Θάνατος και επιλογή Νέου Μέλους


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Σώπα ρε @vasilis_mike !! Συμβαίνουν αυτά ; Πέφτω από τα σύννεφα. :p

Ο κόσμος το έχει τούμπανο και εμείς κρυφό καμάρι.

ΥΓ.

Κάνεις ένα λάθος. Μεγάλο ποσοστό απ' τους Έλληνες "Εκτροφείς" δεν χρειάζεται να κάνουν εξετάσεις. Μπορούν οι ίδιοι να διαγνώσουν την δυσπλασία... έχουν ρε άνθρωπε την δυνατότητα να βγάζουν ακτινογραφίες τα μάτια τους...
Πόσο ηλίθιος είναι ο εκτροφέας που παρουσιάζει τα σκυλιά του με αυτές τις εξετάσεις για κάθε σκυλί:
Health Testing:
Ataxia Clear, OFA PreLim Good, OFA Cardiac Clear by Cardiologist, Color Tested, DNA
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Θα ήταν χρήσιμο να γράψεις τι ήξερες για τη φυλή των άμσταφ πριν αποφασίσεις να αγοράσεις, τι ανακάλυψες στην αναζήτηση εκτροφέα, που σε οδηγεί η έρευνά σου κλπ., χωρίς όλη αυτή την εμπάθεια, αν πραγματικά ο σκοπός σου είναι να μοιραστείς γνώσεις και όχι να φλεημιάζεις. Θα το διάβαζα με ενδιαφέρον. Από την άλλη, η κόντρα σου με την @ProudtobeGreek όπως την εκφράζεις ίσως ενδιαφέρει την Πάνια αλλά σίγουρα όχι εμένα.
Κι ένα τελευταίο, έχει συζητηθεί άπειρες φορές εδώ μέσα, και πριν από σένα τι είναι η σωστή εκτροφή και τι θα έπρεπε να ψάχνει κάποιος που θέλει καθαρόαιμο κουτάβι. Και συχνά λέγεται σε όποιον ζητάει προτάσεις για εκτροφεία, να κάνει αναζήτηση σε βάθος και να μην ψωνίσει από τη "βιτρίνα".
Ξαναπές τα αν θέλεις, χαμένο δε θα πάει. Σταμάτα όμως να απαξιώνεις τους συνομιλήτές σου και να βγάζεις σκάρτο όποιον διαφωνεί μαζι σου.
 
  • Like
Reactions: ProudtobeGreek


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
@vasilis_mike ωραία πέρασες βλέπω. :LOL:
O γκραν σουξέ με τα 20 άτομα αναμονή νομίζω πως...μηναρουποθέτω σωστά ποιος είναι. Αν πέφτω μέσα ...εμ κι εσύ δεν ήξερες - δεν ρώταγες;

@sis για ποια εμπάθεια με την @ProudtobeGreek και ποια Πάνια λες, εδώ γίνονται ...σόδομα και γόμορα! Επιβήτορας προϊόν διασταύρωσης πατέρα - κόρης, απο εκτροφείο με φωτοστέφανο που έχει πέσει και το μισό φόρουμ να μας φάει αν του θίξουμε την υπόληψη... αλήθεια τώρα? Τι είναι τα αμσταφ, καμιά εξωτική φυλή που κινδυνεύει με εξαφάνιση και αναγκαστήκαμε να πέσουμε στις αιμομιξίες για να διασώσουμε τα δείγματα?

Γελάν κι οι πέτρες στο γκραντ κάνυον.
 
  • Haha
Reactions: ProudtobeGreek


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Το να διασώσεις τη φυλή είναι μια εξήγηση, έχεις όμως κι άλλες. Θεωρώ ότι δεν έχει (μόνο) αρνητικό ή θετικό πρόσημο, ως συνήθως εξαρτάται τι χρήση θα κάνεις. Το βρίσκω πιο λογικό να ρωτήσει τον εκτροφέα και να αποφασίσει αν καλύπτεται από την απάντηση που θα πάρει. Αρκεί να θυμόμαστε ότι μιλάμε για σκύλους και όχι ανθώπους, οπότε τα κριτήρια είναι κάπως διαφορετικά, και οι συνήθεις συνειρμοί της λέξης "αιμομιξία" δεν ισχύουν.

Ναι, όταν η συζήτηση γίνεται "η κιουρία και πως μου φέρθηκε έτσι" πάει ολοταχώς για εθνική ή για παρατράγουδο. Επίσης, αν αρχίσω να σε κράζω "που θα μου μιλήσεις εσύ βρμοντ εμένα για γαλλάκια, η φυλή έχει ένα σκασμό προβλήματα, κάτσε να σου τα πω εγώ που τα ξέρω" - ενώ εσύ το έχεις ήδη πει καμιά δεκαριά φορές, μάλλον τελικά δεν έχω καν τη διάθεση να ακούσω τι μου λες...
Οι πέτρες από μένα έχουν το ελεύθερο :)
 
  • Like
Reactions: ProudtobeGreek


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Νομιζω οι μασκες επεσαν(κρυοοο) ... Μην σας πιασουν ΜΑΛΑΚΕΣ με κουταβια εγγονια αιμομιξιας και με εξετασεις υγειας... Παρτε απο τον Σηφη τον μερακλη με τον οποιο μπορειτε να ειστε σιγουροι οτι.... οτι... οτι.... εεεεεεεε
 


saras

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2011
224
447
Athens
Μα νομίζω ότι αυτό κάνει, γράφει ό,τι ξέρει για τη φυλή των άμσταφ και τους εκτροφείς με τους οποίους έχει μιλήσει πριν αποφασίσει να αγοράσει, τι ανακάλυψε στην αναζήτηση εκτροφέα, που τον οδήγησε η έρευνά του κλπ.κλπ., με σκοπό να ενημερώσει.
Ναι, έχει συζητηθεί άπειρες φορές εδώ μέσα, και πριν από εκείνον τι είναι η σωστή εκτροφή και τι θα έπρεπε να ψάχνει κάποιος που θέλει καθαρόαιμο κουτάβι. Και συχνά λέγεται σε όποιον ζητάει προτάσεις για εκτροφεία, να κάνει αναζήτηση σε βάθος και να μην ψωνίσει από τη "βιτρίνα".
Τα ξαναλέει λοιπόν, εύχομαι χαμένο δε θα πάει.
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Επειδή πάλι αναφέρθηκε το όνομα μου(εντελώς τυχαία μόνο εμένα φωτογραφίζει ο φίλτατος) και οφείλω να προστατεύω την εκτροφή μου και τους ανθρώπους που με εμπιστεύτηκαν
...ο πατέρας της γέννας μου(ο οποίος ΔΕΝ είναι δικής μου εκτροφής,γιατί αυτο υποννοήθηκε σε προηγούμενο σχόλιο) προέρχεται απο "αιμομιξία" ναι γι'αυτό και έφτασε 6 χρονών ΧΩΡΙΣ κανένα πρόβλημα υγείας για να αποφασίσω να ζευγαρώσει,γι'αυτο ελέγχθηκε με επιπλέον εξετάσεις υγείας και γι'αυτό μπήκε με τη σκύλα μου που ΔΕΝ έχουν ΚΑΝΕΝΑΝ κοινό πρόγονο....Και φυσικά δεν έκρυψα ποτέ το πέντιγκρι των κουταβιών και ΟΛΑ υπάρχουν αναλυτικά στη σελίδα μου για όποιον ενδιαφέρεται!Οι εξετάσεις γίνονται για να μας προφυλάσσουν όπως και οι επιλογές πάντα έχουν ενα σκεπτικό απο πίσω τους...
Όταν μιλάμε για καθαρόαιμες φυλές υπάρχει και το ποσοστό "αιμομιξίας" αναπόφευκτα είτε κοντά είτε πιο μακριά..έτσι σταθεροποιείται το μορφολογικό κομμάτι,γι'αυτό όμως κάνουμε και εξετάσεις υγείας ώστε να αποφύγουμε κληρονομικές ασθένειες κατά το δυνατόν...Αυτό ισχύει για εκτροφείς ΕΝΤΟΣ αλλά και ΕΚΤΟΣ Ελλάδας...να είστε καλά!
 
Last edited:


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Όχι @saras, αυτό που γράφεις είναι το μισό ποστ :) Και είναι κριμα ότι ακόμα και αυτό το μισό δε γράφτηκε για να μοιραστεί εμπειρίες, αλλά για να στηρίξει τη θέση "μην τη λέτε σε όποιον πήγε στο car.gr αφού η εκτροφή την οποίαυποστηρίζετε έχει το χάλι της, και ορίστε τα παραδείγματα που αποδεικνύουν ότι εγώ έχω δίκιο".
 
  • Like
Reactions: ProudtobeGreek


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Αααααα και ξέχασα να πώ...το κόστος εξετάσεων ανα γεννήτορα δεν ειναι αυτό που αναφέρθηκε.Είναι πολύ μεγαλύτερο,όποιος θέλει μπορώ να του δείξω αναλυτικά τις εξετάσεις,τα κόστη και ποιές απο αυτές γίνονται σε ΚΑΘΕ ζευγάρωμα :)
Επίσης όποιος ενδιαφέρεται για το εκτροφικό μου πλάνο μπορεί να μου στείλει μήνυμα να του το αναλύσω λεπτομερώς γιατί το θέμα της "αιμομιξίας" στην καθαροαιμία ειναι κάτι που θέλει αρκετή συζήτηση.
Πληροφοριακά επειδή πιστεύω σε αυτό που κάνω,απο αυτή τη γέννα(που για να μιλήσω με εκτροφικούς όρους ειναι outcross) με αυτόν τον πατέρα κράτησα το θυληκό και στην επόμενη γέννα που θα κάνω θα γίνει το ίδιο(και σε προηγούμενες το ίδιο)!Γιατί προσπαθώ να βγάζω κατα το δυνατόν υγιή και σωστά μορφολογικά και σε χαρακτήρα σκυλιά για τη φυλή μου.Το αν το καταφέρνω ή όχι μόνο ο χρόνος θα το δείξει...προς το παρόν όλα μου τα σκυλάκια είναι υγιή και ευτυχισμένα στις οικογένειες τους.(Και αρκετά έχουν διαπρέψει στους στίβους σε Ελλάδα και εξωτερικό)
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Το να διασώσεις τη φυλή είναι μια εξήγηση, έχεις όμως κι άλλες. Θεωρώ ότι δεν έχει (μόνο) αρνητικό ή θετικό πρόσημο, ως συνήθως εξαρτάται τι χρήση θα κάνεις. Το βρίσκω πιο λογικό να ρωτήσει τον εκτροφέα και να αποφασίσει αν καλύπτεται από την απάντηση που θα πάρει. Αρκεί να θυμόμαστε ότι μιλάμε για σκύλους και όχι ανθώπους, οπότε τα κριτήρια είναι κάπως διαφορετικά, και οι συνήθεις συνειρμοί της λέξης "αιμομιξία" δεν ισχύουν.
Δεν μιλάμε για αιμομιξία της ξαδέρφης του Μπάμπη και αν αυτο είναι αποδεκτό από την εκκλησία. Ανέτρεξε άλλα θέματα εδώ μέσα περί κλειστής γενετικής δεξαμενής κλπ. Τα "αιμομικτικά" είναι *(δυστυχώς) μονόδρομος σε ολιγομελείς φυλές. Αναρωτιέμαι αν υπάρχει λόγος να γίνονται σε εμπορικές φυλές όπου σε κάθε τετράγωνο βρίσκεις κι από ένα δείγμα.

Επίσης, αν αρχίσω να σε κράζω "που θα μου μιλήσεις εσύ βρμοντ εμένα για γαλλάκια, η φυλή έχει ένα σκασμό προβλήματα, κάτσε να σου τα πω εγώ που τα ξέρω" - ενώ εσύ το έχεις ήδη πει καμιά δεκαριά φορές, μάλλον τελικά δεν έχω καν τη διάθεση να ακούσω τι μου λες...

Οι πέτρες από μένα έχουν το ελεύθερο :)
Αυτό δεν μου είναι κατανοητό αλλά ενυγουαίυ που λένε.

Νομιζω οι μασκες επεσαν(κρυοοο) ... Μην σας πιασουν ΜΑΛΑΚΕΣ με κουταβια εγγονια αιμομιξιας και με εξετασεις υγειας... Παρτε απο τον Σηφη τον μερακλη με τον οποιο μπορειτε να ειστε σιγουροι οτι.... οτι... οτι.... εεεεεεεε
Όντως κρύο και εντελώς άκυρο σχόλιο, ειδικά όταν απευθύνεσαι σε ανθρώπους που ουδέποτε προσέγγισαν ή θα προσεγγίσουν τον Σήφη. Επιφυλάσσομαι σε περίπτωση που το αντιλήφθηκα λάθος.

...ο πατέρας της γέννας μου(ο οποίος ΔΕΝ είναι δικής μου εκτροφής,γιατί αυτο υποννοήθηκε σε προηγούμενο σχόλιο) προέρχεται απο "αιμομιξία" ναι γι'αυτό και έφτασε 6 χρονών ΧΩΡΙΣ κανένα πρόβλημα υγείας για να αποφασίσω να ζευγαρώσει,γι'αυτο ελέγχθηκε με επιπλέον εξετάσεις υγείας και γι'αυτό μπήκε με τη σκύλα μου που ΔΕΝ έχουν ΚΑΝΕΝΑΝ κοινό πρόγονο....
Αντιλαμβάνομαι ότι τελικώς:
  • Άμα το σκυλί φτάσει 6 χρονών χωρίς πρόβλημα, τότε είναι εγγυημένα τα χρωμοσώματα στο ίδιο και στους απογόνους, άρα μπορεί να κάνει αναπαραγωγή με μάνα, πατέρα, γιο, κλπ.
  • Με το που ανοίγει κανείς επωνυμία εκτροφείου, αυτομάτως με ένα χρόνο νυχτερινά μαθήματα να αποκτήσει πτυχίο γενετικής που κανονικά θέλει 4-5-6 χρόνια σπουδών.
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Και για να μην μιλάμε στον "αέρα"...έχω παρακολουθήσει τα σεμινάρια του American Kennel Club College σε σχέση με την εκτροφή(είναι αρκετά τα "θέματα" που παρακολούθησα) και έχω περάσει με επιτυχία τις εξετάσεις.
Χωρίς να σημαίνει οτι έγινα "Επιστήμονας",εξάλλου ποτέ δεν είπα οτι ΞΕΡΩ αλλά οτι προσπαθώ να μαθαίνω απο σωστές πηγές για την εκτροφή και πως επηρρεάζουν τα γονίδια και οι επιλογές τους απογόνους και την φυλή μας ώστε να επιλέγω κάθε μου βήμα με σκεπτικό που να στηρίζεται σε σωστές γνώσεις.Οπότε το περί "αιμομιξίας" στην καθαροαιμία θα μου επιτρέψετε να γνωρίζω οτι ειναι ενα αρκετά πολύπλοκο θέμα για να μπορεί να αναλυθεί απλοϊκά...
Όσο για το ζευγάρωμα μου που αναφέρθηκε θεωρείται "Ανοιχτή" εκτροφή(δεν έχει κανένα ποσοστό κοινών προγόνων μεταξύ των 2 γεννητόρων).Το οτι ο πατέρας προέρχεται απο κλειστή εκτροφή ενέχει κινδύνους για τον ίδιο(Από άποψη υγείας)αλλά αφού έφτασε 6 χρονών υγιής και έγιναν οι απαραίτητες εξετάσεις σημαίνει οτι δεν έχει κάποιο πρόβλημα που να προήλθε απο την κλειστή εκτροφή των γονιών του και ακόμα και να υπάρχει υπολοιπόμενο κάποιο γονίδιο δε θα μεταφερθεί αν δεν υπάρχει και στον άλλο γεννήτορα.Όταν κάνουμε ανοιχτή εκτροφή είναι καλύτερα απο άποψη υπολοιπόμενων γονιδίων και υγείας αλλά μορφολογικά είναι δύσκολη η σταθεροποίηση.
Δεν ειναι απαραίτητο οτι τα κουτάβια απο κλειστή εκτροφή θα έχουν θέμα(κάποιο ή κάποια απο αυτά),εξαρτάται απο το τι γονίδια κουβαλούν οι γονείς και αν στη συγκεκριμένη γραμμή υπάρχει κάποιο πρόβλημα υγείας όπου με την κλειστή εκτροφή οι πιθανότητες να εμφανιστεί στους απογόνους ειναι μεγαλύτερη αλλά όχι δεδομένη.Αυτά τα ολίγα γιατί αισθάνομαι οτι πλατιάζω....
Είχα πεί οτι δε θα γράφω και θα ήθελα να το κρατήσω....αρκεί να μην "χτυπουν" έμμεσα ανθρώπους που με εμπιστεύτηκαν ούτε και τα σκυλιά μου...για εμένα μπορεί ο καθένας να πεί οτι θέλει το έχω ξαναπέι πολλάκις,δε γίνεται να συμφωνούμε όλοι με όλους...

@vrmode Προσπαθώ να απαντώ με επιχειρήματα και με σεβασμό,χωρίς να ειρωνεύομαι...θα σε παρακαλέσω να κάνεις το ίδιο...Είμαι αρκετό καιρό εδώ μέσα και έχω δείξει οτι τουλάχιστον δεν κρύβομαι και εκτίθεμαι σε αντίθεση με εκτροφείς που δεν θα μπούν ούτε θα γράψουν ποτέ τίποτα...Δεν απολογούμαι αλλά σέβομαι κάποια πράγματα και γι'αυτό θα επιθυμούσα το ίδιο...Το να μην συμφωνείς ή να μη με συμπαθείς μου είναι αδιάφορο και είναι δικαίωμα σου όμως μη μηδενίζεις ή αλλάζεις κάποια πράγματα που γράφω απλά για να πείς το αντίθετο.Ο πατέρας της γέννας ΜΠΗΚΕ με σκύλα που ΔΕΝ έχουν κανένα κοινό πρόγονο ΑΡΑ αν υπάρχει υπολοιπόμενο γονίδιο λόγω των προγόνων του οι πιθανότητες να εμφανιστεί είναι ελάχιστες,ελπίζω τώρα να έγινε καταννοητό!!
 

Attachments

Last edited:
  • Like
Reactions: GRDANE




saras

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2011
224
447
Athens
Όχι @saras, αυτό που γράφεις είναι το μισό ποστ :) Και είναι κριμα ότι ακόμα και αυτό το μισό δε γράφτηκε για να μοιραστεί εμπειρίες, αλλά για να στηρίξει τη θέση "μην τη λέτε σε όποιον πήγε στο car.gr αφού η εκτροφή την οποίαυποστηρίζετε έχει το χάλι της, και ορίστε τα παραδείγματα που αποδεικνύουν ότι εγώ έχω δίκιο".
Προφανώς κατανοούμε με διαφορετικό τρόπο το ποστ :). Δεν πιστεύω ότι έχει ¨θέμα¨ με τους εκτροφείς γενικά , άλλωστε σε αυτούς απευθύνεται κατά την αναζήτηση του! Απλά ακριβώς επειδή το ψάχνει εξονυχιστικά (και καλά κάνει), δεν ¨βολεύεται¨ με τις απαντήσεις στυλ car.gr που παίρνει.
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Και επειδή το κοίταξα καλυτερα είχε γίνει λάθος στο pedigree database και ο πατέρας δεν προέρχεται απο "Κλειστή εκτροφή"...αν και να προερχόταν με βάση τα παραπάνω που έγραψα δε θα με πείραζε.(δηλαδή ο σκύλος να έχει φτάσει σε μια ηλικία χωρίς να εμφανίσει το παραμικρό πρόβλημα υγείας και να έχουν γίνει σε αυτόν ΟΛΕΣ οι εξετάσεις υγείας).Απλά επειδή έκανα "Ανοιχτό ζευγάρωμα"(χωρίς κοινούς προγόνους στους γεννήτορες) στο συγκεκριμένο κοίταξα τον χαρακτήρα, την υγεία των σκύλων και τα φαινοτυπικά χαρακτηριστικά ώστε να συμπληρώνει ο ενας γεννήτορας τον άλλον...
Το πέντιγκρι του σκύλου που ειναι στα χέρια μου δείχνει οτι ο σκύλος δεν είναι γιός πατέρα με κόρη....
Romeo Is Indigo Amstaff
 

Attachments





Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf