Είσοδος σκύλων σε εστιατόρια


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.882
Εγώ πάντως, το μόνο που χρειάζομαι για να απολαύσω το φαγάκι μου οπουδήποτε (και εγώ και όλοι γύρω μου) με οποιονδήποτε καιρό, αν αναγκαστικά πρέπει να έχω, τα σκυλιά μου μαζί (γιατί δεν έχω καμιά κάψα, να τα έχω παντού και πάντα μαζί), είναι θέση parking που να την βλέπω από κει που κάθομαι. Αυτή είναι η μόνη απαιτούμενη προυπόθεση, για να κάτσω κάπου.

Τα λοιπά πρακτικά θέματα είναι βέβαια όσα αναφέρει ο @ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ κι ακόμη περισσότερα, που είναι αστείο να λέμε πως δεν υπάρχουν, όταν στην άλλη άκρη του λουριού, είναι Ελληνας ιδιοκτήτης.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Ένα πρακτικό είναι η παρουσία άλλων σκύλων. Είχα βρεθεί στο Καβούρι σ' αυτές τις καντίνες με τα τραπεζάκια δίπλα στην θάλασσα και πήγαμε σε τραπέζι με τον Άργο. Ήρθε σε άλλο τραπέζι ποιο πέρα οικογένεια με δύο ματλεζάκια και ήταν συνέχεια στην τσίτα με γαβγίσματα προς τον δικό μου. Δεν περάσαμε καλά όχι μόνο εμείς αλλά και οι άλλοι θαμώνες παρότι ο Άργος έμεινε αμίλητος. Οι υπόλοιποι θα μπορούσαν να μας την πουν άνετα και θα είχαν δίκιο. Έπρεπε να φύγω εγώ ή να ζητήσω σ' αυτούς να φύγουν ;

Αν τιναχτεί μια φορά θα γεμίσουν τρίχες τα γύρω τραπέζια.

Αν υπάρχουν μικρά παιδιά που περιφέρονται εύκολα μπορεί να συμβεί ατύχημα. Να πω σε γονείς να τα δέσουν στην καρέκλα ;

Για εμένα είναι πολύπλοκο θέμα και δεν είναι άσπρο - μαύρο. Εξαρτάται από το πού - πότε - ποιος κλπ.
Μονο εδω στην ελλαντα υπάρχουν αυτού του είδος προβληματισμοι παντος!
Στην γερμάνια, Αυστρία κλπ, όπου πας όντος παντού με σκύλο, δεν υπάρχουν άλλα σκυλιά, παιδιά, αλλεργικοί? Και εκεί τα σκυλιά έχουν τρίχες!

Ούτε και εγω δεν τα παίρνω μαζί σε καθε μου έξοδο- άλλα εχει τύχει να είμαστε στο δρόμο ολη μέρα και να θέλουμε να κάτσουμε να φάμε κάπου σαν ανθρωποι! Δεν γίνεται εδω πέρα!~

Χθες διάβασα και στην σελίδα της Ioanna Maria Gertsou, οτι ιδιοκτήτης κινηματογραφου στο Χαλάνδρι απαγόρευσε την είσοδο σε σκύλο οδηγό! Μέχρι στο ΑΤ έφτασαν και αυτός παρόλα αυτά επέμενε!
Εκεί πρέπει πια να πέσουν γερά πρόστιμα!!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Μονο εδω στην ελλαντα υπάρχουν αυτού του είδος προβληματισμοι παντος!
Στην γερμάνια, Αυστρία κλπ, όπου πας όντος παντού με σκύλο, δεν υπάρχουν άλλα σκυλιά, παιδιά, αλλεργικοί? Και εκεί τα σκυλιά έχουν τρίχες!
E ναι μπορείς να πάθεις αλλεργία αλλά δεν σε πειράζει που η άλλη μαγειρεύει και σερβίρει χωρίς σκουφί, που το ποτήρι σου έχει υπολείμματα από το κραγιόν της προηγούμενης πελάτισσας ή το νύχι του σερβιτόρου έχει το μαυράκι του...:LOL:
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Το περασμένο καλοκαίρι είμασταν στη Χαλκιδική και με τα τρία μας καμάρια. Δεν θέλαμε να τα αφήνουμε μόνα τους στο ξενοδοχείο οπότε παντού τα παίρναμε μαζί μας. Και νόμιζα ότι θα τρώμε μόνο σε καντίνες αλλά έκανα λάθος - σε 95% των μαγαζιών μας άφησαν να κάτσουμε και να φάμε. Εντάξει, μιλάμε βέβαια για εξωτερικούς χωρους αλλά γεμάτους με κόσμο. Πάντως τα πουλάκια μου είχαν παραδειγματική συμπεριφορά.

przy stole.jpg
 


Εriana

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2019
283
905
Μια παρατηρηση. Συχνα εχουμε καθισει σε εστιατοριο εντος και εκτος εστιατοριου, να φαμε και ειναι και ο σκυλακος μαζι μας. Κανεις δεν εχει ενοχληθει, αντιθετως τον καλοδεχονται, κανεναν δεν εχουμε ενοχλησει. Εχω υποθεσει μαλλον ορθως, οτι μικροσωμα σκυλακια, που παραπεμπουν υποσυνειδητα στα λουτρινα παιχνιδια της χαμενης παιδικης μας ηλικιας, ειναι πολυ πιο ελκυστικα και ευπροσδεκτα οπουδηποτε και δεν συνδεονται αυτοματα με αισθηματα φοβου, απειλης, κινδυνου η αρρωστιας. Μεχρι και εδω γινονται δυσμενεις διακρισεις. Να τα λεμε κι αυτα.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Το βασικο πρόβλημα ειναι οι ελληνες καφροι ιδιοκτήτες.Ολα τα αλλα λυνονται.

Και εφοσον δεν υπαρχει βελτιωση και συμμορφωση στη νομοθεσια ουτε καν σε εξωτερικους χωρους, (τα λυνουν να χοροπηδανε στον κοσμο, δε μαζευουν σκατα κ.τ.λ) και γενικα σεβασμος προς τους αλλους συμπολιτες μας ....δε προκειται ποτε να αποκτησουν δικαιωματα τα σκυλια σε αυτον τον τοπο.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Το βασικο πρόβλημα ειναι οι ελληνες καφροι ιδιοκτήτες.Ολα τα αλλα λυνονται.

Και εφοσον δεν υπαρχει βελτιωση και συμμορφωση στη νομοθεσια ουτε καν σε εξωτερικους χωρους, (τα λυνουν να χοροπηδανε στον κοσμο, δε μαζευουν σκατα κ.τ.λ) και γενικα σεβασμος προς τους αλλους συμπολιτες μας ....δε προκειται ποτε να αποκτησουν δικαιωματα τα σκυλια σε αυτον τον τοπο.
Δεν είναι μόνο οι ιδιοκτήτες. Είναι και οι πελάτες.

Τώρα σε συνοικιακό μάρκετ με ελάχιστα τρόφιμα κ αυτά προ-συσκευασμένα (δλδ σαλαμοκάσερα τυποποιημένα, κανα δυο συσκευασίες μπαρμπαστάθη κτλ) κάνανε μπροστά μου χοντρή μανούρα που είχε μπει ένας πριν με σκυλί και τώρα να κι άλλος (εγώ) γιατί θα πάθουν κάτι με τα σκυλιά κι αυτοί και τα παιδιά τους και η πόλη όλη θα θρηνήσει θύματα από το outbreak επειδή ΠΟΥΛΑΕΙ 2 ΜΠΑΝΑΝΕΣ Κ 3 ΜΗΛΑ το μαγαζί κ είναι ανοιχτά τρόφιμα σε 2 καλαθάκια και το σκυλί δίπλα τους αποτελεί υγειονομικό κίνδυνο. Που απέναντι ακριβώς από το μαρκετάκι είναι 2 μανάβικα ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΦΡΟΥΤΑ Κ ΤΑ ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΕΞΩ ΣΤΟ ΚΑΥΣΑΕΡΙΟ Κ ΤΟ ΟΛΟ ΤΟ ΧΛΕΠΙΔΙ ΠΟΥ ΠΕΦΤΕΙ ΠΑΝΩ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΑ, ΑΠΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙΑ Κ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΥΣΑΕΡΙΟ ΤΟΥ ΚΕΝΤΡΙΚΟΥ ΔΡΟΜΟΥ ΣΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ, κ τα οποία ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΟΥΝ ΚΛΕΙΣΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ Η ΟΥΡΑ ΤΩΝ ΣΚΥΛΙΩΝ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΝΕ ΤΑ ΞΕΣΚΟΝΙΖΕΙ.

Logic. Μάλλον ο μπάρμπας δεν τα πλένει τα φρούτα κ τα λαχανικά, τα τρώει έτσι, με το φυτοφάρμακο.

Αλλά όχι. Το μαρκετάκι ΠΟΥ ΤΑ ΧΕΙ ΟΛΑ ΣΥΣΚΕΥΑΣΜΕΝΑ ήταν υγειονομικός κίνδυνος που άφηνε έναν άνθρωπο να πάρει ένα γάλα όπως έβγαζε το σκυλί του βόλτα. Που καθόμασταν μια ουρά 8 ατόμων κ ακούγαμε στωικά το ΜΠΕΤΟΒΛΑΚΑ να παραληρεί ήταν οκ. Κ να λέει στο τέλος "να οριστε, αφήνουν υγρά" - που ήταν 2 σταξιές σάλιο του Άρη στο ΠΑΤΩΜΑ σε 42 βαθμούς θερμοκρασία που δεν άντεξε και έκατσε κάτω όση ώρα παραληρούσε ο βλάκας και πέταξε λίγο τη γλώσσα έξω γιατί είχε σκάσει τόση ώρα.

Και τώρα το μαρκετάκι φοβάται μην τους κάνουν πάλι ιστορία κ δε μπαίνουμε. Σιχτίρ.

Κι ο ιδιοκτήτης έχει ένα όριο από το πόσους μαλάκες μπορεί να παλέψει.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Στις γιορτες ειχα ανεβει Θεσσαλονικη με τον σκυλο και η εκει παρεα μου προτεινε να παμε σε μαγαζι που δεχοταν σκυλια μεσα. Εγω απορησα, γιατι γνωριζω πως ο νομος ειναι ξεκαθαρος και δεν εχει αλλαξει. To make the long story short, πηγαμε, βρηκαμε ενα τραπεζι διπλα στην εισοδο και βολεψα τον δικο μου στην γωνια, για να μην ενοχλει και να ενοχλειται οσο το δυνατον λιγοτερο. Η ανταποκριση από τον κοσμο ηταν καθολικα θετικη. Βεβαια, το μαγαζι ηταν αρκετα προοδευτικο και το κοινο του ηταν αποκλειστικα νεολαια, ενω μπηκαν-βγηκαν και αλλα σκυλακια οση ωρα ημασταν εκει.
Αφου το εζησα λοιπον, η αποψη μου ειναι η εξης:
Αν ο δικος μου δεν καθοταν αμερημνος στο καθε αλλο τετραποδο που περνουσε σε αποσταση 1 μετρου και τα μικρα τον επαιρναν χαμπαρι, πιστευει κανεις οτι θα ηταν μια ευχαριστη εμπειρια για ολους τους παραβρισκόμενους; προφανως και οχι! Στην Ελλαδα ΔΕΝ γινεται να εχουμε σκυλια μεσα σε τετοιους χωρους.-
Οι λογοι προφανεις και εχουν αναλυθει

Μια παρατηρηση. Συχνα εχουμε καθισει σε εστιατοριο εντος και εκτος εστιατοριου, να φαμε και ειναι και ο σκυλακος μαζι μας. Κανεις δεν εχει ενοχληθει, αντιθετως τον καλοδεχονται, κανεναν δεν εχουμε ενοχλησει. Εχω υποθεσει μαλλον ορθως, οτι μικροσωμα σκυλακια, που παραπεμπουν υποσυνειδητα στα λουτρινα παιχνιδια της χαμενης παιδικης μας ηλικιας, ειναι πολυ πιο ελκυστικα και ευπροσδεκτα οπουδηποτε και δεν συνδεονται αυτοματα με αισθηματα φοβου, απειλης, κινδυνου η αρρωστιας. Μεχρι και εδω γινονται δυσμενεις διακρισεις. Να τα λεμε κι αυτα.
Τον δικο μου παντως, οσες φορες τον εχω στον εξωτερικο χωρο του μαγαζιου, δεν εχει υπαρξει καμια αντιδραση φοβου, απειλης, κινδυνου η αρρωστιας. Το πολύ πολυ μια επιφυλαξη, μεχρι να διαπιστωσουν οτι δεν προκειται για αρκουδα, αλλα για ενα νορμαλ σκυλο.

Γενικα ομως,αυτο το θεμα της διακρισης λογω μεγεθους, το εχω θιξει ξανα οτι ειναι αβασιμο και με εκνευριζει παρα πολυ.
 


Εriana

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2019
283
905
[QUOTE="Haris Drazen, post: 948468, member: 17664"Τον δικο μου παντως, οσες φορες τον εχω στον εξωτερικο χωρο του μαγαζιου, δεν εχει υπαρξει καμια αντιδραση φοβου, απειλης, κινδυνου η αρρωστιας. Το πολύ πολυ μια επιφυλαξη, μεχρι να διαπιστωσουν οτι δεν προκειται για αρκουδα, αλλα για ενα νορμαλ σκυλο.

Γενικα ομως,αυτο το θεμα της διακρισης λογω μεγεθους, το εχω θιξει ξανα οτι ειναι αβασιμο και με εκνευριζει παρα πολυ.[/QUOTE]

Διευκρινιστικα, ρωταω. Τι θεωρειτε αβασιμο; ειναι αβασιμος ο ισχυρισμος οτι γινεται διακριση μεταξυ μικροσωμων μαλλιαρων σκυλων και μεγαλοσωμων; Κατα τη γνωμη σας δεν γινεται; η οτι ειναι αβασιμη η αποψη, η οποια θεωρει οτι τα μικροσωμα σκυλια ειναι ακινδυνα και θα συμπεριφερθούν καλυτερα σε εναν κλειστο χωρο, οπως πχ. το εστιατοριο;
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Τι θεωρειτε αβασιμο;
οτι ειναι αβασιμη η αποψη, η οποια θεωρει οτι τα μικροσωμα σκυλια θα συμπεριφερθούν καλυτερα σε εναν κλειστο χωρο, οπως πχ. το εστιατοριο;
Αυτό επακριβώς, 1000%!
Και το υποστηριζω συμφωνα με ο,τι βλεπω γυρω μου. Η γενικη νοοτροπια ειναι "ελα μωρε, τι να σου κανει ο Μπουμπης" και κανενας ιδιοκτητης μικροσωμο σκυλου δεν τον εκπαιδευει ουτε στα βασικα. Λογω μεγεθους τα μικρα σκυλια φοβουνται και βγαζουν (φυσιολογικη) αντιδραση σε καθε ερεθισμα. Οταν αυτο γινεται ανεξελεγκτα, για ολους τους γυρω αυτη η κατασταση ειναι τρομερα ενοχλητικη. Εκτος απο τους ιδιοκτητες τους βεβαια, που βρισκουν χαριτωμενη τη μεταμορφωση του τετραποδου τους σε δαιμονα...
Επιπλεον θεωρω πως ο ιδιοκτητης μεγαλοσωμου σκυλου εχει την επιγνωση, την αισθηση ευθυνης,την σοβαροτητα και την εμπειρια να κρινει,αν ο σκυλος του θα δημιουργησει προβλημα σε εναν χωρο με ειδικες και συγκεκριμενες συνθηκες, για να αποφασισει αν θα παρει τελικα τον σκυλο μαζι του ή οχι.
Φυσικα υπαρχουν και οι απολυτα ηλιθιοι ιδιοκτητες και σε αυτην την περιπτωση , αλλα σιγουρα ειναι αντιστροφως αναλογα τα ποσοστα σε σχεση με τα μικροσωμα...
Εσυ ποσα μικροσωμα σκυλια εχεις δει με ισορροπημενο χαρακτηρα και σωστη συμπεριφορα και ποσα μεγαλοσωμα;
 
  • Like
Reactions: noni_papa


Εriana

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2019
283
905
Αυτό επακριβώς, 1000%!
Και το υποστηριζω συμφωνα με ο,τι βλεπω γυρω μου. Η γενικη νοοτροπια ειναι "ελα μωρε, τι να σου κανει ο Μπουμπης" και κανενας ιδιοκτητης μικροσωμο σκυλου δεν τον εκπαιδευει ουτε στα βασικα. Λογω μεγεθους τα μικρα σκυλια φοβουνται και βγαζουν (φυσιολογικη) αντιδραση σε καθε ερεθισμα. Οταν αυτο γινεται ανεξελεγκτα, για ολους τους γυρω αυτη η κατασταση ειναι τρομερα ενοχλητικη. Εκτος απο τους ιδιοκτητες τους βεβαια, που βρισκουν χαριτωμενη τη μεταμορφωση του τετραποδου τους σε δαιμονα...
Επιπλεον θεωρω πως ο ιδιοκτητης μεγαλοσωμου σκυλου εχει την επιγνωση, την αισθηση ευθυνης,την σοβαροτητα και την εμπειρια να κρινει,αν ο σκυλος του θα δημιουργησει προβλημα σε εναν χωρο με ειδικες και συγκεκριμενες συνθηκες, για να αποφασισει αν θα παρει τελικα τον σκυλο μαζι του ή οχι.
Φυσικα υπαρχουν και οι απολυτα ηλιθιοι ιδιοκτητες και σε αυτην την περιπτωση , αλλα σιγουρα ειναι αντιστροφως αναλογα τα ποσοστα σε σχεση με τα μικροσωμα...
Εσυ ποσα μικροσωμα σκυλια εχεις δει με ισορροπημενο χαρακτηρα και σωστη συμπεριφορα και ποσα μεγαλοσωμα;
Αν και ειμαι με μικροσωμο σκυλο, συμφωνω καθ' ολα μαζι σας. Και στο δρομο ακομη εχω παρατηρησει οτι οι ιδιοκτητες με μεγαλους σκυλους συμπεριφερονται πολυ πιο υπευθυνα απεναντι στον δικο μου απ ο,τι ιδιοκτητες μικροσωμων.
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf