Εκπαιδεύοντας τη Μούση: Φως στο τούνελ!


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Πολύ καλά νέα!
Βιοψία κάνατε τελικά;
Πήρατε απαντήσεις γιατί έγινε ό,τι έγινε και που οφείλεται;
Τη βιοψία την προγραμματισαμε σε έναν μήνα. Όσον αφορά τις απαντήσεις όχι δεν πήραμε κάτι. Έχουμε κλείσει ραντεβού με έναν γιατρό στην Αθήνα κ δύο Θεσσαλονίκη να πάρουμε γνώμες κ θα κινηθούμε με ό,τι έρθει.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Πάντως έχε το νου σου για πρώιμα σημάδια που μπορεί να εμφανίσει σε περίπτωση που θα την ξαναπιάσει. Από κακοκεφιά μέχρι μειωμένη όρεξη, τρέμουλα ή οτιδήποτε διαφορετικό.
 


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Πάντως έχε το νου σου για πρώιμα σημάδια που μπορεί να εμφανίσει σε περίπτωση που θα την ξαναπιάσει. Από κακοκεφιά μέχρι μειωμένη όρεξη, τρέμουλα ή οτιδήποτε διαφορετικό.
Η αλήθεια είναι ότι αυτό λίγο με φρικαρει. Πχ αν θα κάνει εμετό δεν ξέρω τι να σκεφτώ. Είναι γιατί κάτι την πειράξε; Μήπως δεν είναι καλά; Μήπως σχετίζεται με αυτό που της συμβαίνει; Να ανησυχήσω; ή όχι;

Πολύ ψυχοφθόρο αυτό
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Είναι ψυχοφθορο όντως, αλλά πολύ πιο επίπονο είναι να περάσει και αυτή (και εσύ) ξανά, αυτά που πέρασε.

Το σκεπτικό είναι πως αν το πιάσεις νωρίς, ίσως και να το προλάβεις (αν και οοοοοποτε την ξαναπιάσει).
Μέχρι να πάρετε απαντήσεις.
 
  • Like
Reactions: Orjo and Moussie


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Να το κάνω λίγο πιο συγκεκριμένο. Δεδομένου του ιστορικού της, εμένα θα πήγαινε το μυαλό μου σε υποτροπή εάν την έβλεπα ξαφνικά πεσμένη, ληθαργική, υποτονική - πάντα σε σχέση με αυτό που είναι συνήθως η Μουση.
Αν πχ ξέρεις πως με έναν συγκεκριμένο ήχο πετάγεται και χαλάει τον κόσμο και ξαφνικά δεν αντιδρά, κάτι παίζει.

Το ίδιο και με την όρεξη για φαγητό ή μυρωδιες από φαγητό.
Αν ξέρεις πως όταν καθαρίζεις καρότα πχ τρέχει σαν παλαβή και περιμένει από κάτω και ξαφνικά δεν δίνει σημασία, το ψάχνεις.
Τέτοιου τύπου αλλαγές κοιτάς.

Φυσικά υπάρχουν και κλινικά συμπτώματα, όπως αδικαιολογητοι εμετοί πχ ή διαροιες χωρίς να συνδέονται με κάτι καινούριο που έφαγε (ή οποιαδήποτε σαχλαμάρα άρπαξε από κάτω). Επίσης αν την δεις να πίνει παραπάνω νερό από αυτό που πίνει συνήθως.

Δεν μου έρχεται κάτι άλλο στο μυαλό αυτή τη στιγμή.
Αλλά μέχρι να πάρεις σαφείς απαντήσεις, καλό είναι για κείνη (και για σένα) να έχεις τον νου σου.
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
@Moussie θα συμφωνήσω απόλυτα με τον @Yorkaddict . Έχοντας και εγώ σκύλο με, εφόρου ζωής πλέον, πρόβλημα (Addison's) στην αρχή ανησυχούσα με το παραμικρό. Εξαιρετικά ψυχοφθόρο και στρεσογόνο. Ώσπου έκατσα και το σκέφτηκα και διάλεξα τα σημάδια αυτά που σχεδόν με μαθηματική ακρίβεια θα δείχνουν σε κάποια επερχόμενη κρίση. Για εμάς είναι πλέον μικρή ανορεξία στην αρχή (ενώ κανονικά και λόγω κορτιζόνης δεν πρέπει να υπάρχει καμία ανορεξία), πιο αργό περπάτημα και επίσης μια απομάκρυνση από μένα (δεν θέλει πχ να δώσει "φιλί"). Σκέψου ποια πρώιμα σημάδια είχες παρατηρήσει που ίσως τότε δεν είχες δώσει σημασία, καθώς και τι δεν θα είναι καθόλου νορμάλ/κανονικό σύμφωνα με τη συμπεριφορά της (πολλές φορές πρώτα βγάζουν κάτι συμπεριφορικό και μετά έρχεται ανορεξία κλπ) και βάλτα σαν σημαδούρα :) Θα γίνει πιο εύκολο και διαχειρίσιμο μέχρι να μάθετε τι έπαιξε με το συκώτι
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
μια απομάκρυνση από μένα (δεν θέλει πχ να δώσει "φιλί").
Πολύ εύστοχη παρατήρηση.
Λες και δεν θέλουν να τους δούμε να υποφέρουν.

Αν και για να είμαι ειλικρινής, μου έχει συμβεί και το αντίθετο (με άλλον σκύλο και αν φυσικά ερμήνευσα σωστά).
Τον έβλεπα δλδ να επιζητά πολύ πιο πιεστικά να είναι μαζί μου, σε υπερβολικό βαθμό.
Ίσως κάθε σκύλος το βιώνει και το εξωτερικευει διαφορετικά.

Ευχομαι βέβαια να είναι αχρείαστες αυτές οι παρατηρήσεις.
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Πολύ εύστοχη παρατήρηση.
Λες και δεν θέλουν να τους δούμε να υποφέρουν.

Αν και για να είμαι ειλικρινής, μου έχει συμβεί και το αντίθετο (με άλλον σκύλο και αν φυσικά ερμήνευσα σωστά).
Τον έβλεπα δλδ να επιζητά πολύ πιο πιεστικά να είναι μαζί μου, σε υπερβολικό βαθμό.
Ίσως κάθε σκύλος το βιώνει και το εξωτερικευει διαφορετικά.

Ευχομαι βέβαια να είναι αχρείαστες αυτές οι παρατηρήσεις.
Εμένα μάλλον την πιάνει αυτό από ναυτία που ενδεχομένως νιώθει όταν είναι off οι ηλεκτρολύτες ή η κορτιζόλη της
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Εμένα μάλλον την πιάνει αυτό από ναυτία που ενδεχομένως νιώθει όταν είναι off οι ηλεκτρολύτες ή η κορτιζόλη της

Ευχαριστώ και τους δύο σας πραγματικά! Η αλήθεια είναι ότι σε αυτή τη φάση δεν νιώθω πολύ ασφαλής να πω ότι "αυτά" με μαθηματική ακρίβεια είναι σημάδια γιατί και οι δύο κρίσεις έγιναν πολύ γρήγορα κ δεν νιώθω σίγουρη ότι έχω καλή εικόνα.
Προσπαθώ να είμαι πολύ προσεκτική κ ναι είναι πολύ ψυχοφθόρο.

Τις τελευταίες μέρες πχ γαυγιζει πολύ περισσότερο σπίτι, είναι full alertκ δείχνει να μην μπορεί να χαλαρώσει. Κ άρχισα να σκέφτομαι:

Συμβαίνει κάτι με την υγεία της;
Φταίει που τελείωσε το adaptil; (Μας τελείωσε το πρώτο που πήραμε έναν μήνα πριν).
Έχει κάποια στομαχική ενόχληση;
Έχουμε πάει εκπαιδευτικά πίσω; Μήπως έχω κάνει εγώ κάποιο λάθος; (Η αλήθεια είναι ότι τις τελευταίες 10 μέρες έχω επιστρέψει στην δουλειά μου λίγο πιο ενεργά κ δεν ασχολούμαι στον βαθμό που το έκανα).

Έχουμε ανοιχτά πολλά πεδία, όπως όλοι. Συκώτι, διατροφή, στρες, εκπαίδευση και δεν ξέρω που να κοιτάξω πολλές φορές. Αυτό από μόνο του είναι λίγο κατακλυσμικο γιατί εκ των πραγμάτων και το θέμα υγείας της οδηγεί σε ακραία σενάρια και η διαταραχή συμπεριφοράς της είναι ακραία (αχ που να την βλέπατε σήμερα... Μιας που λέμε για ακραίο).

Τελοσπαντων. Προσπαθώ να είμαι alert κι εγώ γιατί όπως είπατε κ εσείς αν προλάβω τα προειδοποιητικά σημάδια, θα προλάβω και μια νέα κρίση.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Καταλαβαίνω απόλυτα πώς βιώνεις όλη αυτή την κατάσταση.

Εγώ στην θέση σου θα έδινα προτεραιότητα στην υγεία της - τουλάχιστον μέχρι να υπάρξουν απαντήσεις.
Όσον αφορά τα της συμπεριφοράς της, αν έχεις διάθεση και ώρα διάβασε αυτό το θέμα. Ομολογώ δεν έχω ιδέα περί schnauzer, θυμάμαι όμως κάποιος στο φόρουμ είχε σχολιάσει πως θυμίζουν τεριε στην συμπεριφορά τους.

Ίσως λοιπόν αυτό το θέμα να σε βοηθήσει να το δεις από άλλη οπτική το όλο "μουσοθεμα" και αντί να ψάχνεις τρόπους να κάνεις την Μουση κάτι που δεν είναι από τη φύση της, να εκμεταλλευτεις τα ένστικτά της και την τρέλα της εκπαιδευτικά, προς όφελος και των 2 σας. :)
 


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Καταλαβαίνω απόλυτα πώς βιώνεις όλη αυτή την κατάσταση.

Εγώ στην θέση σου θα έδινα προτεραιότητα στην υγεία της - τουλάχιστον μέχρι να υπάρξουν απαντήσεις.
Όσον αφορά τα της συμπεριφοράς της, αν έχεις διάθεση και ώρα διάβασε αυτό το θέμα. Ομολογώ δεν έχω ιδέα περί schnauzer, θυμάμαι όμως κάποιος στο φόρουμ είχε σχολιάσει πως θυμίζουν τεριε στην συμπεριφορά τους.

Ίσως λοιπόν αυτό το θέμα να σε βοηθήσει να το δεις από άλλη οπτική το όλο "μουσοθεμα" και αντί να ψάχνεις τρόπους να κάνεις την Μουση κάτι που δεν είναι από τη φύση της, να εκμεταλλευτεις τα ένστικτά της και την τρέλα της εκπαιδευτικά, προς όφελος και των 2 σας. :)
Δεν θέλω να δίνω λάθος εντύπωση. Δεν θέλω για κανέναν λόγο να την κάνω κάτι που δεν είναι. Θέλω να την βοηθήσω να είναι πιο ήρεμη. Να νιώθει ασφαλής.

Και με χαρά να εκμεταλλευτω τα ένστικτα της. Έχω αφήσει πλέον την πεποίθηση να την κάνω τον σκύλο που ήθελα. Δεν είναι, δεν θα γίνει. Είναι αυτή που είναι. Αλλά δεν μπορεί ούτε αυτό να χαρεί γιατί είναι σετ μια μόνιμη κατάσταση αγχους που μέσα σε όλα επιβαρύνει την υγεία της κ στη συνέχεια τη δική μου ψυχολογία.

Αυτό το βιβλίο το έχω κατεβάσει στο Kindle μου κ είναι στη λίστα μου να το διαβάσω. Τα μίνι σναουτσερ έχουν πολλά στοιχεία τεριέ. Προσωπικά βρίσκω παρά πολλά κοινά. Μεταξύ μας βέβαια δεν έχω γνωρίσει μέχρι στιγμής κάποιο τεριέ που να έχει τόσο ακραία συμπεριφορά απλωμένη σε τόσα πολλά επίπεδα της καθημερινότητας του.

Υγ. Σήμερα ήταν μια πολύ δυσκολη μέρα που με έριξε πραγματικά κ μέσα σε όλα έχουμε τρεις μέρες που το βράδυ την ίδια ώρα περίπου κατουράει στο σπίτι ενώ έχει μόλις 5.5 ώρες που έχει βγει νωρίτερα. Δεν μπορεί να ηρεμήσει, είναι πάνω κάτω, γρυλιζει γαυγιζει, έξω είναι διάβολος τσέπης, δεν μπορώ να δουλέψω, να ηρεμήσω στιγμή κ έχω κλονιστεί αρκετά. Δεν ξέρω πως το κάνετε όλοι εσείς που έχετε παραπάνω από έναν σκύλο με θέματα σπίτι, μπράβο σας. Σας θαυμάζω! Γιατί έρχονται ώρες που λες δεν μπορώ ρε παιδί μου

Αυτή η "προτεραιότητα" ναι, λοιπόν, είναι στην υγεία της, αλλά και το συμπεριφορικό κομμάτι έρχονται περίοδοι που μάλλον βλάπτει τη δική μας
 




noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Υγ. Σήμερα ήταν μια πολύ δυσκολη μέρα που με έριξε πραγματικά κ μέσα σε όλα έχουμε τρεις μέρες που το βράδυ την ίδια ώρα περίπου κατουράει στο σπίτι ενώ έχει μόλις 5.5 ώρες που έχει βγει νωρίτερα. Δεν μπορεί να ηρεμήσει, είναι πάνω κάτω, γρυλιζει γαυγιζει, έξω είναι διάβολος τσέπης, δεν μπορώ να δουλέψω, να ηρεμήσω στιγμή κ έχω κλονιστεί αρκετά. Δεν ξέρω πως το κάνετε όλοι εσείς που έχετε παραπάνω από έναν σκύλο με θέματα σπίτι, μπράβο σας. Σας θαυμάζω! Γιατί έρχονται ώρες που λες δεν μπορώ ρε παιδί μου

Αυτή η "προτεραιότητα" ναι, λοιπόν, είναι στην υγεία της, αλλά και το συμπεριφορικό κομμάτι έρχονται περίοδοι που μάλλον βλάπτει τη δική μας
Παίρνει κάποιο φάρμακο τώρα; Η αλήθεια είναι ότι και σε μένα όταν είχε γυρίσει σε μαγειρευτό για λίγες μέρες έκανε ατύχημα. Υπάρχει περίπτωση επίσης όλη αυτή η περίοδος με τις κλινικές κλπ να της έχει αφήσει ένα κατάλοιπο στρες και έτσι να το εκφράζει. Προσωπικά θα είχε το νου μου σε σημάδια γενικά και μέχρι να ξεπεράσει το στρες μόνο μίνι επαναλήψεις εκπαίδευσης, όχι έντονα πράγματα. Και εγκεφαλικά παιχνίδια στρες αλλά όχι σε σημείο που να τη στρεσάρουν/εξιτάρουν μέχρι να καλμάρει. Η παραπάνω ενέργεια παίζει να οφείλεται και στο φρέσκο κρέας που λαμβάνει
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Τα ατυχήματα μέσα (ή καλύτερα τα σημαδεματα μέσα) είναι φορές που ξεκινάνε με στρεσαρισμα ή εξιταρισμα και μετά εξελίσσονται σε ρουτίνα λόγω μυρωδιάς.
Εξονυχιστικο καθάρισμα θέλει με ειδικά σκευάσματα και μετα έχεις τον νου σου να μην ξαναπαει στα ίδια σημεία.
Εάν μιλάγαμε για γιορκομαλτεζομικροσωμο κατάσταση δεν θα σου έδινα πολλές πιθανότητες επιτυχίας. Επειδή όμως μιλάμε για σναουτσερ έχεις (θέλω να πιστεύω) πολλές ελπίδες να ήταν κάτι παροδικό και να μην ξανασυμβεί.

δεν μπορεί ούτε αυτό να χαρεί γιατί είναι σε μια μόνιμη κατάσταση αγχους
Πως συμπεραίνεις πως έχει άγχος;
Γιατί να έχει άγχος;
Φοβάται κάτι;
Την έχει τρομάξει/επηρεάσει/σημαδέψει κάτι;
 
  • Like
Reactions: mareco


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Τα ατυχήματα μέσα (ή καλύτερα τα σημαδεματα μέσα) είναι φορές που ξεκινάνε με στρεσαρισμα ή εξιταρισμα και μετά εξελίσσονται σε ρουτίνα λόγω μυρωδιάς.
Εξονυχιστικο καθάρισμα θέλει με ειδικά σκευάσματα και μετα έχεις τον νου σου να μην ξαναπαει στα ίδια σημεία.
Εάν μιλάγαμε για γιορκομαλτεζομικροσωμο κατάσταση δεν θα σου έδινα πολλές πιθανότητες επιτυχίας. Επειδή όμως μιλάμε για σναουτσερ έχεις (θέλω να πιστεύω) πολλές ελπίδες να ήταν κάτι παροδικό και να μην ξανασυμβεί.
Γενικά μέσα στον χρόνο που την έχουμε είχαμε κάποια ατυχήματα. Μετά τους πρώτους 3 μήνες γίνονταν συνήθως όταν ήταν αδιάθετη.

Καθαρίζω με τα πάντα. Υγρό πιάτων, σόδα, ξίδι, αποσμινη
Στην τελική θα μαζέψω τα χάλια πάλι χειμωνιάτικο :rolleyes:

Γενικά το θέμα της τουαλέτας δεν μπορώ να πω ότι μας απασχολούσε ποτέ ιδιαίτερα. Για αυτό μου κάνει εντύπωση.

Η αλήθεια είναι πως αυτή την εβδομάδα της έπεσαν πολλά. Ξεκινήσαμε πάλι να βγαίνουμε στην γειτονιά(στρες νο1), τη μισή και εβδομάδα είχε βροχή κ αέρα που την δαιμονιζουν (στρες 2) , πετύχαμε σκύλους/γάτες (στρες 3) κ δεν ξέρω κ εγώ τι άλλο...
 


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
395
252
45
Γενικά μέσα στον χρόνο που την έχουμε είχαμε κάποια ατυχήματα. Μετά τους πρώτους 3 μήνες γίνονταν συνήθως όταν ήταν αδιάθετη.

Καθαρίζω με τα πάντα. Υγρό πιάτων, σόδα, ξίδι, αποσμινη
Στην τελική θα μαζέψω τα χάλια πάλι χειμωνιάτικο :rolleyes:

Γενικά το θέμα της τουαλέτας δεν μπορώ να πω ότι μας απασχολούσε ποτέ ιδιαίτερα. Για αυτό μου κάνει εντύπωση.

Η αλήθεια είναι πως αυτή την εβδομάδα της έπεσαν πολλά. Ξεκινήσαμε πάλι να βγαίνουμε στην γειτονιά(στρες νο1), τη μισή και εβδομάδα είχε βροχή κ αέρα που την δαιμονιζουν (στρες 2) , πετύχαμε σκύλους/γάτες (στρες 3) κ δεν ξέρω κ εγώ τι άλλο...
Γενικά μέσα στον χρόνο που την έχουμε είχαμε κάποια ατυχήματα. Μετά τους πρώτους 3 μήνες γίνονταν συνήθως όταν ήταν αδιάθετη.

Καθαρίζω με τα πάντα. Υγρό πιάτων, σόδα, ξίδι, αποσμινη
Στην τελική θα μαζέψω τα χάλια πάλι χειμωνιάτικο :rolleyes:

Γενικά το θέμα της τουαλέτας δεν μπορώ να πω ότι μας απασχολούσε ποτέ ιδιαίτερα. Για αυτό μου κάνει εντύπωση.

Η αλήθεια είναι πως αυτή την εβδομάδα της έπεσαν πολλά. Ξεκινήσαμε πάλι να βγαίνουμε στην γειτονιά(στρες νο1), τη μισή και εβδομάδα είχε βροχή κ αέρα που την δαιμονιζουν (στρες 2) , πετύχαμε σκύλους/γάτες (στρες 3) κ δεν ξέρω
 


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
395
252
45
Ηθελα να πω κι εγώ τα περαστικά μου ..διάβασα όλοι την συζήτηση σας γιατί από την Πέμπτη κ ο δικός μου δεν είναι καλά με το στομάχι του κ δεν με καλύπτει μέχρι στιγμής οι απαντήσεις από την κτηνίατρο
 


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Ηθελα να πω κι εγώ τα περαστικά μου ..διάβασα όλοι την συζήτηση σας γιατί από την Πέμπτη κ ο δικός μου δεν είναι καλά με το στομάχι του κ δεν με καλύπτει μέχρι στιγμής οι απαντήσεις από την κτηνίατρο
Εύχομαι πραγματικά περαστικά του❤
Νιώθω κ εγώ πλέον έντονη ενόχληση με τον δικό μου.
Η Μούση σήμερα ήταν χειρότερη από ποτέ. Εξαιρετικά ευερέθιστη σε σημείο να επιτίθεται στην εξώπορτα, την μπαλκονόπορτα κ τα παράθυρα για κάτι που άκουσε ή είδε (μόνο αυτή, εμείς ούτε ακούσαμε, ούτε είδαμε).

Σκεφτόμουν αυτά που μου γράφατε κ συνειδητοποίησα ότι πέρα από το κατούρημα κ την έντονη ευερεθιστότητα της ημέρας την τελευταία εβδομάδα είναι λίγο πολύ restless. Πάει πάνω κάτω κ μου θυμίζει αρκετά τη φάση που ξεκίνησε να έχει περίοδο. Που είχαμε τρελαθεί.
Σήμερα δεν μπορούσε να ηρεμήσει. Από τις 9πμ μέχρι τις 5.30μ.μ. δεν έκλεισε μάτι. Ούτε χαλάρωσε λίγο. Της έδωσα ένα lickimat κ την έβαλα στο crate.
Εκλαψε δύο λεπτά κ μετά τέζα
Κοιμάται σχεδόν δύο ώρες τώρα-ευτυχώς!
Πήρα τον γιατρό για το κατούρημα μου είπε δεν νομίζω να είναι ουρολοίμωξη. Μπορεί να είναι το συκώτι.

Αισθάνομαι πλέον ότι μιλάμε για μια ασθένεια "φάντασμα". Όλα αφορούν αυτό, αλλά δεν έχουμε ιδέα τι ακριβώς είναι.

Οπότε ναι σήμερα εκνευριστηκα.
Θα πάω αύριο για προληπτική εξέταση ούρων να είμαστε σίγουροι κ περιμένω τηλ από έναν άλλον κτηνίατρο για προγραμματισμό ραντεβού.

Πόσα "μπορεί" να αντέξουμε πια;
 
  • Like
Reactions: noni_papa and Orjo


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
395
252
45
Εύχομαι πραγματικά περαστικά του❤
Νιώθω κ εγώ πλέον έντονη ενόχληση με τον δικό μου.
Η Μούση σήμερα ήταν χειρότερη από ποτέ. Εξαιρετικά ευερέθιστη σε σημείο να επιτίθεται στην εξώπορτα, την μπαλκονόπορτα κ τα παράθυρα για κάτι που άκουσε ή είδε (μόνο αυτή, εμείς ούτε ακούσαμε, ούτε είδαμε).

Σκεφτόμουν αυτά που μου γράφατε κ συνειδητοποίησα ότι πέρα από το κατούρημα κ την έντονη ευερεθιστότητα της ημέρας την τελευταία εβδομάδα είναι λίγο πολύ restless. Πάει πάνω κάτω κ μου θυμίζει αρκετά τη φάση που ξεκίνησε να έχει περίοδο. Που είχαμε τρελαθεί.
Σήμερα δεν μπορούσε να ηρεμήσει. Από τις 9πμ μέχρι τις 5.30μ.μ. δεν έκλεισε μάτι. Ούτε χαλάρωσε λίγο. Της έδωσα ένα lickimat κ την έβαλα στο crate.
Εκλαψε δύο λεπτά κ μετά τέζα
Κοιμάται σχεδόν δύο ώρες τώρα-ευτυχώς!
Πήρα τον γιατρό για το κατούρημα μου είπε δεν νομίζω να είναι ουρολοίμωξη. Μπορεί να είναι το συκώτι.

Αισθάνομαι πλέον ότι μιλάμε για μια ασθένεια "φάντασμα". Όλα αφορούν αυτό, αλλά δεν έχουμε ιδέα τι ακριβώς είναι.

Οπότε ναι σήμερα εκνευριστηκα.
Θα πάω αύριο για προληπτική εξέταση ούρων να είμαστε σίγουροι κ περιμένω τηλ από έναν άλλον κτηνίατρο για προγραμματισμό ραντεβού.

Πόσα "μπορεί" να αντέξουμε πια;
Ευχόμαστε τα καλύτερα πραγματικά να βρεθεί η σωστη θεραπεία
 


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Ευχόμαστε τα καλύτερα πραγματικά να βρεθεί η σωστη θεραπεία
Ευχαριστώ!
Παιδιά φοβάμαι ότι μπαίνουμε πάλι σε φάση περίοδος -οίστρος

Θα δικαιολογούσε κ το κατούρημα, ενώ η συμπεριφορά είναι ίδια με τον πρώτο της οιστρο που ήταν 1.5 μήνας ΜΙΑ ΤΡΈΛΑ

Αύριο θα πάμε κλινική για δείγμα ούρων κ επιχρίσμα κόλπου να δούμε σε τι φάση είμαστε.
Λέτε σε 3 μήνες να μπει σε δεύτερο οιστρο; Τόσο νωρίς; Δεν θα προλάβουμε κ στείρωση/βιοψία έτσι, γαμώτο...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3