Ελληνικα Γκριφον & Γκριφον Κανις






xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
ε μα αυτο ρωταω και εγω. Κυνοτεχνικα πως και γιατι μια "βιολογικη φυλη" μπορει να αναγνωριστει ως φυλη απο FCI ΚΟΕ απο ποιον? Αυτη ηταν η απορια μου και μενα.:)
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
4.
Ποιά θα έπρεπε να είναι τα κριτήρια της δημιουργίας/αναγνώρισης μίας φυλής σκύλων πιά , το 2008?


...Αυτά προς το παρόν...

Η μακροβιότητα
Η ανθεκτικότητα
Η εν γέννει καθαρότητα απο κληρονομικές παθήσεις
και η συγκεκριμένη εργασία όπως πάντα
και με όσα αυτή περιέχει φαινοτυπικά αλλά και απο απόψεως χαρακτήρα


και πιστεύω πως το βασικό υλικό για τετοιες εκτροφές υπάρχει στον γονοτυπο των παλαιώτερων σκύλων

όπως το κοκόνι
ο κρητικός λαγωνικός
το μπασέντζι
και πολλές άλλες
 


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
ε μα αυτο ρωταω και εγω. Κυνοτεχνικα πως και γιατι μια "βιολογικη φυλη" μπορει να αναγνωριστει ως φυλη απο FCI ΚΟΕ απο ποιον? Αυτη ηταν η απορια μου και μενα.:)
με το πληροι κυνοτεχνικα κριτηρια φυλης...
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Που σημαινει? Τα γκριφον κανις τηρουν αυτα τα κριτηρια? Διοτι αυτο ειναι το θεμα. /η φυλη αυτη μπορει να δημιουργηθει οπως και δυναμει απειρες φυλες ακομα. Ποια ειναι αυτα τα κριτηρια ωστοσο που θα καθορισουν αν η φυλη αυτη θα αναγνωριστει η οχι. Ειναι αυτα που ειπε το κοκονι? αν ναι τα εχει το γκριφον κανις?
 


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
ο ορισμος της φυλης ειναι οικογενεια ζωων με κοινα χαρακτηριστικα που αναπαραγονται με ομοιομορφια
τα κριτηρια τα θετουν οι κυνολογικοι ομιλοι και η κυνολογικη ομοσπονδια.
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Α δηλαδη ειναι αυθαιρετο ενα πραγμα. Δεν υπαρχει ενας μπουσουλας οπως ιστορικα κριτηρια, υπαρξη η οχι μεγαλου αριθμου αλλων φυλων ωστε να καθοριζουν την αναγνωριση τους η οχι (εκτος απο θεματα υγειας κλπ που και αυτο ειναι μεγααλο θεμα γιατι αν ηταν η υγεια παραγοντας δε θα υπηρχαν καποιες φυλες κατα τη γνωμη μου)
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Εν συντομία

Ιστορία ή καταγωγή
Ομοιογένεια
Πλήθος δειγμάτων
εκτροφείς
σκοπός τους
συμφωνία με τον ΚΟ σχετικά με τον τύπο και την χρησιμότητα, στόχους κλπ
δείγμα γραφής από τους εκτροφείς
κατάταξη σε ομάδα με εμφανή τρόπο.
 




FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
η ΔΚΟ ζηταει 6 ξεχωριστες οικογενειες ... αλλα πολλες φυλες εχουν αναγνωριστει και χωρις τα παραπανω
επισης η ΔΚΟ ευνοει την αναγνωριση παρεμφερων τυπων / ποικιλλιων για να υπαρχει ανοιγμα γραμμων και γονιδιακος πλουτος παρα μια φυλη και τελος...
 


elena

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2007
136
0
Heraklion
www.cookiespirit.freegr.net
Aπο κει και περα θεωρω το ζητημα κυνοτεχνικο και θεωρω οτι χρηζει περαιτερω σοβαρης μελετης, ασχετα με τις ζωοφιλικες - κυνοφιλικες ενστασεις που ειναι σεβαστες. Θεωρω οτι ειναι προχειροτητα να λεμε οτι θα γελασει καθε πικραμενος απο τα προιοντα ΒΕΑ 2 , 3 κοκ καθε προς ανασυγκροτηση φυλης, τη στιγμη που γελανε πολλοι και οχι μονο πικραμενοι με τα προιοντα σταθερων φυλων και εκτροφων...εγω προσωπικα βλεπω πολυ μεγαλη διαφορα τυπων στη φυλη μου παροτι ειναι καθαροαιμη και σταθεροποιημενη...:( δεν γελαω, θλιβομαι, αλλα αυτο ειναι αλλου παπα βαγγελιο!
Μα ακριβώς για αυτό λέω ότι θα γελάσει κάθε πικραμένος ! Εδω σε φυλές σταθεροποιημένες και καθαρόαιμες βλέπεις μεγάλη διαφορά πόσο μάλλον σε μία "υποτιθέμενη" φυλή που οι γεννήτορες είναι διασταυρώσεις διαφόρων μικρόσωμων φυλών ! Τι ομοιομορφία θα υπάρχει στους απόγονους αυτών των σκύλων !!
Μου έρχετε στο μυαλό το γεγονός που μου περιέγραφε φίλος : Την εποχή που υπήρχαν αναγνωρίσεις για ΒΕΑ1 στην Ελλάδα, έφερε προς αναγνώριση (σε διάσημο κριτή) δύο σκύλους αδέλφια απο την ίδια γέννα και το ένα αναγνωριστηκε ως Αλάσκα Μαλαμιουτ και το άλλο ως Χάσκι :eek: και μάλιστα του είπε ότι ήταν και ποιοτικά δείγματα :eek:
Τι θέλω να πώ με αυτό ? Ότι στο στάδιο της αναγνώρισης ειδικά για ΒΕΑ1 μπορεί να αναγνωρισθούν και δείγματα που φαινοτυπικά ανταποκρίνονται στο εκάστοτε πρότυπο αλλά οι απόγονοι τους μπορεί και να μην έχουν καμμία ομοιότητα και να μην ανήκουν στην συγκεκριμένη φυλή και φυσικά να "κοπούν" στο ΒΕΑ2 & ΒΕΑ3 ;)

Για να φτάσουμε όμως στο σημείο να αναγνωρισθεί η φυλή και να περνάνε οι σκύλοι αναγνωριση για ΒΕΑ1 θα πρέπει όπως ειπώθηκε απο την Μαρία
ο ορισμος της φυλης ειναι οικογενεια ζωων με κοινα χαρακτηριστικα που αναπαραγονται με ομοιομορφια
. Προσωπικά δεν πιστέυω ότι τα "Γκριφόν-Κανίς" έτσι όπως έχουν προέλθει είναι μια οικογένεια ζώων με κοινά χαρακτηριστικά που αναπαράγονται με ομοιομορφία και συνεπώς τα θεωρώ ως "τύπο μικρόσωμου σκύλου" που δεν ανήκει σε καμμία φυλή αλλά σε συνδιασμό πολλών :)
 


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
γι αυτο και πριν απο οποιαδηποτε αναγνωριση θα πρεπει να προηγειται εκτροφη. Επειδη ομως η εκτροφη πρεπει να γινεται βασει προτυπου, οι προηγμενες κυνολογικα χωρες, που εχουν κυνολογικες επιτροπες και κυνολογους στους Κυνολογικους τους ομιλους, πρωτα κρινουν αν συντρεχει λογος , κατοπιν συντασουν προτυπο και εξεταζουν-εγκρινουν αρχικους γεννητορες, συγχρονως δε ανοιγουν ειδικα κυνολογικα αρχεια (οπου εγγραφονται, επι οσες γενιες κρινεται απαραιτητο, οι απογονοι των προγονικων σκυλων) και μαζι με μορφολογικη εξεταση αυτων των απογονων, αλλοι απο τους οποιους αποκλειονται απο την αναπααγωγη και αλλοι προχωρανε , σταθεροποιειται σιγα - σιγα η φυλη και μπαινει μετα απο 4, 5, 6 γενιες στο κανονικο γενεαλογιο. Γι αυτο υπαρχει και το "απορριπτεται" στο στιβο της μορφολογιας, και για αναγνωρισμενες και για παλιες φυλες, που λιγοι κριτες τολμουν να το χρησιμοποιησουν. Και στις προηγμενες κυνολογικα χωρες με 3 απορριπτεται, ο σκυλος δεν μπορει να εγγραψει απογονους...Επειδη ομως στην ΔΚΟ το θεμα της αναγνωρισης ειναι εν πολλοις πολιτικη, συμβαινει να αναγνωριζονται αυτα που δεν πρεπει και να μην αναγνωριζονται αυτα που πρεπει.

Απο κει και περα η κυνοτεχνια ειναι θεμα ικανοτητας ατομων να επιλεγουν γεννητορες και να συνταιριαζουν γραμμες αιματος. Οποιοσδηποτε ειναι ελευθερος να εκθρεψει οτιδηποτε και ο χρονος και η ιστορια θα δικαιωσει η οχι τις προσπαθειες του. Ο Λουις Ντομπερμαν και ο Στεφανιτζ ξεκινησαν με ημιαιμα και σημερα τα προιοντα τους ειναι παγκοσμιως επιβεβλημενα. :)
 


elena

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2007
136
0
Heraklion
www.cookiespirit.freegr.net
γι αυτο και πριν απο οποιαδηποτε αναγνωριση θα πρεπει να προηγειται εκτροφη. Επειδη ομως η εκτροφη πρεπει να γινεται βασει προτυπου, οι προηγμενες κυνολογικα χωρες, που εχουν κυνολογικες επιτροπες και κυνολογους στους Κυνολογικους τους ομιλους, πρωτα κρινουν αν συντρεχει λογος , κατοπιν συντασουν προτυπο και εξεταζουν-εγκρινουν αρχικους γεννητορες, συγχρονως δε ανοιγουν ειδικα κυνολογικα αρχεια (οπου εγγραφονται, επι οσες γενιες κρινεται απαραιτητο, οι απογονοι των προγονικων σκυλων) και μαζι με μορφολογικη εξεταση αυτων των απογονων, αλλοι απο τους οποιους αποκλειονται απο την αναπααγωγη και αλλοι προχωρανε , σταθεροποιειται σιγα - σιγα η φυλη και μπαινει μετα απο 4, 5, 6 γενιες στο κανονικο γενεαλογιο. Γι αυτο υπαρχει και το "απορριπτεται" στο στιβο της μορφολογιας, και για αναγνωρισμενες και για παλιες φυλες, που λιγοι κριτες τολμουν να το χρησιμοποιησουν. Και στις προηγμενες κυνολογικα χωρες με 3 απορριπτεται, ο σκυλος δεν μπορει να εγγραψει απογονους...Επειδη ομως στην ΔΚΟ το θεμα της αναγνωρισης ειναι εν πολλοις πολιτικη, συμβαινει να αναγνωριζονται αυτα που δεν πρεπει και να μην αναγνωριζονται αυτα που πρεπει.
Συμφωνώ μαζί σου στα παραπάνω =D> αλλά να ρωτήσω τώρα και εγώ με την σειρά μου :

Η FCI έχει θεσπίσει υποχρεωτικούς κανόνες προς τα κράτη-μελη της για τα παραπάνω ή το κάθε κράτος-μέλος της κάνει ότι θέλει και ίσως ότι το συμφέρει να κάνει :?:

Ο ΚΟΕ τι διαδικασία ακολουθεί για την αναγνώριση νέων φυλών :?:

Ακολουθεί το παραπάνω "πρωτόκολλο" :?:

Υπάρχουν αντίστοιχες επιτροπές :?:

Αν όχι, πώς έχουν αναγνωρισθεί οι ελληνικές φυλές :?:

Με ποια διαδικασία :?:
 


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
Ελα Ελενα, μη με ρωτας πραγματα που ξερεις πολυ καλα αφου βρισκεσαι στην Ελλαδα...Η εθνικη αναγνωριση ειναι θεμα εθνικων προδιαγραφων - γινεται οπως οριζει ο ΚΟ της καθε χωρας...Οσες φυλες εχουν αναγνωριστει μεχρι τωρα στην Ελλαδα απο μια εγκριση ΔΣ ΚΟΕ αναγνωριστηκαν...Ξερεις εσυ να υπαρχει τετοια επιτροπη στον ΚΟΕ τωρα? γιατι μεχρι που εφυγα εγω δεν υπηρχε...Φυσικα κανει οτι το συμφερει το καθε κρατος μελος (και ισως αυτο επρεπε να κανουμε και μεις αλλα οπως ξερεις ο ΚΟΕ πασχει απο ευθυνοφοβια...) και οποιο εχει μεγαλυτερη δυναμη στη ΔΚΟ και καλυτερες δημοσιες σχεσεις επιβαλλει οτι θελει...Οι ξενοι ΚΟ εχουν επιστημονικες επιτροπες που εισηγουνται / αποφασιζουν τα θεματα αυτα. Οταν αιτειται χωρα-μελος τη Διεθνη αναγνωριση αρχιζουν τα δυσκολα...Κανονισμοι απαραβατοι δεν υπαρχουν, ολα ειναι ρευστα...ζητανε αριθμο δειγματων και γραμμες αιματος αλλα μετα απο 5-10 χρονια εθνικης αναγνωρισης και εκτροφης αυτα εχουν ηδη προκυψει...Η επιτροπη αναγνωρισης της ΔΚΟ εισηγειται και κατοπιν ψηφιζεται στη ΓΣ οτι εχει εισηγηθει...Πρωτοκολλα εθνικα δεν επιβαλλει η ΔΚΟ στους ομιλους-μελη...δεν θα μπορουσε αλλωστε καταστατικα να το κανει...Η καθε χωρα κανει οτι κρινει καλυτερο και οταν περασουν καποια χρονια και εχει η φυλη περαση, και αριθμους, και εκτροφεια, γινεται η αιτηση αφου πρωτα εχει προετοιμαστει το εδαφος με επαφες κλπ...:)
 


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
Και η ΔΚΟ αλλαζει κατευθυνση αλλωστε...πριν λιγα χρονια ουτε ν' ακουσουν για αναγνωριση νεων φυλων αν υπηρχαν ομοειδεις στην ευρυτερη περιοψη, τωρα λενε να αναγνωριζονται πολλες παρεμφερεις ποικιλλιες για να μην κλεινεται η εκτροφη...ειναι και θεμα εσωτερικων δυναμικων στη ΔΚΟ και εναλλαγων εξουσιας...
 


tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! :)
Έχεις κάποιο επιχείρημα
Α. Για να στηρίξεις ότι όντως υφίσταται η φυλή "γκριφόν-κανίς"?
Β. Για να αιτιολογήσεις γιατί πρέπει να αναγνωριστεί?

Δεν θεωρώ το επιχείρημα "εθνική υπόθεση" σοβαρό.

Η αναφορά μου αυτή ήταν για όλες τις ελληνικές φυλές ............
Κατά αρχήν δεν βλέπω το λόγο να με ευχαριστείς για τα καλά μου λόγια.
Δεν αναφέρθηκα σε εσένα προσωπικά γιατί δεν είχα λόγο να το κάνω,αν διάβασες καλά βάζω και τον εαυτό μου μέσα
,τουλάχιστον ως το πατριώτης.Ενώ θα μπορούσα να έχω κάποια η κάποιες ελληνικές φυλές εγώ προτιμώ να έχω bulldogs και pekingese!Όσο για την στενοκεφαλιά τις ελληνικής κuνολογίας την έχω δει και τι ζω ακόμα από πολύ κοντά!!!
Aσχετα με το τι πιστεύω για τα “griffon-κανεις”(αν είναι φιλί η όχι η προέκυψε από τυχαία ζευγάρωμαta)
το θέμα είναι ότι υπάρχει υλικό ώστε να εξελιχτεί σε φυλή όπως και για τα εγχώρια "πεκινοιδες" (αν και εδώ είναι αρκετά διαφορετικό το θέμα γιατί είναι παγκόσμιο το φαινόμενο).Είναι το παράδειγμα του Ντομπερμαν ,του Στεφανιτζ ,του Μαρτινεζ κτλ που
ανάφερε η Φαινομενων.Και για να μην πάμε το πίσω στο χρόνο θα αναφέρω το παράδειγμα του
Frantisek Horak που το 1949 άρχισε φτιάχνει το Τσέσκι terrier χρησιμοποιώντας μονο δυο φίλες ήδη καθαρόαιμων και αναγνωρισμένων σκυλιών το Scottish terrier και το Sealyham terrier.
Oπως βλέπεις μια φυλή μπορεί να γεννηθεί χωρίς να κουβαλάει χρονια ιστορίας.
p.s
Έλενα και Κλόε δεν νομίζω ότι είναι τόσο εκνευριστικό το να μην αναγνωρίζει κάποιος τα poodle σας η να έχει την λάθος εντύπωση ότι ότι το δικό του είναι poodle και τα δικά σας όχι.
Το πάθαινα συνεχεια
την περασμένes δεκατeίes με τα bulldogs(τα αποκαλούσαν κοντά boxer ,pit bull και αλλα τέτοια)και το παθαίνω ακόμα και τώρα σε πολύ μεγαλύτερο βάθο με τα pekingese.
Κανεις δεν τα αναγνωρίζει για pekingese .Oλοι μου λε ότι είναι ημίαιμα και
είναι έτσι άσχημα, όταν τους πω ότι είναι πεκινουά.Το βρίσκω πολύ γλυκό και αστείο!!!
 

Attachments

Last edited:


elena

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2007
136
0
Heraklion
www.cookiespirit.freegr.net
Μιχάλη αν ήταν να εκνευρίζομαι κάθε φορά που κάποιος δεν αναγνωρίζει το καθαρόαιμο Κανίς μου, θα έπρεπε να είμαι μόνιμα εκνευρισμένη :D:D:D

Το θέμα δεν είναι εκει :p ουτε έχω πρόβλημα στην δημιουργία νέων φυλών όταν τηρούνται κάποιες προυποθέσεις και εκτροφικό προγραμμα & όραμα. Υπάρχουν εκατοντάδες φυλές που δημιουργήθηκαν απο διασταυρώσεις άλλων φυλών οπως αναφέρεις και εσύ αλλά και εγω σε άλλο post. Τα Γκριφόν Κανίς όμως δεν "δημιουργήθηκαν" όμως κατα αυτόν τον τρόπο :D αλλά απο την επιπολαιότητα ιδιοκτητών μικρόσωμων σκύλων που απλά ζευγαρώνουν τα μικρόσωμα σκυλιά τους (ότι φυλή κι αν είναι) με ένα αλλο επίσης μικρόσωμο σκύλο (πάλι ότι φυλή να είναι) και το αποτέλεσμα το βαφτίζουν "Γκριφόν-Κανίς" :eek::eek: εκεί είναι η δική μου ένσταση και πιστέυω και της Chloe (αν κάνω λάθος sorry Chloe ):):)
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Ακριβώς!!!
Το έχω πει 100 φορές! Ό,τι είναι μικρόσωμο-μεσαίο και μαλλιαρό το ονομάζει ο Έλληνας "γκριφόν κανίς".
Αυτό δε σημαίνει ότι όοοοοοοοοοοολα αυτά τα σκυλάκια αποτελούν "δείγματα".
 


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
δε νομιζω να ειπε κανεις οτι οοοοοοοοοολα αυτα τα σκυλακια αποτελουν δειγματα...ουτε ομως μπορουμε να ειμαστε τοσο απολυτα, κατηγορηματικα σιγουροι & κυνολογικα πεπεισμενοι οτι οοοοοοοοοοοοοοοοολα αυτα τα σκυλακια ειναι προιον byb και οχι αυτοχθονος τυπος...:)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf