Θα μουμιοποιούσατε το σκύλο σας, ή ..

Αν διαθέτατε και σας περισσεύσανε τα 25.000 δολάρια, θα τα δίνατε για την ταρίχευση του σκύλο σας;

  • Ναι. Δε θέλω ο σκυλάκος μου να σαπίσει στο υγρό χώμα και να τον φάνει τα σκουλήκια.

    Votes: 0 0,0%
  • Ναι. Είχα υποσχεθεί στον εαυτό μου ένα (παν)ακριβό δώρο.Προτιμώ να διαθέσω αυτά τα χρήματα στο σκυλί

    Votes: 0 0,0%

  • Total voters
    38

d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
Τα διαμάντια είναι άνθρακας-οργανική χημεία :)
Αν θυμάμαι καλά, η οργανική χημεία αφορά χημικές ενώσεις που περιέχουν τον άνθρακα, και όχι τον άνθρακα από μόνο του.. Κανένας χημικός εδώ;
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Nαι, ισχύει αυτό με την οργανική χημεία και τις ενώσεις του άνθρακα. Ο άνθρακας μόνος του αγνοώ..
 


d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
Από τον δικό σου απομένει μόνο το χαρτί με την ανάλυση του DNA. Αυτό, είναι προσωπικό! Μετά την ολοκλήρωση της Βιοχημικής ανάλυσης και καταγραφής του DNA,( του προσωπικού βιοχημικού ίχνους), το δείγμα καίγεται και ξανά, ώσπου να γίνει σκέτος άνθρακας.. Και στη συνέχεια με πρόσμιξη άλλου "καθαρού" άνθρακα και την πίεση παράγεται το διαμάντι. Δε διαφέρει από κανένα άλλο διαμάντι στη τελική σύστασή του, πιστεύω.. Ούτε και είναι εφικτή η εύρεση του DNA του προσώπου από το διαμάντι ως τελικό προϊόν. Κρίνοντας εκ του αποτελέσματος, μόνο στο χαρτί αποτυπώνεται, ή καλύτερα περιγράφεται με σύμβολα και εκτυπώνεται, με κοινό μελάνι, η γενετική ταυτότητα του προσώπου. Και ευτυχώς.. φαντάζεσαι για την διατήρηση του DNA να χρησιμοποιούσαν αίμα αντί για μελάνι.. Ελπίζω να μη βάζω ιδέες. Όλα αυτά με παραπέμπουν σε βουντού τελικά.. Απεχθή και άκρως υλιστικά και ματαιόδοξα. Καμία σχέση με την ενέργεια, το πνεύμα και τη ψυχή.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Αν είναι από τις τρίχες (είτε από σκούπισμα του πατώματος, είτε από τη βούρτσα του) Δεν το βρίσκω ιδιαιτέρως μακάβριο, όπως διαμάντι από τις στάχτες του αποτεφρωμένου πτώματος. Είναι ένα αναμνηστικό όπως οι φωτογραφίες και τα βιντεάκια. Απλά(απλά?!?) πολύ ακριβό..
 


d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
Χρυσές δουλειές θα κάνουν αυτοί! Όλοι οι ημίτρελοι ματσωμένοι της Αμερικής θα δίνουν τούφες και φράγκα, για να πάρουν διαμάντια. Φαντάσου κανέναν μεγιστάνα, που θα προτιμήσει να μετατρέψει όλη τη στάχτη από το σκύλο του,για παράδειγμα, σε διαμάντια!! Και καλά.. ο σκύλος μπορεί να ζυγίζει και 4κιλά.. φαντάζεσαι να μιλάμε για άνθρωπο; Η εταιρία θα έχει μονίμως στους χώρους της να παίζει το “diamonds are forever”.. and ever.. and ever..
 
Last edited:


d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
Προσωπικά, και η μουμιοποίηση όπως την είδαμε στο πρώτο βίντεο, και η ταρίχευση όπως την είδαμε διαφορετικά στα επόμενα, και η μετατροπή της στάχτης σε διαμάντι (σαν να λέμε από κάτι με μικρότερη αξία, διάρκεια και «υπόληψη», σε κάτι παντοτινό με «ανεκτίμητη» αξία), πέραν από την ματαιότητα που περιέχουν, μου δίνουν την εντύπωση, ότι έχουν ως πραγματική πρόθεση, να στοιχειώσουν το σκύλο και να τον κρατήσουν για πάντα σε αυτόν τον κόσμο. Δεν του επιτρέπουν ούτε να πεθάνει και να "αποχωρήσει" φυσιολογικά του "ζωντανού".. Άκρως εγωιστικό! Σαν θέλουν να καταδικάσουν και μετά θάνατο τα σκυλιά τους στα δικά τους εγωιστικά "βίτσια".. Θα ηρεμήσει αυτή η ψυχή;
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Ανάλογα τη θρησκευτική πεποίθηση πάνε κι αυτά. Γι'αυτό και κάθε λαός έχι τα δικά του έθιμα για το πένθος. Εξού και μας ξενίζει η μουμιοποίηση, γιατί δεν είναι στην κουλτούρα μας και τα έθιμά μας. Σε κοινωνίες που η αποτέφρωση είναι συνήθης διαδικασία, η μετατροπή μέρους της στάχτης σε διαμάντι δεν διαφέρει από την διατήρηση όλης σε μια τεφροδόχο ή το σκόρπισμα αυτής σε θάλασσες και βουνά. Επιπλέον, αν κάποιος είναι άθεος, έτσι κι αλλιώς δεν έχει τέτοια ταμπού οπότε δεν σκέφτεται τα περί ψυχής.
 
  • Like
Reactions: ntoulis


d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
Επιπλέον, αν κάποιος είναι άθεος, έτσι κι αλλιώς δεν έχει τέτοια ταμπού οπότε δεν σκέφτεται τα περί ψυχής.
Αν κανείς δεν πιστεύει σε Θεό, αυτό συνεπάγεται ότι δεν πιστεύει και σε ψυχή; Δεν έτυχε να ανταλλάξω απόψεις με κάποιον άθεο επί του θέματος. Απλά ρωτάω δηλαδή. Δεν υπαινίσσομαι κάτι.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Θα πρέπει να το συζητήσεις με κάποιον άθεο ή αγνωστικιστή. Απ'όσο ξέρω θεωρούν ότι όταν πεθάνει κάποιος (άρα προφανώς και οι σκύλοι?) τότε τέρμα. Υποθέτω ότι πιστεύουν περισσότερο στη νόηση.
 


poumpa

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2014
60
2
Αν κανείς δεν πιστεύει σε Θεό, αυτό συνεπάγεται ότι δεν πιστεύει και σε ψυχή; Δεν έτυχε να ανταλλάξω απόψεις με κάποιον άθεο επί του θέματος. Απλά ρωτάω δηλαδή. Δεν υπαινίσσομαι κάτι.
Εγω ειμαι αθεος,και προσωπικα δεν πιστευω οτι υπαρχει κατι μετα τον θανατο. Βεβαια ο καθενας δεν πιστευω οτι υπαρχει κατι μετα τον θανατο. Βεβαια αποψεις του καθ'ενος ειναι αυτες.
 
  • Like
Reactions: ntoulis


poumpa

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2014
60
2
Εγω ειμαι αθεος,και προσωπικα δεν πιστευω οτι υπαρχει κατι μετα τον θανατο. Βεβαια ο καθενας εχει διαφορετικη αποψη για το θεμα.
^^ αυτο ηθελα να γραψω. Γλωσσεψα την μπερδα μου :p
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Αν πραγματικά έχεις για ξόδεμα 25000 λίρες, δολλάρια ή ευρώ υπάρχουν τόσοι ζωντανοί άνθρωποι που θα βοηθιόντουσαν σημαντικά από αυτά , σιγά μην μουμιοποιούσα οποιονδήποτε, άνθρωπο , σκύλο ή γάτα. Ήμαρτον πια με τις αμερικάνικες μλκιες..
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Ο Χριστος κ η Παναγια κ ολοι οι Αγιοι μαζι!!!
Γιατι να θελει ο οποιοσδηποτε μια παντοτινη υπενθυμηση οτι εχασε τον "συντροφο" του?γιατι να μπει σ αυτη την διαδικασια?προσωπικα θα το θεωρουσα κ λιγο βεβηλωση κ υβρη!
Οταν μαφησει η Ηρα προτιμω να ξερω οτι ειναι καπου κ "ξεκουραζετε" κ οποτε θελω να την "επισκεφτομαι" παρα να εχω το αψυχο κορμι της καπου μεσα στο σπιτι μου...ως τι?ως μπιμπελο?ως τροπαιο?ως τι?
 
  • Like
Reactions: d-friend


Ευαγγελία1987

Well-Known Member
20 Απριλίου 2018
77
33
Παίρνοντας ως αφορμή ένα νήμα, που άρχισε πριν λίγο ο ntoulis, με θέμα τη μουμιοποίηση των σκύλων στην αρχαία Αίγυπτο, και το σχετικό link, ξεκίνησα μία σύντομη περιπλάνηση στο youtube, και κατέληξα αντιμέτωπος με τη σοκαριστική πληροφορία για τη σύγχρονη και ακριβή επιλογή, της μουμιοποίησης του πολυαγαπημένου τετράποδου συντρόφου μας, όταν εκείνος «αποδημήσει εις Κύριον».

Εδώ παραθέτω και το σχετικό link:

Να σημειώσω, ότι και σε ελληνικά σπίτι, αυτή τη στιγμή που μιλάμε, υπάρχουν ταριχευμένοι σκύλοι. Όπως στο "καπλάνι της βιτρίνας" σαν να λέμε.. Ορατό το "ζωντανό". Όχι μέσα σε χρυσή σαρκοφάγο όπως το κάνουν στην Αμερική.. Γκρούμερ που εργάζεται στην Κηφισιά, μου διηγήθηκε περιστατικό, που της έφεραν ταριχευμένο σκύλο για να τον κουρέψει! Για την ιστορία, αρνήθηκε.

Και Ρωτάω: Αν διαθέτατε και σας περισσεύσανε τα 25.000 δολάρια (κατάδικά σας, δεδουλευμένα), που κοστίζει η συγκεκριμένη «παροχή υπηρεσίας», θα προβαίνατε σε αυτήν την κίνηση;


Προσοχή! Δεκτές γίνονται και πολλαπλές απαντήσεις, αρκεί να μην αντιφάσκουν ως απόφαση σχετικά με το τελικό αποτέλεσμα της ταρίχευσης ή μή του σκύλου.


Ξέχασες ως απάντηση το <<ΟΧΙ, ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΜΟΥΜΙΕΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΘΝΑΤΟ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ>>, το οποίο και θα έπρεπε να θέσεις 1η επιλογή.
 
  • Like
Reactions: Konmac


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3