Θα γινόσασταν εκτροφέας;

Θα γινόστασταν εκτροφέας

  • Ναι

    Votes: 47 40,5%
  • Όχι

    Votes: 32 27,6%
  • Ίσως

    Votes: 30 25,9%
  • Προτιμώ την ποικιλία γι' αυτό θα άνοιγα pet shop που πουλάει ζώα.

    Votes: 7 6,0%

  • Total voters
    116

Rottweiler.

Banned
Banned
14 Ιουνίου 2010
64
0
Και τι έγινε?
Θεωρητικά το συζητάμε. Θα πιανε εμπορικά η ιδέα? Πώς το βλέπεις?
Παίρνεις 2 ροτβαιλε , 2 τσοου τσου , 2 ντομπερμαν , 2 μιρκόσωμα (κάποια δημοφιλής ) ενοικιάζεις ενα χωρο , βαζεις ζωοτροφες και όλα τα συναφη και καθαρισες. Κόστος σκυλων 8 χιλιάρικα μαξιμουμ τα άλλα εξοδα ΑΝΕΤΑ γινεται επικερδης ....

Απλα θελει να ξερεις απο σκυλια , απο διευθυνση καταστηματος και φυσικα τα ζευγαρια σκυλιων που θα παρεις να μην ειναι του ιδιου φυλου
 




Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Aλλα ντ' αλλων... Χα χα.
Πεταει ενας την παρολα του και αμεσως στηνεται ολοκληρη κουβεντα που ως συνηθως -στα ελληνικα foroum- καταληγει ο ενας να την λεει στον αλλον...

Πολυς ελευθερος χρονος θα ελεγα... :)
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Ναι αμέ ψήνεσαι να την κάνουμε? βάζω την σκύλα βάλε επιβήτορα και ταμπέλα, εγώ πατάκι στην πόρτα και φύγαμε..
εγώ τί να κάνω; το βρήκα! θα μαγειρεύω!!! μην ξοδευόμαστε και για τροφές.
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Eφόσον δεν έχω αναφέρει τις συνθήκες που θα γινόταν η υποθετική εκτροφή πως εσύ με συγκρίνεις με παπμιλα ?
οεο ?

Δεν θα έπρεπε πριν βιαστείς να κατακρίνεις να ρωτήσεις :
Φίλε rottweiler πως φαντάζεσε και υπο ποια κριτηρια θα έκανες τις γέννες ?
Και μετά να σύγκρινες...... Πολύ βιαστικός μου είσαι εσύ ...αχαχαχ θα σε μαλώσω
Παίρνεις 2 ροτβαιλε , 2 τσοου τσου , 2 ντομπερμαν , 2 μιρκόσωμα (κάποια δημοφιλής ) ενοικιάζεις ενα χωρο , βαζεις ζωοτροφες και όλα τα συναφη και καθαρισες. Κόστος σκυλων 8 χιλιάρικα μαξιμουμ τα άλλα εξοδα ΑΝΕΤΑ γινεται επικερδης ....

Απλα θελει να ξερεις απο σκυλια , απο διευθυνση καταστηματος και φυσικα τα ζευγαρια σκυλιων που θα παρεις να μην ειναι του ιδιου φυλου
Απάντησες μόνος σου.
 










Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Ποτέ των ποτών τα ποτά! Δεν κάνω για τέτοιο πράμα, αφήστε που άμα βλέπω γέννες και αίματα και χάλια μαύρα με πιάνει κάτι! Θα τα 'κανα και Αιγαίον Πέλαγος με την παρακολούθηση της σκύλας, κλπ., έχω και μια τάση για ακαταστασία, α-πα-πα! Υιοθεσία από καταφύγιο σκύλου ενήλικου και στειρωμένου που να ξέρει πού να κάνει τα τσίσα του και πολύ μου!:p:D
 


MANOY

Well-Known Member
13 Μαρτίου 2008
1.168
0
35
Ηρακλειο Κρητης και Αθηνα
Πιο πολύ μάλλον κλίνω στο να 'χα έναν χώρο όπου οι ιδιοκτήτες θα ερχόντουσαν να ενασχοληθούν με το σκύλο τους, παιχνίδι, κολύμπι, κυναθλήματα κλπ, παρά να ασχοληθώ με την εκτροφή.
Απαντησα ισως γιατι θα μου αρεσε πολυ να ασχοληθω με μια συγκεκριμενη φυλη που μου αρεσει και την αγαπαω να τη γνωρισω στον κοσμο μιας και εδω δεν υπαρχει (η αν υπαρχει εκτροφεας δν το γνωριζω)... Η αληθεια ειναι ομως οτι επειδη χρειαζεται πολλα χρηματα χωρο και χρονο δεν ξερω αν θα τα καταφερνα! Θα συμφωνησω με τη Νατασσα λοιπον κ εγω κατι τετοιο θα ηθελα να κανω σε συνδιασμο και με πανσιον!
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Αναρωτιέμαι, είναι μοναχικό το επάγγελμα του εκτροφέα; Πώς είναι να ξυπνάς και να κοιτάς μπροστά σου την απόλυτη άπλα και ησυχία και πριν βγεις ν' ασχοληθείς με το τι θα φάνε και την άθληση τους με ένα φλιτζάνι καφέ να τριγυρνάς στο σπίτι σου, στο προαύλιο σου με όλα αυτά τα ζώα και τις σηκωμένες ουρές να κουνιούνται ρυθμικά περιμένοντας το χάδι σου, το φαγάκι, τις βόλτες τους; Πώς είναι να ασχολείσαι πραγματικά όλη την ημέρα αποκλειστικά και μόνο με τα σκυλιά σου, να το κάνεις απ' την καρδιά σου και τελικά να πληρώνεσαι κι απ' αυτό; Όμορφο, άσκημο, προσπαθώ ν' αποφασίσω αν θα μπορούσα να εκμεταλλευτώ επαγγελματικά τα σκυλιά με αντιστάθμισμα την αγάπη μου γι' αυτά και τη χαρά να είμαι και ν' ασχολούμαι μαζί τους.
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
υπαρχει καλυτερο πραμα απο το να κανεις το κολλημα σου επαγγελμα
ενας φιλος εκπαιδευτης στην αστυνομια σε μια συζητηση μου λεει απλα.
αυτο που κανεις εσυ με το σκυλο σου επειδη το γουσταρεις φαντασου οτι το κανω εγω και με πληρωνουνε κ απο πανω..
τι αλλο να θες
βεβεα το να ασχοληθεις αποκλειστικα με την εκτροφη πιστευω οτι θελει χροονια ερασιτεχνικης εκτροφης πρωτα και να σε κοψει και λιγο λορδα
 


theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
υπαρχει καλυτερο πραμα απο το να κανεις το κολλημα σου επαγγελμα
ενας φιλος εκπαιδευτης στην αστυνομια σε μια συζητηση μου λεει απλα.
αυτο που κανεις εσυ με το σκυλο σου επειδη το γουσταρεις φαντασου οτι το κανω εγω και με πληρωνουνε κ απο πανω..
τι αλλο να θες
βεβεα το να ασχοληθεις αποκλειστικα με την εκτροφη πιστευω οτι θελει χροονια ερασιτεχνικης εκτροφης πρωτα και να σε κοψει και λιγο λορδα
Μηπως και ο εκτροφέας δεν κάνει επαγκελμα? σκέφτηκε κανείς αυτή την άποψη?
Μηπως και οι απόψεις εδώ περί εκτροφής πρέπει να ξαναπάνε στο τραπέζι και να διαχωριστεί το τί είναι εκτροφή ως επάγκελμα και τι χομπίστικη εκτροφή?
 




Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Δεν θα γινόμουν εκτροφέας στην Ελλάδα του σήμερα.
Αν είχα τόσο χρόνο και χρήμα θα έφτιαχνα ένα καταφύγιο για αδέσποτα!
Δεν έχω κόλλημα με κάποια φυλή ώστε να θέλω να ασχοληθώ τόσο πολύ μαζί της. Λατρεύω τους σκύλους γενικά. :)
 


cathy93

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
1.924
57
Μαρούσι
Και εγώ ναι ψήφισα!!
Είναι ένα απ' τα όνειρα μου που εύχομαι κάπου στο μέλλον να πραγματοποιήσω!!!Μακάρι!
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Μηπως και ο εκτροφέας δεν κάνει επαγκελμα? σκέφτηκε κανείς αυτή την άποψη?
Μηπως και οι απόψεις εδώ περί εκτροφής πρέπει να ξαναπάνε στο τραπέζι και να διαχωριστεί το τί είναι εκτροφή ως επάγκελμα και τι χομπίστικη εκτροφή?
Έχετε δίκιο όπως το θέτεται αλλά δεν εξετάζω στην πραγματικότητα πώς είναι και λειτουργούν οι εκτροφείς, αλλά εγώ αν είχα τη δυνατότητα να το κάνω, αν θα είχα τη θέληση να το κάνω με αγάπη, αλλά και για τα λεφτά κι αναφέρομαι μόνο στον εαυτό μου. Και είμαι αμφίθυμος, τη μια λέω ναι, την άλλη σκέφτομαι πως δε θα ήθελα να πάρω λεφτά. Αλλά είναι και πολλά ακόμα μέσα που κάνουν πολύ δυσκολότερη μια ευθεία απάντηση σε κάτι τέτοιο.

Λάρα μαζί σου, αλλά κι αυτό που σκέφτεσαι δεν είναι πολύ ευκολότερο.