Κανονισμοί Κ.Ο.Ε. και συμμετοχή σε έκθεση


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Εγω ειμαι αλλη μια "παρανομη"- εχοντας "κλεψει" (που εγω θεορω, οτι τα κερδισαμε δικαιος και με το σπαθη μας) καιολας τιτλους απο εκτροφεις!!

Αυτην την στιγμη εχω ενα εξαιρετο δειγμα γαλλικουμπουλντογκ στην κατοχη μου (στην ηλικια 18 μηνων ηταν ηδη GR.Champion), που δεν σκοπευω να ζευγαροσω ποτε, και ετσι θεωρητικα, θα μπορουσα και να την στειροσω (δεν το εχω κανει, επειδη δεν υπηρξε κανενας λογος).
Αλλα απο καπου ερχεται και αυτο το σκυλο- και ετσι καθε φορα που κερδιζει, δηνει αξια στον εκτροφεα της (που δυστιχος πεθανε- αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα), του δειχνει οτι εχει κανει εξαιρετικη δουλεια, οτι ειναι στον σωστο δρομο! Αρα- δεν ειναι και τοσο ασκοπη η συμμετοχη μας στην εκθεση!

Και οπος λεει και καπιος αλλος= αφου εγω εχω το καλυτερο δειγμα και οχι ο αλλος που θελει να κανει και αναπαραγογη- μαγκια μου!! Ας προσεχει τοτε ο εκαστοτε εκτροφεας, να κατεβασει καλυτερα απο το δικο μου ή αν δεν μπορει, να παραδεχτει, οτι αλλος εκανε καλυτερη δουλεια απο αυτον και να αλλαξει το εκτροφικο του προγραμμα!
Τωρα αν ετυχε- η πετυχε που εχω εγω το καλυτερο δειγμα- παλι αλλο μεγαλο θεμα!

Και για τα πρακτικα- οι εκθεσεις δεν εχουν, ή δεν θα επρεπε να εχουν και καμια αξια στο οτι αφορα την ικανοτητα για αναπαραγογη!
Για αυτο θα επρεπε να υπαρχουν εξετασεις ικανοτητας αναπαραγογης (ZTP στα γερμανικα).
Και μονο οταν ενας σκυλος εξεταζεται εκτος απο θεμα μορφολογιας και για την υγεια του- να κολλαει ολοι το πακετο- να μπαινει στην αναπαραγογη! Οχι, επειδη εχει 10 CAC/CACIB και στην περιπτοση των γαλλικων- δεν μπορει να κανει 10 μετρα, χωρις να μελανιασει η γλωσσα του, επειδη δεν παιρνει αερα!!!
Ολοι που εχουν ασχοληθει με την εκτροφη ξερουν, οτι τα πιο βραβευμενα σε εκθεσεις τους σκυλια, δεν ειναι απαραιτητα και οι πιο καλοι γεννητορες.


Εαν δεν προκεται λοιπον για εκθεση αναπαραγογης- ναι, να μην λαβουν μερος στειρομενα σκυλια- αλλα σε εκθεση μορφολογιας, δεν υπαρχει λογος να μην συμμετεχουν!

Στην γερμανια για αυτον τον λογο αλλαχτηκε ο ορος απο Zuchtschau σε Hundeausstellung!
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Και για τα πρακτικα- οι εκθεσεις δεν εχουν, ή δεν θα επρεπε να εχουν και καμια αξια στο οτι αφορα την ικανοτητα για αναπαραγογη!
Για αυτο θα επρεπε να υπαρχουν εξετασεις ικανοτητας αναπαραγογης (ZTP στα γερμανικα).
Και μονο οταν ενας σκυλος εξεταζεται εκτος απο θεμα μορφολογιας και για την υγεια του- να κολλαει ολοι το πακετο- να μπαινει στην αναπαραγογη! Οχι, επειδη εχει 10 CAC/CACIB και στην περιπτοση των γαλλικων- δεν μπορει να κανει 10 μετρα, χωρις να μελανιασει η γλωσσα του, επειδη δεν παιρνει αερα!!!
Ολοι που εχουν ασχοληθει με την εκτροφη ξερουν, οτι τα πιο βραβευμενα σε εκθεσεις τους σκυλια, δεν ειναι απαραιτητα και οι πιο καλοι γεννητορες.!
Συμφωνώ απόλυτα με την FrenchieFan και να προσθέσω ότι εκτός από την υγεία στις εργασιακές φυλές πρέπει να κρίνεται και ο χαρακτήρας.
Στην Γαλλία (για τα βέλγικα ποιμενικά) η επιλογή των σκύλων που προτείνονται για να αναπαραγωγή γίνεται σε ειδικές εκθέσεις του ομίλου ,από επιτροπή στην οποία συμμετέχουν ειδικοί κριτές που γνωρίζουν την φυλή και που εκτός από την μορφολογία εξετάζουν τον χαρακτήρα του σκύλου και την ικανότητά του για την εργασία.
Επίσης εξετάζονται τα pedigree ώστε τα σκυλιά που έχουν προγόνους που μεταδώσανε κληρονομικές παθήσεις (π.χ. επιληψίες κλπ.) να βγαίνουν εκτός επιλογής.
Δεν μιλάω για τις υποχρεωτικές οφθαλμολογικές εξετάσεις ή εξετάσεις δυσπλασίας- αυτές εννοούνται…
(Για μένα θα ήταν επίσης καλό στις επιλογές να παίρνεται υπ΄όψη και το τι απογόνους έχει δώσει το σκυλί που επιλέγεται και που μπορεί να έχει ήδη ζευγαρώσει..)

Αρα η επιλογή του κατάλληλου προς αναπαραγωγή σκύλου πρέπει να ξεφεύγει κατά πολύ από τα cac-cacib που μπορεί να πάρει ένας σκύλος σε μια έκθεση μορφολογίας..

Mη βλέπουμε λοιπόν τις εκθέσεις μορφολογίας σαν την πανάκεια για όλα τα προβλήματα της κυνολογίας- κυνοτεχνίας αλλά σαν το πρώτο βήμα όπου ο ιδιοκτήτης μαθαίνει τι καπνό φουμάρει το σκυλί του από κάποιον που ξέρει περισσότερα (και που δεν είναι ο εκτροφέας του) …και ταυτόχρονα ο κυνόφιλος βλέπει φυλές και μορφολογίες (και χαρακτήρες σε ένα βαθμό), διαδικασίες δηλ. που ωφελούν όλους μας.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Τώρα αν "κλέψω" τα cac-cacib από τον εκτροφέα που ίδρωσε - τι να πω! Σημαίνει πως άλλοι ίδρωσαν περισσότερο!
Προσωπικά, δεν θα σταθώ τόσο πολύ στους κανονισμούς κλπ., μιάς και διάβασα ότι, π.χ. στη Γερμανία, επιτρέπονται τα στειρωμένα σκυλιά, υπό προϋποθέσεις ή όχι. Οι κανονισμοί είναι για να αλλάζουν και να προσαρμόζονται. Και, όπως είχα γράψει (από εδώ) και σε κάποιον εκπαιδευτή (που μπήκε μία φορά για να μας μάθει το savoir-faire της κυνοφιλίας), το βασικότερο στοιχείο όλης της φιλολογίας που αναπτύσσεται λέγεται πελάτης. Μην το ξεχνάμε. Η εποχή που τα μέλη των κυνολογικών σωματείων ήταν ευπατρίδες και χρηματοδοτούσαν οι ίδιοι την όλη ιστορία έχει παρέλθει. Σήμερα, αν υπάρξουν πολλοί "πελάτες" που βρίσκουν διασκεδαστικό και ενδιαφέρον να παρουσιάζουν τα σκυλιά τους, το πιό εύκολο πράγμα είναι να αλλάξει ο κανονισμός.

Στην ουσία τώρα, παρότι πολύ "νέος" (και ημιμαθής) στα σχετικά θέματα, μπορώ να πω ότι συμφωνώ με τη φίλη vrmode, όσο και να το σκεφτώ από όλες τις απόψεις που διάβασα.
Τα cac-cacib δεν τα "κλέβει" κανείς από τους εκτροφείς. Παρουσιάζοντας έστω και το στειρωμένο σκυλί του και παίρνοντας cacib, προσδίδει αξία στις επιλογές και στην προσπάθεια του ευσυνείδητου εκτροφέα του α) γιατί εκτρέφει σωστά και β) γιατί εμπιστεύεται και εξαίρετα κουτάβια του σε ιδιώτες που επιθυμούν να έχουν αντιπροσωπευτικό δείγμα της φυλής.
Κατά συνέπεια, κερδίζει πάλι ο εκτροφέας. Οχι, βέβαια, αυτός που "έχασε" (αλήθεια, τι ακριβώς έχασε?), αλλά αυτός που έκανε ευσυνείδητη δουλειά και είχε και λίγη τύχη και, νομίζω, οι λόγοι είναι αύκολα κατανοητοί.
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
ο καθένας είτε εκτροφέας είτε ιδιώτης έχει δικαίωμα να δείξει σε έκθεση μορφολογίας τον σκύλο του, εαν καταφέρει (πράγμα σπάνιο) να κερδίσει εκτροφέα μπράβο του και πολύ καλά έκανε που επαιξε αφού έχει πολύ καλό δείγμα της φυλής του και τιμά τον εκτροφέα του.

αλλά το να παίζουν στειρωμένα σκυλιά σε έκθεση δεν έχει νόημα και είναι ενάντια στους κανονισμούς του ΚΟΕ, που όποιος συμμετέχει πρέπει να σέβεται.

αλλιώς όποιος δεν συμφωνεί, ας κάνει πρόταση να αλλάξει ο κανονισμός.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Αγαπητέ Γιώργο,
Είσαι από τα μέλη που διαβάζω τα κείμενά τους με ιδιαίτερη προσοχή και σεβασμό.
Οπως κατάλαβες, συμφωνούμε μέχρι κεραίας, στα κείμενά μας. Είπα ακριβώς τα ίδια, με άλλα λόγια.

Τώρα, για να ελαφρύνει και λίγο η συζήτηση:), ειδικά οι Ελληνες πολίτες είναι απόλυτα νομοταγείς, σε κάθε έκφανση της ζωής τους και της δραστηριότητάς τους, οπότε δεν νομίζω πως κάποιοι θα παράβαιναν τον κανονισμό, μέχρι αυτός να τροποποιηθεί...
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Με την ίδια λογική ας παίζουν και οι μονόρχιδες που έχουν βάλει πλαστικό. Απάτη το ένα, απάτη και το άλλο. Εκτός αν αρχίσουμε να εφαρμόζουμε μόνο τους κανονισμούς που μας αρέσουν/βολεύουν.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Με την ίδια λογική ας παίζουν και οι μονόρχιδες που έχουν βάλει πλαστικό. Απάτη το ένα, απάτη και το άλλο. Εκτός αν αρχίσουμε να εφαρμόζουμε μόνο τους κανονισμούς που μας αρέσουν/βολεύουν.
Οχι, δεν ειναι το ιδιο!
Ενω σε μια στειρωμενη σκυλα, αφαιρεθηκαν οργανα που υπηρχαν και δεν προκεται για καπιο κληρονομικο ελαττομα, οπος η ελληψη ενος ορχη, δεν μπορουμε να πουμε, οτι ειναι το ιδιο!
Το να δειχνει καπιος σκυλο που φερει ορχεις απο σιλικονη, η του εχει γινει διωρθοση του προγναθησμου π.χ, ειναι ξεκαθαρα απατη!
Επισης ειναι εντελος ανευθυνω να γινεται αναπαραγογη με αυτα τα "διορθομενα" σκυλια!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
αλλιώς όποιος δεν συμφωνεί, ας κάνει πρόταση να αλλάξει ο κανονισμός.
Συμφωνά με το ότι πρέπει να υποβάλλει κανείς πρόταση.

Πως υποβάλλει λοιπόν κανείς πρόταση?
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
γίνεται δόκιμο μέλος του ΚΟΕ και μετά απο 2 χρόνια βρίσκει 2 μόνιμα μέλη να τον προτείνουν για πλήρες μέλος.
Μετά μπορεί να κάνει πρόταση εγγράφως 2-3 εβδομάδες πρίν απο την Γεν. Συνέλευση.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
γίνεται δόκιμο μέλος του ΚΟΕ και μετά απο 2 χρόνια βρίσκει 2 μόνιμα μέλη να τον προτείνουν για πλήρες μέλος.
Μετά μπορεί να κάνει πρόταση εγγράφως 2-3 εβδομάδες πρίν απο την Γεν. Συνέλευση.
Και απ' όσο ξέρω αν ξεχάσει να πληρώσει τη συνδρομή του (λογικό αφού κανείς δεν τον ειδοποιεί) ξαναβρίσκεται απ' έξω - μουχαχά!
 


samsok

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2009
1.091
100
οι κανονισμοι παντως παιδια πρεπει να γινονται σεβαστοι απο ολους, δεν γινεται ο καθενας να λεει εμενα δεν μου αρεσει ο αλφα η ο βητα κανονισμος και αρα δεν θα τον τηρησω.Οταν παιζεις ενα <<παιχνιδι>> το κανεις αποδεχομενος τους ορους ,ολους τους ορους και κανονες αλλιως δεν συμμετεχεις.Ουτε μπορουμε να λεμε οτι εδω γινονται αλλα και αλλα, αυτο θα μας πειραξει? ΟΛΑ πειραζουν οταν δεν τηρουνται οι κανονες.Αρα συμφωνω και εγω οτι αν δεν σου αρεσει κατι προσπαθεις να το αλλαξεις η αλλιως συμμορφωνεσαι ακομη και οταν δεν σου αρεσει.
 


Sophiaouda

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2008
1.325
8
Φθινοπωρο
ok ολα,,,,,
τελικα δλδ οι εκθεση ειναι για αναπαραγωγη ..... δλδ μονο για εκτροφεις,

''εμεις'' δλδ οι ιδιωκτητες που δεν θελουμε να αναπαραγουμε τα σκυλια μας ποιος-που θα τα κρινει? να παμε στη Γερμανια?
Γιατι επιτρεπει τοτε ο ΚΟΕ να λαμβανουν μερος απλοι ιδιωκτητες?
καιιιιιιιιιιιι γιατι εχει ''Βετερανους''?

και αν λαβω υποψιν μου το αρθρο 3 στο κεφαλαιο 6
ε) σκύλοι των οποίων η φυσική εμφάνιση ή το χρώμα έχουν αλλαχθεί ή αλλοιωθεί με τεχνητά μέσα ή ουσίες, εκτός από τις περιπτώσεις στις οποίες επιτρέπονται από το πρότυπο της φυλής (π. χ. κοπή ουράς ή αυτιών, κούρεμα, κλπ)
Τοτε,πανω απο τα μισα σκυλια που λαμβανουν μερος στις εκθεσεις ειναι ''παρανομα'' να μην πω το 95%


πολλα ερωτηματα .....
 


samsok

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2009
1.091
100
ok ολα,,,,,
τελικα δλδ οι εκθεση ειναι για αναπαραγωγη ..... δλδ μονο για εκτροφεις,

''εμεις'' δλδ οι ιδιωκτητες που δεν θελουμε να αναπαραγουμε τα σκυλια μας ποιος-που θα τα κρινει? να παμε στη Γερμανια?
Γιατι επιτρεπει τοτε ο ΚΟΕ να λαμβανουν μερος απλοι ιδιωκτητες?
καιιιιιιιιιιιι γιατι εχει ''Βετερανους''?

και αν λαβω υποψιν μου το αρθρο 3 στο κεφαλαιο 6
ε) σκύλοι των οποίων η φυσική εμφάνιση ή το χρώμα έχουν αλλαχθεί ή αλλοιωθεί με τεχνητά μέσα ή ουσίες, εκτός από τις περιπτώσεις στις οποίες επιτρέπονται από το πρότυπο της φυλής (π. χ. κοπή ουράς ή αυτιών, κούρεμα, κλπ)
Τοτε,πανω απο τα μισα σκυλια που λαμβανουν μερος στις εκθεσεις ειναι ''παρανομα'' να μην πω το 95%


πολλα ερωτηματα .....
Ο κανονισμος δεν λεει πουθενα οτι ειναι υποχρεωτικο οι σκυλοι που λαμβανουν μερος στις εκθεσεις να ζευγαρωσουν ,αλλα οτι πρεπει να ειναι ΙΚΑΝΟΙ για αναπαραγωγη,τουλαχιστον ετσι το καταλαβα εγω και σκυλο ικανο για αναπαραγωγη μπορουμε να εχουμε και οι ιδιωτες ...
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Να πω αλλη μια παραβαση που γινεται συστηματικα και σε καθε εκθεση, ενω απαγορευεται ρητα απο τους κανονισμους??

Double Handling!!!

Αυτο γιατι γινεται?? Και στο βαθμο που γινεται!
Επειδη αλλο να φωναζει διακριτικαι ο "μπαμπας" εξω απο τον στιβο το ονομα του σκυλου για να "τσιτοσει" λιγο τα αυτια - και αλλο να γινεται το ελα να δεις με κορνες και μπαλες, φωνες και τρεχαλες, οπος εχουμε συνηθησει να βλεπουμε σε μερικους στιβους στην ελλαδα!
 




TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
βλέπουμε το δέντρο και δεν βλέπουμε το δάσος..!:eek:

όταν η συζήτηση αναλώνεται στο πόσο ''νόμιμο'' ή ''παράνομο'' είναι το ένα ή το άλλο, ξεφεύγει και γίνεται ανούσια....!!!!

(στο κάτω-κάτω τα όρια μεταξύ τους ιστορικά τουλάχιστον πάντα ήταν δυσδιάκριτα...και εξαρτώμενα απο τις εκάστοτε συνθήκες, οι οποίες εν τέλη καθόριζαν τι είναι το νόμιμο και τι παράνομο....)

είναι αφέλεια να περιμένει κανείς ότι η έκθεση μορφολογίας του ΚΟΕ θα λύσει όλα τα προβλήματα της ελληνικής εκτροφής.....
όπως και να πιστεύει κανείς οτι η συμμετοχή των στειρωμένων σκυλιών είναι υπεύθυνη ή και πολύ περισσότερο συμβάλει στην δημιουργία κάποιου προβλήματος........

ας συζητήσουμε καλύτερα τις πολύ λίγες συμμετοχές στις εκθέσεις....
την μικρή προσέλευση του κόσμου.....
το τι κάνουν οι όμιλοι για τις φυλές τους και το πως επιλέγονται οι κατάλληλοι γεννήτορες στην σημερινή ελληνική κυνολογική πραγματικότητα.....


έτσι για να έχει η κουβέντα μια δημιουργική πλευρά....
 




Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Πιστοποιητικο ικανοτητας πρωταθλητη cac - πιστοποιητικο ικανοτητας διεθνη πρωταθλητη cacib προερχονται απο τα αρχικα στη Γαλλικη Γλωσσα
de beaute :)

Ο σκοπός των εκθέσεων είναι να συμβάλλουν στην βελτίωση της φυλής (και μην αρχίσετε με τα δεινά περί υπερτυπισμού τώρα!), άρα και να αξιολογηθεί η γενετική δεξαμενή.

Ένας σκύλος στειρωμένος είναι άχρηστος για την βελτίωση της φυλής.
Ένας ιδιώτης που έχει έναν σκύλο που μπορεί να συμβάλλει στην βελτίωση της φυλής βεβαίως και πρέπει να παίζει. Δεν είναι απαραίτητο να είνια εκτροφέας - μπορεί να έχει έναν καταπληκτικό αρσενικό - ας πούμε!
 


theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
Πιος είναι ο υπρτυπισμός?
Ενας σκύλος που σύμφωνα με τους κανόνισμούς εκθέσεων λαμβάνει ενα χαρακτιρισμό μπορεί να λαβει και ενα cac και ενα cacib. οχι το αντίθετο
Περί ποίου υπερτυπισμού αναφερόμαστε?
Αλήθεια ένας σκύλος που δεν μπορεί να προχωρήσει λόγω προβλημάτων αναπνοής ώς παραπάνω αναφέρεται αν αυτό διαγνωστεί απο τον κριτή μπορ'ι να να επιβραβευθεί με cac και επιπρόσθετα cacib?
Η κρίση γίνεται σε ένα χρονικό διάστημα και ο κριτής κρίνει αυτά που βλέπει σε αυτό
Κατα την fci ο κριτήε κρίνει 80 σκύλους κατά την διάρκεια μιάς εκθέσεως και πολές φορες μπορεί και να υπερβάλει.

Και απ' όσο ξέρω αν ξεχάσει να πληρώσει τη συνδρομή του (λογικό αφού κανείς δεν τον ειδοποιεί) ξαναβρίσκεται απ' έξω - μουχαχά!
Μετα μεγάλης λύπης και σε συνεχεια των αναφερομένων σου υπενθυμίζω ότι πάντα στέλνοναται επιστολές στα τακτικα και στα αρωγά μέλη. Αρα πρό οποιονδήποτε εκφράσεων τύπου -ΜΟΥΧΑΧΑ- να υπάρχει σκεψη. Αλήθεια εσύ είσαι μέλος και ουδέποτε έλαβες πρόσκληση πρίν τη γενική συνέλευση , η εαν εισαι ουλαχιστον δεν είδες αναγκελεία της στο site του ΚΟΕ? Τουλαχιστον τα τελευταία χρόνια?
ΣΕ προκαλώ για απάντηση
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Νίκο, αν είναι να μπεις και να μας χαλάσεις τη συζήτηση, άστο καλύτερα ,είναι κρίμα
Συμφωνώ ότι όλοι οι κανονισμοί είναι για να αλλάζονται,όταν υπάρχει ανάγκη η εξέλιξη η οτιδήποτε
Συμφωνώ ότι είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΑΠΑΤΗ να κατεβάζει τον σκύλο σου όταν έχει κάνει οποιαδήποτε διορθωτική επέβαση, βαφή και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο
Διαφωνώ ότι οι εκθέσει θα έπρεπε να είναι περισσότερο ανοιχτές για τους ιδώτες, αλλά επειδή οι εκτροφείς είναι αυτοί που ασχολούνται περισσότερο και ΟΛΗ τη μέρα με τα σκυλιά τους, άσχετα αν έχουν το ΤΟΠ σκυλί μέσα σε ένα στοίβο τη συγκεκριμένη μέρα, σίγουρα θα κερδίσουν πόντους επειδή ξέρουν πως να παρουσιάσουν τα σκυλιά τους καλύτερα, από ότι οι περισσότεροι ιδιώτες

Το οποίο εμένα με θυμώνει καμιά φορά γιατί μπορεί εγώ να έχω σκιστεί για να δουλέψω με τον σκύλο μου για να μάθει να στήνεται και να τρέχει, μπορεί να έχω περάσει δύο μέρες για να του φτιάξω το τρίχωμα και να τον γκρουμάρω και έρχεται ο κάθε ιδιώτης οποίος φέρνει ένα σκύλο ακούρευτο, που περπατάει άλλα αντί άλλων και μετά γκρινιάζει που έχασε η αρχίζει και βρίζει και κατηγορεί τις εκθέσεις

Τι άλλο? Α,ναι Για τις γενικές συνελέυσεις, πάντως εγώ έχω να πάρω επιστολή κάτι χρόνια οπότε μπήκα στα αρωγά μέλη πάλι
όσο για το double handling είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΕΚΝΕΥΡΙΣΤΙΚΟ, ιδίως όταν προσπαθείς να δείξεις σκύλο στον διπλανό στοίβο η όταν προσπαθείς να παρακολουθήσεις σαν θεατής και σε σπρώχνουν διάφοροι ουρλιάζοντας και κουνώντας μαντήλια, μπάλες,παιχνίδια, σφυρίχτρες
Μέχρι και γάτα είχε φέρει κάποιος γνωστός εκροφέας στο παρελθόν για να στηθεί ο σκύλος!!!!!!!!!!!
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf