Ερωτήσεις Πρωτάρη


Mitsosxatz

Well-Known Member
4 Απριλίου 2020
47
37
30
Επανέρχομαι με ερωτήσεις και οποίος θέλει και μπορεί απαντάει. Έχω κάποιες ερωτήσεις με την τουαλέτα του κουταβιού παρόλα αυτά πριν ρωτήσω θα σας παραθέσω κάποια θέματα. Τρώει κροκέτα κανονικά και τα κόπρανα του έχουν σφιχτό ωραίο σχήμα ευτυχώς δεν τις πήρε άσχημα το στομάχι του και τις τρώει με μεγάλη όρεξη.
προσπαθω να τηρήσω τον χρυσό κανόνα και να έχω στο νου μου 1-2 ώρες μετά το φαγητο η το νερό, μετά από παιχνίδι η ύπνο να βλέπω τις κινήσεις του και να καταλαβαίνω ποτε θέλει να πάει τουαλέτα. Του εχω 2 μεγάλες πάνες απλωμένες η μια κοντά στο crate του και η άλλη λίγο πιο μακριά. Πάντα μυρίζει όλες τις γωνιες και πάει και τα κάνει εκτός πάνας. Πήρα καθαρή πάνα την έβρεξα με το κατούρημα του για να την μυρίζει αλλά και πάλι δεν πήγαινει. δεν το μαλώνω απλά δεν ξέρω πως να του υποδείξω το ότι πρέπει να τα κάνει εκεί. Τι λέτε να πρέπει να κάνω; Δεύτερη ερώτηση έχει να κάνει με το βράδυ. Ευτυχώς το έχει πάρει με πολύ καλό μάτι το crate και μπαίνει αράζει, κοιμάται με ευκολία. Το βράδυ λοιπόν ξυπνάω κάθε 1.5-2 ώρες και του ανοίγω τη πόρτα. Το αφήνω 5 λεπτάνα κατουρήσει η να κάνει κακά του και το ξανά βάζω μέσα για άλλη 1.5 ώρα. Μέσα στο βράδυ δεν του δίνω φαγητό η νερό. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:
Το νερό θα πρέπει να είναι πάντα διαθέσιμο μέσα στη νύχτα; Πως καταλαβαίνω ότι γκρινιάζει από μοναξιά η επειδή θέλει να του ανοίξω για τουαλέτα; Σε τι στάδια να αυξήσω την ώρα ύπνου και κάθε πόσες ώρες να το βγάζω;
Αυτές ήταν οι ερωτήσεις μου ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας
 


kostas992

Active Member
12 Απριλίου 2020
27
18
32
Καλημέρα φίλε , εγώ μάλλον ήμουν τυχερός .τον άφησα μόνο τοι να επιλέξει τη πρώτη μέρα,πήγε σε μέρος που με βόλεψε κι εκεί έβαλα τη πάνα.την έβρεξα με τσισα και από εκείνη τη μερε μυρίζει και πάει πάντα εκεί . Στα μέρη που του ξεγυγε 1-2 φορές καθάρισα πολύ καλά με ξύδι για να μην τ ξανά μυρίσει κι από τότε πάμε πάνα συνέχεια ! Εγω το νερό του το έχω μόνιμα γεμάτο ....το βράδυ πάει μόνος τοι στο κρεβάτι και κοιμάται ....πολύ ήσυχος ....
 
  • Like
Reactions: Loretzos


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Επανέρχομαι με ερωτήσεις και οποίος θέλει και μπορεί απαντάει. Έχω κάποιες ερωτήσεις με την τουαλέτα του κουταβιού παρόλα αυτά πριν ρωτήσω θα σας παραθέσω κάποια θέματα. Τρώει κροκέτα κανονικά και τα κόπρανα του έχουν σφιχτό ωραίο σχήμα ευτυχώς δεν τις πήρε άσχημα το στομάχι του και τις τρώει με μεγάλη όρεξη.
προσπαθω να τηρήσω τον χρυσό κανόνα και να έχω στο νου μου 1-2 ώρες μετά το φαγητο η το νερό, μετά από παιχνίδι η ύπνο να βλέπω τις κινήσεις του και να καταλαβαίνω ποτε θέλει να πάει τουαλέτα. Του εχω 2 μεγάλες πάνες απλωμένες η μια κοντά στο crate του και η άλλη λίγο πιο μακριά. Πάντα μυρίζει όλες τις γωνιες και πάει και τα κάνει εκτός πάνας. Πήρα καθαρή πάνα την έβρεξα με το κατούρημα του για να την μυρίζει αλλά και πάλι δεν πήγαινει. δεν το μαλώνω απλά δεν ξέρω πως να του υποδείξω το ότι πρέπει να τα κάνει εκεί. Τι λέτε να πρέπει να κάνω; Δεύτερη ερώτηση έχει να κάνει με το βράδυ. Ευτυχώς το έχει πάρει με πολύ καλό μάτι το crate και μπαίνει αράζει, κοιμάται με ευκολία. Το βράδυ λοιπόν ξυπνάω κάθε 1.5-2 ώρες και του ανοίγω τη πόρτα. Το αφήνω 5 λεπτάνα κατουρήσει η να κάνει κακά του και το ξανά βάζω μέσα για άλλη 1.5 ώρα. Μέσα στο βράδυ δεν του δίνω φαγητό η νερό. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:
Το νερό θα πρέπει να είναι πάντα διαθέσιμο μέσα στη νύχτα; Πως καταλαβαίνω ότι γκρινιάζει από μοναξιά η επειδή θέλει να του ανοίξω για τουαλέτα; Σε τι στάδια να αυξήσω την ώρα ύπνου και κάθε πόσες ώρες να το βγάζω;
Αυτές ήταν οι ερωτήσεις μου ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας

Αφου το ξυπνας που το ξυπνας, αντι να παιδευεσαι με πανες που σε κανα 10ημερο θα τις κομματιαζει για να παιξει ....βγαζε το για τουαλετα στο μπαλκονι εαν υπαρχει, εχει καλο καιρο τωρα. Οπου και να τα κανει στο μπαλκονι , δε θα σε νοιαζει. Μετα απλα ξεπλενεις με νερο για να μεινει μια οσμη να το τραβαει.. Εαν τα κανει μεσα στο σπιτι πλενεις καλα με αποσμινη η ξυδι να μην το ελκυει ξανα. Σε κανα δεκαημερο θα τρεχει μονο του εξω. Και οταν ερθει η ωρα για βολτες, θα περιοριζεις το μπαλκονι και δε θα εξακολουθει να πηγαινει μεσα.
Προσωπικα το συστημα μπαλκονι το εχω βρει πολυ πρακτικο.

Ετσι και αλλιως ειναι μεγαλοσωμο και δεν υπαρχει λογος να μαθει σε πανες, δε προκειται να εχεις πανες και οταν μεγαλωσει.

Γενικα υπολογιζε χονδρικα οτι κρατιουται τον ιδιο αριθμο με τους μηνες 2 μηνων 2 ωρες, 3 μηνων 3 ωρες κ.τ.λ
 
Last edited:


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Χρειάζεται υπομονή μέχρι να μάθει να τα κάνει στην πάνα και τα ατυχήματα είναι αναπόφευκτα, άλλωστε είναι πολύ μικρό ακόμα.

Εσύ θα το οδηγείς στην πάνα όταν βλέπεις σημάδια πως θέλει να τα κάνει πχ στριφογυρίζει ή μυρίζει κάτω έντονα. Χρησιμοποίησε μια λέξη όπως "τσισα" ή "τουαλέτα" για να το εμπεδώνει. Όταν τα κάνει στο επιθυμητό μέρος να επιβραβεύεις με ήρεμη φωνή και λιχουδιά. Πριν και μετά από φαγητό / ύπνο / παιχνίδι το πας στην πάνα. Αναγκαστικά θα είσαι σε εγρήγορση το πρώτο διάστημα. Θα έλεγα πως 2 ώρες είναι νωρίς που ξυπνάς, μέχρι τρεις πρέπει να μπορεί να κρατηθεί ( δοκίμασε σταδιακά ).

Φτιάξε πειθαρχημένο πρόγραμμα ταΐσματος συγκεκριμένες ώρες, τα κουτάβια μέχρι τριών μηνών πρέπει να τρώνε τέσσερις φορές την μέρα και μετά πας στις τρεις. Υπολόγιζε χονδρικά πως θα μπορεί να κρατιέται μήνες +1 ώρα.

Δες παλαιότερα θέματα εδώ , εδώ , εδώ

* Το "άσχημο" είναι πως όταν με το καλό αρχίσεις να το βγάζεις έξω θες εκ' νέου εκπαίδευση για να ξεμάθει την πάνα.
 


Mitsosxatz

Well-Known Member
4 Απριλίου 2020
47
37
30
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Δεν ξυπνάω την ιρις κάθε 2 ώρες, εκείνη γκρινιάζει και της ανοίγω για 5 λεπτά τη πόρτα. Αν απλά με κοιτάει την ξανά βάζω για ύπνο, αν βγει κατευθείαν και μυρίζει πάτωμα ξέρω ότι ήρθε η ώρα της . Σκέφτομαι να την ταΐζω 9-16-18-21 ώστε το πρόγραμμα αυτό να παραμείνει και αφού ξεκινησω να δουλεύω. Αν την ταΐσω στις 21:00 και κοιμηθούμε 23:00-00:00 και δεν της δώσω νερό και φαγητό μέχρι το πρωί για να μην της έρθει διάθεση για κακά και τσίσα είναι καλή ιδέα η κάνω κακό στο σκύλο; Μην πέσετε να με φάτε δεν το δοκίμασα απλά ρωτάω
 
  • Like
Reactions: Loretzos


Mitsosxatz

Well-Known Member
4 Απριλίου 2020
47
37
30
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Δεν ξυπνάω την ιρις κάθε 2 ώρες, εκείνη γκρινιάζει και της ανοίγω για 5 λεπτά τη πόρτα. Αν απλά με κοιτάει την ξανά βάζω για ύπνο, αν βγει κατευθείαν και μυρίζει πάτωμα ξέρω ότι ήρθε η ώρα της . Σκέφτομαι να την ταΐζω 9-16-18-21 ώστε το πρόγραμμα αυτό να παραμείνει και αφού ξεκινησω να δουλεύω. Αν την ταΐσω στις 21:00 και κοιμηθούμε 23:00-00:00 και δεν της δώσω νερό και φαγητό μέχρι το πρωί για να μην της έρθει διάθεση για κακά και τσίσα είναι καλή ιδέα η κάνω κακό στο σκύλο; Μην πέσετε να με φάτε δεν το δοκίμασα απλά ρωτάω
Επίσης όταν πηγαίνει και τα κάνει κάπου τα σφουγγαρίζω με καθοριστικό πατώματος χωρίς χλώριο γιατί δεν μπορώ καθόλου τη μυρωδιά του ξυδιού. Κάνει όντως τόσο καλή δουλειά;
 


bnomiki

Active Member
6 Ιανουαρίου 2018
29
22
46
Ρόδος
Γιατί να πέσει κάποιος να σε φάει? Το πρόγραμμα το βάζεις μόνος σου ανάλογα οως σε βολεύει. Εγώ δεν απάντησα καν παραπάνω γιατι δε χρειάζεται....απ την τελευταία φορά που ανταλλάξαμε μηνύματα βλέπω ΠΟΣΟ φοβερή δουλειά κάνεις...Οχι μονο με το σκύλο σου, αλλά και με τον εαυτό σου. Ο σκυλλος μας είναι απόρροια των ΔΙΚΩΝ μας πράξεων. Και όσο πιο πολύ γνώση έχεις, τόσο ποιοτικότερη θα γίνεται η συμβίωση σας.

Υ.γ. Προσωπικά δε θα έβγαζα το νερό από μέσα. Το νερό πρέπει να είναι πάντα διαθέσιμο
 


Mitsosxatz

Well-Known Member
4 Απριλίου 2020
47
37
30
Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Απλά το λέω αυτό γιατί κάποιοι λένε πως δεν υπάρχει πρόβλημα να αφαιρείς το νερό το βράδυ για να μην σε ξυπνάει κάθε 2-3 ώρες για να κάνει την ανάγκη του ενώ άλλοι λένε να το αφήνεις γιατί τα κουτάβια παθαίνουν πιο εύκολα αφυδάτωση. Και μπερδεύτηκα κάπως για αυτό το θέμα
 
  • Like
Reactions: Loretzos


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Προσωπική μου γνώμη είναι πως δεν θα πάθει αφυδάτωση αν δεν έχει νερό την νύχτα. Όταν μεγαλώσει και κρατιέται θα του έχεις το νερό διαθέσιμο 24/7. Την ημέρα πρέπει να έχει διαθέσιμο νερό και αν πρόκειται να λείπεις ώρες φρόντισε για ποτίστρα παρόμοια με αυτές των χάμστερ( ; ) . Εδώ βέβαια γενάτε ένα θέμα με την τουαλέτα αν το κουτάβι είναι μόνο του πολλές ώρες και δεν ξέρω πως θα το αντιμετώπιζα. Ο Άργος δεν έμεινε ποτέ μόνος.

Εγώ θα έβαζα τα γεύματα 9:00-13:00-17:00-21:00 ( κάθε τέσσερις ώρες ). Δεν θα χρειαστεί καιρός να περάσεις στα τρία την ημέρα και να το ρυθμίσεις ανάλογα με τις ώρες που θα είσαι σπίτι.

Αν δεις πως κρατιέται την νύχτα 4 ώρες εσύ βάλε το ρολόι στις 3μιση ώστε να μην σε ξυπνήσει πρώτη. Έτσι δεν θα έχει την ευκαιρία να μάθει πως όταν κάνει θόρυβο εσύ σηκώνεσαι και της δίνεις την προσοχή σου.

Έκανα το λάθος με τον γιό μου, όταν ήταν μικρός, να κάνουμε χαρές ορισμένες φορές στις 2 τα ξημερώματα και την πάτησα άσχημα... Ούτε πάρτι να είχαμε. ( γιος = άνθρωπος, για να μην τα μπερδεύουμε ). Το ίδιο μπορεί να συμβεί με το σκυλί.
 


Mitsosxatz

Well-Known Member
4 Απριλίου 2020
47
37
30
Προσωπική μου γνώμη είναι πως δεν θα πάθει αφυδάτωση αν δεν έχει νερό την νύχτα. Όταν μεγαλώσει και κρατιέται θα του έχεις το νερό διαθέσιμο 24/7. Την ημέρα πρέπει να έχει διαθέσιμο νερό και αν πρόκειται να λείπεις ώρες φρόντισε για ποτίστρα παρόμοια με αυτές των χάμστερ( ; ) . Εδώ βέβαια γενάτε ένα θέμα με την τουαλέτα αν το κουτάβι είναι μόνο του πολλές ώρες και δεν ξέρω πως θα το αντιμετώπιζα. Ο Άργος δεν έμεινε ποτέ μόνος.

Εγώ θα έβαζα τα γεύματα 9:00-13:00-17:00-21:00 ( κάθε τέσσερις ώρες ). Δεν θα χρειαστεί καιρός να περάσεις στα τρία την ημέρα και να το ρυθμίσεις ανάλογα με τις ώρες που θα είσαι σπίτι.

Αν δεις πως κρατιέται την νύχτα 4 ώρες εσύ βάλε το ρολόι στις 3μιση ώστε να μην σε ξυπνήσει πρώτη. Έτσι δεν θα έχει την ευκαιρία να μάθει πως όταν κάνει θόρυβο εσύ σηκώνεσαι και της δίνεις την προσοχή σου.

Έκανα το λάθος με τον γιό μου, όταν ήταν μικρός, να κάνουμε χαρές ορισμένες φορές στις 2 τα ξημερώματα και την πάτησα άσχημα... Ούτε πάρτι να είχαμε. ( γιος = άνθρωπος, για να μην τα μπερδεύουμε ). Το ίδιο μπορεί να συμβεί με το σκυλί.
Απο τις 10 μεχρι τις 3 μπορω να την εχω σε ενα χωρο οπου θα ειναι ασφαλης αλλα δεν μπορω να ειμαι εκει για να την ταιζω για αυτο και εβαλα αυτες τις ωρες. Απο σημερα θα την ταισω και θα της δωσω νερο τελευταια φορα στις 9 το βραδυ ωστε να κανει την αναγκη της μεχρι τις 11-12 που θα κοιμηθουμε. Το θεμα ειναι πως αν κλαιει δεν μπορω να ξερω αν ειναι επειδη θελει να κανει την αναγκη της η αν θελει χαδια και παιχνιδια. Για αυτο σκεφτηκα να σηκωνομαι οταν κλαιει, να της ανοιγω τη πορτα για 5 λεπτα και αν τα κανει οκ αν δεν τα κανει μετα απο 2 ωρες παλι. Και ετσι σιγα σιγα με τις μερες να περνανε να μπορεσω να καταλαβω καθε ποσο τα κανει και να ρυθμισω το προγραμμα που θα ξυπναω. Εσεις τι λετε? Θεωρειτε καλυτερο το βραδυ να παραμενει η πορτα της παντα ανοιχτη ωστε να βγαινει και να τα κανει οποτε θελει η οχι?
 
  • Like
Reactions: Loretzos


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Ενα μωρο ειναι πιθανο θα σου κατουροχεσει στο 8ωρο το κρεητ αν ειναι κλειστο ακομα και χωρις νερο/φαι.
Δε πρεπει να το "καψεις" το κρεητ
2.5 κατι ωρες αντεχει λογικα τωρα οταν κοιμαται χωρις ερεθισματα , 2 ξυπνηματα ειναι στο 8ωρο.

Εαν αφησεις τη πορτα ανοιχτη το βραδυ ή πρεπει να λειπεις πανω απο 3 ωρες τωρα που ειναι μικρο .....θα πρεπει να παρεις παρκο ψηλο να βαλεις τρυγυρω σαν αυλη με πανες μεσα ,ή περιορισμενο το κρεητ σε ενα αδειο ασφαλη δωματιο ...οχι εντελως φρι να τρυγυρνα οπου θελει.
 


Mitsosxatz

Well-Known Member
4 Απριλίου 2020
47
37
30
Ενα μωρο ειναι πιθανο θα σου κατουροχεσει στο 8ωρο το κρεητ αν ειναι κλειστο ακομα και χωρις νερο/φαι.
Δε πρεπει να το "καψεις" το κρεητ
2.5 κατι ωρες αντεχει λογικα τωρα οταν κοιμαται χωρις ερεθισματα , 2 ξυπνηματα ειναι στο 8ωρο.

Εαν αφησεις τη πορτα ανοιχτη το βραδυ ή πρεπει να λειπεις πανω απο 3 ωρες τωρα που ειναι μικρο .....θα πρεπει να παρεις παρκο ψηλο να βαλεις τρυγυρω σαν αυλη με πανες μεσα ,ή περιορισμενο το κρεητ σε ενα αδειο ασφαλη δωματιο ...οχι εντελως φρι να τρυγυρνα οπου θελει.
Εχω και παρκο. Τελος, για την τροφη της. Ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι λιγο αδυνατη για την ηλικια της οποτε ενω ειναι 2.5 κιλα της δινω τροφη για 5 κιλα. Δηλαδη αντι για 80 γραμμαρια τη μερα της δινω 160. Με το που εφαγε γυρω στα 90 γραμμαρια μεσα στη μερα εκανε διαρροια οχι νερο αλλα αρκετα υδαρη. Να ανησυχησω, να μειωσω τροφη, να δωσω χρονο να συνηθισει την τροφη?
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Εχω και παρκο. Τελος, για την τροφη της. Ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι λιγο αδυνατη για την ηλικια της οποτε ενω ειναι 2.5 κιλα της δινω τροφη για 5 κιλα. Δηλαδη αντι για 80 γραμμαρια τη μερα της δινω 160. Με το που εφαγε γυρω στα 90 γραμμαρια μεσα στη μερα εκανε διαρροια οχι νερο αλλα αρκετα υδαρη. Να ανησυχησω, να μειωσω τροφη, να δωσω χρονο να συνηθισει την τροφη?
Αν απο αποπαρασιτωσεις υγεια κ.τ.λ ειναι οκ πιθανα δεν απορροφαει την τροφη, επεσε πολυ. Υπερβολη ο διπλασιασμος, αλλα εγω δεν ειμαι κτηνιατρος, αυτη θα σου πει. .

Οσο και να ταιζεις παραπανω το ποσο θα βγει ειναι προδιαγεγραμμενο στο dna . Και λαθος αν συγκρινεις και περιμενεις να βγει σαν λαμπραντορ και σκεφτεσαι αυτα τα τελικα κιλα....

π.χ πιθανά πραγματακια ...μπορει να εχει πει κανα ψεμματακι για την ηλικια της η κυρια για να το δωσει γρηγορα και να κρατας ενα μικροτερο κουταβι
ή μπορει το "λαμπραντορ" της αγνωστων γονιδιων να ζευγαρωσε και με κατι μικροτερο και να βγει ενα ενηλικο π.χ 18 κιλα αντι 30
 
Last edited:


Mitsosxatz

Well-Known Member
4 Απριλίου 2020
47
37
30
Αν απο αποπαρασιτωσεις υγεια κ.τ.λ ειναι οκ πιθανα δεν απορροφαει την τροφη, επεσε πολυ. Υπερβολη ο διπλασιασμος, αλλα εγω δεν ειμαι κτηνιατρος, αυτη θα σου πει. .

Οσο και να ταιζεις παραπανω το ποσο θα βγει ειναι προδιαγεγραμμενο στο dna . Και λαθος αν συγκρινεις και περιμενεις να βγει σαν λαμπραντορ και σκεφτεσαι αυτα τα τελικα κιλα....

π.χ πιθανά πραγματακια ...μπορει να εχει πει κανα ψεμματακι για την ηλικια της η κυρια για να το δωσει γρηγορα και να κρατας ενα μικροτερο κουταβι
ή μπορει το "λαμπραντορ" της αγνωστων γονιδιων να ζευγαρωσε και με κατι μικροτερο και να βγει ενα ενηλικο π.χ 18 κιλα αντι 30
Από κλινικής άποψης δεν έχει τίποτα προχτές την πήρα απτον κτηνίατρο με όλες τις εξετάσεις του. Ο γιατρός μου είπε επειδή δεν ξέρουμε ακριβώς τις ράτσες των γονιών της για αρχή να τις δίνω άφθονη τροφή και να τρώει εκείνη όσο θέλει. Βέβαια επειδή την βλέπω λιχουδα είπα να μην την αφήσω τόσο ανεξέλεγκτη και του πρότεινα να δίνω στο σκύλο 160 γραμμάρια που είναι για 5 κιλά Αντί για 80 γραμμάρια που είναι για 2 κιλά. Θα την αφήσω 1-2 μέρες να δω αν συνεχίσει και θα μειώσω την ποσότητα στα 100-120 γραμμάρια. Αν δω ότι συνεχίζει ίσως της αλλάξω τροφή. Η πορεία θα δείξει.
Fact για όσους δεν το ξέρουν. Στα σούπερ μάρκετ έχει πάνες υποστρώματα σε καλύτερη τιμή και μεγαλύτερες σε σχέση με τις πάνες για σκύλου αλλά δεν πάνε να τα κάνουν γιατί μυρίζουν λεβάντα λεμόνι κλπ. εγώ πήρα και δεν Πήγαινε κοντά τους.
 
  • Like
Reactions: Loretzos








Mitsosxatz

Well-Known Member
4 Απριλίου 2020
47
37
30
Σημερα το βραδυ γρατζουνισε το crate για να βγει και να κατουρησει περιπου καθε 2 ωρες. Κανω λαθος που της ανοιγω? θα πρεπει σιγα σιγα να μεγαλωσω τα διαστηματα ή θα μου τα κανει μεσα στο crate? τι λετε?
 
  • Like
Reactions: Loretzos


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Καλώς Όρισες
Είχα καιρό να διαβάσω τέτοια ανάπτυξη σκεπτικού από νέο ιδιοκτήτη.
Να σου ζήσει η μικρή και να την ζεις έτσι όπως της πρέπει.

Ένας σκύλος δύσκολα θα κάνει την ανάγκη του στον χώρο που κοιμάται.
Θέλεις λοιπόν να σε ειδοποιεί όταν θέλει να κάνει την ανάγκη μέσω της δυσανασχέτισης που νιώθει.
Οπότε συνεχίζεις και της ανοίγεις για να την οδηγήσεις στο σημείο που θέλεις να τα κάνει.
Αυτή την πρακτική θα την διατηρήσεις και όταν θα αρχίσετε να βγαίνετε βόλτες.
Δηλαδή η πρώτη πρωινή ανάγκη του ζώου είναι η πιο κρίσιμη και είναι εργαλείο για σένα. Δηλαδή το πρωί όταν θα ξυπνάει θα την παίρνεις και θα την βγάζεις στο ύπαιθρο να κάνει την ανάγκη της.

Η γενική παραδοχή είναι ότι ένα κουτάβι κάνει την ανάγκη του:
Μόλις ξυπνήσεις
Μόλις φάει
Έπειτα από έντονη δραστηριότητα/άσκηση.

Αυτό θα εκμετελλευτείς εσύ αρχικά με το πρωινό ξύπνημα που είπα πιο πάνω.

Πχ. ένα να τυπικό πρόγραμμα είναι:
9:00 - Ξύπνημα-αμέσως έξω-ανάγκη-δραστηριότητα-φαΐ-ξεκούραση(crate)
15:00 - Βόλτα/δραστηριότητα-φαΐ-ξεκούραση(crate)
21:00 - Βόλτα/δραστηριότητα-φαΐ-ξεκούραση(crate)

Το crate δηλαδή λειτουργεί σαν περιορισμός ώστε να μην την έχεις ελεύθερη μέσα στο σπίτι και από την ενεργητικότητα της σου κατουροχέζει παντού και έχεις εκπαιδευτικά πισωγυρίσματα.
 
Last edited:


Mitsosxatz

Well-Known Member
4 Απριλίου 2020
47
37
30
Καλώς Όρισες
Είχα καιρό να διαβάσω τέτοια ανάπτυξη σκεπτικού από νέο ιδιοκτήτη.
Να σου ζήσει η μικρή και να την ζεις έτσι όπως της πρέπει.

Ένας σκύλος δύσκολα θα κάνει την ανάγκη του στον χώρο που κοιμάται.
Θέλεις λοιπόν να σε ειδοποιεί όταν θέλει να κάνει την ανάγκη μέσω της δυσανασχέτισης που νιώθει.
Οπότε συνεχίζεις και της ανοίγεις για να την οδηγήσεις στο σημείο που θέλεις να τα κάνει.
Αυτή την πρακτική θα την διατηρήσεις και όταν θα αρχίσετε να βγαίνετε βόλτες.
Δηλαδή η πρώτη πρωινή ανάγκη του ζώου είναι η πιο κρίσιμη και είναι εργαλείο για σένα. Δηλαδή το πρωί όταν θα ξυπνάει θα την παίρνεις και θα την βγάζεις στο ύπαιθρο να κάνει την ανάγκη της.

Η γενική παραδοχή είναι ότι ένα κουτάβι κάνει την ανάγκη του:
Μόλις ξυπνήσεις
Μόλις φάει
Έπειτα από έντονη δραστηριότητα/άσκηση.

Αυτό θα εκμετελλευτείς εσύ αρχικά με το πρωινό ξύπνημα που είπα πιο πάνω.

Πχ. ένα να τυπικό πρόγραμμα είναι:
9:00 - Ξύπνημα-αμέσως έξω-ανάγκη-δραστηριότητα-φαΐ-ξεκούραση(crate)
15:00 - Βόλτα/δραστηριότητα-φαΐ-ξεκούραση(crate)
21:00 - Βόλτα/δραστηριότητα-φαΐ-ξεκούραση(crate)

Το crate δηλαδή λειτουργεί σαν περιορισμός ώστε να μην την έχεις ελεύθερη μέσα στο σπίτι και από την ενεργητικότητα της σου κατουροχέζει παντού και έχεις εκπαιδευτικά πισωγυρίσματα.
Καλησπερα και καλώς σας βρήκα. Το κουτάβι το βράδυ δεν κοιμάται πολύ. Εκτός απτό ότι ξυπνάει κάθε 2 ώρες για να κάνει την ανάγκη της πολλές φορές την βλέπω απλά να ξαπλώνει με ανοιχτά μάτια. Επίσης πολύ κακό είναι πως δεν έχει κάνει ακόμα τα εμβόλια επειδή πέρασε τύφο μόλις την πήρα και το πρώτο θα γίνει 5 Μαΐου με το καλό. Δηλαδή υπολογίζω να βγει απτό σπίτι Αύγουστο. Μέχρι τότε την παλεύουμε με 2 πάνες τις οποίες κατά 80% της ακολουθεί και δεν έχω προβλήματα. Απλά επειδή το crate την κρατάει απτό να τα κάνει εκεί που κοιμάται σκέφτηκα μήπως είναι σωστό να αυξήσω τους χρόνους. Δηλαδή να ξυπνάω κάθε 3 ώρες αντί για 2 να την αφήνω να περιμένει για να μάθει να τα κρατάει. Απτην άλλη πολύ πιθανό αυτό που σκέφτομαι να είναι λάθος μιας και μπορεί να μην μπορεί να κρατηθεί τόσο λόγω της ηλικίας. Τέλος κάτι άλλο που ήθελα να ρωτήσω είναι το εξής. Εγώ ξυπνάω για δουλειά στις 5 και η γυναίκα στις 9. Είναι σίγουρο πως μόλις πάω να βγω απτό σπίτι θα ξυπνήσει και ο σκύλος. Είναι καλύτερο να την ταΐζω απτό χάραμα και να την βγάζω βόλτα μόλις ξυπνάω η να φεύγω για δουλειά και να γίνεται αυτό στις 9; Αν ξυπνήσει στις 5 γιατί θα με ακούσει να φεύγω θα την παλέψει μέχρι τις 9; Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3