Θα γινόσασταν εκτροφέας;

Θα γινόστασταν εκτροφέας

  • Ναι

    Votes: 47 40,5%
  • Όχι

    Votes: 32 27,6%
  • Ίσως

    Votes: 30 25,9%
  • Προτιμώ την ποικιλία γι' αυτό θα άνοιγα pet shop που πουλάει ζώα.

    Votes: 7 6,0%

  • Total voters
    116

kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Γι' αυτό αναφέρθηκα στο Λάβκραφτ... μόνο αν έγραφε εκείνος για μια φανταστική Ελλάδα θα υπήρχαν κι εδώ και αδιάφθοροι.
Έτσι θα έπρεπε να είναι για 'μενα τα Πραγματικά πετ σοπ, να έχουν τις τροφούλες τους, τα κονγκ, τα κλίκερ, τα σπιτάκια τους και το γραφείο του συμβούλου!
Προτείνω ήδη σε έναν φίλο που έχει πετσοπ (χωρίς ζώα) να το κάνει.., να συνεργάζεται με διάφορους εκτροφείς..να του δίνει ο ενδιαφερόμενος μία μίνι συνέντευξη..και μετά να καλείτε ο σύμβουλος να του κάνει μία παρουσίαση με τις φυλές που του προτείνει βάση των αναγκών και του τρόπου ζωής. Βασική προϋπόθεση το πετ σοπ να θέλει να δώσει μία διαφορετική -εναλλακτική προοπτική σε αυτό το επάγγελμα και να έχει γνώσεις πράγμα σπάνιο γιατί οι περισσότεροι είναι και άσχετοι και ξερό λες. Επίσης να υπάρχει ξεκάθαρη διαφορά στο μυαλό του η συμπεριφορά αυτού στον τομέα του εμπορίου και στον τομέα του συμβούλου..είναι δύο διαφορετικά πράγματα και δεν θα πρέπει να τα μπερδεύει γιατί θα αποτύχει. Πιστεύω θα είναι επανάσταση στον χώρο των πετσοπ..από θέμα μαρεκετινγκ θα εκτιναχθεί στα ύψη..και θα φέρει στην Ελλάδα μία νέα ματιά στα ως τώρα δεδομένα..
 






kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
δεν γίνεται να μας δώσει η διαχείριση τα ονόματα όσων πατάνε το τέσσερα?

πλήν αυτών που το ομολόγησαν και θεωρώ ότι έκαναν πλάκα ή λάθος
 






superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
ναι θα εκανα εκτροφη.
αλλα πρωτα πρεπει να γινω πολυ καλος χειριστης.οταν φτασω να εκπαιδευσω ιπο3 δικο μου σκυλι χωρις καμια βοηθεια τοτε θα αρχισω να το σκεφτομαι σοβαρα!
 




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Εγω εχω 3 θηλυκα σκυλια- τα 2 απο αυτα ειναι μαλιστα πολυ καταλληλα για εκτροφη ( απο αποψη υγειας/ μορφολογιας. Εχουν κανει εξετασεις και ειναι και οι δυο πρωταθλητριες Ελλαδος).
Το "Know how" υπαρχει. Ο χορος υπαρχει επισης.
ΑΛΛΑ ΔΕΝ θα γινω ποτε εκτροφεας!
Ημουν παιδι εκτροφεων- και δεν θα ξεχασω ΠΟΤΕ το κλαμα που εριξα σε καθε κουταβι που εφευγε απο το σπιτι μας!
ΑΥΤΟΝ τον πονο δεν θα τον προκαλεσω στον εαυτο μου!
Δεν μου χρειαζεται!
 


Rottweiler.

Banned
Banned
14 Ιουνίου 2010
64
0
για πες...για πες... :rolleyes:
Εγω αν μπορύσα θα άνοιγα πετ σοπ και απο πίσω θα είχα 3-4 ζευγάρια σκύλων με τις ποιο δημοφιλές ράτσες και θα τροφοδοτούσα το πετ μόνος μου....
Και ποιότητα κουταβιών θα είχα και θα τρεαινόμουν στα φράγκα
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Εγω αν μπορύσα θα άνοιγα πετ σοπ και απο πίσω θα είχα 3-4 ζευγάρια σκύλων με τις ποιο δημοφιλές ράτσες και θα τροφοδοτούσα το πετ μόνος μου....
Και ποιότητα κουταβιών θα είχα και θα τρεαινόμουν στα φράγκα
:D:p
απο την παραγωγή στην κατανάλωση...
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Υπολογίζεις μόνο τα λεφτά που θα σου έφερναν τα κουτάβια.
Η συντήρηση όλων αυτών των ζώων που θα είχες θα σου κόστιζε παλαβά, βάλε τα κτηνιατρικά, της τροφής όλα αυτά. Άσε τα εμβόλια και τις αποπαρασιτώσεις που θα ήσουν υποχρεωμένος να κάνεις στα κουτάβια.
Χώρια που οι σκύλες σου δεν θα άντεχαν να γεννούν συνέχεια (άλλωστε έχουν οίστρο μόνο 2 φορές το χρόνο όχι όλη την ώρα).
Επίσης μια γέννα μπορεί να σου έφερνε απρόοπτα, ακόμα και να αναγκαζόσουν να θρέψεις εσύ απ' την αρχή ολόκληρη τοκετο-ομάδα μέχρι να πάνε τα κουτάβια 1 μήνα τουλάχιστον. Μικρότερα δεν θα έβρισκες κανέναν να τα πάρει. Ακόμα και 30 ημερών μόνο κορόιδα θα έβρισκες.
Σε γέννες θα έχανες κουτάβια, μπορεί να έμενες μόνο με 1, 2 που φυσικά δε θα σου έφερναν κέρδος εκτός αν τα πούλαγες χιλιάρικα, αλλά σ' αυτή την περίπτωση γιατί να προτιμήσει κάποιος εσένα? Φυσικά δεν θα πήγαινες και με το γράμμα του νόμου. Μ' αυτά και μ' αυτά δεν θα ήταν και βέβαιο αν θα γλίτωνες την επίσκεψη απ' το υγειονομικό στο κατάστημα, οπότε θα 'πρεπε να υπολογίσεις και κάποια έξτρα έξοδα για τη συντήρηση. Ακόμα και το back store breeding είναι ζημιογόνο αν δεν το κάνεις έξυπνα. Οι εισαγωγές νομίζω συμφέρουν περισσότερο, κάτι ξέρουν κι αυτοί που επιδίδονται στο επικερδές αυτό εμπόριο, έλα όμως που τελευταία δεν είναι και τόσο επικερδές. Ο κόσμος δε βγαίνει, σκύλους θα θρέφει?
 


Rottweiler.

Banned
Banned
14 Ιουνίου 2010
64
0
Υπολογίζεις μόνο τα λεφτά που θα σου έφερναν τα κουτάβια.
Η συντήρηση όλων αυτών των ζώων που θα είχες θα σου κόστιζε παλαβά, βάλε τα κτηνιατρικά, της τροφής όλα αυτά. Άσε τα εμβόλια και τις αποπαρασιτώσεις που θα ήσουν υποχρεωμένος να κάνεις στα κουτάβια.
Χώρια που οι σκύλες σου δεν θα άντεχαν να γεννούν συνέχεια (άλλωστε έχουν οίστρο μόνο 2 φορές το χρόνο όχι όλη την ώρα).
Επίσης μια γέννα μπορεί να σου έφερνε απρόοπτα, ακόμα και να αναγκαζόσουν να θρέψεις εσύ απ' την αρχή ολόκληρη τοκετο-ομάδα μέχρι να πάνε τα κουτάβια 1 μήνα τουλάχιστον. Μικρότερα δεν θα έβρισκες κανέναν να τα πάρει. Ακόμα και 30 ημερών μόνο κορόιδα θα έβρισκες.
Σε γέννες θα έχανες κουτάβια, μπορεί να έμενες μόνο με 1, 2 που φυσικά δε θα σου έφερναν κέρδος εκτός αν τα πούλαγες χιλιάρικα, αλλά σ' αυτή την περίπτωση γιατί να προτιμήσει κάποιος εσένα? Φυσικά δεν θα πήγαινες και με το γράμμα του νόμου. Μ' αυτά και μ' αυτά δεν θα ήταν και βέβαιο αν θα γλίτωνες την επίσκεψη απ' το υγειονομικό στο κατάστημα, οπότε θα 'πρεπε να υπολογίσεις και κάποια έξτρα έξοδα για τη συντήρηση. Ακόμα και το back store breeding είναι ζημιογόνο αν δεν το κάνεις έξυπνα. Οι εισαγωγές νομίζω συμφέρουν περισσότερο, κάτι ξέρουν κι αυτοί που επιδίδονται στο επικερδές αυτό εμπόριο, έλα όμως που τελευταία δεν είναι και τόσο επικερδές. Ο κόσμος δε βγαίνει, σκύλους θα θρέφει?
Θα προτιμούσα να μην βγάλω 10 και να βγάλω 5 αλλά να είχα την συνείδηση μου ήσυχη και να ήξερα τι πουλάω. Παράλληλα θα είχα και το κατάστημα να εφοδιάζω με όλατ αεξτρα.

Πιστεύω πως τα πετ σοπ δεν το κάνουν αυτό γιατί κυρίως δεν θέλουν να μπούν σε αυτή την διαδικασία εκτροφείς σκύλων .
 




Rottweiler.

Banned
Banned
14 Ιουνίου 2010
64
0
Εμ δε θα βγαζες 5, μάλλον -5 θα έβγαζες δεδομένων των συνθηκών.
Για τη συνείδησή σου να μην το συζητήσουμε καλύτερα.
Θέλουν και νυαλό βρε chloe αυτές οι δουλειές αλλιώς θα τις έκανε και η κουτσή μαρία.....εμ..... τι νόμιζες ετσι εύκολα γίνονται οι επιχειρήσεις ???

Ο τολμών νικά...
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Εγω αν μπορύσα θα άνοιγα πετ σοπ και απο πίσω θα είχα 3-4 ζευγάρια σκύλων με τις ποιο δημοφιλές ράτσες και θα τροφοδοτούσα το πετ μόνος μου....
Και ποιότητα κουταβιών θα είχα και θα τρεαινόμουν στα φράγκα
δηλαδή ποιά η διαφορά απ' τον παπυμιλά; Εξήγησε μου τις συνθήκες διαβίωσης των γεννητόρων, τις εξετάσεις, τις συνθήκες διαβίωσης των νεογνών, τον τρόπο απογαλακτισμού, τις ανάγκες σε τροφή, τις ανάγκες σε περίθαλψη.

Ο τολμών νικά...
Επίσης :
Θαρσείν χρη τάχ' αύριον έσετ' άμεινον

ναι και; Χρησιμοποιείς μια φράση που δεν ξέρεις τις προεκτάσεις της. Και η τόλμη μπορεί να γίνει ανδρεία μα με τη λάθος δύναμη μπορεί να γίνει επίσης απληστία και εγωισμός.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Θέλουν και νυαλό βρε chloe αυτές οι δουλειές αλλιώς θα τις έκανε και η κουτσή μαρία.....εμ..... τι νόμιζες ετσι εύκολα γίνονται οι επιχειρήσεις ???

Ο τολμών νικά...
Μου φαίνεται πέφτει το δούλεμα σύννεφο..
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Ναι αμέ ψήνεσαι να την κάνουμε? βάζω την σκύλα βάλε επιβήτορα και ταμπέλα, εγώ πατάκι στην πόρτα και φύγαμε..
 


Rottweiler.

Banned
Banned
14 Ιουνίου 2010
64
0
δηλαδή ποιά η διαφορά απ' τον παπυμιλά; Εξήγησε μου τις συνθήκες διαβίωσης των γεννητόρων, τις εξετάσεις, τις συνθήκες διαβίωσης των νεογνών, τον τρόπο απογαλακτισμού, τις ανάγκες σε τροφή, τις ανάγκες σε περίθαλψη.
Eφόσον δεν έχω αναφέρει τις συνθήκες που θα γινόταν η υποθετική εκτροφή πως εσύ με συγκρίνεις με παπμιλα ?
οεο ?

Δεν θα έπρεπε πριν βιαστείς να κατακρίνεις να ρωτήσεις :
Φίλε rottweiler πως φαντάζεσε και υπο ποια κριτηρια θα έκανες τις γέννες ?
Και μετά να σύγκρινες...... Πολύ βιαστικός μου είσαι εσύ ...αχαχαχ θα σε μαλώσω