Επίθεση από Πιτ Μπουλ


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
@eddieK παραλογιζεσαι.
Όλοι εδώ μέσα σου λένε το απλό: αν έχω σκύλο με θέμα λόγο ράτσας/χαρακτήρα/παρελθόντος έχω τα μάτια μου 14 και τον έχω σε λουρί. Αυτό μπορώ να κάνω.

Εσύ επιμένεις ότι όλοι οι σκύλοι που είναι περίεργοι και αρπάζουν οφείλουν οι ιδιοκτήτες να τους έχουν με φίμωτρο και να τους πάνε σε εκπαιδευτή να "ξεμαθουν". Δεν γίνεται αυτό. Δεν "φτιάχνουν" όλοι οι σκύλοι με εκπαίδευση, δεν γίνεται να κυκλοφορούν με φίμωτρο για να μπορούν οι λύτοι με τις κοτσίδες να σουλατσαρουν χωρίς επιπτωσεις.

Που στην πλειονότητα των περιπτώσεων, οι λύτοι είναι πιθανό να δημιουργήσουν το θέμα επειδή είναι υπερκοινωνικοι, κουσκουσιαριδες, δεν έχουν φάει διόρθωση σοβαρή μέχρι τότε και φυσικά έχουν μ@λ@κ@ ιδιοκτήτη.
 


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Δεν υποστήριξα ποτέ την πρακτική των λυμένων σκύλων (το έγραψα 3-4 φορές).
Είπα μάλιστα ότι σε ενδεχόμενο επεισόδιο, το πιθανότερο είναι να φταίει αυτός (ο κηδεμόνας του).

Η διαφωνία μου ήταν στο ότι, ένα επεισόδιο μπορεί ΠΑΝΤΑ να διερευνηθεί ως προς τις αιτίες του κ τις ευθύνες (Όχι τις νομικές, αλλά τις ουσιαστικές. Αυτά τα δύο δυστυχώς δεν ταυτίζονται πάντα), με βάση ΜΟΝΟ το εάν οι 2 σκύλοι ήταν δεμένοι ή λυμένοι κ ποιος ήταν λυμένος κ ποιος δεμένος. Όχι, δεν συμφωνώ με αυτό, δεν μπορεί αυτό να αποτελεί κανόνα.

Δεν έχω κανένα πρόβλημα -εννοείται- με τα μεγαλόσωμα/δυναμικά σκυλιά. Ίσα-ίσα, τα γουστάρω περισσότερο από τα μικρόσωμα εκνευριστικά φωνακλάδικα.
Δεν έχω πρόβλημα ούτε με τους συνειδητοποιημένους κηδεμόνες αυτών των σκύλων. Δεν είναι όμως όλοι τέτοιοι. Υπάρχουν κ εξαιρετικά επικίνδυνοι. Ή μήπως όχι; Και δεν έχει σημασία εάν υπάρχουν εδώ μέσα ή όχι. Σημασία έχει ότι υπάρχουν εκεί έξω! Οπότε πρέπει να μας απασχολεί.

Έχω δει δεμένο πιτ να αρπάζει ακίνδυνο αδέσποτο (το οποίο , αλήθεια είναι ότι προκάλεσε) σε πεζόδρομο, μέσα στις καφετέριες κ ο τύπος που το είχε να μην ξερει τι να κάνει! Καθόταν κ κοιτούσε μαρμαρωμένος. Μετά μάθαμε ότι το σκυλί δεν ήταν δικό του αλλά ενός φίλου κ αυτός το έβγαλε βόλτα!

Έχω δει λυμένο ροτ μέσα σε κάμπινγκ, να αρπάζει για τα καλά από τη ράχη κανισάκι κ να το ταρακουνάει στον αέρα. Ο τύπος που το είχε, πλησίασε, το έπιασε από το κολάρο κ το μόνο που έκανε ήταν να του λέει «άστο, άστο»! Καμιά κίνηση!!! Μου έδινε την αίσθηση ότι φοβόταν να κάνει το οτιδήποτε. Το κανισάκι ξεψύχησε σε λίγα λεπτά, δεν πρόλαβαν να το πάνε καν κτηνιατρείο…

Μη κρίνεται λοιπόν από τους εαυτούς σας.

Το «δεμένος ο σκύλος μου = δεν φταίω εγώ», μπορεί άνετα να χρησιμοποιηθεί από έναν ανεύθυνο-επικίνδυνο κηδεμόνα, είτε συνειδητά, είτε από αφέλεια, με δυσάρεστες ως τραγικές συνέπειες. Δεν εξαντλείται η ευθύνη κάποιου στο εάν έχει το σκυλί του δεμένο ή όχι.

Θα πάει ο άλλος ελαφρόμυαλος, θα πάρει ένα σκυλί τούμπανο, κ θα σκεφτεί «νταξ’ μωρέ, θα το έχω δεμένο, οπότε όλα καλά. κάτι έλεγαν εκεί κ για εκπαίδευση κ κάτι τέτοια, αλλά θα τα δω στην πορεία, έχουμε καιρό για αυτά…».

Το έχει δεμένο κ εμφανίζεται ένα δεσποζόμενο (τι να κάνω; αφού τα αδέσποτα δεν τα δέχεστε για παράδειγμα κ αποτελεί σενάριο επιστημονικής φαντασίας), το οποίο είναι λυμένο για χ, ψ λόγους (επειδή είναι μλκς ο άλλος κ το έλυσε, επειδή το παράτησε, επειδή έγινε μια στραβή, ένα ατύχημα κ του έφυγε, οτιδήποτε…) Και το δεμένο αρπάζει το άλλο κ το ξεσκίζει. Αυτός με το δεμένο, δεν πρέπει να είναι σε θέση να χειριστεί τον σκύλο του σε τέτοιες συνθήκες; Τι θα κάνει; Θα αφήσει να γίνει ότι είναι να γίνει κ μετά θα πει «α, συμβαίνουν αυτά, τι να κάνουμε;», «εξάλλου εγώ το είχα δεμένο» κ άλλα τέτοια; Και δεν θα έχει ευθύνη αυτός ο τύπος;

Δεν αναφέρομαι σε περίπτωση όπου θα είναι κ το λυμένο σκυλί δυνατό κ θα γίνει μάχη. Εκεί, το δεμένο -πολύ φυσιολογικά- θα υπερασπιστεί τον εαυτό του κ μπορεί να μαμήσει το άλλο. Και ο χειριστής του δεμένου δεν θα μπορεί να κάνει πολλά μόνος του για να τα χωρίσει. Οπότε δεν έχει ευθύνη.

Άλλο παράδειγμα. Ο τύπος (που έχει το δυναμικό σκυλί) δεν είναι άσχετος με τη ράτσα αλλά «ψυχάκιας» που γουστάρει τέτοια σκηνικά. Και ενώ έχει το δικό του με λουρί, εμφανιστεί ένα δεσποζόμενο λυμένο, τι θα γίνει; «Μπασταρδάκι, μου ήρθες λυμένος, ε; Τώρα θα δεις…Σκίσ' τον»! Και θα κάτσει να το απολαύσει κιόλας. Και «φυσικά» μετά δεν θα φταίει. Τι όχι;;; Αφού είχε δεμένο το δικό του κ το άλλο ήταν λυμένο.
Αν υπάρχουν ολοι αυτοι με τα δεμενα τότε φταίει δύο φορές αυτός με τον λυτο σκύλο.
Καλώς ή κακώς υπάρχουν εχθρικά σκυλιά,εχθρικές ρόδες αυτοκινήτων και φολες. Ο Χίτλερ ο σκατοψυχος να κραταει το λουρι φταίει αυτός που εκθετει τον σκύλο του σε κίνδυνο λύνοντας τον.

Τώρα για τα υπόλοιπα θα σου απαντήσω ναι: πουλάνε λουριά και σε μ@λακες.
 
  • Like
Reactions: Eroe


Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340
Νομίζω τρωγόμαστε με τις έννοιες "λυτός" και "δεμένος" σαν να πρόκειται για την ουσία. Η ουσία είναι ότι οφείλεις να έχεις το σκύλο σου υπό έλεγχο ανά πάσα στιγμή και ώρα.

Έχω δει ουκ ολίγα λυτά σκυλιά ανεξέλεγκτα.
Έχω δει λυτά σκυλιά ΑΠΟΛΥΤΑ ελεγχόμενα.
Έχω δει δεμένα σκυλιά τα οποία βρίσκονται υπό έλεγχο.
Έχω δει δεμένα σκυλιά τα οποία είναι ανεξέλεγκτα, αν και βρίσκονται κάτω από υποτυπώδη έλεγχο (λουρί).

Δυστυχώς, το λουρί δε στάθηκε ικανό να σταματήσει το Μολοσσό που μας επιτέθηκε το Σεπτέμβρη και τρόμαξα να βγάλω τη μικρή από τα δόντια του. Και έχω κι άλλα τέτοια παραδείγματα ατυχημάτων, που είτε έχουν συμβεί στο στενό μου κύκλο είτε είναι ζήτημα χρόνου να συμβούν όπως βλέπω μερικούς να "κινούνται" (ιδιοκτήτρια Amstaff που ο σκύλος της την πάει καρότσι και τσαμπουκαλεύεται σε ιδίου φύλου σκυλιά / ιδιοκτήτρια ημίαιμης ανήλικης τσοπάνας που ήδη το σκυλάκι, αν και 5 μηνών, την πάει κι αυτή καρότσι / αμέτρητα πλέον μικρόσωμα σκυλάκια στο Φλέξι που θυμίζουν χαρταετό κ.τ.λ.).

Το βασικό, λοιπόν, για μένα είναι η εκπαίδευση του σκύλου, με ό,τι περιλαμβάνει η έννοια (κοινωνικοποίηση - οριοθέτηση - εντολές - "διαπαιδαγώγηση"). Χωρίς να αναιρώ την αξία του λουριού, φυσικά. Ο συνδυασμός και των 2 κάνει θαύματα στον έλεγχο του σκύλου, εκτός αν έχουμε να κάνουμε με εξαιρετικά δύσκολο χαρακτήρα, που είναι γενικά λίγο σπάνιο.
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
H διαφορά αυτου:

Έχω δει ουκ ολίγα λυτά σκυλιά ανεξέλεγκτα.
με αυτό:
Έχω δει δεμένα σκυλιά τα οποία είναι ανεξέλεγκτα, αν και βρίσκονται κάτω από υποτυπώδη έλεγχο (λουρί).
ειναι χαωτικη ομως. Στην πρωτη περιπτωση αν γινει στραβη, υπάρχουν σοβαρες ζημιές, στην δευτερη μπορει να αποφευχθει ακομα και το να ανοιξει ρουθουνι.

Συνεπως, οταν εχω δυσκολο/επιθετικο/δεν μ' αρεσει η φατσα σου σκυλο, και τον εχω στο λουρι, αν και εφοσον δημιουργηθει η οποιαδηποτε συραξη, μικρου ή μεγαλου μεγεθούς, με λυτο σκυλο, ΕΚΤΟΣ σκυλοπαρκου, το 101% της ευθυνης το εχει ο ιδιοκτητης του λυτου. Ακομα και αν ο λυτος σκυλος εχει πιει 4 μπαφους και εχει φαει 3 αρνταν μαζι με 1 μπουκαλι βοτκα και ειναι χαρωπη χιππισα που αγαπαει ακομα και τις πετρες.

Χωρις μα, μου, σου, του. Απολυτα.
 
  • Like
Reactions: Eroe


eddieK

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2017
167
74
48
Νομίζω τρωγόμαστε με τις έννοιες "λυτός" και "δεμένος" σαν να πρόκειται για την ουσία. Η ουσία είναι ότι οφείλεις να έχεις το σκύλο σου υπό έλεγχο ανά πάσα στιγμή και ώρα.

Έχω δει ουκ ολίγα λυτά σκυλιά ανεξέλεγκτα.
Έχω δει λυτά σκυλιά ΑΠΟΛΥΤΑ ελεγχόμενα.
Έχω δει δεμένα σκυλιά τα οποία βρίσκονται υπό έλεγχο.
Έχω δει δεμένα σκυλιά τα οποία είναι ανεξέλεγκτα, αν και βρίσκονται κάτω από υποτυπώδη έλεγχο (λουρί).

Δυστυχώς, το λουρί δε στάθηκε ικανό να σταματήσει το Μολοσσό που μας επιτέθηκε το Σεπτέμβρη και τρόμαξα να βγάλω τη μικρή από τα δόντια του. Και έχω κι άλλα τέτοια παραδείγματα ατυχημάτων, που είτε έχουν συμβεί στο στενό μου κύκλο είτε είναι ζήτημα χρόνου να συμβούν όπως βλέπω μερικούς να "κινούνται" (ιδιοκτήτρια Amstaff που ο σκύλος της την πάει καρότσι και τσαμπουκαλεύεται σε ιδίου φύλου σκυλιά / ιδιοκτήτρια ημίαιμης ανήλικης τσοπάνας που ήδη το σκυλάκι, αν και 5 μηνών, την πάει κι αυτή καρότσι / αμέτρητα πλέον μικρόσωμα σκυλάκια στο Φλέξι που θυμίζουν χαρταετό κ.τ.λ.).

Το βασικό, λοιπόν, για μένα είναι η εκπαίδευση του σκύλου, με ό,τι περιλαμβάνει η έννοια (κοινωνικοποίηση - οριοθέτηση - εντολές - "διαπαιδαγώγηση"). Χωρίς να αναιρώ την αξία του λουριού, φυσικά. Ο συνδυασμός και των 2 κάνει θαύματα στον έλεγχο του σκύλου, εκτός αν έχουμε να κάνουμε με εξαιρετικά δύσκολο χαρακτήρα, που είναι γενικά λίγο σπάνιο.
Επί τέλους! Ας τα πει κάποιος άλλος γιατί με εμένα έφαγαν κόλλημα.
 


eddieK

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2017
167
74
48
H διαφορά αυτου:



με αυτό:


ειναι χαωτικη ομως. Στην πρωτη περιπτωση αν γινει στραβη, υπάρχουν σοβαρες ζημιές, στην δευτερη μπορει να αποφευχθει ακομα και το να ανοιξει ρουθουνι.

Συνεπως, οταν εχω δυσκολο/επιθετικο/δεν μ' αρεσει η φατσα σου σκυλο, και τον εχω στο λουρι, αν και εφοσον δημιουργηθει η οποιαδηποτε συραξη, μικρου ή μεγαλου μεγεθούς, με λυτο σκυλο, ΕΚΤΟΣ σκυλοπαρκου, το 101% της ευθυνης το εχει ο ιδιοκτητης του λυτου. Ακομα και αν ο λυτος σκυλος εχει πιει 4 μπαφους και εχει φαει 3 αρνταν μαζι με 1 μπουκαλι βοτκα και ειναι χαρωπη χιππισα που αγαπαει ακομα και τις πετρες.

Χωρις μα, μου, σου, του. Απολυτα.
Δηλαδή τώρα αλήθεια;;;
Στις περιπτωσεις που ανέφερα προηγουμένως, δεν έχουν καμία ευθύνη οι 2 τύποι;

α) Το έχει δεμένο κ εμφανίζεται ένα δεσποζόμενο (τι να κάνω; αφού τα αδέσποτα δεν τα δέχεστε για παράδειγμα κ αποτελεί σενάριο επιστημονικής φαντασίας), το οποίο είναι λυμένο για χ, ψ λόγους (επειδή είναι μλκς ο άλλος κ το έλυσε, επειδή το παράτησε, επειδή έγινε μια στραβή, ένα ατύχημα κ του έφυγε, οτιδήποτε…) Και το δεμένο αρπάζει το άλλο κ το ξεσκίζει. Αυτός με το δεμένο, δεν πρέπει να είναι σε θέση να χειριστεί τον σκύλο του σε τέτοιες συνθήκες; Τι θα κάνει; Θα αφήσει να γίνει ότι είναι να γίνει κ μετά θα πει «α, συμβαίνουν αυτά, τι να κάνουμε;», «εξάλλου εγώ το είχα δεμένο» κ άλλα τέτοια; Και δεν θα έχει ευθύνη αυτός ο τύπος;


β) Άλλο παράδειγμα. Ο τύπος (που έχει το δυναμικό σκυλί) δεν είναι άσχετος με τη ράτσα αλλά «ψυχάκιας» που γουστάρει τέτοια σκηνικά. Και ενώ έχει το δικό του με λουρί, εμφανιστεί ένα δεσποζόμενο λυμένο, τι θα γίνει; «Μπασταρδάκι, μου ήρθες λυμένος, ε; Τώρα θα δεις…Σκίσ' τον»! Και θα κάτσει να το απολαύσει κιόλας. Και «φυσικά» μετά δεν θα φταίει. Τι όχι;;; Αφού είχε δεμένο το δικό του κ το άλλο ήταν λυμένο.

Αλήθεια υποστηρίζεις ότι αυτοί οι τύποι έχουν 0% ευθύνης; ΑΛΗΘΕΙΑ;;;
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Αυτός με το δεμένο, δεν πρέπει να είναι σε θέση να χειριστεί τον σκύλο του σε τέτοιες συνθήκες; Τι θα κάνει; Θα αφήσει να γίνει ότι είναι να γίνει κ μετά θα πει «α, συμβαίνουν αυτά, τι να κάνουμε;», «εξάλλου εγώ το είχα δεμένο» κ άλλα τέτοια; Και δεν θα έχει ευθύνη αυτός ο τύπος;
Προφανως σου εχει τυχει πολλες φορες να εχεις pit/pressa/dogo, να εισαι μονος και να μπορεσεις να του ανοιξεις το στομα ευκολα, ε; Εχει ενδιαφέρον να μαθουμε και εμεις πως, μιας και την τελευταια φορα με pit ημασταν 3 ατομα με σφηνα και καναμε 5 ολοκληρα λεπτα.

Προφανως, δεν εχεις ερθει ΠΟΤΕ σε τετοια κατασταση. Προφανως πιστευεις οτι ΟΛΟΙ οι σκυλοι ειναι διαχειρησιμοι ΠΑΝΤΑ. Προφανως πιστευεις οτι οι σκυλοι δεν εχουν γενετικη προδιαθεση, ταπεραμεντο ή εμπειριες που μπορει να τους εχουν κανει επιθετικους ή οτι αυτο μπορει να αλλαξει σε καθε σκυλο και την ευθυνη την εχει ο ιδιοκτητης του.

ΟΧΙ την ευθυνη την εχει ο ΜΑΛΑΚΑΣ που τον εχει λυτο. 101% Και ας ειναι ο σκυλος του ο βουδας με μπαφους.



Ο τύπος (που έχει το δυναμικό σκυλί) δεν είναι άσχετος με τη ράτσα αλλά «ψυχάκιας» που γουστάρει τέτοια σκηνικά. Και ενώ έχει το δικό του με λουρί, εμφανιστεί ένα δεσποζόμενο λυμένο, τι θα γίνει; «Μπασταρδάκι, μου ήρθες λυμένος, ε; Τώρα θα δεις…Σκίσ' τον»! Και θα κάτσει να το απολαύσει κιόλας.
Ο ψυχακιας ειναι μ@λαξ a priori. Δεν μιλαμε για τετοιους εδω μεσα ή νομιζεις οτι σε τετοιους απευθυνεσαι;
 


sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
Φίλε μου καλως η κακώς φταίει το λυτο. Σου έφυγε δεν σου εφυγε, φταις! Έτσι ειναι! Δεν παν να έχεις το πιο καλό σκυλί του κοσμου..
εμένα ο δικός μου δεν γουσταρει αρσενικα, και όταν βλέπω αδέσποτα η λύτα να μας πλησιάζουν τον σηκώνω από το κολάρο για να μην παίξει Φαπες.. έχω φτάσει σε σημείο να τον πνίξω από το πολύ τράβηγμα γαι να μην φάει ένα σκυλί που έφυγε κάτω από τα πόδια της ιδιοκτήτριας του με το που ανοιξε τη πορτα... Γιατί εγώ να πνιγώ το σκύλο μου και να τον κάνω να νιώθει ανασφαλεια μην έχοντας την δυνατότητα να αμυνθεί μόνο και μόνο για να μην φάει το δικό σου σκυλί που είτε σου έφυγε είτε το είχες λυτο...
Εννοείται ότι θα τον ξανά επνιγα για να μην μπορεί να δαγκωσει και να αποφυγω ένα τόσο δυσάρεστο γεγονός...
Αλλά όλα έχουν κ ενα οριο!
 


eddieK

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2017
167
74
48
Προφανως σου εχει τυχει πολλες φορες να εχεις pit/pressa/dogo, να εισαι μονος και να μπορεσεις να του ανοιξεις το στομα ευκολα, ε; Εχει ενδιαφέρον να μαθουμε και εμεις πως, μιας και την τελευταια φορα με pit ημασταν 3 ατομα με σφηνα και καναμε 5 ολοκληρα λεπτα.

Προφανως, δεν εχεις ερθει ΠΟΤΕ σε τετοια κατασταση. Προφανως πιστευεις οτι ΟΛΟΙ οι σκυλοι ειναι διαχειρησιμοι ΠΑΝΤΑ. Προφανως πιστευεις οτι οι σκυλοι δεν εχουν γενετικη προδιαθεση, ταπεραμεντο ή εμπειριες που μπορει να τους εχουν κανει επιθετικους ή οτι αυτο μπορει να αλλαξει σε καθε σκυλο και την ευθυνη την εχει ο ιδιοκτητης του.

ΟΧΙ την ευθυνη την εχει ο ΜΑΛΑΚΑΣ που τον εχει λυτο. 101% Και ας ειναι ο σκυλος του ο βουδας με μπαφους.





Ο ψυχακιας ειναι μ@λαξ a priori. Δεν μιλαμε για τετοιους εδω μεσα ή νομιζεις οτι σε τετοιους απευθυνεσαι;
Γιατί το παίρνεις προσωπικά; Δεν μιλάμε για μένα κ για σένα. Δεν γυρίζει ο κόσμος γύρω σου, ξεκαβάλα!
Τι σημασία έχει αν υπάρχουν τέτοιοι εδώ μέσα; Υπάρχουν εκεί έξω! Και θα γίνουν ακόμη περισσότεροι με το άλλοθι που τους δίνεις.

ΑΚΟΥΤΕ ΕΚΕΙ ΕΞΩ; ΠΑΡΤΕ ΟΠΟΙΟ ΣΚΥΛΙ ΘΕΛΕΤΕ, ΚΑΝΤΕ ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΤΕ, ΜΗ ΣΑΣ ΝΟΙΑΖΕΙ Η ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΤΟΥ, ΜΗ ΣΑΣ ΝΟΙΑΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΔΕΜΕΝΟ ΣΤΗ ΒΟΛΤΑ. ΑΦΗΣΤΕ ΤΟ ΝΑ ΚΑΤΑΣΠΑΡΑΞΕΙ ΟΠΟΙΟ ΣΚΥΛΙ ΒΡΕΙ ΣΤΟ ΔΙΑΒΑ ΤΟΥ ΛΥΤΟ. ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ, ΟΟΟΟΟΟΟΟΤΙ ΣΑΣ ΚΑΥΛΩΣΕΙ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΔΕΜΕΝΟ.

Ε Ι Σ Α Ι Ε Π Ι Κ Ι Ν Δ Υ Ν Ο Σ!!!
 




eddieK

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2017
167
74
48
Ωχ! Τι είναι αυτό; Αδέσποτο να αρπάζεται με δεσποζόμενο; Μα είναι δυνατόν;;; Αφού αυτά δεν γίνονται!

Η είδηση βέβαια παραποιήθηκε κ παρουσιάστηκε από τον δημοσιογράφο όπως τον συνέφερε... Το τι έγινε, φαίνεται στο βίντεο αλλά υπάρχει κ η μαρτυρία της κοπέλας που ήταν παρούσα στο περιστατικό:
https://www.facebook.com/adespotoif...7628870936292/573786126320562/?type=1&theater
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Ε Ι Σ Α Ι Ε Π Ι Κ Ι Ν Δ Υ Ν Ο Σ!!!
Προσωπικά όχι γιατί η κορασίδα μου είναι χίπισσα και ας έχει φάει πέσιμο από άλλο.

Αλλά μάλλον εσύ το παίρνεις προσωπικά επειδή 10 νοματαιοι εδώ μεσα, που δεν φαιρονται σαν τους ψυχακιδες που περιγράφεις, προσπαθούν να σου πούνε το αυτονόητο:

Δεν είναι όλοι οι σκύλοι ανεκτικοί με άλλα σκυλιά, γι'αυτό είναι μόνιμα στο λουρί, με ιδιοκτήτες που προσπαθούν να είναι προσεκτικοί, άλλα σε περίπτωση που συνευρεθούν μενμη ελεγχόμενο aka λύτοι σκύλο δεν είναι υπεύθυνοι για το αποτέλεσμα.

Τώρα εσύ συνέχισε να επιμένεις ότι δεσποζομενος λυτος σκύλος εκτός σκυλοπαρκου δεν φέρει ευθύνη ο ιδιοκτήτης του σε περίπτωση συραξης επειδή ο σκύλος είναι αρνταν.

Εσύ δεν είσαι επικίνδυνος. Το τι είσαι νομίζω το γνωρίζουν όλοι.
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Και για να γίνω και λίγο κυνικός, δεν φαίνεται πουθενά να κρέμεται λουρί από το δεσποζομενο στο βίντεο.

Μάλλον ήταν χιπής και αυτός ο σκύλος με τον γνωστό ιδιοκτήτη του γένους Μαλάκους ο κοινός.

Λες να πήγε και να γαυγισε ο δεσποζομενος τον αδεσποτο την ώρα που ξέρω γω έτρωγε, ξαπλαρε; Μπα ο αδεσποτος θα φταίει...
 
  • Like
Reactions: Mariosgs


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Οσες φορες εχουν δεχτει σκυλια μου επιθεση ειναι απο ελευθερο, χωρις λουρι, δεσποζομενο. Δεν κυκλοφορεις χωρις λουρι, ειδικα μεσα σε κατοικιμενες περιοχες με τοσα ερεθυσματα με το σκυλι ελευθερο, ουτε σε παρκο ουτε πουθενα, αντε πες στο σκυλοπαρκο με σκυλοπαρεα που γνωριζονται κατι παει κι ερχεται, χωρις αυτο να σημαινει πως και τοτε το παιχνιδι σε χρονο ντετε δε γινεται τραγωδια.

Δεν ειμαι ομως απολυτος γιατι υπο προϋποθεσεις αφηνω χωρις λουρι. Στη μεση του πουθενα, μερη που τα γνωριζω καλα, τα εχουμε ερευνησει λουρατοι αρκετες φορες και ξερω πως δεν κυκλοφορει ουτε πουλι πετάμενο ή σε περιφραγμενους χώρους.
 
  • Like
Reactions: Eroe


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Και ξανά στο θέμα με αυτά τα αιμοσταγή πιτ μπουλ!

Πραγματική συζήτηση με νεαρή κοπέλα:

-Έχω κι εγώ ενα πιτμπουλάκο, αλλά είναι άγριος, με δαγκώνει συνέχεια και μένα και τους άλλους
-Τι ηλικία έχει;
-5 μηνών
-5 μηνών είναι ακόμη μικρός, ίσως επειδή αλλάζει δόντια.
-Μπα, έτσι είναι από μικρός, είναι πολύ ανυπάκουος.
-Να του μάθετε το μη. Βασική εκπση του έχετε κάνει; Επίσης αν τον πηγαίνετε βόλτα και εκτονώνεται, στο σπίτι μέσα θα είναι ήσυχος
-Να σας πω. Μια χαρά εκτονώνεται. Όλη μέρα έξω είναι!!
-Τι εννοείς όλη μέρα έξω είναι; Τον πηγαίνεις συνέχεια βόλτες;;
-Όχι καλέ! Δεν έχουμε χρόνο για τέτοια. Στην αυλή τον έχουμε συνέχεια. Δεν εκτονώνεται που βλέπει κόσμο και αυτοκίνητα να περνάνε;
-5μηνών και τον έχετε συνέχεια έξω;;
-Ναι, δεν τον βάζουμε σπίτι γιατί κάνει ζημιές και δεν κάθεται ήσυχα. Αλλά και έξω γαυγίζει συνέχεια..
-Σκέφτεσαι ότι είναι ένα μωρό 5 μηνων, παραμελημένο μόνο του έξω και αντιδράει έξω γιατί του λείπει η συντροφιά σας;;
-Λέτε;
-Λέω! Όλα τα σκυλιά θέλουν την ανθρώπινη συνοτροφιά, πόσο μάλλον ένα πιτ μπουλ!
-Και τι να κάνω να με υπακούει;
-Πρώτον να τον βάλεις μέσα στο σπίτι και δεύτερον να τον πας σε εκπαιδευτή
-Μα τι να τον κάνω τον εκπαιδευτή. Μου είπαν, έμαθα ότι τα πιτ μπουλ για να εκπαιδευτούν εύκολα, θέλουν ξύλο. Πολύ ξύλο. Έτσι μαθαίνουν να είναι υπάκουα!!!!
(Ένα εγκεφαλικό, 20 η πίεση, αλλά κρατιέμαι)
-Κανένα σκυλί δεν θέλει ΞΥΛΟ. Μόνο χάδια. Ξύλο θέλει αυτός που σου είπε αυτά!!!!
-Μα έτσι άκουσα, διάβασα .....
-Το καλύτερο αγαπητή μου νεαρά για τον σκύλο σου, αν αισθάνεσαι κάτι για αυτόν είναι να τον χαρίσεις τώρα που είναι μωρό. Γιατί τον βλέπω να καταλήγει στην εγκατάλειψη και ευθανασία!!!

Δεν συνέχισα την συζήτηση, γιατί πραγματικά είχα μια διάθεση για χαστούκια.
Την προέτρεψα να μπει τουλάχιστον στο dogforum και να αφιερώσει μερικά λεπτά από την ζωή της, να διαβάσει!!!
Ελπίζω να μπει κι ας δει τι γράφω κι ας μου κρατήσει μούτρα που τα έβγαλα στην φόρα. Θα είναι μία αρχή για την σωτηρία του κακόμοιρου ζωντανού!
Εγκεφαλικό έπαθα που τ διάβασα!!! Να γιατί γίνεται χάος ακατάλληλοι κηδεμόνες που απλά θέλουν ν κάνουν τ κομμάτι τους
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340
Κάπου κάπου νομίζω ότι λέμε τα ίδια πράγματα, αλλά με διαφορετικά λόγια. Καταλήγουμε, όμως, να προσπαθούμε κατά μιας έννοιας να επιβληθούμε ο ένας στον άλλο και εκεί χάνεται όλο το νόημα του διαλόγου και κατ' επέκταση, ο ίδιος ο διάλογος.

Σε αστικό περιβάλλον, ο σκύλος, ακόμα κι αν δεν υπήρχε νόμος που το προστάζει (θα έπρεπε να το προστάζει η κοινή λογική), ΠΡΕΠΕΙ να βρίσκεται στο λουρί του. Δε νομίζω ότι, εδώ μέσα τουλάχιστον, διαφωνεί κανείς με αυτό.

Το λουρί, όμως, ΔΕΝ αποτελεί πανάκεια αν το ζώο είναι παντελώς ανεκπαίδευτο. Στις πλείστες των περιπτώσεων, ιδίως αν είναι άνω των 20-25 κιλών, μπορεί κάλλιστα να δημιουργήσει πρόβλημα αν ο ιδιοκτήτης του είναι της νοοτροπίας "αγάπη ολούθε". Θέλετε να μου πείτε ότι λίγοι σας έχουν έρθει μέσα στα μούτρα με το "φιλικό" -πλην αγενές και δεν δέχομαι αντιρρήσεις- σκυλάκι τους στο λουρί; Μαντέψτε, λοιπόν, πόσο εύκολα δημιουργείτε σύρραξη, όταν ο σκύλος που δε θέλει πολλά γρυλίσει για να προειδοποιήσει/απομακρύνει τον άλλο κι ο άλλος τα πάρει στο κρανίο! Συνδυάστε το και με ένα ιδιοκτήτη που δεν ξέρει να ελέγξει το σκύλο του και το λουρί σαν εργαλείο αυτομάτως καθίσταται ΑΧΡΗΣΤΟ μέχρι να καταφέρεις να τα χωρίσεις..

Το πρόβλημα δεν ξεκινάει από την ύπαρξη ή μη του λουριού. Ξεκινάει από την έλλειψη σεβασμού του ενός μας προς τον άλλο! Ξεκινάει από την άρνησή μας να αξιολογήσουμε αντικειμενικά τον εαυτό μας και το ζώο που έχουμε ή θέλουμε να πάρουμε! Ξεκινάει από την άρνησή μας να ενημερωθούμε περαιτέρω για το θέμα Σκύλος και να δουλέψουμε/ασχοληθούμε μαζί του! Η έλλειψη λουριού απλά έρχεται να συμπληρώσει ΟΛΑ τα παραπάνω...
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Eγω δεν βλεπω να λεμε τα ιδια πραγματα.
Που για μενα ειναι πολύ απλα!
Τι ανεκπαιδευτο, εκπαιδευμενο και κολοκυθια. Αν εχω στο λουρι τον σκυλο μου και ερθει ο αλλος και παρα την οποια δυνατη προπαθεια μου αποφυγης ο δικος μου τον αρπαξει ή γενικα αρπαχτουνε, φταιει ο αλλος.
Αν τον εχω εγω λυμενο ή δεμενο αλλα παω εγω κοντα του που να τον φτανει ή με παει καροτσακι ο δικος μου και αρπαχτουνε (ασχετα ποιος ξεκινησε), τοτε φταιω εγω!
Κατα την γνωμη μου, μεριδιο ευθυνης υπαρχει και στους δυο αν ο ενας περασει πολύ κοντα αλλα οχι τοσο που να φτανουν και ο αλλος δεν μπορεσει να συγκρατησει τον σκυλο του. με τα ποσοστα να κυμαινονται αναλογως των συνθηκών.
 
Last edited:


eddieK

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2017
167
74
48
Eγω δεν βλεπω να λεμε τα ιδια πραγματα.
Που για μενα ειναι πολύ απλα!
Τι ανεκπαιδευτο, εκπαιδευμενο και κολοκυθια. Αν εχω στο λουρι τον σκυλο μου και ερθει ο αλλος και παρα την οποια δυνατη προπαθεια μου αποφυγης ο δικος μου τον αρπαξει ή γενικα αρπαχτουνε, φταιει ο αλλος.
Αν τον εχω εγω λυμενο ή δεμενο αλλα παω εγω κοντα του που να τον φτανει ή με παει καροτσακι ο δικος μου και αρπαχτουνε (ασχετα ποιος ξεκινησε), τοτε φταιω εγω!
Κατα την γνωμη μου, μεριδιο ευθυνης υπαρχει και στους δυο αν ο ενας περασει πολύ κοντα αλλα οχι τοσο που να φτανουν και ο αλλος δεν μπορεσει να συγκρατησει τον σκυλο του. με τα ποσοστα να κυμαινονται αναλογως των συνθηκών.
Οπότε, αν κατάλαβα καλά, δεν συμφωνείς απόλυτα με την άποψη "δεμένος ο σκύλος μου = δεν φταίω εγώ". Υπάρχουν κ άλλα πράματα που παίζουν ρόλο κ πρέπει να ληφθούν υπόψιν. Σωστά;
 




eddieK

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2017
167
74
48
Κανεις δεν νομιζω να εννοουσε δεμενο σκυλο χωρις ταυτοχρονως κοινη λογικη.
Λάθος νομίζεις... Αν ίσχυε αυτό που λες, τότε δεν θα γινόταν όλη αυτή η κουβέντα.
Από κει ξεκίνησε κ γι΄αυτό μιλάμε 2-3 μέρες τώρα. Δηλ. για το εάν υπάρχουν κ άλλοι παράγοντες ή εάν όλα αρχίζουν κ τελειώνουν στο λουρί.

Η άποψη του d3ac0n είναι ξεκάθαρη κ απόλυτη*: Αν έχω τον σκύλο μου δεμένο, ότι κ να γίνει δεν φταίω εγώ.-

* Με μοναδική εξαίρεση την περίπτωση του πάρκου σκύλων. Σε ΟΛΕΣ τις άλλες περιπτώσεις, δεν φταίει ο δεμένος σκύλος.

Άρα, δεν συμφωνείς με αυτή την άποψη.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981