Εκτροφέας vs Κουταβέμπορος


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
@vasilis_mike τζάμπα έτρεχες στα ξένα.
Έχεις δίκιο. Για όλα φταίει ο παλιοχαρακτήρας μου. Αν ήμουν καλό παιδί θα τα έβρισκα όλα αυτά και εδώ και δεν θα έδινα 3 φορές πάνω για κάτι που το βρίσκεις εύκολα και στην Ελλάδα.
 
Last edited:


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τον χρόνο σου.

Απ' ότι κατάλαβα μου απαντάς στο πρώτο σκέλος ".Χρειάζονται τόσοι κανόνες ώστε να μην μειωνεις το όποιο καλό γενετικό μέλλον υπάρχει"

Στο "και ταυτόχρονα να αποτρέπεις τον παραγωγό καθαροαιμων".
Αυτό δεν το κατάλαβα.
Το κάνω εξετάσεις δηλ στους γονείς να δω ποιοί θα ζευγαρώσουν δημιουργεί έλλειμμα στην "δεξαμενή" όταν κάθε γέννα βγάζει 10 κουτάβια και υπάρχουν χιλιάδες εκτροφεία σε όλο τον κόσμο;
Κλειστή δεξαμενή είναι όταν δεν θέλεις ως εκτροφέας να ξοδέψεις χρήμα να κοιτάξεις και λίγο παραπέρα από την διπλανή σου πόρτα, γιατί μέχρι εκεί φτάνει η τσέπη σου.

Όλα τα υπόλοιπα είναι απλές δικαιολογίες για να επιβιώσουν οι πισαυλίτες με πεντιγκρί.
 


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Πάλι το έχουμε πάει τρένο το θέμα.
Και έχουμε δύο θέματα

1. Πόσο ανοιχτή είναι η ανοιχτή εκτροφή.

και

2. Χαρακτήρας και μορφολογία.

Τα ανοίγω καινούργια θέματα και η αλήθεια είναι πως δεν ξέρω αν κάνω καλά. Αλλά ένα καινούργιο μέλος που θα ανοίξει το θέμα λόγο τίτλου θα χάσει το κύριο θέμα διαβάζοντας τα τελευταία ποστ.
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Το κάνω εξετάσεις δηλ στους γονείς να δω ποιοί θα ζευγαρώσουν δημιουργεί έλλειμμα στην "δεξαμενή" όταν κάθε γέννα βγάζει 10 κουτάβια και υπάρχουν χιλιάδες εκτροφεία σε όλο τον κόσμο;
Δεν είπα αυτό Βασίλη.
Αντιθέτως οι εξετάσεις για την υγεία είναι απαραίτητες.

Τα τελευταία μάλιστα χρόνια έχουν προστεθεί στην φαρέτρα μας και τα dna test ώστε να εντοπίζουμε τους φορείς γονιδίων σε ασθένειες ή/και χαρακτηριστικά που γνωρίζουμε τον τρόπο λειτουργίας τους και τον τρόπο που εκφράζονται και κληρονομουνται.
Υπάρχουν πολλά τέτοια τεστ, όχι όμως δυστυχώς για το σύνολο των ασθενειών.
Είναι λίγα αυτά που ξέρουμε και μπορούμε να εντοπίσουμε συγκριτικά με το σύνολό τους.

Όσον αφορά το "έλλειμμα στην δεξαμενή" που ανέφερες, να πω πως ο πληθυσμός μιας φυλής δεν σχετίζεται με την ποικιλία των γονιδίων που υπάρχουν.
Απλά υπάρχουν περισσότερα "αντίγραφα" των γονιδίων που κυκλοφορούν μέσα στην δεξαμενή.
 
  • Like
Reactions: TARA and GRDANE


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Δεν είπα αυτό Βασίλη.
Αντιθέτως οι εξετάσεις για την υγεία είναι απαραίτητες.

Τα τελευταία μάλιστα χρόνια έχουν προστεθεί στην φαρέτρα μας και τα dna test ώστε να εντοπίζουμε τους φορείς γονιδίων σε ασθένειες ή/και χαρακτηριστικά που γνωρίζουμε τον τρόπο λειτουργίας τους και τον τρόπο που εκφράζονται και κληρονομουνται.
Υπάρχουν πολλά τέτοια τεστ, όχι όμως δυστυχώς για το σύνολο των ασθενειών.
Είναι λίγα αυτά που ξέρουμε και μπορούμε να εντοπίσουμε συγκριτικά με το σύνολό τους.

Όσον αφορά το "έλλειμμα στην δεξαμενή" που ανέφερες, να πω πως ο πληθυσμός μιας φυλής δεν σχετίζεται με την ποικιλία των γονιδίων που υπάρχουν.
Απλά υπάρχουν περισσότερα "αντίγραφα" των γονιδίων που κυκλοφορούν μέσα στην δεξαμενή.
Μα για αυτό σου απάντησα και έτσι. Το τι θα κάνει ο κάθε εκτροφέας για το βέλτιστο της φυλής που ασχολείται αυτό είναι δικός του κόπος και μελέτη. Ας φτάσει και σε επίπεδα γενετιστή.
Το θέμα μας είναι ότι δεν γίνονται ούτε τα βασικά, να προστατεύσει τουλάχιστον αυτούς που θα τον "εμπιστευτούν".

Μην μου λες για dna και γονίδια όταν ο ένας έγινε εκτροφέας γιατί πήρε ένα σκυλί και είπε να πάρει και ένα δεύτερο να βγάζει το μεροκάματο, ή ο άλλος που δεν κάνει υπέρηχο στην σκύλα του στην διάρκεια της εγκυμοσύνης γιατί το θεωρεί "γρουσουζιά", ο τρίτος σου λέει αφού έχουν εξετάσεις οι παππούδες τα δισέγγονα είναι υγιέστατα!!!


Καταλαβαίνουμε ότι στην Ελλάδα τα πράγματα είναι τραγελαφικά ή όχι.
Καταλαβαίνουμε ότι η εκτροφή στα Βαλκάνια με ελαχιστότατες εξαιρέσεις είναι ΓΤΠ;

ΑΝ όχι, ας κάτσουμε να αναλύουμε θεωρίες!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Έχεις δίκιο. Για όλα φταίει ο παλιοχαρακτήρας μου. Αν ήμουν καλό παιδί θα τα έβρισκα όλα αυτά και εδώ και δεν θα έδινα 3 φορές πάνω για κάτι που το βρίσκεις εύκολα και στην Ελλάδα.
O @GRDANE είπε ότι μια χαρά βρίσκεις και εδώ ντόπιο πράμα. Δεν ξέρω ποιον εννοεί. Θα ήταν καλό να ξέρουμε ποιος είναι για να μην μπάινουν όλοι στο ίδιο τσουβάλι από μερικούς κακόπιστους. Α, και να δούμε και τι εκτροφικό πλάνο έχει.
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike




vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Ανοίγω το συγκεκριμένο θέμα, μόνο και μόνο για να δώσω τα "φώτα" μου, μέσα από τις δικές μου εμπειρίες, σε όλους αυτούς που αναζητούν εκτροφικό σκύλο, ανεξάρτητα την ράτσα που επιθυμούν.
Οι περισσότεροι στο φόρουμ γνωρίζετε την ιστορία της αναζήτησής μου. Για όσους με βλέπουν για πρώτη φορά, θα παραθέσω απλά το τελευταίο σχόλιό μου, για να έχει μία συνέχεια το θέμα και να μην επαναλαμβάνομαι:

Μετά τις τελευταίες "συζητήσεις" μας εδώ στο φόρουμ δεν εγκατέλειψα τις προσπάθειες αναζήτησης ενός πραγματικού εκτροφέα σκύλων της αγαπημένης μου ράτσας. Εκτιμώ ότι μίλησα με πάνω από 30 εκτροφεία σε όλη την Ευρώπη συμπεριλαμβανομένων και των ελληνικών (με όσους κατάφερα να μιλήσω).
Θέλω εδώ να τονίσω ότι παράλληλα κοιτούσα και για υιοθεσία. Λόγω όμως του πρόσφατου τραγικού γεγονότος, η ψυχολογία μου ήταν τόσο άσχημη που αδυνατούσα να πάρω μεγάλο σκυλί μιας και αυθόρμητα γινόταν η σύγκριση με τον Μάικ, Έτσι κατέληξα ότι πρέπει να αναζητήσω μόνο κουτάβι.

Για να αρχίσω λοιπόν την ιστορία μου, μέσα στις τελευταίες απέλπιδες προσπάθειες αναζήτησης αυτού που εγώ θεωρούσα σωστό, έπεσα σε μια γέννα (μόλις 2 ημερών) με μεγάλο αριθμό κουταβιών στην Γαλλία.
-Στην παρουσίαση της γέννας είχε τους γεννήτορες με τα πεντιγκρί τους και δήλωνε ότι έχουν όλες τις εξετάσεις υγείας.
Κατόπιν αυτού αποφάσισα να επικοινωνήσω μαζί τους.
Σαν αρχή τους ρώτησα την ηλικία των σκύλων και τι εξετάσεις υγείας έχουν καθώς και άλλες πολλές ερωτήσεις απαντήσεις καταλήγοντας να μιλάμε σχεδόν 2 ημέρες πριν παρθεί η οποιαδήποτε απόφαση.
Για να μην σας κουράσω θα σας δώσω την περιγραφή όλων αυτών:

- Και το αρσενικό και το θηλυκό ήταν περίπου 3 ετών. Την πρώτη γέννα στα θηλυκά τους την κάνουν όταν φτάσουν κοντά στα 3 έτη για να είναι ώριμα τόσο σωματικά όσο και σε χαρακτήρα να αντεπεξέλθουν σωστά στην γέννα.
-Εξετάσεις είχαν και οι δύο γεννήτορες και μάλιστα όχι παλιές, αλλά είχαν βγάλει πρόσφατες, 4 μήνες πριν την γέννα όταν αποφάσισαν ότι θα ζευγαρώσουν. Είχαν όλες τις εξετάσεις που απαιτεί η φυλή (δυσπλασίας, καρδιάς, αταξίας) αλλά και dna. Τις οποίες μας έστειλαν αμέσως με φωτογραφίες που έβγαλαν εκείνη την στιγμή από το βιβλίο του κάθε σκυλιού.
-Επίσης είχαν εξετάσεις χαρακτήρα για τα σκυλιά τους και αν είναι προτεινόμενα ή όχι για αναπαραγωγή.
-Τους ζητήσαμε φωτο βίντεο κλπ για τα κουτάβια (μίας και είχαν μόνο μία απλή φωτο της γέννας) και ρωτήσαμε για τιμή, προκαταβολή κλπ. Μα απάντησαν ότι πρέπει να περιμένουμε ακόμη 10 μέρες, να γίνουν τα κουτάβια 15 ημερών τουλάχιστον και μετά θα το ξανασυζητήσουμε, μέχρι τότε δεν θέλουν προκαταβολή.
Πράγματι στις 15 ημέρες μας έστειλαν φωτο και βίντεο για όλα τα κουτάβια τους τόσο το καθένα ξεχωριστά όσο και όλα μαζί σε διάφορες φάσεις (υπνου, θηλασμού κλπ).
-Τους είπαμε ότι θα θέλαμε να τα δούμε από κοντά, οπότε μας είπαν ότι μας περιμένουν μετά τις 30 ημέρες και ότι δεν χρειάζεται προκαταβολή αλλά θα τα συζητήσουμε όλα από κοντά όταν πάμε.

Όντως μετά από 3 εβδομάδες ταξιδέψαμε στην Γαλλία να δούμε εκτροφείο και σκύλους από κοντά.

Εδώ οι θετικές εκπλήξεις ακόμη περισσότερες:
-Φτάσαμε Σαβάτο πρωί και φύγαμε Δευτέρα πρωι. Μας πήραν και μας πήγαν στο αεροδρόμιο αλλά το κυριότερο επέμεναν να μας φιλοξενήσουν το Σαβατοκύριακο στο σπίτι τους ώστε να είμαστε συνέχεια με τα κουτάβια μαζί να τα ζήσουμε και να διαλέξουμε αυτό που μας κάνει περισσότερο.
-Το σπίτι τους ήταν έξω από την πόλη στην εξοχή. Είχαν μετακομίσει εκεί τα τελευταία χρόνια, ώστε να έχουν τον κατάλληλο χώρο και "ησυχία" για τα σκυλιά τους.
-Τα σκυλιά τους (6 το σύνολο) ήταν σε κλουβιά/δωμάτια έξω αλλά ήταν και μέσα/έξω στο σπίτι συνέχεια. Τους ζήτησα να τα δω εκτός κλουβιών και φυσικά άνοιξαν τα κλουβιά και τα σκυλιά ήρθαν πάνω μας μέσα στην τρελή χαρά, σαν να ήταν του σαλονιού. Πεντακάθαρα, χωρίς κάλλους στα πόδια, έδειχναν όλα καλοζωισμένα.
-Την μάνα με τα μωρά την είχαν μέσα στο σπίτι. είχαν "ξηλώσει" ένα υπνοδωμάτιό τους και το είχαν διαμορφώσει ειδικά για την σκύλα με τα κουτάβια της.
-Φυσικά με το που καθίσαμε στο καθιστικό τους για ένα καφέ, μας έφεραν το βιβλία των γεννητόρων με όλα τα πιστοποιητικά τις εξετάσεις κλπ. Τα αυθεντικά, όχι φωτοτυπίες κλπ και μας ανέλυσαν τα πάντα γύρω απο το πεντικρί, τις εξετάσεις χαρακτήρα κλπ. (πάνω από 2 ώρες επεξηγήσεις).
-Τις επόμενες 2 ημέρες ασχοληθήκαμε τόσο με τα μεγάλα σκυλιά τους όσο και με τα κουτάβια τους χωρίς να νοιώσουμε ούτε 5 λεπτά ότι δυσφορούν. Τα έκαναν όλα με μεγάλη τους χαρά.
Πάμε και στο γραφειοκρατικό:
Δεν υπάρχουν συμβόλαια, παρά ένα συμφωνητικό περί αγοράς του σκύλου με προκαταβολή η οποία δηλώνεται στον εκεί κυνολογικό όμιλο και στην εφορία, αλλιώς δεν μπορεί να γίνει η μεταβίβαση.
Καμία δέσμευση ή υποχρέωση συνιδιοκτησίας ή άλλοι όροι στα "ψιλά". "Το σκυλί είναι δικό σας και από την στιγμή που το πάρετε, το κάνετε ότι θέλετε".
Μας ζήτησαν να τους πούμε τι όνομα θα θέλαμε να του δώσουμε και τα στοιχεία μας, ώστε όταν θα μπει το τσιπάκι να γραφτεί τόσο σε αυτό όσο και στο πεντιγκρί κατευθείαν το όνομά του και το δικό μας ως ιδιοκτήτες.
Το κουτάβι θα έπρεπε να γίνει 3 μηνών να κάνει το εμβόλιο της λύσσας και μετά να περάσουν άλλες 21 ημέρες μέχρι να μπορεί να εισαχθεί σύμφωνα με τον νόμο στην Ελλάδα. Δεν δέχθηκαν καμία παρατυπία. (όπως φέρνουν από την Σερβία στους 2 μήνες).
Επειδή εκείνο το ΣΚ είχαμε κολλήσει ανάμεσα σε 2 κουτάβια, μας είπαν να μην βιαστούμε, θα τα κρατήσουν και τα 2 στο όνομά μας και θα μας στέλνουν φωτό και βίντεο τις επόμενες 2 εβδομάδες (μέχρι να τσιπαριστούν) ώστε να διαλέξουμε πιο από τα 2 θέλουμε.
Όλο το Σαβατοκύριακο δεν έγινε καμία μα καμία κουβέντα για τις εκθέσεις και τα βραβεία των σκύλων τους, παρά λίγο πριν φύγουμε τυχαία περάσαμε από ένα μικρό δωμάτιο που είδαμε τα βραβεία κλπ. "Πονηρά" τους ρώτησα γιατί δεν ανέφεραν τα τόσα βραβεία που έχουν, μου απάντησαν απόλυτα φυσιολογικά: " Για έναν απλό ιδιοκτήτη που δεν μας ρωτάει-δεν συμμετέχει στο άθλημα αυτό- δεν υπάρχει λόγος να τα αναφέρουμε. Άλλα πράγματα είναι πιό σημαντικά για σας.
(Να σημειώσω ότι κατά την δική μας επιλογή μέσα από όλα τα σκυλιά -χωρίς εξαιρέσεις- δεν μας ρώτησαν αν θα συμμετάσχουμε ή όχι σε σόου).
Τελευταία συμβουλή (ίσως σε κάποιους φανεί αστείο) μας ζήτησαν 15-20 μέρες πριν πάρουμε το κουτάβι να τους στείλουμε μια φανέλα δική μας φορεμένη, ώστε να την βάζουν στο κρεβάτι του, να συνηθίζει την μυρωδιά μας.
Από την ώρα που φύγαμε, μέχρι και σήμερα όλα πηγαίνουν σύμφωνα με το πρόγραμμα.
Τα εμβόλιά του, το πεντιγκρί του, το διαβατήριό του, όλα είναι έτοιμα και ήδη τα έχουμε σε κόπιες στα χέρια μας.
Όλο αυτό το διάστημα παίρνουμε καθημερινά φώτο και βίντεο του μικρού με τις δραστηριότητές του, τα κιλά του κλπ.
Τα κουτάβια τους μέχρι να δοθούν τα κοινωνικοποιούν με άλλα σκυλιά (τόσο με τα δικά τους όσο και με ξένα φιλικών προσώπων), με γάτες, με παιδιά και ξένους που πηγαίνουν στο αγρόκτημα για παρέα .

Περιμένουμε το κουτάβι μας μετά τα Χριστούγεννα. Και μέχρι τώρα είμαστε απόλυτα ικανοποιημένοι, γιατί πιστεύω ότι από την μεριά του εκτροφέα νοιώθουμε πλήρως καλυμμένοι και από εδώ και μπρος είναι θέμα δικό μας και του Θεού πως θα εξελιχθεί το κουτάβι μας.

Αφήνω σε εσάς να κάνετε τι όποιες συγκρίσεις και να εκτιμήσετε πλέον τι σημαίνει "εκτροφέας" και τι απλός κουταβέμπορος σκύλων με πεντιγκρι.

Κάτι που επίτηδες άφησα τελευταίο. ΤΙΜΗ.
Ναι, μπορεί να στοίχισε κάτι παραπάνω (μαζί με την μεταφορά) από ότι ένα από Ελλάδα. Το είχα πει και σε παλαιότερα σχόλια. Η τιμή είναι το τελευταίο πράγμα που πρέπει να απασχολεί κάποιον που τον ενδιαφέρει να αγοράσει σκύλο από εκτροφείο. Στα 12-15 χρόνια ζωής του σκύλου το ποσό είναι μηδαμινό. Κατανοητό να μην τα έχεις στην αρχή, αλλά καλύτερα να καθυστερήσεις και να πάρεις ένα σκύλο όπως ακριβώς το θέλεις, παρά να ρίξεις νερό στο κρασί σου. Προσωπική μου πάντα γνώμη.

ΥΓ
1. Ελπίζω να έγινα κατανοητός και στους "φίλους" μας, που τρέχουν να βάλουν την ταμπέλα του (κομπλεξικού γιατί δεν έχεις εκτροφικό σκύλο) ή του " ψάχνετε δικαιολογίες για να αγοράσετε από την Σήφη της γειτονιάς σας".
2. Θέλω να ευχαριστώ 4 άτομα μέσα από το φόρουμ που με στήριξαν και με βοήθησαν με τις συμβουλές τους καθ'όλη την διάρκεια της αναζήτησής μου και τους είμαι ευγνώμων.
Θα ήθελα απλά να ολοκληρώσω από την μεριά μου το παραπάνω θέμα.

Το κουτάβι ταξίδεψε για Ελλάδα και ήρθε στα χέρια μας την Δευτέρα το πρωι.
Η εκτροφέας τον παρέδωσε στον μεταφορέα με όλα τα χαρτιά του, κολάρο, λουρί, φίμωτρο την κουβέρτα του με ις γνωστές μυρωδιές και ξεχωριστές μερίδες φαγητού για όλες τις μέρες ταξιδιού +2 (σε περίπτωση καθυστέρησης).

Περίμενα 3 μέρες να σας γράψω για να διαπιστώσω και ο ίδιος αν όλα όσα με έλεγε, έγιναν.
Περπατάει πάντα δίπλα στο πόδι και παρακολουθεί τις κινήσεις μου. Σταματάω και σταματάει και αυτό στην θέση" κάτσε". Αν πιάσει μυρωδιά και τεντώσει το λουρί, με το που το νοιώσει γυρίζει πίσω.
Ξέρει ήδη τις εντολές "Μη", "αστο", "κάτσε" και "έλα". (φυσικά στα επίπεδα ενός κουταβιού).
Θόρυβοι ηλεκτρικής σκούπας κλπ μέσα στο σπίτι : ατάραχο
Βολτα ανάμεσα σε κόσμο και αυτοκίνητο: ήρεμο και η ουρά κανονικά.
Συνάντηση επαφή με άλλα σκυλιά: Αδιάφορο (όπως και με τις γάτες) έως ελάχιστα παιχνιδιάρικο.


Συμπερασματικά, πήρα ένα κουτάβι έτοιμο σε όλα του.

Όλες αυτές τις μέρες επικοινωνούμε καθημερινά, μας ρωτάνε και τους ρωτάμε, δείχνουν ανησυχία και ευχαρίστηση από την καλημέρα μέχρι την καληνύχτα για να νοιώσουν σίγουροι ότι το κουτάβι τους έχει αυτά που πρέπει.
Δεν θα κάνω σύγκρισεις, γιατί ειλικρινά δεν έχω φτάσει σε αυτό το σημείο ώστε να το γνωρίζω. Απλά μιας και ξεκίνησα, θα ήθελα να έχετε όλη την εικόνα αυτού που για μένα τελικά θεωρείται σωστός εκτροφέας.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
εεε να καμπουριάζεις λίγο όταν περπατάς και όχι σαν γύφτικο σκεπάρνι, έχουμε κ' εμείς σκύλο με πεντιγκρίον δλδ από τζάκι :p:p:p

Ο κούταβος είναι φοβερός και απ' ότι φαίνεται ο Γάλλος τήρησε όσα υποσχέθηκε. Πέρα από τα τυπικά είναι και σε ποιον θα πέσεις, εδώ σου έτυχε δεκάρι στην γενικότερη συμπεριφορά, θα πω απλά άνθρωπος για να μην μένουμε μόνο στα του κυνοτρόφου.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Βασίλη να χαίρεσαι τον κούταβο σου.
Η όλη εμπειρία σου για την απόκτηση του, πολύ σημαντική.
Περιμένω ένα καινούριο δικό του θέμα όπου θα γράψεις τις εμπειρίες σου για την απόκτηση του και την μετέπειτα συμβίωση σας.
Χαίρομαι που βρήκες αυτό που έψαχνες και Εύχομαι τα καλύτερα.
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
εεε να καμπουριάζεις λίγο όταν περπατάς και όχι σαν γύφτικο σκεπάρνι, έχουμε κ' εμείς σκύλο με πεντιγκρίον δλδ από τζάκι :p:p:p

Ο κούταβος είναι φοβερός και απ' ότι φαίνεται ο Γάλλος τήρησε όσα υποσχέθηκε. Πέρα από τα τυπικά είναι και σε ποιον θα πέσεις, εδώ σου έτυχε δεκάρι στην γενικότερη συμπεριφορά, θα πω απλά άνθρωπος για να μην μένουμε μόνο στα του κυνοτρόφου.
Το πεντικρί αν θέλετε σας το στέλνω με dhl! Για μένα είναι ο σκυλάκος μου όπως ήταν και ο Μαικ.
Ξέρεις πολύ καλά ότι το εννοώ! :)
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Βασίλη να χαίρεσαι τον κούταβο σου.
Η όλη εμπειρία σου για την απόκτηση του, πολύ σημαντική.
Περιμένω ένα καινούριο δικό του θέμα όπου θα γράψεις τις εμπειρίες σου για την απόκτηση του και την μετέπειτα συμβίωση σας.
Χαίρομαι που βρήκες αυτό που έψαχνες και Εύχομαι τα καλύτερα.
Οι εμπειρίες μου για την απόκτησή του ήταν μια καθημερινή αναζήτηση επί 3 μήνες με συνεχείς απογοητεύσεις.

Το καλό μέρος περιγράφεται στο παρόν νήμα.

Το άσχημο μέρος περιγράφεται εδώ : Θάνατος και επιλογή Νέου Μέλους

Να σημειώσω ότι ήρθα σε επαφή με πάνω από 30 εκτροφείς (σχεδόν όλους στην Ελλάδα) και τους υπόλοιπους από διάφορα μέρη της Ευρώπης καθώς και 2 εκτροφεία στην Αμερική.

Το πως επέλεξα εκτροφικό αντί υιοθεσίας, απλά έτυχε πρώτο. Θα μπορούσε να είναι και πάλι υιοθεσία. Βλέπεις, αν διαβάσεις το πρώτο μου πόστ στο φόρουμ πριν 5 χρόνια δεν έχει αλλάξει και τίποτα : Η εκπλήρωση μιάς επιθυμίας μετά από 50 χρόνια ζωής.

Μπορεί κάποια στιγμή να θεωρήσω ότι πρέπει να γράψω ονομαστικά για το κάθε "εκτροφείο" τι αντιμετώπισα, αλλά προς το παρόν δεν έχω την διάθεση.

Θα σου πω μόνο τι ζητούσα:

1. Σωστό εκτροφείο (και όχι σκουπιδότοπο) με εμπειρία να ξέρει τι κάνει.
2. Πιστοποιητικά υγείας και εξετάσεις των γονέων, σε όσα βασικά χρειάζονται για την συγκεκριμένη φυλή.
3. Να μην είναι ούτε η γέννα ούτε οι πρόγονοι τους (όσο πίσω μπορούσα να πάω) προϊόν αιμομιξίας.
4. Να δω το εκτροφείο και τα σκυλιά του ελεύθερα μπροστά μου, καθώς και μετά την συμπλήρωση τουλάχιστον του πρώτου μήνα, να μπορώ να δω τα κουτάβια από κοντά, να τα αξιολογήσω και να διαλέξω αυτό που θέλω (από αυτά που είναι διαθέσιμα). Ακόμη και σε αυτό το σημείο ακόμη και αν είχα δώσει προκαταβολή και έξοδα για ταξίδια, δεν θα έπαιρνα κουτάβι απλά για να πω ότι πήρα εκτροφικό, αν δεν ήμουν σίγουρος ότι το κουτάβι μεγαλώνει σωστά χωρίς προβλήματα.
5. Να έχω πρόσβαση, να βλέπω σε βίντεο και φώτο από το βάρος του μέχρι και την συμπεριφορά του στους υπόλοιπους κατά την διάρκεια που μεγαλώνει στο εκτροφείο.

Αυτά για αρχή για να δώσω μία ιδέα στο πόσο "δυσκοίλιος" είμαι και πως τελικά βρέθηκε αυτό που ζητούσα,

Τέλος θα το επαναλάβω. Οικονομικά αν σε νοιάζει σημαντικά το πόσα θα δώσεις και βιάζεσαι, πας για υιοθεσία υποχρεωτικά και τελειώνεις εκεί με την ικανοποίηση ότι έσωσες μια ζωή.
Αλλιώς εκπτώσεις δεν κάνεις, ιδιαίτερα όταν απαιτείς το σωστό.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Τα έχω διαβάσει Βασίλη.
Για αυτό και έγραψα πως πρέπει Να ξεκινήσεις 1 νέο θέμα για το κουτάβι σου και στην αρχή του θέματος να γράψεις περιληπτικά ότι πέρασες (αυτά δηλαδή που έχεις γράψει κατά καιρούς σε διάφορα θέματα) και να συνεχίσεις με την συμβίωση με το νέο σου φιλαράκι.

Πάντως το πιο σημαντικό είναι να σου βγει όπως το ονειρευοσουν και στο εύχομαι ολόψυχα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3