Θα μουμιοποιούσατε το σκύλο σας, ή ..

Αν διαθέτατε και σας περισσεύσανε τα 25.000 δολάρια, θα τα δίνατε για την ταρίχευση του σκύλο σας;

  • Ναι. Δε θέλω ο σκυλάκος μου να σαπίσει στο υγρό χώμα και να τον φάνει τα σκουλήκια.

    Votes: 0 0,0%
  • Ναι. Είχα υποσχεθεί στον εαυτό μου ένα (παν)ακριβό δώρο.Προτιμώ να διαθέσω αυτά τα χρήματα στο σκυλί

    Votes: 0 0,0%

  • Total voters
    38

ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Η μικρή μου ειναι λατρεμένη όχι επειδη ειναι ομορφη, χοροπηδάει διακρώς, όχι επειδη γαυγίζει από χαρά όταν με βλέπει... όχι επειδη ειναι ενα "σαρκίον".
Είναι λατρεμένη γιατι ειναι το δικό μου "παιδι" με τον συγκεκριμένο χαρακτηρα, με την συγκεκριμένη ιδιοσυγκρασία.... Ένα ταριχευμένο δεν ειναι τίποτα περισσότερο από φρικιαστικό, αρρωστημένο λουτρινο....
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Δε θα το κανα που να με πλήρωναν :sneaky: Οι ζωντανοί με τους ζωντανούς και οι μούμιες με τις μούμιες. Αν θελήσω να θυμάμαι το ζωάκι μου θα βλέπω τα βιντεάκια που τράβηξα σε υψηλή ανάλυση :D
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Ε αυτο ακριβως βρε ntoulis δεν τα θελω διακοσμητικα τα σκυλια μου, τα κουβαλαω μεσα μου. Ασε που η αφη...ουτε να το σκεφτω, να βλεπω μια μουμια μεσα απο την προθηκη ενος μουσειου οκ μεχρι εκει (αρκει βεβαια να μην ειναι η γιαγια μου, αν καταλαβαινεις τι εννοω)
διακοσμητικα θα ειναι μονο αν θελεις εσυ να ειναι.. στα δικα σου ματια διακοσμητικα, αν το επιτρεψεις εσυ στο μυαλο και την ψυχη σου και στα ματια σου,ναι τοτε θα ειναι διακοσμητικα.. (μιλαμε γενικα ετσι,οχι ειδικα/προσωπικα) και φυσικα φιλικα :)

αναλογα και στον ανθρωπο.. ας πουμε εγω θα ηθελα ενα χαδι στο σκυλο μου σαν μουμια/ταριχευμενο.. και στην τελικη θα του εδινα εγω ζωη/ενεργεια με τις θετικες μου σκεψεις,με την αυρα μου.. θα τον ειχα σαν ζωντανο σαν τον μυθο με τον πυγμαλιωνα στην κυπρο (αν δεν κανω λαθος) :)
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Δε θα το κανα που να με πλήρωναν :sneaky: Οι ζωντανοί με τους ζωντανούς και οι μούμιες με τις μούμιες. Αν θελήσω να θυμάμαι το ζωάκι μου θα βλέπω τα βιντεάκια που τράβηξα σε υψηλή ανάλυση :D
κανε οφθαλμολουτρο με τα βιντεακια και εγω θα χαιδευω :D
 


skar

Well-Known Member
22 Μαρτίου 2014
81
158
27
Ελλάδα
εμενα προσωπικα, μου αρεσει πολυ σαν ιδεα...αν ημουν πολυ πλουσιος θα το εκανα.!!!
 
  • Like
Reactions: ntoulis


d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
αλλο η οπτικη επαφη και αλλο η δερματικη/αφη ;)
ολες οι θρησκειες εχουν αγαλματα η κατι παρομοιο... για να μην πω για την δικη μας..τα παρατραγουδα η τις μουμιες που τις πανε περα-δωθε τουρνε..

η αφη.. ειναι αλλο <<φρουτο>>

θα μου πεις δεν θα εχει ενεργεια θα ειναι αψυχο.. οκ.. αλλα εχει αλλη φαση,αλλη ικανοποιηση για εμενα τουλαχιστον..
Άλλο να κάνεις ένα άγαλμα του σκύλου σου (όπως ένα πίνακα ή μια φωτογραφία), και άλλο να "βεβηλώσεις" το νεκρό του σώμα για να το μετατρέψεις σε άγαλμα.. (Στην αρχαία Αίγυπτο βέβαια βεβήλωση θα ήταν το εντελώς αντίθετο.Να το αφήσεις να αποσυντεθεί).
Μη λες για δερματική επαφή γιατί βρήκα και αυτό εδώ.. που θα όριζα ακόμη πιο διεστραμμένο.. Και στις δύο περιπτώσεις μπορείς να έχεις την δερματική επαφή..


 
  • Like
Reactions: ntoulis


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
ο καθενας εχει την αισθητικη του,ετσι και αλλιως ειναι μια ματαιοδοξια..ενα μεγαλο κενο..
αλλοι το βλεπουν ως τεχνη αλλοι ως διαστροφη..αλλου ως αναμνηση,ενθυμιο,λατρεια κτλ κτλ ειναι αναλογα.. δεν ειναι κατι στανταρ..
 
  • Like
Reactions: d-friend and skar


d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
σαν τον μυθο με τον πυγμαλιωνα στην κυπρο (αν δεν κανω λαθος) :)
Μια και τα πας καλά με τους μύθους, δεν τον αναζητάς να κάνουμε τον παραλληλισμό; Έχω την υποψία, ότι δεν ταιριάζει και τόσο. Άλλο μια ύλη που παίρνει ζωή, και άλλο μια ζωή που μετατρέπεται σε σκέτη ύλη. Η μία μπορεί να ειδωθεί ως ζωοδότηση ενώ η άλλη το αντίστροφο. Νομίζω, ότι η μνήμη κρατάει την ύπαρξη ζωντανή. Βοηθητικά ερεθίσματα, όπως οι φωτογραφίες και τα βίντεο ή ένα άγαλμα ως το πιο ακραίο, για εμένα θα ήταν υπέραρκετά. Ακόμα και ένα λουρί, που συμβολοποιεί και τη σύνδεση σας θα ήταν αρκετό. Τώρα για ένα άψυχο σώμα..

Περισσότερο το "θάνατο" θα μου υπενθύμιζε συνέχεια, παρά την "ζωή" του πλάσματος. Για τους λόγους που ανέφερε η ghelly. Το άγαλμα, ή ακόμα καλύτερα η φωτογραφία, είναι πολύ ανώτερη από την μούμια, κατά τη γνώμη μου, καθότι συλλαμβάνει και απαθανατίζει με τον τρόπο του την ιδέα του "Μαξ", την πεμπτουσία του, τη "Μαξότητα", αν θα μπορούσα καταχρηστικά να πω. Την ενέργειά του, παρά τον Μαξ ως σάρκα και οστά, ως φθίνουσα ύλη, χωρίς ουσία. Μπορεί να "βάλεις" σε αυτήν την άψυχη ύλη ό,τι ενέργεια θες, αλλά θα είναι δική σου, και όχι του "Μαξ". Το "Μαξ" το λέω τυχαία ως σκυλίσιο όνομα.. ελπίζω να μη σοκαριστούν όσοι λένε έτσι τα σκυλιά τους.
 
Last edited:






ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
τον μυθο τον γνωριζω απο ενα πανεμορφο αισθητικα βιβλιο ,ο ναος των μουσων, εκδοσεις μιλητος.. ειναι με γκραβουρες.. και αξιζει καθε ευρω..εχει και σε μεγαλη εκδοση να τα κανεις καδρα (αν εχεις περιεργεια δες το λιγο στο google ;)) εκει ενας ιερεας καθολικος κανει μια αποκρυπτογραφηση κατι σαν ο ντα βιντσι ας πουμε η ο γρηγοριος ο νυσσης με αποκρυφα και συμβολισμους.. εκει ο πυγμαλιων ειναι γλυπτης,φτιαχνει αυτος το αγαλμα :)

σε κανενα σημειο δεν ειπα οτι θα αντικαταστησει ενα ζωντανο πλασμα.. μιλαω καθαρα για εγωιστικους/προσωπικους λογους/κορεσμο.. :D
 
  • Like
Reactions: d-friend


d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
Το τελευταίο που θα χρειαζότανε κάποιος, νομίζω, είναι το και μετά θάνατον μάδημα..
Και έχω την εντύπωση, ότι αυτά τα "εκτεθειμένα" των τελευταίων βίντεο, όλο και λίγο θα μαδάνε μετά από κάποιο καιρό.
:ROFLMAO:
Φανταστείτε, δε, να έχετε και άλλα σκυλιά..
 






d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
Πάντως τον τύπο του βίντεο,φίλο δεν θα τον έκανα..γυαλίζει το μάτι του.
Κάτι μου λέει, ότι σαν παιδί δε θα είχε και πολλούς φίλους.. Ο κυριούλης τα λέει με μία κρυφή ηδονή σχεδόν.. Σαν ένα σκανδαλιάρικο μυξιάρικο ψιλοπεριθωριακό αγοράκι, που εξακολουθεί να μαζεύει κρυφά σαύρες και ακρίδες παρόλο που η δασκάλα του το μαλώνει, και οι συμμαθητές του αηδιάζουν και τον αποφεύγουν.
 




συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
ανατριχιαστικό θεμα... ακόμα και να θές τον σκυλάκο σου να σε συντροφευει για όλη σου τη ζωή, σαν τι θα το κάνει μετά θανατον?Σαν έπιπλο?

Να του βάλουμε και ροδάκια να το πηγαινουμε και βόλτα αν ειναι.
Ανατριχιαστικό πέρα ως πέρα.
 




d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
εμενα προσωπικα, μου αρεσει πολυ σαν ιδεα...αν ημουν πολυ πλουσιος θα το εκανα.!!!
Αν ήσουν τόσο πλούσιος και ήταν νόμιμο, θα το επέλεγες και για έναν αγαπημένο σου άνθρωπο;
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU