Εισαγωγή σκύλου στην Ελλάδα


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Miminoula, το σκυλί σου δυστυχώς είναι παπυμιλλούδικο και ό,τι χαρτιά και να σου φέρουνε θα είναι πλαστά. Αυτό που προέχει είναι να πηγαίνεις τακτικά στον κτηνίατρο και να ελέγχεις την υγεία του για πιθανά ντράβαλα που απεύχομαι και άστα τα χαρτιά. Μην κάνεις δε το λάθος και πληρώσεις για χαρτιά μούφες. Και όντως μην ξανακάνεις το λάθος. Και προς τι οι υποψίες για τη φερεγγυότητα του Έλληνα εκτροφέα? Και αν όντως είσαι καχύποπτη από τη φύση σου, πας και φέρνεις το σκυλί από άγνωστη πηγή στα κουτουρού?
 


miminoula

Well-Known Member
26 Νοεμβρίου 2011
1.339
9
44
Κερατσίνι - Νίκαια
www.facebook.com
Miminoula, το σκυλί σου δυστυχώς είναι παπυμιλλούδικο και ό,τι χαρτιά και να σου φέρουνε θα είναι πλαστά. Αυτό που προέχει είναι να πηγαίνεις τακτικά στον κτηνίατρο και να ελέγχεις την υγεία του για πιθανά ντράβαλα που απεύχομαι και άστα τα χαρτιά. Μην κάνεις δε το λάθος και πληρώσεις για χαρτιά μούφες. Και όντως μην ξανακάνεις το λάθος. Και προς τι οι υποψίες για τη φερεγγυότητα του Έλληνα εκτροφέα? Και αν όντως είσαι καχύποπτη από τη φύση σου, πας και φέρνεις το σκυλί από άγνωστη πηγή στα κουτουρού?
ξέρεις όλο το θέμα κανονίστηκε μέσω φίλου και ένιωθα μια σχετική ασφάλεια... καχύποπτη δεν ήμουν. Έπαθα και έμαθα... θεωρώ ότι είναι μια καλή αρχή για το από εδώ και έπειτα.
Τι εννοείς με το παπυμιλλούδικο?
 




miminoula

Well-Known Member
26 Νοεμβρίου 2011
1.339
9
44
Κερατσίνι - Νίκαια
www.facebook.com
Μάλιστα... σε ευχαριστώ Ranja. :)

Ελπίζω να μην έχει προβλήματα και αυτές οι κακές συνθήκες που ίσως είχαν οι γονείς της σε αυτό το puppy mill (αν ήταν τέτοιο), να μην σημαίνει ότι είχαν και προβλήματα υγείας τα οποία πιθανόν να έχει κληρονομήσει η μικρούλα μου (ουσιαστικά μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε).

Προς το παρόν το μωράκι μου χαίρει άκρα υγείας και αυτό είναι το σημαντικότερο όλων !
 


Αλεξ

Active Member
23 Ιουλίου 2011
29
0
Καλημερα.
Οπως εχω ξαναγραψει, θα φερω κουταβακι απο το εξωτερικο.
Θα παω να το παρω οταν θα ειναι 2 μηνων.
Διαβαζοντας ομως αυτο το θεμα εδω προβληματιστικα.
Ποσο μαλλον τωρα που υπαρχουνε διαπιστωμενα κρουσματα λυσσας.
Θα μπορεσω να το εισαγω με χαρτια απο τον εκτροφεα (και κτηνιατρο) για τους γονεις του;
Η να το ξεχασω πλεον κατω απο 3 μηνων;
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Δυο μηνων πως θα το φερεις με το αεροπλανο? η aegean πχ επιτρεπει μεταφορα κουταβιου απο 10 εβδομαδες και πανω , ενω αλλες εταιριες λενε 12 +
 




Αλεξ

Active Member
23 Ιουλίου 2011
29
0
Απο Βουλγαρια.
Οχι με αεροπλανο, θα παω και θα το φερω με το αυτοκινητο μου.
 


vlaxos

Well-Known Member
24 Μαϊου 2012
240
4
Πολύκαστρο
γνωμη μου ειναι οτι το περνας ανετα απο το τελωνειο του προμαχωνα..ισως να μη κοιταξουνε καν τι εχεις στο αμαξι..αλλα πιθανον να τους δειξεις μονο την ταυτοτητα και να περασεις ετσι κατευθειαν..εγω τις προαλλες περασα με ενα αγροτικο ενος φιλου με 2 σομπες-μπουρια και διαφορα ψωνια και απο ελεγχο μηδεν..ουτε ταυτοτητα δειξαμε και περασαμε ετσι..και οταν μπηκα αλλα και οταν βγηκα..και απο τα 2 τελωνεια ετσι περασαμε..χαχαχαχα..αλλα για καλο και κακο αν μπορει ο εκτροφεας να του βγαλει διαβατηριο να το κανει για να μην εχεις κανενα προβλημα..
 


Αλεξ

Active Member
23 Ιουλίου 2011
29
0
Ναι το ξερω για το τελωνειο Προμαχωνα.
Εχω περασει πολλες φορες.
Μπορει και να μην το δουνε καθολου.
Διαβατηριο και χαρτια θα εχει το σκυλακι.
Το θεμα ειναι με την λυσσα τι γινεται.
Δεδομενου οτι δεν θα εχει κανει ακομα το αντιλυσσικο.
Δεν θελω να μπλεξω και γιαυτο κοιταζω με ποιο τροπο μπορω να ειμαι καλυμμενος.
Ποιος μπορει να βοηθησει;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.887
Αυτά δεν είναι αστεία πράγματα. Να είσαι σύνορα με το κουτάβι και να μην μπορέσεις να το περάσεις, όσο μικρή πιθανότητα κι αν είναι.

Αυτές τις διαδικασίες θα πρέπει να τις τηρήσεις κατά γράμμα.
Ρωτάς τον εκτροφέα σου, που λογικά θα πρέπει να ξέρει και ακόμη και τις ίδιες τις υπηρεσίες του τελωνείου, τις πρεσβείες και δεν ξέρω τι άλλο. Βιβλιάριο, διαβατήριο, τσιπ και ότι άλλο χρειάζεται, πρέπει να είναι τζάμι.

Στο δια ταύτα, ξεκινάς τα τηλεφωνήματα.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Ναι το ξερω για το τελωνειο Προμαχωνα.
Εχω περασει πολλες φορες.
Μπορει και να μην το δουνε καθολου.
Διαβατηριο και χαρτια θα εχει το σκυλακι.
Το θεμα ειναι με την λυσσα τι γινεται.
Δεδομενου οτι δεν θα εχει κανει ακομα το αντιλυσσικο.
Δεν θελω να μπλεξω και γιαυτο κοιταζω με ποιο τροπο μπορω να ειμαι καλυμμενος.
Ποιος μπορει να βοηθησει;
Λοιπόν επειδή και εγώ έφερα το κουτάβι μου οδικώς (λίγο πιο μακρια - από την Τσεχία) έψαξα αρκετά τους νόμους. Όταν το κουτάβι είναι κάτω των 3 μηνών, ο κτηνίατρος του εκτροφείου πρέπει να εκδόσει ένα έγγραφο που λέει ότι η μάνα εχει έγκυρο αντιλυσσικό εμβόλιο και ότι το κουτάβι δεν απομακρύθηκε από αυτήν. Και μη το λες για το τελωνείο, όταν είμασταν στη Βουλγαρία για έκθεση μια χαρά μας έλεγξαν όλα τα χαρτιά του σκύλου και το microchip (είχαν το μηχάνημα που διαβάζει), τώρα που έχουμε και κρούσματα λύσσας τα πράγματα θα είναι πιο αυστηρά.
 


tomsitas

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2011
783
48
ΓΙΑΝΝΕΝΑ
Πριν απο 3 χρονια εκανα την ιδια διαδρομη για να φερω στην Ελλαδα τον δικο μου σκυλο και ετσι το ειχα ψαξει πολυ
Η Βουλγαρια ειναι μελος της Ε.Ε. και ισχυει ο Κοινοτικος κανονισμος περι μεταφορας και εμποριαςα και κατοχης ζωων συντροφιας,συμφωνα με τον οποιο
το κουταβι πρεπει να ειναι τουλαχιστον 2 μηνων (αν ταξιδευει μονο του χωρις την μητερα του) και να συνοδευεται απο ενημερο Βιβλιαριο υγειας .
Πρεπει να εισαι εφοδιασμενος με καποιο εγγραφο που να πιστοποιει οτι το σκυλι ειναι ιδιοκτησια σου ,δηλ
.pedigree η export certification με τα στοιχεια σου.
Για την ηλικια του (2 μηνων) πρεπει το βιβλιαριο υγειας,
που ουσιαστικα ειναι και διαβατηριο εισοδου στην Ελλαδα, να εχει σφαγιστει για εσωτερικη και εξωτερικη αποπαρασιτωση.
καποια πραγματα που θα μπορουσαν να σου φανουν χρησιμα και μπορεις να τα ζητησεις να ετοιμαστουν απο τον εκτροφεα που ειναι εντελως τυπικα αλλα μπορει να σου ζητηθουν (σαν δικαιολογια ....ξερεις τωρα καταλαβαινεις.....
Προεραιτικα λοιπον μπορεις να ζητησεις απο τον εκτροφεα μια φωτοτυπια απο το βιβλιιαριιο της μητερας του κουταβιου ,οπου θα φαινεται οτι η μητερα ειναι ενημερη απο αποψη εμβολιασμου (αρα και το κουταβι εχει τα απαραιτητα αντισωματα ....)
Βοηθα πολυ μια απλη βεβαιωση (απο τον βουλγαρο κτηνιατρο που εχει σφραγισει το βιβλιαριο του κουταβιου ) οτι το κουταβι ειναι, απο αποψη υγειας ικανο να ανταπαξελθει στο ταξιδι ,

Τροχαιος εξω απο την Σοφια μου ζητησε και τα δυο και μολις του τα εδειξα ..αλλαξε υφος .....ρωτησε αν μας περισσευε κανενα τσιγαρο...και φυγαμε κυριοι !!!!
 


Ravendark

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2012
325
3
Χαλκίδα
Παιδιά εγώ τον δικό μου τον έφερα από σερβία οδικώς και την ημέρα που τον πήρα ήταν περίπου 2.5 μηνών.

Έλεγχος μηδέν, μόνο στους ευζώνους στον γυρισμό με ρώτησαν για ποιο λόγο πήγα έξω, τους είπα για να πάρω τον σκύλο, με ρώτησαν αν έχει χαρτιά τους είπα ναι και ούτε μπήκαν στον κόπο να τα κοιτάξουν.

Βέβαια ο εκτροφέας είχε κάνει καταχώρηση στο βιβλιάριό του ότι έχει κάνει το αντιλυσικό εμβόλιο (χωρίς να το έχει κάνει βέβαια).

Export pedigree, μικροτσίπ και βιβλιάριο, αυτά χρειάστηκα.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Βέβαια ο εκτροφέας είχε κάνει καταχώρηση στο βιβλιάριό του ότι έχει κάνει το αντιλυσικό εμβόλιο (χωρίς να το έχει κάνει βέβαια).

Export pedigree, μικροτσίπ και βιβλιάριο, αυτά χρειάστηκα.
Το κουτάβι δεν μπορεί να κάνει αντιλυσσικό πριν γίνει 3 μηνών. Και μετά πρέπει να περιμένουμε περίπου 3 εβδομάδες για να γίνουν τα αντισώματα. Οπότε αν κάποιος τελωνειακός γνώριζε τους νόμους... θα σου το κράταγαν στα σύνορα.
Το export pedigree δεν χρειάζεται στα σύνορα, μόνο το διαβατήριο που είναι ταυτόχρονα και βιβλιάριο και εκεί αναγράφεται ο αριθμός του microchip.
 


Ravendark

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2012
325
3
Χαλκίδα
Το κουτάβι δεν μπορεί να κάνει αντιλυσσικό πριν γίνει 3 μηνών. Και μετά πρέπει να περιμένουμε περίπου 3 εβδομάδες για να γίνουν τα αντισώματα. Οπότε αν κάποιος τελωνειακός γνώριζε τους νόμους... θα σου το κράταγαν στα σύνορα.
Το export pedigree δεν χρειάζεται στα σύνορα, μόνο το διαβατήριο που είναι ταυτόχρονα και βιβλιάριο και εκεί αναγράφεται ο αριθμός του microchip.
Ναι αυτό το γνωρίζει ο κτηνίατρος όμως όχι ο τελωνειακός.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.887
Ναι αυτό το γνωρίζει ο κτηνίατρος όμως όχι ο τελωνειακός.
Δεν ξέρεις καμμιά φορά σε τι υπάλληλο θα πέσεις και δεν είναι να το ρισκάρεις.
 


Ravendark

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2012
325
3
Χαλκίδα
Δεν ξέρεις καμμιά φορά σε τι υπάλληλο θα πέσεις και δεν είναι να το ρισκάρεις.
Ακόμη και έτσι, από τη στιγμή που το βιβλιάριο του σκύλου έχει σφραγίδα κτηνιάτρου, δεν μπορεί να αμφισβητηθεί από κανέναν τελωνειακό...
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Καλησπερα παιδια θα ηθελα να ρωτησω αν εχει κανεις μια φωτοτυπια απο το εγγραφο του κτηνιατρου που λεει οτι η μανα εχει κανει τα εμβολια και το κουταβι δεν εχει ερθει σε επαφη με αλλα ζωα επικινδυνα για λυσα ( για κουταβι μικροτερο των τριων μηνων ) . Απλα το μου το ζητησε ο εκτροφεας στα αγγλικα γιατι ο κτηνιατρος του δεν σκαμπαζει απο αγγλικα . Αν και πιστευω και στα γαλλικα δεν θα υπαρχει προβλημα
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
I , the undersigned, certify that the animal with microchip/tattoo number________________ was born and has been kept since its birth at my facility and has not been in contact with any wild animals. [place, date and breeder's signature]