Θα γινόσασταν εκτροφέας;

Θα γινόστασταν εκτροφέας

  • Ναι

    Votes: 47 40,5%
  • Όχι

    Votes: 32 27,6%
  • Ίσως

    Votes: 30 25,9%
  • Προτιμώ την ποικιλία γι' αυτό θα άνοιγα pet shop που πουλάει ζώα.

    Votes: 7 6,0%

  • Total voters
    116





Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Κι αν υποθετικά ''έκλεινε'' ένα εκτροφείο ή αποσυρόταν ο εκτροφέας και είχε καλά αίματα και καλό όνομα θα σκεφτόσασταν να εξαγοράσετε το όνομα, ή ακόμη και τις εγκαταστάσεις;
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Πάντως, η αυξημένη πώληση κουταβιών απο pet shops έχει να κάνει και με το λιγοστο αριθμό εκτροφείων τα οποια αδυνατουν να καλύψουν τη ζητηση. Ξερω περιπτωσεις ανθρωπων που θελαν σκυλο και μολις τους ειπε ο εκτροφεας οτι δεν εχει τωρα διαθεσιμα κουταβια, απευθυνθηκαν σε pet shop.

Φυσικα πρωτος παραγοντας παραμενει η ελλειψη ενημερωσης για τα κουταβια των pet shops.

Aρα, οσοι ειναι μερακληδες και πραγματικοι ζωόφιλοι ας το τολμησουν. Yπάρχει αγορά (αν και απο οτι ξερω το κερδος δεν ειναι και πολυ μεγαλο) :)
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Ξερω περιπτωσεις ανθρωπων που θελαν σκυλο και μολις τους ειπε ο εκτροφεας οτι δεν εχει τωρα διαθεσιμα κουταβια, απευθυνθηκαν σε pet shop.
βέβαια εδώ παίζει πολύ μεγάλο ρόλο η νοοτροπία....''κουτάβι θέλω και το θέλω τώρα....!''
επειδή ακριβώς ο περισσότερος κόσμος δεν γνωρίζει την δυσκολία της εκτροφής και την αξία ενός καλού καθαρόαιμου σκύλου...(και βέβαια δεν αναφέρομαι στην οικονομική του αξία.....)
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
βέβαια εδώ παίζει πολύ μεγάλο ρόλο η νοοτροπία....''κουτάβι θέλω και το θέλω τώρα....!''
επειδή ακριβώς ο περισσότερος κόσμος δεν γνωρίζει την δυσκολία της εκτροφής και την αξία ενός καλού καθαρόαιμου σκύλου...(και βέβαια δεν αναφέρομαι στην οικονομική του αξία.....)
Συμφωνω.
Καποιος μπορει να περιμενει 1-2 βδομαδες. Αλλα αν ακουσει για 2-3-4 μηνες αναμονης, θα παει σε pet shop. Εκει ο pet shopας - ο ταλαντουχος αυτος εμπορας - θα του βρει κουταβι σε μισή εργάσιμη...
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Απόκτηση κουταβιού με αναμονή 1-2 εβδομάδων είναι σχεδον αδύνατο. Μόνο σε περίπτωση ακύρωσης είναι εφικτό, δηλαδή θέμα τύχης. Τα κουτάβια δεν τα έχουμε στα ράφια.

Έχω άτομα στη λίστα από το Μάιο 2011 για γέννα που μάλλον θα πραγματοποιηθεί το φθινόπωρο 2012 ή το χειμώνα 2012-13.
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Απόκτηση κουταβιού με αναμονή 1-2 εβδομάδων είναι σχεδον αδύνατο. Μόνο σε περίπτωση ακύρωσης είναι εφικτό, δηλαδή θέμα τύχης. Τα κουτάβια δεν τα έχουμε στα ράφια.

Έχω άτομα στη λίστα από το Μάιο 2011 για γέννα που μάλλον θα πραγματοποιηθεί το φθινόπωρο 2012 ή το χειμώνα 2012-13.
Δεν ειναι μονο θεμα ακυρωσης. Μπορει να μην ειναι ολα κλεισμενα και να υπάρχουν διαθεσιμα ετοιμα να δοθουν σε μια-δυο βδομαδες.
Τελος παντων, επι της ουσίας συμφωνούμε.