Θελω να γινω ιδιοκτητης σκυλου αλλα ποιας ρατσας ακριβως?


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Αρχικό μήνυμα απο matzoo
Τι εννοεις εχω?2 φιλοι μου εχουν και θελω να παρω και εγω!Το ψαχνω ομως εδω και 1 χρονο!Τι να σου πω για ικανοτητες και χαρακτηρα...Αυτη η αγαπη που μπορει να σου δωσει το συγκεκριμενο σκυλι ειναι απεριγραπτη!αυτη η αφοσιωση στον ιδιοκτητη του...και δεν μιλαω αγαπη του στιλ τσιουαουα που αν το ταιζεις σε αγαπαει αν δεν το ταιζεις σε γραφει εκει που ξερει....επισης για ικανοτητες δεν μπορεις απλα να φανταστεις τι μπορει να κανει ..να σου πω τι πως σκαρφαλωνει στα δεντρα πως τρεχει πως πηδαει πως κυνηγαει τα περιστερια στο παρκο :pΑπλα φαινεται οτι δεν εχει δει καποιος τετοιου ειδουςσκυλο..kai otan lew heart of a fairytale εννοω δεν ειναι δυνατον να πηγαινω να το χαιδεψω και να χεζεται πανω του...η να μου γαβγιζει και να παω πανω του ηρεμα και να φευγει ,η να φοβατε ακομα και την μηγα!!!!ειναι ενοχλητικη αυτη η αδερφοτητα που βγαζουν ta amstaff και το λεω απο προσωπικες μου εμπειριες
οριστε????? μονο εγω το βρισκω λαθος αυτο??
 






Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
εγω πλεον, οπως ειδες το εχω ριξει στον Ολυμπιακο!!!

Και εγώ στον Παναθηναικο... μην το κάνουνμε derbi και εδώ! Ας μας απαντήσει τι θέλει τι εννοεί κ μετά...
 










BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Ένας σκύλος που έχει μεγαλώσει με αγάπη (έχει αφιερωθεί χρόνος σε αυτό, έχει καθημερινή εκτόνωση, τον προκαλούμε να δουλεύψει το μυαλό του, δεν τον κρατάμε μακρυά απο την αγέλη κτλ) δεν έχει ανάγκη για 100τμ σπίτι γιατί το σπίτι θα συμβολίζει ηρεμία και ξεκούρασει.
Οπότε αν εκπληρώνεις της ανάγκες του σκύλου σου μη σε αγχώνουν τα 50τμ διαμέρισμα.

Επίσης αυτό που είπες πέρι Chihuahua ισχύει σε όλα τα σκυλιά αν δεν έχουν καλή σχέση με τον άνθρωπο τους.
 


matzoo

Member
3 Νοεμβρίου 2010
16
0
Με την εννοια αδερφοτητα εννοω..οτι αυτα τα σκυλια ειναι αδερφες!!!ειναι ενοχλητικα αδερφες τα amstaff!BigBilly εχεις δικιο απλα πιστευω οτι μεγαλυτερου μεγεθους σκυλοι εχουν και μπορουν να δωσουν μεγαλυτερη αγαπη και πιο ουσιωδες...ισως κανω λαθος σε αυτο
 




Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Τι αδερφές ρε φίλε;;
Τι λες, για πες μας;;
εχεις δικιο απλα πιστευω οτι μεγαλυτερου μεγεθους σκυλοι εχουν και μπορουν να δωσουν μεγαλυτερη αγαπη και πιο ουσιωδες...ισως κανω λαθος σε αυτο
Κάνεις πολύ μεγάλο λάθος.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
λάου λάου με τον νίκο χατζηνικολάου....:)
εγώ ξέρω και τις αδερφές του ελέους...έλεος

λοιπόν ... τι άλλα νέα ?

το σκυλί θέλει βόλτα και εκγύμναση για να εκτονώνεται
αν το πηγαίνεις όση βόλτα του χρειάζεται και εκτονώνεται όσο του χρειάζεται δεν θα το πειράζει ακόμα κι αν έμενες σε 5 τετραγωνικά

η φυλή που κοιτάς πάντως έχει απο τις πιο αυξημένες ανάγκες για εκτόνωση και ακόμα κι αν έμενες σε σπίτι 150 τετραγωνικών αν δεν το έβγαζες βόλτα συχνά και έλειπες πολύ κάποια μέρα θα έβρισκες το σπίτι καινούργιο-τσάμπα ανακαίνιση-
δεν ήταν φίλοι μου-αλλά ξέρω πολλούς που το έχουν πάθει
 












cocker-fan

Well-Known Member
28 Ιουλίου 2007
264
1
Acharnai
....επισης για ικανοτητες δεν μπορεις απλα να φανταστεις τι μπορει να κανει ..να σου πω τι πως σκαρφαλωνει στα δεντρα πως τρεχει πως πηδαει πως κυνηγαει τα περιστερια στο παρκο :pΑπλα φαινεται οτι δεν εχει δει καποιος τετοιου ειδουςσκυλο..kai otan lew heart of a fairytale εννοω δεν ειναι δυνατον να πηγαινω να το χαιδεψω και να χεζεται πανω του...η να μου γαβγιζει και να παω πανω του ηρεμα και να φευγει ,η να φοβατε ακομα και την μηγα!!!!ειναι ενοχλητικη αυτη η αδερφοτητα που βγαζουν ta amstaff και το λεω απο προσωπικες μου εμπειριες
Από την δική μου εμπειρία ,τα περισσότερα σκυλιά έχουν τέτοιου είδους 'ικανότητες'!

Τώρα το a heart of fairytale εγώ το μεταφράζω παραμυθένια καρδιά...Δηλαδή κατι εξωπραγματικό ,όμορφο και καλοσυνάτο!
Η περιγραφή που δίνεις εσυ,είναι ενός φοβικού σκύλου!Οποιοσδήποτε σκύλος,οποιασδήποτε ρατσας μπορεί να γίνει φοβικός..:cool:
 


kat201161

Well-Known Member
5 Μαϊου 2009
436
7
ΑΓ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ,ΑΘΗΝΑ
Ας μην σχολιάσω για "την αγάπη του τσιουάουα"γιατί ζω εδώ και δύο χρόνια με ένα τσιουάουα και ξέρω από πρώτο χέρι πόσο ανθρωποκεντρικά και ευφυή πλάσματα είναι!...Να πω αυτό που με προβλημάτισε από την πρώτη στιγμή...είσαι φοιτητής και έχεις χρόνο...για πόσο καιρό ακόμα? Θέλω να πω κάποια στιγμή θα πάρεις πτυχίο, θα πας στρατό,θα πιάσεις δουλειά! Οι χρόνοι σου θα γίνουν ασφυκτικοί και δεν θα χωράνε την ίδια σου την ξεκούραση και την προσωπική ζωή , πολλώ δε μάλλον ένα σκύλο και μάλιστα έτσι όπως τον περιγράφεις! Και ο σκύλος δεν είναι για 1-2-3 χρόνια ,είναι για 10,ίσως και περισσότερο! Και καλά να έχεις ένα "φυσιολογικό" σκυλί, ένα αδεσποτάκι ας πούμε που σου έκανε κλικ και το μάζεψες,νά χεις και μια μαμά βολική,μια κοπελιά, της το πασάρεις μέχρι να τελειώσεις...το σούπερ ντούπερ gamenes τάδε που ζητάς,που ΜΟΝΟ εσένα θα υπακούει τυφλά ΠΟΥ θα το έχεις? Ποιός θα το αναλάβει στην απουσία σου?...Θέλω να πω, μην σκέφτεσαι μόνο τα τετραγωνικά και την εκτόνωση,το σκυλί είναι "υιοθεσία παιδιού για 10-15 χρόνια",όσο πιο δύσκολη και απαιτητική η ράτσα τόσο μεγαλύτερες οι ευθύνες σου απέναντι στο ζώο...Με κάθε φιλική διάθεση!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU