Ζευγάρωμα: ψάχνουμε θηλυκό βελγικό ποιμενικό, περιοχή Αττικής




Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Τι εννοείς καμία σωτηρία?
Εννοει οτι δε θα σταματησουμε να ακουμε ιστοριες στις οποιες ασχετοι ταλαιπωρουν τα σκυλια τους για να βγαλουν κανενα φραγκακι ή γιατι απλως ειναι ηλιθιοι. Με το συμπαθειο.
Αφού θα τα χαρίσεις, τότε guess what! Ανήκεις στην άλλη κατηγορία! Αυτή μετά το "ή"...
Κοίτα να σωθεί το σκυλάκι σου τώρα.
Υγ. Μιλάμε για μέγιστο troll, ή για κάτι άλλο μέγιστο, που γράφεις κάτι τέτοιο κάτω από ότι έχει αναφερθεί παραπάνω.
 
  • Like
Reactions: p__nat and mareco


zeledaki

Well-Known Member
3 Απριλίου 2016
240
170
26
Χίος
Πραγματικά καμία σωτηρία...έκνευριζομαι τόσο πολύ με ανθρώπους που δεν θέλουν να καταλάβουν...
Μια ερώτηση μόνο υπάρχει φυλή μαλτεζ μινι; γιατί κάτι τέτοια ονόματα δίνουν κάτι πετσοπαδες...προχθές άκουσα λαμπραντορ μινι
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Σε μια αποκλειστικα functional εκτροφη, που δεν ζευγαρωνει κανεις οτι ναι με οτι βρηκε, αλλα συστηματικα και σε βαθος γεννεων αυτο το Χ.... Τελικα το Χ ειναι ημιαιμο?? Στερειται pedigree με την εννοια του ορου που το χρησιμοποιουμε εμεις κυνολογικα, αλλα ημιαιμο δεν το λες.......
Οποιοσδήποτε σκύλος δεν είναι καταγεγραμμενος σε γενεαλογια "επίσημων" κυνολογικων ομίλων / ομοσπονδιων (KC, FCI, AKC, CKC κλπ) θεωρείται ημιαιμος.
Άσχετα εάν αυτοί που τον ζευγαρώνουν ξέρουν τους προγόνους του ή κρατάνε δικά τους γενεαλογια.

συνηθως στον μικροκοσμο τους οι δικες τους δεξαμενες ειναι κλειστοτερες
Κλειστές γενετικές δεξαμενές σημαίνει πως δεν μπαίνουν νέα γονίδια μέσα, νέο γενετικό υλικό. Δεν γνωρίζω πού αναφέρεσαι συγκεκριμένα, αλλά δεν νομίζω να υπάρχει τέτοια αυστηρότητα όπως συμβαίνει στις καθαρόαιμες φυλές.
Είναι πολύ πιθανό να υπάρχουν ενδογαμιες βέβαια, αλλά αυτό είναι άλλο κεφάλαιο.

Τι ειναι αυτο που θελει καποιος και δεν μπορει να το βρει?
Το πιο απλό Ιστ : υγιείς σκύλους (σωματικά και ψυχικά) με προσδόκιμο ζωής τουλάχιστον 15 έτη. Υπάρχουν αυτά τα νούμερα σε οποιαδήποτε καθαρόαιμη φυλη που να μην είναι μεμονωμένες περίπτωσεις, αλλά ο κανόνας;

με ποσες τελικα πραγματικα ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΕΣ σε βαθος για να καταληξεις οτι δεν βρισκεις αυτο που θα επρεπε?
Προσωπικά έχω ασχοληθεί πολύ με μια φυλή και θα ήμουν αχάριστος αν ισχυριζομουν πως δεν βρήκα "αυτό που έπρεπε" σε επίπεδο φυλής.
Δεν είμαι απογοητευμένος ή πικραμενος με την καθαρόαιμη κυνοφιλια για να βγάλω "χολή" απέναντί της. Αντιθέτως. Έχω περάσει υπέροχες στιγμές.
Απλά θεωρώ πως δεν είναι μονόδρομος και δεν πρέπει να γίνει μονόδρομος για το μέλλον του σκύλου.
Αυτόν τον προβληματισμό μου εκφράζω.

Η αλήθεια είναι πως ξεφεύγει η συζήτηση και μπαίνουμε σε βαθειά νερά.
Και όπως προαναφερθηκε σε ένα θέμα ακατάλληλο για τέτοιες συζητήσεις.
Δεν ξέρω βέβαια αν έχουμε την δυνατότητα να κάνουμε τέτοιες συζητήσεις, αν είμαστε έτοιμοι ή αν θα είμαστε ποτέ, δεδομένης και της ανευθυνότητας που υπάρχει γύρω μας.
 


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Καλησπέρα και χρόνια πολλά.



Οποιοσδήποτε σκύλος δεν είναι καταγεγραμμενος σε γενεαλογια "επίσημων" κυνολογικων ομίλων / ομοσπονδιων (KC, FCI, AKC, CKC κλπ) θεωρείται ημιαιμος.
Άσχετα εάν αυτοί που τον ζευγαρώνουν ξέρουν τους προγόνους του ή κρατάνε δικά τους γενεαλογια.


Κλειστές γενετικές δεξαμενές σημαίνει πως δεν μπαίνουν νέα γονίδια μέσα, νέο γενετικό υλικό. Δεν γνωρίζω πού αναφέρεσαι συγκεκριμένα, αλλά δεν νομίζω να υπάρχει τέτοια αυστηρότητα όπως συμβαίνει στις καθαρόαιμες φυλές.
Είναι πολύ πιθανό να υπάρχουν ενδογαμιες βέβαια, αλλά αυτό είναι άλλο κεφάλαιο.



Το πιο απλό Ιστ : υγιείς σκύλους (σωματικά και ψυχικά) με προσδόκιμο ζωής τουλάχιστον 15 έτη. Υπάρχουν αυτά τα νούμερα σε οποιαδήποτε καθαρόαιμη φυλη που να μην είναι μεμονωμένες περίπτωσεις, αλλά ο κανόνας;



Προσωπικά έχω ασχοληθεί πολύ με μια φυλή και θα ήμουν αχάριστος αν ισχυριζομουν πως δεν βρήκα "αυτό που έπρεπε" σε επίπεδο φυλής.
Δεν είμαι απογοητευμένος ή πικραμενος με την καθαρόαιμη κυνοφιλια για να βγάλω "χολή" απέναντί της. Αντιθέτως. Έχω περάσει υπέροχες στιγμές.
Απλά θεωρώ πως δεν είναι μονόδρομος και δεν πρέπει να γίνει μονόδρομος για το μέλλον του σκύλου.
Αυτόν τον προβληματισμό μου εκφράζω.

Η αλήθεια είναι πως ξεφεύγει η συζήτηση και μπαίνουμε σε βαθειά νερά.
Και όπως προαναφερθηκε σε ένα θέμα ακατάλληλο για τέτοιες συζητήσεις.
Δεν ξέρω βέβαια αν έχουμε την δυνατότητα να κάνουμε τέτοιες συζητήσεις, αν είμαστε έτοιμοι ή αν θα είμαστε ποτέ, δεδομένης και της ανευθυνότητας που υπάρχει γύρω μας.
Μα τον δεν μπορείς να αλλάξεις γνώμη στον κάθε ανεύθυνο οπότε να κάνεις παραπάνω ζημιά αποκλείεται.
Ίσα ίσα που μπορεί να προβληματιστούν κάποιοι σκεπτόμενοι και να υπάρξει κέρδος.
Αν υπαρχει διάθεση βέβαια.
Και αντοχές.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict




Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
να κάνεις παραπάνω ζημιά αποκλείεται.
Δεν ξέρω πως σκέφτεται ο καθένας και που μπορεί να πατήσει για να βρει επιχειρήματα. Δεν είναι σκοπός μου να δώσω άλλοθι σε κανέναν.

Από την άλλη όμως δεν μπορώ και να σωπαίνω όταν διαβάζω απόψεις που είναι ενάντια σε κάθε λογική.

Ναι, σαφέστατα υπάρχει τεράστιο πρόβλημα με τα αδέσποτα σκυλιά, αλλά αυτό κακώς κατά την γνώμη μου συνδέεται με τις γεννήσεις συγκεκριμένα ημιαιμων σκύλων, οπως και με τις μαζικές στειρωσεις πάλι ημιαιμων σκύλων (άλλο τεράστιο θέμα που είχαμε συζητήσει στο παρελθόν).
Φαίνεται σαν να θέλουμε να αφανησουμε από προσώπου γης όλους τους ημιαιμους σκύλους, λες και οι ημιαμοι σκύλοι ευθύνονται για την δική μας ανευθυνότητα.
Συγνώμη αλλά δεν έχει λογική αυτό το πράγμα. Το έχουμε πάρει εντελώς στραβά το όλο θέμα και όπως βλέπετε, χωρίς αποτέλεσμα.
Θες λύσεις;
Κοψε τον κωλο σε όποιον τολμήσει να εγκαταλείψει τον σκύλο του, κάνε ελέγχους, βάλε χοντρά πρόστιμα.
Όχι όμως να κατευθύνεις τις γεννήσεις αποκλειστικά στην "άγια " και "ιερή" εκτροφή καθαροαιμων.
Είναι παράνοια.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Όχι όμως να κατευθύνεις τις γεννήσεις αποκλειστικά στην "άγια " και "ιερή" εκτροφή καθαροαιμων.
Εχεις αρχίσει κι εσύ, και διαβάζεις μονόπλευρα μου φαίνεται :)
Οχι ότι δεν έχεις τα δίκια σου, με τόσα που διαβάζουμε εδώ μέσα και αλλού, και βιώνουμε, κάθε τρεις και λίγο, αλλά...όσες φορές και να ρωτήσεις εμένα προσωπικά, η ουτοπική μου μεν, κάθετη δε θέληση, είναι να εξαφανιστούν τα κατοικίδια από προσώπου γης. Οχι με γενοκτονία ή άλλους αθέμιτους τρόπους βέβαια. Να μην υπάρξει ποτέ ξανά, κανενός είδους γέννα. Καμία απολύτως διαιώνιση αυτού του είδους. Καθαρόαιμα, ημίαιμα, αδέσποτα, δεσποζόμενα. Να λιγοστεύουν με φυσικό τρόπο, μέχρι να μην υπάρχει ούτε ένα. Δεν αξίζει ο άνθρωπος, ως είδος, να έχει δίπλα του, σκύλο και γάτα. Θα μου πεις, μήπως καλύτερα θα ήταν να εξαφανιζόταν ο άνθρωπος; Εννοείται! Χθες γίνεται;
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Πριν 3 χρονια μετακομισα στην Ανατολικη Αττικη...
Ας περιγραψω 3 περιπτωσεις που ειναι σε αποσταση 200 μετρων απο το σπιτι μου.
1. Ο Τάισον. Πανεμορφος πιτμπουλινος γυρω στα 5 δεμενος ΕΞΩ απο τη μονοκατοικια των ιδιοκτητων του με μια αλυσιδα 3 μετρα , ξυλινο σπιτακι κατω απο ενα δεντρο. Απο το παραθυρο της κουζινας μου απεχει περιπου 20 μετρα. Ο χωρος του διατηρειται καθαρος και παει 2 βολτες την ημερα. Οταν μετακομισαμε στο σπιτι δεν πηγαινε βολτες αλλα τον ελυναν το πρωι και το βραδυ... ζευγαρωσε και με τις 2 αδεσποτες μου εννοειται...
Εγιναν 2-3 αιματοχυσιες αφου ξεπερασε τους 12 μηνες και καταλαβαν οτι θα τους στοιχιζε. Μοναδικη τους εννοια ολα αυτα τα χρονια που θα βρουν μια θηλυκια να τον ζευγαρωσουν για να ηρεμησει... γιατι οι δικες μου στειρωθηκαν και δεν πηδαει πια...
2. Αυτοσχεδια στανη με 2-3 κατσικακια και κοτες. Αρσενικος ελληνικος ποιμενικος δεμενος σε ενα "δωματιο" της στανης. Δεν εχει λυθει ΠΟΤΕ οσο ζει. Δε βγαινει εξω απο κει. Τρωει τις κοτες, δεν εμαθε ποτε απο τη μανα του να κανει αυτο που πρεπει. Η μανα του ζει μαζι ελευθερη στη στανη και φυλαει τα ζωντανα. Η πρωτη της γεννα ηταν αυτη απο την οποια εχει προελθει ο φυλακισμενος. Και παμε στη συνεχεια.... απο τοτε εχει κανει αλλες 2 γεννες με το γιο της. Τα κουταβια τα βλεπω μεχρι 2 μηνων μετα εξαφανιζονται.
3. Μονοκατοικια με ενα θηλύκο μαλτεζ το οποια εχει χρεη φυλακα. Ζει εξω ελευθερο και γαυγιζει σαν μανιακο. Ζευγαρωσε πρωτη φορα λιγο μετα αφου μετακομισαμε. Εκανε 4 κουταβια. Κρατησαν τον αρσενικο. Απο τοτε εχει ζευγαρωσει αλλες 2 με το γιο της. Δεν ξερω τι γινονται τα κουταβια. Μαλλον τα "χαριζουν".

Αυτες οι περιπτωσεις δεν ειναι η εξαιρεση. Ειναι ο ΚΑΝΟΝΑΣ. Συνεχιστε τωρα τη συζητηση.. :D
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Δεν υπάρχει αμφιβολία πως από εμάς τους ίδιους ξεκινάνε όλα.
Αν κάτσεις και το δεις ψύχραιμα, το πρόβλημα δεν είναι οι γεννήσεις, αλλά η εγκατάλειψη, η εκμετάλλευση, η κακοποίηση, η αδιαφορία, η ανευθυνότητα και ένα σωρό άλλες "αρετές" της ανθρώπινης ύπαρξης.
Εμείς πρέπει να αλλάξουμε.
Είτε με το καλό (η χιλιοειπωμένη παιδεία), είτε με το ζόρι (να υποστούμε τις συνέπειες των πράξεών μας).
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
...
Πως θα μπορούσαν άλλωστε... Ένας σκύλος μόνος του δεν φέρνει την άνοιξη.

Αν επιλέγεις όμως σταθερά σκύλους που έχουν εκφράσει αυτά τα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά και με την βοήθεια της γενετικής, μπορείς να αυξήσεις τις πιθανότητες να τα εχεις στις επόμενες γενιές και σε βάθος χρόνου να τα σταθεροποιησεις. Όπως έκαναν πολύ πριν κλείσουν οι δεξαμενές και φτάσουμε εδώ που είμαστε τώρα. Επέλεγαν αποκλειστικά βάσει ικανοτήτων και συγκεκριμένων χαρακτηριστικών.


...
Δηλαδη προτεινεις ενα restart γιατι μεχρι η ως τωρα διαδικαδια τα χει κανει χαλια.

Τι σχεση εχει αυτο με το θεμα; με το μαλτεζακι και το βελγο; Πιστευεις οτι αυτες οι γεννες εχουν ή ολες οι αντιστοιχες εχουν κατι τετοιο ως προθεση; Ή ως αποτελεσμα;
Και πως θεωρεις οτι οταν καποιος λεει οτι η παραπανω πρακτικη ειναι λαθος, κατευθυνει προς την καθαροαιμη εκτροφη;;



Και τελος παντων, αυτο το κοψε τον κωλο σε οσους παρατουν σκυλο πως ακριβως γινεται μου λετε; Γιατι εγω δεν μπορω να σκεφτω. Γιατι σα μετρο σωστο ειναι αλλα κομματακι δυσκολο στην εφαρμογη.

Πριν αν αγχωθουμε για τον κινδυνο των ημιαιμων, ας αναρωτηθουμε αν υπαρχει χωρος να απορροφηθουν τα νεα κουταβια. Και μετα ξαναπιανουμε το χομπυ. :)
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.559
5.971
Πειραιάς
Το πιο απλό Ιστ : υγιείς σκύλους (σωματικά και ψυχικά) με προσδόκιμο ζωής τουλάχιστον 15 έτη. Υπάρχουν αυτά τα νούμερα σε οποιαδήποτε καθαρόαιμη φυλη που να μην είναι μεμονωμένες περίπτωσεις, αλλά ο κανόνας;
μπορουν να υπαρξουν αυτα τα νουμερα στους σκυλους; μηπως οταν μιλαμε γι' αυτα τα νουμερα, μιλαμε εχοντας στο μυαλο μας... εξαιρεσεις;
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


sak69GR

Well-Known Member
27 Ιουνίου 2018
118
198
Έδεσσα
Και τελος παντων, αυτο το κοψε τον κωλο σε οσους παρατουν σκυλο πως ακριβως γινεται μου λετε; Γιατι εγω δεν μπορω να σκεφτω. Γιατι σα μετρο σωστο ειναι αλλα κομματακι δυσκολο στην εφαρμογη.
Είναι κάτι που το σκέφτομαι εδώ και λίγο καιρό. Και κατέληξα σε αυτό που θα σας παραθέσω ως σκέψη αλλά πριν το κάνω θα ήθελα να προτείνω στον admin (εάν συμφωνείται και εσείς) τη δημιουργία ενός καινούργιου θέματος π.χ. -Σκέψεις/απόψεις για περιορισμό των αδέσποτων- μήπως και πεταχτεί κάποια πραγματικά καλή ιδέα και κάποια στιγμή τη 'τσιμπήσει' κανένας κρατικός φορέας και γίνει ίσως μια αρχή (τρομερή ουτοπία έτσι;)

Λοιπόν πάμε στη σκέψη μου.

Θεωρώ ότι το κράτος θα πρέπει να υποχρεώσει τους κτηνιάτρους να μπουν στο παιχνίδι δια νόμου ως εξής:
Να αρνούνται την περίθαλψη οποιουδήποτε σκύλου εάν δεν είναι τσιπαρισμένος με τα στοιχεία του ιδιοκτήτη. Κάθε ζώο που εισέρχεται σε κτηνιατρείο θα πρέπει πρώτα να ελέγχεται για μικροτσίπ, να τσιπάρεται εαν δεν υπάρχεί και να ακολουθεί οποιαδήποτε περίθαλψη.
Φυσικά για να αποφύγουμε δικαιολογίες θα πρέπει το Κράτος να φροντίσει ώστε να μειωθούν στο ελάχιστο τα έξοδα τσιπαρίσματος (που δεν είναι πολλά).

Ίσως έτσι αποκτήσει "ταυτότητα" κάθε σκύλος που κυκλοφορεί εκεί έξω για να μπορεί να βρεθεί ο γ@@@@ος ιδιοκτήτης που τον πέταξε με τόση ευκολία στο δρόμο για πέσουν τα "βαριά" πρόστιμα για τα οποία συζητάμε.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Θεωρώ ότι το κράτος θα πρέπει να υποχρεώσει τους κτηνιάτρους να μπουν στο παιχνίδι δια νόμου ως εξής:
Να αρνούνται την περίθαλψη οποιουδήποτε σκύλου εάν δεν είναι τσιπαρισμένος με τα στοιχεία του ιδιοκτήτη. Κάθε ζώο που εισέρχεται σε κτηνιατρείο θα πρέπει πρώτα να ελέγχεται για μικροτσίπ, να τσιπάρεται εαν δεν υπάρχεί και να ακολουθεί οποιαδήποτε περίθαλψη.
Φυσικά για να αποφύγουμε δικαιολογίες θα πρέπει το Κράτος να φροντίσει ώστε να μειωθούν στο ελάχιστο τα έξοδα τσιπαρίσματος (που δεν είναι πολλά).
Εχω κάνει ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια σκέψη, ακριβώς όμως, πολλααά χρόνια πριν.
Στην συνέχεια έβαλα και λοιπές παραμέτρους στην σκέψη μου, από την μεριά των κτηνιάτρων και απλώς...το έβγαλα από το μυαλό μου, ότι μπορεί ποτέ να εφαρμοστεί. Δυστυχώς.

Οπότε...
(τρομερή ουτοπία έτσι;)
...ναι...πιο ουτοπική και από την παραπάνω δική μου, για καθολική εξαφάνιση των σκύλων :p
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Είναι κάτι που το σκέφτομαι εδώ και λίγο καιρό. Και κατέληξα σε αυτό που θα σας παραθέσω ως σκέψη αλλά πριν το κάνω θα ήθελα να προτείνω στον admin (εάν συμφωνείται και εσείς) τη δημιουργία ενός καινούργιου θέματος π.χ. -Σκέψεις/απόψεις για περιορισμό των αδέσποτων- μήπως και πεταχτεί κάποια πραγματικά καλή ιδέα και κάποια στιγμή τη 'τσιμπήσει' κανένας κρατικός φορέας και γίνει ίσως μια αρχή (τρομερή ουτοπία έτσι;)

Λοιπόν πάμε στη σκέψη μου.

Θεωρώ ότι το κράτος θα πρέπει να υποχρεώσει τους κτηνιάτρους να μπουν στο παιχνίδι δια νόμου ως εξής:
Να αρνούνται την περίθαλψη οποιουδήποτε σκύλου εάν δεν είναι τσιπαρισμένος με τα στοιχεία του ιδιοκτήτη. Κάθε ζώο που εισέρχεται σε κτηνιατρείο θα πρέπει πρώτα να ελέγχεται για μικροτσίπ, να τσιπάρεται εαν δεν υπάρχεί και να ακολουθεί οποιαδήποτε περίθαλψη.
Φυσικά για να αποφύγουμε δικαιολογίες θα πρέπει το Κράτος να φροντίσει ώστε να μειωθούν στο ελάχιστο τα έξοδα τσιπαρίσματος (που δεν είναι πολλά).

Ίσως έτσι αποκτήσει "ταυτότητα" κάθε σκύλος που κυκλοφορεί εκεί έξω για να μπορεί να βρεθεί ο γ@@@@ος ιδιοκτήτης που τον πέταξε με τόση ευκολία στο δρόμο για πέσουν τα "βαριά" πρόστιμα για τα οποία συζητάμε.
Αρχικα, δεν ειναι μονο το οικονομικο που σταματαει καποιον απ το να βαλει τσιπ. Υπαρχει εδω στο φορουμ μεγαλη κουβεντα.
Ασε που δεν περιθαλπτονται ολα τα σκυλια.
Επισης, το τσιπ δεν αφορα τα κουταβια. Τα κουταβια πως ελεγχονται;

Αρα, με λιγα λογια, η καλυτερη απαντηση ειναι 'να αλλαξουμε εμεις' το οποιο μου ακουγεται μια γενικουρα απο βιβλιο του Κοελιο. Η καλυτερη εκπαιδευση ειναι ο νομος αλλα δυστυχως ο νομος δεν μπορει να εφαρμοστει.

Μεχρι κατι να αλλαξει, η καλυτερη συμβουλη, κατα τη γνωμη μου, ειναι να ΜΗ ζευγαρωσει ο Μπουμπης κι η Μπουμπου.
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


sak69GR

Well-Known Member
27 Ιουνίου 2018
118
198
Έδεσσα
Εχω κάνει ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια σκέψη, ακριβώς όμως, πολλααά χρόνια πριν.
Στην συνέχεια έβαλα και λοιπές παραμέτρους στην σκέψη μου, από την μεριά των κτηνιάτρων και απλώς...το έβγαλα από το μυαλό μου, ότι μπορεί ποτέ να εφαρμοστεί. Δυστυχώς.
Θεωρείς δλδ ότι θα υπάρξουν αντιδράσεις από τη μεριά των κτηνιάτρων;
Για ποιο λόγο όμως; Τι είναι αυτό που θα χάσουν;
Γιατί εγώ δε μπορώ να σκεφτώ κάτι.
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Δεν μπορει αλλα και δεν πρεπει ο γιατρος να αρνηθει περιθαλψη ασθενους ζωου επειδη δεν ειναι τσιπαρισμενο.
Ασε που αν ισχυε, το μονο που θα επιτυγχανε ειναι αυτοι οι ασυνειδητοι να μην το πανε στο γιατρο.
Το προβλημα ειναι οι εγκαταληψεις απο τους ασυνειδητους. Αυτο πως θα το ελυνε;

Και ποιος σας ειπε οτι το τσιπακι λυνει το θεμα της εγκαταλειψης;

Της ευκολης με τα σημερινα δεδομενα ισως ναι! Αλλα ο νομος σου δινει το δικαιωμα να πεις οτι δεν το θελω πια και να το παραδωσεις.
Απλως οταν μαθουν οτι δεν μπορουν αλλιως, θα το κανουν ετσι νομιμα και ας ειναι τσιπαρισμενα.

Η νοοτροπια ειναι αυτη που πρεπει να αλλαξει.
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Για ποιο λόγο όμως; Τι είναι αυτό που θα χάσουν;
Δεν μπορει αλλα και δεν πρεπει ο γιατρος να αρνηθει περιθαλψη ασθενους ζωου επειδη δεν ειναι τσιπαρισμενο.
Ασε που αν ισχυε, το μονο που θα επιτυγχανε ειναι αυτοι οι ασυνηδητοι να μην το πανε στο γιατρο.
Αυτό, αμέσως αμέσως, για παράδειγμα.
 
  • Like
Reactions: betty coltrane


sak69GR

Well-Known Member
27 Ιουνίου 2018
118
198
Έδεσσα
Αρχικα, δεν ειναι μονο το οικονομικο που σταματαει καποιον απ το να βαλει τσιπ. Υπαρχει εδω στο φορουμ μεγαλη κουβεντα.
Ασε που δεν περιθαλπτονται ολα τα σκυλια.
Νομίζω ότι 9 στα 10 σκυλια κάποια στιγμή θα περάσουν από κτηνίατρο.

Επισης, το τσιπ δεν αφορα τα κουταβια. Τα κουταβια πως ελεγχονται;
Τα κουταβια κάποια στιγμή θα κάνουν εμβόλια. Υποχρεωτικό τσιπάρισμα πριν τα εμβόλια.

Αρα, με λιγα λογια, η καλυτερη απαντηση ειναι 'να αλλαξουμε εμεις' το οποιο μου ακουγεται μια γενικουρα απο βιβλιο του Κοελιο. Η καλυτερη εκπαιδευση ειναι ο νομος αλλα δυστυχως ο νομος δεν μπορει να εφαρμοστει.
Όταν ξεκίνησε η κρίση του 2010 πίστεψα ότι ήταν μια πρώτης τάξεως ευκαιρία να διορθωθεί ο "Ελληνάρας". Δεν το πιστεύω πια.

Μεχρι κατι να αλλαξει, η καλυτερη συμβουλη, κατα τη γνωμη μου, ειναι να ΜΗ ζευγαρωσει ο Μπουμπης κι η Μπουμπου.
Καμία διαφωνία σε αυτό. Αυτό είναι μια άλλη μεγάλη κουβέντα που για μένα αναλύεται στο τρίπτυχο ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ-ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ-ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ. Σε ΜΜΕ, σχολεία, παντού.
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Τα σιγουρο ειναι οτι ετσι, απλως θα κυκλοφορουσαν πολλα ανεμβολιαστα σκυλια.

Ειμαι βεβαιος οτι οχι μονο το κρατος αλλα ουτε εσυ θα το ηθελες...