Η λύση για τα αδέσποτα


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
amangos said:
Φυσικά στο τέλος, ξέρεις τι ράτσα ακριβώς σου ταιριάζει, φτάνεις σε κάποιο επίπεδο γνώσεων και συμπεριφοράς, αλλά... όταν ξεκινούσαμε δεν διαφέραμε πολύ από άλλους που δεν τα κατάφεραν!!!
Αυτο ειναι και η κατακλειδα :!: Γιατι μπαινεις εδω?Στο forum διαβαζεις,γραφεις,μορφωνεσαι,αποκτας εμπειριες,γνωσεις,σε οποιον το εχω αναφερει μου απαντανε:εχεις σοβαρο προβλημα!
Αυτο ειναι το επιπεδο μας....
Ναι, να γινονται κινησεις για τα αδεσποτα ολες οι παραπανω που αναφερατε ολοι,και?
Βλεπω οτι ειναι ανεφικτο.Στις μερες που περασαν 3 γνωστοι μου τα σκυλια τους γεννησαν 8 κουταβια,3x8=24 ολα ημιαιμα,που θα πανε αυτα?να τρεξω εγω να ασχοληθω να τα παρω για να τα σωσω?στην κτηνιατρο μου απ'εξω παρατανε καθε μερα και ενα ζωο εχει γεμισει γατακια και σκυλακια που τα περιθαλπτει και ταιζει,και?η συνυφαδα μου αφησε το γιορκσαιρ της να ζευγαρωσει με τον γιο της απο την προηγουμενη γεννα για να δουνε τα παιδια της κουταβακια και να τα μοιρασει στους φιλους.Βγηκαν ολα πεθαμενα και εμοιαζαν με τον ΕΤ και ποσα αλλα τετοια καθημερινα βιωνουμε ολοι και πιο σωματειο,οργανωση μη κερδοσκοπικη,φιλοζωικη θα τρεξει να τα μαζεψει???ποια να πρωτομαζεψει και τι να ελεγξει πρωτα και ποιον?
Ειναι τελειως προσωπικη μου αποψη και καθολου απαισιοδοξη αλλα δεν υπαρχει λυση δυστυχως,και ειναι γελοιο να προσπαθεις εγω,εσυ,ο αλλος και ο παραλλος και διπλα σου ακριβως ο γειτονας ,να σου τα αδειαζει στην αυλη με σακουλακι γιατι ξερει οτι θα φροντισεις....
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
και γω δυστυχώς πιστεύω πως δεν υπάρχει λύση :( Τον λίγο καιρό που έχουμε σκυλί και συναναστρέφομαι με άλλους "σκυλόφιλους" το 100% διηγείται πόσες φορές έχει ζευγαρώσει ο σκύλος τους ή η σκύλα τους,και τι ωραία εμπειρία ήταν και πως έγιναν ανάρπαστα τα κουτάβια και μου προτείνουν συνέχεια να με γνωρίσουν σε κάποιον φίλο τους που έχει ένα και γαμώ τα αρσενικά μπουλ τερριε για να την ζευγαρώσω και να μοιραστώ τα κουτάβια μαζί του :shock: Και τους ρωτάω αν είναι εκτροφείς και ζευγαρώνουν τα σκυλιά τους και με ρωτάνε:"τι είναι αυτό?"Μα μου λένε πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να την ζευγαρώσεις τουλάχιστον μια φορά,δεν εχεις ακούσεις για την πυομήτρα?που ζεις?Στην αρχή απαντούσα αλλά ήταν σα να μιλάω σε τοίχο,με κοιτούσαν σαν να είμαι καμιά ψωνισμένη,οπότε τους λέω να σας ζήσουν και δεν ασχολούμαι.....κοιτάω να είμαι εγώ η ίδια σωστή,δεν έχω αξιώσεις να αλλάξω τον κόσμο....ίσως έιναι λάθος ο τρόπος που βλέπω τα πράγματα αλλά.....έτσι είμαι.
 




Βασίλης

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2007
143
0
THESSALONIKI
Γι'αυτό η λύση είναι οι ΛΙΓΟΙ που ξέρουν να ΟΡΓΑΝΩΘΟΥΝ και να ΠΙΕΖΟΥΝ να εφαρμοστούν οι ΝΟΜΟΙ.
Όντως!!

Δεν είμαστε και λίγοι, πιθανώς να μπορούσαμε να οργανωθούμε σε κάτι, όπως αν θυμάμαι καλά είχε γίνει με εκείνα τα αδέσποτα της μαρίνας ! :-k
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
Oχι keywoman νομιζω οτι εισαι σωστη 100%.Τα ιδια ακριβως λεω κι εγω,τα ιδια αντιμετωπιζω καθημερινα,απαντουσα αλλα πλεον βαρεθηκα γιατι στου κουφου την πορτα παρ'την πορτα και φυγε :wink:
καθε μερα ακουω:μαλτεζακι ειναι αυτο?κι εμεις εχουμε!θες να τα ζευγαρωσουμε?απανταω εγω οχι ευχαριστω δεν εχω σκοπο,την συνεχεια την γνωριζετε της συζητησης,μα πρεπει,εστω μια φορα κτλ.....μολις το ζευγαρωσεις θα μας δωσεις ενα που δεν διαθετουμε τοσα οσα εδωσες εσυ?απανταω εγω :κι αφου δεν εχεις για να το παρεις πως θα το συντηρησεις που θελει ενα ενοικιο το μηνα?και παει λεγοντας τα ξερετε ολοι να μην τα ξαναλεμε συνεχεια.Οποτε στο τελος φτανεις φτανεις στο σημειο που ειπε η Γεωργια και απλως αδιαφορεις,κοιταζεις να εισαι εσυ ενταξει και σωστος και τερμα.Και να ρωτησω κατι αλλο ποσοι απο εμας εδω εχουν παρει και απο ενα η' δυο αδεσποτα και τα φροντιζουν?μηπως εσυ Γεωργια με το μπουλ τεριε?μηπως εγω με το μαλτεζ?μηπως ???αναρωτηθειτε γιατι???εγω περιπου γνωριζω ποιοι και ποσοι,το θεμα ειναι γιατι οι αλλοι - εμεις οχι???
 




LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
Δεν το λεω επι προσωπικου απλως αναφερθηκα στα ονοματα μας τυχαια.Αναφερομαι και στις δυο περιπτωσεις που περιελαμβανει η ερωτηση σου η οποια ειναι προς ολους απαντες.
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
Δεν περεξηγήθηκα,απλώς δεν καταλαβα την ερώτηση :D έχω ομολογήσει πως έχω μετανιώσει και ντρέπομαι που δεν πήρα αδέσποτο και προτίμησα ράτσα αλλά την δεδομένη στιγμή είχαμε "φάει κόλλημα" με την φυλή.Γιατί δεν παίρνω τώρα?Γιατί δεν έχω χρόνο ούτε χώρο ούτε χρήματα για δεύτερο σκυλί(για να το μεγαλώσω όπως θεωρώ πως πρέπει να μεγαλώνουν και όχι να το έχω μόνο στο σπίτι 7 ώρες ή να το έχω στο μπαλκόνι και να μπορώ να του παρέχω ιατροφαρμακευτική περίθαλψη που πιστεύω πως είναι και το μεγαλύτερο έξοδο στην ιδιοκτησία σκύλου)Δυστυχώς δεν είμαι πλούσια,αν γίνω στο μέλλον σίγουρα θα υιοθετήσω αδέσποτο...αλλά θα πάρω και ένα κόκκινο μπουλ τερριε που είναι και το άχτι μου :lol: Γι'αυτο και δεν θεωρώ τον εαυτό μου φιλόζωο γιατί για μένα φιλόζωοι είναι αυτοί που έχουν σώσει τουλάχιστον ένα αδέσποτο από τους δρόμους και έχουν αναλάβει την φροντίδα του 100% και δεν τους νοιάζει η καθαροαιμία,όλοι οι υπόλοιποι είμαστε φιλόζωοι με προϋποθέσεις και κομματάκι ψώνια ο καθένας για την φυλή που γουστάρει.
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
607
2
Athens
Εγώ ακούγοντας για ζευγαρώματα, έχω βαρεθεί να λέω για εκτροφεία και pedigree, όλοι νομίζουνε ότι είμαι ψώνιο.
Τελευταία πιάνει – δλδ. είδα μικρούς προβληματισμούς – ερωτήσεις τύπου:
- αν η σκύλα σου να πεθάνει απάνω στην γέννα πως να νιώθεις ?
- αν η σκύλα σου να χρειαστεί καισαρική που να τρέξεις ?
- αν τα κουτάβια να γεννηθούν νεκρά πως να νιώθει η μαμά τους ?
- αν κάποια κουτάβια να γεννηθούν άρρωστα – τι να κάνεις ?
- αν χρειαστεί να κάνεις ευθανασία σε κάποιό κουτάβι πως να αισθάνεσαι ?
- αν υπάρχουν κάποιες επιπλοκές μετά την γέννα ξέρεις τι βοήθεια να δώσεις στο σκυλί σου ?
- αν η σκύλα δεν έχει γάλα να ταΐζει τα μικρά, είσαι έτοιμος να τα ταΐζεις κάθε 2 ώρες με μπιμπερό ?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Παιδιά, μην αυταπατάστε! Η υιοθεσία των αδέσποτων δεν είναι η λύση στο πρόβλημα!

Όσα αδέσποτα και να βρουν σπίτι, πάντα θα υπάρχουν ανεύθυνοι άνθρωποι που θα ζευγαρώνουν τα σκυλιά τους, εν πλήρη άγνοια αυτών που ανέφερε η magi, με αποτέλεσμα κάποια από αυτά να καταλήγουν στο δρόμο, να γίνονται ημιδεσποζόμενα, να μένουν αστειρωτα, να γεννοβολάνε και να διαιωνίζεται το πρόβλημα σε ένα φαύλο κύκλο.

Αν ο κόσμος δεν αποκτήσει γνώση και κυνοφιλική παιδεία, δεν πρόκειται να αλλάξει η κατάσταση.
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
magi said:
Εγώ ακούγοντας για ζευγαρώματα, έχω βαρεθεί να λεω
εγω κραταω αυτο που λες magi οτι εχεις βαρεθει,οσο γι'αυτα που ανεφερε πιο πανω η Γεωργια να μην ντρεπεσαι καθολου που δεν πηρες αδεσποτο,αυτο ηθελες να παρεις και αυτο πηρες,αυτο ειναι που δεν μπορω να καταλαβω γιατι να ντρεπομαστε εμεις που δεν πηραμε σκυλι που καποιος αλλος πεταξε στον δρομο?γιατι πρεπει εμεις να το μαζεψουμε?επειδη φορτωνομαστε τις ενοχες που καποιοι αλλοι θα επρεπε να εχουν και αν στο τελος δεν τις φορτωνομαστε δεν θεωρουμε τους εαυτους μας φιλοζωους :?: :?: :?: :shock: :shock: :shock: :shock: γιατι :?: :?:
 






kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
εγω το λεω και το ξαναλεω αν δεν αλαξει ο τροπος που σκεφτομαστε δεν θα αλαξει τιποτα..στο μυαλο μας ειναι ολα...και θελει ριζικο λιφτινκ το μυαλο γενικα της Ελλαδας...
ΚΑΜΙΑ λυση δεν θα αλαξει τιποτα αν δεν αλαξει ο τροπος που σκεφτομαστε..
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
LUNA07 said:
θα το επαιρνες σπιτι σου??? :shock: :shock:

ναι άνετα!!!!Αν ήμουν ικανή να μεγαλώσω παιδιά θα το έκανα σίγουρα και θα αισθανόμουν πιστεύω και μεγαλύτερη χαρά από το να κάνω δικό μου παιδί.

Και γιατί παρακαλώ να απαγορεύονται οι γεννήσεις "της πίσω πόρτας" με αποτέλεσμα ημίαιμα σκυλιά και να μην απαγορευτούν και οι γεννήσεις καθαρόαιμων από εκτροφείς.Αν δεν υπάρχουν καθαρόαιμα ο κόσμος θα στραφεί στα αδέσποτα και έτσι θα μειωθεί ο πληθυσμός τους.
Γιατί να επιτρέπεται στους "εκτροφείς" να κάνουν πχ 6 γέννες το χρόνο δηλαδή 60 κουτάβια το χρόνο τα οποία ποιος ξέρει που θα καταλήξουν....Γιατί μη μου πείτε πως αν ο ιδιοκτήτης το μετανιώσει ο κάθε εκτροφέας είναι πρόθυμος να πάρει το σκυλί πίσω.Δεν είναι όλοι σωστοί επαγγελματίες,γιατί ο σωστός εκτροφέας αυτό ΠΡΕΠΕΙ να κάνει,αυτό κάνει και την διαφορά από τον "εκτροφέα της πίσω πόρτας".
Ή μήπως τα καθαρόαιμα είναι ανώτερα από τα ημίαιμα?ή μήπως πιο υγιή?ή μήπως πιο έξυπνα?ή μήπως πιο εκπαιδεύσιμα?Τρίχες....
Πιστεύω πως και οι εκτροφείς(οι επίσημοι)πρέπει να ελέγχονται αυστηρά.Πριν προγραμματίσεις την γέννα να ξέρεις που θα πάνε τα κουτάβια σου.(στο βαθμό που είναι εφικτό αυτό)
Αν σου επιστραφεί κουτάβι για οποιονδήποτε λόγο να το δέχεσαι(αν είναι για λόγους υγείας ή δίνεις άλλο ή δίνεις τα λεφτα πίσω-αν είναι για άλλους λόγους το δέχεσαι και κρατάς και τα λεφτά)και να φροντίζεις να του βρεις σπίτι ή να το παντρεύεσαι.
Πόσοι εκτροφείς στην Ελλάδα έχουν την δυνατότητα αυτή?Άντε γιατί τα έχω πάρει,όλοι πάνε μια -δυο φορές σε μια έκθεση στην Ελλάδα και αυτοαποκαλούνται εκτροφείς και έχουν τα σκυλιά τους σε κλουβιά όλη την μέρα στην ταράτσα ή στο υπόγειο και τους νοιάζει μόνο το χρήμα. :evil:
ΠΟΙΑ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΚΑΙ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΖΕΥΓΑΡΩΝΟΥΝ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΤΟΥΣ ΜΕ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΤΟΥ ΓΕΙΤΟΝΑ?Οι εξετάσεις για κληρονομικές αρρώστιες?το πεντιγκρι?
Λίγοι άνθρωποι στην Ελλάδα ειναι υπεύθυνοι εκτροφείς και ΔΕΝ ΠΡΟΣΘΕΤΟΥΝ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ ΑΔΕΣΠΟΤΑ στον ήδη μεγάλο πληθυσμό των αδέσποτων στην Ελλάδα.Που πραγματικά έχουν δοθεί στην ράτσα που έχουν αγαπήσει και δεν είναι απλώς η εκτροφή συμπληρωματικό εισόδημα ή χόμπυ(τα χόμπυ τα κάνουμε στον ελεύθερο χρόνο,η εκτροφή είναι φουλ ταϊμ ασχολία).
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Eχεις δίκιο. Χρειάζεται αυστηρός έλεγχος παντού. Και στα ημίαιμα, και στα καθαρόαιμα ... και να τονίσω εδώ ότι το συντριπτικό ποσοστό προβληματικών καταστάσεων είναι ''εκτροφείς'' καθαρόαιμων, ΒΥΒ ...

Το post σου θέλει τεράστια ανάλυση, αλλά επιφυλάσσομαι ... :wink:
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
keyman said:
Πιστεύω πως και οι εκτροφείς(οι επίσημοι)πρέπει να ελέγχονται αυστηρά.
Απο που ???απο ποιον???

Σε ολα τα υπολοιπα που γραφεις στο post σου συμφωνω απολυτως :)
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
LUNA07 said:
keyman said:
Πιστεύω πως και οι εκτροφείς(οι επίσημοι)πρέπει να ελέγχονται αυστηρά.
Απο που ???απο ποιον???

Σε ολα τα υπολοιπα που γραφεις στο post σου συμφωνω απολυτως :)
μα από τον Κ.Ο.Ε.

είναι μια από τις υποχρεώσεις του
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
Aπό το κράτος......(...λέμε τώρα).Το πιο εφικτό είναι από τον ΚΟΕ....(...λέμε τώρα).Αφού δεν είναι νομίζω καν αναγνωρισμένο επάγγελμα-κατοχυρωμένο.Κάνω λάθος?
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
Δεν γνωριζω αν ειναι καταχωρημενο επαγγελμα μηπως κατατασεται στους ελευθερους επαγγελματιες αλλα θα γνωριζει καλυτερα καποιος που κανει αυτη τη δουλεια.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.819
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf