Καινουργιος υποψηφιος ιδιοκτητης σκυλου,αποριες.


Status
Κλειδωμένο θέμα

betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Το οτι υπαρχουν ανθρωποι που υποστηριζουν ανοιχτα byb χωρις αισθημα ντροπης ειναι θλιβερό.
Επισης @kateopre το οτι θεωρεις οτι οσοι πιστευουν οτι εχεις κανει λαθος επιλογη, τα εχουν βαλει με το κουταβι σου ειναι τραγικο και δειχνει οτι δεν εχεις καταλαβει λεξη απο αυτα που εχουν λεχθει. Πολυ λυπηρο ολο το θεμα.
...νικημενο μου ξεφτερι δεν αλλαζουν οι καιροί... :(
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Εαν το εβρισκε να βωλοδερνει στο δρομο κ να κινδυνευει κ το επερνε θα ηταν λιγοτερο ανευθυνος και θα του λεγατε μπραβο ,φανταζομα!Μπορει κ οι 2 τροποι να μν ειναι αναγνωρισιμοι , αναγνωριστε του ομως το καλο που εκανε για το συγκεκριμενο σκυλακι χ,ψ ρατσας, που πιθανο λιγο καιρο μετα το βλεπαμε σε ποστ καποιου ο οποιος το μακαριζε...
Μμεταξυ μας οποιος βρει στον δρομο ενα σκυλο οχι θα τον πουμε λιγοτερο ανευθυνο , θα τον πουμε ΜΑΓΚΑ και θα του αξιζουν χιλια μπραβο , απο αυτο και μονο και μονο φαινεται οτι στελλα , δεν εχεις καταλαβει πραγματικα τι εννοει ο γκααρα η γκελλυ η μπετυ . Καλος ο συναισθηματισμος και δειχνει ανθρωπο με καλες προθεσεις οπως στην δικια σου περιπτωση , αλλα μερικες φορες πρεπει να σκεφτομαστε λιγο ψυχρα και απομακρα .
Εχουμε εναν byb o opoiος εχει 5 κουταβια τα οποια δεν θα επρεπε να ειχαν γεννηθει . Αν δωθουν αυτα τα 5 κουταβια αυτοματως σημαινει οτι αλλα 5 κουταβια η σκυλια θα σαπιζουν σε φιλοζωικες η θα πεθανουν στον δρομο , ηδη γεννημενα τα οποια ισως γεννηθηκαν απο εναν αλλον πισωαυλιτη της κακιας ωρας ( η γνωστη αλυσιδα που θελουμε καποια στιγμη να σπασουμε ) .
Οποτε τι πρεπει να κανουμε για να μην εχουμε αυτη την αλυσιδα που αναπαραγει κουταβια ? να σταματησουμε να παιρνουμε απο ΒΥΒ γιατι αν σε εναν του μεινουν τα κουταβια θα το ξανασκεφτει να ξανακανει γεννες και ναι τα κουταβια που θα του μεινουν ισως καταληξουν στον δρομο και ισως πεθανουν η και να τα πνιξει αλλα σκεψου ποσα δεν θα γεννηθουν και ποσα θα βρουν ενα καλο σπιτι στην θεση των αγεννητων κουταβιων .Δες το καθαρα μαθηματικα , καλυτερα να χαθουν 5 κουταβια απο το να χαθουν 10-20-30 , Ισως ακουγεται σκληρο στα αυτια σου και οντως ειναι αλλα δε παυει να ειναι σωστο .
 


stellatd

Well-Known Member
27 Απριλίου 2011
151
30
43
chalkis
Αλήθεια πιστεύετε οτι ο ασυνείδητος εισαγωγέας/πετσοπάς/ΒΥΒ ή εκτροφέας θα υιοθετήσει αυτά που έμειναν αζητητα και θα σταματήσει να παράγει, αν δεν τα πάρει κανείς δωρεάν ;
Καθόλου δεν θα σταματήσει, ούτε θα του μείνουν. Απλά θα τα πετάξει στα σκουπίδια ή έξω απο καμμια φιλοζωική και θα συνεχίσει κανονικότατα τις πρακτικές του, όπως κάνουν όλοι τόσα χρόνια τώρα.
Όχι μόνο δεν σταμάτησε η παραγωγή ροτβάιλερ στο χωριό μας όταν τους έμεινε ο Μπόμπι αζήτητος και τον πετάξανε στον δρόμο, όχι μόνο δεν έμαθαν τίποτα και δεν άλλαξαν καθόλου νοοτροπία, αλλα ζητάνε κιόλας, παρακαλάνε να τον πάμε να ζευγαρώσει με την μάνα του.
Σε καμμιά περίπτωση δεν βελτίωσε τίποτα που αυτό το καταπληκτικό σκυλί βρέθηκε στον δρόμο εξαντλημένο απο την ερλιχίωση, πυροβολημένο με αεροβόλο στο ένα πόδι και ετοιμοθάνατο απο την δίψα. Τίποτα δεν διόρθωσε η ταλαιπωρία του, κανένας δεν έμαθε το παραμικρό.
Και με ενοχλεί αφάνταστα το οτι σε ένα κυνοφιλικό φόρουμ προτείνεται επίμονα και επανειλημμένα η εγκατάλειψη και ταλαιπωρία ενός σκύλου που μπορεί να σωθεί τώρα, άμεσα, πριν υποστεί οτιδήποτε, για να ... τιμωρηθεί συναισθηματικά ο αναίσθητος ιδιοκτήτης του.
Ο μονος που θα τιμωρηθεί, κατα την γνώμη μου, θα είναι ο εγκατελειμένος σκύλος.
θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου!!!!!!
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Λοιπόν επειδή το δάσος χάνεται ως συνήθως το θέμα έχει ως εξής φίλε @kateopre κανένας δεν ήθελε να πεταχτεί η μικρή σου στα σκουπίδια το ξέρεις απλά το λες γιατί προσπαθείς με κάθε τρόπο να υποστηρίξεις την λάθος επιλογή σου. Να υπερασπίζεσαι την κουτάβα σου σαν κομμάτι της ζωής σου ΟΧΙ την επιλογή σου.

Αυτό που δεν γίνεται κατανοητό είναι ότι κανένας δεν τα βάζει με τον σκύλο κανένας δεν υποτιμάει τον σκύλο κανένας δεν θέλει το κακό του σκύλου. Να περάσουν όλοι ένα μήνυμα προσπαθούν μιας και το φόρουμ είναι δημόσιο και διαβάζεται από πολλούς.

Με την λογική λοιπόν ότι το "έσωσες" απλά τον βοήθησες να το ξεφορτωθεί. Αν ήταν μάγκας και έκανε γέννα (χωρίς να θέλει χρήματα) να τα κρατήσει όλα τα κουτάβια. Από εκεί και πέρα με την λογική σου θα έπρεπε να παίρνουμε όλα τα κουτάβια από τις βιτρίνες των pet shop δεν πρέπει να σωθούν και αυτά??? Ψυχές δεν είναι? που αν μεγαλώσουν όχι στον δρόμο στον αγύριστο πάνε!!! Αλλά? τι θα πετύχουμε με αυτό? Να έρχονται και άλλα και άλλα...

Δες το σα να δίνεις στον ναρκωμανή τα 50 λεπτά που σου ζητάει για να φάει ναι μπορεί να τον λυπάσαι αλλά τι κάνεις καλό ή κακό?

Να σου ζήσει η μικρή να είναι γερή να ζήσετε πολλά χρόνια μαζί αλλά άλλαξε ρότα σε ότι αφορά στο ότι έκανες καλά στον τρόπο που την πήρες!

Την καλημέρα μου με όλη την καλή διάθεση!
 


stellatd

Well-Known Member
27 Απριλίου 2011
151
30
43
chalkis
υπαρχουν οσοι ζευγαρώνουν από απληστια και όσοι το επαθαν από βλακεια και απόλυτη ανευθυνότητα. Ναι οι δεύτεροι οταν φανε το αγγουρι με κουτάβια που δεν μπορουν να δώσουν θα το ξανασκεφτουν σοβαρα. Τους πρώτους, δεν τους σταματάει τίποτα.
Από εκει και πέρα ας δώσουμε ασυλια σε όλους με την ετερη καραμέλα" θα ηταν καλύτερο να μενουν στο δρόμο? να διασωθουν από εκει?τότε θα του λεγατε και μπράβο'
Να ναι καλά οι εθελοντές των φιλοζωικών που μαζεύουν τα κατορθώματα των εν ασυλία διαβιούντων κουταβοπαραγωγών! Εις υγείαν της κυνοφιλίας!
βρε ghelly εγω θα συμφωνησω με την αυτη νοοτροπια και πολυ σωστη σταση ,αλλα να ρωτησω κ εγω κατι..;
ανοιγεις την πορτα σου μια ωραια πρωια και βλεπεις μια ¨φατσα¨ αμφιβολου ρατσας να σου κανει.. ¨-τσα!! ειμαι αμφιβολου ποιοτητας,δεν ξερω ηλικιας, υγεια.. χμ νοιωθω καλα αλλα δεν ξερω αν ειμαι και ουτε ξερω πως αλλα τωρα ειμαι εγω στην πορτα σου..θα γινεις συνοδοιπορος μου ή να παω να βρω την τυχη μου αλλου...;" τι κανεις;; του βαζεις νερο-φαγητο και το αφηνεις να παει οπου θελει;του ριχνεις μια κλωτσια και του λες"-ουστ απο δω βρωμοσκυλο!"; ή του δειχνεις την αγκαλια σου;;
Προσωπικα ασχετα αν μαζι του ειναι ο ανευθυνος που κανει γεννες ή οχι το καημενο ειναι καημενο και χρειαζεται παρεα-αγαπη-βοηθεια. Βεβαια κακως γεννηθηκε με τον τροπο που γεννηθηκε.Δεν εκανα εγω την γεννα αρα δεν ευθυνομαι,εγω το βρηκα στην πορτα μου ή στα προθυρα της εγκαταλειψης και ευθυνομαι μονο για την απο εδω και στο εξης πορεια του...
Δυστοιχως ολα ειναι υποκειμενικα και οσον αφορα την αποφαση του περνω (χωρις αμοιβη), αγοραζω ή κανω απλως το ...καλο!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Ελα βρε...ακόμη με τις δικαιολογίες του kateopre ασχολείστε; Μπράβο όρεξη!!!!

Αμα ζητήσω συμβουλές ειμαι υποχρεωμένος να τις ακολουθήσω;Συμβουλές ζήτησα όχι εντολές.
Εεεετσι...μην ξεχνιόμαστε. Και επίσης να θυμόμαστε, ότι άμα ζητάμε συμβουλές, δεν είναι και οι άλλοι υποχρεωμένοι να μας απαντήσουν. Είναι λίγο ανταποδοτικό αυτό ;)

ζήτησα απο κάποιον moderator απο χθες να κλειδώσει το θέμα και να με διαγράψει απο μέλος γιατι ειμουν σίγουρος οτι κάποια στιγμή θα άρχιζαν και οι χαρακτηρισμοί αλλα τελικά δεν μπόρεσα να το αποφύγω.
Ετσι από περιέργεια...όχι πες μου...ποιόν moderator βρήκες και υπέβαλλες αίτημα;

Και...διαβάζουμε και λίγο τους κανονισμούς, πριν εμπλακούμε σε έναν χώρο ε; :)
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
βρε ghelly εγω θα συμφωνησω με την αυτη νοοτροπια και πολυ σωστη σταση ,αλλα να ρωτησω κ εγω κατι..;
ανοιγεις την πορτα σου μια ωραια πρωια και βλεπεις μια ¨φατσα¨ αμφιβολου ρατσας να σου κανει.. ¨-τσα!! ειμαι αμφιβολου ποιοτητας,δεν ξερω ηλικιας, υγεια.. χμ νοιωθω καλα αλλα δεν ξερω αν ειμαι και ουτε ξερω πως αλλα τωρα ειμαι εγω στην πορτα σου..θα γινεις συνοδοιπορος μου ή να παω να βρω την τυχη μου αλλου...;" τι κανεις;; του βαζεις νερο-φαγητο και το αφηνεις να παει οπου θελει;του ριχνεις μια κλωτσια και του λες"-ουστ απο δω βρωμοσκυλο!"; ή του δειχνεις την αγκαλια σου;;
Προσωπικα ασχετα αν μαζι του ειναι ο ανευθυνος που κανει γεννες ή οχι το καημενο ειναι καημενο και χρειαζεται παρεα-αγαπη-βοηθεια. Βεβαια κακως γεννηθηκε με τον τροπο που γεννηθηκε.Δεν εκανα εγω την γεννα αρα δεν ευθυνομαι,εγω το βρηκα στην πορτα μου ή στα προθυρα της εγκαταλειψης και ευθυνομαι μονο για την απο εδω και στο εξης πορεια του...
Δυστοιχως ολα ειναι υποκειμενικα και οσον αφορα την αποφαση του περνω (χωρις αμοιβη), αγοραζω ή κανω απλως το ...καλο!
Οχι δεν ειναι καθόλου ασχετο αν ειναι μαζι του ο μαλ@κας που εκανε τη γεννα... αυτος να φορτωθεί το πρόβλημα του να βρει σπιτι, που τόσο αγαπάει τη σκυλιτσα του και ηθελε κουταβάκια της να χαρει τη μητροτητα, που τοσο φροντισμένα τα ειχε.
Έχουμε βρει πολύ καλή δικαιολογία τον σκύλο για να καλύπτουμε τις λάθος επιλογες μας, βλάπτοντας τον επι αιώνες τετράποδο συνοδοιπόρο μας σε ακόμα μεγαλύτερο επιπεδο μακροπρόθεσμα.
Αν θεωρείται (γ ενικο) φιλοζωια να μαζεύουν αλλοι τους καρπους της μαλ@κιας και της απληστίας των ΒΥΒ... χωρις να υπάρχει κανενα ανάχωμα στις ανεξέλεγκτες γεννες.... τότε να μου λειπει.... Είμαι αρκετά κυν-ική για δεδομένα πολλών, αλλά "αν δεν σπασεις αυγά ομελέτα δεν γινεται".
 


kateopre

Well-Known Member
31 Μαϊου 2014
55
33
Ας το
Ελα βρε...ακόμη με τις δικαιολογίες του kateopre ασχολείστε; Μπράβο όρεξη!!!!


Εεεετσι...μην ξεχνιόμαστε. Και επίσης να θυμόμαστε, ότι άμα ζητάμε συμβουλές, δεν είναι και οι άλλοι υποχρεωμένοι να μας απαντήσουν. Είναι λίγο ανταποδοτικό αυτό ;)


Ετσι από περιέργεια...όχι πες μου...ποιόν moderator βρήκες και υπέβαλλες αίτημα;

Και...διαβάζουμε και λίγο τους κανονισμούς, πριν εμπλακούμε σε έναν χώρο ε; :)
Αμα γράφεται ξεκάθαρα σε κάποια ποστ οτι επρεπε να πεταχτεί η μικρή στα σκουπίδια ας το κρίνει ο καθένας που τα διαβάζει.Οσο για τις δικαιολογίες, σε ποιον να δικαιολογηθω και γιατι;Θα μου κόψετε το επίδομα;Απλα απαντάω στις ανακρίβειες και στα αυθαίρετα συμπεράσματα.moderator δεν ξέρω πως να καλέσω απλα έκανα αναφορά σε ενα δικό μου ποστ και έγραψα πως παρακαλώ να κλειδωθει το θέμα και να διαγραφω απο μέλος.Προσωπικα ξαναλέω το θυσιάζω κάποιες ζωές για να σωθούν κάποιες άλλες ζωές το ακούω βερεσέ.Η μικρή ήταν ανεπιθύμητη,απο μια γέννα επίσης ανεπιθύμητη,την πηρα,end of story.Οποιος έχει θέματα να μου κανει μήνυση και αποχωρώ και αυτή τη στιγμή απο το φορουμ.Καλη συνέχεια και καλή επιτυχία με τη λογική " πετάξτε στα σκουπίδια τα σκυλιά του ανεύθυνου για να μην ξανακάνει γέννα ".
 
  • Like
Reactions: Ran Tan Plan


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Πάνω απ όλα, να μην ξεχναμε οτι γλίτωσες τα 1200 και τελικα εχεις "καθαρόαιμο" σκύλο. Και αυτο ξεκαθαρα εχει γραφτει.

Ολα τα άλλα για τα άπορα, δύσμοιρα ανεπιθύμητα κουταβια ειναι να χαμε να λεγαμε.

Δεν προσπαθω να σε πεισω, απλώς απαντω στις ανακριβειες.
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Ας το


Αμα γράφεται ξεκάθαρα σε κάποια ποστ οτι επρεπε να πεταχτεί η μικρή στα σκουπίδια ας το κρίνει ο καθένας που τα διαβάζει.Οσο για τις δικαιολογίες, σε ποιον να δικαιολογηθω και γιατι;Θα μου κόψετε το επίδομα;Απλα απαντάω στις ανακρίβειες και στα αυθαίρετα συμπεράσματα.moderator δεν ξέρω πως να καλέσω απλα έκανα αναφορά σε ενα δικό μου ποστ και έγραψα πως παρακαλώ να κλειδωθει το θέμα και να διαγραφω απο μέλος.Προσωπικα ξαναλέω το θυσιάζω κάποιες ζωές για να σωθούν κάποιες άλλες ζωές το ακούω βερεσέ.Η μικρή ήταν ανεπιθύμητη,απο μια γέννα επίσης ανεπιθύμητη,την πηρα,end of story.Οποιος έχει θέματα να μου κανει μήνυση και αποχωρώ και αυτή τη στιγμή απο το φορουμ.Καλη συνέχεια και καλή επιτυχία με τη λογική " πετάξτε στα σκουπίδια τα σκυλιά του ανεύθυνου για να μην ξανακάνει γέννα ".
Κοιτα με ολο το συμπαθειο , το τι ακους εσυ βερεσε δεν μας αφορα , δικαιωμα σου ειναι να πιστευεις οτι θες και να κανεις οτι θες στο κατω κατω δεν χρειαζεται να συμφωνουμε σε ολα , αλλα ασε και εμας τους ψυχρους και τους κακους να πιστευουμε αυτα που προσπαθουμε εδω και 150 ποστ να σου εξηγησουμε . Το θεμα ειναι οτι εμεις καταλαβαινουμε την λογικη σου ,εσυ ομως οχι την δικια μας ..... Και πως απορριπτεις κατι που δεν καταλαβαινεις αντι να κατσεις να κανεις μια προσπαθεια να δεις τι μου λενε αυτοι οι χριστιανοι και επιμενουν , εγω προσωπικα δεν μπορω να το καταλαβω . Δεν μπορει να γινει διαλογος οταν η μια πλευρα αρνειται να καταλαβει την αλλη για αυτο , κατσε να διαβασε 3-4 κυρια ποστ που αφορουν πως επιλεγω κουταβι μπας και καταλαβεις τι εννοουμε , δεν χρειαζεται να συμφωνησεις αλλα να μας καταλαβεις . Τοτε δεν θα πεις οτι τα ακους απλα βερεσε ειτε συμφωνησεις ειτε οχι
 


Piou

Well-Known Member
13 Απριλίου 2014
315
277
Θεσσαλονίκη
Το οτι αν τα κουτάβια μείνουν στον κάθε ασυνείδητο και αναγκαστεί να τα πετάξει ή να τα σκοτώσει θα στενοχωρηθεί και θα αλλάξει πρακτικές και νοοτροπία, είναι ευσεβής πόθος βασισμένος στα δικά μας μέτρα και σταθμά, αισθήματα και πρότυπα. Φοβάμαι οτι δεν δουλεύει καθόλου έτσι.

Αυτός που διατίθεται να αλλάξει νοοτροπία είναι ο άνθρωπος με κοινωνική συνείδηση και ενδιαφέρον για τις συνέπειες των πράξεών του που απλά δεν ήξερε και έκανε ένα τραγικό λάθος. Σε αυτόν, και δυό κουβέντες, λίγη ενημέρωση, αρκούν για να του δείξουν τον δρόμο και να μην επαναλάβει το τραγικό λάθος.
Οι υπόλοιποι, οι μή έχοντες ούτε κοινωνική συνείδηση ουτε κανένα ενδιαφέρον για το πώς οι πράξεις τους επηρρεάζουν το σύνολο, ουδόλως θα ενοχληθούν είτε πετάξουν ένα είτε δέκα κουτάβια.

Κατανοώ την δυσκολία του να αντιληφθούμε το μέγεθος της ασυνειδησίας ορισμένων, αλλα αυτή η δυσκολία μας είναι κατα την γνώμη μου μέρος του προβλήματος.
Το να αφήνουμε τα κουτάβια στον ασυνείδητο πιστεύοντας οτι αυτό κάτι θα αλλάξει είναι πλάνη, τραγική πλάνη κατα την γνώμη μου. Κοροιδεύουμε νομίζω τους εαυτούς μας αν πιστεύουμε οτι έτσι θα αποκτήσει συνείδηση ο κάθε εγκληματίας, και τελικά αυτοτιμωρούμαστε αφού εμείς είμαστε που θα συνεχίσουμε να πασχίζουμε να διορθώσουμε τις επιπτώσεις της νοοτροπίας του που δεν άλλαξε.
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Οι μη εχοντες ομως κοινωνικη συνειδηση , οταν δουν ομως οτι κανεις δεν παιρνει αγοραζει κουταβια απο αυτους θα σκεφτουν καθαρα οικονομικα , γιατι να συμεχισω κατι που με ζημιωνει και δεν αφηνει το κερδος που ηθελα? . Για αυτους η τσεπη τους ειναι πανω απο ολα για αυτο θα ξεφορτωθουν το υπαρχον στοκ με τον εναν η αλλο τροπο χωρις να στεναχωρηθουν βεβαια αλλα θα το ξανασκεφτουν πολυ σοβαρα να το ξανακανουν.
 
  • Like
Reactions: kanarini


Piou

Well-Known Member
13 Απριλίου 2014
315
277
Θεσσαλονίκη
Όχι, φίλε Sirko, καθόλου δεν θα ιδρώσει το αυτί τους αν χαρίσουν ή πετάξουν τρία-τέσσερα κουτάβια. Δύο-τρία να πουλήσουν απο κάθε γέννα έχουν βγάλει και το κόστος και το χαρτζηλίκι τους, και δυστυχώς πάντα θα υπάρχουν δυό-τρείς ηλίθιοι να τα αγοράσουν . Τα υπόλοιπα σκασίλα τους.

Ακόμα και αυτοί που το κάνουν για "την χαρά της γέννας" δεν φαίνεται να συγκινούνται απο το να πετάξουν όλη την γέννα στα σκουπίδια. Όσο εξωφρενικό άρρωστο και ανώμαλο και αν σου φαίνεται, είναι παράδοση στην Ελλάδα να ζευγαρώνει η σκύλα, να κρατάνε την γέννα για ένα μήνα, μόλις μεγαλώσουν λίγο να χαρίζουν ότι βρούν να χαρίσουν εύκολα, να πετάνε τα υπόλοιπα στα σκουπίδια και να κάνουν ακριβώς το ίδιο με κάθε σκύλα γιατί "'ετσι πρέπει".

Είναι λέει υποχρέωσή τους να παρέχουν στην σκύλα την χαρά της μητρότητας και δεν φταίνε αυτοί που οι φιλοζωικές και οι δήμοι δεν λειτουργούν για να υποδεχτούν τα κουτάβια. Άντε βγάλε άκρη χωρίς να μπείς φυλακή.

Δεν σταματάει ρε παιδιά αυτή η γάγγραινα με το να τους μείνουν κάποια ή όλα τα κουτάβια, μόνο με καταγγελίες και βαριές τιμωρίες μπορεί να φρενάρει λίγο.
 


Piou

Well-Known Member
13 Απριλίου 2014
315
277
Θεσσαλονίκη
Αυτό που συντηρεί τους ασυνείδητους και τις πρακτικές τους είναι η τριτοκοσμική κατάσταση στα κυνοφιλικά της χώρας. Μηδέν παιδεία, μηδέν οργάνωση, μηδέν εφαρμογή των νόμων.

Όταν ο ίδιος ο ΚΟΕ δεν μπορεί να ελέγξει τις γέννες που πιστοποιεί, όταν δέχεται ως μέλη εκτροφείς χωρίς άδεια, οταν δέχεται να παίζουν μπουνιές τα μέλη του σε διεθνείς εκθέσεις σαν ταλιμπάν σε κυνομαχίες, όταν η αστυνομία, η διεύθυνση κτηνιατρικής και η τοπική αυτοδιοίκηση δεν ξέρουν καν ποιές είναι οι αρμοδιότητες και τα καθήκοντά τους, πόσο μάλλον πώς να τα φέρουν εις πέρας, όποιο κουτάβι και να αποφασίσουμε εμείς οτι πρέπει να θυσιαστεί, ακομα δηλαδή και αν συμφωνούσαμε απόλυτα σε αυτό, δεν πρόκειται να βελτιωθεί τίποτα απολύτως.
 
  • Like
Reactions: Hiraeth


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Αυτό που συντηρεί τους ασυνείδητους και τις πρακτικές τους είναι η τριτοκοσμική κατάσταση στα κυνοφιλικά της χώρας. Μηδέν παιδεία, μηδέν οργάνωση, μηδέν εφαρμογή των νόμων.

Όταν ο ίδιος ο ΚΟΕ δεν μπορεί να ελέγξει τις γέννες που πιστοποιεί, όταν δέχεται ως μέλη εκτροφείς χωρίς άδεια, οταν δέχεται να παίζουν μπουνιές τα μέλη του σε διεθνείς εκθέσεις σαν ταλιμπάν σε κυνομαχίες, όταν η αστυνομία, η διεύθυνση κτηνιατρικής και η τοπική αυτοδιοίκηση δεν ξέρουν καν ποιές είναι οι αρμοδιότητες και τα καθήκοντά τους, πόσο μάλλον πώς να τα φέρουν εις πέρας, όποιο κουτάβι και να αποφασίσουμε εμείς οτι πρέπει να θυσιαστεί, ακομα δηλαδή και αν συμφωνούσαμε απόλυτα σε αυτό, δεν πρόκειται να βελτιωθεί τίποτα απολύτως.
Οπότε ας μην κάνουμε τίποτα ή καλύτερα ας τους διευκολύνουμε. Επειδή τίποτα δε λειτουργεί και τίποτα δεν θα αλλάξει.

Και αυτά τα λες, ενώ ξέρεις ότι ο περισσότερος κόσμος όπως και o @kateopre, απλώς παίρνουν κουτάβια από brb όχι επειδή σώζουν ένα κουταβι που θα πάει στα αζήτητα αλλά επειδή ζουν την πλάνη ότι είναι καθαρόαιμο τρομαρα τους. Ότι είναι ράτσας.

Παρόλο που συμφωνώ μαζί σου σε πολλά άλλα θεματα, σε αυτό δε σε καταλαβαίνω καθόλου.
 


Ran Tan Plan

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2011
515
292
Αθήνα
Που να απαντήσεις στον καταιγισμό των ποστ, που "τάχα" νοιάζονται για τα αδέσποτα, ενώ στην πραγματικότητα προτείνουν την λύση του Καιάδα! Αλλωστε τα ίδια και τα ίδια ευχολόγια αναμασάνε, κρατώντας μία σκληρή, ανελαστική γραμμή, σαν Γερμανίδες νταντάδες! Αν βρεθεί ένα παράνομο εκτροφείο, ή τσεκαριστεί κάποιος που επαναλαμβάνει την μα@@κία του, σίγουρα καταγγελία και ό,τι σκληρότερο προβλέπεται στον βλάκα. Αλλά ούτε ακόμη και εδώ, τιμωρία στα κουτάβια. Αν κάποιου έκανε μία γέννα η σκυλίτσα του,(από ανευθυνότητα του), μετανιώνοντας χίλιες φορές εκ των υστέρων, προσπαθώντας να τα ΧΑΡΙΣΕΙ, αντί να διαλέξει τον εύκολο δρόμο απαλλαγής τους, πρέπει να τον κάψουμε στην πυρά, μαζί με τα αθώα μικρά?? Ο/Η δε Gaara, προσπαθεί σε προηγούμενο ποστ, με αυτομέθοδο, να μας αποδείξει του λόγου το αληθές, λύνοντας εξισώσεις!! Το ουράνιο τόξο, είναι χάρμα οφθαλμών, γιατί κάθε χρώμα του, έχει μία ξεχωριστή σημασία στην ζωή μας! Εκτός αν προτιμάτε την "μουτζούρα" στις επιλογές σας!

Ελα βρε...ακόμη με τις δικαιολογίες του kateopre ασχολείστε; Μπράβο όρεξη!!!!

Εεεετσι...μην ξεχνιόμαστε. Και επίσης να θυμόμαστε, ότι άμα ζητάμε συμβουλές, δεν είναι και οι άλλοι υποχρεωμένοι να μας απαντήσουν. Είναι λίγο ανταποδοτικό αυτό ;)

Και...διαβάζουμε και λίγο τους κανονισμούς, πριν εμπλακούμε σε έναν χώρο ε; :)
Η γνωστή υπεροψία, σε όλο της το μεγαλείο! Οταν είμαστε σε ένα κατά την άποψη μερικών, ιδιωτικό χώρο, να είστε υπάκουοι και χωρίς απιτήσεις! :sleep: :sleep:
 
Last edited:


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
Που να απαντήσεις στον καταιγισμό των ποστ, που "τάχα" νοιάζονται για τα αδέσποτα, ενώ στην πραγματικότητα προτείνουν την λύση του Καιάδα! Αλλωστε τα ίδια και τα ίδια ευχολόγια αναμασάνε, κρατώντας μία σκληρή, ανελαστική γραμμή, σαν Γερμανίδες νταντάδες! Αν βρεθεί ένα παράνομο εκτροφείο, ή τσεκαριστεί κάποιος που επαναλαμβάνει την μα@@κία του, σίγουρα καταγγελία και ό,τι σκληρότερο προβλέπεται στον βλάκα. Αλλά ούτε ακόμη και εδώ, τιμωρία στα κουτάβια. Αν κάποιου έκανε μία γέννα η σκυλίτσα του,(από ανευθυνότητα του), μετανιώνοντας χίλιες φορές εκ των υστέρων, προσπαθώντας να τα ΧΑΡΙΣΕΙ, αντί να διαλέξει τον εύκολο δρόμο απαλλαγής τους, πρέπει να τον κάψουμε στην πυρά, μαζί με τα αθώα μικρά?? Η δε Gaara, προσπαθεί σε προηγούμενο ποστ, με την δική της μέθοδο, να μας αποδείξει του λόγου το αληθές, λύνοντας εξισώσεις!! Το ουράνιο τόξο, είναι χάρμα οφθαλμών, γιατί κάθε χρώμα του, έχει μία ξεχωριστή σημασία στην ζωή μας! Εκτός αν προτιμάτε την "μουτζούρα" στις επιλογές σας!


Η γνωστή υπεροψία, σε όλο της το μεγαλείο! Οταν είμαστε σε ένα κατά την άποψη μερικών, ιδιωτικό χώρο, να είστε υπάκουοι και χωρίς απιτήσεις!

είναι Ο Gaara και όχι H

να χαρώ εγώ κυνόφιλους που και καλά νοιάζονται για τα αδέσποτα στο "ίσα να μην πεθάνουν" και ας ζουν όπως να 'ναι.

να χαρώ εγώ κυνόφιλους που προωθούν τον κόσμο στις ΒΥΒ τακτικές, και μετά λένε οι ίδιοι πως δεν υπάρχει ελπίδα να αλλάξει κάτι.

πραγματικά, που να απαντήσεις στον καταιγισμό των ποστ που επικροτούν ανήθικες εκτροφές και παράλληλα μεμψιμοιρούν για την (μη αναστρέψιμη) κατάσταση της κυνοφιλίας.

το "να τα χαρίσει" αλήθεια το πιστεύεις ? γιατί εγώ προσωπικά όχι. είμαι 100% βέβαιος πως ο kateopre μια χαρά πλήρωσε το 200άρακι του. Αν ήταν πραγματικά ατύχημα, το κουτάβι δεν θα είχε τόσο κοντινό φαινότυπο σε πιτμπουλ. Θα έχει ζευγαρώσει με ένα άλλο ό,τι να ναι σκυλάκι και οι απόγονοι θα ήταν επίσης ό,τι να ναι φαινοτυπικά. Και ναι φιλέ Ραν Ταν Πλαν, όλα στη ζωή είναι μαθηματικά και στατιστική.

Όπως είπα και πριν, πολλές συμπτώσεις για αυτή τη συγκεκριμένη γέννα.

Κρυφτείτε πίσω απο το δάχτυλό σας, και πείστε τον εαυτό σας πως είστε παραπάνω κυνόφιλοι από άλλους, γιατί "τάσεστε" με "το μέρος των αδέσποτων" με γραφικότητα χειρότερη από της Ελένης Λουκά.

Εθελοτυφλείτε όμως και δεν κάνετε καν αυτό, το μόνο που καταφέρνετε είναι να τραβάτε στο βούρκο και στην ημι/παραπληροφόρηση διάφορα νέα μέλη που διαβάζουν τα ποστ σας, και πιστεύουν (επειδή έτσι επιθυμούν και τους βολεύει κιόλας - όπως και εσάς εξ' άλλου) πως είναι 100% ηθικό να πάρουν από ΒΥΒ και καλά γιατί το κουτάβι υπό άλλες συνθήκες θα πέθαινε.

Δε σας είδα να σκίζεστε για συνθήκες διαβίωσης σε διάφορα φιλοζωικά σωματεία.
Δε σας είδα να σκίζεστε για τις στεγνές ευθανασίες που παίζουν σε αρκετά από αυτά, λόγω έλλειψης χώρου, όταν δεν μπορούν να διαθέσουν τα σκυλιά μετά από Χ καιρό (με σκοπό να βοηθήσουν άλλα).

Κυνοφιλοι ντεμέκ (για να μην πω τίποτα χειρότερο)

Συγγνώμη για την απότομη επαναφορά στην πραγματικότητα (αν και σιγά την επαναφορά, το συννεφάκι σας θα φουσκώσει και θα αιωρείται όμορφο και ροζ σε κανά 5λεπτο το πολύ).
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
@Ran Tan Plan

Ευτυχώς, υπάρχουν φρεσκότερα μέλη, στον ιδιωτικό μου αυτόν χώρο, με περισσή διάθεση, να λένε τα ίδια και τα ίδια, που λέω κι εγώ, για πολλά τώρα χρόνια και που πλέον τα έχω βαρεθεί, μέχρι κι εγώ να τα ακούω. Ευτυχώς, γιατί θα αναγκαζόμουν να σου απαντήσω ενδελεχώς και πολύ βαριέμαι. Το φυλάω πια το σάλιο μου, δεν το χαραμίζω.

Ναι...δυστυχώς, δεν πρόκειται να αλλάξουν τα πράγματα, όσο υπάρχουν μυαλά σαν τα δικά σου και σαν μερικών ακόμη. Εμείς όμως, θα εξακολουθήσουμε να τα λέμε. Και σε όποιον αρέσει :)
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Προτείνω να μαζέψουμε λεφτά να πάμε να "σώσουμε" όλα τα κουταβάκια του Pet City...Κρίμα είναι να περνούν τις μέρες τους σε γυάλες και με την πιθανότητα να μείνουν αδέσποτα ή να θανατωθούν.

Μετά να κάνουμε το ίδιο με όλα τα σκυλάκια των μικρών αγγελιών σε έντυπα και ιστοσελίδες. Είναι κρίμα βρε παιδιά επειδή κάποιος κάνει ένα λάθος ή/και βγάζει κάποια λεφτά να καταδικάζουμε τόσες ψυχούλες.

Ας υποκύψουμε στον ψυχαναγκασμό και την κοροϊδία και ας καλύψουμε τις απερισκεψίες και τις πράξεις μας με ένα φιλοζωικό πέπλο...είναι κρίμα...
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Είναι εξαιρετικά εύκολο να το παίζουμε "συμπονετικοί" με τους ηλιθιους και τα κορόιδα. Μας δινει μια εσάνς ανωτερότητας, νιώθουμε καλύτεροι του μεσου όρου... απλωνουμε φτερούγες συμπάθειας.
Η φιλοζωια όμως δεν ειναι το εδώ και τώρα, ειναι το μακροπρόθεσμο. Και σε αυτό το μακροπρόθεσμο αξία εχει η μάχη, ο πόλεμος, να μας βρίζουν ως γραφικους... όχι να χτυπάμε συμπονετικά την πλάτη λέγοντας στον εκάστοτε ανευθυνο "ε δεν ηξερες, δεν πειράζει. Καλύτερα θα ηταν να βρισκόταν στο δρόμο? μην τους ακους που σε βρίζουν, δεν νιώθουν"
 




Status
Κλειδωμένο θέμα