Η ιστορία μιας υιοθεσίας


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Είχα ξεκινήσει ένα θέμα για το αν θα ταίριαζα με ενα corso και ομολογώ ότι με βοηθήσατε αρκετά https://www.dogforum.gr/community/threads/Θα-ταιριάξω-με-ενα-cane-corso.32941/ . Στο μεσοδιάστημα διαβάζοντας στο forum συνειδητοποιώ πόσα πολλά αδέσποτα σκυλάκια υπάρχουν (είτε σε καταφύγια, είτε στο δρόμο). Ειδικά στην περιοχή της Ανατολική Αττικής που μετακόμισα (σε πιο dog friendly σπίτι) οι δρόμοι έχουν αρκετά σκυλιά. Τα περισσότερα από αυτά βέβαια αράζουν σε γειτονιές στις οποίες οι κάτοικοι αφήνουν μπολάκια με τροφή και νερό.

Ανοίγω λοιπόν αυτό το θέμα ζητώντας πάλι τις συμβουλές σας σχετικά με το : θέλω πολύ να δώσω ένα σπίτι σε ένα αδέσποτο αλλά θέλω και ένα σκύλο με τον χαρακτήρα - ταμπεραμέντο ενός corso. Αναρωτιέμαι λοιπόν, μπορώ να βρω ένα κουτάβι από ένα καταφύγιο το οποίο να έχει χαρακτήρα όσο το δυνατόν πιο κοντά σε ένα corso?
Μάλλον είναι αδύνατον να προβλέψει κάποιος πως θα εξελιχθεί ο χαρακτήρας ενός κουταβιού και μάλιστα ημίαιμου. Αλλά μήπως αν βρώ ένα ημίαιμο που έστω ένας πρόγονος ήταν corso, canario...? Η λογική μου λέει οτι ο σκύλος θα έχει κάμποσα απο αυτά που ζητάω...
Τα βασικά που ζητάω από χαρακτήρα είναι : ζωηρό ταμπεραμέντο, στοιχεία φύλαξης (ώστε να μπορέσω να τα ενισχύσω με εκπαίδευση αν δεν είναι αρκετά) οχι αδύναμα νεύρα, έξυπνο.
Απο εμφάνιση : μεσαίο προς μεγάλο ή μεγάλο, κοντή τρίχα
Υγεία : σαφώς να είναι υγιής, ειδικά απο δισπλασίες κλπ (φαντάζομαι ούτε αυτό μπορείς να το προβλέψεις)
Φύλο : κατά προτίμηση θηλυκό.
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Τα ''όχι αδύναμα νευρα'' φοβάμαι οτι θα σε δυσκολέψουν περισσότερο απ'όλα. Όσο πιο κατατρεγμένη ζωή είχε η μητέρα τους αντίστοιχα κληρονομούν επιγενετικά έντονες αντιδράσεις στο στρεςς και τα κουτάβια. Ευτυχώς αυτό θα μπορέσεις να το μετρήσεις σε όποιαδήπποτε ηλικία κουταβιού, απλά μου μοιαζει απίθανο να βρείς ενα μικρό βούδα.
Τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο πάντως και αξίζει τον κόπο να το ψάξεις.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
μπορεις να βρεις ενα λιγο μεγαλυτερο σε ηλικια που θα εχει δειξει καποια στοιχεια...κατα τάλλα μαλλον με αδεσποτακι κουταβι θα ειναι λιγο λαχειο...

Μπορεις να μπεις αρχικα εαν εχεις Fb σε διαφορες σελιδες φιλοζωικων και σελιδες οπως ΧΑΘΗΚΕ-ΒΡΕΘΗΚΕ-ΧΑΡΙΖΕΤΑΙ ωστε να βλεπεις τα εκατονατδες αδεσποτακια/παρατημενα που αναρτονται καθημερινα...Αδυνατο να μην ερωτευτεις καποιο
 


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
@ioanna a Ναι, αυτό με την κληρονομικότητα το έμαθα χθες σε μια συζήτηση εδώ στο forum.
Αλλά επειδή είμαι και φρέσκος στις ορολογίες να εξηγήσω τι εννοώ αδύναμα νεύρα.. (μπορεί να χω καταλάβει λάθος τον όρο)
Το σκλί θα ζήσει σπίτι μου με την οικογένειά μου, τώρα είμαστε 2, κάποια στιγμή ελπίζω να πληθύνουμε. Άρα πρέπει να ζει αρμονικά και με το παιδί (σαφώς με επιτήρηση) αλλά ποτέ δεν ξέρεις..
Άρα ένα σκυλί με αδύναμα νεύρα νομίζω αντιδρά πιο επιθετικά ή μάλλον έχει ανεπιθύμητες συμπεριφορές κάτω απο συνθήκες stress. Το χω καταλάβει σωστά ή έβαλες τα γέλια?
 
  • Like
Reactions: ioanna a


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
@medusa το χω κάνει ήδη και εχω ήδη βρεί αρκετά σκυλάκια. Απλά θέλω κάποιες συμβουλές βάσει των παραπάνω προβληματισμών
 
  • Like
Reactions: medusa


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Αδέσποτο + απαιτήσεις/προσδοκίες = ασύμβατα χωρίς συζήτηση.
Ούτε καν στην εμφάνιση αν μιλάς για κουτάβι. Σε πολύ γενικές γραμμές μόνο.
Αυτό με τα αδύναμα νεύρα και τα μωρά, είναι το σουξέ της εποχής. Δεν γίνεται, να ξέρεις εκ των προτέρων, ο οποιοσδήποτε σκύλος, πως θα λειτουργήσει με ένα μικρό παιδί. Ολα [πρέπει να] διδάσκονται. Στον όποιο σκύλο. Δεν αφήνεις να δεις, τι τυχόν θα συμβεί :)

Αν έχεις καταλήξει σε αδέσποτο, κάτι που φυσικά το εύχομαι, αυτή είναι μια καλή συμβουλή:
Μπορεις να μπεις αρχικα εαν εχεις Fb σε διαφορες σελιδες φιλοζωικων και σελιδες οπως ΧΑΘΗΚΕ-ΒΡΕΘΗΚΕ-ΧΑΡΙΖΕΤΑΙ ωστε να βλεπεις τα εκατονατδες αδεσποτακια/παρατημενα που αναρτονται καθημερινα...
 


gsd364546

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2016
382
288
30
Είχα ξεκινήσει ένα θέμα για το αν θα ταίριαζα με ενα corso και ομολογώ ότι με βοηθήσατε αρκετά https://www.dogforum.gr/community/threads/Θα-ταιριάξω-με-ενα-cane-corso.32941/ . Στο μεσοδιάστημα διαβάζοντας στο forum συνειδητοποιώ πόσα πολλά αδέσποτα σκυλάκια υπάρχουν (είτε σε καταφύγια, είτε στο δρόμο). Ειδικά στην περιοχή της Ανατολική Αττικής που μετακόμισα (σε πιο dog friendly σπίτι) οι δρόμοι έχουν αρκετά σκυλιά. Τα περισσότερα από αυτά βέβαια αράζουν σε γειτονιές στις οποίες οι κάτοικοι αφήνουν μπολάκια με τροφή και νερό.

Ανοίγω λοιπόν αυτό το θέμα ζητώντας πάλι τις συμβουλές σας σχετικά με το : θέλω πολύ να δώσω ένα σπίτι σε ένα αδέσποτο αλλά θέλω και ένα σκύλο με τον χαρακτήρα - ταμπεραμέντο ενός corso. Αναρωτιέμαι λοιπόν, μπορώ να βρω ένα κουτάβι από ένα καταφύγιο το οποίο να έχει χαρακτήρα όσο το δυνατόν πιο κοντά σε ένα corso?
Μάλλον είναι αδύνατον να προβλέψει κάποιος πως θα εξελιχθεί ο χαρακτήρας ενός κουταβιού και μάλιστα ημίαιμου. Αλλά μήπως αν βρώ ένα ημίαιμο που έστω ένας πρόγονος ήταν corso, canario...? Η λογική μου λέει οτι ο σκύλος θα έχει κάμποσα απο αυτά που ζητάω...
Τα βασικά που ζητάω από χαρακτήρα είναι : ζωηρό ταμπεραμέντο, στοιχεία φύλαξης (ώστε να μπορέσω να τα ενισχύσω με εκπαίδευση αν δεν είναι αρκετά) οχι αδύναμα νεύρα, έξυπνο.
Απο εμφάνιση : μεσαίο προς μεγάλο ή μεγάλο, κοντή τρίχα
Υγεία : σαφώς να είναι υγιής, ειδικά απο δισπλασίες κλπ (φαντάζομαι ούτε αυτό μπορείς να το προβλέψεις)
Φύλο : κατά προτίμηση θηλυκό.
Τη καλυτερη επιλογη εκανες...
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.118
4.785
Ανατολικη Αττικη... αδεσποτο... σου εχω 2 λυσεις ηδη γειτονα. :D

Χαρακτηρα κορσο... δεν εχω καμια λυση.. μαλλον. Εκτος αν θες να σου δωσω τη σκυλα μου που μονο χαρακτηρα καναριο δεν εχει αν και καθαροαιμοτατη απο γραμμες ρουστικ ... ή για να ειμαι δικαιη δεν εχει τον τυπικο χαρακτηρα που υποτιθεται οτι εχουν τα καναριο :cool::LOL:

Ομως εχω λευκο τσοπανοσκυλακι κουταβι 2 μηνων που κονομησα μολις σημερα πριν λιγες ωρες χτυπημενο στη μεση του δρομου... Θα γινει γομαρα σιγουρα οποτε εχουμε το μεγεθος.. σοβαρο κουταβι φαινεται οποτε εχουμε και το ταπεραμεντο.

Και εχω και μαυρο γκρενενταλ θηλυκο 8 μηνων πανω κατω που μονο κανε κορσο δε το λες στο ταπεραμεντο .. μαλλον σουργελο θα ελεγα.

Μια χαρα προβλεπεις και σε ημιαιμο κουταβι πως θα εξελιχθει ο χαρακτηρας του. Μη νομιζεις οτι μονο στο καθαροαιμο γινεται.
(y)(y)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Μια χαρα προβλεπεις και σε ημιαιμο κουταβι πως θα εξελιχθει ο χαρακτηρας του. Μη νομιζεις οτι μονο στο καθαροαιμο γινεται.
(y)(y)
Ποοοοοολύ στο περίπου, και με σοβαρές πιθανότητες, να πέσεις έξω, ρε συ.
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Και με τα κουταβια ισως ενα μικρο δειγμα βλεπεις του χαρακτηρα απο τις πρωτες προσεγγισεις, αν ειναι λιγο μεγαλυτερο πχ περασει τους 4-5 μηνες.
Γενικα και το τελειο σκυλι να παρεις υπαρχει κινδυνος να μην καταληξει αυτο που ονειρευεσαι, μη ξεχναμε ο χαρακτηρας χτιζεται και απο το γενικοτερο περιβαλλον σε μεγαλο βαθμο .

Επισης κανεις δε σου απαγορευει αν υπαρχουν οι συνθηκες να αποκτησεις και δευτερο στο μελλον!!! Μη σου πω δεν υπαρχει περιπτωση να μην το σκεφτεις μετα το πρωτο :D

Το γκροενταλ που ανεφερε το μελος AmaliaZ ειναι κουκλι ...:love: αχ να μην ειμαι ωνασης :unsure:
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.118
4.785
Ποοοοοολύ στο περίπου, και με σοβαρές πιθανότητες, να πέσεις έξω, ρε συ.
Δε θα το λεγα... βλεπεις τα βασικα. Δε μπορεις να τα αναμενεις απο πριν οπως σε ενα καθαροαιμο αλλα ζωντας λιγο ενα κουταβι ημιαιμο μπορεις να διακρινεις ποια στοιχεια θα εχει οταν μεγαλωσει.
 




ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
@ioanna a Ναι, αυτό με την κληρονομικότητα το έμαθα χθες σε μια συζήτηση εδώ στο forum.
Αλλά επειδή είμαι και φρέσκος στις ορολογίες να εξηγήσω τι εννοώ αδύναμα νεύρα.. (μπορεί να χω καταλάβει λάθος τον όρο)
Το σκλί θα ζήσει σπίτι μου με την οικογένειά μου, τώρα είμαστε 2, κάποια στιγμή ελπίζω να πληθύνουμε. Άρα πρέπει να ζει αρμονικά και με το παιδί (σαφώς με επιτήρηση) αλλά ποτέ δεν ξέρεις..
Άρα ένα σκυλί με αδύναμα νεύρα νομίζω αντιδρά πιο επιθετικά ή μάλλον έχει ανεπιθύμητες συμπεριφορές κάτω απο συνθήκες stress. Το χω καταλάβει σωστά ή έβαλες τα γέλια?
Όχι ακριβώς. Το flight or fight εξαρτάται απλά από τον χαρακτήρα και την αυτοπεπίθης και την κοινωνικοποίηση του ζώου. Αλλά συνήθως ενας τετοιος σκυλος αντιλαμβάνεται ως περισσότερα πράγματα ως αξιοπερίεργα και ως πιθανή απειλή. Αυτό θα σου δημιουργήσει πρόβλημα στην εκπαίδευση του ως φύλακα όχι στο δικό σου παιδί .

Και ναι μπορείς να δεις τι εμπιστοσύνη έχει το κουτάβι στον περίγυρό του από πολύ μικρή ηλικία.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Δεν εχω μεγαλη εμπειρια με σκυλια αλλα νομιζω καποια εντονα στοιχεια του χαρακτηρα τα διακρινεις πχ φοβια εντονη, εντονο πεισμα κ.τ.λ Αναλογα προσπαθεις η αν τα μειωσεις η να τα αναδειξεις.
Για παραδειγμα μες το 2016 υιοθετησαμε εγω και αλλοι 2 γνωστοι κουταβια ολα περιπου 2-3 μηνων.
Το γκρεμλιν πεισματαρικο, τσαμπουκαλιδικο, χωρις φοβιες. Οταν το ειδα παιζε με 2 μεγαλα σκυλια και γινοταν χαμος, μετα εψαχνε φαι και με εγραψε. Το εφερα εδω σαν να μη συμβαινει τιποτα, εξερευνησε το χωρο, πηγε στη κουζινα γαυγισε να απαιτησει φαι, αραξε αρχοντας στο καναπεδακι. Λες και ζουσε εδω.
Μια φιλη υιοθετησε ενα κουταβακι με εντονες φοβιες, θεματα αρκετα κ.τ.λ Δυσκολη προσαρμογη στο σπιτι,κρυβοταν κατω απο επιπλα, φοβια να πλησιασει παιξει με αλλα κουταβια, να πλησιασει ανθρωπους . Γενικα προσπαθησε αρκετα και εχει φυσικα αισθητη βελτιωση, εξακολουθει ομως να ειναι ψιλοδειλο και μαζεμενο ας το πουμε
Ο τριτος υιοθετησε ενα χαζοζαρουμενο αγαθο σκυλακι, ουτε φοβικο , ουτε πεισματαρικο, μια αγαθη ψυχη. Ετσι καθεται και τωρα κανει παιχνιδια και μασαει το κοκαλο του, χωρις γκρινιες τιποτα.

Κανενα δεν μπορω να πω ο,τι αλλαξε ιδιαιτερα χαρακτηρα. Μονο το δικο μου προς το χειροτερο αχχαχαχ.
 
  • Like
Reactions: Hiraeth and Pepev50


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Εκτός πολυ ακραίων καταστάσεων που και σπανιες είναι κ φερουν ευθυνη απο το φροντιστη του ζωου, μπορείς πολυ πριν την έλευση του παιδιού να φροντίσεις να τα πανε καλα όταν με το καλο ερθει...εκπαιδευση κ κοινωνικοποίηση θελει μονο.... θεωρω εξαιρετικα σπανιο κ δυσκολο ενας σκύλος αυτεπάγγελτα να μην θελει τα παιδια....να τα φοβάται ναι, να τον κουραζουν ναι,αλλα αυτα λύνονται αν ξεκινησεις νωρις να τα δουλευεις και εννοείται να εκπαιδευσεις κ το παιδι όταν με το καλο ερθει....

(Εχω πετάξει πιπιλες στο πατωμα εχω βάλει μωρά να κλαίνε στο youtube εχω παει βολτα με αδειο καροτσι κ τι δεν εχω κανει.....αχχχ ωραίες φασεις...)

Πάρε ενα αβοήθητο ντουβαρακι.... δουλεψτε την ανοχη, την κτητικοτητα, την υπακοη, κοινωνικοποιησε το σωστα κ καλα κ σε περιμενουν ομορφιές....

Edit... Επειδή το θυμηθηκα....οπως ελεγε ένας σοφός....θα μαθει τα ιερα κ τα όσια...κ θα ζει γι'αυτά....
 


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Ευχαριστώ όλους σας για τις συμβουλές.

@Amaliaz
ξέρω οτι φιλοξενείς ενα γλυκίτατο μαυρόσκυλο που δεν φέρνει το μπαλάκι :) ,
την χνουδόμπαλα την αγνοούσα καθώς δεν την έχεις ποστάρει ακόμα.
Γλυκύτατα αλλά δεν είναι αυτό που θα θελα ακριβώς.

Ωστόσο αυτό που πόσταρε ο @myEnzo είναι πιο κοντά σε αυτό που ψάχνω. Πήραμε τηλέφωνο.
Μάλλον τα κουτάβια έχουν κλείσει. Φωτιά πήραν τα τηλέφωνα... λογικό, όταν η αγγελία λέει ράτσας, τρέχουν όλοι... τσάμπα καθαρόαιμο θα κονομήσουν. Αλλά δεν ξέρουν με τι έχει ζευγαρώσει η σκύλα χαχαχα.
Αν μείνει κάποιο μου παν θα με πάρουν τηλέφωνο. Αν και δεν υπολόγιζα να πάρω κουτάβι τόοοοσο άμεσα (δεν έχω ενα crate, σκυλοτροφές... τίποτα) ιδανικά θα ήθελα μετά απο 1 εβδομάδα ωστε να προετοιμαστώ.
 




Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Με πρόλαβες... αυτό ήθελα να σχολιάσω.
Τα κουτάβια αργά ή γρήγορα θα βρούν ένα σπίτι. Η μάνα μάλλον θα ξεμείνει. Κ έτσι όπως είναι με τα βυζά κρεμασμένα, με δερματίτιδα, ταλαιπωρημένη και αδυνατούλα κλπ... δεν θα την θέλει κανείς.
Αυτή θέλω ν αναστήσω, για να δούμε...
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Δηλαδη εκδηλωσες ενδιαφερον και για τη μανα? Πολυ καλη σκεψη. Τι σου απαντησαν?
 


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Περιμένω να με πάρουν τηλέφωνο, αν δεν πάρουν αυτοί θα πάρω εγώ αύριο.
Είναι διαθέσιμη πάντως απλά όσοι καλούν ενδιαφέρονται για τα κουτάβια μόνο.
Έτσι κ αλλιώς αν την πάρω θα πρέπει να περιμένω μέχρι να δώσουν όλα τα σκατούλια. Πέρασαν ότι πέρασαν εκεί που ήταν... μην τους στερήσω την συντροφιά των τελευταίων ημερών (ή και ωρών)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3