Θάνατος και επιλογή Νέου Μέλους


Tiny_lin

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2018
166
325
35
Αθήνα
www.instagram.com
Να πω κι εγώ την εμπειρία μου πάνω στο θέμα. Πριν κάποιο καιρό κοιμίσαμε την σκύλα που είχαμε με την αδελφή μου στο πατρικό μας, 11 χρονών(είχα γράψει κι ένα κείμενο εδώ για να βγάλω λίγο πόνο από πάνω μου). Η αλήθεια είναι ότι επειδή τα τελευταία 2-3 χρόνια της, έμενε με την αδελφή μου, δεν μου "φάνηκε" τόσο έντονη και απότομη η απώλεια γιατί δεν είχα την άμεση αλλαγή στην καθημερινότητα. Το πρώτο πράγμα που έκανα εκείνο το πρωινό, ήταν να γυρίσω σπίτι μου από την κτηνίατρο και να κάτσω στο πάτωμα αγκαλιά με την δικιά μου σκύλα. Εκείνη την μέρα υποσχέθηκα στον εαυτό μου ότι δε θα ξαναυπάρξει δευτερόλεπτο στην ζωή μου που δεν θα έχω σκύλο, με την πρώτη ευκαιρία θα βάλω στο σπίτι μου και 2ο. Ίσως φανώ σκληρή αλλά δεν συνεχίζουμε να ζούμε γι' αυτούς που έχουν φύγει αλλά για εμάς και όσους είναι ζωντανοί γύρω μας!
Σίγουρα κάθε άνθρωπος το διαχειρίζεται διαφορετικά. Ο άντρας μου ακόμα δεν μπορεί καν να διαβάσει αυτά που είχα γράψει για την Άρυα. Εγώ πάλι δεν διανοούμαι να μην ακούω πατουσάκια και νυχάκια στο πάτωμα να πηγαίνουν πέρα-δώθε, να μην έχω στα ξαφνικά να βγάλω βόλτα..
 
  • Like
Reactions: FrenchieFan


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
@vrmode σε ευχαριστώ για το λινκ. Δεν είχα δει το συγκεκριμένο θέμα μιας και δεν μπαίνω συχνά στο φόρουμ οπότε δεν μπορούσα να καταλάβω και το παρόν.

...κι εγώ θεωρώ πως είναι άδικο ως προς την @ProudtobeGreek
Και εγώ θεωρώ πως είναι άδικο για την συγκεκριμένη αλλά μόνη της το προκάλεσε όλο αυτό.
Ο Βασίλης μίλησε γενικά για τους εκτροφείς χωρίς να αναφέρει ονόματα η να υπονοεί κάτι και η ProudtobeGreek
Βγήκε θιγμενη να υπερασπιστεί (αλήθεια τι; Και Για ποιον λόγο; Δεν σου έχουνε πει ότι ο καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται; ) ακυρώνοντας μόνη της τον εαυτό της. Εμένα αυτό στο χωριό μου το λενε: βάζω τα χεράκια μου και βγάζω τα ματάκια μου.
Και από όλο αυτό ξεκίνησε μια ανούσια συζήτηση αχταρμάς περί εκτροφεων, φιλοζωικών, για το αν ο Βασίλης ήταν σωστός σκυλοιδιοκτητης και για το αν πενθησε λίγο η Πολύ τον σκύλο του, κτλ κτλ
Ότι να'ναι

Υ.Γ: το παρόν θέμα μου θύμησε τις παλιές εποχές του φόρουμ. Τόσο που σκέφτομαι να ανοίξω ένα νέο θέμα γερμανικός Ποιμενικός. Εκθεσιακός η εργασιακός;
Χαχα
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
@vrmode σε ευχαριστώ για το λινκ. Δεν είχα δει το συγκεκριμένο θέμα μιας και δεν μπαίνω συχνά στο φόρουμ οπότε δεν μπορούσα να καταλάβω και το παρόν.


Και εγώ θεωρώ πως είναι άδικο για την συγκεκριμένη αλλά μόνη της το προκάλεσε όλο αυτό.
Ο Βασίλης μίλησε γενικά για τους εκτροφείς χωρίς να αναφέρει ονόματα η να υπονοεί κάτι και η ProudtobeGreek
Βγήκε θιγμενη να υπερασπιστεί (αλήθεια τι; Και Για ποιον λόγο; Δεν σου έχουνε πει ότι ο καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται; ) ακυρώνοντας μόνη της τον εαυτό της. Εμένα αυτό στο χωριό μου το λενε: βάζω τα χεράκια μου και βγάζω τα ματάκια μου.
Και από όλο αυτό ξεκίνησε μια ανούσια συζήτηση αχταρμάς περί εκτροφεων, φιλοζωικών, για το αν ο Βασίλης ήταν σωστός σκυλοιδιοκτητης και για το αν πενθησε λίγο η Πολύ τον σκύλο του, κτλ κτλ
Ότι να'ναι

Υ.Γ: το παρόν θέμα μου θύμησε τις παλιές εποχές του φόρουμ. Τόσο που σκέφτομαι να ανοίξω ένα νέο θέμα γερμανικός Ποιμενικός. Εκθεσιακός η εργασιακός;
Χαχα
ασχετο με ολα αυτα
μπορει να αργω αλλα δεν ξεχνω,σου χρωσταω μια φωτο
 
  • Like
Reactions: manolo


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Οσο "έφταιγε" η @ProudtobeGreek που ήξερε την μεταξύ τους συζήτηση, άλλο τόσο "έφταιγε" ο @vasilis_mike για τον ίδιο λόγο. Γιατί ήξερε την ίδια μεταξύ τους συζήτηση. Όπως ήξερε ότι συμμετέχει στο φόρουμ και πιθανότατα θα το διάβαζε το σχόλιό του. Και θα στενοχωριόταν που μπήκε στο ίδιο τσουβάλι με όλους, ενώ ούτε σαν εκτροφέας το αξίζει, ούτε σαν άνθρωπος, μιας και του μίλησε πολύ ανθρώπινα. Για άλλους, η αντίδραση αυτή είναι...μύγιασμα. Για άλλους, απλά ανθρώπινη (αδυναμία). Και έπρεπε να προλάβει, ναι...πάνω στην στενοχώρεια του, μιας και ο ίδιος έθεσε όλα αυτά τα θέματα, με δική του πρωτοβουλία, δεν τον πίεσε κανείς και μια χαρά έκανε αλίμονο, να διορθώσει την τοποθέτησή του. Να προλάβει να της πει "Συγγνώμη βρε παιδί μου, πάνω στον πόνο μου, σε πήρε κι εσένα η μπάλα, και λυπάμαι γι'αυτό και ας μην το συνεχίσουμε σε παρακαλώ" πριν προλάβει να πεταχτεί η @vrmode ένας Θεός ξέρει γιατί, και να το κάνει έτσι και αυτό το θέμα.
Συν που μέσα στον ορυμαγδό (έτσι γράφεται; ) των άσχετων τοποθετήσεων, ξάφνου πρέπει και κάποιοι να απολογηθούμε, που προσπαθήσαμε να αποκαταστήσουμε στο μυαλό του Βασίλη, τον ρόλο των φιλοζωικών και να τον βοηθήσουμε να κάνει την σκέψη, ΠΟΥ Ο ΙΔΙΟΣ ΕΘΕΣΕ (επαναλαμβάνω), πράξη. Εδώ εγώ, έβαλα αγγελία για λευκό, ΛΕΥΚΟ, ΛΕΥΚΟΟΟΟ κουτάβι στο δικό μου το θέμα για χάρη του. Για να πάρει λίγο τα πάνω του. Μην τρελλαθούμε λοιπόν τελείως.

* Η ηλικία και το επαγγελματικό background του καθενός μας, από πότε είναι παράγοντες που καθορίζουν, τον τρόπο που θέλει ο καθένας, να απευθύνεται στον άλλον; Ζητάει το φόρουμ κατά την εγγραφή μας, πλήρες βιογραφικό για να αποφασιστεί αν είμαστε συναισθηματικά ή κοινωνικά ώριμοι να συμμετέχουμε και δεν το 'χω πάρει πρέφα;

** Sorry που επιμένω να γράφω ΟΝ topic σ'αυτό το νήμα, που μόνο για τον τίτλο του δεν ανοίχτηκε από τον ίδιο τον θεματοθέτη, για να λέμε και τα πράγματα με τ'όνομά τους.

*** Τέλος...παίζει η μακράν μεγαλύτερη παπαριά που γράφτηκε μέσα σ'όλα αυτά, να είναι το... ακατανόητο του πόνου, του ανθρώπου που έχασε τον σκύλο του. Στο dogforum. Από μέλη του. Έλεος όμως!!!

Ευλόγηcον!!!
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.077
Athens
Aπαντώ για να ενημερώνεται ο κόσμος τι παίζει.

Οσο "έφταιγε" η @ProudtobeGreek που ήξερε την μεταξύ τους συζήτηση, άλλο τόσο "έφταιγε" ο @vasilis_mike για τον ίδιο λόγο. Γιατί ήξερε την ίδια μεταξύ τους συζήτηση. Όπως ήξερε ότι συμμετέχει στο φόρουμ και πιθανότατα θα το διάβαζε το σχόλιό του. Και θα στενοχωριόταν που μπήκε στο ίδιο τσουβάλι με όλους, ενώ ούτε σαν εκτροφέας το αξίζει, ούτε σαν άνθρωπος, μιας και του μίλησε πολύ ανθρώπινα. Για άλλους, η αντίδραση αυτή είναι...μύγιασμα. Για άλλους, απλά ανθρώπινη (αδυναμία). Και έπρεπε να προλάβει, ναι...πάνω στην στενοχώρεια του, μιας και ο ίδιος έθεσε όλα αυτά τα θέματα, με δική του πρωτοβουλία, δεν τον πίεσε κανείς και μια χαρά έκανε αλίμονο, να διορθώσει την τοποθέτησή του. Να προλάβει να της πει "Συγγνώμη βρε παιδί μου, πάνω στον πόνο μου, σε πήρε κι εσένα η μπάλα, και λυπάμαι γι'αυτό και ας μην το συνεχίσουμε σε παρακαλώ" πριν προλάβει να πεταχτεί η @vrmode ένας Θεός ξέρει γιατί, και να το κάνει έτσι και αυτό το θέμα.
1. Δημοσίευση και δη γραπτή δημόσια χωρίς τη συναίνεση του υποκειμένου - τζιζ. Το ξέρουν όλοι οι δικηγόροι.
2. Κάθε φορά που γράφεται η λέξη εκτροφέας γενικώς και αορίστως πετάγεται η @ProudtobeGreek με τα όπλα και από κάτω οι στάνταρ σύμμαχοί της εσύ και η @Amaliaz. Εντελώς κλισέ πλέον.

Παρεμπιπτόντως δεν πειράζει τελικά που η @ProudtobeGreek δεν δίνει κουτάβι σε στραβάδια του φόρουμ. Ας τα δώσει ξερωγω σε αυτούς που σκάνε μύτη με τα Facebook ads και ρωτάνε "τι ράτσα είναι τουτοδώ?" :ROFLMAO:

Συν που μέσα στον ορυμαγδό (έτσι γράφεται; ) των άσχετων τοποθετήσεων, ξάφνου πρέπει και κάποιοι να απολογηθούμε, που προσπαθήσαμε να αποκαταστήσουμε στο μυαλό του Βασίλη, τον ρόλο των φιλοζωικών και να τον βοηθήσουμε να κάνει την σκέψη, ΠΟΥ Ο ΙΔΙΟΣ ΕΘΕΣΕ (επαναλαμβάνω), πράξη. Εδώ εγώ, έβαλα αγγελία για λευκό, ΛΕΥΚΟ, ΛΕΥΚΟΟΟΟ κουτάβι στο δικό μου το θέμα για χάρη του. Για να πάρει λίγο τα πάνω του. Μην τρελλαθούμε λοιπόν τελείως.
Ω Χριστέ μου τι μεγαλοψυχία.
Πιτμπουλ ήθελε. Αλλιώς θα πόσταρε ο καθένας από 5 σκυλιά ό,τι νά ναι. Αν "νοιάζεσαι¨για τον άλλον και θέλεις όντως να εξυπηρετήσεις του προτείνεις κάτι σχετικό. Αλλά θα μου πεις αυτό σου βρισκόταν τώρα για να πουλήσεις και εξυπηρέτηση στη φίλη-φιλοζωική και να ταίσεις και τη ματαιοδοξία του φιλοζωείν. Oπότε ξαναβάλε το φωτοστέφανο στο ράφι να σκονίζεται.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
@vrmode αντί για καριέρα συνήγορου ντε και καλά, στο ζητάνε δεν στο ζητάνε, βρες κάτι άλλο να κάνεις.
Ούτε θα σε ρωτήσουμε αν και με ποιόν θέλουμε να συμφωνούμε, ούτε οι εκτροφείς αν και που, θα δώσουν σκυλιά τους, ούτε ποιανής φιλοζωικής τα σκυλιά θα πουλάμε, για να χεστούμε στο τάληρο :LOL::LOL::LOL: Βασικά δεν ξέρω...να γελάσω ή να κλάψω, με την κατάντια που σε δέρνει; Η να σου θυμίσω ότι στο post μου των προτεινόμενων φιλοζωικών, έκανες και like που τόσο σε βασανίζει να αναφέρεις; Και καλά έκανες δηλαδή. Αυτό ήταν το σωστό, μιας και την συγκεκριμένη στιγμή, είχες προφανώς διαύγεια σκέψης. Μετά, πάλι προφανώς, σου πέρασε και επανήλθες στην συνηθισμένη σου παράνοια, του τελευταίου καιρού. Καλά...δικαίωμά σου, δεν λέω. Δεν θα μένει όμως αναπάντητη πάντα, να ξέρεις. Κάποιες φορές, θα βρίσκω το κέφι εγώ προσωπικά, να σου απαντάω. Κάτσε να δεις...πως το είπες...να σε γλεντάω κι εγώ αντιστοίχως. Δεν είναι τόσο δύσκολο, όσο νομίζεις. Χρόνος και όρεξη χρειάζεται.

Ασε λοιπόν, τον κάθε Βασίλη, να αποφασίζει μόνος του, για τα συναισθήματά του και για το είδος της επικοινωνίας που θέλει να έχει με τον υπόλοιπο κόσμο. Εκτός αν σε προσέλαβε ο έρμος, να του κάνεις ένα απλό και ταπεινό και ανθρώπινο θέμα, που είχε το κουράγιο να ανοίξει, εντελώς πουτάνα. Μπράβο! Τα κατάφερες!!!
 
  • Like
Reactions: loulou


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
ασχετο με ολα αυτα
Ε καλά....... Μην αγχώνεσαι. Τα περισσότερα μηνύματα άσχετα με το θεμα είναι.
μπορει να αργω αλλα δεν ξεχνω,σου χρωσταω μια φωτο
Ναι φιλαράκι. Άργησες όμως και ξέχασα εγώ. Χαχα
Τι φωτο;
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.077
Athens
@vrmode αντί για καριέρα συνήγορου ντε και καλά, στο ζητάνε δεν στο ζητάνε, βρες κάτι άλλο να κάνεις.
Ούτε θα σε ρωτήσουμε αν και με ποιόν θέλουμε να συμφωνούμε, ούτε οι εκτροφείς αν και που, θα δώσουν σκυλιά τους, ούτε ποιανής φιλοζωικής τα σκυλιά θα πουλάμε, για να χεστούμε στο τάληρο :LOL::LOL::LOL: Βασικά δεν ξέρω...να γελάσω ή να κλάψω, με την κατάντια που σε δέρνει; Η να σου θυμίσω ότι στο post μου των προτεινόμενων φιλοζωικών, έκανες και like που τόσο σε βασανίζει να αναφέρεις; Και καλά έκανες δηλαδή. Αυτό ήταν το σωστό, μιας και την συγκεκριμένη στιγμή, είχες προφανώς διαύγεια σκέψης. Μετά, πάλι προφανώς, σου πέρασε και επανήλθες στην συνηθισμένη σου παράνοια, του τελευταίου καιρού. Καλά...δικαίωμά σου, δεν λέω. Δεν θα μένει όμως αναπάντητη πάντα, να ξέρεις. Κάποιες φορές, θα βρίσκω το κέφι εγώ προσωπικά, να σου απαντάω. Κάτσε να δεις...πως το είπες...να σε γλεντάω κι εγώ αντιστοίχως. Δεν είναι τόσο δύσκολο, όσο νομίζεις. Χρόνος και όρεξη χρειάζεται.

Ασε λοιπόν, τον κάθε Βασίλη, να αποφασίζει μόνος του, για τα συναισθήματά του και για το είδος της επικοινωνίας που θέλει να έχει με τον υπόλοιπο κόσμο. Εκτός αν σε προσέλαβε ο έρμος, να του κάνεις ένα απλό και ταπεινό και ανθρώπινο θέμα, που είχε το κουράγιο να ανοίξει, εντελώς πουτάνα. Μπράβο! Τα κατάφερες!!!
Το ξεσκέπασμα ενοχλεί.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Το ξεσκέπασμα ενοχλεί.
Καλά...ναι...με τόσα κουνούπια γύρω-γύρω.
Εγώ πάντως, έβαλα σίτες (φοβερή ανακάλυψη) και σώθηκα.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Φίλε Βασίλη. Μια φιλική συμβουλή.
Ότι απόφαση και να πάρεις τώρα θα είναι εν βρασμώ. Και Για σενα και για την γυναίκα σου καταλαβαίνω πως είναι δύσκολο. Και προσπαθείς να το αντιμετωπίσεις όλο αυτό παίρνοντας(κατά την γνώμη μου) βιαστικές αποφάσεις.
Εγώ θα σου προτείνω να αφήσεις λίγο τον χρόνο να κυλήσει. Ναι θα πονεσετε. Είναι στο πρόγραμμα αυτό. Θα κάνει τον κύκλο του. Δεν γίνεται αλλιώς. Και επειδη καταλαβαίνω τις ανάγκες σου στο θέμα σκύλος (έτσι νομίζω τουλάχιστον) άσε στην άκρη "εκτροφείς" με σούπερ ντουπερ πολυπρωταθλητες σκύλους, φιλοζωικές (μη χεσω) και φιλόζωους Ταλιμπάν που σου έχουν έτοιμο τον ιδανικό σκύλο για σένα (ξέρουν καλύτερα αυτοί από σένα για σένα γατάκι. Σου έχουν αποδείξεις και με φωτο) και όταν θα είσαι έτοιμος για νέο σκύλο θα τον βρεις (η το πιθανότερο θα σε βρει αυτός. Στον δρόμο ίσως; ). Όταν συναντήθειτε θα το καταλάβεις.
Απλά είναι τα πράγματα. Εμείς τα κάνουμε δύσκολα.
 






mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Πως δεν το 'χαμε σκεφτεί ρε συ @manolo ;;;
Θεική η παρέμβασή σου!!!
Βασίλη...πάρε γάτα!

Μια ερώτηση, προς κάθε ενδιαφερόμενο: Αφού αηδιάζετε τόσο πολύ, με εκτροφείς...μπλιαχ, φιλοζωικές....ίουυυυυ και φιλόζωους του κώλου πα πα παααα, γιατί ρε παιδιά, είσαστε στο dogforum οεο; Κάπως μαζωχιστικό δεν βρίσκετε; Τι φάση;
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Καλά...ναι...με τόσα κουνούπια γύρω-γύρω.
Εγώ πάντως, έβαλα σίτες (φοβερή ανακάλυψη) και σώθηκα.
Δεν είναι κουνούπια
Μύγες είναι που μυγιαζονται
Χαχα
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Πως δεν το 'χαμε σκεφτεί ρε συ @manolo ;;;
Θεική η παρέμβασή σου!!!
Βασίλη...πάρε γάτα!
Αυτό το πάρε γάτα φαίνεται τόσο υποτιμητικό για τις γάτες.
Γιατί βρε; Και οι γάτες ζώα είναι. Μια φιλοζωη θα πρέπει να Έχει όλα τα ζώα στην ίδια μοίρα. Εκτός και αν φοράει παρωπίδες και βλέπει μόνο τα σκυλια σαν ζώα (άλλη μεγάλη συζήτηση αυτή με πολλές προεκτάσεις αλλά ας μην την ανοίξω). Και τα αλλά βρε ζωάκια του θεού είναι. Γιατί τέτοια υποτίμηση για τις γάτες;
Μια ερώτηση, προς κάθε ενδιαφερόμενο: Αφού αηδιάζετε τόσο πολύ, με εκτροφείς...μπλιαχ, φιλοζωικές....ίουυυυυ και φιλόζωους του κώλου πα πα παααα, γιατί ρε παιδιά, είσαστε στο dogforum οεο; Κάπως μαζωχιστικό δεν βρίσκετε; Τι φάση;
Οι εκτροφείς (οι περισσότεροι) έχουν λακισει προ πολλού από το φόρουμ.
Φιλοζωικές και φιλόζωοι (του κωλου. Εσύ τους χαρακτήρισες. Μην το χρεώσεις σε μένα) έχουν την αποκλειστικότητα στο φόρουμ; εμείς οι απλοί άνθρωποι που έχουμε σκύλο και αγαπάμε τα σκυλιά δεν έχουμε θέση στο φόρουμ;
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Γιατί ήξερε την ίδια μεταξύ τους συζήτηση. Όπως ήξερε ότι συμμετέχει στο φόρουμ και πιθανότατα θα το διάβαζε το σχόλιό του. Και θα στενοχωριόταν που μπήκε στο ίδιο τσουβάλι με όλους, ενώ ούτε σαν εκτροφέας το αξίζει, ούτε σαν άνθρωπος, μιας και του μίλησε πολύ ανθρώπινα. Για άλλους, η αντίδραση αυτή είναι...μύγιασμα. Για άλλους, απλά ανθρώπινη (αδυναμία). Και έπρεπε να προλάβει, ναι...πάνω στην στενοχώρεια του, μιας και ο ίδιος έθεσε όλα αυτά τα θέματα, με δική του πρωτοβουλία, δεν τον πίεσε κανείς και μια χαρά έκανε αλίμονο, να διορθώσει την τοποθέτησή του. Να προλάβει να της πει "Συγγνώμη βρε παιδί μου, πάνω στον πόνο μου, σε πήρε κι εσένα η μπάλα, και λυπάμαι γι'αυτό και ας μην το συνεχίσουμε σε παρακαλώ"
Μα ΔΕΝ τη φωτογράφισε πουθενά δημοσίως ο άνθρωπος!
Και όπως υποδεικνύεις ποιές θεωρείς δόκιμες διατυπώσεις μετάνοιας από μέρους του Βασίλη προς την Proud, άλλο τόσο εκείνη θα μπορούσε να έχει πιο δόκιμα απαντήσει: ελπίζω να μην συμπεριλαμβάνεις κι εμένα σε αυτά που καταγγέλεις Βασίλη γιατί κάναμε ήδη κουβέντα τελείως διαφορετική απ όσα περιγράφεις κλπ πχ ή να το λύσει σε προσωπικό μήνυμα και όχι να αποδώσει το άχτι/αγανάκτησή της κι από πιθανές παλιότερες τοποθετήσεις του Βασίλη που την πείραξαν σε ΑΥΤΗΝ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΤΟΥ!!!
Κι ας ένιωσε ότι αδικήθηκε κατάφωρα!
Ξερω γω; Οσο θιγμένη και να νιώθω, δε βάζω ΠΑΝΤΑ το δίκιο μου πάνω από τη χρονική στιγμή κάποιου η οποία μπορεί να είναι μακράν πιο επίπονη από τη δική μου αγανάκτηση!
Γόητρο ή δίκιο θιγμένου πάνω από τον θρήνο του άλλου για εμένα δεν παίζει. Σπεύδω πρώτα να συναισθανθώ κι ας είναι τελείως άτσαλος ή άστοχος! Ας μου είναι και αντιπαθής βρε αδερφέ!!!
Και πια, ας καταλάβουμε λίγο εδώ μέσα, ότι με τη νοοτροπία του χωσίματος, αυτήν την εύκολα συνηθισμένη πια, ειδικά μέσω γραπτών, που άνετα παρεξηγούνται, δεν επιτυγχάνονται πολλά καλά, ίσα-ίσα, χάνεται και το δίκιο πολλές φορές.
Σόρυ διαφωνώ, όσο σούπερ εκτροφέας κι αν είναι και εντάξει άτομο, στην προκειμένη δεν προηγείται απέναντι στο τραγικό του Βασίλη.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Πολύ σωστά αυτά που γράφεις @zerom0 , αυτονόητα θα έλεγα αρκεί να Μην φοράς παρωπίδες
 
  • Like
Reactions: zerom0


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Αυτό το πάρε γάτα φαίνεται τόσο υποτιμητικό για τις γάτες.
Γιατί βρε; Και οι γάτες ζώα είναι. Μια φιλοζωη θα πρέπει να Έχει όλα τα ζώα στην ίδια μοίρα. Εκτός και αν φοράει παρωπίδες και βλέπει μόνο τα σκυλια σαν ζώα (άλλη μεγάλη συζήτηση αυτή με πολλές προεκτάσεις αλλά ας μην την ανοίξω). Και τα αλλά βρε ζωάκια του θεού είναι. Γιατί τέτοια υποτίμηση για τις γάτες;
Να την ανοίξεις την μεγάλη συζήτηση που σε καίει, στο δικό της θέμα, για να συζητηθεί όποια προέκτασή της γουστάρεις, με όποιον βεβαίως έχει όρεξη να το συζητήσει.
Αυτή είναι η χρήση του φόρουμ. Οχι να σχολιάζουμε μόνο απαξιωτικά, μια φορά τον χρόνο, σε εμπρηστικά θέματα, που έχουν πλάκα, έτσι για να ρίξουμε και λίγη χολή προς κάθε κατεύθυνση, να μην ξεχνιόμαστε βρε αδελφέ.

Οι εκτροφείς (οι περισσότεροι) έχουν λακισει προ πολλού από το φόρουμ.
Και που είναι το παράξενο; Μήπως δεν αντιμετωπίζουν κι αυτοί την ίδια νοοτροπία χωσίματος που αναφέρει η @zerom0 από την μερίδα των μελών, που κατηγορούν άλλη μερίδα των μελών, για τον ίδιο λόγο, σε άλλα μέλη; (πως τα γράφω έτσι η παρωπιδιασμένη!!! Φτου μου!!!! )

Φιλοζωικές και φιλόζωοι (του κωλου. Εσύ τους χαρακτήρισες. Μην το χρεώσεις σε μένα) έχουν την αποκλειστικότητα στο φόρουμ;
Ναι μωρέ, έχεις δίκιο. Απαράδεκτη η γλώσσα μου. Κάτσε να δεις πως το είπες...
...φιλοζωικές (μη χεσω) και φιλόζωους Ταλιμπάν που σου έχουν έτοιμο τον ιδανικό σκύλο για σένα (ξέρουν καλύτερα αυτοί από σένα για σένα γατάκι. Σου έχουν αποδείξεις και με φωτο)...
Αυτό το δεύτερο κομμάτι δε, το γράφεις αποκλειστικά για μένα, μια χαρά με φωτογραφίζεις, για να μην βασανίζεται και η @zerom0 με αμφιβολίες, και θα σου απαντήσω επίσης το ίδιο. Θα έπρεπε να ντρέπεσαι που το έγραψες αυτό. Εσύ, για μένα!

... εμείς οι απλοί άνθρωποι που έχουμε σκύλο και αγαπάμε τα σκυλιά δεν έχουμε θέση στο φόρουμ;
Εσείς οι...φιλόζωοι δηλαδή!
Θα σου απαντήσω μόνο προσωπικά. Εσύ πχ, δεν θέλεις να έχεις σχέση με το φόρουμ. Κάποια χρόνια τώρα. Κάποτε είχες. Πλέον, πετάγεσαι κι εσύ μια φορά τον χρόνο, σε κανά τέτοιο θέμα. Ε...δεν το λες και παραγωγική συμμετοχή. Δικαίωμά σου και επιλογή σου. Αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί αναρωτιέσαι και που νοιώθεις αδικημένος;

Κι επειδή θα το συνεχίσω όσο πάει, μέχρι η θεματάρα αυτή, να κλειδωθεί:

Φίλε Βασίλη. Μια φιλική συμβουλή.
Ότι απόφαση και να πάρεις τώρα θα είναι εν βρασμώ. Και Για σενα και για την γυναίκα σου καταλαβαίνω πως είναι δύσκολο. Και προσπαθείς να το αντιμετωπίσεις όλο αυτό παίρνοντας(κατά την γνώμη μου) βιαστικές αποφάσεις.
Εγώ θα σου προτείνω να αφήσεις λίγο τον χρόνο να κυλήσει. Ναι θα πονεσετε. Είναι στο πρόγραμμα αυτό. Θα κάνει τον κύκλο του. Δεν γίνεται αλλιώς.
Τα λόγια σου αυτά, είναι ακριβώς μα ακριβώς τα ίδια, για τα οποία η @vrmode εξερράγη και βγήκε από τα ρούχα της, όταν έμαθε ότι τα ξεστόμισε η εκτροφέας, και για τα οποία έγραψε:
Ειδικά δε οι υποδείξεις διαχείρισης συναισθημάτων από ακατάλληλα άτομα, που σε ωθούν να απολογηθείς και να εξηγήσεις για το τι/πως/και γιατί μέσα στο ίδιο σου το σπίτι.
Άρα λογικά, θα πρέπει να quotάρει κι εσένα τώρα αντίστοιχα, και να σε χαρακτηρίσει κάπως παρόμοια, δεν νομίζεις; Για να δούμε! Θα σε συμπεριλάβει κι εσένα στην κατάπτυστη κλίκα, ή είναι εξαιρετικά επιλεκτική η ηθική της οργή;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Σόρυ διαφωνώ, όσο σούπερ εκτροφέας κι αν είναι και εντάξει άτομο, στην προκειμένη δεν προηγείται απέναντι στο τραγικό του Βασίλη.
Ο Βασίλης όμως ήταν αυτός, που συγχρόνως με τον πόνο του, θέλησε να επικοινωνήσει με εκτροφέα (και με κάμποσες φιλοζωικές). Και ο ίδιος πάλι, ήταν ο πρώτος που ανέφερε την επικοινωνία αυτή, στα γενικά της πλαίσια. Πολύ καλά έκανε. Απόλυτο δικαίωμά του. Δεν μας πέφτει λόγος, ούτε ακυρώνει τον πόνο του. Αλλά @zerom0 στα περισσότερα θέματα, υπάρχουν παράμετροι που οι υπόλοιποι δεν γνωρίζουμε -εύλογα- οπότε καλό θα ήταν λοιπόν, σε κάποιες λεπτομέρειες, να μένουμε απ'έξω, για να μην τα κάνουμε χειρότερα.