Επίσκεψη στο καταφύγιο - Κυριακή 6/12




Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Η Tiny θα ερθει σπιτι τελικα :)

Μενει μια τελευταια εκρεμμοτητα με το υψος του φρακτη και μετα το χοντροσκυλο θα αποκτησει παρεα :

http://fazoo.gr/?p=494

(το ''manchester terrier'' ειναι ''τυπου'' :D)

Το σκυλακι το ειχα γνωρισει και παλια αλλα χθες, ο χαρακτηρας του με κερδισε 100% ...φαινεται σουπερ με ανθρωπους , σκυλια , γατες ...ειναι αρκετα μικροσωμη ωστε να μην ''ενοχλει'' αλλα οχι τοσο μικρη που να την ''χανεις'' ή να την εχεις στο νου σου συνεχεια.
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
ελα ρε συ:) τυχερη η μπεμπα! θα λες κι εσυ "ΤΑ-ι-νυυυυ, που ειναι η τΑ-ινυυυ??" :D:D
(εμενα μου αρεσε πολυ η ξανθια σκυλιτσα που υιοθετηθηκε εικονικα ...απο χθες την σκεφτομαι..μηπως να υιοθετηθει και αληθινα να σταματησω να την σκεφτομαι?:rolleyes:)
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
(το ''manchester terrier'' ειναι ''τυπου'' :D)
:rolleyes::rolleyes::rolleyes: oooooopssss...... sorryyyy..... δεν έχουμε προλάβει να διορθώσουμε όλα τα "λάθη" του σαϊτ....:D:D

Μας έψησε ο Τricky.... μισό χρόνο το σκέφτεται....! Δε σκοπευα να πω τίποτα μηπως κι αλλάξει γνώμη τελευταία στιγμή, αλλά μιας και το ανακοίνωσε μονος του..... σχολιάζω ελεύθερα!!:):)

Η Τiny (γνωστή και ως Lilly) είναι σούπερ..... είναι απο τα πρώτα σκυλιά που ανέβασα στο φόρουμ και στο facebook ακριβώς γιατι ο χαρακτήρας της δεν παίζεται! Γλυκιά, παιχνιδιάρα, υποτακτική αλλά ανεξάρτητη, φιλική με όλους και με όλα, πανέξυπνη και κούκλα!!

Μορφολογικά το ακριβώς αντίθετο του Βοοgie: (λεπτεπίλεπτη, μαυρούλα, με γλυκιά μακρυά μουσούδα!)

Είναι συνηθισμένη να ζει και να κουλαντρίζει μεγάλα (και ενίοτε κυριαρχικά) αρσενικά (εχει αλλάξει τρεις άντρες μέχρι τώρα, σε κάποια φάση τους είχε και τους τρεις μαζί!).

Με λίγα λόγια ένα απόλυτα ισορροπημένο σκυλάκι που έχει πολλά πολλά να δώσει. Είναι τυχερός ο Τricky. Aλήθεια. :) Είναι απορίας άξιο το πως αυτό το σκυλί έμεινε στο καταφύγιο τόσο καιρό, παρα που έγινε ότι είναι δυνατον για να υιοθετηθεί! Ή πολύ μεγάλη τους έπεφτε ή πολύ μαύρη ή δεν την ήθελαν στειρωμένη και τσιπαρισμένη (υποπτο αυτό....)....

Τέλος πάντων είμαι σίγουρη ότι θα πάνε όλα καλά. Και η σκυλίτσα αλλά και το διδυμο Τricky-Boogie είναι φοβεροί! Πολύ χαίρομαι!:):)
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
ελα ρε συ:) τυχερη η μπεμπα! θα λες κι εσυ "ΤΑ-ι-νυυυυ, που ειναι η τΑ-ινυυυ??" :D:D
(εμενα μου αρεσε πολυ η ξανθια σκυλιτσα που υιοθετηθηκε εικονικα ...απο χθες την σκεφτομαι..μηπως να υιοθετηθει και αληθινα να σταματησω να την σκεφτομαι?:rolleyes:)
Αχ και μένα μες στην καρδιά μου μπήκε αυτό το σκυλί.... μιλάμε έψαχνε αγκαλιές συνέχεια!!! Μόλις έφεγε απο τον έναν, πήγαινε στον άλλον!!!! Απίστευτη!!!! (τώρα να σου πω ότι το σκέφτηκα κι εγώ να την πάρω.... :rolleyes: ). Τι καλόβολο πλάσμα...
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.169
2.992
ΑΤΤΙΚΗ
Η Tiny θα ερθει σπιτι τελικα :)
ΜΠΡΑΒΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ!!!!!!!!!!!:D:D:D:D:D:D:D:D:D

είναι το κομμάτι που σας λείπει, μαυρούλα και μικρούλα!!!!!!!!!=D>=D>=D>=D>=D>:p:p:p:D:D:D

ούτε να χειροκροτήσει δεν μπορεί κανείς εδώ!!!:cool:
 


ATREAS

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2009
874
2
Mesogeia - Attiki
Καλημέρα,

Ευτυχώς έκανε πολύ ωραία μέρα και μπορέσαμε να κάτσουμε αρκετή ώρα ;) Η δουλειά που κάνουν τα παιδιά είναι πολύ μεγάλη και ως εκ τούτου πολύ δύσκολη.

ΥΓ1. Χάρηκα που είδα τον Γκόγκολ και τα άλλα σκυλάκια ήταν όλα κούκλοι και κούκλες (ειδικά τα βέλγικα που είναι και η αδυναμία μου :cool: )
ΥΓ2. Με βλέπω και μένα με ένα σκυλάκι σύντομα :)
 


kat201161

Well-Known Member
5 Μαϊου 2009
436
7
ΑΓ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ,ΑΘΗΝΑ
ελα ρε συ:) τυχερη η μπεμπα! θα λες κι εσυ "ΤΑ-ι-νυυυυ, που ειναι η τΑ-ινυυυ??" :D:D
(εμενα μου αρεσε πολυ η ξανθια σκυλιτσα που υιοθετηθηκε εικονικα ...απο χθες την σκεφτομαι..μηπως να υιοθετηθει και αληθινα να σταματησω να την σκεφτομαι?:rolleyes:)
Κι εμάς μας άρεσε πολύ η Τάινυ, σε κάποια φωτο είναι και ο γιος μου που την κρατάει...μετά βέβαια βρήκαν την ξανθούλα και πάθανε πλάκα και τα δύο, την είχανε αγκαλιά όλη την ώρα!
Την επόμενη φορά θα πάρω και τον σύζυγο μαζί, αν καταφέρουμε να τον πείσουμε θα φύγουμε με τη μικρούλα!
΄Οχι τίποτα άλλο, σκέφτομαι αυτό που είπε η Πηγή ..."κι εσύ βρε κορίτσι μου, από το τσιουάουα στο πιτμπουλ πήγες:eek:.(για τη "μποξερίνα" ο λόγος, την πρώτη μας εικονική υιοθεσία)..πάρε αυτό που είναι πιο του χεριού σου"...
Δίκιο, δίκιο, δεν το συζητώ, την επόμενη φορά που θα πάμε να κανονίσουμε πάλι έτσι νάμαστε παρεούλα, θα τον ψήσουμε το σύζυγο που θα πάει:D
 


kat201161

Well-Known Member
5 Μαϊου 2009
436
7
ΑΓ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ,ΑΘΗΝΑ
Η

Το σκυλακι το ειχα γνωρισει και παλια αλλα χθες, ο χαρακτηρας του με κερδισε 100% ...φαινεται σουπερ με ανθρωπους , σκυλια , γατες ...ειναι αρκετα μικροσωμη ωστε να μην ''ενοχλει'' αλλα οχι τοσο μικρη που να την ''χανεις'' ή να την εχεις στο νου σου συνεχεια.
...Σαν τον ΄Αρη που του φοράμε κουδουνάκι για να μην τον πατήσουμε ...ξέρεις τι είναι να σηκώνεσαι αγουροξυπνημένος στις έξι και αυτός, που ξέρει ότι θα βγει βόλτα και κατουριέται,να μπλέκεται στα πόδια σου?:p
Ενώ πριν σηκωθούμε λέμε "Αρη", ακούμε το κουδουνάκι και μετά κατεβαίνουμε απ΄το κρεβάτι:D
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
...Σαν τον ΄Αρη που του φοράμε κουδουνάκι για να μην τον πατήσουμε ...ξέρεις τι είναι να σηκώνεσαι αγουροξυπνημένος στις έξι και αυτός, που ξέρει ότι θα βγει βόλτα και κατουριέται,να μπλέκεται στα πόδια σου?:p
Ενώ πριν σηκωθούμε λέμε "Αρη", ακούμε το κουδουνάκι και μετά κατεβαίνουμε απ΄το κρεβάτι:D

Παιδιά, δεν έχω δει ποτέ πιο μικρό σκυλί...... κάτι τσιουάουα που είχα δει παλιότερα μου είχαν φανεί μεγαλύτερα!!! Αυτός είναι εξαιρετικά μικρός!!! Απαπαααααα..... αμα το πατήσω εγώ αυτό θα γίνει χαλκομανία......

Εχω να πω όμως ότι χάρηκα πολύ που η Κατερίνα δε φοβόταν να το αφήσει στο (βρωμο)πάτωμα, παρόλο που κυκλοφορούσαν 40κιλα σκυλιά (κάποια ελεύθερα) τριγύρω, όπως επίσης και γάτες τρεις φορές το βάρος του!:) (H αλήθεια είναι πάντως οτι κανενα απο τα μεγάλα σκυλιά δεν του έδωσε σημασία.... ίσως δεν κατάλαβαν ότι είναι σκύλος.... χεχε )

Επίσης, χάρηκα πολύ με τα παιδιά όλων των συμφορουμιτών που χάιδευαν όλα τα σκυλια μεγάλα και μικρά, καθαρόαιμα και κοπρίτες, χωρίς φόβο και πάθος! ...και με τους συμφορουμίτες που άφηναν να παιδιά τους να το κάνουν. Και με τα σκυλιά, και τα δικά μας και του καταφυγίου, που δεν δημιούργησαν ούτε υποψία προβληματος, ούτε μεταξύ τους ούτε με μας, παρά που ήταν απο 2.200kg μέχρι 40kg. Ισως υπάρχει τελικά ελπίδα. :)
 
Last edited:


kat201161

Well-Known Member
5 Μαϊου 2009
436
7
ΑΓ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ,ΑΘΗΝΑ
...ενώ άμα το πατήσω εγώ η συλφίδα:D!...ή ο άντρας μου με το 46 νούμερο παπούτσι! Γι αυτό κουδουνάκι και πάλι κουδουνάκι...
Πάντως κι εγώ τα μακρύτριχα τσιουάουα που έχω δει είναι μεγαλύτερα απ΄το δικό μου. ΄Ενα δυό κοντότριχα ήταν περίπου στα ίδια.
Και, μόνο μια φορά μας έχει επιτεθεί σκύλος. ΄Ενα κανίς που μάλιστα ήταν και γνωστό σκυλί. Απ΄ότι μας είπε μετά το αφεντικό του, του χύμηξε κάποια στιγμή ένα μικρόσωμο στις διακοπές και το δάγκωσε και από τότε το κανισάκι βλέπει τον δικό μου και γρυλίζει απειλητικά. ΄Ολα τα υπόλοιπα, ειδικά τα μεγάλα ή τον αγνοούν επιδεικτικά (δεν τον βλέπουν για σκύλο μάλλον) ή παίζουν μαζί του!
΄Οσο για τα παιδιά...δεν ξέρω παιδί (εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων) που να μην λατρεύει τα ζώα. Και χάρηκα κι εγώ προχθές που έβλεπα τα πιτσιρίκια μεσ΄τα χώματα να αγκαλιάζουν και να παίζουν τα σκυλιά. Μου φάνηκε τόσο όμορφο, τόσο υγιές (πως αλλιώς να το πω),να βγαίνουν λίγο από τα αποστειρωμένα μας διαμερίσματα, να χαίρονται τη φύση και τα ζώα...έστω και μία στα τόσα, να παίζουν με κάτι εκτός από playstation και nintendo!
Να το ξανακάνουμε σύντομα, το περιμένουμε:)
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
...Σαν τον ΄Αρη που του φοράμε κουδουνάκι για να μην τον πατήσουμε
Χαχαχα, θεϊκό!! :D

Έφυγα με ένα ψυχοπλάκωμα από το καταφύγιο, βλέποντας όλα αυτά τα σκυλιά στα αζήτητα + 2 τηλέφωνα που πέσανε όση ώρα ήμουν εκεί.
Όμως .... μπορεί να μη μπορούμε να κάνουμε διαφορά, αλλά έστω ό,τι μπορέσαμε να προσφέρει ο καθένας να ενισχύσουμε, είτε υλικό, είτε μια βόλτα έξω από τα κλουβιά, ένα χάδι... παρέα, κοινωνικοποίηση με άλλα σκυλιά, αυτό έγινε. Ένα μικρό βηματάκι από το τίποτα.
Χάρηκα πολύ που είδα ανθρώπους που πέραν από τα δικά τους σκυλιά ενδιαφέρονται και για αυτές τις ψυχούλες.
Χάρηκα πάρα πολύ που η απόφαση του Tricky να υιοθετήσει την Tiny επιτέλους ελήφθη! Να περάσετε υπέροχα! :)
Ο ευτυχής μπαμπάς, η σκυλίτσα που αγάπησα περισσότερο, κοπρίτη-κατσίκι και στρεσσαρισμένα σκυλιά.
 

Attachments



Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Ρότυ που πετάχτηκε λόγω καλαζάαρ, βόλτα και κοινωνικοποίηση, κι ένα μικρουλίνι πριν την επίσκεψη στο groomer.
 

Attachments



kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Έφυγα με ένα ψυχοπλάκωμα από το καταφύγιο, βλέποντας όλα αυτά τα σκυλιά στα αζήτητα + 2 τηλέφωνα που πέσανε όση ώρα ήμουν εκεί.
Κι εγώ έφευγα με βαριά καρδιά στην αρχή. Μετά όμως άρχισα να μαθαίνω και τα ευχάριστα. Είδα σκυλιά να υιοθετούνται και να δίνουν μεγάλη χαρά σε μικρούς και μεγάλους που τα έβαλαν στη ζωή τους.....συχνά ερχονται φωτογραφίες με πανευτυχή σκυλιά μεσα σε αγκαλιές, πάνω σε καναπέδες, ή που τρέχουν σε γρασίδια...

27 σκυλιά έχουν υιοθετηθεί επιτυχώς απο την αρχή του χρόνου. 27 οικογένειες απέκτησαν ένα φίλο. Είναι μεγάλος ο αριθμός και αξίζει τις όποιες προσπάθειες οχι μονο για τα ίδια τα σκυλιά, αλλά και γι'αυτούς που τα παίρνουν. Η διαφορά μπορεί να είναι μηδαμινή μπροστά στα χιλιάδες που πεθαίνουν στους δρόμους ή τα δεκάδες ακόμα που ζουν πίσω απο κάγκελα σε καταφύγια, αλλά είναι πολύ σημαντική γι'αυτες τις 27 οικογένειες.

Επίσης μεγάλη χαρά παίρνει κανεις όταν βλέπει σκυλιά στα πρόθυρα του θανάτου να θεραπεύονται και να γίνονται σκύλαροι υγιείς και περήφανοι.

Πάρε για παράδειγμα την Κυριακή που μας πέρασε.... η Τiny βρήκε σπίτι, και η ξανθιά σκυλίτσα που όλοι αγαπήσαμε εκανε τις καλύτερες εντυπώσεις και ήδη τρεις απο μας "το σκεφτομαστε".....:rolleyes: . Το πατσαβουράκι ίσως θα έχει μια ευκαιρία, και ο Θοδωρής που ήρθε με την κοπέλα του είδαν σκυλιά που τους άρεσαν και μόλις τακτοποιηθούν θα το σκεφτούν και σοβαρότερα.

Δεν είναι κι ασχημο το αποτέλεσμα για μια Κυριακή! :)
 


kat201161

Well-Known Member
5 Μαϊου 2009
436
7
ΑΓ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ,ΑΘΗΝΑ
Τι λες τώρα, και μόνο οι τροφές, τα μαξιλάρια, οι κουβερτούλες, ένα τίποτα για μας που εκεί πιάνει τόπο!
Μην πω για την πλάκα που έπαθα...το καλοκαίρι είχαμε δει τέσσερα κουταβάκια σε μαύρο χάλι. Ημερών, με ψώρα, υποσιτισμένα, με στραβά ποδαράκια από την αβιταμίνωση. Η κόρη μου φωτογραφήθηκε μαζί τους για να μπουν στο facebook.μήπως και καταφέρουν να υιοθετηθούν..προχθές, μου λέει η Μαριάνθη "είδες τα γκρέμλινς, δεν θα τα γνωρίσεις"...και βλέπω και τα 4, πανέμορφα, ζωηρά, μεγαλωμένα, με όμορφο λευκό μπεζ τρίχωμα...δεν πίστευα στα μάτια μου. Και η κόρη μου περισσότερο που τα θυμόταν με τα ονόματά τους, Κλούνευ,Μπραντ, Αντζελίνα και Χόλυγουντ και της έκανε φοβερή εντύπωση που την αναγνώρισαν και την έπνιξαν στα φιλιά και τις αγκαλιές!
Είναι κατάθεση ψυχής αυτό που κάνουν αυτοί οι άνθρωποι!
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Μόλις μίλησα και με το "μπαμπά" του Αρούλη (θυμάστε το τσαμπουκαλίδικο κουτάβι που φιλοξένησα για λίγο??). Ο άνθρωπος δε μπορούσε να κρύψει τη χαρά του για το τι σούπερ σκύλος γίνεται! Έχει διπλασιασει τα κιλά του απο τη μέρα που τον πήρε (φυσικά τον είχαμε προειδοποιήσει οτι ο σκύλος θα γίνει γομάρι) και δεν έχει απολύτως κανένα πρόβλημα (τον πίεσα να μου πει κάτι στραβό μήπως και μπορέσουμε κάπως να βοηθήσουμε, αλλά δεν έβρισκε τίποτα να μου πει!). Θα αρχίσουν σιγά σιγά να τον εκπαιδεύουν κιόλας.

Πολύ χάρηκα, και για τον Αρούλη, αλλά και για το ζευγάρι που τον πήρε και που τώρα περνάει καταπληκτικά μαζί του.:) Μου'φτιαξε τη μέρα το τηλεφώνημα.

(τους έχω σταυρώσει να στειλουν φωτογραφίες, αλλά δεν έχουν υπολογιστή, οπότε πρεπει να τις στείλουν με το ταχυδρομείο....)
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
Την Κυριακή λέω να πάω ξανά, αν δεν βρέχει, έστω να βγάλω βόλτα κανά κουκλί (θα φέρω το 10μετρο λουρί της λώρυ για να κάνει με την ησυχία της τις γνωριμίες με τα γατάκια :p -Θα δεις γαλάζια θα είναι καλύτερη τη δεύτερη φορά :D)

Γαλάζια κ λοιποί που μπορείτε να έρθετε, τα λέμε εκεί κατά τις 11-12.

Θα τηλ. κ στη Μαριάνθη αύριο να την ρωτήσω αν θα είναι εκεί -που θα είναι- οπότε κ θα ξαναποστάρω.

:)
 


Chow

Well-Known Member
3 Απριλίου 2009
406
4
Θεσσαλονίκη
Αχ μακαρι να μπορουσα να ερθω και εγω αλλα ειμαι ατυχος... μενω στην θεσσαλονικη και που να ερθω στην Αθηνα:(:lloroso::lloroso::lloroso:
Αν θέλεις να βοηθήσεις, υπάρχουν αρκετά σωματεία και στη Θεσσαλονίκη που χρειάζονται βοήθεια. Όχι μόνο υλική, αλλά και άτομα να βοηθάνε στα καταφύγια. Όρεξη και θέληση να υπάρχει! :)
 




Chow

Well-Known Member
3 Απριλίου 2009
406
4
Θεσσαλονίκη
Και πως μπορω να βοηθησω; πχ.οικονομικα,να δωσω τροφες κτλ.;
Μπορείς να επικοινωνήσεις τηλεφωνικά μαζί τους και να συνεννοηθείτε. Οι περισσότεροι έχουν εθελοντές που πάνε και παίρνουν τις δωρεές ή μπορείς μετά από συνεννόηση να τα πας εσύ. Για παράδειγμα είναι η 'Αγάπη' στην Πυλαία (παρεπιπτόντως αντιμετωπίζουν και προβληματα αυτό τον καιρό ... και απο θέμα εθελοντών, αλλά και με το δήμο Πυλαίας), ο Σαμαράς στην Περαία και διάφορα άλλα. Αν ψάξεις στον γούγλη, θα βρεις αρκετά.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.151
Μηνύματα
896.325
Μέλη
19.956
Νεότερο μέλος
gpc