Εισαγωγή σκύλου στην Ελλάδα


Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
Το κλουβάκι (μα΄ζι με το σκυλί) δεν θα το έχεις εσύ μαζί σου σαν αποσκευή χειρός, στο Check-In θα στο πάρουν και θα πάει να ελεχθεί με σκάνερ χειρός και μετά θα το πάει κάποιος απο την εταιρεία που πετάς στην είσοδο του αεροσκάφους για να το παραλάβεις όταν φτάσεις εκεί.
 


Oberon

Well-Known Member
2 Οκτωβρίου 2010
188
1
Αθήνα
Το κλουβάκι (μα΄ζι με το σκυλί) δεν θα το έχεις εσύ μαζί σου σαν αποσκευή χειρός, στο Check-In θα στο πάρουν και θα πάει να ελεχθεί με σκάνερ χειρός και μετά θα το πάει κάποιος απο την εταιρεία που πετάς στην είσοδο του αεροσκάφους για να το παραλάβεις όταν φτάσεις εκεί.
Νομίζω θα γίνω γραφικός αν απαντήσω με ενα σε ευχαριστούμε (και πάλι) LOL
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Το κλουβάκι (μα΄ζι με το σκυλί) δεν θα το έχεις εσύ μαζί σου σαν αποσκευή χειρός, στο Check-In θα στο πάρουν και θα πάει να ελεχθεί με σκάνερ χειρός και μετά θα το πάει κάποιος απο την εταιρεία που πετάς στην είσοδο του αεροσκάφους για να το παραλάβεις όταν φτάσεις εκεί.
Τωρα που πηγαμε γερμανια, και περιμεναμε για το Boarding πια εξω απο το Gate μας ( Στο ΕΛ.Β), ηρθε ενα ζευγαρι με εναν μικρο σκυλο. Ο σκυλος δεν ειχε ουτε λουρι- περαπατουσε ελευθερος.
Οταν ηρθε η ωρα για να επιβιβαστουμε στο αεροπλανο, εβγαλαν απο την Τσαντα μεταφορας του σκυλου τα μπουφαν τους και αλλα τετοια, την εβαλαν κατω και ο σκυλος μπηκε μεσα μονος του!!
Μαλλον πολυταξιδεμενος ηταν!! Και γερακος σιγουρα!
Αλλα ηταν πολυ οραιο η ολη φαση.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Μπορεί να ακουστεί αστείο, αλλα το σκυλάκι-καμπίνας το περνάνε μέσα απο το scanner που περνάνε οι αποσκευές-χεριού, κινητά, κτλπ στην διαδικασία του ελέγχου ή περνάει όπως και οι άνθρωποι κάτω απο την πόρτα-scanner για μεταλλικά είδη, κτλπ;
Στα περισσότερα αεροδρόμια περνάει όπως και οι άνθρωποι
 


Roma

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2009
52
0
Αθηνα
Μία φίλη πρόκειται να φέρει lab απο γειτονική χώρα.Η μεταφορά με αρμοδιότητα του εκτροφέα στοιχίζει γύρω στα 150 ευρώ οπότε σκέφτηκαν την περίπτωση να πάνε οι ίδιοι στα σύνορα και να παραλάβουν το κουτάβι.Εκτός από το εμβόλιο της λύσσας ή όποιο αποδεικτικό ότι το σκυλί είναι απαλλαγμένο από λύσσα υπάρχει περίπτωση να μην χρειαστεί διαβατήριο?Ρωτάω γιατί έτσι μειώνεται η τιμή που ζητά ο εκτροφέας και το σκυλί έτσι κι αλλιώς δεν υπάρχιε περίπτωση να ταξιδέψει εκτός ελλάδας (αν χρειαστεί έστω μπορούν να βγάλουν μετέπειτα).Ξέρετε αν γίνεται να περάσει τα σύνορα αν δεν εχει διαβατήριο?
 




Roma

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2009
52
0
Αθηνα
Απο Σκόπια.Εμάς μας είπε η εκτροφέας (εγώ μιλάω μαζί της για να βοηθήσω με τη γλώσσα) ότι 100 ευρώ είναι το διαβατήριο το οποίο συμπεριλαμβάνεται στην τιμή του κουταβιού.Αν όμως γίνεται να το πάρει η φίλη μου στα χέρια της τότε μπορεί να μην απαιτείται.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Αν οι τύποι στα σύνορα δεν έχουν όρεξη για δουλειά δεν χρειάζεται τίποτα.
Αν όμως έχουν, το διαβατήριο (στο οποίο θα κολλήσουν τον αριθμό του τσιπ) απαιτείται διότι πρέπει να τσεκάρουν αν όντως είναι αυτό το σκυλί που περνάει τα σύνορα (και όχι κάποιο άλλο). Επίσης, γίνεται χωρίς το εμβόλιο της λύσσας (τίτερ τεστ) να περάσει από τα Σκόπια; Μήπως τα 100 ευρώ είναι για το export pedigree...
 


Roma

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2009
52
0
Αθηνα
Αν οι τύποι στα σύνορα δεν έχουν όρεξη για δουλειά δεν χρειάζεται τίποτα.
Αν όμως έχουν, το διαβατήριο (στο οποίο θα κολλήσουν τον αριθμό του τσιπ) απαιτείται διότι πρέπει να τσεκάρουν αν όντως είναι αυτό το σκυλί που περνάει τα σύνορα (και όχι κάποιο άλλο). Επίσης, γίνεται χωρίς το εμβόλιο της λύσσας (τίτερ τεστ) να περάσει από τα Σκόπια; Μήπως τα 100 ευρώ είναι για το export pedigree...
Δεν κάνω λόγω για το εμβόλιο,αυτό εννοείται.Μιλαω μόνο για το διαβατηριο.Αν υπάρχει κάποια διάταξη που να αναφέρεται σε αυτό το θέμα ή κάποιος εχει προσωπικη εμπερια ας με ενημερώσει.Μην πάνε εκεί πάνω τα παιδιά και γίνει καμία στραβή και δεν πάρουν σκυλι.
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Καλα γιατι δεν κανεις εδω ενα βιβλιαριο εμβολιων?πας στα Σκοπια παιρνεις το σκυλι και λες το ειχα μαζι μου οταν περασα,ειναι δηλαδη Ελληνικο σκυλι,μιλαμε αν ερθει το σκυλι οδικως.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Καλα γιατι δεν κανεις εδω ενα βιβλιαριο εμβολιων?πας στα Σκοπια παιρνεις το σκυλι και λες το ειχα μαζι μου οταν περασα,ειναι δηλαδη Ελληνικο σκυλι,μιλαμε αν ερθει το σκυλι οδικως.
Χμ, σωστό κι αυτό...
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Το εξπορτ πετιγκρι στην Γερμανια κοστιζει 60 ευρω και το στελνουν Ελλαδα,πιστευεις οτι στους ευζωνους εχουν τσιπ σκανερ?εκει δεν εχει ουτε τουαλετες.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Οι εκδοση διαβατηριου στοιχιζει γυρο στα 10 ευρω εδω στην ελλαδα- τοσο και στην γερμανια.
Και εκει περα ζητουν 100??
Καπος δυσκολευομαι να το πιστευω και ισως να εχετε καταλαβει κατι λαθος?
Μιας και προκεται μονο για την εκδωση του - τα εμβολια τα κανει ετσι και αλλιος το σκυλι!
 


Roma

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2009
52
0
Αθηνα
Οι εκδοση διαβατηριου στοιχιζει γυρο στα 10 ευρω εδω στην ελλαδα- τοσο και στην γερμανια.
Και εκει περα ζητουν 100??
Καπος δυσκολευομαι να το πιστευω και ισως να εχετε καταλαβει κατι λαθος?
Μιας και προκεται μονο για την εκδωση του - τα εμβολια τα κανει ετσι και αλλιος το σκυλι!
Οπότε διαβατήριο εκδίδεται ξεχωριστά απο το βιβλιάριο.Το δεύτερο θα το έχουν έτσι κι αλλιώς και πάνω θα έχει και τον αριθμό του Microchip, σωστα?θα τους μιλήσω να δω τι τελικά εννοούν αν και είμαι σίγουρη ότι αυτό που μου είπαν είναι αυτό που γράφω εδω./
 




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Οπότε διαβατήριο εκδίδεται ξεχωριστά απο το βιβλιάριο.Το δεύτερο θα το έχουν έτσι κι αλλιώς και πάνω θα έχει και τον αριθμό του Microchip, σωστα?θα τους μιλήσω να δω τι τελικά εννοούν αν και είμαι σίγουρη ότι αυτό που μου είπαν είναι αυτό που γράφω εδω./
Νομιζω ομος, οτι το απλο βιβλιαριο δεν επαρκει και οτι πρεπει να φερει και διαβατηριο.
 




omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Διεθνες βιβλιαριο εμβολιων ειναι και ειναι το ιδιο με το δικος μας βιβλιαριο, απλα εχει και στα αγγλικα μεσα της ονομασιες.
 


Roma

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2009
52
0
Αθηνα
τελικά επειδή δεν ήμασταν πολύ σίγουροι για την όλη διαδικασία εισαγωγής του κουταβιού από τη συγκεκριμένη χωρα αφήσαμε την ιδέα.Πάντως για χάρη του θέματος που έθεσα, η εκτροφέας μου είπε ότι το διαβατήριο για χώρες της ΕΕ κοστίζει 10 ευρώ αλλά τα Σκόπια δεν είναι εντός οπότε εκεί κοστίζει 80.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Τί λέει;;;; Ενα είναι το διαβατήριο... μην τρελαθούμε...

Νομίζω κοροϊδεύει λίγο ο τύπος για να σου πάρει κάμποσα έξτρα γιούρο... καθόλου σπάνια για τις εξ-γιουγκα χώρες.

Το καλύτερο είναι να επικοινωνήσεις με κτηνίατρο και να ρωτήσεις τί χαρτιά χρειάζεται το κουτάβι (ακόμα καλύτερα τον veterinary inspector της χώρας).

Ισως να φανούν χρήσιμες και αυτές οι πληροφορίες

http://www.evira.fi/portal/en/animals/import_and_export/eu_member_countries__norway_and_schwitzerland/dogs__cats_and_ferrets_and_import_of_canine_semen/trade_from_eu-countries__requirements_for_commercial_movement_of_dogs__cats_and_ferrets

http://www.jordbruksverket.se/swedishboardofagriculture/engelskasidor/animals/import/dogsandcats/fromnoneucountries/fromlistedcountries.4.50cb902d1234ca17a7e8000896.html
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU