Εισαγωγή σκύλου στην Ελλάδα






Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Μολις τηλεφωνησα στο κτηνιατρειο του ελ βενιζελος και μου ειπαν τα εξης : εφοσον η μεταφορα ζωου γινεται απο χωρα της ευρωπαικης ενωσης αυτοι δεν θα κανουν κανενα ελενχο γιατι ο ελενχος γινεται απο το αρμοδιο κτηνιατρικο γραφειου του αεροδρομιου προελευσης . Το πιστοποιητικο για μεταφορα κουταβιου κατω των τριων μηνων το θα πρεπει να λεει : their mother has been vaccinated against rabies and that the vaccination period during the labour period is valid. The animals have not been in contact with wild animals and have not been exposed to rabies infection
Και μπορει να ειναι σε οποιαδηποτε κοινοτικη γλωσσα δεν εχει σημασια , απλα αν ειναι στα αγγλικα θα ειναι καλυτερο για ολους για περισσοτερες πληροφοριες για οποιον ενδιαφερεται η στο μελλον αν χρειαστει ας κοιταξει το λινκ
http://www.minagric.gr/images/stories/docs/politis/Zoa_Syntrofias/movement_pet_100513.pdf
 


christos79

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2011
633
27
Ακριβώς αυτό κάναμε και εμείς όταν φέραμε τον μικρό από Ιταλία. Έλεγχος δεν έγινε ούτε στο αεροδρόμιο της Ιταλίας. Στο γκισέ όμως η υπάλληλος έλενξε την βεβαίωση του κτηνιάτρου που έγραφε ακριβώς αυτό που λέει ο sirkos
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Σας έχω πει πως ακριβώς μπήκε στην Ελλάδα ο Casper, όταν τον φέραμε, έτσι?

Τον παράτησαν μέσα στο box του, στη μέση του πουθενά (ανάμεσα στην ευρύτερη περιοχή δύο ιμάντων αποσκευών), ΠΡΙΝ κάν φτάσουμε εμείς!:mad:
Οχι μόνο δε ρώτησε κάποιος οτιδήποτε, αλλά θα μπορούσε να τον έχει πάρει ο οποιοσδήποτε και να φύγει σαν κύριος!!!

Υ.Γ. Στο αεροδρόμιο της Κοπεγχάγης, όμως, έγινε πλήρης έλεγχος...
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Ποτέ δεν θα δεχόμουν να μου το στείλουν το κουτάβι αεροπορικώς στις αποσκευές. Μέχρι θα έφτανε θα πάθαινα εγκεφαλικό.
 


christos79

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2011
633
27
Όταν το κουτάβι μαζί με την τσάντα είναι πάνω από 8 κιλά δεν μπορείς να το πάρεις στην καμπίνα!!
Πρέπει αναγκαστικά τα ταξιδέψει σε box
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Ποτέ δεν θα δεχόμουν να μου το στείλουν το κουτάβι αεροπορικώς στις αποσκευές. Μέχρι θα έφτανε θα πάθαινα εγκεφαλικό.
Αν αναφέρεσαι στο δικό μου post... γιατί, εγώ τι είχα πάθει νομίζεις???:D

Υ.Γ. Βέβαια, δεν ήρθε ακριβώς στις αποσκευές... αναγκάστηκα και άλλαξα το εισιτήριο επιστροφής μου, ώστε να ταξιδέψει σε ένα χώρο, κάτω από την καμπίνα των πιλότων, που είναι προορισμένος για να ταξιδεύουν ζώα (ίδιες συνθήκες θερμοκρασίας και πίεσης με την καμπίνα επιβατών)...
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Όταν το κουτάβι μαζί με την τσάντα είναι πάνω από 8 κιλά δεν μπορείς να το πάρεις στην καμπίνα!!
Πρέπει αναγκαστικά τα ταξιδέψει σε box
Αν ήταν μεγαλύτερο θα πήγαινα να το παρω οδικώς. Johnk δεν σε κρίνω, ξέρω ότι πολλά κουτάβια ταξιδεύουν έτσι. Απλά λέω ότι εγώ δεν θα το άντεχα προσωπικά.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.750
Αν αναφέρεσαι στο δικό μου post... γιατί, εγώ τι είχα πάθει νομίζεις???:D

Υ.Γ. Βέβαια, δεν ήρθε ακριβώς στις αποσκευές... αναγκάστηκα και άλλαξα το εισιτήριο επιστροφής μου, ώστε να ταξιδέψει σε ένα χώρο, κάτω από την καμπίνα των πιλότων, που είναι προορισμένος για να ταξιδεύουν ζώα (ίδιες συνθήκες θερμοκρασίας και πίεσης με την καμπίνα επιβατών)...
Πολύ καλή επιλογή αυτή, ευτυχώς που υπάρχει (δεν το γνώριζα)!
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Αν ήταν μεγαλύτερο θα πήγαινα να το παρω οδικώς. Johnk δεν σε κρίνω, ξέρω ότι πολλά κουτάβια ταξιδεύουν έτσι. Απλά λέω ότι εγώ δεν θα το άντεχα προσωπικά.
Το ιδανικό θα ήταν σίγουρα το οδικό ταξίδι... με παράπλευρη οφέλεια το δέσιμο με το κουτάβι, στη διάρκεια του ταξιδιού... αλλά, την εποχή εκείνη, το καλύτερο που μπορούσαμε να κάνουμε ήταν ένα ταξίδι αστραπή...

Ασε που ο Casper αποδείχτηκε σκληρό καρύδι...
μη με βάζεις να σκεφτώ τι ψυχικά κουσούρια του άφησε το απότομο "ξερρίζωμα" από τη μάνα και τα αδελφάκια του... το 3ωρο ταξίδι (κλαίγοντας) μέχρι το αεροδρόμιο... και ο κατασκότεινος χώρος στο ταξίδι για την Αθήνα... γιατί, θα το πάθω τώρα το εγκεφαλικό!!!:(

Πολύ καλή επιλογή αυτή, ευτυχώς που υπάρχει (δεν το γνώριζα)!
Ναι, η SAS... ανάλογα με τον τύπο του αεροπλάνου... οι εκτροφείς μας ήταν "γάτοι" και το έχουν σπουδάσει το θέμα της αερομεταφοράς...
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.750
H SAS...Μετά την πατάτα που έγινε και χάθηκαν 2 golden retriever γιατί κάποιος ξέχασε να ανοίξει τον εξαερισμό στις αποσκευές φαίνεται ότι άλλαξαν την πολιτική τους.
Η αμερικάνικη εταιρία DELTA έχει, αν δεν κάνωλάθος, καμπίνα ειδική για σκύλους. Εμάς βέβαια στην Ευρώπη αυτό δεν μας εξυπηρετεί αλλά μακάρι και μια ευρωπαϊκή εταιρία να ακολουθησει αυτό το παράδειγμα!
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Είναι πολύ πιθανόν, η SAS να το έκανε μετά το περιστατικό με τα σκυλάκια της Αλεξίας...

Γι' αυτό και σου έγραψα "σε ορισμένους τύπους αεροπλάνων", δεδομένου ότι, στα υπόλοιπα αεροπλάνα της δεν παίρνει ζωντανά ζώα... και αυτό είχαν ψάξει οι εκτροφείς μου.

Υ.Γ. Ο Casper έφτασε ατσαλάκωτος... εγώ είχα χάσει μερικά χρόνια από τη ζωή μου από την αγωνία!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.750
Υ.Γ. Ο Casper έφτασε ατσαλάκωτος... εγώ είχα χάσει μερικά χρόνια από τη ζωή μου από την αγωνία!
Μην το συζητάς καθόλου σε καταλαβαίνω απόλυτα!!! Ξέρεις πόσο θέλω να πάω με τα σκυλιά μου ένα ταξίδι σε προορισμό που και σπίτι έχουμε και υπέροχο είναι για τα σκυλιά και σκέφτομαι το καταραμένο ταξίδι με το αεροπλάνο και το αναβάλλω..
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Οχι μόνο δε ρώτησε κάποιος οτιδήποτε, αλλά θα μπορούσε να τον έχει πάρει ο οποιοσδήποτε και να φύγει σαν κύριος!!!
:rolleyes: πάλι καλά δε λες? Τον φαντάζεσαι όταν θα μεγάλωνε λίγο ο Κασπερ και αυτός θα αναρωτιόταν γιατί μου έχει βγει τσαμπουκαλης ο κοντός μπουλαμστιφ μου?

(όλο οφ είμαι σήμερα... :maria:)
 




johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
:rolleyes: πάλι καλά δε λες? Τον φαντάζεσαι όταν θα μεγάλωνε λίγο ο Κασπερ και αυτός θα αναρωτιόταν γιατί μου έχει βγει τσαμπουκαλης ο κοντός μπουλαμστιφ μου?
...ή, το άλλο το φρικτό: "γιατί μου έχει βγει τελείως εκτός προτύπου το Labrador που έφερα από τη Σκανδιναυία"???:cool:
 




Lulu9

Member
7 Μαρτίου 2019
7
2
42
Μήπως γνωρίζετε ποιοι είναι οι φόροι για σκυλάκι από χώρα εκτός ΕΕ;
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Μήπως γνωρίζετε ποιοι είναι οι φόροι για σκυλάκι από χώρα εκτός ΕΕ;
νομιζω οτι περναει κανονικα απο τελωνειακο ελεγχο και το τελικο ποσο το αποφασιζει ο ελεγκτης αναλογικα και με τα χαρτια που θα παρουσιασεις