς να βασίζεσαι πάνω σε κάποιους κανόνες.''

Καταρχήν δεν είπα ότι συμφωνώ με το να παίρνει ο κάθε άσχετος ότι εργαλείο του προταθεί και να προσπαθεί να το εφαρμόσει στο σκύλο του! Αυτό που είπα είναι ότι όσο πιο καταρτισμένος είναι κανείς πάνω σε διαφορετικά εργαλεία τόσο καλύτερα αποτελέσματα είναι σε θέση να φέρει! Ακόμη, ναι σίγουρα η διεθνής βιβλιογραφία δεν σου δίνει σε καμία περίπτωση έναν εκπαιδευμένο σκύλο,ούτε και σε καταρτίζει επαρκώς σε κάποιο εργαλείο. Παρόλα αυτά όμως δεν παύει μαζί με το ίντερνετ , κάποια καλά σεμινάρια και κάποιες καλές σχολές του εξωτερικού να είναι μια καλή αφετηρία πληροφόρησης. Τουλάχιστον κάποιο μέρος της!

"Δεν δοκιμάζεις και το ηλεκτρικό κολλάρο!!!" σου λέει ένας φίλος που κάπου το διάβασε!!!...''

Το ηλεκτρονικό κολάρο είναι και αυτό ένα εργαλείο και κατά την γνώμη μου στα σωστά χέρια μπορεί να κάνει θαύματα όπως επίσης στα λάθος χέρια να καταστρέψει!!! Ο κόσμος και η τεχνολογία εξελίσσεται συνεχώς και μαζί και τα ηλεκτρονικά κολάρα! Τα σημερινά κολάρα δεν έχουν σε τίποτα να κάνουν με τα παλιά! Ξεκίνησαν σας το τελευταίο μέσο συμμόρφωσης του σκύλου με πολύ δυνατό stim! Τα σημερινά ΚΑΛΑ κολάρα έχουν επίπεδα που δεν είναι καν αντιληπτά από ανθρώπους και σκύλους!
Υπάρχουν σήμερα πολλές μέθοδοι που τα χρησιμοποιούν εκτενώς ίσα ίσα για να τραβήξουν την προσοχή του σκύλου, σε συνδιασμό με κλικερς, μπαλάκια, τροφή κλπ!!! Ειδικότερα βοηθάνε σε σκυλιά για άτομα με ειδικές ανάγκες που οι άνθρωποι που τα έχουν υστερούν σε ευκινησία των χεριών ! Άκόμη χρησιμοποιούνται σε κουφά ή τυφλά σκυλιά και σκυλιά της αστυνομίας με μοναδικό τρόπο!!!!!!!!!!!
Όσο για το ότι προκαλούν φόβο και στρες στο σκυλί φανταστείτε τα σκυλιά του Bart Bellon (παγκόσμιου πρωταθλητή του βέλγικου ρινγκ ) αν θα μπορούσαν ποτέ από φόβο να κερδίσουν παγκόσμιους τίτλους!!! ¨Όποιος είχε την ευκαιρία να δεί από κοντά εκπαιδεύσεις με τα κολάρα αυτά μπορεί να το επιβεβαιώσει!
Φυσικά και τα κολάρα αυτά δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται από κανέναν χωρίς την κατάλληλη κατάρτιση και εκπαίδευση!!!
Ας μη γελιόμαστε!!! Ο άνθρωπος που θέλει να φερθεί βίαια σε ένα ζώο θα το κάνει ανεξάρτητα από το τι εργαλείο χρησιμοποιεί!!!!!
 


Nemo

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2007
84
0
Θεσσαλονίκη
Συμφωνώ πως σε κάποιους χαρακτήρες ο "πόνος" αντέχεται" και βγαίνει αποτέλεσμα...Αλλά πόσοι σκύλοι είναι αυτοί??? Είναι το δικό μου ? είναι της γειτόνισας???
Απλά θα πρέπει να σκεφτούμε πως δεν μπορούν όλα τα σκυλιά να γίνουν πρωταθλητές...ή να γίνουν το υποκατάστατο του προσωπικού μας θέλω???
 


S

SwkDoG

Guest
Μα βρέ Nemo που αναφέρθηκε ο πόνος στη δημοσίευση της rational K-9?!!... :shock:

Είπε για
Τα σημερινά ΚΑΛΑ κολάρα έχουν επίπεδα που δεν είναι καν αντιληπτά από ανθρώπους και σκύλους!
Μίλησε για
άτομα με ειδικές ανάγκες που οι άνθρωποι που τα έχουν υστερούν σε ευκινησία των χεριών ! Άκόμη χρησιμοποιούνται σε κουφά ή τυφλά σκυλιά και σκυλιά της αστυνομίας με μοναδικό τρόπο!!!!!!!!!!!
Και ανέφερε πως
Όσο για το ότι προκαλούν φόβο και στρες στο σκυλί φανταστείτε τα σκυλιά του Bart Bellon (παγκόσμιου πρωταθλητή του βέλγικου ρινγκ ) αν θα μπορούσαν ποτέ από φόβο να κερδίσουν παγκόσμιους τίτλους!!!
Ούτε πόνος,ούτε ξύλο,ούτε "υποκατάστατο του προσωπικού μας θέλω"!!...
 


rational K-9

Member
31 Οκτωβρίου 2006
18
0
Οκ! Το γεγονός του ότι αυτά που έχεις ακούσει γύρω από το κολάρο είναι ότι προκαλεί σίγουρα ‘’πόνο΄΄ δεν σημαίνει ότι απαραίτητα είναι και αλήθεια! Ακόμη , το να έχεις δει κάποιους να το χρησιμοποιούν προκαλώντας πόνο δεν σημαίνει ότι φταίει το ίδιο το εργαλείο! Ξέρεις πόσα σκυλιά και ιδιοκτήτες έχω δει που μετά από ‘’θετική’’ εκπαίδευση συνέχισαν να ψάχνουν εκπαιδευτές? Τι σημαίνει αυτό? Ότι η φταίει η μέθοδος η το κλικερ ή το ότι κάποιος δεν ξέρει να τα χρησιμοποιεί! Μάλλον το δεύτερο! Χωρίς να προσπαθώ να σε πείσω για κάτι μπορείς να μπείς στο www.youtube.com και να πατήσεις fyduska! Εκεί θα δείς κάποια σκυλιά (φυλές) που σίγουρα δεν θα άντεχαν τον ‘’πόνο’’…!
Τέλος το ότι αναφέρθηκα στον Bart Bellon δε σημαίνει ότι η επιδίωξη μου είναι να κάνω τα σκυλιά μου πρωταθλητές! Η επιδίωξη μου είναι να ζω καλύτερα με τα σκυλιά μου ανεξάρτητα αν αυτό χρειαστεί να το πετύχω με το κλικερ ή με ένα ηλεκτρικό κολάρο! Ο φόβος και η βία δεν έχουν καμία θέση για μένα σε κανένα σύστημα εκπαίδευσης γιατί απλά η βία φέρνει βία και το κυριότερο δεν χρειάζεται!!!
Καλή επιτυχία στα σκυλιά και το έργο σας!
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
Η επιδίωξη μου είναι να ζω καλύτερα με τα σκυλιά μου ανεξάρτητα αν αυτό χρειαστεί να το πετύχω με το κλικερ ή με ένα ηλεκτρικό κολάρο!
μα αυτη ειναι και μια κυρια διαφορα μας! για εμας Ο ΣΚΟΠΟΣ ΔΕΝ ΑΓΙΑΖΕΙ ΤΑ ΜΕΣΑ!
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3