Η λύση για τα αδέσποτα


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
aggeliki1 said:
και το πιο σημαντικο ειναι οτι δεν τα αγαπανε!!ολα αυτα τα ''προβληματα''μπορουν να ξεπεραστουν με σωστη ενημερωση και θεληση να εχουν σκυλο.απλα δεν μπαινουν καν στον κοπο.ποιος θα αγαπουσε πραγματικα τα ζωα και θα τα πεταγε στο δρομο με οποιαδηποτε δυσκολια?? :evil:
Aκριβώς ..ΑΓΑΠΗ..αλλα αν δεν μάθεις από το σπίτι σου να τα αγαπάς ,ποιος θα σε μαθει..?
Αν δεν ενδιαφερθούν.. δεν θα μάθουν ..δεν θα αλλάξει τίποτα συνολικά..Πρέπει να ευαισθητοποιηθούν με κάποιο τρόπο και δυστυχώς μονο η νέα γενιά μπορεί..,όσοι φορείς και να μπούνε το μυαλό των κολλημένων δεν θα αλλάξει ..άρα ούτε των παιδιών του.,.άρα μονο στα σχόλεια υπάρχει ελπίδα μακριά από το πιπίλισμα του "κακού σκυλιού".. :evil:
 


yasmin1gr

Well-Known Member
14 Μαϊου 2007
65
0
Θεσσαλονικη
www.argosgr.org
Πολυ χαιρομαι που σας βλεπω να σκεφτεστε οπως εγω για την ενημερωση και την ζωοφιλικη παιδεια. Επειδη μαζι με τις στειρωσεις πιστευω οτι εκει ειναι η λυση προτεινα και θα κανουμε στον Αργο στη θεσσαλονική
ζωοφιλικα σεμινάρια, τις ζωοφιλικες παρασκευές του μήνα νομιζω με ολκα τα θεματα που εχετε σκεφτει κι εσεις.

Εχω οργανωσει το κομματι διασωση ζωου, ζωονόσοι, στειρωσεις, γκρουμινγκ, κακοποιηση απο παιδια και ενηλίκους εαν θελετε να συμμετασχετε για θεματα σκυλων ειμαι ανοιχτη σε συμμετοχες η αν εχετε καποιον που προτεινετε να μιλησει πανω σε ενα θεμα. Τα σεμινάρια θα ειναι καθε χρόνο απο φέτος
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Εξαιρετική πρωτοβουλία!
Μας τα χαλάει λίγο η Θεσσαλονίκη βρε yasmin1gr! Γιατί δεν αποφασίζετε να κάνετε παράρτημα στην Αθήνα? :wink:
 


cocker-fan

Well-Known Member
28 Ιουλίου 2007
264
1
Acharnai
Αυτο με την παιδεια στα σχολεια πιστευω οτι ειναι πολυ σοβαρο..Αλλα επισης πολυ δυσκολο εως ακατορθωτο..
Εχω ακουσει παααρα πολλουσ καθηγητες να λενε διαφορα για τα αδεσποτα..Φετος ειδικα ενας μας ειπε οτι ειναι υπερ των αδεσποτων κ οχι των δεσποζωμενων γιατι κ καλα το φυσικο περιβαλλον των ζωων δεν ειναι τα σπιτια αλλα ο δρομος..Τι να του πεις του 'μορφωμενου' ανθρωπου?

Στο καινουριο κτιριο του σχολειου μας επειδη βρισκεται σε ενα μερος πολυ ανοιχτο σαν αλανα,κ το σχολειο ειναι ανοιχτο μπαινουν πολλα σκυλακια μεσα...Η συμπεριφορα απο τα παιδια προς αυτα ειναι αθλια,κ ακομα απο παιδια που εχουν σκυλο.. :(

Τι να πω..
 


yasmin1gr

Well-Known Member
14 Μαϊου 2007
65
0
Θεσσαλονικη
www.argosgr.org
Εμ κοιτα ενας ανθρωπος ειναι αρκετος .. αν καποιος εθελοντης οπως εκανα εγω παει σε ενα σωματειο και το προτεινει και ααλαβει να το οργανωσει ( δεν ειναι δυσκολο) θα γινει κι εκει. Εμεις παιδι μου ειμαστε πρωτοποροι μεχρι και CD θα βγαλουμε...

cocker fan εμεις εχουμε ενα μελος εξειδικευμενο για την εκπαιδευση στα σχολεια εχεις δοκιμασει να δεις μηπως εχουν και σε σωματεια εκει? αν ναι απλα του ζητας να ερθει στο σχολειο σου
 






BasKal

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2007
423
2
Kαλα ολα αυτα, παντως το σημαντικοτερο προβλημα που αντιμετωπιζει οποιος παιρνει ενα σκυλι, ειναι η γειτονες και η εχθρικη προς τα ζωα αντιληψη που διεπει το αστικο περιβαλλον και επισης την νομοθεσια.
Οι περισσοτερες εγκαταλειψεις εχουν σχεση με προβληματα με τριτους.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
BasKal said:
Kαλα ολα αυτα, παντως το σημαντικοτερο προβλημα που αντιμετωπιζει οποιος παιρνει ενα σκυλι, ειναι η γειτονες και η εχθρικη προς τα ζωα αντιληψη που διεπει το αστικο περιβαλλον και επισης την νομοθεσια.
Οι περισσοτερες εγκαταλειψεις εχουν σχεση με προβληματα με τριτους.
Εγω διαφωνω με αυτο..
Ειναι σαν να τους δικαιολογουμε ..δεν φταινε αυτοι αναγκαστηκαν..
Κανενας τριτος δεν προκειτε να σε ωθησει να εγκαταλειψεις το ζωο σου..
Την εγκαταλειψη θα την κανεις μονος σου..,θεωρητε εκγλημα..και απλα πηγες διακοπες ,βαρεθηκες,κουραστηκες,νομιζες οτι ηταν λουτρινο και αντι να του βγαλεις τις φωνητικες χορδες για να μην γαυβγιζει ειπες να το πεταξεις επειδη δεν εχει stop που χαμηλωνει η φωνη..

Κανενας γειτονας και καμια νομοθεσια ,δεν οδηγει ενα ευσυνειδητο ιδιοκτητη στην εγκαταλειψει του ζωου του..
απλα προωθει στην τριτοκοσμικη νοοτροπια του κοσμου που απομακρυνει απο την φιλοζωια..
 


BasKal

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2007
423
2
Δεν ισχυριζομαι οτι δικαιολογουνται, (θα επρεπε να εχουν υπολογισει ολες τις παραμετρους) αλλα ειναι ενα τεραστιο προβλημα.Το αντιμετωπιζω συχνα. Εχουν υπαρξει ανθρωποι που εχουν επιστρεψει σκυλια που εχουν πληρωσει, επειδη εχουν τρομοκρατηθει απο γειτονες, χωρις να θελησουν να παρουν πισω τα χρηματα τους-εαν το σκυλι ειναι ημιαιμο και μαζεμενο απο το δρομο που λες να καταληξει;
Τα περι διακοπων ειναι αστεια. Σιγα μην ολα αυτα που κυκλοφορουν, και ειδικα τα μικρα υπηρξαν δεσποζομενα. Προϊοντα αναπαραγωγης αδεσποτων ειναι.Η λυση για την εγκαταλειψη ειναι η σημανση ολων των δεσποζομενων. Θα μπορουσε να γινεται και με τατουαζ αντι με το τσιπ, αλλα αφου υφισταται το τσιπ, μια χαρα ειναι. Ειναι ο μονος τομεας οπου η αστυνομευση πρεπει να εφαρμοστει. Η δημοτικη αστυνομια πρεπει να κανει ελεγχους για το κατα ποσο εχουν σημανθει τα σκυλια -ακομα και στο δρομο. Μονο με την σημανση μπορει να ελεγχουν οι εγκλαταλειψεις. Επισης πρεπει υποχρεωτικα να στειρωνονται ΟΛΑ τα σκυλια. (Θα μπορουσε να γινεται πακετο με τη σημανση, και θα μπορουσε η ελλειψη στειρωσης -σε τυχοντα ελεγχο- να επιφερει προστιμο). Η στειρωση θα πρεπει να μπορει να γινει με μειωμενο κοστος.(Πολλα ζηταω)... Οποιος θελει να κρατησει το σκυλι αστειρωτο να πληρωνει τελος.
Κατα τα αλλα τα τελη γενικως κλπ. ειναι επισης αστειες και στη βαση τους αντιζωοφιλικες αποψεις.
 


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Παρόλο που δεν έχω τσιπάρει το σκυλί μου, για διάφορους λόγους μέχρι σήμερα, δε μπορώ παρά να συμφωνήσω με τον Baskal ότι η υποχρεωτική σήμανση και ο ανάλογος έλεγχος, θα μπορούσαν να λειτουργήσουν πολύ καλά σαν αποτρεπτικά εργαλεία για την εγκατάλειψη των ζώων. Αρκεί βέβαια κάθε φορά που θα βρισκόταν ένα εγκαταλελειμένο ζώο με chip ή τατουάζ ή ακόμα και με απλή ταυτότητα ο ιδιοκτήτης να "απολάμβανε" τις ανάλογες κυρώσεις...... Που προϋποθέτει ότι κάποιος με θα έπρεπε να ασχοληθεί.......

Μας είχε τύχει πριν κάμποσα χρόνια να χάσει ο πατέρας μου ένα σκυλί του. Πήγε και το δήλωσε στο Αστυνομικό Τμήμα της περιοχής. Μετά από καμιά βδομάδα μας παίρνει τηλέφωνο ένας καλός κύριος που είχε βρει το σκυλί. Μας βρήκε από τον κτηνίατρό μας. Μέχρι εδώ όλα καλά.
Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι όταν είχε βρει το σκυλί το είχε δηλώσει στο ίδιο Αστυνομικό Τμήμα μία μέρα πριν τον πατέρα μου....... Αν ο αστυνομικούλης είχε κάνει το μεγάλο κόπο να ελέγξει υποτυπωδώς τις δηλώσεις για απώλειες και ευρέσεις θα είχαμε γλυτώσει όλοι από μια βδομάδα...... Αυτός ο αστυνομικούλης θα κυνηγήσει "ιδιοκτήτες" που εγκαταλείπουν τα ζώα τους?
 




amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
sofiaklv said:
Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι όταν είχε βρει το σκυλί το είχε δηλώσει στο ίδιο Αστυνομικό Τμήμα μία μέρα πριν τον πατέρα μου....... Αν ο αστυνομικούλης είχε κάνει το μεγάλο κόπο να ελέγξει υποτυπωδώς τις δηλώσεις για απώλειες και ευρέσεις θα είχαμε γλυτώσει όλοι από μια βδομάδα...... Αυτός ο αστυνομικούλης θα κυνηγήσει "ιδιοκτήτες" που εγκαταλείπουν τα ζώα τους?
Τραγικό!!!!!!!!
Άθλιοι δημόσιοι υπάλληλοι με κολημμένους εγκεφάλους από την απραξία...
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Η λύση για τα αδέσποτα είναι απλή:
Ευθανασία όλων των αδεσπότων, εδώ και τώρα!!!!!!!
Να επεκταθεί και στους ανθρώπους, όποιος περνάει τα 50, ευθανασία.
Όποιος δεν έχει κάποιο μίνιμουμ εισόδημα, και δεν πλρώνει κάποιους μίνιμουμ φόρους, το ίδιο...

Να λιγοστέψουμε, να περισσέψουνε και οι πόροι!!!
 






kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
BasKal said:
Δεν ισχυριζομαι οτι δικαιολογουνται, (θα επρεπε να εχουν υπολογισει ολες τις παραμετρους) αλλα ειναι ενα τεραστιο προβλημα.Το αντιμετωπιζω συχνα. Εχουν υπαρξει ανθρωποι που εχουν επιστρεψει σκυλια που εχουν πληρωσει, επειδη εχουν τρομοκρατηθει απο γειτονες, χωρις να θελησουν να παρουν πισω τα χρηματα τους-εαν το σκυλι ειναι ημιαιμο και μαζεμενο απο το δρομο που λες να καταληξει;
Τα περι διακοπων ειναι αστεια. Σιγα μην ολα αυτα που κυκλοφορουν, και ειδικα τα μικρα υπηρξαν δεσποζομενα. Προϊοντα αναπαραγωγης αδεσποτων ειναι.Η λυση για την εγκαταλειψη ειναι η σημανση ολων των δεσποζομενων. Θα μπορουσε να γινεται και με τατουαζ αντι με το τσιπ, αλλα αφου υφισταται το τσιπ, μια χαρα ειναι. Ειναι ο μονος τομεας οπου η αστυνομευση πρεπει να εφαρμοστει. Η δημοτικη αστυνομια πρεπει να κανει ελεγχους για το κατα ποσο εχουν σημανθει τα σκυλια -ακομα και στο δρομο. Μονο με την σημανση μπορει να ελεγχουν οι εγκλαταλειψεις. Επισης πρεπει υποχρεωτικα να στειρωνονται ΟΛΑ τα σκυλια. (Θα μπορουσε να γινεται πακετο με τη σημανση, και θα μπορουσε η ελλειψη στειρωσης -σε τυχοντα ελεγχο- να επιφερει προστιμο). Η στειρωση θα πρεπει να μπορει να γινει με μειωμενο κοστος.(Πολλα ζηταω)... Οποιος θελει να κρατησει το σκυλι αστειρωτο να πληρωνει τελος.
Κατα τα αλλα τα τελη γενικως κλπ. ειναι επισης αστειες και στη βαση τους αντιζωοφιλικες αποψεις.
να ρωτησω κατι..αφτος που θα αφηνε το σκυλι του.. αλλα τελικα θα το ξανασκεφτοταν απο τις κυρωσεις ,αν τελικα το κραταγε.. πως θα φεροταν στο σκυλι του..?
Ολα αυτα θα ηταν καλα εφοσον ηπηρχε η αναλογη παιδεια..
Μερικες φορες υπαρχουν ιδιοκτητες που εχουν με τετοιο τροπο τα σκυλακια
που σε οδηγει να σκεφτεις πως ησως ηταν καλυτερα αδεσποτο..
Εγω τον δικο μου τον βρηκα στο δρομο..προερχοταν απο petshop..
τον πηραν 2 gay τον πηγαν πισω μετα αποφασησαν οτι το ξαναθελουν τον πηραν και μετα απηλουσαν το petshop πως αν δεν το παρει πισω θα το παρατησουν στο δρομο..σε εκεινη την φαση τον βρηκα οπου το σκυλακι ειχε φοβιες και φαινοταν ξεκαθαρα οτι το κλοτσαγανε..
δεν μπορω να πιστεψω ..οτι μπορεις να αστυνομεφσεις την ανευθυνοτητα..
Ασε που ο ανευθυνος οταν το παιρνει απο ενθουσιασμο, το θελει εκεινη την ωρα ..δεν εχει συνηδητοποιησει οτι ειναι ολοκληρη ευθεινη..
οταν το μαθει αρχιζουν τα παρατραγουδα..
Τα περι διακοπων δεν ειναι καθολου αστεια ..μενω στο Παλαιο Φαληρο και ειναι πολυ γνωστο το τροπαρεο πολλων..,οι περισοτεροι εχουν βρει σκυλακια το καλοκαιρι..οι πετσοπαδες της περιοχης γνωριζουν πολυ καλα..
Το να στειρονοντε τα αδεσποτα θα ηταν ευχης εργο..
το να καταλαβουμε οτι η ελευθερη "εκροφη" δεν εχει πουθενα νοημα επισης..
Το να ειχει κυρωσεις οποιος εγκαταλειψει το ζωο, του μαζι σου..
Αλλα αν δεν μαθουμε πως να φαιρομαστε στα ζωα..
Αν δεν μαθουμε οτι ειναι εμψυχα πλασματα και οχι πραγαματα που εξυπηρετουν την ματεοδοξια των ανθρωπων..
Αν δεν αποκτησουμε ζωοφιλικη συνειδηση ..δεν θα κανουμε τιποτα εγω το πιστευω εκει ειναι η υποθεση..
Και το εχω δει σε πραξη ..σε μια χωρα που ηταν ο παραδεισος των σκυλιων..





:wink:
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
kango1 said:
προερχοταν απο petshop..
τον πηραν 2 gay τον πηγαν πισω μετα αποφασησαν οτι το ξαναθελουν τον πηραν και μετα απηλουσαν το petshop πως αν δεν το παρει πισω θα το παρατησουν στο δρομο..σε εκεινη την φαση τον βρηκα οπου το σκυλακι ειχε φοβιες και φαινοταν ξεκαθαρα οτι το κλοτσαγανε..
:wink:
***** θα ελεγα ! το γκει ειναι πολυ απαλος ορος!!


ROTTIE: Βρε παιδιά… το attitude! Μην ξεχνιόμαστε! :wink:
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Η δημοσίευση μεταφέρθηκε σε υπάρχον θέμα.
dogwalker said:
Αν για μερικά χρόνια όποιος επιθυμούσε να αποκτήσει σκυλάκι υιοιετούσε ένα και γνωρίζε τις ανάγκες του ζώου σε χρόνο και φροντίδα και ήταν δυνατό να χει κάποιον υπηρέτη να του τα φροντλιζει ποτέ δε θα ξαναεγκαταλείπονταν σκυλάκια στο δρόμο και θα λεινόταν το πρόβλημα με τα αδέσποτα
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.894
Μέλη
19.935
Νεότερο μέλος
Markela@