Εισαγωγή σκύλου στην Ελλάδα


christos79

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2011
633
27
Καλησπέρα σε όλους!

Χρειάζομαι και εγώ την βοήθειά σας γιατί έχω μπλέξει λίγο με τις αεροπορικές!
Έχω βρει το κουτάβι που λογικά θα πάρω και ο εκτροφέας είναι στην Ιταλία.
Θέλω να πάω εγώ ο ίδιος να το πάρω και να το φέρω εδώ αεροπορικώς.
Το πρόβλημα είναι ότι το κουτάβι ο εκτροφέας μου είπε να πάω να το πάρω γύρω στις 20/12 όπου θα είναι 2 μηνών και 1 εβδομάδας.
Πήρα τις αεροπορικές εταιρίες aegean & olympic το ίδιο είναι και alitalia και μου είπαν ότι δεν μπορουν να μου βγάλουν εισιτήριο γιατί το κουτάβι είναι κάτω των 3 μηνών.
Διάβασα όσα γράφετε ότι το 3 μήνες δεν ισχύει αλλά εμένα δεν μου βγάζουν εισιτήριο και αναρωτιέμαι εάν άλλαξε κάτι στην διαδικασία!
Εάν γνωρίζει κάποιος να με βοηθήσει θα ήμουν υπόχρεως
ευχαριστώ πολύ
 




christos79

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2011
633
27
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!
Στο τηλέφωνο μου είπαν ότι πρέπει να έχει κλείσει 3 μήνες!
Ότι να ναι είναι και αυτοί!!

Βέβαια εμένα θα είναι 9 εβδομάδων αλλά οκ θα δω τι θα κάνω!
Απλά θα ήταν ιδανικό να το πάρω γύρω στις 20 για να έχω 10 μέρες χωρίς δουλειά να μπορώ να κάνω όσα πρέπει για να μπορεί μετά να μένει μόνο του όταν λείπω στην δουλειά!
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Ναι,αλλα πρεπει να τους πεις πως στον κανονισμο σας λετε οτι πρεπει να ειναι 7 εβδομαδων το λιγοτερο.
Να το κοιταξουν λιγο καλυτερα για να μην εχεις προβλημα και εσυ.
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Για τους Ιταλούς το κατοικίδιο πρέπει να έχει εμβολιαστεί για λύσσα, να έχει διαβατήριο και να είναι 3 μηνών.

Η Ολυμπιακή δεν πετάει για Ιταλία.
Μόνο η Aegean, η Alitalia και η Airone δεχονται ζώα. Η τελευταία είναι η πιο οικονομική απο όλες στη μεταφορά ζώου στην καμπίνα και του κλείνεις εισιτήριο online, μαζί με το δικό σου (στις επιλογές για ασφάλεια κλπ θα το βρεις). Δε χρειάζεται να ελεγξεις αν υπάρχει διαθεσιμότητα.
Εδω ειναι ο κανονισμός τους για ζώα.
Η alitalia και η aegean θέλουν να κάνεις κράτηση για το σκύλο και μετά να κλείσεις και το δικό σου εισιτήριο, γιατί μπορεί να βρεις θεση, αλλά να μην έχουν αλλη για pet, και να πρέπει να αλλάξεις το δικό σου με πρόστιμο.
Σε συμφέρει για το καλό του ζώου να πάρεις απευθείας πτήση, όχι με ανταπόκριση.
Από πού θα πάρεις το σκυλάκι και πότε; Αν θέλεις μου στελνεις και πμ. να σε βοηθήσω, μιας και τα έχω μάθει νερό πλέον.
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Veronica δεν βοηθας κι εμενα?
απο 01/01/2012 ακουσα οτι αλλαζει ο κανονισμος κι οτι το κουταβι σε χωρες που ζητουν εμβολιο λυσσας το κουταβι εμβολιαζεται στους 3 μηνες και πρεπει μετα να περασουν 21 ημερες για να ταξειδεψει...:(
η ερωτηση μου ειναι οταν η χωρα που καποιος θα φερει το κουταβι ειναι χωρα "καθαρη" βασει νομου απο λυσσα ισχυει το ιδιο?
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Λες για χώρες όπως η Αγγλία; Με σιγουριά θα ξέρω το Πάσχα, αλλά επειδή το έψαξα μήπως χρειάζομαι να κάνω άλλα εμβολια και εξετάσεις, διάβασα αυτό και γραφει για χωρες σαν τη δική μας ισχύουν οι 21 μέρες που λες. Για χώρες με περισσότερους κινδύνους θέλουν να έχει περάσει ένα τρίμηνο απο τις εξετάσεις.
Περιμένω κι εγω με αγωνία να δω το πλήρες σχέδιο, όπως θα μπει στις σελίδες των εταιρειών. Το άνωθεν το πήρα με ανακατευθυνση απο την british airways.
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Λες για χώρες όπως η Αγγλία; Με σιγουριά θα ξέρω το Πάσχα, αλλά επειδή το έψαξα μήπως χρειάζομαι να κάνω άλλα εμβολια και εξετάσεις, διάβασα αυτό και γραφει για χωρες σαν τη δική μας ισχύουν οι 21 μέρες που λες. Για χώρες με περισσότερους κινδύνους θέλουν να έχει περάσει ένα τρίμηνο απο τις εξετάσεις.
Περιμένω κι εγω με αγωνία να δω το πλήρες σχέδιο, όπως θα μπει στις σελίδες των εταιρειών. Το άνωθεν το πήρα με ανακατευθυνση απο την british airways.
Σε ευχαριστω....Ναι οπως η Αγγλια, Σουηδια κλπ. κι εγω κατα τον Απριλη με βλεπω να το χρειαζομαι το πλανο...πρεπει να δουλεψει ο εκτροφεας σε αυτη τη περιπτωση πολυ την κοινωνικοποιηση....γιατι σχεδον 4 μηνων πλεον θα φερνουμε το κουταβι....
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Aπο την KLΜ με αγαπη :) :p

Travel documents and health certificates

A number of documents are required when transporting your pet. These should be in English.
  • Your pet needs a valid health certificate signed by a qualified vet. The certificate should be issued between two and eight days prior to departure.
  • Your pet must be at least 10 weeks old on the day of travel. Extra rules often apply to pups up to 12 weeks. As these may vary from country to country, we advise you contact the embassy of the country you are travelling to.
  • The animal must be accompanied by a valid certificate stating that it has been inoculated for rabies at least 21 days before departure.
  • Are you travelling to a destination outside the European Union? If so, we recommend you check with the local embassy in plenty of time regarding the rules and health certificates required when importing pets.
  • Pets travelling within the European Union must have a microchip and an official EU pet passport. This passport should be issued by a qualified vet. It should contain the following details:


  • 1Name and address of the owner
  • 2A description of the pet, such as colour of coat
  • 3Type of identification: microchip
  • 4The date and brand of the rabies vaccine
  • 5Serological test for rabies
  • 6Proof of tick treatment
  • 7Proof of treatment for echinococcus
  • 8Other vaccinations
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Από τη μια έχουμε τους κανονισμούς της χώρας προορισμού και από την άλλη αυτούς της αεροπορικής εταιρίας.

Για Ελλάδα το κουτάβι μπορεί να ταξιδέψει χωρίς εμβόλιο λύσσας πριν κλείσει τους 3 μήνες με πιστοποίηση γιατρού ότι η μάνα είναι εμβολιασμένη και ότι μέχρι εκείνη τη στιγμή έμενε με την τοκετομαδα και δεν ήρθε σε επαφή με άγρια ζώα. Μετά τους 3 μήνες πρέπει να έχει κάνει αντιλυσσικό και να έχουν περάσει 21 ημέρες για να ταξιδέψει. Το αντιλυσσικό της Pfizer επιτρέπεται από 12 εβδομάδες. Οπότε το νωρίτερο που μπορεί να ταξιδέψει είναι 15 εβδομάδες.
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
οταν λες για Ελλαδα εννοεις προς Ελλαδα απο χωρα της EU με αυτο το κανονισμο?

μπορεί να ταξιδέψει χωρίς εμβόλιο λύσσας πριν κλείσει τους 3 μήνες με πιστοποίηση γιατρού ότι η μάνα είναι εμβολιασμένη και ότι μέχρι εκείνη τη στιγμή έμενε με την τοκετομαδα και δεν ήρθε σε επαφή με άγρια ζώα.

ποια ειναι η πηγη μου λες Αλεξια? και τελικα οταν η αεροπορικη λεει αλλα τι κανουμε?
I am lost :(
 








Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
ο νομος διαβαστηκε προσεχτικα και τυπωθηκε για να μην εχουμε παρατραγουδα...
Δηλ. να μην ρωτησω την αεροπορικη Αλεξια? ο νομος ειναι ενας και υπακουν σε αυτον ολες οι εταιριες? δεν μιλω για τους κανονισμους στο αεροσκαφος κλπ για τις απαιτησεις της ηλικιας και υγειας του ζωου μιλω...
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Λογικα θα πρεπει να ειναι τσιπαρισμενο και να συνοδευεται ή απο την μητερα του, η οπιοα θα πρεπει να ειναι εμβολιασμενη κατα της λυσσας- η να συνοδευεται απο ενα χαρτι κτηνιατρου, οτι απο την γεννηση του κρατηθηκε στε ελεγμενο χορο και δεν ηρθε σε επαφη με αγρια ζωα, που θα μπορουσαν να φερουν τον ιο της λυσσας.

Διαβασε στο κεφαλαιο ΙΙ Αρθρο 5- 2η παραγραφος.
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CONSLEG:2003R0998:20081122:EL:PDF
παραθετω και το ομοιο εγγραφο εις την Αγγλικην για τυχον αποστολη του στον ξενο εκτροφεα...

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CONSLEG:2003R0998:20100618:EN:PDF
 


miminoula

Well-Known Member
26 Νοεμβρίου 2011
1.339
9
43
Κερατσίνι - Νίκαια
www.facebook.com
Το δικό μου ήρθε με βιβλιάριο... από Ουγγαρία... τα χαρτιά της θα τα παραλάβω σε καμία 10αριά μέρες... και εδώ αρχίζουν τα παράλογα... :rolleyes:

Στο βιβλιάριο υπήρχε σφραγίδα ότι έχει κάνει Αντιλυσσικό εμβόλιο, ο γιατρός της μου είπε ότι δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση και πως είναι πλαστή η συγκεκριμένη σφραγίδα γιατί 2 μηνών που το πήρα δεν γίνεται να του κάνουν τέτοιο εμβόλιο!

Τώρα η ειρωνεία είναι πως στο βιβλιάριο της, αναγράφεται η σωστή ημερομηνία γέννησης... άρα φαντάζομαι ότι υπήρχε μηδέν γνώση σε αυτούς που έκαναν τον έλεγχο για να διαπιστώσουν ότι είναι πλαστή η σφραγίδα; :confused:

Επίσης... ένα άλλο παράλογο... μου είπαν άλλη τιμή για τα χαρτιά της... καθώς μου είπαν ότι προέρχεται από γονείς με pedigree και μάλιστα αναφέρθηκαν σε πρωταθληματικά σκυλιά! Αν και ήταν σημαντική η διαφορά τιμής, εγώ τα ζήτησα... και μετά με ενημέρωσαν ότι δεν μπορώ να έχω αυτά τα χαρτιά γιατί ... δεν δηλώθηκε η γέννα!!! :mad:

και ΟΚ έχω μπερδευτεί ! τι χαρτιά δηλαδή θα μου στείλουν που να δείχνουν το τι κ το πως?
έκανα αυτή την ερώτηση και πήρα απάντηση ότι θα πάρω των γονιών της χαρτιά που δείχνουν την καθαρότητα κτλ ...

ΟΚ και εγώ με την λογική αυτή πώς ξέρω ότι αυτοί θα είναι οι γονείς της;

Α... και επειδή είχα εκνευριστεί απεριόριστα και όλα αυτά τα μάθαινα όσο κρατούσα αγκαλιά μου την Angie και σαφώς δεν έπαιζε για κανένα λόγο να πω... πάρτε την πίσω δεν την θέλω γιατί δεν έχει αυτά που μου είπατε... τους έκραξα! Το αποτέλεσμα ήταν να μου κάνουν "δώρο" αυτά τα χαρτιά!!!! Συγκινήθηκα... Μα δεν έχω ιδέα τι χαρτιά είναι αυτά!!!

και πριν με κράξετε... ΝΑΙ έκανα λάθος επιλογή του τρόπου απόκτησης της... λάθος που δεν σκοπεύω να επαναλάβω στην απόκτηση του 2ου που θέλω και το ψάχνω πλέον με ελληνικά εκτροφεία... ;)
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
δεν ειναι απαραιτητο να το παρεις απο Ελληνικο εκτροφειο....αν και καλα θα κανεις εφ'οσον ο Ελληνας ειναι σωστος εκτροφεας...για να ενισχυσεις και τη κυνοτεχνια στην Ελλαδα.
Θελω να πω μπορεις να το φερεις ο ιδιος το κουταβι απο εκτροφειο του εξωτερικου...απο αξιοπιστο εκτροφεα....γι'αυτο ψαχνομαστε κι εμεις....
 


miminoula

Well-Known Member
26 Νοεμβρίου 2011
1.339
9
43
Κερατσίνι - Νίκαια
www.facebook.com
Θελω να πω μπορεις να το φερεις ο ιδιος το κουταβι απο εκτροφειο του εξωτερικου...απο αξιοπιστο εκτροφεα....γι'αυτο ψαχνομαστε κι εμεις....
ΒΟΥΝΟ μου φαίνεται αυτό... Δεν θα ξέρω την γλώσσα, δεν ξέρω τόσα για να καταλάβω αν με κάνει μεροκάματο!
Εδώ δεν βγάζεις άκρη με την φερεγγυότητα του Έλληνα εκτροφέα και είσαι δύσπιστος... πώς να μην είσαι με κάποιον που θα δεις σε ένα τελείως ξένο περιβάλλον...

Ήδη έχουμε κάνει αρκετές επαφές με ελληνικά εκτροφεία, ελπίζω πώς θα βρεθεί η σωστή παρέα για το μωρό μας... δίχως λάθη αυτή την φορά! :)
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3