Θα γινόσασταν εκτροφέας;

Θα γινόστασταν εκτροφέας

  • Ναι

    Votes: 47 40,5%
  • Όχι

    Votes: 32 27,6%
  • Ίσως

    Votes: 30 25,9%
  • Προτιμώ την ποικιλία γι' αυτό θα άνοιγα pet shop που πουλάει ζώα.

    Votes: 7 6,0%

  • Total voters
    116

Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Θα γινόσασταν εκτροφέας;

Κι όσοι ήδη είστε εκτροφείς πως αποφασίσατε να γίνετε και τελικά τώρα θα το κάνατε πάλι;

Εγώ πάντως δε θα μπορούσα να γίνω εκτροφέας. Απ' την παλαιότερη επαφή που είχα με εκτροφείς ίππων ξέρω πως πρέπει να παίρνονται κάποιες δύσκολες αποφάσεις και δηλώνω την αδυναμία μου να τις πάρω.
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
θα πω οχι, γιατι
1) δεν θα θεωρουσα κανεναν σχεδον καταλληλο για μελλοντικο αφεντικο των κουταβιων μου
2) ειμαι πολυ συναισθηματικη και θα μου ηταν εξαιρετικα δυσκολο να τα αποχωριστω
3) μαλλον εχω και εγω αδυναμια στο να παρω δυσκολες αποφασεις :p
 


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Εγω παλι νομιζω οτι θα μπορουσα να γινω εκτροφεας με πολυ λιγες γεννες φυσικα!!
Αλλα δεν νομιζω οτι εχω ακομα τα προσοντα και τις γνωσεις για να κανω κατι τετοιο !!

Φυσικα κ εγω δεν νομιζω θα μπορουσα να δωσω τα κουταβια μου και ισως γεμιζα το σπιτι μου με 10 αλλα τι να κανουμε !!!


Κυριως θα το εκανα για να περναω εγω καλα κ μετα για να περνάει η ΤΣΕΠΗ μου, που δεν ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ να περνούσε ποτε !!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Θα γινόμουν με τα χίλια. Αν είχα τις γνώσεις για μία φυλή , την εμπειρία μετά από χρόνια ενασχόληση με την φυλή αυτή , τον απαραίτητο χώρο και χρόνο να ασχοληθώ χωρίς να με απασχολεί το κερδος θα το έκανα με πολύ λίγες γέννες το χρόνο. (1ή2).

Όσο για τις δύσκολες αποφάσεις, ούτε και εγώ θα μπορούσα να πάρω σκληρές αποφασεις για το καλό της φυλής οπότε όσα κουτάβια ήταν εκτός προτύπου θα τα κρατούσα για μένα ή θα τα χάριζα σε δικούς μου ανθρώπους, για αυτό θα χρειαζόμουν και χώρο και χρήμα για να το κάνω όπως θα ήθελα εγώ.
 
Last edited:


giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
Ναι.
ΑΛΛΑ
μονο αν εκανα αλλη δουλεια απο αυτη που κανω τωρα και
μονο για μια φυλη την οποια λατρευω και γιατι ως ενα καλο βαθμο την ξερω
τα ΓΠ (Μονο εργασιακου τυπου)
για καμια αλλη φυλη
 


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Ναι.
ΑΛΛΑ
μονο αν εκανα αλλη δουλεια απο αυτη που κανω τωρα και
μονο για μια φυλη την οποια λατρευω και γιατι ως ενα καλο βαθμο την ξερω
τα εγασιακα ΓΠ
για καμια αλλη φυλη


Καλα αυτο νομιζω ειναι δεδομένο οτι οποιος γινοταν εκτροφεας θα το εκανε μονο με την φυλη που ξερει καλυτερα απο εμπειρίες κ απο γνώσεις !!

Αλλα απο οτι καταλαβαίνω οσοι θα το έκαναν θα το εκαναν για Χόμπι και με λιγες γέννες σωστα ?
 


Tonini

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2009
843
2
36
Munich/Germany
Ναι, θα γινόμουν, υπο καποιες αλλες συνθήκες στην Ελλάδα. Πρέπει να εχεις μεράκι τρελό και υπομονή για να μπορείς να τα βγάζεις πέρα με τον καθε εναν ο οποιος θέλει σκύλο καθαροαιμο με χαρτια κλπ και με π.χ. 200 ευρω....δλδ η λυση καποιων -> PET SHOP. (εγώ μπορεί να επνιγα και κανεναν...)Δινω πολλά παρα πολλά συγχαρητήρια στους εκτροφεις για τον αγώνα που κάνουν, για την αφοσίωση στα σκυλιά τους, για την υπομονή και πάνω απο ολα για την δουλεια τους!!!!
 




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ναι θα γινόμουν!
Αν μου εμπιστεύοντουσαν τα άτομα/εκτροφείς που γνωρίζω και εχω στο μυαλό μου κουτάβια τους που θα διαλέγα και ακολουθώντας τις συμβουλές τους ναι θα είχα αρκετά όπλα για να αρχίσω εκτροφή!
Ωστόσο δεν είμαι έτοιμος ακόμα γιατί δεν εχω αρκετές γνώσεις!Εκτός από αυτα θέλει και αλλά πράγματα...πολλά πράγματα!
 


giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
Καλα αυτο νομιζω ειναι δεδομένο οτι οποιος γινοταν εκτροφεας θα το εκανε μονο με την φυλη που ξερει καλυτερα απο εμπειρίες κ απο γνώσεις !!

Αλλα απο οτι καταλαβαίνω οσοι θα το έκαναν θα το εκαναν για Χόμπι και με λιγες γέννες σωστα ?
Δεν με ενδιαφερει να ζω απο το εμποριο ζωων
εχω τη δουλεια μου .. και μ αρεσει
μονο και μονο γιατι αυτος ο τυπος μου αρεσει... για κανενα αλλο λογο
αν θα εκανα μια γενα το χρονο και πολυ δυσκολα 2η... μονο αν ειχαν ζητηση τοση μεγαλη και αν οι συνθηκες το επετρεπαν

τωρα αν ειχα θεμα οικονομικο ισως να εκανα 2 γενες και να πουλουσα σε τιμη που να καλυπτει τα εξοδα μου...

ομως αν ειχα βιοποριστικο ζητημα κατοπιν της αγορας των εκτροφικων τοτε δεν ξερω αν θα το εκανα οπως ενας κλασικος εκτροφεας
να ειναι δηλαδη η κυρια δουλεια μου αυτη

αν το εχω σκεφτει αυτο στο νου μου το εκτροφικο ειναι μονο για την λατρεια μου για αυτα τα πλασματα και μονο
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Σε μεγαλύτερη ηλικία ίσως το κάνω (γύρω στα 50..) και εφόσον έχω μονοκατοικία με μεγάλο κήπο και δεν απασχολούμε πολύ σε άλλη εργασία.
και πάλι θα έκανα πολύ επιλεκτικές γέννες..(άρα ελάχιστες θεωρητικά.. ανά δύο-τρία χρόνια).
Δεν θα ζούσα από αυτό..θα ήταν μόνο και ξεκάθαρα χόμπι.., το οποίο όμως θα υπηρετούσα με επαγγελματισμό.

και όλα αυτά εφόσον θα είχα ξεπεράσει τα θέματα..να μου πεθάνει κάποιο στην γέννα..πως θα τα αποχωριστώ αργότερα..κλπ..

και φυσικά εφόσον θα μου επέτρεπε ο χρόνος μου και οι προτεραιότητες μου να κάνω πολλά ταξίδια για να συμμετέχω σε εκθέσεις.
Αν γινόμουν εκτροφέας (με τα τωρινά μυαλά μου) μάλλον θα γινόμουν εκτροφέας westie από θέμα φυλής και θα ήταν καθαρά σπιτίσια όλα και όχι kennel..
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Δύσκολη ερώτηση, Grifos.

Ψήφισα "ίσως", μιάς και δεν νομίζω ότι διαθέτω τα γνωστικά προσόντα και πλέον το μυαλό μου έχει "καεί" με άλλες κατευθύνσεις γνώσης... αλλά κράτησα μιά "πισινή" για να μη λέω ότι δεν το σκέφτηκα...
Δεν λέω πως δεν μελετάω καθημερινά για το "σκύλο", το αντίθετο... αλλά δεν ξέρω αν θα μπορούσα να αποκτήσω τη βαθειά και εξειδικευμένη γνώση που χρειάζεται, που θάθελα εγώ να έχω...
Επίσης, όπως είπες πολύ σωστά, δεν νομίζω ότι διαθέτω τη διάθεση για κάποιες κρίσιμες - σκληρές αποφάσεις που πρέπει να πάρει ο εκτροφέας...

Ψήφισα "ίσως", διατηρώντας την ευελιξία, μπας και κάποτε, μετά από χρόνια, εφόσον συναντήσω κάποιον Εκτροφέα (όπως τον έχω ήδη περιγράψει πολλές φορές) και μας συνδέσει φιλία και εκτίμηση... μήπως μπορέσω να συμβάλω λιγάκι στο εκτροφικό του πλάνο, εφόσον θα συμφωνώ με αυτό...

Αν με ζόριζες, όμως, μάλλον θα ψήφιζα "όχι"...
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Nαι.. αν μπορουσα οικονομικα να το υποστηριξω! Οσο πιο πολλα ντογκο τοσο καλυτερα!

Sent from my Liquid MT using Tapatalk
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Και εγω ναι εαν υπηρχαν οι καταλληλες συνθηκες. Ολοι οι εκτροφεις απο καπου ξεκινησαν και αναλογα με τις επιλογες τους και την δουλεια τους εφτασαν καπου.

Αγαπη για τη φυλη, γνωση για τη φυλη, καταλληλοι χωροι, χρονος, επαφη με ηδη καταξιωμενους εκτροφεις, χρηματα για καλους γεννητορες, ειναι τα πρωτα κυρια συστατικα.

Γενικα, δεν νομιζω οτι η εκτροφη σκυλων ειναι μονο για καποιους με υπερανθρωπες ικανοτητες. Μερακι αν υπαρχει, ολα τα αλλα ακολουθουν...

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΑΝΟΙΓΕ ΠΕΤΣΟΠ ΜΕ ΖΩΑ???????????

σταύρωσον αυτόν:eek::mad::eek::mad::eek::mad::evil:
 




giannnis

Well-Known Member
30 Μαρτίου 2011
242
0
Το "ναι υπο καποιες προυποθεσεις" το αντιλαμβανομαι ως ισως.Οποτε θα ψηφισω ισως.

Οπως εχω πει λατρευω την επιλεκτικη εκτροφη και θα την στηριζω με εμεσο ή αμεσο τροπο.Ειμαι και θα ειμαι στο πλευρω καθε σωστου εκτροφεα, αυτο ειναι σιγουρο.Αν αναδειχθω ως "ο καλος μαθητης" θα ειναι χρεος μου να συνεχισω το εργο τους.Ο χρονος θα δειξει.

Δεν εχω μπει στην διαδικασια να επιλεξω φυλη :p
Λατρευω τα μαστιφ και τις βραχυκεφαλες φυλες και ο,τι μεγαλοσωμο εχει στο αιμα του bulldog.
Θα ηθελα να ζουν μαζι μου και να τους παρεχω ο,τι χρειαζονται.

Θελω να ζω απο την επιλεκτικη εκτροφη...να ειναι δηάδη η ζωη μου.
...τοτε και μονο τοτε!

Το πως θα διαχειριζομαι τους (κακους)ενδιαφερομενους ειναι το λιγοτερο που με απασχολει.Αλλωστε αυτο "το'χω" αλλα δεν λεει τιποτα.προτιμω να ξερω να απαντω στους ψαγμενους.Με ενδιαφερει πολυ η τεχνογνωσια και το μερακι.

Το σιγουρο ειναι πως "εχω πολλα καρβελια ακομα".

Η επιλεκτικη εκτροφη ειναι τεχνη!
(οχι που δεν θα το κοτσαρα!)
 
Last edited:


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Ψήφισα ίσως γιατί έχω θυληκό σκυλί μιας φυλής στο ξεκίνημα του εκτροφικού της προγράμματος, οπότε, αν σπάσει ο διάολος το ποδάρι του και θεωρηθεί αξιόλογο δείγμα, θα κληθώ να λάβω μία δύσκολη απόφαση.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
.1) ...Λατρευω τα μαστιφ και τις βραχυκεφαλες φυλες και ο,τι μεγαλοσωμο εχει στο αιμα του bulldog.
Θα ηθελα να ζουν μαζι μου και να τους παρεχω ο,τι χρειαζονται.

2) Θελω να ζω απο την επιλεκτικη εκτροφη...να ειναι δηλάδη η ζωη μου.
...τοτε και μονο τοτε!

3) Το πως θα διαχειριζομαι τους (κακους)ενδιαφερομενους ειναι το λιγοτερο που με απασχολει.Αλλωστε αυτο "το'χω" αλλα δεν λεει τιποτα.προτιμω να ξερω να απαντω στους ψαγμενους.Με ενδιαφερει πολυ η τεχνογνωσια και το μερακι.

4) Το σιγουρο ειναι πως "εχω πολλα καρβελια ακομα".
1) Που "κρυβόσουν" τόσο καιρό, συνονόματε? έ?????

2) Δεκάδες θέματα "εδώ μέσα"... τόνοι από "μελάνι"... στην τελική, κάτι τέτοιοι σαν κι εσένα (same here) λοιδωρήθηκαν από τους "ειδικούς"...

3) Και δεν είναι μόνο οι "κακοί" ενδιαφερόμενοι... είναι οι ενδεχόμενες "σκληρές" αποφάσεις... Είναι και το χρήμα...

4) Ναι... Αυτό προσδιόρισε πάντα τους Μεγάλους Εκτροφείς!!!

Υ.Γ. Σου εύχομαι το καλύτερο! Θα είμαι "εκεί"...
 


corso

New Member
28 Φεβρουαρίου 2010
1
0
ψηφισα το 4 κατα λαθος ενω ηθελα το 3.
εδω και ενα χρονο ετοιμαζομαι για το κειν κορσο μου που θα ειναι απο εκτροφειο.
πιστευω πως ονειρο των περισσοτερων κυνοφιλων ειναι να γινουμε εκτροφεις αλλα ειναι τεραστια ευθυνη.
και η αποφαση αυτη πρεπει να παρθει υπευθηνα και μελετημενα.
 
Last edited: